13:58 Istungi rakendamine
14:00 Aseesimees Toomas Kivimägi
Tere päevast, väga lugupeetud Riigikogu liikmed! Alustame Riigikogu täiskogu kolmapäevase istungiga. Nagu tavaks, kohaloleku kontroll, palun!
14:00 Kohaloleku kontroll
14:00 Aseesimees Toomas Kivimägi
Kohale registreerus 75 Riigikogu liiget, puudub 26.
Nüüd head kolleegid, on võimalus anda üle eelnõusid, arupärimisi ja muidki dokumente. Vadim Belobrovtsev, palun!
14:01 Vadim Belobrovtsev
Tervist, lugupeetud Riigikogu! Hea Eesti rahvas! Eesti Keskerakonna fraktsiooni, Eesti (Juhataja helistab kella, saalis on lärm.) Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsiooni, Isamaa fraktsiooni, Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsiooni ja mitmete fraktsioonidesse (Juhataja helistab kella.) mitte kuuluvate saadikute nimel annan üle umbusaldusavalduse justiits- ja digiminister Liisa-Ly Pakostale.
Eesti Vabariigi justiits- ja digiminister Liisa-Ly Pakosta on kaotanud usalduse ministrina järgmistel põhjustel. Justiits- ja digiminister Liisa-Ly Pakosta on algatanud plaani importida Rootsist Tartu vanglasse 600 meesvangi, kes on süüdi mõistetud eriti võigastes kuritegudes, sealhulgas seksuaalkuritegudes, mõrvades ja majanduskuritegudes. Tartu vangla rentimine välisvangide jaoks suurendab Eesti riigi julgeoleku riske. Seda kinnitavad ka julgeolekuasutused ja eksperdid, kes näevad selles mitmeid ohte, mida ei pruugi olla võimalik täielikult maandada ega ette näha. Ministri ülesanne on seista Eesti riigi iseseisvuse ja julgeoleku eest, kuid see plaan seab ohtu nii inimeste turvalisuse kui ka ühiskonna turvatunde. Lisaks on minister varjanud avalikkuse eest oma tegelikke plaane, väites parlamendi ees ja meedias, et midagi pole veel kokku lepitud ning alles uuritakse võimalusi vanglakohtade rentimiseks.
Teine põhjus umbusalduse avaldamiseks on Justiits- ja Digiministeeriumi ning prokuratuuri tegevusetus seoses Pihlakodu vägistamisjuhtumitega. Riigiprokuratuur otsustas, et Pihlakodu AS-i suhtes ei alustata kriminaalmenetlust, hoolimata Sotsiaalkindlustusameti järelevalveaktist ja tõenditest, mis näitasid hooldekodu puudulikku töökorraldust. Prokuratuur ei näinud selles piisavalt seost töötaja sooritatud seksuaalkuritegudega. See viitab justiitsministeeriumi ja selle alluvuses oleva prokuratuuri puudustele. Minister Pakosta ei ole võtnud tõsiselt abitus seisus eakate vastu korduvalt toime pandud vägivalda. See ei ole mitte ainult juriidiline lühinägelikkus, vaid ka moraalne läbikukkumine, mille puhul justiitsministeerium ei saa vastutusest kõrvale hiilida. Sellist ministrit …
14:03 Aseesimees Toomas Kivimägi
Aitäh!
14:03 Vadim Belobrovtsev
… me usaldada kahjuks ei saa. Aitäh!
14:03 Aseesimees Toomas Kivimägi
Heljo Pikhof, palun!
14:03 Heljo Pikhof
Aitäh, austatud juhataja! Head kolleegid! Mul on suur au anda sotsiaaldemokraatide nimel üle eelnõu, mis näeb ette lasteaia kohatasu kaotamise. Selleks, et ühelgi lapsel ei jääks majanduslikel põhjustel lasteaias käimata, tuleb kaotada lasteaia kohatasu. See samm vähendab hariduslikku kihistumist ja ebavõrdsust ja just praegu on eriti oluline selle muudatuse kiire rakendamine, kuna me teame kõik väga hästi, kuidasmoodi toiduainete hinnad on tõusnud, huvihariduselt on raha ära võetud ja nii edasi ja nii edasi. Ja loomulikult ei tohi lapsed mitte mingil juhul nendel keerulistel aegadelkannatada. Riigikogu on samasisulist sotsiaaldemokraatide eelnõu ka varem arutanud, aga nüüd on põhjust olla palju lootusrikkam, sest valitsuse juhtpartei toetab samuti kohatasu kaotamist. Veelgi enam, Reformierakonna 2023. aasta Riigikogu valimisprogrammis on kirjas: "Kaotame lasteaia kohatasud. Lasteaia kohatasu kaotamine on oluline samm ühtse eestikeelse hariduse suunas. Rakendame järkjärgulisi meetmeid lasteaia kohatasu kaotamise suunas, et ühelgi lapsel ei jääks majanduslikel põhjustel lasteaias käimata." Ka sotsiaaldemokraadid on sama meelt.
Omavalitsused võivad täna küsida vanematelt kohatasu eest kuni 20% alampalgast ja enamik linnu ja valdu on sidunud selle summa kindla miinimumpalga protsendiga. Lasteaiatasu kaotamise poolt räägib ka asjaolu, et üle Eesti kehtivad väga erinevad tasud. Ja Rahandusministeeriumi analüüsi kohaselt toetab umbes kolm neljandikku omavalitsusi paljulapselisi peresid kohatasu soodustuse või vabastusega ja ligikaudu kaks kolmandikku omavalitsusi arvestab pere majandusliku olukorraga. Kui mitmes omavalitsuses jääb lasteaia kohatasu alla 20 euro, siis kurbusega pean ütlema …
14:05 Aseesimees Toomas Kivimägi
Aitäh!
14:05 Heljo Pikhof
… et Tartu linnas on see üle 80 euro. Ja riigil tuleb eelnõu järgi omavalitsustele …
14:05 Aseesimees Toomas Kivimägi
Aitäh, hea kolleeg! Kaks minutit on täis ja ülegi.
14:06 Heljo Pikhof
… kompenseerida, mis tähendab riigieelarvele 66 miljoni euro suurust lisatulu. Lisakulu, vabandust! Aitäh!
14:06 Aseesimees Toomas Kivimägi
Küsin, Marek Reinaas, kas teil on küsimus eelnõude, arupärimiste vastuvõtmisega seonduvalt või mingi muu protseduuriline?
14:06 Marek Reinaas
Muu protseduuriline.
14:06 Aseesimees Toomas Kivimägi
Selge. Head kolleegid, olen Riigikogu juhatuse nimel võtnud vastu ühe umbusalduse avaldamise nõude ja samuti ühe seaduseelnõu. Ja nüüd, Marek Reinas, küsimus istungi juhatajale, palun.
14:06 Marek Reinaas
Jaa, aitäh! Eile istungi lõppedes juhtus üks kummaline, et mitte öelda markantne lugu, kus puldis oli Liisa Pakosta, kes pidi vastama küsimustele. Ja tal jäi vastata viimane küsimus, kui istungi aeg täis sai. Istungi juhataja ütles, et selle viimase küsimuse võiks ära küsida, mille peale Lauri Läänemets tõusis püsti, läks saalist välja ja ütles, et tal on vaja minna menetlema komisjoni tähtsat kasse ja koeri puudutavat eelnõu. Ja minu küsimus ongi sellega seotud. Kas kõigepealt istungi juhataja, lubades seda aega üle minna selleks üheks küsimuseks, käitus korrektselt? Kas Lauri Läänemets käitus korrektselt, kui ta püsti tõusis ja oma komisjoni läks? Muuseas, see oli komisjonis viimane punkt ehk tal ei olnudki nii väga kiire. Või oli tegemist lihtsalt sihukese parlamentaarse kiusuga?
14:07 Aseesimees Toomas Kivimägi
Aitäh, hea kolleeg! Pean alustama sellest, et tegelikult istungi juhataja ei käitunud väga korrektselt. Küll aga, oleks olnud saalis olnud isikud nõus sellega, siis tõepoolest pragmaatilistel kaalutlustel oleks mina istungi juhatajana tõepoolest olnud nõus peale kella 14 selle ühe küsimuse ja vastuse, sellepärast et mu küsimus oli see, et kas on veel saalis küsimusi või mitte. Oleks olnud rohkem küsimusi, otse loomulikult siis ei oleks ma kindlasti istungit jätkanud, istung oleks sel hetkel lõppenud. Aga veel kord, kuna enamus küsimusi, tundus, kes saalis olid, olid saanud ära küsida ja pragmaatilistel kaalutlustel ma selleks valmis olen, ma möönan, et see ei oleks olnud liiga korrektne Riigikogu kodu- ja töökorra seadusega, aga ma arvan, et see ei oleks liiga suur patt olnud, mille ma oleksin olnud valmis enda hingele võtma. Aga tõepoolest, kuivõrd Lauri Läänemets teatas, et tal on vaja minna komisjoni ja kuna komisjonid kell 14.00 algasid, siis otse loomulikult oli ainuõige ja ainus võimalus mul see istung lugeda lõppenuks ja see küsimus ja ka minister täna uuesti saali tagasi paluda.
Aga nüüd, Lauri Läänemets, palun!
14:08 Lauri Läänemets
Aitäh! Kui see teema nüüd kerkis, et võib-olla te siis kogu saalile, härra Reinaasale seletate ka, mis põhjusel komisjoni toimumise aeg ei kattu istungi ajaga. Teatavasti on vist korrektne eeldada, et kõik Riigikogu liikmed peaks saama osaleda komisjonis kohe selle algusest peale ja kõigi päevakorrapunktide ajal, mitte ainult kassid-koerad. Ja teine asi, et võib-olla te seletate ka või meenutate meile ka seda, et kas küsimus on ainult sõnavõttudes. Võiks eeldada, et kui üks sõnavõtt jäi, või üks küsimus, küsimuse saab ära vastata, aga mina sain aru, et minister peaks saalis viibima kogu selle menetlusprotsessi ajal, kui ta on tulnud. Läbirääkimised on ka selle protsessi osa. Ta küll esimesel lugemisel kindlasti on niimoodi, aga teise lugemise koha pealt, kuidas te siis avate. Äkki te avaksite seda asja? Ma saan aru, et ministril on huvi, vähemalt oli, osaleda siin teisel lugemisel just sellepärast, et olla asjadega kursis, seletada ja kuulata ära, mida parlament arvab. Ma saan aru, et küsimus ei olnud ju ainult ühes küsimuses, mis küsimata jäi, vaid küsimus on pigem laiem, jäid ära küsimused veel, mis puudutasid komisjoni esimehe ülevaadet või ettekandja ülevaadet, Riigikogu-poolse ettekandja ülevaadet, ja loomulikult läbirääkimiste voor. Ma saan aru, et küsimus ei olnud ju ainult ühes küsimuses.
14:10 Aseesimees Toomas Kivimägi
Hea kolleeg! Tõepoolest, see oli teie õigus. Kuna komisjoni istung algab kell 14.00 ja kuna te ei olnud sellega nõus, oli sada protsenti teie õigus seda soovi väljendada ja komisjoni minna ja seetõttu ma seda sada protsenti teie ettepanekut arvestasin. See, mis puudutab teist, siis ma arvan, et seda praktikat ei ole üldse liiga palju, kus teisel lugemisel ka minister esineb ettekandega. Nüüd, mina siin oleks mõnevõrra liberaalsem, sellepärast et esimesel lugemisel, jah, on selline ootuspärane, et minister osaleb kuni selle päevakorrapunkti menetlemise lõpuni ehk kuulab ära ka läbirääkimiste osa. Aga kuivõrd ühe korra minister seda juba saanud teha, siis mina ei näe liiga suurt, kasutan sõna, pattu, kui minister näiteks täna peale küsimustele vastamist on seotud mõningate teiste tööülesannete, läheb seetõttu saalist ära, kuivõrd see on täiendav võimalus. Tavapäraselt on ikkagi üksnes ainult komisjonipoolne ettekanne. Täna sel korral on nii ministripoolne ettekanne, mis oli eile, ja täna siis järgneb ka veel komisjonipoolne ettekanne ja seejärel tulevad läbirääkimised. Ja see on olnud selline üldine tava. Aga veel kord, et selliseid juhtumeid ei ole liiga palju olnud. Ma ei mäleta, millal viimati minister teisel lugemisel osales.
Head kolleegid, võtan kolm viimast protseduurilist küsimust ja seejärel läheme päevakorra juurde. Peeter Ernits, palun!
14:11 Peeter Ernits
Hea juhataja! Kuna kolleeg Reinaas küsis, kas on poliitiliselt või korrektne kolleeg Läänemetsa käitumine, siis ma küsin teilt, kas kolleeg Reinaase käitumine vahetult enne Riigikogu valimisi, kui ta kohtus ühes bensiinijaamas kahe lugupeetud daamiga, kes küsisid: "Härra Reinaas, äkki tutvustate meile Eesti 200 pikka plaani," ja kodanik Reinaas, praegune rahvasaadik …
14:12 Aseesimees Toomas Kivimägi
Hea kolleeg, see ei ole kuidagi protseduuriline küsimus. Hea kolleeg, see nüüd läheb küll ikka väga protseduurilise küsimuse raamest välja. Lauri Läänemets, palun! Aga palju õnne teile, Peeter Ernits, igal juhul sünnipäeva puhul! Ma sain selle võimaluse, teile see ära öelda.
14:12 Lauri Läänemets
Aitäh, lugupeetud istungi juhataja! Mul tõesti selle protseduuri kohta on küsimus, teie tõlgenduse kohta, et minister saalis ei pea viibima. Vaadake, meil mure on minu arvates selles, et meil on ministrile ja komisjonipoolsele esindajale mõlemale võimalik esitada kokku kaks küsimust. Ja kui ma olen esitanud need küsimused ministrile ja ministriga proovinud dialoogi pidada ja ma pole saanud temalt vastuseid või minu arvates minister on mind valesti mõistnud, minu arvates oleks mõistlik eeldada, et minister osaleb ka selles faasis, kus kohas on selle arutelu läbirääkimised, et ta mõistaks seda, mis on parlamendiliikmete mure ja parlamendiliikmete huvi. Ja võib-olla läbirääkimiste faasis ma esitan ka oma argumente, millele minister peaks vastama, ja see oleks selle korrektse menetluse huvides, on ju. Et see ei ole niimoodi, et minister tuleb räägib lihtsalt oma jutu ära ja vastab küsimustele või kasutab võimalust mitte vastata, vaid ta on ikka mõeldud sellena, et me saame parlamentaarset debatti pidada. Ja kui minister on siia tulnud, siis minister peaks selle debatiga lõpuni olema. Nii mina kui väga paljud teised on seda loogikat austanud ja ta ei peaks kehtima ainult ühe, esimese lugemise korral, vaid ka kõigi lugemiste korral, sest minister on antud hetkel selle päevakorrapunkti menetlemise kaasosaline, osaline, ja meil on temaga see parlamentaarne debatt nende reeglite järgi pooleli. Nii et minul on ettepanek ma ei tea, kas teile või juhatusele või võtke juhatus kokku ja arutage seda, aga mul on küll soov, et minister kuulaks ära ka selle debati lõpuni, osaleks selles lõpuni.
14:13 Aseesimees Toomas Kivimägi
Aitäh! Võib-olla me murrame sisse lahtisest uksest, võib-olla minister ongi ja tal ongi võimalus osaleda kuni selle päevakorrapunkti menetluse lõpuni. Ent kordan, et juhatus ei ole seda teemat arutanud, see, mida ma väljendan, on puhtalt minu isiklik arvamus. Ma jään jätkuvalt selle juurde, et kohustus teise lugemise juures, kui minister esineb ettekandega, viibida päevakorrapunkti menetluse lõpuni on kordades väiksem kui esimese lugemise juures. See on väga pragmaatiline, sest tavapäraselt ju teise lugemise juures mitte kunagi ei ole. Ja kui teise lugemise juures ei ole, siis me oleme saanud lihtsalt täiendava võimaluse kuulata, esitada ministrile küsimusi ja saada temalt vastuseid. Nii et ma siin jään mõnevõrra eriarvamusele selle juures, et minu jaoks on oluline vahe, kas esimene lugemine või teine lugemine. Esimese lugemise puhul tõepoolest on põhjust eeldada ja ootus igati põhjendatud, et minister on päevakorrapunkti menetluse lõpuni, aga teise lugemise puhul ma pigem seda ei kinnitaks.
Henn Põlluaas, palun!
14:14 Henn Põlluaas
Aitäh, austatud eesistuja! Kui ma vaatan seda tänast päevakava, siis väga tõenäoliselt me istume siin hommikuni välja ja meil tuleb ööistung. Selline unise ja uimase peaga diskussioonide pidamine ja arutelu ei ole just kõige mõttekam viis. Väidetavalt ootab meid järgmisel kolmapäeval täpselt samasugune mammutpäevakord ees.
Kas te olete juhatuses kaalunud, et äkki oleks mõttekam teha täiendav istung, mis oleks kindlasti meile kõigile nii füüsiliselt kui ka vaimselt lihtsam? Kuigi loomulikult see täiendav istung ei ole ka kõigile meeltmööda, aga ikkagi parem kui ööistung.
14:15 Aseesimees Toomas Kivimägi
Aitäh, hea kolleeg! Nagu öeldakse, töö on tellija materjalist. Ehk nii palju, kui meile tööd lauda tuleb, selle me peame ära menetlema, olgu need opositsiooni eelnõud või valitsuse eelnõud. Nii et me peame sellega saama hakkama. Teiseks, Riigikogu kodu- ja töökorra seadusest ei ole mina heaks kiitnud ega vastu võtnud, see näeb ette, kus on tööaeg, ja näebki ette, et kolmapäeval algab istung kell 14 ja kestab kuni päevakorra ammendumiseni, kuid mitte kauem kui neljapäeval kella 9.30-ni. See on praktiline. Nii et me oleme sellega varem hakkama saanud ja ma ei kahtle vähimalgi määral, et me saame sellega ka täna hakkama.
Ja teiseks, eks me peaksime olema mõnevõrra ratsionaalsemad. Võib-olla juhataja on liiga liberaalne. Mul siin tekkis üks diskussioon, kas see kolme minuti lisaandmine on kohustus või mitte. Kui ma, kolleegid, ütlen väga täpselt, siis tegelikult see ei ole kohustus. Istungi juhataja võib anda kolm minutit lisaks, istungi juhtaja on olnud väga liberaalne, me oleme seda väga palju andnud. Aga kui me oleme oma sõnavõttudes efektiivsed, ma arvan, et siis saame ka selle päevakorra kenasti menetletud. Ja võib-olla ka praegu me natukene – mitte küll põhjendamatult –, aga võib-olla oleks aeg ka see arutelu kokku tõmmata, siis me saame minna päevakorra menetlemise juurde. Ei, juhatus ei ole seda arutanud. Me eeldame, loodame, mina küll loodan ja usun, et me saame oluliselt varem sellega ühele poole.
Head kolleegid, ma tõsimeeli ei tahaks minna päevakorra menetlemise juurde. Ma mõtlen, et ma kolm seda punkti võtan, et see töö jääb natukene perioodi, kui nüüd hoopis mingil muul teemal, millest me siiamaani ja mina istungi juhatajana ei ole oma arvamust avaldanud, siis ma oleksin valmis võtma, aga muidu mitte. Siiani ei ole muul teemal. Anastassial ei ole muul teemal. Peeter Ernits, teil ei ole ka muul teemal. Okei, no siis ma pean andma Anastassiale ka, kui Peeter ütleb, et temal on muul teemal, siis muul teemal on igati põhjendatud.
Küsimus istungi juhatajale, Anastassia Kovalenko-Kõlvart, palun!
14:17 Anastassia Kovalenko-Kõlvart
Aitäh! Ma saan aru, et võib-olla sellele, millele istungi alguses juhiti tähelepanu, on probleem selles, et Lauri Läänemets lihtsalt valetas teile. See on pigem nagu see probleem, kui me räägime Riigikogu kodu- ja töökorrast …
14:17 Aseesimees Toomas Kivimägi
Hea kolleeg, selle teema me oleme ammendanud.
14:17 Anastassia Kovalenko-Kõlvart
… öeldes, et on vaja kaitsta eelnõu, mis ei olnud, ma vaatan, et tegelikult sotsiaaldemokraatide poolt isegi esitatud, oli eraldi Riigikogu liikmete Tiit Marani ja Raimond Kaljulaidi esitatud, kui me räägime sellest koerte-kasside eelnõust. Seda tegelikult Lauri Läänemets isegi heal juhul ei oleks saanud kaitsta.
14:18 Aseesimees Toomas Kivimägi
Hea kolleeg, me oleme selle rääkinud …
14:18 Anastassia Kovalenko-Kõlvart
Ma arvan lihtsalt, et probleem on selles, et tegelikult me peaksime oma lugupidavad nii koalitsiooni kui opositsiooni esindajate suhtes. Tõesti, eile, et oleks võinud selle küsimuse ära küsida. Ja nõuda ministri olemasolu teise lugemise ajal, kui teise lugemise ajal ministrid üldiselt ei käi isegi kohal, tavaliselt on komisjoni esindajad, et see on võib-olla see aspekt, et kus see viisakus võiks jääda ja lugupidamine üksteise suhtes.
14:18 Aseesimees Toomas Kivimägi
Aitäh, hea kolleeg! Selle viimasega igati nõus. Ja ütlen veel kord, et Lauri Läänemetsal oli sada protsenti õigus selleks palveks, mille ta eile esitas. Veel kord, nagu ma rõhutasin, pigem mina olin valmis rikkuma Riigikogu kodu- ja töökorda, et seda istungit pidada veel mõne minuti rohkem, kui tööaeg ette nägi. Peeter Ernits, palun!
14:18 Peeter Ernits
Hea juhataja! Minu küsimus on seotud kolleeg Põlluaasa küsimusega, aga mis puudutab kõiki meid. See Riigikogu töögraafik on väga selline ebaühtlane. Minu küsimus on, lugupeetud juhataja, kas öö on parem kui päev.
14:19 Aseesimees Toomas Kivimägi
Sõltub, milliseks tegevuseks. Magamiseks on öö kindlasti parem kui päev, aga töötegemiseks on pigem vastupidi.