14:58 Istungi rakendamine
15:00 Esimees Lauri Hussar
Tere päevast, austatud ametikaaslased! Me alustame Riigikogu täiskogu V istungjärgu 15. töönädala esmaspäevast istungit. Ja head kolleegid, kõigepealt palun kohaloleku kontroll!
15:00 Kohaloleku kontroll
15:00 Esimees Lauri Hussar
Kohalolijaks on end registreerinud 74 Riigikogu liiget, puudub 27.
Järgnevalt päevakorra täpsustamine ja kinnitamine. Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsioon on teinud ettepaneku jätta selle töönädala kolmapäevase istungi päevakorrast välja 9. ja 10. päevakorrapunkt, milleks on Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsiooni algatatud keskkonnatasude seaduse muutmise seaduse eelnõu 615 ning Riigikontrolli seaduse, erakonnaseaduse ja teiste seaduste muutmise seaduse eelnõu 599 esimene lugemine.
Ettepanek päevakorra kohta, Lauri Laats, palun!
15:01 Lauri Laats
Aitäh, lugupeetud …
15:01 Esimees Lauri Hussar
Head kolleegid, palun saalis vaikust! Ma ei kuule muidu Lauri Laatsi küsimust. Lauri Laats, palun!
15:01 Lauri Laats
Aitäh, lugupeetud Riigikogu esimees! Mul on selle nädala päevakorra kohta küsimus, mis puudutab kolmapäevast ja neljapäevast päeva. Me näeme selgelt, et kolmapäeval on meil hästi palju erinevaid seaduseelnõusid menetluses, aga neljapäevasel päeval on ainult kaks punkti. Kui võtta arvesse, et kolmapäeval on meil üks hästi oluline punkt, nimelt punkt nr 6, kus energeetika- ja keskkonnaminister Andres Sutt tuleb aru andma, siis kas ei oleks mõistlik nii oluline punkt tõsta neljapäeva peale, kui oleks rohkem aega seda arutada?
15:02 Esimees Lauri Hussar
Te soovite tõsta … Millise päevakorrapunkti te tahaksite neljapäeva peale tõsta?
15:02 Lauri Laats
Kolmapäevane päev, punkt nr 6, mis on energeetika- ja keskkonnaministri 2025. aasta ettekanne riigi pikaajalise arengustrateegia "Eesti 2035" elluviimisest.
15:02 Esimees Lauri Hussar
Selge. Ma korra täpsustan, et kolmapäevasest päevakorrast arvatakse algataja ettepanekul välja kaks päevakorrapunkti. See puudutab kolmapäeva. Aga kui kõik on nõus, siis see on võimalik. Aga ma näen, et Õnne Pillak soovib siinkohal sõna. Õnne Pillak, palun!
15:03 Õnne Pillak
Reformierakonna fraktsioon seda ettepanekut ei toeta. Seda hästi lihtsal põhjusel, et sel päeval on valitsus väljasõiduistungil Ida-Virus ja minister neljapäeval ei saa siin esineda.
15:03 Esimees Lauri Hussar
Selge, aitäh! Siis ei ole võimalik seda ettepanekut arvesse võtta. Tanel Kiik, palun, küsimus istungi läbiviimise protseduuri kohta!
15:03 Tanel Kiik
Lugupeetud Riigikogu esimees! Olete nii teie kui ka teised Riigikogu juhatuse liikmed on ikka rõhutanud, kui oluline see on, et esmaspäeviti on meil võimalik vastata arupärimistele. Õigemini, [ministritel] on võimalik vastata, meil on võimalik küsida ja kõnesid pidada ja arutada olulisi teemasid. Tänane päevakord on selline kuidagi natuke rosolje moodi: natuke on arupärimisi, natuke eelnõusid ja siis jälle natuke arupärimisi. Äkki te natuke selgitate, kust nüüd selline loogika ja meelemuutus juhatuse tasandil on tulnud?
15:04 Esimees Lauri Hussar
Jaa, täna on meil tõepoolest kõigepealt arupärimised peaministrile. Kuna peaministril on täna õhtupoolikul veel teised kohustused, siis oli tema palve, et ta saaks kõigepealt arupärimistele vastata. Seejärel me tõesti võtame ette kaks eelnõu, mis on määratud tänase päeva peale põhjusel, et see oli ministri palve ja ka komisjon on vastavalt tegutsenud. Ja kuna minister on juba kohal, siis ta vastab ühtlasi talle esitatud arupärimistele. Ja seejärel siis ka energeetika- ja keskkonnaminister Andres Sutt vastab arupärimistele. See on põhjus, miks me sellise päevakorra tänaseks kokku panime. See on osalt tingitud sellest, et peaministril on täna õhtupoolikul veel teisi tööülesandeid.
Lauri Laats, palun! Küsimus istungi läbiviimise protseduuri kohta.
15:05 Lauri Laats
Aitäh! Ma ikkagi teen veel ettepaneku muuta päevakorda, mis puudutab tänast päeva, esmaspäevast päeva. Punkt nr 9, arupärimine nr 74[3]. Teeme meie fraktsiooni poolt minister Andres Suti elu natuke kergemaks ja arutame seda küsimust mõnel teisel istungil. Võtaks selle välja.
15:05 Esimees Lauri Hussar
Selge! Teie ettepanek on siis arvata tänase istungi päevakorrast välja üheksas päevakorrapunkt, milleks on arupärimine energeetika- ja keskkonnaminister Andres Sutile. Selge pilt! Lisame selle ettepanekute juurde. Tanel Kiik, küsimus istungi läbiviimise protseduuri kohta, palun!
15:05 Tanel Kiik
Austatud Riigikogu esimees! Kas ma sain teie vastusest õigesti aru, et Riigikogu päevakava on tehtud lähtuvalt valitsuse liikmete huvidest ja ajagraafikust? Sain õigesti aru? Kui sellest loogikast lähtuda, oleks vähim, mis oleks soliidne parlamendi suhtes – hea küll, et peaministril on kiire, me usume, et tal on tihe graafik, selles ei kahtlegi –, et ta vastab arupärimised ära ja siis tulevad teised arupärimised ja kõige lõppu tulevad valitsuse eelnõud. See oleks võimalik lihtsasti saavutada näiteks niimoodi, et alustab Michal, jätkab Sutt ja siis tuleb härra Keldo. Erinevaid võimalusi oli, aga millegipärast tehti selline – veel kord – Riigikogu liikmete vaates suhteliselt segane lahendus. Arupärimiste vahele tekib eelnõude paus, pärast neid minnakse arupärimistega edasi. Kokkuvõttes on päevakord täna päris tummine. Kas te ei tahtnud otsustada natuke rohkem parlamendi liikmete huvidest lähtuvalt ja natuke vähem sellest lähtuvalt, kuidas valitsuse liikmetele mugav on?
15:06 Esimees Lauri Hussar
Aitäh! Me vaatasime seda mõlemat pidi. Me vaatasime seda, et Riigikogu liikmetel oleks võimalik oma küsimused ära küsida, aga ka seda, et oleks võimalik need eelnõud, mis on tänase päeva peale määratud, ära menetleda. Meil on ka varasemast teada Riigikogu juhatuse otsuseid, mis käsitlevad päevi, kus arupärimised ja eelnõud on koos. Siis on valdavalt lähtutud sellest, et kõigepealt menetletakse ära eelnõud ja siis arupärimised. Aga antud juhul, nagu ma ütlesin, meie soov on vastu tulla peaministrile, kellel on täna veel teisi tööülesandeid, et ta saaks kõigepealt vastata küsimustele. Seejärel me menetleme ära eelnõud ja siis ka teised arupärimised. See oli juhatuse kaalutlus, kui me sellise päevakorra kokku panime.
Nii, rohkem küsimusi ei ole. Alustame päevakorra kinnitamise hääletuse ettevalmistust.
Algatajad on teinud ettepaneku arvata selle nädala esmaspäevase istungi päevakorrast välja 9. päevakorrapunkt ning kolmapäevase istungi päevakorrast välja 9. ja 10. päevakorrapunkt, milleks on eelnõude 615 ja 599 esimene lugemine. Ja koos nende muudatustega panen hääletusele Riigikogu täiskogu V istungjärgu 15. töönädala päevakorra kinnitamise. Palun võtta seisukoht ja hääletada!
15:10 Hääletustulemused
15:11 Esimees Lauri Hussar
Päevakorra kinnitamise poolt on 75 Riigikogu liiget, vastu 1 ja erapooletuid 1. Päevakord on kinnitatud.
Ja nüüd on võimalik üle anda eelnõusid ja arupärimisi. Palun siia Riigikogu kõnetooli Vabariigi Valitsuse esindaja proua Heili Tõnissoni.
15:11 Valitsuse esindaja Heili Tõnisson
Austatud esimees! Hea Riigikogu! Vabariigi Valitsus algatab täna seitse seaduseelnõu. Esiteks, riigi 2025. aasta lisaeelarve seaduse eelnõu. Teiseks, krediiditeabe jagamise seaduse eelnõu. Riigikogus esindab eelnimetatud kahe seaduseelnõu menetlemisel Vabariigi Valitsust rahandusminister. Kolmandaks, põhikooli‑ ja gümnaasiumiseaduse ning kutseõppeasutuse seaduse muutmise seaduse (direktorite atesteerimine ja õpetajate karjäärimudel) eelnõu. Selle seaduseelnõu menetlemisel Riigikogus esindab Vabariigi Valitsust haridus‑ ja teadusminister. Neljandaks, konkurentsiseaduse täiendamise seaduse eelnõu. Viiendaks, ehitusseadustiku ja teiste seaduste muutmise seaduse eelnõu. Kuuendaks, karistusseadustiku ja kriminaalmenetluse seadustiku muutmise seaduse (karistusõiguslik jurisdiktsioon ja merealuse taristu lõhkumine) eelnõu. Riigikogus esindab nende kolme seaduseelnõu menetlemisel Vabariigi Valitsust justiits‑ ja digiminister. Ja seitsmendaks, jäätmeseaduse muutmise ja sellega seonduvalt teiste seaduste muutmise seaduse eelnõu. Selle seaduseelnõu menetlemisel Riigikogus esindab Vabariigi Valitsust taristuminister. Kõik eelnõud on edastatud elektrooniliselt. Aitäh!
15:13 Esimees Lauri Hussar
Aitäh! Ja palun nüüd Riigikogu kõnetooli, kolleeg Raimond Kaljulaid!
15:13 Raimond Kaljulaid
Austatud istungi juhataja! Head ametikaaslased! Eelmisel nädalal me pöördusime kirjalikult kaitseministri poole ja küsisime tema käest, kas vastab tõele, et ta on hilinenud kaitsetööstusele väga vajalike relvaseaduse rakendusaktide kinnitamisega. Kaitseminister saatis meile kirjaliku vastuse, kus ta kinnitas ja möönis: tõepoolest on hilinetud, kuna tegemist on keerulise valdkonnaga.
No kuulge, sõbrad! Kujutage nüüd ette, kui järgmiseks teatab meile majandusministeerium, et teehooldus on teatavasti nii keeruline asi, et ega me neid rakendusakte ikka õigel ajal valmis ei saa. Ja ridamisi teatavad kõik teised ministeeriumid, viidates sellele, et avalik haldus ja riigipidamine ongi üks keeruline valdkond ja ega me sellepärast õigeks ajaks asju valmis ei saa.
Aga õnneks austatud peaminister, kes viibib täna siin meie hulgas, lubas kaitseministriga selles küsimuses läbi viia õppe-kasvatusliku vestluse. Loodame, et selle vestluse tulemused saavad olema positiivsed ja me näeme juhtimise paranemist.
Aga seniks, kuni peaminister õppe-kasvatab ümber oma kaitseministrit, on meil kaitseministrile arupärimine, kus me küsime tema käest nii relvaseaduse kohta kui ka eelmisel nädalal ilmnenud järgmise olulise tegematajätmise kohta. Nimelt, kaitsetööstuse esindajad – täiesti sõltumatud apoliitilised inimesed – ütlevad, et oleks tulnud kõigepealt kehtestada, vastu võtta seadusandlikud muudatused, mis oleks võimaldanud selle kaitsetööstuspargi rajada oluliselt kiiremini. Minister seda ei teinud, tulemuseks on 12 kuud maha visatud aega, investeerimisvõimalustest ilmajäämine ja Eesti riigikaitse kahjustamine.
Sellega seoses on meil kaitseministrile küsimused, millele sotsiaaldemokraadid ootavad esimesel võimalusel vastuseid. Ma ei hakka neid siin ette lugema, aga viimane küsimus on neist kõige olulisem: kes vastutab tekkinud viivituse eest? Sellele küsimusele tahame me kindlasti vastust saada. Aitäh!
15:15 Esimees Lauri Hussar
Nii, palun Riigikogu kõnetooli kolleeg Peeter Ernitsa!
15:15 Peeter Ernits
Hea juhataja ja kolleegid! Laupäeva hommikul mul oli plaan minna Muraka rappa. Ja sain äkki teate, et Iisaku taimlat hakatakse hävitama. Ma olin pool kaheksa Iisaku taimlas ja töötajad olid seal murest murtud. Nende lapsed tuleb täna ja teisipäeval tirida mullast välja ja komposteerida, seekord mitte põletada. Ja ma mõtlesin, et me nagu hoiame raha kõvasti kokku, aga samas riigiettevõte hävitab riigi vara. Sellest tulenevalt on rida küsimusi. Aga see massimõrv tõesti painas neid inimesi, kes seal töötasid. See on vana asi, et kuna ei ole kusagile istutada riigimetsa, siis hävitame ära.
Aga sellel [lool] on ka positiivne külg, mida ma ei oleks uskunud. Täna on esmaspäev. Nädalavahetusel, laupäeva ja pühapäeva õhtul ma suhtlesin RMK juhi Mikk Marraniga ja keskkonna- ja energeetikaminister Andres Sutiga, ja täna hommikuks on probleem lahendatud. Seda on raske uskuda, kui palju inimesi on minu poole täna ja eile pöördunud, et kust saaks kuuski osta. Ma ütlesin, et mina ei müü neid, mul ei ole neid, need on meie kõigi ühised kuused.
Kõigest sellest tulenevalt on rida küsimusi selle kohta, mis siis tegelikult toimub. Raied on kõvasti vähenenud, aga need on vähenenud looduskaitseliste piirangute tõttu. Nii et ootan härra Andres Sutilt laiemat pilti, kui palju on [kuuseistikuid] aastate jooksul hävitatud ja mis edasi saab. Igal juhul, inimesed, aitäh väga tugeva toetuse pärast! Ainult tänu teile on see iga-aastane massimõrv ehk nüüd lõppenud. Aitäh!
15:17 Esimees Lauri Hussar
Vadim Belobrovtsev, palun!
15:18 Vadim Belobrovtsev
Aitäh! Head kolleegid! Head Eesti inimesed! Meil on arupärimine kultuuriminister Heidy Purgale kultuuritöötajate palkade kohta. Eelmisel nädalal käisin ma siin puldis esitamas arupärimist siseministrile seoses sellega, et politseinike, päästjate ja piirivalvurite palka ei ole tõstetud juba aastast 2023. Õpetajate palgaga on samamoodi, vist 2024 oli viimane palgatõus ja see oli hästi marginaalne. Nüüd räägin ma kultuuritöötajate palkadest. Tuletan meelde, et viimane kultuuritöötajate palga tõus toimus põhimõtteliselt 1. jaanuaril 2023. Kokku on kultuuritöötajatel olnud kolm palgatõusu: aastatel 2019, 2021 ja 2023. Oleks nagu loogiline olnud, et 2025 tuleb järjekordne. Kahjuks ei ole seda tulnud.
Samal perioodil on inflatsioon olnud tegelikult meeletu, üle 40%. Näiteks toidukaubad läksid 40% võrra kallimaks. Kõrgharidusega kultuuritöötajate palga alammäär on meil praegu, arvake ära, kui suur: 1600 eurot kuus, bruto. Nii et ma kardan, et meie kultuuritöötajad ei ole enam nõus ennast lohutama mõttega, et riigi majanduslik olukord on jätkuvalt keeruline ja sellepärast ei saa nende palkasid tõsta. Me küsimegi ministrilt, millal see palgatõus tuleb. Kas see tuleb siis aastal 2026 või peavad kultuuritöötajad selleks, et ikkagi väärikat palka saada, jälle meeleavaldustele välja tulema, nagu see oli näiteks eelmise aasta septembris? Aitäh!
15:20 Varro Vooglaid
Suur tänu! Mina soovin anda üle iseenda ja rea kolleegide nimel arupärimise peaminister Kristen Michalile seonduvalt ebaõnnestunult [lahendatud] ja sõjalise kokkupõrke ohuga päädinud intsidendiga Läänemerel eelmisel nädalal. Tegemist on ikkagi äärmiselt sünge juhtumiga. Mindi jõudu näitama, aga pigem demonstreeriti oma jõuetust. Teatavasti tõusid selle tõttu õhku Venemaa hävitajad ja tõusid õhku Portugali hävitajad Ämarilt. Hea, et see militaarne konfrontatsioon ei päädinud militaarse kokkupõrkega.
Igal juhul see tõstatab terve rea väga tõsiseid küsimusi. Oleme sõnastanud neid kokku 13 tükki, alates põhimõttelise küsimusega sellest, kes konkreetselt, nimeliselt oli see isik, kes otsustas sellise operatsiooni elluviimise kasuks. Kas tõepoolest on nii, nagu meile väidetakse, et seda otsustas merevägi iseseisvalt, ilma poliitilise heakskiiduta, ilma poliitilise suuniseta, või on ikkagi tegemist poliitilise otsuse ja poliitilise suunise, poliitilise heakskiiduga? Minu jaoks isiklikult on küll täiesti ebausutav, et selliseid asju võiks saada otsustada merevägi iseseisvalt. Ma pean silmas seda, kui kaugeleulatuvad tagajärjed sellel võinuks olla. Nii et ma ei arva, et see nii oli, ja tõtt-öelda tekib [kahtlus], et meile ei ole räägitud nende asjade kohta tõtt.
Samuti küsime, miks Eesti Vabariik on otsustanud selliseid selgelt üle jõu käivaid operatsioone iseseisvalt ellu viia, selle asemel et tegutseda koos teiste Läänemere riikidega, kellel on teatavasti mereväe võimekus tunduvalt suurem kui Eestil. Seda võib öelda nii Soome, Rootsi, Taani, Saksamaa kui ka Poola kohta. Küsime ka infosulu kohta, mis aset leidis. Intsident teatavasti leidis aset teisipäeval, meile hakati sellest rääkima alles kolmapäeval. Küsime selle kohta, millised õppetunnid on sellest intsidendist tehtud, ja samuti, milliseid riskianalüüsid on tehtud, et kaardistada ohte, mis niisuguste aktsioonidega võivad kaasneda. Aitäh!
15:22 Esimees Lauri Hussar
Lauri Laats, palun!
15:22 Lauri Laats
Aitäh, lugupeetud Riigikogu esimees! Head kolleegid! Head inimesed, kes jälgivad meid interneti vahendusel! Täna soovin Eesti Keskerakonna fraktsiooni nimel sisse anda Riigikogu otsuse "Ettepaneku tegemine Vabariigi Valitsusele töötada välja mobiilsideturu konkurentsi suurendamise ja numbriliikuvuse kiirendamise kava" eelnõu. Ja milles on probleem? Probleem on selles, et me näeme pidevalt, et meil sidekulud, teenuste hinnad tõusevad. Näiteks eelmine aasta oli hinnatõus 8,5%. Kui võrrelda meie mobiilteenuste maksumust naaberriikide omaga, on see siis Läti või Leedu, siis Eestis keskmiselt on teenus 30–35% kallim. Kindlasti on siin ruumi, kuidas on võimalik konkurentsi elavdada.
Eelmine nädal me saime ühest Ekspressi loost lugeda, et üks sideoperaator väljendas muret selles küsimuses ja tõi välja ka võimaluse, kuidas konkurentsi suurendada. Numbrid võiksid kiiremini liikuda, kui kliendid soovivad operaatorit vahetada. Praktikas toimub see praegu nii, et kui operaator tõstab hinda, teie aga olete olnud tema ustav klient, ent soovite nüüd kuskilt mujalt saada teist pakkumist, siis saategi tõenäoliselt odavama pakkumise, aga olemasolev operaator, kes igapäevaselt teile teenust pakub, toob hinna alla.
See tegelikult näitabki, et hinnastamises on puhver olemas. Ja see peegeldub ka sideettevõtete kasumites. Ma arvan, et kui me suudame sellisel viisil liikuda, et operaatorite vahel saaks kiiremini numbreid liigutada, siis tooks see üleüldise hinnataseme alla ja loomulikult tarbija sellest võidaks. Aitäh!
15:24 Esimees Lauri Hussar
Olen Riigikogu juhatuse nimel vastu võtnud kaheksa eelnõu ja neli arupärimist. Juhatus otsustab nende edasise menetlemise vastavalt Riigikogu kodu‑ ja töökorra seadusele.