13:58 Istungi rakendamine
14:00 Aseesimees Toomas Kivimägi
Tere päevast, väga lugupeetud Riigikogu liikmed! Alustame Riigikogu täiskogu kolmapäevase istungiga. Kohaloleku kontroll, palun!
14:00 Kohaloleku kontroll
14:01 Aseesimees Toomas Kivimägi
Kohale registreerus 74 Riigikogu liiget, puudub 27.
Nüüd on aeg eelnõude ja arupärimiste üleandmiseks. Martin Helme, palun!
14:01 Martin Helme
Aitäh! Soovin anda Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsiooni poolt üle eelnõu, Riigikogu otsuse eelnõu, millega moodustatakse uurimiskomisjon Nordica tegevuse lõpetamisega seotud asjaolude uurimiseks. Täna tuli teade, et lennufirma kavatseb ise ennast pankrotiavaldusega lõpetama hakata. Meie arvates on tegemist väga suure juhtimisvigade seeriaga, mille siis tulenevalt juhtimisvigade tõsidusest on Nordica varasematel perioodidel tekitatud metsikud kahjumid ja see on meid tänasesse olukorda viinud. Komisjoni ülesanneteks meie arvates võiks olla selgitada välja, miks riik ei suutnud läbi viia järjepidevat kontrolli Nordica tegevuse üle ja tuvastada jooksvalt neid juhtimisvigu; selgitada välja, kas Nordica ja temaga seotud ettevõtete juhtorganite liikmed on tegutsenud vastavalt äriseadustikus toodud nõuetele, sealhulgas nõudele täita hoolsuskohustust; selgitada välja, kas vastutava ministeeriumi ja selle ametnike tegevus peale Nordicaga seotud probleemide ilmnemist 2023. aastal on lähtunud Eesti Vabariigi huvidest; selgitada välja, kas juriidiliselt on võimalik ettevõtte juhtkonda panna vastutama tekkinud juhtimisvigade eest; selgitada välja, kui palju on Nordica juhtimisvead riigile täiendavalt maksma läinud ehk maksumaksjale; kelle süül on need kulud tekkinud; ning selgitada välja, millised kulutused jäävad pankrotivara erastamisel maksumaksja ehk riigi kanda. Ja samuti peaks välja töötama koostöös ekspertidega plaani Nordica ja sellega seotud ettevõtete tegevuse lõpetamiseks viisil, mis on Eesti Vabariigi seisukohast kõige kasulikum. Selle kõigega peaks hakkama saama järgmise aasta 1. märtsiks.
14:03 Aseesimees Toomas Kivimägi
Suur tänu! Arvo Aller, palun!
14:03 Arvo Aller
Aitäh, lugupeetud istungi juhataja! Head kolleegid! Mul on üle anda arupärimine justiits- ja digiminister Liisa-Ly Pakostale. Teemaks on kohtute kärpeplaan ja just eriti seoses Jõhvi kohtumajaga, mis on üks olulisemaid maamärke kohtute süsteemis antud piirkonnas.
Vabariigi Valitsus on teinud ministeeriumidele ülesandeks kärpida järgnevatel aastatel 10% iga ministeeriumi haldusalast kolme aasta jooksul. Esimene aasta 5%, siis 3 ja 2. 2025. aastal on kohtute eelarve kärpeplaaniks antud 5%, mis on ligikaudu 2,1 miljonit eurot, ning kärpeettepanekuid ootab minister kohtusüsteemilt endalt. Minister tahab endalt vastutuse ära anda, et tema ei ole milleski süüdi, et kohtud ise teevad, ise otsustavad.
Aga kui minna nüüd sisusse, siis Jõhvi kohtumaja on üks olulisemaid piirkonna õigussüsteemi sümboleid seal. Jõhvi kohtumaja on kõige uuem ja riigi tellimusel tellitud kohtumaja Viru maakohtutest üldse. Ta on kõige kaasaegsem, uuem, energiasäästlikum ning mugav nii töötajatele kui menetlusosalistele. Kohtunike arvu poolest on Jõhvi kohtumaja esimese astme kohtutest üks suuremaid, jättes välja Tallinna, Tartu ja Pärnu, ja tema teenindatavad piirkonnad on kogu Ida-Virumaa. Jõhvi kohtumaja teeninduspiirkond on suurusjärk 2522 ruutkilomeetrit.
Nii et meil on justiits- ja digiministrile viis küsimust ning soovime nendele arupärimisega vastust saada.
14:05 Aseesimees Toomas Kivimägi
Helir-Valdor Seeder, palun!
14:05 Helir-Valdor Seeder
Aitäh! Head kolleegid! Annan Isamaa fraktsiooni nimel üle kohaliku omavalitsuse volikogu valimise seaduse muutmise seaduse. Siin on meedias peaminister ja mõned koalitsioonisaadikud levitanud valeinformatsiooni, justkui mina olevat öelnud, et ei ole võimalik enam kiirkorras Eesti Vabariigi põhiseadust muuta ja Isamaa on käed üles tõstnud, aga see ei vasta tõele. See ei vasta tegelikkusele. Küll aga, kui me tahame tõesti põhiseadust muuta, siis me peame muutma ka praegust õigusruumi, sest praeguses, kehtivas õigusruumis tõepoolest põhiseadust võimalik muuta ei ole, kuna kohaliku omavalitsuse volikogu valimise seadus sätestab, et valimisringkonnad, mis moodustatakse eelkõige Tallinnas, tuleb moodustada 90 päeva enne valimisi, mis teeb17. juuli järgmisel aastal, ja see toimub 1. juuni mandaatide nimekirjade seisuga. Ja 1. juuniks, head kolleegid, ei suuda me kuidagi kiirkorras põhiseaduse muudatusi jõustada. Nii et selleks, et üldse põhiseadust oleks võimalik muuta järgmisel aastal nii, et see juba järgmisteks kohalikeks valimisteks ka oleks jõustunud, on vaja enne kehtivat õigusruumi muuta. Sellest tulenevalt oleme esitanud eelnõu ja loodame teie kõikide ühisele toetusele. Aitäh!
14:07 Aseesimees Toomas Kivimägi
Lauri Hussar, palun!
14:07 Lauri Hussar
Lugupeetud istungi juhataja! Austatud kolleegid! (Juhataja helistab kella.) Pisut rohkem kui kaks kuud tagasi kutsusin ma teid siin saalis kaasa mõtlema sellele, milline võiks olla Riigikogu solidaarne panuse kärbetesse, mida meil tuleb keerulise finantsolukorra tõttu riigi rahakotis läbi viia. Ja seoses sellega on mul anda Riigikogu menetlusse Riigikogu liikme staatuse seaduse täiendamise seaduse eelnõu, millele on alla kirjutanud Riigikogu juhatuse liikmed Toomas Kivimägi, Arvo Aller ja Lauri Hussar ning neli fraktsiooni, Eesti 200 fraktsioon, Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsioon, Eesti Reformierakonna fraktsioon ja Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsioon. Ning eelnõu eesmärk on vähendada riigi kulusid Riigikogu liikme tööga seotud kulude hüvitamisel, selleks, et vähendatakse Riigikogu liikme tööga seotud kulude hüvitamise piirmäära ühe kuuendiku võrra. Ja eelnõu on välja töötatud lähtuvalt laiaulatuslikest riigieelarve kärbetest, et hoida kokku riigi raha. Ja nagu te kõik teate, siis käesoleva eelnõu esitamise ajal hüvitatakse Riigikogu liikmetele kuludokumentide alusel tööga seotud kulusid 30% ulatuses Riigikogu liikme ametipalgast. Ja eelnõu algatajad on üksmeelel, et seoses kulude kokkuhoiuga kogu riigis tuleb ka Riigikogul näidata solidaarsust ja kärpida oma kulusid. Oma palka me kärpida põhiseaduse järgi ei saa, küll aga kuluhüvitist. Ning see 1/6-line kärbe võimaldaks riigil aastas kokku hoida eelarveliselt 400 000 eurot, umbes. Nii et soovin kõigile viljakat arutelu ja loodan, et see eelnõu leiab toetamist, sellepärast et see on sündinud väga pikkade ja põhjalike arutelude tulemusena ja tegu on kindlasti kompromissiga. Aitäh teile!
14:09 Aseesimees Toomas Kivimägi
Head kolleegid, olen Riigikogu juhatuse nimel võtnud vastu ühe otsuse eelnõu, ühe arupärimise ja kaks seaduseelnõu.
Saame minna tänase päevakorra juurde.