Aitäh, hea küsija! Teie küsimuses oli jälle ekskursioon ümber kogu armsa ilusa Eestimaa ja kõik mured maailmas. Ma paari lausega neid teemasid siis enne kommenteeriks.
Alati on palju küsimusi, mida tuleb lahendada. Majanduslik toimetulek ja julgeolek – kõik need teemad on pidevalt mis tahes parlamendi ja valitsuse laual, see on möödapääsmatu. Majandusega oleme me olukorras, mille kohta on Eesti Pank kasutanud väljendit, et me oleme majandusega pöördepunktis. Eilegi vaatasin, ERR-is oli uudis, kus öeldakse, et ilmselt on kõige halvemad perioodid möödas, jalad on põhjas ja ehk liigume taastumise poole – loodetavasti. Loodan, et see nii on, prognoosid seda näitavad. Eks järgmine aasta on siis näha, kas see kasv tuleb lauge, milline ta täpselt tuleb, aga oluline on, et ta pöördub kasvu poole. Seda esiteks.
Teiseks, mis puudutab ebavõrdsust ja vaesust, siis täna hommikul tuli Statistikaameti pressiteade, see on nende kodulehel kättesaadav ilmselt, tasub sedagi vaadata. Vaesus on vähenenud – mis ka kriisiajal on mõneti loogiline erinevatest trendidest tulenevalt, kus pensionid kasvavad, alampalk on kasvanud ja nii edasi. Aga kindlasti on parim rohi ikkagi see, et meie enda majandus on konkurentsivõimeline, mis tähendab seda, et tuleb astuda suuri samme, muu hulgas näiteks [muuta] planeerimine kiiremaks, hankida suur hulk soodsamat ja puhast energiat, jälgida seda, et siia tuleksid uued investeeringud, et valitsus ja parlament ja erinevad osapooled selle nimel aktiivselt töötaks. See kõik on ju loetelus, pole kahtlust. Ja võimalused selleks on täiesti olemas. Eesti nii-öelda tulevikukaart paistab ikkagi oluliselt optimistlikum, kui ta seda võib-olla täna on.
Nüüd, mis puudutab käibemaksuerisusi, siis, jah, neid on ju arutatud siin erinevates parlamendi koosseisudes päris palju. Põhiline mure on ka teistes riikides nendesamade käibemaksuerisustega, mõnes riigis neid ka praegu kaotatakse – kui ma õigesti suudan kohe puusa pealt meenutada, siis vist Leedus kaotati kohvikute ja restoranide käibemaksuerisus, ja sellest tulid protestid üle Baltimaade. Nad ütlesid, et COVID-i aegne erisus kaotati ja nüüd enam pole võimalik hakkama saada.
Nii et nende erisuste tegemisega on samamoodi, et kes sellest erisusest kasu endale saab: kas saab vahendaja või saab tarbija? Toiduainete puhul tihtipeale see jääb eeskätt vahendaja rõõmuks, mitte tarbija rõõmuks. Nii et me võime arutada kõiki ettepanekuid, aga ma kardan, et need erisused pigem teevad rõõmu neile, kellel täna puudust ei ole, ja ei aita neid, kellel puudus on. Puuduse lahendamiseks on ikkagi teised metoodikad: majanduskasv ja tegelikult otsesed meetmed.