14:58 Istungi rakendamine
15:00 Esimees Lauri Hussar
Tere päevast, austatud Riigikogu! Alustame Riigikogu täiskogu IV istungjärgu 7. töönädala esmaspäevast istungit. Ja head kolleegid, kõigepealt palun kohaloleku kontroll.
15:00 Kohaloleku kontroll
15:01 Esimees Lauri Hussar
Kohalolijaks on end registreerinud 77 Riigikogu liiget, puudub 24.
Läheme edasi päevakorra kinnitamise juurde. Head kolleegid, selle töönädala teatavaks tehtud päevakorras on toimunud muudatusi. Nimelt, välisminister palub arvata tänase istungi päevakorrast välja neljanda punkti, milleks on Vabariigi Valitsuse algatatud isikut tõendavate dokumentide seaduse muutmise ja sellega seonduvalt teiste seaduste muutmise seaduse eelnõu 497. See oleks selle esimene lugemine. Ja teiseks, Isamaa fraktsioon palub arvata kolmapäevase istungi päevakorrast välja 19. päevakorrapunkt, milleks on Isamaa fraktsiooni algatatud maamaksuseaduse muutmise seaduse osalise kehtetuks tunnistamise seaduse eelnõu 489. See oleks ka selle esimene lugemine. Kui küsimusi ei ole, siis asume päevakorra kinnitamise hääletuse ettevalmistuse juurde.
Austatud Riigikogu! Eelnõu algatajad on teinud ettepaneku arvata selle töönädala päevakorrast välja tänase istungi neljas ja kolmapäevase istungi 19. päevakorrapunkt, milleks on eelnõude 497 ja 489 esimene lugemine. Koos nende muudatustega panen hääletusele Riigikogu täiskogu IV istungjärgu 7. töönädala päevakorra kinnitamise. Palun võtta seisukoht ja hääletada!
15:04 Hääletustulemused
15:05 Esimees Lauri Hussar
Töönädala päevakorra kinnitamise poolt on 77 Riigikogu liiget, vastu ei ole keegi ja erapooletuid on 1. Päevakord on kinnitatud.
Ja nüüd, head kolleegid, on võimalik üle anda eelnõusid ja arupärimisi. Esimesena palun siia Riigikogu kõnetooli Vabariigi Valitsuse esindaja proua Heili Tõnissoni. Palun!
15:05 Valitsuse esindaja Heili Tõnisson
Austatud esimees! Hea Riigikogu! Vabariigi Valitsus algatab täna neli seaduseelnõu. Esimeseks, ehitusseadustiku, halduskoostöö seaduse ja veeseaduse muutmise seaduse eelnõu. Riigikogus esindab seaduseelnõu menetlemisel Vabariigi Valitsust taristuminister. Teiseks, ravimiseaduse muutmise seaduse (haigla erand) eelnõu. Selle seaduseelnõu menetlemisel Riigikogus esindab Vabariigi Valitsust terviseminister. Kolmandaks, toote nõuetele vastavuse seaduse muutmise seaduse eelnõu. Selle seaduseelnõu menetlemisel Riigikogus esindab Vabariigi Valitsust majandus- ja tööstusminister. Ja neljandaks, kaebemenetlust käsitleva lapse õiguste konventsiooni fakultatiivprotokolliga ühinemise seaduse eelnõu. Riigikogus esindab seaduseelnõu menetlemisel Vabariigi Valitsust sotsiaalkaitseminister. Kõik need neli eelnõu on edastatud elektrooniliselt. Aitäh!
15:06 Esimees Lauri Hussar
Suur tänu! Ja nüüd palun Riigikogu kõnetooli kolleeg Vadim Belobrovtsevi. Palun!
15:07 Vadim Belobrovtsev
Aitäh, hea istungi juhataja! Head kolleegid! Mul on selline kerge déjà-vu-tunne, kuna arupärimine, mille me esitame välisminister Margus Tsahknale, oli korra juba siin suures saalis esitatud, aga kuna ministril oli raske oma tihedas graafikus leida aega, et siia meie küsimustele vastama tulla, siis ta palus, et kuna ta tähtajaks ei jõua seda teha, siis me võtaksime selle tagasi ja annaksime uuesti sisse.
Tulime ministrile vastu ja anname uuesti sisse arupärimise Eesti käitumise kohta ÜRO Peaassamblees. See puudutab hääletust, mis toimus New Yorgis ÜRO Peaassamblees 18. septembril 2024 ja kus Eesti toetas küsitava sisuga resolutsiooni, millega kutsuti Iisraeli riiki üles lõpetama okupatsioon Palestiina territooriumidel.
Euroopa Liidu riikide hoiakud läksid selles küsimuses lahku. Eesti hääletas, nagu hääletas Euroopa Liidu vähemus. Ja erinevalt USA-st, kes hääletas selle resolutsiooni vastu, hääletas Eestis selle poolt koos näiteks Venemaa, Valgevene ja Iraaniga. Varem on olnud kombeks, et Eesti hääletab [sarnaselt] teiste Euroopa Liidu riikidega või kui seda konsensust või ühte meelt ei ole, siis hääletab Eesti nii, nagu hääletab meie suur liitlane USA. Aga juba teist korda küsimustes, mis puudutavad just Lähis-Ida konflikti, hääletab Eesti teistmoodi. Ka ajakirjanikud panid seda tähele, et Eesti käitumine ÜRO Peaassamblees on viimasel ajal märgatavalt muutunud.
Ja meie küsimused – kokku on neid kaheksa – puudutavad just seda, miks on Eesti käitumine ÜRO Peaassamblees viimasel ajal nii märgatavalt muutunud. Aitäh!
15:09 Esimees Lauri Hussar
Nüüd palun Riigikogu kõnetooli kolleeg Jaak Valge. Palun!
15:09 Jaak Valge
Suur tänu! Hea esimees! Head kolleegid! Riigikogu aseesimees tagastas minu, Henn Põlluaasa, Ants Froschi ja Leo Kunnase 21. oktoobril esitatud arupärimise kliimaministrile fosforiidi kaevandamise plaanide kohta. Ta tegi seda väitega, et arupärimisest ei selgu, missuguse talle seadusega pandud ülesande on minister arupärijate hinnangul jätnud täitmata või ei ole seda täitnud nõuetekohaselt. Samal ajal on minister korduvalt teada andnud, et tal pole veel fosforiidiuuringute infot rahvale jagada. Teisisõnu on ta keeldunud rahvaga sel teemal otse suhtlemast. Me loomulikult ei tea, kas selle ministri erakonnakaaslase otsusega tagastatud arupärimine on tõukunud sellest ministri hoiakust, aga igatahes pole meie arupärimisega sarnanevate arupärimiste tagastamine tavapärane.
Kuna me ikkagi tahaksime ministrit näha küsimustele vastamas, me esitame selle arupärimise uuesti. Oleme seda täiendanud viidetega konkreetsetele seadustele ja ühe lisaküsimusega, mis tõukub kolme Lääne-Virumaa vallavanema kirjast. Oleme oma küsimustes näidanud ka, kus on seadustega probleeme.
Ja need küsimused on lühendatult järgmised. Missuguse kahe välismaise laboriga peetakse läbirääkimisi maagi lähemaks uurimiseks ja katsete tegemiseks? Mis on läbirääkimiste lähteülesanne ja töö sisu? Kas kohalik kogukond on valmis taluma muutusi, mis kaevandamine kaasa toob? Ja kas Kliimaministeerium kavatseb arvestada kolme Lääne-Viru vallavanema arvamusega, mille kohaselt on ennatlik liikuda edasi seaduste muudatustega, mis puudutavad võimalikku tulevikumaavarade, sealhulgas fosforiidi kaevandamist? Aitäh!
15:11 Esimees Lauri Hussar
Suur tänu! Ja palun nüüd Riigikogu kõnetooli Andrei Korobeiniku. Palun!
15:11 Andrei Korobeinik
Suur tänu, austatud istungi juhataja! Head kolleegid! Me kõik teame, mis meid järgmine aasta ootab: maksutõusud, üksi elavad pensionärid jäävad toetusest ilma, automaks tuleb. Ja mida järgmisel aastal oodata ei ole? Ei ole oodata palgatõusu nii mõneski sektoris, neljaks aastaks külmutatakse teatud palgad. Ei tule Haapsalu raudteed, ei tule Tallinna Haiglat. Ja Keskerakonnal, keskfraktsioonil on selleks terve rida konstruktiivseid lahendusi. Osa nendest lahendustest on vormistatud eelarve muutmise ettepanekutena. Ja kuna viisakas on muudatusettepanekud esitada konkreetselt ja igal muudatusettepanekul peavad olema katteallikad, siis siin mul on üks väga oluline katteallikas nendele muudatusettepanekutele: nimelt, pankade ülikasumite maks, mille kohta Jürgen Ligi küll sotsiaalmeedias ütles, et tema ajal seda ei tule. Ta lubas seda pankuritele.
Ma siiski loodan, et Riigikogu käitub riigimehelikult ja mõtleb natuke Eesti tuleviku peale. Selle tõttu ma esitan keskfraktsiooni poolt eelnõu ja väga loodan teie kiirele toetusele, et me veel jõuaks riigieelarvesse need muudatusettepanekud sisse hääletada. See on väga oluline katteallikas: nimelt, 400 miljonit võiks riigieelarve saada pankade ülikasumite maksust. Suur tänu teile tähelepanu eest!
15:13 Esimees Lauri Hussar
Suur tänu! Head kolleegid, olen Riigikogu juhatuse nimel vastu võtnud viis eelnõu ja kaks arupärimist. Juhatus otsustab nende edasise menetlemise vastavalt Riigikogu kodu- ja töökorra seadusele.
Ja nüüd, head kolleegid, saame asuda tänase päevakorra juurde.