Aitäh! Tagantpoolt alustades, vot, sellega ma küll nüüd nõus ei ole, et rahvas ei ole saanud osaleda ühegi riigielu küsimuse otsustamisel. See paneb mind mõtlema, millise mandaadiga inimesed siin saalis istuvad ja mida nad seal valitsuses teevad. Küll see mandaat ikkagi valimistel on saadud, isegi kui teile e-valimised parajasti ei meeldi. (Naerab.) Aga selle üle jõuame jälle edasi debateerida, see debatt siin on äärmiselt nauditav.
Nüüd, mis puudutab sedasama fosforiidiprotsessi ja üldiselt haruldaste kriitiliste muldmetallide protsessi, siis see on ju Eesti Geoloogiateenistuse, mis on riiklik teenistus, vedada ja kontrolli all. See ei ole kellegi teise aetav, nurga taga [tehtav] protsess. Tean, et isegi majanduskomisjonis käisid nad mitu korda, kui mina olin majanduskomisjonis erinevas rollis. Nad käisid kirjeldamas, milliste sammudega nad neid protsesse teevad. Nad on seda kirjeldanud ka kõigile huvilistele. Alati võite minna – võtta aega ka fraktsiooniga – ja tutvuda sellega, millega nad tegelevad, minna neile külla Arbaveresse. See esiteks.
Nüüd, geoloogiateenistus loodigi just selleks, et Eesti riigil oleks ülevaade oma maavaradest. Ma meenutan, et aastatel 2015–2016, kui keskkonnaminister oli Marko Pomerants ja mina olin majandusminister, leppisime kokku, et maavarade majanduslik ülevaade [läheb] majandusministeeriumi alla. Ja hiljem, aastal 2018, kui ma jälle õigesti mäletan, sündis Eesti Geoloogiateenistus, kes tegelebki sellega, et hindab, millised on Eestis olevad kriitilised maavarad.
See ei puuduta ainult fosforiiti. On palju erinevaid metalle, haruldasi muldmetalle, milleks meil on võimalusi tulevikus. Ja me uurime seda enda jaoks, Eesti jaoks, et me teaksime, millised varad meil on, milliseid varasid me saame enda jaoks kasutada. Ja selle ümber, ma arvan, on võimalik loomulikult tekitada paanikat. Mina siiski arvan, et oma riigis tuleks teada, millised varud sul on ja kas neid varusid on võimalik ühel või teisel viisil ka päriselt kasutada, nii et hoitakse keskkonda ja hoitakse inimeste elukeskkonda samamoodi.
Nüüd, geoloogiateenistus, nagu on üldteada ja nagu nad on ka korduvalt kõikides kanalites ja uudistes kirjeldanud, annab 2025. aasta lõpuks oma uuringutest teada ja siis on võimalik avalikkusel, parlamendil, kõigil teistel langetada otsuseid, mis saab edasi: kas on vaja täiendavalt uurida, kas osa alasid läheb uurimisest välja, sest seal ei ole potentsiaali, või mida me teeme edasi. Enne seda ju mingeid otsuseid kaevandama asuda või kuidagi kaevandamist planeerima asuda ei ole. Aga te küsite veel ja siis ma saan jätkata selle muu jutuga.