09:58 Istungi rakendamine
10:00 Aseesimees Toomas Kivimägi
Tere hommikust, lugupeetud kolleegid! Alustame Riigikogu täiskogu teisipäevast istungit. Kohaloleku kontroll, palun!
10:00 Kohaloleku kontroll
10:01 Aseesimees Toomas Kivimägi
Kohalolijaks registreerus 73 Riigikogu liiget, puudub 28.
Head kolleegid! Ma pean oluliseks ühe tehnilise informatsiooni teile edasi anda. Nimelt, eile tegi kolleeg Martin Helme märkuse, et L-tiiba ei olnud kosta saalikutsungit. See vastab tõele. Tegelikult ka täna ei kosta see sinna tiiba, ikkagi tehnilised põhjused.
Seepärast lihtsalt [mõtlesin] siinkohal, et kuna meil võib olla kaks-kolm hääletust [täna], siis on idee ja mõte, et võib-olla istungi juhataja, kes iganes see ka ei ole, [võiks teha nii, et] kutsungi aeg oleks kaks korda pikem. See on minu oletus, ütleme, et kahe minuti asemel neli minutit, võib-olla kaks kutsungit. Selle aja jooksul jõuab sekretariaat võtta ühendust, kui on vaja tulla hääletama.
Variant B on jälgida televiisorit, sest televiisoris on otse loomulikult näha, kui kutsung algab. Aga veel kord: ütlesin küll neli minutit, aga lepime kokku, et kolm minutit on kutsung enne hääletust, kui täna peaks hääletus olema. Ja loodame, et homseks saab selle korda.
Varro Vooglaid, kas samal teemal?
10:02 Varro Vooglaid
Jaa, samal teemal. Ma jäin lihtsalt mõtlema, et kui Martin Helme eile osutas, et seal koridoris, kus asub tema kabinet, ei olnud kuulda kutsungit, siis selles koridoris, kus asub minu kabinet, pole kunagi olnud kuulda mingit kutsungit. Ma mõtlesin, kas see peabki niimoodi olema, et samas tiivas esimese korruse koridoris, nagu kõik teavad, kelle kabinet seal on, pole mitte kunagi mingit kutsungit olnud. Äkki annaks selles osas ka midagi teha, et seal ka kunagi üldse kutsungit kuulda oleks?
10:02 Aseesimees Toomas Kivimägi
Jah, head kolleegid, mina olen küll üsna noor siin Riigikogus, aga ma mäletan aega, kui tõepoolest need kutsungid olid igas kabinetis ja kus iganes. Aga tegelikult Riigikogu liikmed ei soovinud seda, see segas neid liigselt ja siis võeti neid ruume, kuupmeetreid vähemaks, kus see kutsung on kuuldav. Nii et see oli tegelikult Riigikogu liikmete soov ja palve sarnaselt käituda. Ma arvan, et proovime jõuda selleni ... Ütlen ausalt, ka minu kabinetti näiteks ei kosta see kutsung ära. Selles mõttes see ei ole teie puhul erakordne, see on sarnane mitmel pool. Proovime ikkagi sedapidi, et kui me saame selle koridori kutsungi uuesti tööle L-[tiivas], siis äkki jääme selle režiimi juurde, mis tänaseni on olnud. Aga veel kord vabandan selle pärast, sellised tehnilised tõrked on ja Martin Helme märkus oli igati asjakohane eile.
Urmas Kruuse, palun!
10:03 Urmas Kruuse
Austatud istungi juhataja! Ma tõesti mõistan (Sumin saalis. Juhataja helistab kella.) teie tahet teha nii, et igal pool oleks [kutsungit] kuulda, aga ma juhiksin tähelepanu sellele, et meie kabinetis on televiisor, kust me võime avada istungi [ülekande]. Minu arvates me ei peaks siin saalis nii palju aega raiskama selle peale, et me ei kuule kutsungit. Tegelikult peaks ise ka selle eest hoolitsema, neid võimalusi kutsungit kuulata on päris palju ja selle tõttu ma ei ole väga nõus sellega, et me peaksime spetsiaalselt kutsungiaega pikendama.
10:03 Aseesimees Toomas Kivimägi
Aitäh, hea kolleeg! Sa ei pannud tähele, aga ma viitasin ka sellele televiisori võimalusele oma sõnavõtus, kuid sa kahjuks ei kuulanud seda. Teiseks, ma siiski olen seda meelt, et see märkus oli asjakohane. Ma ei pea silmas seda, et [kutsung] peaks kabinettides [kuulda] olema, aga kui tavapäraselt on koridorides see olnud kuulda, siis on põhjust eeldada, et see ka toimib, ja mõned Riigikogu liikmed võib-olla ka käivad selle järgi. Ma arvan, et tegelikkuses väga paljudel ei ole televiisor kogu aeg sisse lülitatud, nii et selles mõttes püüame selle seni kehtinud režiimi lähipäevadel taastada ja jääme selle juurde, seda laiendama ei hakka.
Aga nüüd, head kolleegid, oleme jõudnud eelnõude ja arupärimiste üleandmise juurde. Palun esmalt Riigikogu kõnetooli hea kolleegi Marko Mihkelsoni.
10:04 Marko Mihkelson
Lugupeetud Riigikogu aseesimees! Head kolleegid! Lubage mul 54 Riigikogu liikme nimel anda üle Riigikogu avalduse "Krimmitatarlaste 1944. aasta sundküüditamise genotsiidiaktiks tunnistamine" eelnõu. Selle avaldusega me tuletame meelde, et 80 aastat tagasi, 1944. aasta märtsis Nõukogude režiim sundküüditas Krimmi poolsaarelt üle 200 000 krimmitatarlase Kesk-Aasia aladele. Esimese aastaga hukkus nendest seal üle 46% ja kodumaale said nad naasta alles 1989. aasta novembris. Aga nagu me kõik teame, uued kannatused algasid juba 2014. aastal, kui Venemaa okupatsiooni ja illegaalse anneksiooni tagajärjel on taas kord krimmitatarlaste vastu toime pandud genotsiidi mõõtmetes kuritegusid. Selle avaldusega me ühineme riikidega, kes on juba sarnaseid avaldusi teinud. Aitäh!
10:06 Aseesimees Toomas Kivimägi
Lauri Laats, palun!
10:06 Lauri Laats
Lugupeetud istungi juhataja! Head kolleegid! Mul on Keskerakonna fraktsiooni nimel täna üle anda arupärimine regionaal‑ ja põllumajandusminister Piret Hartmanile. See puudutab loomulikult regionaalpoliitika teemat, nimelt seda uudist, mis jõudis meieni eelmine nädal, kus teatati, et Põlvast lahkuvad Maksu‑ ja Tolliamet ning Sotsiaalkindlustusamet. Luba sulgemise läbiviimiseks ootab ka Transpordiamet ning arutelud käivad ka üldiselt kohtumajade sulgemise kohta. Ehk siis me räägime üleüldiselt regionaalpoliitikast ja sellest otsusest, mis võeti vastu 2018. aastal, kus toonane valitsus kinnitas riigimajade kontseptsiooni, millega maakonnad said endale, vähemalt pidid saama, rohkem riigiasutusi ja loomulikult ka teenuseid. Nüüd paistab, et see protsess on pöördunud, ja riigiasutusi on hakatud kohalikest omavalitsustest – neist, kes asuvad kaugemal Tallinnast ja Tartust – ära viima. See on loomulikult üks väga suur murekoht. Meil on siin ridamisi küsimusi. Aga siinkohal ma sooviks meelde tuletada sotsiaaldemokraatidele – ja Piret Hartman on sotsiaaldemokraatide esindaja –, et 2023. aasta valimisprogrammis rõhutasid sotsiaaldemokraadid, et toetavad kaugtööd riigiasutustes ja riigiasutuste paiknemist väljaspool suurlinnu. Ja loomulikult me sooviksime teada, mis põhjustel on sotsiaaldemokraadid valitsuse liikmena sellest seisukohast loobunud. See on üks küsimus muude küsimuste seas. Aitäh!
10:08 Aseesimees Toomas Kivimägi
Helir-Valdor Seeder, palun!
10:08 Helir-Valdor Seeder
Aitäh, hea kolleeg, Riigikogu aseesimees! Eesti kodakondsus ei ole laiatarbekaup, mida saab valimatult igaühele jagada. Seepärast [algatab] Isamaa fraktsioon kodakondsuse seaduse muutmise seaduse [eelnõu], mille eesmärk on korrastada praegu kehtivat õigusruumi, eriti viimase ringkonnakohtu otsuse valguses. Selles on kohus leidnud, et Vabariigi Valitsusel ei ole sellist kaalutlusõigust, nagu me seni oleme [arvanud], et see Eesti õigusruumis on, et korduvalt tahtlikke kuritegusid sooritanud isikutele võib, aga ei ole kohustatud, Vabariigi Valitsus kodakondsuse anda, ja seadus räägib, et erandkorras võib seda teha. Aga kahjuks peab tõdema praeguse valitsuse praktika taustal ja mõnede eelnevate valitsuste praktika taustal, et sellest erandist on sageli saanud reegel, mis ei ole seaduse mõte. Ja kui me nüüd need kaks põhjust kokku seome – valitsuse senise praktika ja viimase kohtuotsuse –, siis on selge, et meie kodakondsuse seadust on vaja muuta ja seaduses üheselt sätestada, et korduvalt tahtlikke kriminaalkuritegusid sooritanud isikutele Eesti kodakondsust ei anta. See ongi lühidalt meie eelnõu sisu ja me loodame, et eriti praeguses julgeolekuolukorras mõistavad kolleegid selle seaduse korrastamise vajadust ja toetavad seda eelnõu menetluse käigus. Aitäh!
10:10 Aseesimees Toomas Kivimägi
Aitäh, hea kolleeg Helir-Valdor Seeder! Olen Riigikogu juhatuse nimel võtnud vastu ühe avalduse eelnõu, ühe arupärimise ja ühe seaduseelnõu. Saame minna tänase päevakorra juurde.