Teie küsimustes alati peegeldub see, et Eestis on kõigi maailmast tulevate murede [eest vastutus] Eesti valitsuse, eeskätt Reformierakonna kanda. Samamoodi on EKRE küsimustes ja vastustes julgeolekuolukorra [teemal] tihti see, et süüdi [ei ole] mitte Putin, vaid Reformierakond ja Eesti riik, kohtusüsteem on erapoolik, julgeolekuasutused nuhivad kõigi järgi. Raske on see elu. Raske on see elu teil. Pidage vastu! Seda esiteks.
Teiseks, tuleme tagasi majandusolukorra juurde ja nende küsimuste juurde, mis teil olid. Mis puudutab energeetikat, siis energeetika üle me oleme pidanud päris hulga debatte ja ilmselt saame pidada neid ka tulevikus. Vaadake, kui te küsite, kas eelistada roheenergeetikat või fossiil[kütustel põhinevat energeetikat], siis on ju loogiline, et kogu maailm liigub selles suunas, et energia oleks puhtam. See on soodsam ning inimestele ja planeedile tervikuna ka kergem kanda. Põhjus, miks põlevkivielekter turule ei pääse, mis on mõjunud ka lõppkokkuvõttes SKP numbritele, on see, et ta on lihtsalt kallim. Ta on kallim kui puhas energia. Puhas energia annab ka aluse ekspordiks, annab ettevõtetele võimaluse oma tooteid turustada nendel turgudel, kus seda kaupa on võimalik võimalikult kõrge lisandväärtusega müüa.
Selline [energia] on vajalik nii kodumajapidamistele, meie elukvaliteedi jaoks kui ka ettevõtlusele. [See on] odavam ja mõistlikum sisend, puhtam ka. Seda näidet toob tihti ka terviseinstituut ka või on toonud varasematel aegadel: ilmselt ei ole mõistlik olukord, kus Ida-Virumaal sündiva lapse oodatav eluiga on viis aastat lühem, kui see on Tallinnas või Tartus. Ma ei usu, et see on hea olukord. Me kindlasti ei saa minna selles suunas, et öelda, et tossutame ennast tulevikku. Seda kindlasti ei juhtu.
Nüüd tuleme riigi rahanduse ja majanduse juurde. Eile näitas Eesti Panga prognoos nagu ka kommertspankade ja Rahandusministeeriumi prognoosid ikkagi seda, et majandus on pöördepunktis. See tähendab seda, et aeglaselt, vaikselt, aga siiski lootusrikkalt hakkab majandus kasvama. Ja nagu Eesti Pank ütleb, sõltub riigi rahanduse kordategemisest Eesti ja Eesti majanduse pikaajaline väljavaade. Ütlen lihtsamalt ja tsiteerin täiesti vabalt Eesti Panga presidenti Madis Müllerit. Ta ütles eile uudistes, et see kibe rohi tuleb vahel ära võtta, et tulevik oleks parem ja tervis korras.
Samamoodi on riigi rahanduse kordategemisega. On hulk meetmeid, mis mõjuvad ühekordselt ja võivad olla sellel hetkel ebameeldivad, aga kui me tahame, et majandus kasvaks, see oleks jätkusuutlik ja inimesed saaksid tulevikus jõukamaks, on needsamad asjad vaja korda teha. Selle algpunkt pärineb headest aegadest, ilusatest aegadest, nagu te ütlesite, kui otsustati lodevalt elada.