Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Kalender

Vali ajavahemik Ava kalender

Alates:

Kuni:

Sulge X

Vaata tulemusi:

Otsi stenogramme

Kui soovid kindla päeva või ajavahemiku stenogrammi, vali kalendrist kuupäev või vahemik ning klikka „Otsi“ nupul. Kui soovid oma otsingut täpsustada, siis kasuta enne „Otsi“ nupule vajutamist all olevaid valikuid.

Otsi stenogramme

Tühista
header-logo

Stenogrammid

Stenogrammid: 1 Ava/Sulge kõik
27.10.2021 / 14:00 XIV Riigikogu, VI istungjärk, täiskogu istung Vaata täpsemalt

15:06 Riigikogu avalduse "Venemaa põlisrahvaste toetuseks" eelnõu (391 AE) esimene lugemine video-link-logo

Ruuben Kaalep: !
 Eestil kui soome-ugri video-link-logo rahvusriigil on moraalne kohustus olla toeks neile pika ja väärika ajalooga rahvustele, keda venestamispoliitika tagajärjel ähvardab otsene väljasuremine.
Loe lähemalt

Eerik-Niiles Kross: .
 Lotman tõstis selle peale esile, et soome-ugri video-link-logo rahvaid ei ole avalduse tekstis üldse mainitud ning et avalduses tuleks mõiste "põlisrahvad" asendada mõistega "vähemusrahvad".
Põhilised põlisrahvaste kaitseks suunatud programmid on mõeldudki just nimelt nendele väikestele põlisrahvastele ja see tähendab seda, et enamik suuri soome-ugri video-link-logo rahvaid on kaitse alt väljas, Venemaa Föderatsiooni nõndanimetatud kaitseprogrammide alt väljas.
Soome-ugri video-link-logo aspektist lähtudes ei ole olnud kuulda, et oleks laiali saadetud rahvuspõhiseid meeleavaldusi.
Ta soovitas konsulteerida inimestega, kes soome-ugri video-link-logo rahvastega vahetult kokku puutuvad, ja ka setode esindajatega.
Loe lähemalt

Tarmo Kruusimäe: Ma arvan, et tunduvalt pädevam oleks seisukoha esitajana olnud võib-olla väliskomisjoni aseesimees Mihhail Lotman, kes ei saa praegusel hetkel kahjuks siin olla, võib-olla ka endine välisminister Urmas Reinsalu, kes on ühtlasi endine justiitsminister ja üsna palju represseeritute temaatikaga kursis, ning võib-olla väliskomisjoni liige ja soome-ugri video-link-logo toetusrühma esimees Raivo Tamm.
Aga siin olen mina, soome-ugri video-link-logo toetusrühma aseesimees ja üks allakirjutanutest.
.

Võib-olla siin natukene ärritas meid, tervet Riigikogu ja väliskomisjoni ka see, kui eelmine president kutsus naaberriigi presidendi meile siia kaheksandale soome-ugri video-link-logo rahvaste maailmakongressile.
Ma tahaksin võib-olla ühe sihukese väikese lõigu [ette lugeda], mis on see mõttekoht meil: "Teine ja märksa tõsisem lugu on, et soome-ugri video-link-logo rahvad ei vaja sellist avaldust.
Vastav avaldus aga ilmselgelt ähvardab katkestada soome-ugri video-link-logo rahvaste koostöö sootuks, katkevad ka vähesed kultuurikontaktid, kindlasti otsustava hoobi saavad ka teaduskontaktid.
Täna on olukord, kus me ei suuda anda vähimatki vaimutoitu Venemaa Föderatsioonis elavatele soome-ugri video-link-logo rahvastele. Loe lähemalt

Jaak Juske: Selle otsuse eelnõu liikus siin Riigikogu koridorides ringi selle aasta kevadel, sest juunikuus oli ju Eestis tulemas VIII soome-ugri video-link-logo rahvaste maailmakongress ja soome-ugri video-link-logo rahvaste, just Venemaal elavate hõimukaaslaste saatus oli eriti aktuaalne teema.
Me oleme üks kolmest soome-ugri video-link-logo rahvast, kellele on ajalugu mänginud kätte võimaluse luua oma täismõõtmetes rahvusriik.
Väga paljudel teistel soome-ugri video-link-logo rahvastel, kes elavad Venemaal, sellist võimalust, vähemalt siiamaani, pole veel tekkinud.
See on tõepoolest meie moraalne kohustus soome-ugri video-link-logo maailma ees.
Mitte lihtsalt ei arutanud seda eelnõu isekeskis, vaid kaasas sellesse aruteluprotsessi eksperte, nii inimõiguste eksperte, nii kultuuriseltside esindajaid kui ka kahtlemata Fenno-Ugria esindajaid, kellel tõepoolest on sel soome-ugri video-link-logo teemal võib-olla kõige parem eksperditeadmine.
.

Sotsiaaldemokraadid on veendunud, et niivõrd olulises teemas, nagu soome-ugri video-link-logo rahvaste või Venemaa rahvusvähemuste saatus kahtlemata on, peaks olema siin saalis võimalikult suur konsensus. Loe lähemalt

Lossi plats 1a, 15165 Tallinn, tel +372 631 6331, faks +372 631 6334
riigikogu@riigikogu.ee