Riigikogu
Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

header-logo

09:58 Istungi rakendamine

10:00 Aseesimees Toomas Kivimägi

Tere päevast, väga lugupeetud Riigikogu liikmed! Alustame Riigikogu täiskogu teisipäevast istungit. Kohaloleku kontroll, palun!

10:00 Aseesimees Toomas Kivimägi

Kohalolijaks registreerus 62 Riigikogu liiget, puudub 39.  

Nüüd on võimalus anda üle eelnõusid ja arupärimisi. Seda soovi ei ole.  

On anda edasi üks teade. Täna pärast täiskogu istungi lõppu toimub siin istungisaalis Eesti-Keenia parlamendirühma moodustamise koosolek, kokkukutsuja Vadim Belobrovtsev. Nüüd, head kolleegid, saame minna tänase päevakorra juurde.


1. 10:01

Taristuministri 2025. a ettekanne riigi pikaajalise arengustrateegia "Eesti 2035" elluviimisest

10:01 Aseesimees Toomas Kivimägi

Päevakorras on üks punkt, aga oluline: taristuministri 2025. aasta ettekanne riigi pikaajalise arengustrateegia "Eesti 2035" elluviimisest. Enne kui palun siia auväärt ministri, tutvustan kahe sõnaga selle päevakorrapunkti menetlemise korda. Esmalt on ministri ettekanne kuni 30 minutit, seejärel on Riigikogu liikmetel võimalus esitada ettekandjale üks suuline küsimus ja läbirääkimistel saavad osaleda üksnes fraktsioonide esindajad. Arutelu lõpetamisel Riigikogu otsust vastu ei võta. Ja nüüd on suur au paluda Riigikogu kõnetooli auväärt taristuministri Kuldar Leisi. Palun!

10:01 Taristuminister Kuldar Leis

Lugupeetud Riigikogu aseesimees! Lugupeetud Riigikogu liikmed! Head kuulajad! Taristu arendamine on alati midagi enamat kui lihtsalt füüsiliste ühenduste rajamine. See on otseses seoses sellega, kui mugav ja turvaline on inimeste igapäevaelu, kui tõhusalt saab toimida ettevõtlus ja kui hästi on riik valmis kohanema ootamatute oludega, olgu selleks ekstreemsed ilmastikunähtused või poliitilised ohud, mis kipuvad idapiiri tagant ikka ja jälle esile kerkima. Just see ongi Eesti taristupoliitika eesmärk ja investeeringute tegemise lähtekoht: tugevdada meie kaitsevõimet, toetada tööstust ning tagada, et inimesed ja kaubad liiguksid kiiremini ja turvalisemalt, sõltumata sellest, kus nad parasjagu Eestis asuvad. Ärme unusta, et taristu ei piirdu ainult teede ja trassidega, vaid see hõlmab ka seda, millistes kodudes me elame ja kuidas kasutame seda, mis meil juba olemas on. Eesmärk on hoida loodust, luua kestlikumat majandust ja paremat elukeskkonda.

Tänases kõnes annan ülevaate taristuvaldkondadest, milleks on raudteeühendused, teehoid, ringmajandus, elamumajandus, lennuliiklus, merendus ja veemajandus. Räägin suunast, kuhu liigume, sellest, mis on juba töös, ja millised otsused seisavad veel ees. Nagu ikka, kui pärast tänast ülevaadet tekib küsimusi, siis vastan neile nii hästi, kui oskan. Mis vajab täpsustamist, sellele saadan hiljem kirjaliku vastuse järele. 

Aga nüüd alustame Rail Balticast, ühendusest, mis tugevdab nii meie majandust kui ka julgeolekut. Rail Baltica on Balti regiooni suurim taristuprojekt viimase sajandi jooksul ning üks Euroopa mastaapsemaid kiirraudteeühendusi, kuid selle tähtsust ei mõõdeta ainult rööbaste pikkuses. See on Baltikumi jaoks strateegilise tähtsusega ühendus. 

Eesti jaoks on põhitrassi väljaehitamine riiklik prioriteet. Tänaseks on ehitustegevus alanud või sel aastal algamas 100 kilomeetri ulatuses. Eesmärk on, et 2026. aasta lõpuks toimuks töö juba kogu põhitrassi ulatuses. Ligi kaks nädalat tagasi allkirjastasime selleks ka Eesti ajaloo suurimad taristulepingud pea miljardi euro ulatuses. 

Rail Baltica ei ole ainult tulevikku vaatav projekt, vaid juba täna annab see Eestile majanduslikku kasu. Luuakse ligi 6000 töökohta, ehitusfaasi majandusmõju ulatub 1,3 miljardi euroni ning projektist laekub aastatel 2024–2030 riigieelarvesse ligikaudu 660 miljonit eurot maksutulu. 

Rail Baltica kogumaksumus on 3,07 miljardit eurot, millest Eesti panus on umbes 600 miljonit. See tähendab, et tänu Euroopa Liidu toetusele on Rail Baltica meile selgelt plussinvesteering ehk siis maksutulu laekub rohkem, kui Eesti enda eelarve investeering on.

Lisaks kasvab meie ettevõtete võimekus konkureerida rahvusvahelistel turgudel. Uued standardid, rahvusvaheline koostöö ja tipptasemel referentsid annavad Eesti ehitussektorile uue kvaliteeditaseme. 

Rõhutan, et tegu pole ainult Baltikumi, vaid kogu Euroopa projektiga. Seda kinnitab ka eelmisel nädalal toimunud Rail Baltica kõrgetasemeline kohtumine Leedus. Esimest korda projekti ajaloos osalesid seal lisaks Euroopa Komisjoni transpordivolinikule ka kaitsevolinik ning NATO esindajad. Lisaks olid kohal Poola transpordiminister, saadikud Euroopast ja mitmed teised Põhjamaade ning Ameerika Ühendriikide kolleegid. Selline esindatus näitab selgelt, et Rail Balticast on tänaseks saanud ka julgeolekuprojekt. Leedu ja Läti taristuministrid märkisid, et ida-lääne suund just Lätis ja Leedus raudteega asendub põhja-lõuna suunaga.

Mõne sõnaga ka rahastusest. Etapiviisiline rahastus on sellise mastaabiga projektide puhul igati mõistlik ja tavapärane. Eesti on kasutanud mitmeid allikaid, peamiselt Euroopa ühendamise rahastut, aga ka CO2 kvoodi tulusid, taasterahastut ja struktuurifonde. Töötame selle nimel, et Euroopa rahastus oleks tagatud ka järgnevatel aastatel. 

Veel kord: Rail Baltica ei ole lihtsalt ühendus, vaid see on majanduslikult tark, julgeolekuliselt vajalik ja Eestit maailmaga ühendav transpordikoridor. Balti riigid on korduvalt kinnitanud eesmärki avada 2030. aastaks Rail Baltica kiirraudtee Tallinnast Varssavini. See ei ole pelgalt lubadus, vaid kohustus, vastutus ja võimalus. 

Teiseks liigun järgmise olulise valdkonna ehk teedevõrgu juurde. Meie põhimõte on lihtne: investeerime teedesse, mis viivad edasi ettevõtlust ja suurendavad turvalisust. Uue koalitsioonileppega toome tähelepanu valdkonda tagasi. Viimaste aastate teede alarahastatus on nüüd muutunud ehk siis vähemalt 70 miljonit eurot aastas lisame teede rahastusele ja täpsem kava on töös. Oleme teinud otsuse alustada sel aastal 2 + 2 maanteelõikude väljaehitamist Tallinna–Pärnu suunal. Järgmisel aastal jätkame Tallinna–Tartu trassiga. Ehk siis sel aastal algavad tööd nii Päädeva–Konuvere kui ka Libatse–Nurme neljarealistel lõikudel ja samuti liigume edasi Sauga–Pärnu suunal. Lisaks lõpeb Kanama viadukti ehitus ja kuus Rail Baltica trassi ületavat viadukti. Ehk kokku ligi 220 miljoni euro väärtuses investeeringuid, mis loovad parema liikuvuse ja aitavad tagada kriitilise taristu toimivuse. 

Kuid koalitsioonileppega tehtud otsused ei piirdu ainult suurte maanteedega. Suurendame investeeringuid ka väiksematesse teedesse, keskendudes ligipääsu parandamisele tööstusaladele ja sadamatele ning sildade kandevõime suurendamisele. Täiendavaid vahendeid suuname ka kruusateede viimiseks mustkatte alla. Me peame tagama, et taristu toetab elu ja majandust igas Eestimaa nurgas ja igas olukorras. Uus investor ei tule sinna, kus on kruusatee. Aga ka praegusi ettevõtjaid, kes asuvad juba aastaid seal, kus on kruusatee, peame me väärtustama, tihtipeale oleme need ära unustanud. 

Teede valdkonnas oleme paraku pidanud otsa vaatama ka tõsisele statistikale. Liikluses hukkunute arv on viimastel aastatel olnud taas tõusuteel. Sügisel valmib uus liiklusohutusprogramm, mille eesmärk on seda statistikat muuta. Fookuses on targem järelevalve, teede turvalisuse parandamine ning liiklejate käitumisteadlikkuse tõstmine. Programmi koostamisel tehakse tihedat koostööd nii ekspertide, ametkondade kui ka kohalike omavalitsustega, et leida lahendused, mis annavad suurima mõju. Meie eesmärk on luua turvalisem liikluskeskkond, kus igaüks saab liikuda kindlustundega. Me peame õppima ka naabritelt parimaid praktikaid. Näiteks keskmise kiiruse mõõtmine, mida lätlased on väga edukalt rakendanud. See ei tähenda keskmise kiiruse mõõtmist neljarealistel lõikudel, vaid just ohtlikel maanteedel. Kas me Eestis oleme selleks valmis? Praegu ilmselt mitte, sest päris mitmed valjuhäälsed vastased on viinud meid olukorda, kus keskmise kiiruse mõõtmist meil [rakendada ei ole võimalik]. 

Teema lõpetuseks, võib tunduda küll väike detail, aga koalitsioonileppesse sai kirja ka plaan lubada teedele senisest pikemaid autoronge, muidugi arvestades liiklusohutust ja teetaristu võimalusi. Ka see on oluline eesmärk, et tugevdada Eesti kui transiitriigi konkurentsivõimet. Võimalus vedada sama kaubamahtu väiksema arvu vedudega tähendab väiksemat koormust taristule, vähem heitkogust ja lõpuks ka väiksemat kulu ettevõtetele. 

Ma jätkan nüüd ringmajanduse valdkonnaga. Üks olulisemaid samme siin on jäätmereformi elluviimine. Selle tulemusel rajame Eestisse prügimägede asemele toimiva tööstuse. Mai keskel kiitis Vabariigi Valitsus heaks jäätmereformi eelnõu, millega toome Eesti jäätmevaldkonna lõpuks 21. sajandisse. Eesmärk on luua toimiv ja õiglane süsteem, kus jäätmed ei lähe enam prügimäele ega põletusahju, vaid muutuvad uueks toormeks ja tööstuseks. Tegu on murranguga valdkonnas, mis on püsinud muutumatuna enam kui kümnendi. Senine süsteem on killustunud, ebaefektiivne ja kallis. Umbes pooled Eesti jäätmetest ladestatakse või põletatakse. Selle tulemusel maksavad Eesti maksumaksjad igal aastal Euroopa Liidule 16–20 miljonit eurot, sest suur osa plastpakendist jääb ringlusse võtmata. Samal ajal on maailmas järjest suurem nõudlus jäätmete kui materjali järele ning see saab olla väärtuslikuks sisendiks ka Eesti tööstusele. 

Reformiga korrastame jäätmevaldkonna osapoolte rollid ja vastutuse. Inimese jaoks muutub sorteerimine lihtsaks ja taskukohaseks. Omavalitsused saavad selged eesmärgid ja paremad võimalused nende täitmiseks. Nii saab iga omavalitsus kujundada süsteemi vastavalt oma piirkonna vajadustele. Ettevõtted saavad tänu lihtsale ja läbipaistvale hankesüsteemile keskenduda jäätmeveole või jäätmekäitlusele. Paraneb konkurents ning stabiilsed materjalivood annavad kindluse planeerida investeeringuid. Muudatuste tulemusel tekib Eestisse uus tööstusharu koos uute töökohtade, maksutulu ja ekspordivõimekusega. Jäätmetest saab väärtuslik sisend uute toodete jaoks, alates biogaasist ja kompostist kuni plastigraanulite, pakendite ja ehitusmaterjalideni. Ringlussevõtu osakaal kasvab märgatavalt. Praeguse 38% asemel jõuab aastaks 2035 ringlusse vähemalt 65% jäätmetest, prügilatesse alla 1%. Nii väheneb ka Euroopa Liidule makstav tasu aastaks 2030 umbes 10 miljoni euroni.

Lisaks jäätmereformile astume ka teisi olulisi ringmajandust arendavaid samme. Loome tekstiilijäätmete tootjavastutuse süsteemi, lihtsustame biojäätmete ringlusse suunamist, toetame korduskasutatavate nõude laiemat kasutust ning anname 14 miljonit eurot toetust ringlussevõtu tööstuse arendamiseks. Samuti eelistame hoonete ehituses sekundaarset ja kohalikku toorainet. Need on konkreetsed sammud, mis suurendavad jäätmete ringlussevõttu ja loovad Eestisse kestliku majanduskasvu. 

Siit on hea liikuda edasi elamumajanduse juurde. Üks olulisemaid asju, mida saame teha, on riikliku toe pakkumine kortermajade renoveerimiseks ja kodulaenu saamiseks. Meil seisab ees tohutu väljakutse: korrastada suur osa eelmisel sajandil rajatud hoonefondist. Kõige keerulisemas seisus on korterelamud. Umbes 14 000 maja vajab renoveerimist aastaks 2050. See ei ole pelgalt paratamatus, vaid ka võimalus, andes väga konkreetset kasu nii elanikele kui ka ühiskonnale. Just terviklik renoveerimine vähendab kütteenergia tarbimist enam kui poole võrra, tuues elanikele märgatava kokkuhoiu ja kindluse, et kodu on korras ning ei vaja pidevat remonti. Samal ajal tõuseb korteri väärtus ja paraneb elukeskkond. 

Mul oli endal aastatel 2010–2013 väga palju lävimist Saksamaa ja Austria energiatõhusa ehituse vedajatega. Väga selge sõnum, mis käis läbi nende suu korduvalt, oli see, et kui te korterelamuid renoveerite, siis kui vähegi võimalik, tehke seda terviklikult ja üks kord, mitte nii, et ühel aastal aknad, teisel aastal küttesüsteem, kolmandal aastal ventilatsioon ja nii edasi. Mul on hea meel tõdeda, et Eestis on enamjaolt ka nii läinud. Edukad ja rahulolevad on need, kes on võtnud oma korterelamute renoveerimise täielikult ette, tehes kogu maja korraga. Siis ei pea enam pikalt sellega tegelema. Saksamaa läks enamjaolt teist teed, tegi etapiti. Sellepärast nad oma kogemust nii varmalt ka jagasid. 

Renoveerimisturg on viimastel aastatel jõudsalt kasvanud ja valdkonda tuleb juurde uusi ettevõtteid ja kompetentsi. Hea näitena võib tuua puitmajatööstuse, kes on hakanud aktiivselt panustama korterelamute renoveerimisse. Mida kindlam on riigi pikaajaline toetus, seda rohkem luuakse ka töökohti. Selleks olemegi kokku leppinud, et tagame valdkonnale stabiilse rahastuse, mis põhineb CO2 kvoodi tulude süsteemil. Samuti räägime Euroopa Komisjoniga läbi, et suunata sotsiaalse kliimafondi raha sinna, kus seda kõige rohkem vajatakse, see tähendab just madalama toimetulekuga leibkondade elamutesse. 

Samavõrd oluline on ka see, et inimestel üle Eesti oleks võimalik endale kodu soetada. Seetõttu suurendame riiklikku eluasemelaenu tagatist ja laiendame selle kehtivust erinevatesse turutõrkepiirkondadesse. Eesmärk on aidata eelkõige noori peresid ja inimesi väljaspool suuremaid keskusi, kus kodu soetamine on turutingimuste tõttu keerukam. 

Selle kõige kõrval tegeleme ka sellega, et renoveerimise ja ehitamise protsessid muutuksid inimestele ja ettevõtetele lihtsamaks. Selleks astume mitmeid praktilisi samme, mis vähendavad bürokraatiat ja kiirendavad otsuste langetamist. Esiteks töötame välja tüüplahendused korterelamute renoveerimiseks, et vähendada projekteerimisele ja ehitamisele kuluvat aega ja raha. Soodustame ka ühispakkumisi, kus mitu maja renoveeritakse korraga. See võimaldab kasutada sama töövõtjat või lahendust korduvalt ning saavutada parema hinna mastaabiefekti kaudu. Teiseks ajakohastame ehitus‑ ja kasutuslubade menetlusi, et vähendada dubleerimist ja kiirendada väiksemate muudatuste lubamist. Näiteks teeme lihtsamaks lifti lisamise või rõdu ehitamise kortermajadesse. Kolmandaks uuendame ehitusnõudeid, et rõhk oleks energiatõhususel, paremal tänavaruumi kvaliteedil ja ligipääsetavusel. Just ligipääsetavuse teema on viimastel aastatel tõusnud väga hästi fookusesse. Võin ka kultuuripealinna kogemuse põhjal rääkida, kui tänulikud on need inimesed, kes näevad mingit uut kohta, kuhu nad pääsevad ligi, võrreldes sellega, mis oli aasta-kaks või kolm tagasi. Ehk ligipääsetavusele rõhumine on prioriteet ka elamumajanduse valdkonnas. 

Ühtlasi vaatame üle ka planeerimisreeglid. Kui detailplaneering ei anna sisulist lisandväärtust, saab tulevikus ehitada projekteerimistingimuste alusel. See säästab nii aega kui ka raha. 

Kui tahame, et Eesti oleks tulevikus hästi toimiv ja hooliv riik, peab inimestel olema kindlus, et neil on olemas kodu ja et see kodu on korras, soojapidav ja jõukohane. 

Jätkan liikuvusteemadel. Veel natuke raudteest ja rongidest, sest lisaks Rail Balticale investeerime ka olemasolevatesse raudteelõikudesse. Sel aastal jõuavad liinile esimesed uued elektrirongid. Kokku suureneb Eesti rongipark 16 elektrirongi võrra. See on ligi 42%‑line kasv ja suur samm kaasaegse reisiraudtee suunas. Elektrifitseerime ka raudtee nii Tartu kui ka Narva suundadel ja tõstame liinikiirusi, et pakkuda kiiremat ja mugavamat ühendust meie suurimate keskuste vahel. Lisaks tagame püsiva rahastuse Tartu–Valga–Riia liinile, mis hoiab Lõuna-Eesti rahvusvahelist ühendatust ja toetab piirkondlikku arengut. Ehk siis kokkuvõttes, ka läbi Tartu ja Valga saab Rail Balticale ja seega Varssavisse. Ehk Rail Baltica ei ole ainult Tallinnast Varssavisse, vaid hõlmab ka kõrvalraudteed läbi Tartu. Raudtee arendamine aitab muuta ühistranspordi energiatõhusamaks ja inimestele atraktiivsemaks valikuks igapäevasõitudeks. 

Kui rääkida veel ühendustest, siis loomulikult ei lõpe Eesti ühendatus maailmaga rongi või maanteega. See jätkub ka õhus. Kui tahame olla rahvusvaheliselt konkurentsivõimelised, peavad Eesti ja Euroopa suurimad lennujaamad olema hästi ühendatud. Siin on meie nurgakivi Tallinna lennujaam. Mul on hea meel, et 2024. aasta oli Tallinna lennujaama jaoks erakordselt edukas. Saavutati uus reisijate rekord, lennujaam teenis Euroopa parima lennujaama tiitli ning teeninduskvaliteet, mida hindasid reisijad ise, tõusis uuele tasemele. Tallinna lennujaama läbib 3,5 miljonit reisijat aastas ja eesmärk on, et aastaks 2030 oleks Tallinna lennujaamas reisijaid 5 miljonit. Seda kvaliteeti ja ühenduvust toetame ka edaspidi enam kui 9 miljoni euroga. Eesmärk on luua rohkem välisühendusi, toetudes headele ühendustele sõlmjaamadega ning mitmekesisele lennuettevõtete võrgustikule. 

Lisaks on lennujaamal kuni 2027. aasta lõpuni kasutada 14,4 miljonit eurot toetust, et tõsta Tallinna lennujaama ja regionaalsete lennuväljade energiatõhusust. Sarnaselt investeeringutega ei tohi ka ühenduste loomine piirduda ainult pealinnaga. Tartu–Helsingi lennuliin on suurepärane näide sellest, kuidas piirkondlik rahvusvaheline ühendus toetab nii teadust, ettevõtlust kui ka turismi. Esimese aastaga kasutas liini üle 37 000 reisija. Seetõttu peame oluliseks Tartu–Helsingi liini jätkumist ning regionaalsete lennuühenduste arendamist seal, kus see on mõistlik ja vajalik. Selleks on meil kavas töötada välja regionaalsetele lennujaamadele oma arenguplaan, mis ei tähenda seda, et neid kõiki [tuleks] mõõta ühe mütsiga, vaid vaadata iga regionaalset lennujaama lähtuvalt selle konkreetse lennujaama olemusest ja tulevikust.

Lennuteema lõpetuseks mõni sõna droonidest. Droonid ei muuda meie ettekujutust üksnes sõjapidamisest, vaid toovad murrangulisi muutusi ka lennundussektorisse. Eesti on olnud eesrindlik uute tehnoloogiate kasutuselevõtu soodustamises. Näiteks oli Eesti üks esimesi riike maailmas, kus seadustati ligi 10 aastat tagasi isejuhtivate sõidukite katsetamine avalikus liikluses. Tänaseks on sellest välja kasvanud mitu edukat ettevõtet. Sama lähenemist rakendame nüüd ka lennunduses ehk siis uute ärisuundade edendamiseks loome seadusandliku raamistiku mehitamata lennunduse valdkonnale. Nii saavad droonid Eestis laiemalt kasutust leida, olgu tegemist pakiveo, päästetööde või kaugseirega. Selge ja kaasaegne õiguslik raam loob ettevõtetele kindluse ning annab hoogu innovatsioonile. Nii saab Eestist üks neid riike, kus uute lennulahenduste arendamine ja katsetamine on võimalik kiiresti ja turvaliselt. 

Nüüd veel kaks teemat, mida seni puudutanud ei ole, kuid mis on Eesti tuleviku jaoks sama olulised. Need on meri ja vesi. Alustan merest. Meie eesmärk on tugevdada Eesti kui mereriigi rolli maailmas. Selleks viime ellu uue laevandusepaketi koos laevaregistrite reformiga, et tuua rohkem laevu Eesti lipu alla, kaotame killustunud ja aeglase süsteemi ning anname kogu registri haldamise Transpordiametile. See muudab protsessi kiiremaks, selgemaks ja rahvusvaheliselt arusaadavamaks. Samuti lihtsustame õigusraamistikku, et Eesti lipp oleks atraktiivne ka välismaa laevaomanikele. Meie eesmärk pole ainult rohkem laevu, vaid rohkem ettevõtteid, töökohti ja laevaomanikke siin Eestis. Taastame ka reisilaevanduse toetusmeetme, et hoida alles tuhanded töökohad ja ühendused eelkõige Soome ja Rootsi suunal. Sarnane meede toimis meil koroonakriisi ajal, kuid lõppes 2023. aastal. Samas kehtivad püsiva tööjõu maksusoodustused meie lähiriikides edasi. See seab Eesti ettevõtjad kehvemasse seisu. Plaanitav toetus aitab hoida laevad Eesti lipu all, säilitada töökohad ja nendelt tuleneva maksutulu riigile. 

On ka selge, et tulevik kuulub puhtamale meretranspordile. Just selleks käivitasime mai lõpus 25 miljoni euro suuruse toetusmeetme, et rohkem laevu saaks Eestis keskkonnasõbralikumaks ümber ehitatud, meie sadamates ja meie inimeste käe all. Eesmärk on kujundada Eestist piirkondlik laevade ümberehituse keskus. Oskused, taristu ja ettevõtted on meil olemas ja see meede võib Eestisse tuua kuni 170 miljoni euro väärtuses investeeringuid. 

Samaaegselt uuendame ka veeteetasude süsteemi. See uus süsteem soosib just nimelt keskkonnasõbralikke laevu ja loob majanduslikud stiimulid rohetehnoloogiate kasutuselevõtuks: mida puhtam laev, seda väiksem tasu. 

Tugevdame ka merereostustõrje võimekust ja loome valmisoleku laevavrakkide naftast tühjendamiseks. Ohu ennetamine on sadu kordi soodsam kui tagajärgede likvideerimine. 

Lisaks kestlikkusele peame tagama, et meie mereala oleks turvaline ja ühendused toimiksid ka keerulistes oludes. Me töötame selle nimel, et maandada varilaevastikust ja rahvusvahelise õiguse rikkumistest tulenevaid riske. Varilaevad on kui autod, millel pole ülevaatust ega kindlustust, keegi ei tea, kas need on ohutud või millist kahju nad võivad põhjustada. Aga erinevalt tavalisest autost võib sellises laevas olla 100 000 tonni naftat. Meil on juba näiteid otsustavast tegevusest lipuriigita laevade kontrollimisel. Selle tugevdamise nimel teeme tööd veelgi. See eeldab koostööd teiste Läänemere riikidega ja ka teiste ministeeriumidega.

Samuti ehitame uue, multifunktsionaalse jäämurdja, millel on lisaks jäämurdevõimekusele ka võimalus merekaableid parandada. See on oluline nii taristu kaitseks kui ka varustuskindluse tagamiseks ja kriisiolukordadeks. Ehk siis ei saa korduda seesama värske näide, kus Estlink 2 parandusele kulus rohkem kui pool aastat ja ligi 60 miljonit eurot, sest paranduslaev ja ‑tiim tulid kaugelt.

Ehitame ka uue, täiselektrilise parvlaeva, mis teenindab suursaarte ühendusi ning aitab vähendada meie meretranspordi keskkonnajalajälge. 

Rahvusvahelise koostöö raames on Eesti südameasjaks jätkuvalt Ukraina merenduse ülesehitamine, mille aluseks oleva strateegia oleme koostöös Ukraina kolleegidega ette valmistanud. Nüüd juhime ka rahvusvahelist pingutust, et leida Ukraina merenduse taastamise plaanile vajalik rahastus. Just täna kohtun pealelõunal [arutamaks] sel teemal Ukraina taristuministeeriumi aseministriga.

Ja lõpetuseks vesi. Eesmärk on tagada toimiv, kriisikindel ja mõistliku hinnaga veeteenus igas piirkonnas. Vee hind on juba praegu Eestis väga ebaühtlane, erinevused võivad olla kuni kolmekordsed. Samal ajal vajavad paljud torustikud ja puhastusseadmed hädasti uuendamist. Investeeringuvajadus järgmise 12 aasta jooksul ulatub hinnanguliselt 2,1 miljardi euroni. Eestis tegutseb üle 100 vee-ettevõtte, kellest paljud on väga väikesed ega suuda lähitulevikus iseseisvalt tagada teenuse kvaliteeti, toimepidevust ega ka mõistlikku hinda. Kui me midagi ette ei võta, võib see kaasa tuua järsu vee hinna tõusu koos kvaliteedi langusega. Selle vältimiseks viime ellu veereformi, ehk siis eesmärk on hoida vee hind mõistlikul tasemel ja tagada kvaliteetne teenus kõikjal Eestis. Selle reformi põhimõte on lihtne: vee hind peab jääma alla 2% Eesti madalaima sissetulekuga maakonna tasemest. Selleks tuleb vee-ettevõtteid konsolideerida ja korraldada süsteem nii, et see oleks jätkusuutlik. Tugevad vee-ettevõtted on eelduseks ka muude eesmärkide saavutamiseks, nagu vee taaskasutus, parem kriisivalmidus, väiksem reostus ja väiksem keskkonnajälg. Lisaks toetame vee-ettevõtteid energiatõhusamate ja keskkonnasäästlikumate lahenduste kasutuselevõtul ning tugevdame valmisolekut üleujutusteks. 

Head kuulajad! Taristuvaldkonnas ei juhtu muutused üleöö, aga meil on selged eesmärgid, plaan nendeni jõudmiseks on laual ja mitmed kriitilised otsused on juba tehtud. Liigume edasi samm-sammult, tehes ära asju, mis aastaid on ootel olnud. Kuigi kõik ei juhtu korraga, viib iga samm meid lähemale Eestile, mis on paremini ühendatud ja pakub inimestele turvalisust, mugavat ja kestlikku elukeskkonda. Mul on väga hea meel, et taristuvaldkonnas praktiliselt poliitikat ei ole, see on nagu ettevõtlus, see on puhas Eesti paremaks tegemine. Selle tõttu kutsuks kõiki Eesti helgemaid päid ja tarku inimesi koos otsustama ja koostööd tegema, et meie taristu Eestis oleks tulevikus parem. Aitäh!

10:29 Aseesimees Toomas Kivimägi

Suur tänu teile! Kolleegidel on rida küsimusi. Alustab Aleksandr Tšaplõgin. Palun!

10:29 Aleksandr Tšaplõgin

Aitäh, lugupeetud istungi juhataja! Lugupeetud minister! Mul on küsimus Rail Baltica kohta. Esiteks, kas te oskate öelda, kui palju reisijaid ja kaupu on vaja, et projekt end ära tasuks? Teiseks, kui see on sõjalise tähtsusega objekt, siis kuidas on kavas tagada 1000 kilomeetri pikkuse raudteetrassi turvalisus, mida saab ühe raketiga rivist välja lüüa? Kolmandaks, Lätil on raskusi projekti rahastamisega. Kui realistlik on, et Läti suudab oma osa projektist aastaks 2030 valmis ehitada? Ja kuidas on olukord Poolas, kas seal üldse midagi ehitatakse?

10:30 Taristuminister Kuldar Leis

Aitäh! Alustan lõpust. Poola on valmis, Poola väga ootab, et Rail Balticat edasi ehitatakse sellises tempos, nagu lubatud on. Meil oli kohtumine kaks nädalat tagasi – kolm Balti taristuministrit, pluss Poola taristuminister – ja oli väga hea just aru saada poolakate initsiatiivist, [kes ütlesid], et tehke, tehke ometigi valmis. Minu arusaam oli ka senini, et seda on rohkem vaja Eestile, Lätile ja Leedule, aga poolakad vaatavad samamoodi siiapoole. Nii et see oli hästi positiivne suund Poola ministri poolt. 

Läti ja Leedu on võtnud samuti eesmärgiks [saada projekt valmis] aastaks 2030, sellest taganetud ei ole. Kohtume pidevalt, mitte ainult taristuministritega, vaid ka peaministrite tasemel oli eelmisel nädalal kohtumine. Nii et me peame uskuma, et ka meie lõunanaabrid Läti ja Leedu saavad 2030 Rail Baltica valmis. Aga mina saan loomulikult rääkida Eesti eest. Meil on selge plaan: 2030 on Rail Baltica valmis, ja selle heaks me töötame. Ma ei näe ka praegu, et siin probleemi oleks.

Nüüd see, mis puudutab tasuvust. Ma võin saata pärast õiged, tänased numbrid, mis näitavad Rail Baltica kaubavoogusid ja reisijate prognoose, kui [raudtee] valmis saab. Aga hästi üldistatult öeldes, kui Rail Baltica saab kogu ulatuses valmis, siis alates teisest aastast ei ole vaja enam peale maksta ehk siis [kulud-tulud] on jooksvalt nullis või plussis. Aga täpsed numbrid saab saata, jah.

10:32 Aseesimees Toomas Kivimägi

Turvalisus oli …

10:32 Taristuminister Kuldar Leis

Jaa, kolmas küsimus oli turvalisus. Ma ei oska sellele vastata konkreetselt. Selles mõttes väga hea küsimus. Ma suhtlen kaitseministriga sel teemal, kuidas nemad seda näevad. Aga ma kujutan ette, et ega Rail Baltica puhul ei saa olla mingit väga teistsugust lahendust võrreldes teiste raudteedega, kogu on meie taristut kaitstakse [ühtemoodi]. Aga selles mõttes saan ma küll küsida, kas on midagi teistmoodi ka välja mõeldud või midagi täiendavat kavas. Aga ma ise ei näe, et peaks kuidagi teistmoodi käituma kui ülejäänud taristuga.

10:33 Aseesimees Toomas Kivimägi

Lauri Laats, palun!

10:33 Lauri Laats

Aitäh, lugupeetud istungi juhataja! Hea minister! Lennunduse kohta küsin. Loen paar lauset teie ettekandest. "Kui tahame olla rahvusvaheliselt konkurentsivõimelised, peavad Eesti ja Euroopa suurimad lennujaamad olema hästi ühendatud. Selleks toetame Tallinna lennujaama, et avada uusi lennuliine, hoida tasud mõistlikud ja liinitoetused lennufirmade jaoks atraktiivsed. Samal ajal panustame ka kohalike lennujaamade arengusse." Sellest ka küsimus, mis need konkreetsed tegevused on. Ryanairiga läks halvasti, Ryanair pani päris suure mahu lende kinni, samas näeme me, et Riias nad lendavad edasi ja väga mõistlike hindadega. Kas selles küsimuses olete ise ka juba midagi ette võtnud? Kes on need uued ettevõtted, kellega olete juba suhelnud? Ja kui me räägime meie kohalikest lennujaamadest, mis olukord on? Äkki kirjeldaksite, mis Pärnu lennujaamaga toimub ja mis on tulevikuvaated. Ja täpselt samamoodi, mis on Tartu lennujaama tulevikuvaated?

10:34 Taristuminister Kuldar Leis

Aitäh! Tallinna Lennujaamal on see õnn, ütleme nii, et meil ei ole sellist ühte väga domineerivat lennufirmat, kes siin toimetaks. Nii nagu Riia lennujaamal on airBaltic, on Tallinnas nii airBaltic, Finnair kui ka Lufthansa ja Ryanair. Eesmärk ongi hoida laia lennufirmade võrku selleks, et kui ühe või kahega neist peaks midagi juhtuma, siis iseenesest veel ei mõju see olulisel määral Eestile. Aga Ryanair – ega see, mis nad Tallinnas tegid, ei olnud kuidagi Tallinna eripära või Eesti eripära – pani ka mujal lende kinni ja nad on pidevalt nii käitunud: panevad kinni, avavad jälle, vaatavad, kuidas turuolukord on. See on täiesti loomulik tegevus ja ilmselt jääb ka edaspidi kestma. Ryanairi puhul on suuremal määral tagasitulek sama tõenäoline kui see, et ta vahepeal jälle mujal kuskil [liini] kinni paneb, ka Tallinnas. Aga kordan veel seda, et Tallinna Lennujaama eesmärk on tuua uusi liine ja [tagada] lai lennufirmade võrk. Meie tänane õnn on see, et airBaltic on meil ikkagi Baltikumis olemas ja on ka tugevalt Tallinnas olemas. Aga vaatamata Rail Balticu tugevusele või, ütleme, olemasolule teeb Tallinna Lennujaam kõvasti tööd, et see ampluaa oleks palju-palju laiem, kes Tallinnas toimetavad. See on ka õnnestunud tegelikult. Ega ei ole lihtne siia, ütleme, suht kaugesse riiki uusi lennufirmasid meelitada ja siin uusi lennuliine avada.

Nüüd, mis puutub regionaalsetesse lennujaamadesse, siis tõesti, meil on kavas töötada välja regionaalsete lennujaamade arenguplaan, mis tähendab seda, et me vaatame igat lennujaama eraldi. Ei ole nii, et vaat nüüd on kõigile üks lahendus. Kui Tartu [lennuühendus Helsingiga], nagu ma mainisin, on ühtepidi tööle hakanud läbi Finnairi, siis Pärnust regulaarlende väljaspoole Eestit ei toimu ja mina ei ka näe ette, et see lähiajal võimalik oleks. Ehk siis me peame mingisuguse teise lahenduse leidma. Võimalik lahendus – mitte ainult Pärnu puhul, vaid võib-olla ka mõne teise lennuvälja puhul ja üldse taristu puhul – on see, et tehakse suuremat koostööd Kaitseväega, kaitsesektoriga. Ehk siis kuna julgeolek on teema, mis on läinud ülespoole ja läheb veelgi, siis ka taristu kasutamine julgeoleku huvides on selgelt tõusutrendis või vajadus taristu järele on, ja sealhulgas ka Pärnu lennujaama osas. Kuna Pärnu lähedale tuleb tänases teadmises kaitsetööstusparke, siis ka lähtuvalt sellest oleks mõistlik kasutada Pärnu lennujaama rohkem kaitse eesmärgil.

10:38 Aseesimees Toomas Kivimägi

Vadim Belobrovtsev, palun! 

10:38 Vadim Belobrovtsev

Aitäh, lugupeetud minister! Tänud teile sellise põhjaliku ettekande eest! Minu küsimus puudutab Rail Balticut. Mõned päevad tagasi käis peaminister Riias ja muu seas rääkis sellest, kuidas Eesti saab selle trassi ehitamisega hakkama ja kuidas Läti ei saa. Ja kui Läti tähtajaks seda ise välja ei ehita, siis on Eesti valmis seda põhimõtteliselt Läti eest Läti territooriumil tegema. Kuidas teie seda võtate? Kas see on nali või mida see üldse tähendab? Kuidas üldse suhtuda sellesse olukorras, kus peaminister ise ütleb, et Eestil jääb praegu puudu 400 kuni 500 miljonit eurot Rail Balticu valmis ehitamiseks? Ta küll loodab, et Euroopa fondidest saab selle raha kätte, aga kas saab, see on omaette küsimus. Kuidas me hakkame veel Läti eest midagi ehitama?

10:39 Taristuminister Kuldar Leis

Aitäh! Esiteks, Eestil ei ole mitte puudu, vaid see ongi etapiviisiline rahastus, mis on täiesti loomulik ja peabki aastate kaupa käima. Nii nagu vajadus on, nii leitakse ka rahastus järgnevate etappide [ehitustöödeks]. Aga mis puudutab seda, et Eesti ehitab Läti eest, siis tõesti, nagu ka sõnavõtus [kuulda] oli, see oligi selles kontekstis peaministri [sõnum], et me igati toetame, et Läti jõuaks meile järele ja täidaks oma eesmärgi. Selleks me pakume välja erinevaid variante, kuidas Lätit aidata. 

Mina näen kahte reaalset varianti. Üks on see, et me koos Balti riikidega taotleme rahastust Euroopa Liidult, mida me oleme ka senimaani teinud, aga me näitame ennast veel rohkem ühtse tiimina Baltikumis, et Euroopa Liidult rahastust saada. See on punkt üks. Punkt kaks on see, et me saame oma know-how'ga aidata. Ehk siis kui meie oleme ja ka leedukad on Lätist ehituses ees, siis me saame lätlasi aidata [infoga], kuidas me seda tegime, kuidas me siiani jõudsime. 

Mis puudutab peaministri ütelust, et me ehitame siis [lõigu] Lätti ka, siis see on piltlikult öeldes toetamine. Me ei saa seal ehitada, sest Lätil on oma leping ehitajaga, kes leiab allhankijad. Need võivad olla ka Eestist. Ja väga hea, kui oleks Eestist, aga see on juba selle Läti peatöövõtja otsus või rida, kust ta need leiab. Nii et kokkuvõttes oli see väljend kujundlik [ja tähendas], et me oleme igati nõus Lätit aitama. Peaasi et nad oma eesmärgi täidaksid.

10:41 Aseesimees Toomas Kivimägi

 Urmas Kruuse, palun!

10:41 Urmas Kruuse

Aitäh, austatud istungi juhataja! Auväärt minister! Eelnevate vastuste markeeringuks [lisan], et ega avalikkus ei peagi kõike teadma, kuidas me midagi täpselt kaitseme, mõned asjad peaks võib-olla jääma saladuseks. Ühelt poolt kurvastab see, et meil on siin saalis ka jõude, kes iga hinna eest sooviks, et Rail Baltic kunagi valmis ei saaks, mis oleks totaalne viga, arvestades perspektiivi ja seda, kuhu me kuulume ja millised on meie ühenduse võimalused, rääkimata strateegilisest vajadusest. Sellest avalikkuses [kõlanud] lubadusest ehitada Lätti [lõik] on minule jäänud mulje, et meil on päris hea oskus viia läbi hankeid, selle kaudu tegelikult ka hinda alla viia ja soodustada võimalikku kiiremat valmimist. 

Aga küsimus on lihtne. Kas ma olen õigesti aru saanud, et soomlased juba ootavad Rail Baltica valmimist ja pigem valmistuvad teatud kaubavoogudeks? Kui see on nii, kas see võiks anda tõuke sellele, et ühel hetkel on Helsingi ja Tallinna vahel ikkagi üks tunnel, mis meie kaubavahetust päris tõsiselt hoogustaks?

10:42 Taristuminister Kuldar Leis

Aitäh! Jah, tunneliteema on käinud lainetena viimastel aastatel läbi ja reaalsus on see, et tegelikke samme astutud ei ole. Ma arvan, et kui hakata astuma neid samme, siis peaksid riigid olema eestvedajad, ehk siis Eesti ja Soome. 

Nüüd, mis Eestit puudutab, siis üks hea eeldus on olemas: see, et rajatav Ülemiste terminal Linda on valmimas ja projekteeritud sellisena, et sinna on tunneli lõpp-punkti võimekus rajatud. Ehk siis, kui me kunagi ükskord sinna jõuame, siis see lõpp-punkt on kõige õigemas kohas üldse, kus see olla võib, sest kuna Ülemiste terminal on nii lähedal ka lennujaamale, siis sellest tekib väga selge Eesti taristu keskpunkt või liikuvuse keskpunkt. 

Aga uuesti tunneli juurde. Ma ei näe täna, et sellega lähiaastatel edasi liigutaks, kuigi tahe on ja visioon võiks olla.

10:43 Aseesimees Toomas Kivimägi

Kersti Sarapuu, palun!

10:43 Kersti Sarapuu

Aitäh, lugupeetud juhataja! Hea ettekandja, aitäh sisuka ettekande eest! Mulle meeldib selles koalitsioonileppes, et seal on väga palju tähelepanu pööratud Kesk-Eestile ja ka turutõrkepiirkondadele. Kuigi mul on teile mitmeid-mitmeid küsimusi, tooksin esile just selle ühe. Koalitsioonileppe punkt 340 ütleb, et juba teises kvartalis, mis saab lõpu 30. juunil, parandatakse kodude kättesaadavust noortele peredele, suurendades riiklikku tagatist eluaseme [soetamiseks] ja laiendatakse seda turutõrkepiirkondadesse. Kas te saaksite nendest meetmetest natuke lähemalt rääkida?

10:44 Taristuminister Kuldar Leis

Aitäh! Jah, need on praegu väljatöötamisel ja kohe välja tulemas seoses kunagise KredExi, praeguse EIS‑iga. Nii et uute meetmete puhul on mõeldud just noortele peredele ja [riikliku] tagatise suurendamisele. Kui noor pere tahab eluaset soetada ja eelkõige just väljaspool suurlinnu. Nii et selles mõttes on teise kvartali lõpuni [aega] napilt, aga loodan, et jõuame [valmis].

10:45 Aseesimees Toomas Kivimägi

Vladimir Arhipov, palun!

10:45 Vladimir Arhipov

Aitäh, hea juhataja! Lugupeetud minister! Eesti ettevõtjad kurdavad tööjõupuuduse üle. Samal ajal on meil üle 60 000 töötu. Paljud neist on töövõimelised inimesed, kes ootavad oma võimalust. See tekitab õigustatud küsimuse, kas me tõesti ei suuda omaenda inimesi tööle aidata. Kas valitsus on loobunud lootusest, et Eesti inimene saab hakkama ja suudab väärt tööd teha oma riigis? Ja kuidas on Eesti arengustrateegias arvesse võetud tööjõupuudus ja kvalifikatsiooni mittevastavus? Kas on olemas mingisugused konkreetsed tegevusplaanid, kuidas viia tööotsijad tööandjaga kokku, ilma et iga kitsaskoht saaks lahendatud esmalt võõrtööjõuga?

10:46 Taristuminister Kuldar Leis

Aitäh! See küsimus on küll tööstusministrile ja haridusministrile, aga nii palju saan ma öelda, et valitsuse istungitel on töötuse teema, ümberõpe ja töötute [kaasamine] tööturule korduvalt jutuks olnud, see on fookuses. Aga siin[kohal] on mõistlik, kui sellele vastavad nii tööstusminister kui ka haridusminister, mitte taristuminister. 

10:46 Aseesimees Toomas Kivimägi

Urve Tiidus, palun!

10:46 Urve Tiidus

Lugupeetud juhataja! Lugupeetud minister! Mitte igal pool maailmas pole puhas joogivesi iseenesestmõistetav ressurss. Eesti nende riskiriikide hulka õnneks ei kuulu. Küll tahab kvaliteetse joogivee ja reoveeteenuse kättesaadavus jätkuvalt suuri investeeringuid, seda just maapiirkondades ja seal, kus on tiheasustus. Kas te saate lühidalt mõne lausega selgitada, kuidas see kavandatav veereform seda kättesaadavust tagab, ilma et peaks selle eest hingehinda maksma?

10:47 Taristuminister Kuldar Leis

Aitäh! Kõige suurem muutus on see, et täna on üldistatult olukord selline, et nendes piirkondades, kus on suuremad ja tugevamad vee-ettevõtjad, kas suurtes linnades või nendes piirkondades, kus on juba konsolideeritud vee-ettevõtjad, on need toimetanud oluliselt paremini. Nad on saanud välisrahastust, neil on investeeringud tehtud ja selle tõttu vee kvaliteet on tagatud.

Aga nendes piirkondades, kus on väga väikesed vee-ettevõtjad, neil ei ole lihtsalt sellist võimekust olnud. Veereformiga seoses ongi üks põhilisi eesmärke korrastada vee-ettevõtjate turg niimoodi, et üle Eesti oleks ühtlane kvaliteet ja suuremad vee-ettevõtjad aitaks ka väiksemaid ja hõredamaid piirkondi järgi. 

See ei ole kerge, sest et meil tuleb leida neile motivatsioon: miks suuremad vee-ettevõtjad peaksid seda tegema. Aga seoses veereformiga me selle motivatsiooni neile leiame ja anname täiendavaid vahendeid toetuste näol, et suuremad vee-ettevõtjad võtaksid väiksemad enda hoole alla. Tõesti, vaadates tulevikku, seal, kus on investeeringud tegemata ja kus on väikesed kohalikud omavalitsused ja väikesed vee-ettevõtjad, ei oldagi võimelised ilma toetusteta investeeringuid tegema. Täna veel süsteem toimib kuidagi, aga aastate pärast ei toimi enam. 

Seda näitavad ka sellised juhtumid, kus veesüsteemi satuvad mingid valed bakterid või tekivad mis iganes probleemid. Seda võib juhtuda ka suurtes linnades, aga suurema tõenäosusega on need probleemid lähitulevikus väiksemates kohtades. 

10:49 Aseesimees Toomas Kivimägi

Andre Hanimägi, palun!

10:49 Andre Hanimägi

Hea aseesimees! Hea minister! Elamutest rääkides peatusite te eelkõige rekonstrueerimisel, kuid me näeme eriti Tallinnas, et kinnisvarahinnad on läinud kõrgustesse. Eesti teeb siin rekordeid võrreldes muu Euroopaga. Ma küsin niimoodi. Üks põhjuseid, miks hind on läinud kõrgustesse, on kindlasti maa [kõrge] hind. Riigil on erinevaid maatükke ka Tallinnas RKAS-i või MaRu all, need on küll teise ministri haldusalas, kuid siiski. Kas te näete, et selle asemel, et neid kinnisasju müüa ja [pidada] pidevalt vaidlusi linna ja riigi vahel, kuidas ja kellele [müüa], võiks riik hoopis enam keskenduda elamute või nii-öelda kodupoliitikale ka nende maatükkide raames, ehk siis teha selline põhimõtteline muutus, mitte panna lihtsalt oksjonile riigi maatükke, vaid teha päriselt selline poliitika muutus, et elamuasemeid rajada?

10:50 Taristuminister Kuldar Leis

Aitäh! Me ei ole seda teemat niimoodi arutanud. Küll aga, kui nüüd tõmmata paralleeli ettevõtlusega, on suund pigem selle poole, et kui ettevõtlus vajab laienemiseks riigimaad, siis lihtsustada neid reegleid, et ettevõtlus saaks maad juurde ja saaks areneda. Aga see on nüüd teine teema.  

Aga see, mis puudutab eluaseme puhul, eriti Tallinnas, teistsugust käitumist, siis me ei ole sellist teemat veel käsitlenud, aga arutame. Okei. Sest tõesti, me oleme praegu eluasemeturu mõttes hoidnud fookuses pigem turutõrkepiirkondi, et Eesti oleks ühtlasemalt kaetud. Kes vähegi tahab, saaks väljaspool suurlinnu elada ja sinna maja või korteri osta. Seal on olnud fookus. Aga see on õige, et me ei saa Tallinna või Tartut ära unustada seejuures. 

10:52 Aseesimees Toomas Kivimägi

Pipi-Liis Siemann, palun!

10:52 Pipi-Liis Siemann

Aitäh, austatud istungi juhataja! Suur tänu sisuka ettekande eest, härra minister! Selles koalitsioonileppes on palju ootusi, ootusega ootame tulemusi ja tegevusi. Küsin eluasemeturu arendamise kohta. Ehk siis, me teame, et üürimajade programmi puhul oli palju kriitikat ja võib-olla ei olnud need tingimused kõige paremini seatud ega eesmärgistatud. Aga kas me võime arvata, et eluaseme soetamine ja selle programmi laiendamine turutõrkepiirkondadesse jätkub ehk me näeme ettevõtjate ja kohalike omavalitsuste toel uute kortermajade tekkimise võimalust mingisuguste toetusprogrammide abil?

10:53 Taristuminister Kuldar Leis

Aitäh! Üürimajade programmiga me edasi ei lähe, aga on üks uus suund. Ehk siis meil on Euroopa Investeerimispangaga läbirääkimised. Euroopa Investeerimispank koos kohalike omavalitsustega ja ettevõtjatega saaks toetada või rajada koos ettevõtjatega just turutõrkepiirkondadesse selliseid elamuid või elamute piirkondi, mis lahendaks mingi turutõrkepiirkonna vajaduse. Kui ettevõtja sinna üksinda ei lähe ja kui see ei tasu ära, siis just koos Euroopa Investeerimispangaga ja KOV-iga – nende KOV-idega, kes on huvitatud – [saaks] luua võimalused maapiirkondades, väljaspool suurlinnu korterelamuid rajada. Sügiseks peaks see selge olema, kas me saame sellise programmi käivitada või mitte. Aga ma kordan veel kord, et eesmärk on see, et Eesti oleks ühtlasemalt kaetud ja inimväärne elu oleks üle Eesti, mitte ainult suurlinnades.

10:54 Aseesimees Toomas Kivimägi

Tõnis Lukas, palun!

10:54 Tõnis Lukas

Aitäh, austatud juhataja! Lugupeetud minister! Eesti on piisavalt väike selleks, et saaksime taristut süsteemselt planeerida, et areng oleks ühtlane ja et ei oleks mõttetult dubleeritud kulusid ja raha raiskamist. Kui omavalitsused teevad haridusasutusi, lasteasutusi või mõni planeerib koormust oma teedevõrgule, siis tegelikult see, kui efektiivsed need otsused on olnud, sõltub väga palju naaberomavalitsuste või teiste omavalitsuste otsustest, kuhu rajatakse kaubanduskeskus, kuhu midagi muud. Valglinnastumine on ju tähendanud seda, et kaugete piirkondade rahvas kolib, aga mitte päris suurtesse linnadesse, vaid nende ümbrusesse, või kolib suurest linnast sinna ümbrusesse ja muutub kõik. Osa investeeringuid on muutunud tegelikult mõttetuks. Kuidas teie planeerite sellist taristuarendust teha süsteemsemaks, et see ei sõltuks väga juhuslikest otsustest?

10:55 Taristuminister Kuldar Leis

Aitäh! Tõesti, arengud on olnud sellised, et valglinnastumine on suuremate linnade ümber toimunud, see on täiesti loomulik ja laieneb järjest veel, mis iseenesest jälle on järgmine samm, et ei ole enam üks-kaks või viis kilomeetrit linna ümber, vaid see areaal, kust inimesed tööl või koolis käivad, järjest suureneb.

Nüüd, mida taristu saab teha? Just täna hommikul oli meil arutelu all rattastrateegia, näiteks [mõte] luua just liikuvuse mõttes väga selge suund, kuidas piirkonnas rattaga liigutakse – see ei puuduta ainult jalgrattaga, vaid ka kergliikuriga ja jalgsi [liiklejaid] ja nii edasi – ja kuidas [teha nii, et] see oleks süsteemne. See ei ole mitte ainult ühe tänava või linnaosa piires, vaid kataks loogilist piirkonda, kus inimesed liiguvad. Rattaga või kergliikuriga liikumise puhul saab riik ka läbi kergliiklusteede sõna sekka öelda ja ühistranspordi puhul muidugi samamoodi. See on küll nüüd regionaalministeeriumiga meil kahe peale või õigemini, see on jagatud niimoodi, et ühistransport on nende rida ja taristu on meie rida, aga siin koostöö käib.

Üleriigiline planeering on Majandus- ja [Kommunikatsiooniministeeriumis] väljatöötamisel ja meie panustame ka sellesse protsessi – just [selles plaanis], mis puudutab ühistransporti. Kogu Eesti mõistes on üleriigiline planeering käimas, aga ma arvan, võib-olla isegi tähtsam on siin esile tõsta valglinnastumise küsimus. 

Ma ise veel võib-olla soovitaks seal, kus võimalik, nendes KOV-ides, kus on nii-öelda vana olukord, kus linn on eraldi ja vald on ümberringi, number üks variandina ikkagi ühineda üheks omavalitsuseks. Siis on igatpidi lihtsam kogu liikuvust ja taristut korraldada. Aga kus see võimalik ei ole, peab lihtsalt lootma, et vastava ala ametnikud teevad rohkem koostööd kui senini.

10:58 Aseesimees Toomas Kivimägi

Anti Allas, palun!

10:58 Anti Allas

Aitäh, hea aseesimees! Austatud minister, hea Kuldar! Kõigepealt võib-olla üks väike küsimus. Mis on uue toetuse ja selle nii-ütelda üürimajade toetusega sarnase toetuse erinevus? Mis on kõige suurem erinevus?

Aga põhiküsimus on ikkagi korterelamute rekonstrueerimistoetuse poliitika muutumise kohta. Kas on mingid muudatused tulemas, võib-olla ka Kagu-Eesti vaates, millega peaksid inimesed arvestama?

10:59 Taristuminister Kuldar Leis

Aitäh! Korterelamute renoveerimine on järjest enam muutunud, just lähtuvalt sellest, mis on tegelik vajadus või tegelik nõudlus. Ehk siis ei saa öelda, et siin poliitika puudub, vaid vastupidi, meil on [asju] järjest-järjest paremaks tehtud, et renoveerimine jõuaks sinna, kus on seda veel rohkem vaja. Tänane seis on pigem see, et need linnad või asulad, kus on olnud väga selged eestvedajad, on olnud esirinnas. Võtame Eestis kas või Tõrva või Põlva või Rakvere, kus on enamus korterelamuid korda tehtud. Aga seal on ka põhiveduriks olnud konsultandid või kohalikud firmad, kes tegelevad korterelamute renoveerimise pakkumise organiseerimisega, need on väga tugevad olnud. Meie eesmärk on seda head kogemust ka mujale laiendada, et Tõrva, Põlva või Rakvere kogemus [laieneks] ka Ida-Virumaale või mujale, kus on väga vähesed korterelamud korda tehtud. Seal on ka põhjuseid palju. Üks on see, et eestvedajaid pole, teine on see, et pole selliseid elanikke, kes oleksid võimelised omaosalust maksma. Nüüd nad aga saavad [seda teha] ja nüüd oleme me neid meetmeid ka ringi teinud nii, et oleks eelistatud need korterelamud, kus on energiakulu kõige suurem praegu ehk siis seal on ka vajadus renoveerida kõige suurem. Samas, kui varem oli nobedate näppude voor, kus raha sai väga kähku otsa, siis täna vaatame ikka reaalse vajaduse järgi, kus on kõige rohkem vajadust korterelamuid korda teha. Mis tähendab ka seda, et tulevikus võivad need reeglid veel muutuda, et saaks ikkagi mitte ainult need eesrindlikud kohad tehtud, vaid üle Eesti korterelamud renoveeritud.

(Hääl saalist.) Toetusprotsendid on erinevad selles mõttes, et kus energiatõhusus on kõige madalam, seal toetusprotsent on suurem, ja samas seal, kus näiteks tehakse mitu maja korraga korda ehk on mingi mastaabiefekt, saab korraga renoveerida, ka seal on toetus suurem. Nii et me diferentseerime toetuseid. Lisaks veel see, et suuremates linnades on toetusprotsendid väiksemad kui väiksemates kohtades, aga see on olnud ka varem samamoodi, et Tallinn ja Tartu on väiksema toetusprotsendiga olnud ja see kindlasti ka jääb nii.

11:02 Aseesimees Toomas Kivimägi

Andrus Seeme, palun!

11:02 Andrus Seeme

Aitäh, hea juhataja! Lugupeetud minister! Tänan hea ja sisuka ettekande eest! Ettekandes oli, et üks eesmärke on Eesti teedevõrgu arendamine. Kui ma õigesti aru sain või õigesti kuulsin, siis tulevastel aastatel on plaanis [kaasata] 70 miljonit lisaraha. Kas oli ka mingi arutelu KOV-ide teehoiu toetusest, mis on aastaid olnud 29,3 miljonit? Võib sinna lisaraha leida või KOV-id saavad ise hakkama ja riik teeb oma osa? 

11:03 Taristuminister Kuldar Leis

Selles osas praegu arutelu ei ole olnud. See ei tähenda, et seda ei tule. Aga see konkreetne jutt, mis puudutas umbes 70 miljonit eurot, tähendas riigiteede rahastuse suurendamist. Sellele viimastel aastatel stabiilsena [püsinud] summale lisandub 70 miljonit. See on Eesti osalus, aga loomulikult, kui võimalik, siis tuleb Euroopa raha juurde otsida. See umbes 70 miljonit on mõeldud nii suurte maanteede jaoks, kruusateede viimiseks mustkatte alla kui ka remondiks. Aga kohalike omavalitsuste eraldi rahastamisest praegu juttu ei ole olnud. Aga see ei tähenda, et seda ei tule.

11:04 Aseesimees Toomas Kivimägi

Jaak Aab, palun!

11:04 Jaak Aab

Tänan, austatud juhataja! Lugupeetud minister! Seda küsimust küsisin ma eile ka majanduskomisjonis, aga päris selget vastust ei saanud. Korterelamute rekonstrueerimise meede on juba aastaid olnud ja me üritame seda nüüd kiirendada ja rohkem vahendeid saada. Ma püüdsin leida andmeid selle kohta, kui palju meil alates 2023 kuni 2027, ka struktuurifondidest, on selleks raha eraldatud. Me oleme otsustanud sinna [raha] suunata, lisaks on CO2-vahendeid juurde pandud, on õiglase ülemineku fondi vahendid Ida-Virumaal ja ka taasterahastust üks väike jupp. Ma sain kokku enam-vähem 500 miljonit selle perioodi kohta. Eile ma küsisin ka, et kuna nüüd on Kliimaministeeriumil samasugune ülesanne eurorahadest suunata midagi riigikaitsesse, 85 miljonit on see summa kokku, siis kui palju selline ülekanne vähendab korterelamute rekonstrueerimise programmi.

11:05 Taristuminister Kuldar Leis

Aitäh! Sellest 200 miljonist, mis läheb ümbertõstmiseks, [85 miljonit] on tõesti Kliimaministeeriumi osa. See on ülekaalukalt kõige suurem võrreldes teiste ministeeriumidega, aga sel on ka väga lihtne põhjus. See on raha, mille Kliimaministeerium on saanud Euroopa erinevate fondide ja toetuste kaudu, aga mis jäid välja jagamata ja mille puhul oli jäänud otsustamata, mis, millal ja kuhu need täpselt lähevad. Selle tõttu oli ka võimalik nendest meetmetest, mis kohe ei lähe töösse ja on jagamata, [suunata 85 miljonit] eurot julgeolekufondi. 

Nüüd, mis puudutab korterelamuid, siis siin on samamoodi. Kui on tegemist Euroopa toetustega või ka Eesti enda mingite fondidega, mis on korterelamute renoveerimiseks mõeldud, siis need [projektid] ei lähe alati samal aastal töösse ja selle tõttu on võimalik neid samal aastal mujal kasutada ja need [tööd] lihtsalt lükkuvad edasi. Nii et kokkuvõttes see summa ei vähene, mis on korterelamute renoveerimiseks mõeldud, lihtsalt sel aastal ei ole seda kasutatud. Näiteks on sel aastal Lõuna-Eestis midagi jäänud kasutamata ja kui ma õigesti mäletan, siis ka Ida-Virus, mis ei tähenda, et see jääbki kasutamata, vaid selle saab kanda üle järgmisse aastasse.

11:06 Aseesimees Toomas Kivimägi

Õnne Pillak! Vabandust…

11:06 Taristuminister Kuldar Leis

Ma täiendan veel, võib-olla peab ka neid konkreetseid toetusi ümber tegema, et need võetaks tulevikus välja. Ju oli mingi probleem, et seda toetust ei saadud kasutada.

11:07 Aseesimees Toomas Kivimägi

Õnne Pillak, palun!

11:07 Õnne Pillak

Aitäh, lugupeetud istungi juhataja! Hea ettekandja! Kolleeg Andrus Seeme juba viitas heade teede võrgu olulisusele. Tõesti, maapiirkondades on see elutähtis, sest see annab nii liikumisvabaduse ja ettevõtlusvabaduse ning [tagab], et elu maal saaks toimida. 

Te mainisite oma ettekandes, et on plaan kaks olulist riiklikku maanteed neljarealiseks ehitada, jätkata sellega. Aga kas te olete seadnud ajalisi plaane ka juba? Jutt oli Tallinna–Pärnu maanteest sel aastal juba, aga millal võiks inimesed oodata, et nad saavad mööda neljarealist teed Tallinnast Pärnusse ja tagasi sõita, aga samamoodi ka Tartu poole?

11:08 Taristuminister Kuldar Leis

Aitäh! Teede lisarahastuse otsus on nii värske, et meil on konkreetne plaan, konkreetne jagamine, millal, kuhu, millise lõigu peale, veel tegemata, aga see toimub, ma loodan, et lähinädalate jooksul. Mida me oleme kokku leppinud, on see, et kui me võtame need kolm põhimaanteed, Narva, Tartu ja Pärnu suund, siis Pärnu suund on täna prioriteet, mida eelkõige edasi ehitada, sest seal on koormus kõige suurem ja seal on veokeid kõige rohkem ja senine 2 + 2 ehituse järjekord on seal kõige taga olnud nii-öelda. Nii et Pärnu suund on prioriteet. Küll aga oleme me aastaid tagasi Euroopa Liidule lubanud, et me ehitame need kolm suunda 2030. aastaks 2 + 2 maanteedeks. Tegelikkus on see, et kuna koormus osadel teelõikudel on väiksem kui 10 000 autot päevas, siis me lähme küsima osade lõikude osas erandit. Ehk näiteks Pärnu suunal Pärnust allapoole, Läti poole on koormus väiksem ja seal me ei näe praeguses etapis ette, et 2 + 2 maantee ehitusega edasi minnakse, vaid prioriteet on ehitada välja [lõik] Pärnust Tallinnani. Tartu suunal on samamoodi, et kuni Tartuni on prioriteet, aga sealt allapoole Luhamaale loomulikult mitte. 

Aga veel kord, alguse juurde tulles, see konkreetne plaan, millised lõigud [valmivad] milliseks aastaks, selgub meil, ma loodan, lähinädalatel, kui me saame ka tegelikult need summad kinnitatud. Tuletan veel kord meelde, et 70 miljonit, kui me räägime täiendavast teede rahastusest, on kinnitamata selles mõttes, et Rahandusministeerium peab välja arvutama, kui suur see summa tegelikult on pärast soodustuste mahaarvamist, mis on mõeldud lastega peredele ja puuetega inimestele. Peale seda saame need teelõigud paika panna.

11:10 Aseesimees Toomas Kivimägi

Riina Solman, palun! 

11:10 Riina Solman

Aitäh, lugupeetud aseesimees! Austatud minister! Kas ma sain õigesti aru, et te olete taristuminister Kliimaministeeriumis ja kliimaministrit enam Kliimaministeeriumis ei olegi? Aga mitte selle kohta ma ei küsi. Ma jätkan teede ja taristute küsimusi. Teie strateegias on loetletud suured taristuobjektid ja suured maanteed. Peamiselt rääkisite Ülemiste terminalist, Rail Balticust ja Via Balticast. Aga kõrvalteed ja maanteed, mis jäävad mujale piirkondadesse, maapiirkondadesse, paistavad jäävat vaeslapse ossa. Need lagunevad, on auke täis, aga need teed on hädavajalikud selleks, et meie inimesed maapiirkondadest ära ei koliks. See on üks tingimus, et lapsed ja täiskasvanud saaksid käia tööl, koolis ja lasteaias. 

Millal jõuab järjekord teie ministeeriumis maapiirkondade teedeni? Raha napib KOV-idel. KOV-idel ei ole nagunii ülearu ressursse, sest vananeva elanikkonnaga piirkonnad peavad ju inimeste hooldamisele suuremat rõhku panema. Riik ei taha üldiselt oma kohustustele lisaks raha tihti anda. Millal jõuab järjekord väikeste kõrvalteedeni?

11:11 Taristuminister Kuldar Leis

Aitäh! Jah, tõesti, koalitsioonilepingus on ära märgitud Tallinna-Pärnu suund ja Tallinna-Tartu suund. On väga hea, et on selgelt kirjas, et need on prioriteedid. Samas on seal kirjas see, et kruusateede viimine mustkatte alla on samuti teemana üleval. Nii et ei saa öelda, et see pole tähelepanu all. Vastupidi, see on ära märgitud isegi koalitsioonilepingus, et kruusateed viime mustkatte alla. Seda ei ole varasematel aastatel peaaegu üldse tehtud. Meil on olemas teehoiukava ja kui teede rahastuse numbrid saavad kinnitatud, siis me vaatame konkreetselt, mis osa täiendavast teede rahastusest läheb suurtele maanteedele, mis osa läheb tavapäraseks remondiks ja mis osa läheb kruusateede viimiseks mustkatte alla. Aga see teema on väga-väga tähtis.  

Võib-olla tõesti suuremast linnast vaadates seda ei näe, aga nende jaoks, kes seal elavad või töötavad, ka nende ettevõtjate jaoks, kes on kruusateede ääres, on see ikkagi väga tähtis. Täna me imestame, miks ei tule uued investeeringud maale. Need ei tulegi sinna kruusateede äärde. Aga samaväärselt peame me hindama seda, et need, kes seal on, saaksid ka ilma tolmuta ja aukudeta ikkagi toimetada. 

See on selline üldine jutt minu poolt, aga kahjuks ongi olukord see, et seda kilometraaži on nii palju, et ega siin head ja lõplikku lahendust ei tule lähiaastatel. Aga kui me võtame selle suuna, et me [viime] kruusateed mustkatte alla, siis ma arvan, et seda jätkavad ka need ministrid, kes on pärast mind. Aitäh! 

11:13 Aseesimees Toomas Kivimägi

Ando Kiviberg, palun!

11:14 Ando Kiviberg

Suur tänu, härra juhataja! Tänan ka teid, härra minister, väga põhjaliku ja laia spektrit katva ettekande eest! Mulle jäi teie ettekandest kõrva üks väga põnev uudis, mida ma ei ole varem täheldanud. Ma saan aru, et Kliimaministeeriumis on küpsenud plaan asuda kohalikke vee-ettevõtteid konsolideerima. Palun, kas te räägiksite sellest mõttest lähemalt, sest ma juhin tähelepanu, et enamik neist kuulub kohalikele omavalitsustele. Millist jõudu või sundi on plaan rakendada selle plaani teostamisel?

11:14 Taristuminister Kuldar Leis

Aitäh! See on tõesti selline pikem plaan. Ehk siis kuna täna on reaalne probleem, on lähiaastatel vaja veesektoris muudatusi teha, sest muidu me ei suuda, eriti just väiksemates piirkondades, vee kvaliteeti tagada. Selleks on vaja teha veereform, mille üks osa on see, et vee-ettevõtted, kes on tugevamad, [liidaksid] väiksemad vee-ettevõtted enda külge. Seda on keeruline läbi viia, täpselt nii nagu mainisite, kuna nad kuuluvad enamjaolt kohalikele omavalitsustele. Aga samas jõudsime me koos peetud aruteludel sinna, et neid on võimalik motiveerida läbi tasude, hinna ja erinevate meetmete või koostöö, et see lõpuks toimuks. Aga see on pikk protsess ja siin ei ole niimoodi, et täna on otsus ja homme teeme. Anname endale täiesti aru, et on vaja väga palju tööd teha. Aga suuremad vee-ettevõtjad on sellest teadlikud ja nad mõtlevad kaasa, sest lõpuks on ikkagi vaja vaadata meil kogu Eesti peale. Me võime oma külas või oma linnas küll mõelda, et meil on kõik maru hästi, ükskõik, mis mujal on, aga lõpuks, pärast jutuajamisi jõutakse ikka sinna, et kogu Eesti on tähtis.

11:16 Aseesimees Toomas Kivimägi

Jaak Valge, palun!

11:16 Jaak Valge

Aitäh! Lugupeetud härra minister, mina tänan samuti ettekande eest. Mulle jäi ka üks asi kõrvu, nimelt see, et te ütlesite kuidagi nii, et taristuvaldkonnas poliitikat pole, et on Eesti paremaks tegemine. Aga noh, vaadake, eks poliitika ongi ühiskonna juhtimine ja korraldamine ja ikka selleks, et Eestit paremaks teha. Ma usun seda, et suuremal osal teie ja minu ettekujutus sellest, kuidas Eestit paremaks teha, ikkagi kattub, aga on ka valdkondi, kus ei kattu. Nüüd, demokraatlikus ühiskonnas tähendab riigi paremaks tegemine seda, et riik muudetakse selle riigi kodanikele meelepäraseks. Teie rääkisite entusiastlikult Rail Balticu väljaehitamisest. Aga kas te teate ka seda, et selle väljaehitamine ikka tähendab Eesti paremaks tegemist? Kas te teate seda, kas ühiskonna enamus praegu seda enam üldse soovib?

11:17 Taristuminister Kuldar Leis

Aitäh! Mina usun seda, et kui on tehtud otsused, mis on suured otsused, siis tuleb need ellu viia. Siin ei tohi see sõltuda ühe ministri või ühe isiku [poliitikast] või mingist päevapoliitikast. Kui on selline otsus tehtud, [puudutagu] see Rail Balticut või midagi muud, siis tuleb see ellu viia.

Ma võin seda öelda, et vesteldes just Läti ja Leedu taristuministriga, tuli väga selgelt välja, et Leedus on avalik arvamus väga selgelt Rail Balticu kasuks. Lätis päris nii ei ole, sest Läti on väga palju olnud seotud ka idanaabriga ja seetõttu on palju neid, kes jätkaksid vanamoodi. Nii et siin on riikide kaupa erinevus. Eesti puhul ma täna ei tea, mis see ootus on. Tegelikult ma juba tean küll! Viimased uuringud kinnitavad, et 60% on neid, kes ütlevad jah. (Hääl saalist.) Võib-olla. See on nii lühike aeg võrreldes suurte taristuprojektidega. 60% on ühtepidi hea, see on üle 50%, aga teistpidi on tõesti nii, et ju oleks pidanud juba alguses ja võib-olla ka praegu rohkem selgitama ka Eestis, milleks see hea on või ei ole.

11:19 Aseesimees Toomas Kivimägi

Priit Sibul, palun! 

11:19 Priit Sibul

Austatud koosoleku juhataja! Hea minister! Ma tuleksin tagasi jäätmete juurde, millest te sissejuhatavas sõnavõtus rääkisite. Te ütlesite, et eesmärk on jõuda 38%-lt ringlusse võetud jäätmetest 65%-ni. Võiks arvata, et tänase 16–20 miljoni asemel tuleb meil Euroopa Liidule maksta 10 miljonit. See on eesmärk. Aga mulle tundub, et te ei öelnud seda, kui palju jäätmereform meie maksumaksjale maksma läheb. Mis see summa on? Kui me selle jäätmereformi läbi teeme, siis mis see ühiskonnale maksma läheb?

11:20 Taristuminister Kuldar Leis

Jah, me oleme need arvutused teinud. Arvutused näitavad seda, et kogumõju on kogu riigile – see on nii riik kui ka kohalikud omavalitsused kui ka ettevõtjad, kui ka elanikud – pluss 20 miljonit. Nii et see mitte ei lähe kallimaks, vaid läheb kokkuvõttes odavamaks. Väga palju on selles kinni, kas me jätkame nii nagu praegu, et suur osa läheb põletusse ja ladestusse, või me saame vähegi mõistlikud materjalid ümber töödelda. Selleks on vaja kõigi panust. Seal on vaja nii elanike kui ka kohalike omavalitsuste ja ettevõtjate panust.  

Meil on üks hea ja halb näide. Eestis ei ole kõige moodsamat plasti ümbertöötlemise tehast. Lätlased tegid selle ära. Nii et kui me muidu ütleme, et lätlased on meist sellel ja tollel alal tagapool, siis lätlased tegid eelmisel aastal valmis plasti ümbertöötlemise tehase. Seal on 205 [uut] töökohta. Me peame ka seda tegelikult arvestama, et kui me ise ei tee neid tööstusi, siis teevad seda naabrid ja see maksutulu ja muu tulu läheb sinna. Nii et on tagumine aeg jäätmereform ellu viia ja eurooplaseks saada. 

11:20 Aseesimees Toomas Kivimägi

Kalle Grünthal, palun!

11:21 Kalle Grünthal

Aitäh! Lugupeetud ettekandja! Mind huvitab Rail Baltic ja omandivorm. Tahaks teada, kellele Rail Baltic tegelikult kuulub. Kui te hakkate meile rääkima, et siin on erinevad ettevõtted, näiteks AS Baltic Rail, kes tegeleb kaubavedudega, osaühing Rail Baltic Estonia, kes tegeleb arendusega, peale selle on ka Balti riikide ühisfirmad, kes tegelevad kõik, ütleme, selle haldamise, logistika ja tööshoidmisega – sama küsimust küsisin ma eelmises koosseisus ka minister Taavi Aasa käest –, siis kes on Rail Balticu tegelik omanik? Äkki te ütlete mulle pärast seda ülevoolavat kõnet Rail Balticu positiivsuse kohta, kes on Rail Balticu tegelik omanik. Nimetage konkreetselt ettevõtte nimi, äriregistri kood, et ma saaksin kontrollida, kas te räägite siin tõtt või mõtlete midagi välja.

11:22 Taristuminister Kuldar Leis

Aitäh! Rail Balticu Eesti osa omanik on Eesti riik ehk siis Eesti riik on seda rajamas läbi taristuministri, läbi Rail Baltic Estonia ja nii edasi. Nii et Eesti riik on omanik.

11:23 Aseesimees Toomas Kivimägi

Madis Kallas, palun!

11:23 Madis Kallas

Aitäh, lugupeetud eesistuja! Hea minister! Mainisite oma ettekandes regionaalseid lennujaamu. Tean hästi, et olete ise väga agaralt toetanud ka Tartu lennuliini jätkumist ja [rõhutanud] selle olulisust kogu Lõuna-Eesti regioonile. Mul on laiem küsimus. Ma tean, Tallinna lennujaama juhtkonnast on tulnud väga selgeid sõnumeid selles osas, et regionaalsed lennujaamad – Pärnu, Tartu, Kuressaare, Kärdla – toodavad lennujaamale päris arvestatavas mahus miinust. Siit ka küsimus: kas te peate õigeks, et äriloogikal töötav Tallinnas asuv lennujaam ja kõik need ülejäänud, regionaalset aspekti täitvad lennujaamad on ühel ja samal nii-öelda kulureal ja me käsitleme neid kuidagi ühtsest loogikast? Minu hinnangul võiks need olla eraldi.

11:23 Taristuminister Kuldar Leis

Aitäh! Jah, nagu ma enne mainisin, siis regionaalsete lennujaamade jaoks töötame eraldi arenguplaani välja. See ongi üks osa, et analüüsida, mis see õige [omandi]vorm on. See, et need täna on Tallinna lennujaama all, on okei, sellepärast et riik saab anda omanikuna Tallinna lennujaamale suunised, kuidas regionaalsete lennujaamadega toimetada. Aga fakt on see, et Tallinna lennujaama põhifookus on Tallinnal, ja selle tõttu, mida väiksem ja kaugem on Tallinnast lennujaam, seda vähem fookust sellel on. Võib-olla Tartu on selles mõttes hea näide, et Tartu linn nägi tõesti ise väga-väga palju vaeva ja oli ise väga aktiivne. Selle tõttu lennu[liiklus] [Tartu] ja Helsingi vahel koos[töös] Finnairiga toimib. 

Nii et minu soovitus on kindlasti see, et need lennujaamad ja KOV-id, kus need asuvad, peavad ise olema hästi aktiivsed, et leida lahendusi. Pärnu on aktiivne. Pärnul on ka reaalne probleem, kuidas värskelt renoveeritud lennujaama paremini käidelda. Nii et mida rohkem initsiatiivi KOV võtab, seda rohkem me peame ka riigi poole pealt toetama ja lahenduse leidma, mis see õige [omandi]vorm tulevikus on.

Täna ei taha ma öelda, kas Tallinna lennujaam jääb nende omanikuks või haldajaks või mitte. Eks see selgub. Pigem ütlen nii, et jaa, see on normaalne, et Tallinna Lennujaam haldab kõiki, aga kas see tulevikus optimaalne on, ma täna ei ütle.

11:25 Aseesimees Toomas Kivimägi

Riina Sikkut, palun!

11:25 Riina Sikkut

Aitäh, hea juhataja! Lugupeetud minister! Te olite vaevalt jõudnud lõpetada lause, tsiteerin, "Mul on väga hea meel, et taristuvaldkonnas praktiliselt poliitikat ei ole, see on nagu ettevõtlus, see on puhas Eesti paremaks tegemine", kui tuli kriitiline Rail Balticu teemaline küsimus Tšaplõginilt. Mina tahan, vastupidi, väita, et taristuvaldkond on erakordselt poliitiline. Poliitiliste otsustega võetakse ülalpidamiskulud riigieelarve kanda aastakümneteks, mõjutatakse tuhandete või sadade tuhandete inimeste elukeskkonda ja liikumist. Näiteks tunneli puhul te ütlete, et te ei näe, et lähiaastatel sellega edasi liigutaks. Tuumajaamaga ometi liigutakse. Tavalisele inimesele tunduvad need väga sarnased projektid, poliitiline otsus on tehtud. Valdkonna strateegiliste eesmärkide puhul, näiteks ühistranspordiga, jalgrattaga liikujate osakaal, transpordiheite vähendamine liikluses, hukkunute arv, liigume me eesmärgist eemale. Näiteks liikluses hukkunute arvu vähendamiseks on veapunktisüsteem, tõenduspõhine ekspertide soovitatud viis, mille rakendamist peaminister ei toeta. Küsin teilt, millal te hakkate tõenduspõhist poliitikat oma valdkonnas ellu viima, et strateegilisi sihte saavutada.

11:27 Taristuminister Kuldar Leis

Aitäh! Jah, ma selle mitte-poliitikaga sidumise all mõtlesin seda, et tõesti, siin on hästi palju sellist ettevõtlusega seotust ja tavaloogikat. Aga loomulikult jah, teil on õigus, et see suuresti lähtubki poliitikast, mis on kokku lepitud, ükskõik mis ajal ja kelle poolt. Pigem ongi, et kuna need taristuteemad on nii pika vinnaga, siis kui on täna midagi kokku lepitud, peab kümne aasta pärast seda samamoodi järgima, sõltumata, kes võimul on.  

Aga mis liiklusohutusse puutub, siis praegu on lõpetamisel uue liiklusohutusprogrammi väljatöötamine, see peaks juunikuus Transpordiameti vedamisel valmis saama ja see hakkab kehtima alates järgmisest aastast. Nii on plaan olnud. Uues liiklusohutusprogrammis tulevad need uued teemad analüüsimisele, õigemini mitte analüüsimisele, analüüs on juba tehtud, vaid läbirääkimiste [lauale] [arutamaks], mida rakendada ja mida mitte. Sellesama keskmise kiiruse mõõtmise tõin ma lihtsalt ühe näitena välja. Kui meil naaberriigid kasutavad seda, siis me võiksime ikkagi analüüsida, kas me lubame kaameral jälgida ennast Eestis või mitte. Esimene vastus on, et me ei tahaks, et kiirtee peal, 2 + 2 tee peal keegi keskmist kiirust mõõdaks. Jah, nii ongi, et vaja on mõõta seal, nendes kohtades, kus on reaalselt toimunud palju õnnetusi ja kus on vaja nii-öelda kord majja saada. Aga praegu tundub mulle, et pigem on keskmise kiiruse osas võetud [hoiak], et ei, isegi ei taha kuulata, mida pakutakse, vaid kohe on [vastus] ei, keegi jälgib mind seal, kus ma ei taha, et jälgiks. Aga veel kord, liiklusohutusprogrammi analüüs on praegu lõppjärgus ja sellega tuleme valitsusse suvel vastu sügist.

11:29 Aseesimees Toomas Kivimägi

Anastassia Kovalenko-Kõlvart, palun! 

11:29 Anastassia Kovalenko-Kõlvart

Aitäh! Austatud minister! Mul on küsimus samast valdkonnast, mille tõstatas ka Lauri Laats, et me oleme kaotanud odavlennupartneri Ryanairi erinevad liinid ja põhjus on selles, et lennujaam on tõstnud tasusid. Aga põhjus, miks nad on tasusid tõstnud, on selles, et valitsus lõpetas Tallinna lennujaama sihtfinantseeringud ja nõuab nüüd ka dividende: aastal 2025 kuni 5,6 miljonit eurot, järgmisel aastal 7,2 miljonit eurot. Lennujaama juhid on otse välja öelnud, et see sööb ära sisuliselt kogu kasumi, neile ei jää mitte midagi muud üle, kui hakata erinevaid tasusid tõstma. Siit ka küsimus, kas te plaanite dividendipoliitika ümber vaadata, võib-olla üleüldse Tallinna lennujaama poliitikat. Teine küsimus puudutab Nordicat. Mis praegu toimub nende lennukite müügiga? Ma tean, et kogu protsess on veninud. Kas on lootust, et juunis või suve jooksul see küsimus laheneb?

11:30 Taristuminister Kuldar Leis

Aitäh! Tallinna lennujaamaga suhtleme me pidevalt, see on tõesti nende pärusmaa, kuidas lennuliine rohkem avada nii, et need, mis on, ära ei kukuks. Meil on tänagi peale lõunat Tallinna lennujaama üldkoosolek. See on nende pärusmaa, kuidas nad lennuliine juurde saaksid, aga nad teevad väga tublit tööd selles osas. Küsimus ei ole alati mitte mingis ühekordses rahas, vaid küsimus on ka pikaajalises töös. On üks lahendus, mis on [ühtlasi] lennujaama ettepanek. Kuigi me oleme uutele liinidele lennujaamatasusid soodsamaks teinud, on need olnud liiga lühiajalised. Lennujaama ettepanek on see, et kuna uued liinid võtavad sisseelamiseks rohkem aega, võiksid soodustused kesta kauem. Nii et see on üks suund. Aga jah, see on tõsine teema ja Tallinna lennujaamal on väga selge siht avada uusi liine. See puudutab nii ärireisimist kui ka turismi, aga pigem on fookus ärireisidel ja Tallinna ühendamisel Euroopa suurte sõlmpunktidega.

Teine küsimus oli … ? (Saalist täpsustatakse.) Ah jaa. Dividendipoliitikat peab härra rahandusminister kommenteerima. Kokkuvõttes ei ole seal vahet, kas riik võtab dividendi ja toetab Tallinna lennujaama, või ei võta dividendi ja ei toeta. Nii et lõpuks on see ikkagi eraldi otsus. (Saalist räägitakse.) Praegu toetame lennujaama, päris nii ei ole, [et ei toeta].

Aga Nordica lennukitega on seis selline, et läbirääkimised on lõppjärgus. Juuni lõpuks peaks olema paigas, kas läheb tehinguks või mitte. Liigutakse väga selgelt sinnapoole, et läheb tehinguks, aga kuna ma olen ise ka kõrvalt näinud nii palju igasuguseid tehinguid, siis ma ei taha enne midagi kindlalt öelda, kui allkirjad on all. Kuigi tunne on selline, et läheb tehinguks.

11:33 Aseesimees Toomas Kivimägi

Reili Rand, palun!

11:33 Reili Rand

Aitäh, lugupeetud istungi juhataja! Hea minister! Ma jätkan sealt, kus me eile majanduskomisjonis algust tegime, Rohuküla raudtee teemal. Rohuküla raudtee ehitusprojekt on lõpuni valmis, Ristini on ära tehtud ka kõik eeltööd ehk sisuliselt, kui ehitushange oleks läbi viidud, võiks homne päev ehitama hakata. Samuti on laialt teada, et taristuinvesteeringud ergutavad majandust väga positiivselt. On ka teada see, et mitmed suured taristuprojektid, mis teie portfellis plaanis on, vajavad veel omajagu eeltööd või on venima jäänud, mistõttu sellist mahtu lükata nii-öelda torusse veel projekte võiks ju olla. Aga selleks on vaja tahet. 

Nüüd ma küsingi, mis on teie sõnum Läänemaa ja Hiiumaa inimestele. Miks Rohuküla raudtee osas me ei näe, et ehitusega võiks edasi minna, ja mis on valitsuse plaanid, millal võiks rong Rohukülla välja jõuda?

11:34 Taristuminister Kuldar Leis

Aitäh! Tõesti on nii, et koalitsioonilepingus Rohuküla raudteed ei ole ja otsust selle rajamiseks ka ei ole ja rahastust ei ole, mis ei tähenda aga seda, et see ei võiks uuesti päevakorda tulla. Aga tänases koalitsioonilepingus seda investeeringut plaanis ei ole. Aastat ma öelda ei saa. 

11:35 Aseesimees Toomas Kivimägi

Lauri Läänemets, palun!

11:35 Lauri Läänemets

Aitäh, hea istungi juhataja! Lugupeetud minister! No küll debateeriks teiega palju, olles olnud just hiljuti liikluskomisjoni liige, neil teemadel. Rohuküla raudtee ehitamise mõttes on üks jupp ju täiesti valmis. Raadamistööd on tehtud, ettevalmistustööd on tehtud, [raudtee] on projekteeritud, isegi raha on olemas, kui ainult otsustamistahe oleks. 

Aga ma küsin teie käest hoopis kodude kohta. Teatavasti on meil läinud nii nagu muul maailmal, et palgatõus pole olnud nii suur kui kodu hinna ja kodu kättesaadavuse probleem. Kodud muutuvad inimestele järjest kättesaamatumaks. See on fakt, Eestis ja mujal maailmas. Üldiselt kasutatakse selleks kahte võimalust: kas reguleeritakse kuidagi üürihindu või ehitatakse munitsipaalelamuid või üürielamuid. Te ütlesite, et te üürielamu programmiga edasi ei minda. Aga kirjeldage seda valitsuse plaani, millega te kavatsete edasi minna. Mismoodi näiteks Avo Kruusla Põlvamaalt, kes tahab äri ajada ja on Eesti viies piimatööstur, saaks oma äri ajada? Kuhu need inimesed elama tulevad? Mis see teie lahendus on? Sellest pole aru saanud. 

11:36 Taristuminister Kuldar Leis

Aitäh! Üks lahendus, mille poole me liigume, on, nagu ma ka mainisin, ehitada koos Euroopa Investeerimispangaga, kohalike omavalitsuste ja ettevõtjatega korterelamuid või ka muid vajalikke hooneid just turutõrkepiirkondadesse. Need ei ole mitte üürimajad, vaid need ehitatakse ettevõtjate ja Euroopa Investeerimispanga koostöös, kes otsustavad, kas need on korterelamud ja kellele nad kuuluma hakkavad, kas jäävad ettevõtjale või müüakse elanikele maha. See programm on töös. Sügisel vastu talve peaks saama vastused, mismoodi ja mil määral me saame seda rakendada järgmistel aastatel. Aga jah, sellise üürimajade programmiga, nagu vahepeal oli, me edasi ei lähe.

11:37 Aseesimees Toomas Kivimägi

Rene Kokk, palun!

11:37 Rene Kokk

Tänan, hea juhataja! Lugupeetud minister! Teie valitsuskaaslane Keldo siin muretseb väga selle pärast, et on vaja hakata Eestisse tooma suures koguses välistööjõudu, et muidu me enam hakkama ei saa. Mis ei vasta muidugi tõele, saame hakkama küll, tuleb asju lihtsalt targalt teha. Üks asi, mis te oma kõnes välja tõite, oli see, et peaks hakkama vaatama selles suunas, et lubada Eesti teedele suuremaid ja raskemaid autoronge. 

Siit ka küsimus. Me räägime palju efektiivsusest ja tootlikkusest, et on vaja tõsta seda, mis on igati mõistlik. Millised on need teie konkreetsed sammud, mida te olete teinud või hakkate astuma selleks, et võimaldada need suuremad ja raskemad autorongid Eesti teedele, et meie logistika‑, transpordisektor, põllumehed ja metsamehed saaksid päriselt hakata seda kasutama ja jõuaksid konkurentsis järele nendele partneritele, kes mujal, meie naaberriikides on. Et see lihtsalt ei jääks sõnadeks. Panite koalitsioonilepingusse sisse, aga midagi ei juhtu. Mis need päris sammud saavad olema?

11:38 Taristuminister Kuldar Leis

Aitäh! Päris sammud on need, et Transpordiamet on analüüsinud erineval moel pikkade ja raskete autorongide laskmist meie maanteedele. See ei ole nii, et kas jah või ei, vaid siin tuleb erinevaid nüansse arvesse võtta: kuhu nad saavad ja mis teedel nad saavad liikuda, kui rasked või kui pikad nad on. Transpordiamet on [jõudnud tööga] lõppjärku, et esitada selge analüüs, mis see mõistlik variant on. See on seotud ka meie naabritega, kas või lätlastega, et [autorongid] saaksid liikuda mitte ainult Eesti piires, vaid ka Eestist väljapoole. Nii et see on suurem teema.

Koalitsioonilepingusse läks see sellepärast, et kuna see on kokkuvõttes pikalt ettevaatav teema, siis märgime ära, et ühel või teisel moel on see selge suund, mida võtta. Aga lõplikku otsust ei ole tonnaaži, pikkuse ja teede kohta. Aga selgus tuleb suve lõpuks, kui mitte hiljem.

11:40 Aseesimees Toomas Kivimägi

Suur tänu! Teile rohkem küsimusi ei ole. Avan läbirääkimised. Eesti Keskerakonna fraktsiooni nimel Lauri Laats, palun, kuna üks kõnesoovija on vahepeal ära kadunud. Ma vabandan, kui see tuli teile üllatusena, aga teid ei üllata miski, ma arvan.

11:40 Lauri Laats

Aitäh, lugupeetud istungi juhataja! Head kolleegid! Hea minister ja inimesed, kes jälgivad meid interneti vahendusel! Esiteks tahaks ma ministrit selle ladusa ettekande eest tänada. Eks see oli väga huvitavas vormis ettekanne sellest, mis võiks tegelikult Eestis olla, mille poole suunduda. Aga kui tulid konkreetsed küsimused, mida nende välja öeldud sõnade põhjal tegelikult ette võtta tuleks, siis jäi siin vastustest küll vajaka. Ma arvan, et ega me ei saa seda ka pahaks panna, kuna minister on alles värske. 

Aga ma tooksin ikkagi need murekohad välja, mida minister saab kindlasti siit saalist kaasa võtta, et võib-olla nendesse probleemidesse rohkem süüvida. Esiteks räägime Rail Balticust. Minister tõi välja, et juba praegu mõjub Rail Baltic hästi meie majandusele, kuna läbi lisatöökohtade laekuvad loomulikult ka maksud. Ma arvan, et see [sõltub sellest], kas vaadata suuremat pilti või väiksemat pilti, [sõltub], kuidas ja mis nurga alt vaadata. Kui Euroopast tuleb raha ja me paneme selle raha eest kedagi auku kaevama, siis tuleb ka ikkagi natukene lisandväärtust meie majandusele tänu sellele, et luuakse uued töökohad. Küsimus on selles, mis me selle auguga peale hakkame. Rail Balticu puhul on hästi palju küsimusi, millele hetkel vastuseid ei ole, ja eelkõige puuduvad need meie naabreid. Kas nemad suudavad seda ehitada, mis vahenditest nad ehitavad ja mis tähtajaks? Kõik need küsimused on avatud.

Millest väga ei räägita või ei taheta rääkida, on see, kes kõik ülalpidamiskulud lõpuks kinni maksab, kui see peaks valmis saama. Või kulgeb see ainult Ikla piirini? Need ülalpidamiskulud on väga suured, hinnanguliselt kuskil 300 kuni 450 miljonit kogu Baltikumi peale. Meie osa on hinnanguliselt 60 kuni 90 miljonit. Me räägime iga-aastastest kuludest, mis puudutavad Rail Balticu ülalhoidmist. Miskipärast nendele küsimustele ei soovita vastata. Kust need rahad tulevad? Me ei suuda õpetajatelegi väikest palgalisa tekitada, aga miskipärast me näeme juba ette, et Rail Balticuga saame me ikkagi hakkama. 

Trassist. Kui me räägime trassi kulgemisest, siis ma juhin lihtsalt ministri tähelepanu sellele, et see trass – ja ma soovitan, et minister ka sellesse süüviks –, mis hakkab kulgema siitsamast Põhja-Eestist allapoole, ei läbi suuremaid asulaid. See on probleem. Me teame väga hästi, et siin olid erinevate kohalike omavalitsuste esindajad, kui me arutasime seda küsimust komisjonides, kes juhtisid tähelepanu, et selleks, et inimesed saaks sellele rongile, tuleb nii-öelda viimane miil inimestel oma autoga [läbida]. Kui jätkusuutlik see on, on juba omaette küsimus. Oli ka võimalus teatud ajal projektis muudatusi teha, aga miskipärast otsustati ikkagi, et neid muudatusi ei ole vaja teha ja et see trass peab kulgema sealt, kus ta esialgu oli planeeritud, vaatamata sellele, et kohalikud omavalitsused ütlesid, et aga kes siis selle rongiga sõitma hakkab.

Nüüd, kui me räägime teede investeeringutest, siis loomulikult on kõik plaanid teretulnud. Aga mis on reaalsus, mis paistab silma? Reaalsus on see, et kui me räägime teede investeeringutest, siis see on tegelikult poole väiksem, kui oleks võinud ette näha, nii eelmise kui ka selle aasta lõikes. Me räägime 203 miljonist, mis on Transpordiameti poolt välja öeldud, teed võiksid enam-vähem olla normaalses olukorras, kui selline investeering eraldatakse. Praegusel juhul need investeeringud on poole väiksemad.

Ma sooviks veel kolm minutit.

11:45 Lauri Laats

Aitäh! Ja teine oluline koht, mis puudutab teid, on liiklusohutusprogramm. Liiklusohutusprogrammi alusel peaks 26 miljonit olema eraldatud. Mis summasid me näeme eelarves? 2024 oli 0,8 miljonit, 2025 oli 0,7 miljonit, seal mõned sajad tuhanded veel juures ehk umbkaudu 2 miljonit 26 miljoni asemel. Keda see puudutab? See puudutab kõiki meid, kui ohtlik või ohutu teede peal sõita on. Selge on see, et praegu on lihtsalt ohutuse pealt kokku hoitud. Ma arvan, et eks me hakkame – aga loodetavasti ei hakka – nägema neid kurbi liiklusõnnetusi.

Teemasid on tegelikult palju, mida minister [käsitles] ja mille osas tahaks ka oma seisukohad esitada. Aga võtame praegu fookusesse viimase teemana lennunduse, mis on hästi oluline teema. Kui me vaatame, kuidas Tallinna Lennujaam on hakkama saanud, siis ma arvan, et mis puudutab teenuse osutamist, siis on väga hästi hakkama saanud. Mina lendan palju ja oskan võrrelda. Tallinna Lennujaam on kindlasti teenuse poolest tipptasemel. Aga milles on tegelik probleem? Selles, et väga paljudesse kohtadesse siit lihtsalt [lennata] ei saa. Ehk seesama [asjaolu], mis selgus ka ministri ettekandest, et loomulikult tuleb tööd teha selle nimel, et rohkem lennuliine siia saada. Aga minu küsimusele, kuidas seda kõike on võimalik teha, ministrilt vastust ei tulnud. Kurb on ju see, et Ryanair pani väga suure mahu oma lendudest kinni, ja ma ei imesta, kui ta paneb ka viimased lennuliinid kinni. Aga samas me näeme selgelt, et selliseid liine, mis oleks just nimelt suunatud äritegevusele, väga palju ei ole. Me räägime siinkohal Frankfurdist, mis on hästi toimiv liin, aga kõik, mis puudutab ülejäänuid – me ei saa kindlasti öelda, et kui meil on tšarterlende juurde tulnud, siis see annab pikemas plaanis majandusele mingisugust tõuget või boost'i. Me räägime ikkagi ärikeskkonna liinide loomisest. Ka nende küsimuste puhul on [vastustest] vajaka jäänud. Ma arvan, et ministri esimene ülesanne võikski olla külastada Ryanairi kontorit, et aru saada, kus kohas need suusad risti läksid Tallinna Lennujaama juhtkonna ja Ryanairi juhtkonna vahel, ja kindlasti hakata väga kõvasti tööd tegema selle nimel ja külastada ka teisi lennufirmasid, et nad tõesti tuleks ja avaks Tallinna maailmale. See on meile väga oluline ja ma arvan, et see oleks kindlasti ministri üks väga tõsiseid tööülesandeid. Aitäh!

11:48 Aseesimees Toomas Kivimägi

Suur tänu teile! Isamaa fraktsiooni nimel Mart Maastik. Palun!

11:48 Mart Maastik

Suur tänu, härra eesistuja! Austatud kolleegid ja inimesed, kes meid jälgivad, keda huvitab Eesti riigi hea käekäik! Minister tegi tõesti ladusa ettekande. Ütleme nii, et selline positiivne suhtumine, et kõik hakkab paremaks minema, on iseenesest ju hea, aga neid vastuseid, kuidas nüüd paremaks läheb … Noh, midagi oli kosta, aga mitte ka päris kõike.  

Ma nüüd puudutan mõningaid teemasid, mis [hõlmavad] jäätmekäitlust ja jäätmereformi. Kõigepealt, siin on suur üllas eesmärk hakata jäätmeid veel rohkem liigiti koguma. Just eile majanduskomisjonis tutvustas minister meile seda ideed. Ma olen rääkinud jäätmekäitlejate firmade esindajatega. Üks neist tõi näite, et ühes Inglismaa maakonnas korjatakse jäätmed kokku nii, et biojäätmed on eraldi ja kõik ülejäänud on ühes konteineris, need viiakse sorteerimiskeskusesse, kus need sorteeritakse liigiti. Teine maakond paneb välja trobikonna erinevaid kaste ja korjab need niimoodi ükshaaval autodega kokku. Võrdluseks, et kui palju siis jäätmetest saab kätte: [kulude mõttes] on vahe ainult 10%. Küll aga ei ole keegi arvutanud välja, mis läheb maksma iga sellise väikese kastikese korjamine ühe või teise maja või korterelamu juurest. Kui palju kulub selleks veoautodel kütust ja kui rääkida CO2-heitest, kui palju sellega veel rohkem CO2 atmosfääri paisatakse? Ma ei kujuta ette, kuidas nende kortermajade juurde hakatakse järjest rohkem erinevaid konteinereid panema, kuhu leitakse see ruum. Päris pöörane idee. Kas sellel kõigel mõtet on ja kui palju see kõik maksma läheb ja kas see on tõesti ka rohelisem?  

Korterelamute renoveerimine on iseenesest väga vajalik programm. Selge see, et kui vanu Nõukogude-aegseid korterelamuid soojustada, viia need paremasse konditsiooni, siis saab küttekuludelt kokku hoida. See on mõistlik. Ma olen ise kogenud seda, et korteriühistu võttis laenu, ja selleks, et riigipoolset tuge saada, oli väga palju erinevaid nõudeid sisse toodud, näiteks ventilatsiooninõuded, mingisugused sellised ventilatsioonid, mis olid lausa nii kallid, et lõpuks [kahtlesime], kas on mõtet seda ventilatsiooni panna. Sellepärast et see toetuse pool, mille riik annab, ja ventilatsiooni paigalduse pool ei olnud omavahel normaalses suhtes. Ehk siis peab paremini läbi mõtlema, kas on väga mõistlik ja vajalik panna juurde need sunduslikud klauslid. Tihtipeale ei ole need ka kuidagimoodi majanduslikult põhjendatud.  

Räägiti ka [mõttest] luua stabiilne rahastus korterelamute fondile, sellest, et see kõik tuleb CO2 rahastusest. Niipalju kui mina tean, läheb praegu lõviosa Eestis kogutud CO2 rahast Rail Balticusse. Nii et ma ei tea, kuidas saab stabiilselt luua sellist fondi ja kui palju sealt raha üldse üle jääb. Seda enam, et Rail Balticusse võime me matta päris palju [raha] veel.  

Mis puudutab teid, siis juba pikemat aega on Transpordiameti juhataja rääkinud sellest, et teede remont on alarahastatud, rääkimata sellest, et uusi teid on järjest vähem projekteerimisel. Kui me praegu hoiame kokku teede, ütleme, asfaldiaukude lappimiselt, siis see tähendab seda, et see lükatakse sisuliselt kõik lähitulevikku ja siis on kulud veelgi suuremad. Selle koha pealt ei saa tegelikult arusaadavat vastust, mille peale me loodame. 

Nüüd, mis puudutab lennujaama … 

Tahaksin natuke lisaaega, äkki läheb vaja.  

11:53 Aseesimees Toomas Kivimägi

Jaa, ikka, kolm minutit. Teie voli.

11:53 Mart Maastik

Aitäh! Mis puudutab lennujaama ja selle head käekäiku, siis see on ilmselgelt Eestile väga oluline, et meil oleksid head ühendused. Kui nüüd vaadata, mis toimub näiteks Lätis, siis Läti ju väga [suurel määral] rahastab Air Balticut, on sellega tegelikult püsti hädas, on pöördunud, ma tean, ka Eesti ministrite poole sellesama palvega, et ehk Eesti tuleks ka appi ja teeks nii-öelda Läti, Leedu ja Eesti ühise Air Balticu. Eks nad kõik ongi Baltimaad. No see on ilmselgelt ühest küljest väga kulukas tegevus, teisest küljest võiks muidugi ju aru saada, et meil on [lennu]ühendusi vaja. Aga vähim, mida me tegelikult teha võiksime, on see, et me aitame toetada meie oma lennujaama, mitte nõuda sealt mingeid kasumeid või [loota], et nad ise ots otsaga välja tuleksid, vaid pigem toetada seda. Selle kaudu saame me ehk siia mõningad lennuliinid, mis aitavad meid viia Euroopasse või mujale. See oleks igatahes mõistlikum tegevus. Nii et siin on juba enne ka räägitud sellest, et Ryanair kaotas mõned liinid ära, ei saanud kokkuleppele. Minister mainis siin mingeid lühiajalisi lende, aga ega keegi ei saagi pikalt ühtegi asja ette planeerida, kui meil maksud kogu aeg tõusevad ja tulevikuvaade on arusaamatu ja hägune. 

Nii et iseenesest peab soovima ministrile edu ja jõudu. Ma väga loodan, et värske ministrina ta siiski, olles ise ka ettevõtja, saab tegelikult väga hästi aru, et üks asi on rääkida kõlavaid sõnu, aga teine asi on reaalselt panustada rohkem raha nendesse valdkondadesse ja mitte teha niisuguseid näitlikke projekte nagu seesama jäätmete kogumine, mis tegelikult toob kaasa ainult kulu ja kasu on sellest vähe. Aitäh!

11:55 Aseesimees Toomas Kivimägi

Suur tänu teile! Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsiooni nimel ja volituse alusel Andre Hanimägi. Palun!

11:56 Andre Hanimägi

Head kolleegid! Hea aseesimees! Head noored, kes te seal rõdu peal kuulate! See kõne on lisaks ministrile paljuski ka teile muidugi. Ma räägin kodude kättesaadavusest, mis ühel või teisel hetkel teile kindlasti mureks või rõõmuks saab. Nimelt, kui vaadata tänaseid kinnisvara hindasid, siis eriti Tallinnas ja Tartus on tõenäoliselt igaüks meist ühel või teisel hetkel küsinud, kes küll neid eluasemeid endale lubada saavad. Eurostati andmetel on Eesti kinnisvara hinnad viimase 15 aasta jooksul kasvanud enam kui kolmekordseks. See on Euroopa Liidu suurim tõus. Kui Euroopa keskmine hinnatõus oli samal ajal ligi 54%, siis Eestis ulatus see 230%-ni. 

Paraku ei ole sissetulekud muidugi samas tempos kasvanud ja eluasemekulude osakaal inimeste sissetulekutes on Eestis kiiresti suurenenud. Eurostati metoodika järgi loetakse kriitiliseks piiriks, kui eluasemekulud moodustavad üle 40% leibkonna sissetulekust. 2023. aastal oli 12,7% Eesti leibkondadest juba ülekoormuse all ja see osakaal on tõusuteel. Eriti karm on see olnud viimasel neljal aastal.  

Tartu Ülikooli linnageograafia kaasprofessor Anneli Kährik ütleb otse, et me tüürime kinnisvarahindade poolest esirinda, aga sissetulekud ei jõua järele. See ei ole ainult Tallinna või Tartu mure, see on tegelikult riiklik mure, sest järjest rohkem inimesi ei näe Eestis võimalust oma kodu rajada. Tallinna keskmine ruutmeetri hind on ligi 3000 eurot, samal ajal kui keskmine brutopalk pealinnas on circa 2300 eurot. 38% tallinlastest on öelnud, et neile ei ole kodu kättesaadav. 

Kõige keerulisemas olukorras on noored ja madalama sissetulekuga inimesed. Kui nad peavad kodu üürima turutingimustel, võib see neelata kuni 100% nende kuisest sissetulekust. Pank ei pruugi laenu anda, sääste ei kogune, aga elada on ju vaja. Selle tulemusel lükkub edasi pere loomine ja laste sünd. Koduturu olukord mõjutab sündimust, kogukonna stabiilsust ja inimeste usaldust riigi vastu. 

Kõik see viib järelduseni, et eluasemeturule sisenemine on muutunud riskantseks ettevõtmiseks. Kui elamiskulud söövad suure osa sissetulekust, jääb vähem raha haridusele ja huvitegevusele, tervisele ja tulevikule. Selline olukord ei ole juhus. See on süsteemsete otsuste ja paraku ka tegematajätmiste tagajärg. Turujõud üksi ei loo õiglast eluasemepoliitikat. Kui me ei sekku, süveneb ruumiline ja sotsiaalne segregatsioon veelgi. Linn, aga ka riik laiemalt jaguneb piirkondadeks, kus elavad kas väga jõukad või väga vaesed. See mõjutab negatiivselt ka haridust, tööhõivet ja loomulikult, nagu ennist öeldud, ka sündimust. 

Võimalusi on ja teadlastelt on mitmeid soovitusi, mida tegema peaks. Linnamaa teadlikum kasutus detailplaneeringutes, taskukohaste kodude kavandamine, mittetulunduslikud eluasememudelid, maksutõkked tühjade arenduskruntide omanikele, avaliku sektori eluasemefondid. 

Jah, loomulikult on siin oma roll linnadel, eriti ka Tallinnal, kes saab oma planeeringutega ja planeeringute menetlemisega palju muuta. Kuid veel kord: see ei ole ainult linna, vaid ka riigi vastutus.  

Läti teatas eelmisel aastal, et Läti riigile kuuluv kinnisvarafirma kavatseb koostöös Euroopa Investeerimispangaga rajada Lätti vähemalt 1000 korterit, mille koguinvesteering ulatub 100 miljoni euroni. Plaanitavad üürikorterid on mõeldud noorte ekspertide ja nende perede jaoks. Ka meil on olnud erinevaid programme, kuid praegu kostitatakse meie ostjaid ja ehitajaid paraku hoopis käibemaksu tõusuga, mis lisab hindadele veel tuhandeid eurosid. 

Palun kaks minutit lisaaega.

12:00 Esimees Lauri Hussar

Kaks minutit lisaaega, palun.

12:00 Andre Hanimägi

Ka Eestis on vaja selget signaali ja juhtrolli, et see küsimus on meie jaoks oluline. Noored pered ei tohiks kolida Eestist ära lihtsalt seetõttu, et siin ei ole neile kodu kättesaadav. Me vajame riiklikku eluasemestrateegiat. Tuleb selgelt analüüsida ja otsustada ka seda, mida ma ennist lugupeetud ministri käest küsisin: kuidas riik saaks oma maad, mida on Tallinnas, tõsi küll, juba palju vähem, kui oli aastaid tagasi, sest seda maad on müüdud, otstarbekamalt kasutada, kui lihtsalt kiireks raha tegemiseks, kui lihtsalt müügiks? 

Arutada tuleb ka seda, kas ja kuidas reguleerida uusarendustes soodsa hinnaklassiga kodude osakaalu. Aga elavdada tuleb loomulikult ka vähem atraktiivseid piirkondi läbi täiendavate garantiide ja madalamate intressidega laenudega. 

Selle eest kiitus eelmisele valitsusele ja eelmisele ministrile seoses rekonstrueerimisprogrammiga. Eriti Kagu-Eestis oli väiksemate kortermajade toetusmeede ülioluline meede. Muidugi tuleb vähendada, nii nagu ka minister enne mainis, bürokraatiat, dubleerimist ning kiirendada detailplaneeringute menetlemist. 

Ma tuletan meelde, et see ei ole ainult majanduspoliitika või taristupoliitika, see on rahvastikupoliitika, regionaalpoliitika ja sotsiaalpoliitika ühes. Kui tahame, et noored näeksid Eestis oma tulevikku, siis peame looma neile võimaluse kodu rajamiseks just siin, Eestis. Oma kodu on loomulikult luksus. Kuid see ei tohi olla kättesaamatu luksus. See peab olema põhiõigus.

Meil on teadmised ja uuringud, meil on noored, kes tahavad siin elada. Meil on vaja ka poliitilist tahet ja veidi enam ka kriitilist meelt: ainult turg ei pane kõike paika, vaid me peame ka ise oma käega, nii riik kui ka linn, sekkuma. Aitäh! 

12:03 Esimees Lauri Hussar

Suur tänu! Eesti 200 fraktsiooni nimel palun siia Riigikogu kõnetooli kolleeg Ando Kivibergi. Palun! Kuidas on lisaajaga? 

12:03 Ando Kiviberg

Katsume läheneda kokkuhoidlikult. 

12:03 Esimees Lauri Hussar

Kokkuhoidlikult, selge. Palun!

12:03 Ando Kiviberg

Aitäh! Kõigepealt suur tänu härra ministrile veel kord väga põhjaliku ja tegelikult tõesti optimistliku ettevaatava plaani eest. Praegu, ma arvan, on häid uudiseid Eesti ühiskonnal vaja ja kinnitust selle kohta, et meil on ka plaanid olemas. Aga siiski, ma tahaksin tuua nüüd kolm sellist, ma ütleksin, murekohta esile, mille peale võiks näpu panna. 

Esiteks räägin taristu arendamisest. Olukorras, kus majandus ilmselgelt vajab lisatuge, on suuremahuline taristu rajamine ju igati tark mõte. Aga selle foonil tundub, et pingutuse suunamine sellele, et kaubelda Euroopa Liidult välja erandit teatud juppidele, ei paista pikas plaanis kõige arukama fookuse seadmisena. Kavandatavad neljarealised [teed] on ju osa üleeuroopalisest teedevõrgust. Need on osa tervikust ja need aitavad meie inimestel, kogu Euroopa inimestel Euroopa piires liikuda, kaupasid liigutada, nii nagu seda tarvis on. Härra minister tõi väga targasti näite, et kortermaju on mõttekas renoveerida terviklikult, mitte jupikaupa. Leiame, et samamoodi on ka teid mõttekas ehitada terviklikult, et ei tekiks olukorda, kus sa sõidad suure laia tee pealt üle piiri ja siis satud kitsikusse korraga ja siis jälle natuke aega sõidad kitsikuses ja ühel hetkel jälle tee läheb laiaks ja mugavaks. See on üks tähelepanek.

Teine tähelepanek puudutab kavandatavat veereformi. Elanikele kvaliteetse kanalisatsiooni ja joogivee tagamine on kahtlemata õige ja mõistlik eesmärk. Idee konsolideerida ehk liita väiksemad vee-ettevõtted üle kogu Eesti suuremate külge vajab aga tõepoolest põhjalikku läbimõtlemist, läbirääkimist ning ka väga head selgitamist. Olukorras, kus usaldus kohalike kogukondade ja riigi vahel ei paista olevat kõige paremas seisus, tasub nii oluliste küsimuste puhul, nagu seda on veevarustus, teha väga palju tõhusamat selgitustööd kui tavapäraste haldusotsuste puhul, nagu me oleme võib-olla harjunud. 

Ja kolmandaks, viimaseks, jäätmereformist. Mul on suur rõõm, et ümberkorralduste ettevalmistus käib. Kohalikud omavalitsused saavad jäätmekorralduse hangete korraldamisel oluliselt suuremad õigused. See kindlasti teeb kogu asja ladusamaks, loodetavasti ka kodanikule taskukohasemaks. Aga ma loodan siiralt, et reformi käigus õnnestub päitsed pähe saada ka täna erakordselt suuri lisakulusid põhjustavale tootjavastutussüsteemile. Nagu meile kõigile on teada, on kahel suurel Eestis tegutseval jäätmekäitlejal loodud oma tootjavastutuse MTÜ. Nad on turul oligopoolses seisundis, dikteerivad hindu ja see turg kahjuks ei toimi nii, nagu peab. Pakendite käitlemise maksame me kõik täna liiga kallilt kinni. Ma tahan kogu Eesti 200 nimel väga loota, et see valitsus eesotsas meie tubli ministriga jäätmereformi käigus ka sellele küsimusele oma tähelepanu pöörab ja me jõuame lahenduseni, mis selle asja korda teeb. Suur tänu!

12:07 Esimees Lauri Hussar

Suur tänu, hea kolleeg! Järgnevalt Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsiooni nimel Anti Poolamets. Palun!

12:07 Anti Poolamets

Suur tänu, juhataja! Lugupeetud saadikud! Head vaatajad rõdul! Head vaatajad üle veebi! Kahjuks ei ole põhjust ministri optimismi jagada. Hull olukord on Rail Balticuga, mille kohta on tõendid laual. Läti Rail Balticu uurimiskomisjoni juht on käinud mitu korda Eesti komisjoni ees esinemas ja tõdenud, et Lätis on asjad eriti halvad. Aga paraku siis, kui Lätis on asjad halvad, on ka Eestis asjad halvad, sest Rail Baltic pidi ikkagi jõudma Varssavisse, mitte Häädemeestele. Täna ehitame me siiski Häädemeeste Ekspressi, kui ei leita üle 10 miljardi euro lisaraha, millega ka Euroopa Liidus hakkab kitsaks jääma. Aga mis kõige hullem Rail Balticu puhul – selle järele lihtsalt puudub nõudlus. See on kõige suurem probleem, et Rail Baltic ei hakka ennast ära tasuma ja isegi siis, kui 10 miljardit ja veelgi [rohkem] on ära kulutatud, on probleem selles, et me hakkame ülejäänud taristu arvelt maksma raudteele väga suuri summasid igal aastal, mis teeb olukorra keerulisemaks. 

Ma toon ühe näite, kuidas oleks võinud teedeehituse küsimuse lahendada. Taristuehituse liit on teedearendusse lisaraha leidmiseks pakkunud era- ja avaliku sektori koostöömudelit PPP. Eestis kaaluti seda mudelit tõsiselt 2019. aastal, kui rahandusminister oli Martin Helme. Tema nägi, et PPP-mudeliga õnnestuks kiiresti ehitada põhimaanteed neljarealisteks. Nii pidi olema Libatse-Nurme teelõik selle meetodi katse[projekt], aga niipea kui tuntud Autorollo-minister Keit Pentus-Rosimannus võimule tuli, tõmmati Martin Helme plaanile kohe pidurit. Kus me täna teedeehituses pärast seda oleme? Asfalditehased on kinni pandud, suured tee-ehitusprojektid, mis on isegi projekteeritud, seisavad, sest raha ei ole.

Kui 2022. aastal oli teehoiuks ettenähtud 231 miljonit eurot, siis tänavuseks aastaks on teehoiule jäänud 168 miljonit eurot, nende hulgas on ka Rail Baltic. Kui rahastuse vähendamine teehoiu kavas avalikuks tehti, ütlesid teedeehitajad, et selline mahtude vähendamine jätab nad nälga ja suretab valdkonna välja. Riigi vastus oli: kohanege, Rail Balticusse lähevad suured summad, hakake teede asemel raudteed ehitama. Teedeehitajad kohanesid, müüsid asfalditehased maha, koondasid üleliigsed töötajad. Kellel läks hangetel hästi, rajavad nüüd raudteetamme. (Saalist kostab juttu.) Jaa. Aga samal ajal kui kusagile upub raha ära, siis kusagile ju raha ei jõua. Nii ei jõua raha Tallinna-Haapsalu raudtee valmisehitamisse. Nii ei julge mõeldagi sellele, et Rakverest võiks reisirong jõuda ka Kundasse, kuigi raudtee on olemas, ainult sõida. Ma ütlen härra ministrile saladuse, et ta võiks endale rasvase ristikese juurde saada, kui see raudteelõik tööle pandaks, mis on olemas. Miks ei või olla rong aeg-ajalt Kundas? See ongi riigi enda sisemine ühendamine. Kahjuks Häädemeeste puhul ma seda varianti ei näe. Ma vaatasin, kuhu te soovite Rail Balticu kohalikke peatusi teha. Tihtipeale on tegu väga väikese rahvaarvuga kohtadega. Kõigepealt võiks alustada oma suuremate kohtade äraühendamisega. Ma küsin kolm minutit lisaaega.

12:12 Esimees Lauri Hussar

Kolm minutit lisaaega, palun!

12:12 Anti Poolamets

Ja tõesti, asfalditehaste sulgemine on nii tõsine lugu, et mitmetes kohtades on tõsine asfaldipuudus. Just nende suurte vähendamiste tõttu on tehased kinni pandud ja nendele tänastele projektidele, mis veel toimivad, on tõsised piirangud.

Nüüd tahaks rääkida ka eluasemetest. Päris tabavad ettekanded olid sel teemal. Ütleksin ühe hea positiivse asja, mis ikka veel eksisteerib. Nimelt, EKRE osalusega valitsuse ajal pingutasime selle nimel, et maaelu sihtasutus hakkaks andma noortele peredele laenu nendes piirkondades, kus on turutõrge. Selle üle on siiralt hea meel. Nii võime tuua näiteid, kuidas noored pered on tõesti turutõrkest hoolimata saanud endale oma kodu ehitada. Kui ma lugesin ühte kommentaari, siis selgus, et paljud pered ei teagi kaaslaenuvõimalustest. Maapiirkondades on olukord ju veel hullem kui siinsamas Tallinnas, kus on hinnapiirang noortele peredele väga suur, aga maapiirkondades on olukord nii hull, et pank ei anna lihtsalt laenu. Kuidas saab noor pere endale uue kodu? Õigesti on öeldud, et selle tõttu lükkub laste soetamine edasi. Nii et kui me vaatame oma sündimusnumbreid – 1,3 –, [on selge], et olukord on väga kurb ja noorte perede kodulaenud võivad olla siin väga tähenduslikud. Et meie sündimus oleks ükskord jälle taastetasemel. 

Mida veel lisada? Taristu on läinud ikkagi rohepöördeteed. Aga ma kinnitan teile, rohepööre saab otsa. Mida kauem me rohepöörame ja raha ära kulutame, seda vähem jääb mõistlikumate asjade, kas või maanteetranspordi jaoks. Süsiniku vähendamise programm saab olema väga valus ettevõtjatele. Samas ärme unustame, et maanteetransport on paindlik ja just head teed võiksid meid Rail Balticu asemel viia Riiga, Vilniusesse, Varssavisse ja Berliini. Igaüks saab nendel headel teedel valida sellise kellaaja ja paindliku sõitmisviisi, nagu ta ise soovib. Rail Baltic seda eesmärki ei täida. Aitäh!

12:15 Esimees Lauri Hussar

Suur tänu! Reformierakonna fraktsiooni nimel palun siia Riigikogu kõnetooli kolleeg Maido Ruusmanni. Palun!

12:15 Maido Ruusmann

Auväärt Riigikogu esimees! Head kolleegid! Külalised, head vaatajad! Aitüma kõigepealt ministrile väga põhjaliku, lootustandva ja optimistliku vaate eest tulevikku, mida see kahtlemata ka on. Taristu ja eelkõige ühendused, on nad siis maanteeühendused või raudteeühendused, on kindlasti see [valdkond], kus raha ei ole kunagi piisavalt. Alati võiks olla paremad, laiemad, rohkemad ühendused. Selle poole pealt on kahtlemata, ma arvan, kompromisside leidmine nii ministrile kui meile kõigile ütlemata keeruline. Aga need sõnumid, mida minister meile täna siin saalis esitas, julgen öelda, on lootustandvad, Eestit edasi viivad. 

Taristu ei ole ju ainult vahend jõudmaks punktist A punkti B. Tegemist on väga olulise vereringe osaga, mis puudutab inimeste elu Eestimaal, ettevõtluskeskkonda ja teenuste kättesaadavust nii meie oma inimestele kui ka teenuste eksporti väljapoole. Teatavasti on teenuste eksport Eestis tugevalt tõusuteel. Kui me räägime Rail Balticust, käivitatavast Tartu-Riia rongiühendusest või Tartu-Helsingi lennuühendusest, siis [on selge], et need kahtlemata [toovad] majandusele suure sõõmu positiivsust ja aitavad tuua inimesi väljastpoolt meile Eestisse, elavdamaks-turgutamaks meie majandust, ja aitavad meie inimestel liikuda väljapoole. See peaks olema midagi oluliselt enamat kui kitsas vaade. 

Mis meil Eesti väljakutsed on? Maad on palju, rahvast vähe, teid on palju ja need on hajali. Need kahtlemata julged ja head lepped, mis äsja on tehtud, mis puudutavad automaksu aastatasu arvelt teedesse täiendavate investeeringute tegemist – nii nagu ka minister siin välja ütles, ligi 70 miljonit täiendavaid vahendeid teedesse. See on, ma arvan, märkimisväärne kokkulepe. 2 + 2 teede ehituse jätkamine on oodatud, nõutud ja kahtlemata vajalik. Kruusateede kõvakatte alla viimine on kahtlemata Kagu-Eesti inimeste üks suuremaid ootusi ja unistusi. Mina, olles maaliberaal, [leian], et regionaalpoliitilisest vaatest on teede ja ühenduste, sealhulgas ka raudteeühenduste osakaal, ütlemata oluline. Üleriigilise planeeringu "Eesti 2050" üks stsenaarium ennustab, et aastaks 2050 võib rahvaarv langeda rohkem kui 25% lausa 41-s Eesti omavalitsuses ja seda ennekõike Kesk- ja Lõuna-Eestis. Seetõttu on ühenduste arendamine suurte keskuste ja tagamaade vahel veel olulisemalt väärtuslikum ja vajalikum. Sellepärast et vaadates trende, pendelrände osakaal suureneb aasta-aastalt ja pendelränne on tulnud selleks, et jääda. See on mõistlik ja ka vajalik. Ilmselgelt meil regioonides … 

Palun kolm minutit lisaaega.

12:20 Esimees Lauri Hussar

Kolm minutit lisaaega, palun!

12:20 Maido Ruusmann

Ilmselgelt ei ole meil võimalik tagada regioonides selliseid töökohti, mis kõiki vajadusi rahuldaks, vaid neid peavad asendama head ühendused. 

Mis puudutab uuringulist vaadet ja tõenduspõhisust, siis koguni 40% noortest eelistaksid elada maal ja väikeasulates. Nende jaoks ei ole oluline, et töökoht asuks just kõrvalmajas, oluline on kindlus, et nende kodu ei saa takistuseks eneseteostusele. Lisaks pikalt [käsitletud] teedele ja raudteeühendustele on kahtlemata [oluline] ka elupindade kättesaadavuse küsimus. On hea meel tõdeda, et ka siin on erinevaid lahendusi välja pakutud. Ka minister [mainis] täna [lahendust], mis puudutab kapitali kättesaadavuse [parandamist] koostöös investeerimispangaga või ka korterelamute rekonstrueerimise jõulist jätkamist. Kvaliteetsete elupindade kättesaadavus regioonides on üks suurimaid probleeme. 

Ja noh, punkte Rail Balticusse ka. Meeldib või ei meeldi, aga kokkuvõttes peame me ühendatud olema. Ühendatud peame me olema rohkem kui varem. Kui me vaatame ka julgeolekulist olukorda, siis raudtee on see koht, kus saab teha ja peab tegema ja tuleb vajadusel kaitse eesmärgil vedusid teha. Ma arvan, et siin neid vaateid on rohkem kui üks, miks just välisühendusi tuleb arendada. Me oleme igal juhul veendunud, et iga täiendav ühendus välismaailmaga aitab meid nii majanduslikult kui ka julgeolekukaalutlustel. Edu meile ja edu meile taristu arendamisel erinevatest vaatenurkadest! Aitäh teile!

12:22 Esimees Lauri Hussar

Suur tänu, hea kolleeg! Rohkem kõnesoove ei ole. Aga meie kodu- ja töökorra seaduse § 71 ütleb, et Vabariigi Valitsuse liikmel on õigus esineda sõnavõtuga. Kommentaari osas täpsustatakse, et ka läbirääkimiste käigus ja läbirääkimiste lõppedes on Vabariigi Valitsuse liikmel võimalus sõna võtta. Ma praegu heldelt seda võimalust ministrile pakun, aga minister raputas pead. Suur tänu selle põneva arutelu eest! 

Meie tänane päevakord on ammendunud ja ühtlasi on lõppenud ka tänane Riigikogu istung.

12:23 Istung lõppes

Lossi plats 1a, 15165 Tallinn, tel +372 631 6331, faks +372 631 6334
riigikogu@riigikogu.ee