Aitäh! Kuidas te sõnastasite – et paneme makse juurde, ei, piirangud selga. Mul on teile hea uudis. See valitsus on võtnud hoiaku, nagu ma teie kolleeg Reinsalule just enne selgitasin, et selle eelnõuga, mis valitsusest tuleb, maksusüsteem saab mõistlikuks tagasi. Ühetaoliseks tulumaks, käibemaks 24 peale ja ma veel kord möönan, et see tase on kõrgem, kui meile meeldiks, aga sõjakulutused, kaitsekulutused seda ka on. See ei ole meie valik, vaid Putini valik tegelikult, olla agressiivne. Aga Eesti peab ennast kindlustama.
Nii et jah, maksukoormus langeb järgmisel aastal. Kaob ära ettevõtete kasumimaks, seda esiteks. Ettevõtjatel kindlasti on väga positiivne sõnum, ma olen kindel, tühistame selle. Teiseks, esimesest eurost tulumaks, mis puudutab oluliselt vähem kindlustatud inimesi ja pensionäre. Ja kolmandaks tõuseb tulumaksuvaba miinimum kõigile 700 euroni, nagu ma kirjeldasin Urmas Reinsalule. Isamaa koostatud. loodud, ühine Keskerakonnaga, selline poliitiline laps ehk seesama maksuküür. See annab ka inimestele suure hulga hõlpu. See tähendab seda, et keskmise palgaga inimesele lisaks sellele, et ta teab, et maksusüsteem on ühetaoline, jääb ka umbes poolteist tuhat eurot aasta peale selle tõttu rohkem raha kätte. Ja see on positiivne minu hinnangul.
Teiseks, piirangute osas, ma arvan, et me oleme ka siin üsna ühel arvamusel, et mida vähem piiranguid on, mida lihtsam on, seda parem. See valitsus nüüd, kus ei ole sotsiaaldemokraate, mis on parempoolne, paremliberaalne valitsus, ettevõtjatega koos, muu hulgas ka metsandusettevõtjatega koos, vaatab üle ja astub samme selleks, et metsanduses asjad saaksid lihtsamaks ja piirangud ka arusaadavamaks.
Euroopa rikkumismenetlused. Jah, see on päris keerukas küsimus, kuidas lahendada nii, et see ei lõpeks meile trahviga. Millisel viisil me saame seda teha? Varasemalt Eesti on püüdnud seda teha kaunis automatiseeritult, et kõigil oleks lihtsam. See ei ole õnnestunud. Tuleb otsida teisi lahendusi, ilma täiendavat bürokraatiat ja ilma uusi bürokraatlikke reegleid loomata.
Aga ruttan juba sündmustest ette ja võin öelda, et homme valitsuses energeetika-, või keskkonna- ja energeetikaministri, või energeetika- ja keskkonnaministri tooduna on juba näiteks metsandusvaldkonnas päris oluline printsiip, et 70% metsadest on majandatavad. See tähendab seda, et kaitse all on 30. Tulevikus kaitse alla lähevad ainult riigimaad, ja kui üle selle protsendi läheb, siis hakatakse sealt kaitse alt välja võtma. Nii et selline printsiip tuleb ja ma arvan, et see on väga positiivne sõnum kogu Eestile, kes metsandussektorit oluliseks peab.