Riigikogu
Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

header-logo

09:58 Istungi rakendamine

10:00 Aseesimees Toomas Kivimägi

Tere kaunist kevadpäeva, head Riigikogu liikmed! Alustame Riigikogu täiskogu teisipäevase istungiga. Kohaloleku kontroll, palun! (Saalist räägitakse.) Katkestan kohaloleku kontrolli. Üks pult ei tööta väidetavalt. Palun kontrollida Pipi-Liis Siemanni pulti. Ilmselt tuleb koolitus läbi viia. Head kolleegid, alustame uuesti. Kohaloleku kontroll, palun! 

10:01 Aseesimees Toomas Kivimägi

Kohale jõudis end registreerida 67 Riigikogu liiget, puudub 34 või natuke vähem. 

Head kolleegid, nüüd on võimalus anda üle eelnõusid ja arupärimisi. Seda soovi ei ole, saame minna tänase päevakorra juurde. 


1. 10:01

Justiits- ja digiministri 2025. aasta ettekanne riigi pikaajalise arengustrateegia "Eesti 2035" elluviimisest

10:01 Aseesimees Toomas Kivimägi

Esimene päevakorrapunkt: justiits- ja digiministri 2025. aasta ettekanne riigi pikaajalise arengustrateegia "Eesti 2035" elluviimisest. Ja palun ettekandeks Riigikogu kõnetooli auväärt justiits- ja digiministri Liisa-Ly Pakosta. Ministri ettekanne kuni 20 minutit. Igal on võimalus esitada üks küsimus ja läbirääkimised on avatud fraktsioonidele, on võimalus osaleda ka ministril.

10:02 Justiits- ja digiminister Liisa-Ly Pakosta

Aitäh! Hea Riigikogu! Meil on suurepärane võimalus, mida pakub Eesti riigi arengukava "Eesti 2035". Ta pakub ka selle võimaluse, et ministrid käivad järjest ja tutvustavad eelseisvaid suuremaid ülesandeid, et Riigikogu saaks kaasa mõelda parimatele võimalikele lahendustele. Ma arvan, et see on väga hea võimalus koos arutada neid asju, mis on plaanis, ja ka neid, kus häid lahendusi veel senimaani teada polegi. 

Ütlen kohe ära, et ma ei räägi täna kahest väga olulisest teemast. Ma ei räägi kriminaalpoliitikast, vägivallaennetusest, sest sellest tuleb meil pikemalt juttu kriminaalpoliitika aruande arutelul. Ja samuti ma ei räägi paremast õigusloomest, põhiseaduslikkuse järelevalvest ja bürokraatia vähendamisest, kuna sellest tuleb meil koos juttu õigusloomepoliitika aruandes. Mõlemad aruanded on plaanis teie ette tuua hiljemalt mai alguses. 

Küll aga see, millest ma täna räägin – ma räägin vabadustest, vabadusest. Inimeste vabadusest, meie riigi vabadusest. Me peame oma vabadusi hoidma, see on kõige tähtsam ülesanne 2035. aastaks ja sealt edasi: et meil oleks vabad inimesed vabal maal. 

Ja kui me mõtleme, siis kaks päeva tagasi, palmipuudepühal, siis kui kirikulised Ukraina oblastikeskuses Sumõs jumalateenistusele kogunesid ja linnarahvas pühapäevatoimetusi tegi, suunas Vene armee Sumõ kesklinna tapatööle kaks Iskander-tüüpi ballistilist raketti. Küllap need relvamonstrumid olid isegi patriarh Kirilli poolt õnnistatud. 34 tapetut, 117 haavatut – mis siin rääkida? Jõhkardid. Aga kui me vaatame Ukrainas toime pandud sõjakuritegusid ja nende täideviijate üle kohtumõistmist, on Sumõ juba varem läinud omal moel Ukraina õigusajaloo annaalidesse. Just Sumõ oblastist sooritatud sõjakuritegu oli esimene Venemaa sõjaväelase üle peetud sõjakuritegude protsess Ukrainas pärast 2022. aasta täiemahulise invasiooni algust. Seersant … tappis automaadist relvastamata tsiviilisiku, kes rääkis telefoniga. See oli tema kogu süü. Kohus peeti mais 2022 Kiievis kõiki ettenähtud norme järgides. Miks see on oluline ja tähenduslik? Ukraina tõestas, et vaatamata agressioonisõjale õigusriik toimib. Toimus avalik kohtupidamine, kaitseõigus oli tagatud, tõendite esitamine toimus. Ukraina näitas selgelt, et ta ei kavatse vastata vägivallale omakohtuga, vaid kasutab rahvusvahelise õiguse ja siseriikliku õigussüsteemi vahendeid. Juhtum tõestas maailmale Ukraina ja Venemaa väga selget erinevust ja ka seda, et Ukraina on kaheldamatult suveräänne riik, mis püsib õiguskorral ja austab õiguskorda.

Ka "Eesti 2035" arengukava ülesanne on väga selgelt, tsiteerin, julgeoleku ja turvalisuse tagamine igas olukorras ning kriisideks valmisoleku parandamine, mille raames tagatakse kriitiliste teenuste toimepidevus, kerksus, varustuskindlus, hübriid- ja küberohtude maandamine, riigiasutuste, kohaliku omavalitsuse üksuste, kogukondade ning elanikkonna valmisoleku suurendamine ja valmisoleku tagamine nii rahu ajal kui ka kriisiolukorras. 

Justiits- ja Digiministeeriumil on selles vallas mitmeid ülesandeid. Meie ülesanne on ka kõige tõhusama riigi ehitamine, et maksumaksja raha ei oleks vaja juurde küsida, vaid et kõik kogutu läheks käiku võimalikult tõhusalt Eesti inimeste elu parandamiseks ja ka meie kõige tähtsamasse kindlustusse ehk riigikaitsesse. 

Isegi vanglarent, millest ma olen siin Riigikogu puldis mitu korda rääkinud ja kus me peame läbirääkimisi praegu kahe riigiga, Rootsi ja Hollandiga, täidab tegelikult suurepäraselt "Eesti 2035" ühte tähtsat eesmärki, nimelt, töökohtade loomist väljaspoole Harjumaad. Meil on see suurepärane olukord, kus seni valdavalt edukas kriminaalpoliitika on toonud kaasa selle, et meie väga moodsates kinnipidamisasutustes on täidetud ainult umbes pooled vanglakohad. 

See on olnud meie seniste reformide suur edulugu, see, et meil on vanglateenistuse töö maailma tasemel nii vangistuse kui ka kriminaalhoolduse elluviimisel, ja seda näitavad ka meie globaalses mõttes madalad retsidiivsuse andmed. Aga me töötame selle nimel, et meil oleks Tartu piirkonnas umbes 400 kõrgelt tasustatud ja head haridust nõudvat töökohta, millest võidavad kõik, nii riik, Tartu linn kui ka kohalikud elanikud. Samuti võidab sellest tegelikult ka Jõhvi piirkond, sest Eesti enda kinnipeetavaid hoiaksime me edaspidi Viru ja Tallinna vanglas, mis tähendab ka Jõhvi piirkonnas töökohtade säilitamist ja juurdeloomist. Muuseas, Jõhvis on ka tühi terve Siseministeeriumile kuuluv arestimaja, mis on seal tühjana seisnud mitmed aastad. Põhimõtteliselt oleks ka seda võimalik välja rentida, mis looks umbes 60 täiendavat töökohta Jõhvi piirkonda. 

Meie vabaduste kaitse sõltumatu tagaja on Eesti kohus, põhiseaduslik institutsioon. Koostöös kohtutega ja vastavalt eelmise aasta sügisel vastu võetud kohtute arengukavale plaanime me laiaulatuslikku kohtureformi. See on vajalik mitmel põhjusel, sealhulgas ka riigikaitselisel. Meil on võimaliku ulatusliku kriisiolukorra korral vajalik tagada kohtunike väga silmapaistev ja kiire mobiilsus ja õigusriigi kõikide tööriistade kasutamine ka sõjaolukorras. 

Muudatused kohtusüsteemis on vajalikud aga ka seetõttu, et toimunud on põlvkonnavahetus. Noorem põlvkond hindab rohkem meeskonnatööd ja tunneb suuremat kollektiivset vastutust ka asutuse menetlusjäägi üle. Samuti on meil rohkem kirjalikku menetlust ja videosildade kasutamist. Kohtumenetlus on inimeste jaoks ka oluliselt muutunud. 

Täna me näeme, et töökoormus kohtute vahel jaguneb väga ebaühtlaselt ja samuti jaguneb ta väga ebaühtlaselt ka piirkondade vahel. See kõik on kaasa toonud ka tegelikult töökoormuse olulise kasvu. Näiteks tsiviilasjades on töökoormus kasvanud 2020–2024 10–16%, suurim koormuse erinevus tervelt neljandik; süüteoasjades 8–18%, suurim koormuse tõus üksnes nelja aasta jooksul 32%; ja ringkonnakohtutes on koormuse kasv olnud 4–26% aastas. Nii et me näeme, et koormus kasvab, ainult ta kasvab väga erinevalt. Samuti on, kui me räägime kohtunike endi töökoormusest. Kui keskmine töökoormus on aastas olnud 1691 õigusmõistmise töötundi, siis see vahemik jääb tegelikult 1400–2000 vahele. 

Selline väga suur erinevus töökoormuses tegelikult tähendab inimeste jaoks pikenevaid menetlusaegu. Menetlusajad on kasvanud viimase nelja aasta jooksul keskmiselt 11%. Tsiviilasjades on keskmiselt menetlusajad kasvanud tervelt 27%, erinevate kohtute lõikes kõige madalam 21%, kõige kõrgem 58%. Haldusasjades on menetlusajad kasvanud 62%. Nii et kui me räägime sellest, et meil on kohtuvaidlused keerulisemad, siis lahendus sellele on kahtlemata see, et me peame võimaldama kohtunikel rohkem spetsialiseeruda, mis on ka tegelikult Euroopas laiem suund. 

Meil on ka siiamaani olnud probleemiks vähene võimekus reageerida kiiresti muutustele. Ja see reageerimiskiirus on erinev erinevatel kohtumajadel. Samuti erineb väga palju ka kohtusaalide kasutus. Näiteks Jõhvi kohtumaja üheksa saali olid eelmisel aastal tundide arvu poolest kasutuses vähem kui Harju Maakohtu kaks saali. Lisaks on meil vajadus ka kasutusele võtta kaasaegsed töövahendid, sealhulgas ka ettevalmistavates töödes tehisaru. 

Neid kõiki küsimusi me lahendame kohtureformiga, mis koosneb laias laastus neljast erinevast tööst. Esimene eelnõu loodetavasti jõuab neljapäeval valitsusse, sealtkaudu Riigikokku. See on kohtute haldamise mudeli muutmine. Sisuliselt tähendab see seda, et Justiits- ja Digiministeeriumist me anname kohtute haldamise ministeeriumi tasemelt üle kohtutele endile. Meil on põhiseaduses kohtud loetletud põhiseadusliku institutsioonina ja põhiseadus ei ütle, et põhiseaduslik institutsioon oleks üksnes Riigikohus, nagu see täna on, vaid kogu kohus on põhiseaduslik, iseseisev ja sõltumatu institutsioon. Selle muudatuse tahame me nüüd lõpuks ära teha teiega koos. 

Teie menetluses on juba kriminaalmenetluse kiirendamine, aga tulevad ka tsiviilkohtumenetluse ja halduskohtumenetluse kiirendamised. Menetlusseadustike uuendamine on teine suur osa kohtumenetluste kiirendamisest. Kolmas suur osa on digiteerimine, tehisaru vahendite kasutamine ja ka selline tehnoloogia, mida me praegu hetkel siin kasutame. Meil ka praegu tehisaru transkribeerib seda, mida mina räägin, ja teeb seda täiesti edukalt. Kohtutes on meil veel veidi maad selleni minna. 

Aga lisaks me vaatame ka üle, mida kõike on võimalik kohtutest välja viia, mis seal enam kaasajal olema ei peaks. Alates näiteks abielu lahutusest kui sellisest, kus kohus mitte kunagi ei ole abielu lahutamisest keeldunud, sest meil puudub õiguslik alus selle keeldumisest. Viimati oli see õiguslik alus olemas enne Eesti Vabariigi moodustamist. Me räägime eelmise sajandi algusest.

Ja lõpuks siis kohtute enda struktuuri tõhustamine ehk palju mõistlikum kohtute juhtimine ka kohtuastmete endi sees, vähendades seal regionaalseid piiranguid ja suurendades spetsialiseerumise võimalusi, et inimesed saaksid endale kõige lähemas kohas endale kõige parema, kõige asjatundlikuma kohtuotsuse kõige kiiremini. 

See kohtute ja õigusriigi teema on otsapidi seotud ka ühe "Eesti 2035" väga tähtsa ülesandega ja selleks on rahvastik ja sündimus. Nüüd te võite imestades küsida, et miks ma sündimusest räägin kohtute juures. Me kahjuks näeme kohtutes küllaltki õõvastavaks kiskuvaid vaidlusi lapsevanemate vahel laste elatise üle, laste suhtluskorra üle. Nendesamade tülidega tullakse üha ja üha tagasi ja kahjuks on selliste tülide arv olnud ajas drastiliselt kasvav. 

Me peame midagi põhimõtteliselt muutma oma põhihariduses, pöörates seal rohkem tähelepanu perekonnas elamisele, laste kasvatamisele ja sellele, kuidas lahendada ka keerulisi olukordi. Vaatasin mõni aasta tagasi üle meie 12-aastase õppekava koolis ja leidsin, et 12 aasta jooksul kulutab õpilane 1,5 tundi sellele, kuidas lapsi saada ja kuidas neid kasvatada. Ma ei ütle, et sellel on lineaarne seos hüppeliselt kasvanud perekonnavaidlustega kohtutes, aga kohtunikud ise ütlevad, et see ei ole õigusemõistmine, mida nad kohtus teevad. See on rohkem psühholoogiline abi, see on rohkem lepitusmenetlus, mida oleks palju otstarbekam pakkuda mujal kui kohtutes. 

Ja me teame ka tõenduspõhistest teadusuuringutest, et selline kohtuvaidlus, kus üks lapsevanem läheb teise lapsevanema vastu kohtus tõendama, et see teine lapsevanem on nii kohutav ja nii õudne inimene, et temale ei saa isegi usaldada mitte lapsega koosviibimist, siis see mõjub halvasti lapse nii psühholoogilisele, vaimsele tervisele kui ka füüsilisele tervisele. Selle tulemuseks on ka füüsilise tervise haigused lastel. 

Meil on umbes 120-miljoniline elatisrahavõlg. Kohtud on kulutanud tunde ja tunde selleks, et vaielda 40 euro suuruste vahede üle igakuistes maksetes. Aga võlg muudkui kasvab. Me ei ole suutnud ühiskonnana seda lahendada. Me tegelikult päris häid lahendusi sellele ei tea tänase päevani. Palun mõelge kaasa! Me tuleme teie ette ettepanekuga muuta elatise ka osaline tasumine elatise võlglasele tasuvaks. Praegu on nii, et kui sa kogusummat ära ei maksa, siis puudub motivatsioon ka osalist makset teha. Laps võidaks sellest osalisestki üht-teist. 

Sündimuse ja iibe küsimuste juurest on mul põhjust edasi liikuda tegelikult positiivsele. Meil on TI-hüpe koolides tulemas. Me oleme see riik maailmas, kus elab üks väike, aga väga äge digirahvas, kes on suutnud teha maailma tasemel ägedaid asju. Meie väike äge digirahvas siin Eestis suudab juhtida kogu maailmas ka hariduse moderniseerimist tehisaru abil. Meie õpilastest, meie lastest saavad maailma kõige paremad tehisaru kasutajad ja see toob kaasa meie majanduse elavnemise ja see toob kaasa selle, et meie riigisektor, avalik sektor saab toimetada võimalikult õhukeselt, tagades siiski kõik inimlikud ja südamlikud inimestele vajalikud personaalsed teenused kõigile. 

Me vaatame tehisaru kui võimalust andmepõhiselt inimesi paremini aidata ja tõhusamalt toimetada. Olgu selleks digikriminalistika, mis võimaldab tõenditest leida ka uusi seoseid, mida võib-olla inimese silm ei märkagi, ja lõpetades automatiseeritud haldusmenetluse laiendamisega, selleks et inimesed saaks võimalikult lihtsalt oma asjad riigi ja kohaliku omavalitsusega aetud. Meil on selleks kõik võimalused olemas, sest me oleme küberturvaline riik. Me näeme, et aastaks juba 2030 võiks tõhususe kasv olla vähemalt 425 miljonit eurot võrreldes tänavusega ja seda tulenevalt tehisaru kasutamisest. 

Tehisaru kasutamiseks on meil vaja lahendada kaks suurt ülesannet. Esimene nendest on eesti keele ja kultuuri säilitamine üle aegade. Tuletan teile meelde, kui Gutenberg oli erinevad leiutised kokku pannud ja trükipress suutis enneolematul kiirusel raamatuid trükkida, siis kadusid väga kiiresti Euroopast paljud väikesed keeled. Kadusid need keeled, mis raamatute kaante vahele ei jõudnud. 

Täpselt samas olukorras oleme me täna. Kui eesti keel, meie keele ilu, meie grammatika, meie kultuuritekstid ei ole tehisarus inimestele kättesaadavad, siis eesti keel ja kultuur satub kõhklusteta ohtu. See on ülesanne, mille lahendamisega ma järgijätmatult tegelen. Oleme võtnud eesmärgiks, et eesti keele ühendkorpuses oleks juba tänavuse aasta lõpuks 8 miljardit sõna ja 2026. aasta lõpuks 15 miljardit sõna. Me lahendame ka autoriõiguse küsimused, nii et autorite väärikus on kaitstud ja et meil on võimalik ikkagi keelemudelites näha kaasaegseid tekste, kaasaegseid andmekogusid, ka kogu seda tööd, mida on teinud näiteks ülikoolide magistrandid. Me ei lepi sellega, et tehisaru kasutaks üksnes veebi kommentaariumides leiduvat. 

Selleks, et me saaksime Eesti inimeste andmeid väga turvaliselt kasutada tehisarus, peame me treenima välja Eesti riigipõhise suure keelemudeli. Meil on mitmeid eeskujusid selleks olemas, näiteks kas või Poola, kes hiljuti oma PLLuM-i presenteeris. Nad liiguvad kiiresti edasi, me ei ole neist palju maas. Ka meie ülikoolid on teinud fantastilist tööd ja kogu vajalik ettevalmistus on meil tegelikult olemas. Siit saab minna ainult edasi ja ainult paremaks. Ja kes pole veel meie LLaMa-st vaadanud, siis soovitan sellega tutvuda. 

Digiriigi puhul on mul jälle põhjust korraks tagasi pöörduda Ukraina õuduste juurde. Venemaa agressioonisõda Ukrainas on kestnud juba enam kui 11 aastat, laiamahulisena sellest viimased kolm. Terve riik on sõjas, ent riik toimib. Toimib ka demokraatia üsna maksimaalses mahus. Eriti, kui me arvestame seda, et tegemist on sõjaolukorraga. Selleks, et ka Eestis saaks digiriigi teenused toimida mis tahes olukorras, peame me neid viima valmisolekusse, et Eesti digiriigis tõuseb päike mis tahes olukorras. Ka selleks on meil põhjalik tööplaan olemas. 

Sellega praegu lõpetan ja võtan vastu hea meelega küsimusi. Aitäh!

10:22 Aseesimees Toomas Kivimägi

Suur tänu teile! Te ei pea muretsema, küsimusi on väga palju. Lauri Läänemets, palun!

10:22 Lauri Läänemets

Aitäh, lugupeetud istungi juhataja! Austatud minister! Ma tahaks küsida inimeste toimetuleku kohta. Valitsus on saatnud parlamenti eelnõu, mille järgi tulevikus tööandja võib ühepoolselt otsustada, kui palju inimene palka saab. Kui täna on see, et sa pead 40 tundi inimesele pakkuma tööd nädalas, siis seal on vähemalt 10 tundi ja ülejäänu otsustab tööandja. See tähendab seda, et inimesel kaob igasugune kindlus ära, kui palju on tal järgmisel kuul palk, kuidas ta oma lapsi üleval peab, mismoodi ta pangalaenu saab tagasi maksta – no suure tõenäosusega selliste lepingute puhul enam pangad laenu ei hakkagi andma inimesele, kui ta kodu tahab soetada – ja kõik muud probleemid, pension, kui suur ta pension on, vanemahüvitis, need asjad. Ja selle eelnõu puhul ei konsulteeritud, ei arutatud läbi tööturu osapooltega. Teie vastutate hea seadusloome eest. Öelge mulle, kuidas ta üldse lasite sellise ja mis põhjusel te sellise seaduse valitsusest läbi lasite.

10:23 Justiits- ja digiminister Liisa-Ly Pakosta

Aitäh! Teie küsimuses sisaldus eksitusse viimist. Ma kinnitan teile, et Eesti põhiseadus on loodud selleks, et Eesti inimesed oleksid vabad, nad oleksid ka vabad lepinguid sõlmima. Ei vasta tõele see, et kõikidel inimestel ebakindlus kaob, kõikidel inimestel on jätkuvalt võimalik sõlmida kindel ja neile 40 tundi tööd pakkuv või ka õpetajatena 35 tundi tööd pakkuv tööleping, mis tagab neile palga vastavalt sellele sõlmitud töölepingule. See paindlikkus, mida valitsus Riigikokku on toonud, puudutab neid inimesi, kes ise soovivad ja üksnes ise soovivad paindlikumat töösuhet. Mina emana toetan seda väga, sest näiteks kui minu laps kooli kõrvalt teeb tööd, siis mulle emana on äärmiselt oluline see, et ta saaks ise valida, et näiteks enne kontrolltöö tegemist saab ta teha vähem tunde ja sellel ajal, kui tal on suvel näiteks rohkem aega, saab ta teha rohkem töötunde ja et ta saab seda teha ausalt ja tööandjaga kokku leppides, nii nagu temale on kasulikum. Loomulikult, selline tööleping ei sobi näiteks sellele inimesele, kes tõesti soovib teha 40 tundi nädalas tööd ja saada iga kuu kindlat palka. Inimesed on erinevad. Austagem inimeste vabadust sõlmida just selline leping, nagu talle on vaja, ja see on igati põhiseaduspärane.

Ei vasta ka tõele see, et tööturu osapooltega ei ole konsulteeritud. Meenutagem kas või ühiselt valitsuses veedetud aega ja ametiühingute protesti, mille nad sellesama eelnõu peale esitasid, ehk et loogiliselt võttes said nad need protestid kõik esitada üksnes selle peale, et nendega oli konsulteeritud. Nii et veel kord rõhutan, me loome juurde vabaduse võimaluse nendele, kes seda vabadust tööturusuhetes vajavad. Need inimesed on täiesti olemas: peamiselt õppurid, gümnaasiumiõpilased, miks mitte ka põhikooli viimaste klasside õpilased, tudengid, aga ka näiteks noored lapsevanemad. Võin emana taas kinnitada, et teatud lapse vanuseni on see väga efektiivne töö tegemise viis sõlmida just selline tööleping, kus sa saad ise vabalt neid töötunde valida.

10:26 Aseesimees Toomas Kivimägi

Irja Lutsar, palun!

10:26 Irja Lutsar

Aitäh, juhataja! Lugupeetud minister! Minu küsimus puudutab identiteedivargust. Väga paljud minu kolleegid, eksperdid, sealhulgas ma ise, oleme kokku puutunud, et meie identiteet on internetis varastatud ja kuskilt abi ei saa. Kõige kaugemale jõudis "Pealtnägija", kes jõudis Rumeeniasse välja. Aga kuidas me saaksime digiriigina ja õigusriigina selle vastu võidelda, et inimeste identiteeti ei varastata, neid ei panda tegema asju, milleks nad ei ole kvalifitseeritud ja mida nad kunagi teinud ei ole?

10:26 Justiits- ja digiminister Liisa-Ly Pakosta

Aitäh! See on tõesti äärmiselt oluline küsimus, sest nii nagu me teame, tehisaru vahendeid ei kasuta mitte ainult head inimesed maailmas, vaid kahjuks kasutavad neid ka halvad inimesed maailmas ja kasutavad neid nii üksikute inimeste inimväärikuse vastu kui ka tegelikult tervete riikide, demokraatiate vastu. Kui me räägime näiteks süvavõltsingutest valimiste perioodil, siis see on kahtlemata asi, mis minu hinnangul tuleks kriminaliseerida, kuna selle ühiskondlik kahju võib olla täiesti kohutav. Aga loomulikult on inimese jaoks, kelle inimväärikust on rikutud süvavõltsingu abil, ka see individuaalselt äärmiselt oluline küsimus. 

Vaadates üle tõesti neid karistusi, et nad oleksid heidutavad, saame me seda olukorda vast paremaks. Aga kindlasti on väga oluline siin ka muutus hariduses, et me tõesti juba põhikooli esimesse astmesse viiksime õppeaine, mis aitab lastel toime tulla kogu selle tehnoloogilise maailmaga, kus me oleme, aitab täpsemini aru saada ka küberkiusust ja võltsingutest nii somes kui ka laiemalt. Ja me oleme tagasi selles ajas, kus lastele tuleb selgitada, noortele tuleb selgitada, aga ka kõigis vanuses inimestele tuleb selgitada seda, kuidas eristada tõde ja valet. Inimesed saavad ka ise siin väga palju ära teha. Loomulikult, inimesel on väga raske uskuda, kui tal on hääl ja pilt, kõik läheb kokku sellega, mida ta on harjunud nägema. Kindlasti karistustega heidutamist siin me vaatame.

10:28 Aseesimees Toomas Kivimägi

Urve Tiidus, palun!

10:28 Urve Tiidus

Lugupeetud juhataja! Lugupeetud minister! Jätkan kolleegi alustatud teemat. Infotehnoloogia arengul on kindlasti positiivne pool: see on kiire info saamine, ligipääsetavus, bürokraatia vähenemine, parem kommunikatsioon. Aga igal asjal on kaks poolt. Ja teine pool on privaatsuse vähenemine, küberkuritegevuse kasv ja varieerumine. Tehnoloogia arengust hoolimata peab riik suutma tagada turvalisuse. Küberintsidentide arv kasvab. Näiteks siin on teil toodud näide, et kahe aastaga kahekordistus küberintsidentide arv, see on tõenäosus, et need, mis on nagu teada. Miks me loeme uudistest, kui palju inimesed on kahju saanud nendest intsidentidest, aga mitte seda, kui palju küberpätte on kinni võetud ja kes need on?

10:29 Justiits- ja digiminister Liisa-Ly Pakosta

Aitäh! Väga hea, et te juhtisite tähelepanu sellele, kui oluline on Eestis küberturvalisuse tagamine. Ja tõepoolest, ma oleks pidanud sellele ka kindlasti kõnes rohkem tähelepanu pöörama. Mõneti tundub see enesestmõistetav, küberhügieen on midagi sellist, mida tuleks teha hommikuti nagu käte pesemist … mida tuleks teha samamoodi nagu hommikuti käte pesemist. Aga küberkuritegevuse kasv on tõesti võimalik nii tänu sellele, et nii ettevõtted, organisatsioonid, avalik sektor, aga ka inimesed ei oska piisavalt tähelepanu pöörata küberohtudele või jätavad sageli ka otse antud nõuanded kasutamata. Ja samal ajal kasutavad kõiki neid võimalusi ära küberrünnakute intensiivistamiseks tõepoolest need, kes on halvad, need, kes on meie suhtes vaenulikud, või need, kes on kuritegelikud. Küberintsidentide mõjuga küberintsidentide kasv on olnud tõesti kahekordne, aastaga kahekordistunud. Ja see tähendab seda, et me peame oluliselt tõstma teadlikkust. See on kõige tõhusam vahend küberintsidentide ärahoidmiseks. 

Nüüd, mis puudutab pettusi, näiteks telefonipettusi, siis see on sajaprotsendiliselt ärahoitav kuritegevus. Ehk et, jällegi, teadlikkuse tõstmine, ka kasutame siin seda pulti, et inimestele meelde tuletada, et kahjuks on tehnoloogilised vahendid jõudnud sinnamaani, et teile võib helistada teie lapselapse telefoninumbrilt teie lapselapse häälega kurjategija, kes räägib tohutusse õnnetusse sattumisest, mis muidugi iga vanaisa või vanaema emotsionaalse taseme kohe ärevaks teeb, ja kohe tahad aidata. Aga tõesti, soovitus on see, et küsige sellelt helistajalt mingi küsimus, millele vastust teie tegelik lapselaps ainsana teab, et kontrollida, kas see helistaja üleüldse teie lapselaps on. Juba näiteks sellisest turvameetmest on väga palju kasu. 

Nüüd, mis puudutab küberkuritegevusega tegelemist õiguskaitseorganite poolt, siis Riigiprokuratuur on selle uue riigi peaprokuröri Astrid Asi eestvõttel käsile võtnud, ja see oli ka üks põhjus, miks Astrid Asi oli just see kandidaat, kes riigi peaprokuröriks asus, tulenevalt tema põhjalikest IT-teadmistest. Ja tal on tõesti plaanis prokuratuuri tegevuses küberkuritegevus, aga ka masskuritegevus – näiteks vargused, jalgrattavargused, mobiiltelefonide vargused, kõik selline – prioriteediks seada ja ma igati toetan teda selles. Väga raske on rahvusvahelistes võrgustikes neid tegelikke kurjategijaid kätte saada, aga koostöös teiste riikidega me sellega kõhklusteta tegeleme.

10:32 Aseesimees Toomas Kivimägi

Andres Metsoja, palun! (Mikrofon on välja lülitatud.) Vabandust! Andres Metsoja, palun! 

10:32 Andres Metsoja

Aitäh, lugupeetud istungi juhataja! Austatud minister! Ma küsin teilt ühe lõigu kohta ja äkki te oskate öelda, millises üleriigilises strateegias on selline suund meie seadusloomesse antud. Seadusesse lisatakse tingimus, et riik ei omanda kinnisasja, mille puhul oli isikule juba omandamise hetkel teada, et see kavandatakse looduskaitse alla võtta. Kui aga kaitsekord läheb hiljem rangemaks, siis kinnisasi omandatakse, aga hüvitis on pool selle väärtusest. Ma olen ülimalt segaduses. Omandipoliitika on üks riigi aluspoliitikatest. Ja meil on jõudnud Riigikokku sellel nädalal eelnõu valitsusest, kus on täpselt need laused kirjas. See on seaduseelnõu numbriga 612. Milline strateegia on sellise poliitilise väljundi Eestis kehtestanud, et sellise eelnõuga peab siin saalis hakkama tegelema, kuidas te sellesse suhtute?

10:33 Justiits- ja digiminister Liisa-Ly Pakosta

Aitäh! Omandipõhiõigus on kahtlemata selline õigus, mis on üks meie põhiseaduse aluseid. Omandipõhiõigus ei ole täiesti piiritu. Seal tuleb arvestada ka teiste põhiõigustega. Ma saan aru, et konkreetne eelnõu on püüdnud leida tasakaalu omandipõhiõiguse ja õiguse puhtale keskkonnale ja tervislikule keskkonnale vahel, laveerides selle olukorra juures sellega, et kui palju on riigil tegelikult raha hüvitada kinnistu omanikele keskkonnapiirangutest tulenevaid kulutusi või ka omandi vaba kasutamise piiranguid. Täpselt samasugune probleem on näiteks muinsuskaitses, mitte ainult keskkonnakaitses, et kui palju riik piirab ja kui palju ta nende piirangute pealt hüvitab. Üldine põhimõte Eesti Vabariigis on ikkagi see, et riik, seades piiranguid, hüvitab omanikule siis nendest piirangutest tuleneva kahju. Kuidas see täpselt konkreetses eelnõus on lahendatud, seda on kindlasti mõistlik Riigikogus detailselt vaadata ja leida seal siis kõige paremad lahendused. Sellised mitme erineva õiguse vahel kaalumised ongi väga keerulised ja seal ongi nendel rahva esindajatel väga kaalukas roll leida see õige tasakaalupunkt.

10:35 Aseesimees Toomas Kivimägi

Urmas Kruuse, palun!

10:35 Urmas Kruuse

Aitäh, austatud istungi juhataja! Auväärt minister! Ma vabandan, ei pannud tähele, kui suur oli see elatisvõlg, mida te korra mainisite, mis see maksumaksjale maksma läheb. Teine osa küsimusest on seotud sellega, et te viitasite, et kahe riigiga peetakse läbirääkimisi seoses vabade vanglakohtadega. Iseenesest see suund, et selles "haridusasutuses" oleks meil enda kodanikke vähem, on ilmselt jätkusuutlikum ja mõistlikum, arvestades seda, mis haridust nendes kohtades antakse. 

Aga ühiskonnas on tekkinud teatud hirm, et kui see asi peaks realiseeruma, siis … Kas te saate kinnitada, et nende inimeste õigused imbuda meie ühiskonda on välistatud, ja kas meie partnereid seda meie võimalikku soovi ka mõistavad, kui nad teiega läbirääkimisi peavad? 

10:36 Justiits- ja digiminister Liisa-Ly Pakosta

Aitäh! Võlasumma, elatise võlasumma on praeguseks umbes 120 miljonit eurot. Ja see ei sisalda neid kulusid, mida on maksumaksja pidanud kandma seoses kohtumenetluste või täitemenetlustega. Tõsi, täitemenetlusest osa tasu maksab võlgnik kinni, aga siiski, kui me vaatame kohtuasjade hulka, mis seal ümber on, siis see on tegelikult massiivne. Me räägime ikkagi sellest rahast, mis ei ole lasteni jõudnud. Me räägime sellest, et lapsel on kaks lapsevanemat, ja me räägime sellest, et elatis kuulub maksmisele üksnes juhul, kui lapsevanemad ei ole omavahel kokku leppinud ja nad on selleks pöördunud kohtu poole. Me räägime sellest võlasummast, mis kohtu poolt on välja mõistetud juba tülitsevate lapsevanemate vahel ja mida võlglasest lapsevanem ei ole tasunud. Sealt edu on üsna vähe olnud. 

Veel kord ma kordan üle, et ega me häid lahendusi seal ei tea. Selle elatise võla taga on kaks V-tähega algavat asja: vaesus või viha, või mõnikord, kõige hullemal juhul mõlemad korraga. Ja mõlemal juhul, nii vaesuse kui ka viha vastu on paragrahvid üsna jõuetud. Pigem on just see, et me peame vaatama, kuidas me saame seda asja tervikuna riigis paremini korraldada. 

Väga hea küsimus oli selle kohta, kuidas võtta ühiskonnas hirme maha, kui me peaks minema võimaliku välislepinguni vanglakohtade väljarentimise puhul. Saan kinnitada, et meil on siin väga selged punased jooned, kust me üle ei lähe. Meie kõige tähtsam ülesanne on tagada Eesti inimeste turvalisus ja tagada tegelikult Tartus ja Tartu piirkonnas senisest kõrgemgi turvalisuse tase, tulenevalt sellest, et seal kasvab nende inimeste hulk, kes on tööl just selle turvalisuse tagajana. 

Ja need punased jooned on näiteks see, et mitte ükski kinnipeetav ei vabane Eestisse. Kõik kinnipeetavad läheksid mõistlikul ajal enne vabanemist asukohariiki tagasi, aga nende sotsialiseerimise ühiskonda naasmiseks tegeleks ikkagi see lähetajariik. Teiseks, me ei võta mitte ühtegi kinnipeetavat, kellel on võimalus linnaloale minna. Ehk mitte ükski kinnipeetav ei välju sealt vanglakompleksist. Kolmandaks, me ei võta mitte ühtegi võrgustunud kurjategijat. Ja siin te küsisite, kas teine riik mõistab meie muret – mõistab isegi paremini, kui me ise suudame väljendada, sest tegelikult, kui me räägime võrgustunud kurjategijatest, siis nende puhul on lähetajariigil esmane huvi saada kätte see ülejäänud võrgustik. Ehk meie ei võta võrgustunud kurjategijaid ja lähetajariik ei saada võrgustunud kurjategijaid, ja seda sellepärast, et meil mõlemal on küll nüansis erinev huvi – lähetajariik soovib jälgida ise väga täpselt, kes neid külastavad, ja meie ei soovi ühtegi võrgustunud kurjategija külastajat siia Eestisse. 

Nii et need on vaid mõned näited nendest punastest joontest, kus meil on üksteisemõistmine täiesti olemas. Ja eesmärk on ainult ühene: tagada mitte lihtsalt turvalisus, vaid tagada Eestile senisest kõrgem turvalisuse tase, Eesti inimestele senisest kõrgem turvalisuse tase.

10:39 Aseesimees Toomas Kivimägi

Pipi-Liis Siemann, palun!

10:39 Pipi-Liis Siemann

Aitäh! Austatud ettekandja! Te oma ettekandes puudutasite ka suhtluskorra küsimusi ja vaidlusi vanemate vahel ja tõepoolest, me oleme seda kahjuks näinud, et suhtluskorra täitmise tagamine on tegelikult viimasel ajal, õigusemõistmine on kolinud virtuaalsele turuplatsile pigem ja laste õigused on minu arvates tihtipeale kaitsmata. Kui üks vanem ikkagi otsustab enda hooldusõigust kuritarvitada või vaidlevad vanemad omavahel, siis minu arvates tagaplaanile jääb tõesti see, et lapse õigused on kaitsmata või siis kasutatakse tõepoolest nagu kurjasti oma vanemakohustusi ja ‑õigusi. Kuidas me saaksime ikkagi tagada, et vanemad oma lapsi sellisel viisil ei kohtleks ja oleks tagatud see, et neil on turvaline kasvukeskkond? Ehk kuidas me saame praegu olemasoleva selle hooldusõiguse otsustusõiguse relvana kasutamise ära lõpetada?

10:40 Justiits- ja digiminister Liisa-Ly Pakosta

Aitäh! Kui ma teaksin seda täpset vastust, ma kannaksin selle teile siin rõõmuga ette ja suure kergendustundega, sest tõesti see laste mure on üüratu. Kahjuks me ei tea siin väga häid lahendusi. Saan öelda seda, mida on teinud võib-olla meist veidi edukamad riigid või millest meil oleks vast õppida. Kui me räägime suhtluskorra vaidlustest, siis ma tuletan meelde, et me räägime sellisest olukorrast, kus lapsevanemad omavahel vaidlevad, kui mitu tundi veedab laps ühe vanema juures ja kui mitu tundi veedab ta teise vanema juures. Selline vaidlus juba olemuslikult on tegelikult õõvastav, et vanemad ei ole suutnud kokku leppida, et tagada lapsele tema nii rahvusvahelises õiguses kui Eesti õiguses kui ka üldinimlikult arusaadavana tagatud õigus, et lapsel peaks säilima lähedane suhe, lähedane isiklik suhe mõlema vanemaga. Lapse jaoks on oluline nii isa kui ema ja lapse jaoks on tõesti oluline lähedane suhe nii oma isa kui emaga. See on äärmiselt oluline, et me riigina tuleme lastele appi selle tagamisel.

Kui üks lapsevanem on mures sellega, et teine lapsevanem on vägivaldne, siis üleskutse on otsekohe tegelikult sellest anda juba vägivalla toimumise ajal riigile teada, otsida abi. Riik ei karista siin kohe kedagi, vaid eesmärk on ikkagi leida lapsele turvaline kasvukeskkond. Riigil on väga palju meetodeid ja võimalusi, kuidas peresid selles toetada. Kui on selline olukord, kus see suhtluskord on siiski juba määratud kohtu poolt, siis minu harras palve on seda täita mõlemal vanemal.

Meil on mõlemat pidi väga traagilised juhtumid. Meil on nii sedapidi traagilised juhtumid, kus üks vanem on hommikul vastavalt suhtluskorrale lapsele kotikese kaasa pakkinud, lapsevanem ootab lapsega maja uksel ja keda ei tule, on see teine lapsevanem, kuigi suhtluskord näeb ette, et ta peaks sellele lapsele järgi tulema. Nüüd kujutage ette, mida selle väikese lapse süda võib tunda sellel hetkel. Ta ootab oma lapsevanemat, kes talle kohtu määratud korras peaks sellel kellaajal järgi tulema, ja sellel vanemal on sellest lapsest niivõrd ükskõik, et ta ei ilmugi välja, ta ei anna isegi teada, et ta ei tule. See on lihtsalt minu arust kohutav mõelda, mida see laps tunneb. Ja teistpidi, see vanem siis tuleb, tal on kohtu poolt ette nähtud see suhtluskorra täitmine, ja teine lapsevanem teatab, et ta ei anna seda last üle ja ta ei luba sellel teisel lapsevanemal lapsega kohtuda. Ka nendel hetkedel on lihtsalt kohutav mõelda, mida see laps tegelikult tunneb. Ja me teame ka tõenduspõhiselt sellisest nähtusest nagu võõrandamine, kus üks lapsevanem ässitabki last teise lapsevanema vastu üles, mis ka mõjub täiesti halvavalt nii lapse vaimsele kui füüsilisele tervisele.

Nii et siin saab loota haridusele, inimeste mõistlikkusele, inimeste valmisolekule mõelda lapse heaolule eeskätt kui kõige tähtsamale kogu selles asjas, jätta oma emotsioonid, tunded ja kired selja taha ja ka mitte palun üles näidata äärmist ükskõiksust oma lapse suhtes. Aga millised õiguslikud lahendused siin võiksid olla, siis kindlasti aitab rohkem perelepitust, rohkem kohalike omavalitsuste kaasatust. Kohtusse pöördumise lävend on mitmel pool palju kõrgem kui Eestis. See kohus peaks tõesti olema äärmuslik, viimane instants. Kohtus, veel kord ma tuletan meelde, hakkavad vanemad kohut veenma selles, miks teine vanem on halb, ja sellisena juba olemuslikult kohtumenetlus ei ole sobiv selliste asjade lahendamiseks. Tuletan meelde, et lapsed loevad neid kohtutoimikuid hiljem, kui nad suuremaks saavad.

10:44 Aseesimees Toomas Kivimägi

Marek Reinaas, palun!

10:44 Marek Reinaas

Aitäh, hea juhataja! Austatud digi- ja justiitsminister! Teie ministrinimes on selline üsna kummaline kombinatsioon, aga kui hakata järgi mõtlema, siis tegelikult see on üks väga mõistlik kombinatsioon, eriti teemal, mis vilksatas ka teie ettekandest läbi. Ja pean ma siin silmas eelkõige personaalset riiki, ehk siis teema, kus ma arvan, nii õigusküsimused kui ka digiteemad omavahel täpselt kokku saavad. Aga peab ka tunnistama seda, et personaalse riigi mõiste on jäänud väga paljudele inimestele võib-olla arusaamatuks. Hea minister, palun selgitage see mõiste võib-olla lõpuks selgelt ja arusaadavalt lahti, et mida see personaalne riik siiski tähendab, millega seda süüakse ja kuidas see igapäevaelus inimesteni jõuab.

10:45 Justiits- ja digiminister Liisa-Ly Pakosta

Aitäh! Tõenäoliselt on enamik inimesi saanud ettevõtetelt juba personaalseid teenuseid. Ehk et ettevõte on näinud teie kohta mingeid eelnevaid andmeid – olgu selleks teie senine tarbijakäitumine, olgu selleks teie vanus ja sugu näiteks – ja on teinud teile siis personaalse pakkumise kogu selles massiivses pakkumiste hulgas, mis kasutada on. Riigina, eriti Eesti riigina me suudame seda tegelikult samamoodi teha. Me suudame inimestele pakkuda just neile vajalikke teenuseid just siis, kui inimene seda vajab. See ongi personaalne riik. Ja see on ühtlasi ka maksumaksjale kõige soodsam riik, pakkudes ühtepidi kõige paremaid ja kõige tõhusamaid teenuseid, teeb ta seda kõige otstarbekamalt ja kõige väiksema bürokraatiaga, mis eales võimalik. Toon ühe näite, mis meil on ka töös või ettevalmistamisel: näiteks toimetulekutoetus. Me tahame aidata neid inimesi, kellel Eestis on kõige raskem ja kes saavad toimetulekutoetust. See on puhas andmepõhine otsus tegelikult. Me oleme näinud, kuidas Riigikogu Kantselei juures olev Arenguseire Keskus on analüüsinud erinevaid personaalse riigi teenuste pakkumise võimalusi, ja on sealt välja toonud, et just näiteks toimetulekutoetus võiks olla see, kus ühiskondlik personaalse teenuse osutamine võiks olla kõige efektiivsem. Sest me räägime inimestest, kes on sedavõrd kehvas majanduslikus olukorras, et neil on raske iseennast aidata, iseendaga toime tulla, tõenäoliselt võib olla neil ka raske vajalikke taotlusi riigile esitada. See on üks näide sellest, kuidas riik saab inimestele paremini appi tulla ja aidata kõige nõrgemaid personaalsete pakkumistega toimetulekutoetuse saamise puhul, kui inimene ise näiteks ei ole ka taibanud seda taotleda. Me näeme analüüsidest, et tegelikult neid inimesi, kes kvalifitseeruksid toimetulekutoetusele, on tõenäoliselt rohkem kui neid inimesi, kes on seda taotlenud. Aga see tähendab seda, et meil on Eestis lapsi, meil on Eestis eakaid inimesi, kes täna peaksid riigilt abi saama, aga seda ühel või teisel põhjusel praegu ei saa. Ja siin saab personaalne riik inimestele päriselt appi tulla.

10:48 Aseesimees Toomas Kivimägi

Vadim Belobrovtsev, palun!

10:48 Vadim Belobrovtsev

Aitäh! Te mitu korda mainisite, et meil on siin Eestis väike äge digirahvas. Aga probleem on selles, et see väike äge digirahvas maksab näiteks internetiteenuste eest võib-olla kõige rohkem Euroopas või vähemalt meie internetiteenused on ühed kallimatest. Ja minu küsimus ongi see, et me oleme siin sel teemal päris palju rääkinud, et kuidas see asi siis edeneb teil. Kas aastaks 2035 on lootust, et see olukord muutub ja et me ei pea nagu kõige rohkem Euroopas selle eest maksma, või ikkagi see kuidagi ei liigu?

10:49 Justiits- ja digiminister Liisa-Ly Pakosta

Aitäh! Väga hea küsimus. Jaa, kindlasti on aastaks 2035, aga ka tegelikult oluliselt varem olukord parem. Ja ma väga tänan, et te olete järgi jätmatult seda teemat fookuses hoidnud. 

Peaks olema Riigikogu poole liikumas moel või teisel näiteks numbriliikuvuse kiirendamise eelnõu. Lühidalt tähendab see seda, et kui Eesti inimene täna oma mobiilsideoperaatorile ütleb, et talle see pakett enam ei sobi ja ta soovib liikuda teise teenusepakkuja juurde, siis vast kõik, kes seda on teinud või proovinud, kogenud seda, et senine teenusepakkuja teeb teile oluliselt odavama hinnapakkumise, kui seni te olete maksnud. Järelikult see on see tegelik turuhind. Ja selleks, et teenusepakkujad pakuks kohe tegelikku turuhinda, me lühendame seda aega, mis jääb ühe teenusepakkuja juurest teise teenusepakkuja juurde liikumiseks, mis survestab telekommunikatsiooniettevõtteid pakkuma kohe tegelikult seda odavamat hinda. 

Teiseks, me vaatame üle selle kaablite riigipoolse toetamise rahastuse, selleks et tagada, et tõesti neid liitumisi oleks. Me täna näeme, et kaableid on küll palju paigaldatud, aga liitumisi on vähe. See on osalt tulenenud ka sellest, et seal ei ole selget vastutust pandud kaablite paigaldajatele, et nad tegelikult tagaks, et ka need liitumised oleksid olemas. 

Kolmandaks, me vaatame üle konkurentsireeglid, et need kehtiksid kõikidele telekomiturul toimetajatele. Me vaatame üle ka need nõuded näiteks kaablite paigaldamisel, et oleks tagatud mitte ainult kanalisatsioonitoru ja veetoru piisav läbilaskevõime, vaid ka sidetoru piisav läbilaskevõime, sõna otseses mõttes, et erinevad teenusepakkujad saaks sinna liituda ja nii edasi ja nii edasi. Nii et seal on terve rida tegevusi käimas, mis peaks neid hindu alla tooma ja konkurentsiolukorda parandama.

10:51 Aseesimees Toomas Kivimägi

Maria Jufereva-Skuratovski, palun!

10:51 Maria Jufereva-Skuratovski

Austatud istungi juhataja! Lugupeetud digiminister! Te küll mainisite vabadusest ja mina tahaksin küsida. Kuidas saab Eesti kaitsta oma riiki ja oma inimesi digimaailmas, nimelt erinevatel digiplatvormidel, kus käib tõeline infosõda, mis on hästi planeeritud ja juhitud meie naaberriigist, nimelt Venemaalt? Ja mul on ka mõnevõrra filosoofiline küsimus: kust jookseb piir sõnavabaduse ja inimese vastutuse vahel?

10:51 Justiits- ja digiminister Liisa-Ly Pakosta

Aitäh! Äärmiselt olulised, põhimõtteliselt olulised küsimused. Infosõjaga on hädas olnud kõik riigid, nii kaua kui me kirjalikke allikaid teame. Isegi Pompei varemetest on ju välja kaevatud infosõja elemente, nagu me teame. Infosõja täpsemat strateegiat saab kindlasti paremini tutvustada peaminister, sest selle lahendamise keskne koht on Riigikantseleis, kes tegeleb strateegilise kommunikatsiooniga. 

Mis puudutab Justiits- ja Digiministeeriumit, siis sõnavabaduse küsimus on meil ikkagi äärmiselt oluline. Sõnavabaduse kaitse on äärmiselt oluline põhiseaduslik väärtus. Ja me oleme uues koalitsioonis kokku leppinud selle, et Euroopa Nõukogu raamdirektiivi, 2009. aastast, mis räägib meile eriti ohtlikus vormis, nimetame seda ka muu hulgas infosõjaks, üleskutsetest vägivallale, usutunnistuse või rahvuse või nahavärvi alusel – kõik see, mida me kahjuks praktikas teame, et maailmas on juhtunud ja mis on olnud inimmasside suunas oskusliku tegutsemise korral pahalaste poolt edukas –, selle raamotsuse, mille poolt oli terve Riigikogu 2009. aastal, me võtame samal kitsal kujul üle, nagu ta 2009. aastal kõikide erakondade toetuse sai. Me ei lähe seal laiemaks. 

Ja kui on soovi laiemalt lahendada sõnavabaduse või siis ka vaenukõne küsimusi, siis me vaatame seda ikkagi mõistlikult ja kaalutletult, me vaatame seda nii, nagu õigusloomeprotsess ette näeb – väljatöötamiskavatsus, probleemi täpne kirjeldus ja siis erinevate alternatiivide kaalumine, mis oleks kõige õigem või vajalikum teha. 

Küll aga me näeme väga olulist muret küberkiusamises. Me näeme, kuidas see toob kaasa laste vaimse tervise kannatusi. Õpetajad lahkuvad töölt või äärmiselt raskes olukorras on näiteks perevägivalla, lähisuhtevägivalla ohvrid. See kindlasti on üks valdkond. 

Ma jõudsin infosõjast ja sõnavabadusest pisut kaugele, aga tõesti sõnavabaduse piir läheb sealt, kus piltlikult öeldes algab teise inimese nina. Ehk sul on õigus rusikatega vehelda, aga mitte lüüa samal ajal teist inimest. See on see koht, kus sõnavabaduse piir läheb, ja seda sõnavabadust me selle piirini kõhklusteta kaitseme, et me kaitseme ka võimalikke ohvreid, näiteks küberkiusamise eest, paremini.

10:54 Aseesimees Toomas Kivimägi

Tanel Kiik, palun!

10:54 Tanel Kiik

Austatud Riigikogu aseesimees! Lugupeetud minister! Mul on ka tõsine mure selle töölepingu seaduse teemal, mille kohta siin mu hea kolleeg juba küsis. Algselt see eelnõu mõeldi väidetavalt kitsastele sihtrühmadele, mida ka teie olete siin käsitlenud – on nad siis õpilased või üliõpilased, vähenenud töövõimega inimesed, eakad –, ja tegelikult ka sellel teemal ei saavutatud kokkulepet ametiühingute ja teiste organisatsioonidega. Ja nüüd selle asemel, et seda tagasisidet arvesse võtta, neid murekohti ja kriitilist hoiakut, on valitsus keeranud veel vinti peale ja mulle teadaolevalt just teie ettepanekul on sellest eelnõust välja võetud kõik need erinevad kitsendused. Ehk … piiritletud sihtrühmadena, vaid seda juhupalgalepingut on võimalik laiendada põhimõtteliselt kõikidele Eesti töötajatele. Selle vastu on sõna võtnud juba veel lisaks ametiühingutele arstide liit, Eesti haridustöötajate kutseliit, selle vastu on sõna võtnud puuetega inimeste koda, loomulikult Sotsiaaldemokraatlik Erakond. Ja ma küsin, et miks te niimoodi poliitikat teete. Te enne kirjeldasite ka, et on siin konsulteeritud, kaasatud, et võetakse see kriitika, ja selle asemel, et seda ka arvestada, siis keeratakse vinti veel peale vastupidises suunas. Mis kaasamine see on?

10:56 Justiits- ja digiminister Liisa-Ly Pakosta

Aitäh! Ma alustan vast ühe näitliku looga, millega ma tegelesin siis, kui ma töötasin võrdsete võimaluste volinikuna. Minu poole pöördus üks ema, kes kasvatas üksinda, ütleme, vaimse tervise erivajadusega last. Ja tal läks hästi: ta töötas kenasti täiskohaga, kuni laps oli lasteaias, kus laps oli hoitud terve selle aja jooksul, kus tema ema oli tööl. Ja nüüd, kui laps läks esimesse klassi, siis kool ei pakkunud piisavalt teenuseid nii-öelda pikapäevarühma osas, kuna lapse vaimse tervise erivajadus oli tõesti kooli jaoks üsna keeruline lahendada. Ja see ema ei leidnud ka tööandjaga kokkulepet, lapsel oli ka kooliga kohanemine väga keeruline. Ema ei leidnud ka tööandjaga kokkulepet, et töötada sellel perioodil siis paindliku tööajaga, ja ta tegelikult oli sunnitud töölt lahkuma. Ja te võite ette kujutada, kui raske on uuesti leida töökohta emal, kes üksinda kasvatab raskema erivajadusega last. Loomulikult, ka tollel hetkel tegelikult leidsin ma puudujääke nii kooli töös kui ka see tööandja oleks pidanud juba kehtiva seaduse alusel olema vastutulelikum. Aga kui me mõtleme selle peale, et seaduseelnõus olid väga kitsad sihtrühmad toodud, kellele see eelnõu oleks laienenud, näiteks kuni 7-aastaste laste vanemad, siis tekib tõepoolest küsimus, et miks üksnes kuni 7-aastaste laste vanemad, kui samasugust töölepingut võiks minna vaja ka 8-aastase lapse vanemal, eriti olukorras, kus me teame Eestis, et kooliaasta pikenemine on meil ametlikult võimaldatud kaheksa eluaastani, juhul kui laps vajab täiendavat abi. Meil on võrdse kohtlemise põhimõte Eestis, seal ei olnud kitsas piiritlemine kooskõlas võrdse kohtlemise ja võrdsete võimaluste põhimõttega. Veel kord ma rõhutan üle: sellist paindlikku töölepingut saavad kasutada üksnes need töötajad, kes seda ise soovivad ja kes ise soovivad sellist töölepingut sõlmida. Ei ole õige jätta muljet, justkui halveneks kõikide töötajate tööalane olukord – see on vale. Paraneb selliste töötajate olukord, kes ise soovivad paindlikku töölepingut sõlmida. Nüüd on lihtne muidugi sellele öelda vastuväidet, et aga töötaja on nõrgemas olukorras ja teda sunnitakse sellist lepingut sõlmima. Meil on siiski Eestis üsna tagasihoidlik tööpuudus. Kui kedagi sunnitakse sõlmima töölepingut, millega inimene ei ole nõus, on minu üleskutse sellel inimesel kohe pöörduda ikkagi õiguskaitseorganite poole ja oma õigus jalule seada. Sellise lepingu pealesundimine on ühemõtteliselt keelatud.

10:59 Aseesimees Toomas Kivimägi

Madis Timpson, palun!

10:59 Madis Timpson

Austatud istungi juhataja! Lugupeetud minister! Suur tänu ettekande eest! Elatisvõlgnike teema on loomulikult väga oluline ja ma julgustaksin küll selles suunas julgelt tegutsema edaspidi. Võib-olla aitaks kaasa veidi elatisvõlgnikele osade kaupa maksmise võimaldamine, esimese sammuna. Aga küsimus ka, et te rääkisite erinevatest menetlusliikidest. Minevikus on olnud jutte ja mõtteid ja ideid nõndanimetatud ühtsest menetlusseadustikust kõikidele kohtumenetlustele. Kas see mõte on teie hinnangul ka momendil aktuaalne ja kas on plaane selles suunas liikumisel?

10:59 Justiits- ja digiminister Liisa-Ly Pakosta

Aitäh! Ideaalis võiks ta muidugi olla lihtsam ja selgem ja ühtsem ja konsolideeritum, aga praegu, ütlen ausalt ära, et arvestades seda ressurssi, mis meil on, mida ei ole palju, Eesti riik on õhuke, meil on ametnikke vähe, et praegu liigume edasi siis nende konkreetsete valukohtade lahendamisega tsiviilkohtu, halduskohtu ja siis ka kriminaalmenetluste osas, mida meil on teada juba, et tuleks lahendada, milleks on eelnevad ministrid teinud ka vajalikku eeltööd, katsume need asjad ära lahendada siin ühiselt Riigikoguga. Ja kui need otsused on vastu võetud ja kui ressurssi riigil tekib juurde, näiteks kas või järgmisest Euroopa Liidu rahastusperioodist, ka senised sellised konsolideerimised või õigusaktide läbivaatamised on toimunud tänuväärselt Euroopa Liidu rahastusel, siis kindlasti see oleks üks valdkond, kus vaadata modernsemalt veelgi ja kaasaegseid võimalusi üle vaadates need asjad üle.  

Menetluste kiirendamise puhul me ju ikkagi räägime muu hulgas ka näiteks sellest, kuidas menetlustesse ikkagi see digipool väga selgelt sisse tuua ja need digivõimalused, tehisaru võimalused väga selgelt sisse tuua. Justiitsvaldkonna digiteerimine on üks ka praeguse Euroopa Liidu komisjoni üks prioriteete. Eesti on kindlalt esirinnas ja ma usun, et mitte küll võib-olla lähima paari aasta jooksul, aga kindlasti lähemate aastate jooksul saab see asi paremalt ja lihtsamini inimeste ja kohtunike ja kogu ühiskonna jaoks lahendatud. 

11:01 Aseesimees Toomas Kivimägi

Andre Hanimägi, palun!

11:01 Andre Hanimägi

Lugupeetud aseesimees! Lugupeetud minister! No kinnisvara ostmisel on saanud varjatud puuduste arvelt teenimine vaat et eraldi majandusharuks. Erinevad asjatundjad, sealhulgas kohtunikud, notarid, aga loomulikult ka müüjad ise, on päris mures, et see trend on hakanud levima. Ma küsin, kas te näete, et on vajalikud ja on võimalikud mingisugused muudatused, mis jätkuvalt kaitseksid ostjaid, loomulikult, aga kaitseksid ka müüjaid.

11:02 Justiits- ja digiminister Liisa-Ly Pakosta

Aitäh! Tõepoolest, praktika on kohati liikunud sinna kohta, kus seaduslooja ilmselt seda mõistliku lahendusena ette ei näinud, aga kehtiv õiguse tekst seda tegelikult ju väärkasutust sisuliselt võimaldab. Olen kuulnud ka sellistest juhtumitest, kus kohtusse pöördutakse – ma ei taha nüüd küll kellelegi halba nõu anda – isegi sellega, et ostsin maja koos kinnistuga ja leidsin kinnistust mulle alt mingit prügi ja seetõttu on kõik jube halvasti. 

Teisest küljest, meil on tarbijakaitse ehk kuidas siis tõesti ostjat varjatud puuduste eest ja nende hilisema ilmnemise eest kaitsta. Praegu nendele, kes täna maja müüvad või korterit müüvad, on mul üks lihtne soovitus: kirjutage lepingusse sisse, et kõik on jube halvasti, täiesti elamiskõlbmatu, ja sellel kinnisvaral on olemas kõikvõimalikud varjatud puudused, mis eales võite ette kujutada. Võib-olla ostu-müügi hind läheb sellest natukene alla, aga vähemalt te olete taganud selle, et teie hilisem õigusrahu on tagatud ja see müük ka sellisel kujul lõplikult jõustub. Olles seda nüüd siin öelnud ja nähes teie osaliselt mõistvat naeratust selle peale – loomulikult, see ei ole viis, kuidas me tahaksime, et Eesti riigis asjad on. 

Me vaatame seda kinnisvara ostu-müüki üle mitme aspekti pealt. Me vaatame näiteks üle seda, kuidas muuta lihtsamaks inimestel kodulaenu maksmine, kuidas muuta see odavamaks, kuidas parandada konkurentsiolukorda, kuidas inimesed saaksid kergemini liikuda erinevate pankade vahel. Ehk see, mida Eesti Pank on siin ka väga hästi oma analüüsides esile toonud. Aga me vaatame tõesti ka seda, kuidas tarbijakaitse ja ja kinnisvara müüja vahelist tasakaalupunkti viia õiglasemaks. Senikaua, kuni neid seadusemuudatusi veel ei ole, olen ma kahjuks sunnitud selle nõuande juurde jääma, et kirjutage oma notariaalsete lepingutesse sisse see, et kõikvõimalikud puudused on seal olemas, et neid ei saaks hiljem millegi uue ja üllatuslikuna välja tuua. 

Kiidan siinkohal väga ka Eesti notareid. Notarid teevad väga head nõustamist. Paljudel inimestel on ekslik arusaam, et maakler teeb nende eest kogu õigustöö ära. Tegelikult turul on see ikka notar, kes seda tööd teeb. Ja notar on see, kes ka juhendab õige ja õiglase lepingu sõlmimist. Paraku maakleritest on elulises praktikas vähe kasu. Kui me aga vaatame notaritasude ja maakleritasude erinevust, siis see on kolossaalselt suur. Ma kindlasti sooviksin, et notarid saaks üle Eesti õiglasemat tasu oma raske töö eest.

11:05 Aseesimees Toomas Kivimägi

Liina Kersna, palun!

11:05 Liina Kersna

Hea istungi juhataja! Austatud minister! Meil on tõesti põhiseadusest tulenev kohustus hoolitseda selle eest, et tehisaru hakkaks rääkima väga head eesti keelt. Te ütlesite oma kõnes, et juba lähiajal on plaanis eesti keele korpust kahekordistada ja tulevikus jõuda 15 miljardi sõnani. Ma küsin, mida te olete juba teinud ja mida te plaanite teha selleks, et see hea plaan saaks reaalsuseks.

11:05 Justiits- ja digiminister Liisa-Ly Pakosta

Aitäh! Justiits‑ ja Digiministeeriumis käib koos regulaarne töögrupp, kes vaatab neid siis nii meediaorganisatsioonide poolt, autoriõiguste poolt, aga ka erinevate ministeeriumite poolt, et kuidas seda võimalikult paremini korraldada ja mis on erinevad võimalikud lahendused. Kooskõlastusringil peaks olema ka juba seaduseelnõu, mis täpsustab seda, et tehisaru näol me näeme ikkagi seda teadus‑ ja arenduserandi kasutamise võimalust ehk tehisaru on süsteem, mis analüüsib, ja sellest tulenevalt on üleeuroopalises õigusruumis pakutud ka lahendus selleks, et tõesti, kui ei ole tehtud andmete või tekstide omanike poolt see nii-öelda väljaastumismärge ehk ma ei soovi, et minu andmeid kasutataks, siis sellisel juhul on teadus-arenduserandiga tehisharul õigus selgemalt võimalik neid tekste kasutada.

Sellest õiguslikust vaidlusest ilmselt me veel kuuleme. Oluline on see, et me leiaksime sellise lahenduse, kus eesti keel eesti kultuurile on hästi kaitstud, aga samal ajal loojad on motiveeritud ka edasi looma ja saavad oma loomingu eest õiglast tasu. See on see koht, kus me neid lahendusi täpsemalt otsime. Aga üldine lähenemine, mille me oleme võtnud, on selles, et seda teadus-arenduserandit koos väljaastumise võimalusega kõikidele tekstide valdajatele, et selle pealt me saaksime edasi liikuda, nii nagu see on Euroopa Liidus ka üldisem lähenemine.

11:07 Aseesimees Toomas Kivimägi

Helle-Moonika Helme, palun!

11:07 Helle-Moonika Helme

Aitäh, hea eesistuja! Minister! Te ütlesite algul, et te ei räägi kriminaalpoliitikast, ei räägi õigusriigist, aga tegelikult lubasite endale rääkida mõlemal teemal. Vihjasite algul, et küsimusi te sel teemal justkui ei oota, aga ma ei allu sellele ja ma küsin. Kuidas te suhtute reformierakondlastele kuuluvas Pihlakodus toimunud räigesse inimõiguste rikkumisse, kus dementsete vanainimeste, naiste vägistamise osas uurimist juhtinud prokurör ja hiljem kinnitas selle üle Põhja Ringkonnaprokuratuuri juhtivprokurör, nad jõudsid järeldusele, et tegelikult vanainimestele ei põhjustatudki vaimset ja füüsilist tervisekahju, sest nad ei saanud aru, mis tegelikult toimuks. Ohvriteks olid inimesed, kes ei suutnud isegi mitte rääkida, keerata, pöörata, naeratada, nad olid kõige abitumad inimesed, ja nende lähedased, kellele teile alluv Eesti õigussüsteem kõige räigemalt moel just hiljuti selja keeras. Kas tahate või ei taha, kommenteerige seda juhtumit, sest enne tegite väga suuri ja õilsaid sõnu eakate, kõige nõrgemate ja haavatavamate õiguste teemal.

11:08 Justiits- ja digiminister Liisa-Ly Pakosta

Aitäh! Ma igaks juhuks korrigeerin selle, et ma ei ole kuidagi vihjanud, et ma ei oota küsimusi sellel teemal. Ma ütlesin üksnes seda, et ma oma ettekandes ei käsitle seda. Pihlakodu juhtum on kindlasti see, mis tõesti vajab ühiskonnas laiemat selgitamist. Üldiselt ma tänan selle küsimuse eest. 

Kõigepealt ma parandan selle, et prokuratuur on ühemõtteliselt jõudnud seisukohale, et toimus raskendavatel asjaoludel vägistamine, ja tegemist on praegu käimas oleva kohtumenetlusega. Äärmiselt oluline õigusriigi printsiip on selles, et minister ei sekku käimasolevatesse kohtumenetlustesse. Seetõttu, kuna tegemist on käimasoleva kohtumenetlusega, ma kommenteerin neid asjaolusid, mis on avalikus meedias ilmunud. Ja kinnitan üle, et prokuratuur on esitanud kohtule ikkagi vastavalt karistusseadustikule raskendavatel asjaoludel vägistamise süüdistuse. Raskendavateks asjaoludeks on nii see, et tegemist oli usaldusisikuga ehk hooldajaga, ja teine raskendav asjaolu on kõhklematult see, et tegemist oli abitus olukorras olevate inimestega. Mõlemad on üldtunnustatult raskendavad asjaolud vägistamisele. Ei ole mingisugust kõhklust selles, et raskendavatel asjaoludel vägistamine kohtus liigub õiglase karistuse suunas. 

Vaidlus, mis tekitas avalikkuses segadust – ma olen seda meelt, et see prokuratuuri sõnastus oli äärmiselt ebaõnnestunud. Aga ma olen teinud ka sammu teises suunas, mis on võib-olla vähe tähelepanu saanud. Ma selgitan ära, kus see probleem on. Meil on Eestis väga hästi korraldatud see, et kui inimesel on ohvrina enda õiguste kaitsmine kriminaalmenetluses, on võimalik sama menetluse käigus taotleda ka tsiviilkahjude hüvitamist. See on igati mõistlik ja igati asjakohane asjade korraldus. Selle hagi tsiviilkahjude hüvitamiseks ehk siis muude kannatuste eest raha saamiseks hüvitisena, selle nõude oleks pidanud esitama riigi poolt rahastatud advokaat, keda riik pakkus appi kannatanu poolele. Riik pakkus enda poolt kannatanutele abi, maksis kinni advokaadi ja see oli selle advokaadi ülesanne tegelikult, selline hagi tsiviilkahjude kohta esitada. Advokaat sellist hagi ei esitanud. Minu hinnangul nõuab selline käitumine advokaadi poolt igal juhul uurimist. Ma olen selle kohta teinud kirjaliku avalduse advokatuurile, nõudes advokatuurilt nende asjaolude põhjalikku uurimist ja vastavalt siis selle advokaadi suhtes õiglaste otsuste langetamist. Eestis on õigusriik niimoodi korraldatud, et advokaadi üle sellistel juhtudel õigust ja õiglust mõistab advokatuuri aukohus vastavalt seadusele. 

Veel kord: ei ole ka senise kohtupraktika valguses mitte mingisugust kõhklust, et täiendavad kannatused, mille alusel seda tsiviilkahju nõuda, igal juhul olemas olid – seda kinnitab ka kogu senine kohtupraktika –, ja see hagi oleks tulnud esitada sama menetluse raames. Prokuröril kehtiva õiguse järgi puudub isegi õigus sellist hagi ka kuidagi tagasi lükata. Kui see hagi oleks advokaadi poolt esitatud siis, kui ta pidi seda esitama, siis, veel kord rõhutan üle, prokuröril – ükskõik, mida ta oleks arvanud – kehtivas õiguskorras ei oleks olnud mingil moel võimalik seda kuidagi takistada. Advokaat mingil põhjusel jättis selle esitamata ja minu arust oli see vale. Ma olen palunud neid asjaolusid põhjalikult uurida. 

Nii et ma loodan, et saab õiglase karistuse see kurjategija, keda enne süüdimõistvat kohtuotsust me kurjategijaks süütuse presumptsiooni alusel nimetada küll ei saa, ja ma loodan, et jõutakse õiglase lahenduseni ka tsiviilkahjude osas, ja ma loodan, et teevad omad selged järeldused nii sõnastuse, empaatiavõime kui ka tegelikult ohvrite kaitse osas advokatuur ja prokuratuur mõlemad.

11:13 Aseesimees Toomas Kivimägi

Züleyxa Izmailova, palun!

11:13 Züleyxa Izmailova

Aitäh, austatud minister! See juhtum on tõepoolest täiesti õõvastav: olukord, kus inimesed usaldavad oma lähedased hooldusasutuse hoolde, aga selle asemel, et nende eest head hoolt kanda, neid hoopiski vägistatakse. See on lihtsalt rõve ja jälk. Antud küsimuses lasub teil ministrina vastutus nii prokuratuuri moraalse ja õiguskuuleka käitumise eest kui ka Eesti inimeste usalduse hoidmise eest riigi ja õiguskaitsesüsteemi vastu. 

Öelge palun, kas teie hinnangul saab selline prokurör, kes on öelnud, et iga tahtevastane suguühe ei pruugi põhjustada vaimset ja füüsilist tervisekahju, oma ametis üldse edaspidi jätkata. Ja palun öelge, milliseid muudatusi olete te planeerimas, et edaspidi oleks kannatanute õigused ja väärikus paremini kaitstud, ning mida konkreetset olete ette võtmas, et enam mitte ükski prokuröri Eestis ei kahtleks, et vägistamine põhjustab vaimset ja füüsilist tervisekahju ka neile, kes seda alati väljendada ei saa.

11:15 Justiits- ja digiminister Liisa-Ly Pakosta

Aitäh! Ehkki ma nõustun paljuski teie küsimuses toodud hinnangutega, ma siiski möönan, et meil on maailmavaateline eriarvamus. Ja meie maailmavaateline eriarvamus on selle koha peal, et kas me Eesti riigis vallandame neid inimesi, kes on oma sõna kasutanud kuidagi ebaõnnestunult. Jah, selle prokuröri vastus küsimusele oli selgelt ebaõnnestunud. Ja juristina ma ütleksin, et ta tõenäoliselt sai ajakirjaniku küsimusest valesti aru. Kui ta esimest korda vastas valesti või eksitavalt, ebakohaselt, siis ebaõnnestunud oli prokuratuuri teistkordne kinnitus õigusaktile viitega. Aga prokuratuur on nüüd mitu korda avalikult seda kahetsenud ja öelnud, et see oli ebaõnnestunud kommunikatsioon. 

See, kas Eesti Vabariigis sõnavabaduse kasutamine lõpeb raevukate karistustega või sõnavabadust hinnatakse kui millegi sellisena, mida Eesti Vabariigis on võimalik inimestel kasutada ilma karistuse kandmist kartmata, selles ilmselt seisneb meie maailmavaateline eriarvamus. 

Ühiskonnas on nii neid inimesi, kes leiavad, et sõna vaba kasutamise eest tuleb inimesi tingimata karistada – nii nagu teiegi nõudsite minu käest, et kas ma ei kavatse seda inimest vallandada –, ja on neid inimesi, kes seisavad sõnavabaduse kaitsel ka siis, kui öeldu on ebamugav või ebameeldiv. Mina kõhklematult kuulun nende inimeste hulka, kes kaitseb sõnavabadust ka siis, kui öeldu on ebameeldiv või isegi vale. Ja selles on meie maailmavaateline eriarvamus. 

Nüüd, mis puudutab ministri sekkumist käimasolevasse kohtumenetlusse, siis ka siin pean ma õigusriigile äärmiselt oluliseks seda, et kõik ülejäänud inimesed Eesti Vabariigis saaksid vabalt suud pruukida ja öelda, mida nad sellest kohtuasjast arvavad. 

Ent minister justiits- ja digiministrina käimasolevatesse kohtuasjadesse ei tohiks minu hinnangul mitte kunagi sekkuda, ammugi mitte menetlusosalist prokuröri vallandades. Ehk ma olen mõnes mõttes kahvlis – pöörad vasakule, surm, pöörad paremale, hukkumine. Aga see on see õigusriigi olukord, kus me oleme. Sõnavabaduse kaitsmine ei ole liiga lihtne ja ka kohtumenetluse sõltumatuse kaitsmine ei ole kunagi liiga lihtne. Vaatamata sellele, et see mõnikord on ebapopulaarne, kaitsen ma kohtumenetluse sõltumatust ja kaitsen ma sõnavabadust. 

Olles seda kõike öelnud, kordan üle: minu hinnangul väljendas Õhtulehes advokaat Paul Keres sõna-sõnalt ja kõikide kirjavahemärkidega seda, mis on ka minu isiklik arvamus. Ma ei hakka seda lugu siin ette lugema, soovitan kõigil lugeda, see oli väga hea kokkuvõtte kõigest toimunust, mis läks valesti ja mida oleks tulnud teha teisiti.

11:18 Aseesimees Toomas Kivimägi

Kersti Sarapuu, palun!

11:18 Kersti Sarapuu

Aitäh, austatud juhataja! Hea minister! Jah, ma jätkan samal teemal, millega Pipi-Liis Siemann alustas, see puudutab laste hooldusõigust. Ja ma peatuksin väga konkreetsel juhtumil. Me oleme näinud, et viimasel aastal on Facebooki haaranud Kristiina Heinmetsa tütre hooldusõiguse lugu, pigem saaga juba. Ja nüüd, kuna ta on ise avalikustanud kõik need dokumendid, mis puudutavad nii prokuratuuri, kohtu või ka advokaatide ütlemisi, kirju ja nii edasi, siis nägin ka seda, et ta on pöördunud teie, ministri kui ministri poole. Kuidas te leiate, mida peaks antud olukorras tegema? Kuidas te vastaksite talle ja milles näeksite lahendust, et tütar ja ema saaksid rahus edasi elada?

11:19 Justiits- ja digiminister Liisa-Ly Pakosta

Aitäh! Ma ei ole jõudnud jah sellele saabunud kirjale veel vastata, aga teen siis vastusega siinkohal algust. Minu arust oleks päris jube, kui Eesti Vabariik toimiks niimoodi, et minister isiklikult lahendab kohtuasju ja ütleb, kuidas neid tuleb lahendada ja mismoodi tuleb otsuseid teha. Ehk et, õigusemõistmisega tegelevad meil ikkagi sõltumatud kohtud ja nii, nagu ma eespool tutvustasin, tegutsen ma selle nimel, et veelgi tõsta kohtute sõltumatust, vähendada täitevvõimu võimalusi kohtutegevustesse sekkuda. Ja minu eesmärgiks on täieliku põhiseadusliku institutsioonina kohtute täieliku sõltumatuse tagamine õigusemõistmiseks. Edasikaebamise õigused ja kõik on see, mis paraku on kasutatav juhul, kui üks või teine kohtuotsus ei sobi inimestele. Kahjuks pean ma ka seda ütlema, et sotsiaalmeedia, või some, ei ole kõige parem koht õiglusemõistmiseks ja ammugi mitte nende inimeste üle õigluse mõistmiseks või nende inimeste osas õigluse mõistmiseks, kes iseennast kuidagi kaitsta ei saa, olgu selleks alaealised, piisavalt väikesed lapsed. 

Selles loos, konkreetses loos, mida te küsisite, ei ole ma tutvunud kinniste kohtuasjade materjalidega ja ma ei tea täit tõde või täit pilti, et anda mingisuguseid hinnanguid. Mul puudub ka õigus nende kohtuasjade materjalidega tutvuda, kuna seal sisalduvad delikaatsed isikuandmed, ja ma ei kavatse seda õigusetust kuidagi ebaõiglaselt või õigust rikkudes muuta. See on äärmiselt oluline minu arvates, et ühiskond arutleks nende teemade üle: kuidas me tagame lapse lähedase suhtlemise mõlema vanemaga, nii ema kui isaga; kuidas me tagame selle, et nii emadel kui isadel on julgust pöörduda kohe õiguskaitseorganite poole, kui peres on vägivalda; kuidas me tagame selle, et perelepitus toimiks paremini; kuidas me tagame selle, et ei toimuks sisuliselt lasterööve; kuidas me tagame selle, et kohtutäiturid ei peaks kohtuotsuste sundtäitmisel elusate, luust ja lihast armsate laste üle langema sellistesse olukordadesse, kus nad peavad kasutama politsei jõudu. Need on need küsimused, kus ma arvan, et terve ühiskond peab kaasa mõtlema ja kaasa rääkima, et mis on need õiged ja õiglased lahendused. Konkreetset kohtuasja mul ministrina … ma ei saa kuidagi rohkem kui tavakodanik sellesse sekkuda. Ja tavakodanikuna on minu positsioon alati olnud selles, et lapsevanemad peaksid tegema kõik endast oleneva, et vältida kohtuvaidlusi, leppida omavahel kokku laste kasvatamine ja kui see ei õnnestu, otsida lahendusi lepitusest. Lapsevanemad peaks otsekohe pöörduma õiguskaitseorganite poole, kui on peres vägivalda, ja otsima abi, riigi abiga selle vägivalla vastu. Ja kuna antud juhul on ka avalik see, et on kasutatud võõrandamist selle lapse suhtes, paljudes riikides on ka see võõrandamine eraldi karistatav, Eestis ta eraldi karistatav veel päris sellisel kujul ei ole – ka see on üks ühiskondliku arutelu teemasid. Mul ei ole mitte midagi kahjuks head öelda sellele lapsele, kes on sellesse olukorda täna sattunud. Ma väga loodan, et need vanemad lepivad kokku ja jõuavad omavahel selliste lahendusteni, kus selle konkreetse tüdruku kasvukeskkond on lõpuks ometi normaalne ja mõlema vanemaga lähedast suhtlust toetav.

11:24 Aseesimees Toomas Kivimägi

Anti Allas, palun!

11:24 Anti Allas

Aitäh, hea eesistuja! Austatud minister! Täna hommikul me kohtusime fraktsioonis Eesti Panga juhtkonnaga ja arutasime Eesti majanduse olukorda ja kasvupotentsiaali võimalusi. Ja nagu me sellel kohtumisel ühiselt tõdesime, siis majanduskasvu toetamiseks ja liiga kiire inflatsiooni allatoomiseks on väga oluline võrdsema ühiskonna loomine ja õiglase konkurentsi tagamine. Aga minu arvates paraku teie eestvedamisel surutakse läbi konkurentsiseadust, mis teenib selgelt vastupidist eesmärki. Ja siit ka minu küsimus, et miks praegune valitsus eelistab selgelt ja järjepidevalt üksikute ettevõtete ärihuvisid laiematele ühiskonna huvidele.

11:25 Justiits- ja digiminister Liisa-Ly Pakosta

Ma ei saa kuidagi nõustuda teie küsimuses toodud süüdistustega. Vastupidi, me oleme esitanud konkurentsiseaduse sellise versiooni, mis jätkab Riigikogu õigustraditsiooni niisugusel kujul, nagu see direktiiv kunagi Eestis vastu võeti, niisugusel kujul nagu Euroopa Liidus hea konkurentsi tagamist ette nähakse. Me ei lähe Euroopa Liidu nõuetest oluliselt kaugemale. Me ei tee Eesti konkurentsiolukorda Eesti ettevõtetele oluliselt keerulisemaks. Ja me ei koorma kohtuid täiendavate uute menetlustega, vaid me tagame õiglase konkurentsi kõige lihtsamal, kõige kiiremal ja kõige tõhusamal moel, täpselt nii nagu Euroopa Liidus on see kokku lepitud. Täiesti kohatu ja vale on süüdistada siin mingisuguste üksikute ettevõtete pilli järgi tantsimises, nagu teie küsimusest võis välja lugeda. Vastupidi. Veel kord rõhutan, me võtame üle täpselt Euroopa Liidus kokkulepitu. 

Teiseks on selle eelnõu puhul pöördumise teinud Justiits- ja Digiministeeriumi poole, toonase justiitsministeeriumi poole praktiliselt kõik ettevõtlusorganisatsioonid. Ja see mure, mis ettevõtlusorganisatsioonidel on olnud, et liiga lihtne Eesti senist õiguskindlust eirav karistamine, mis ei teeni tarbijate huve ja mis ammugi ei teeni töötajate huve, sest see võib välja lülitada terved majandussektorid Eesti majandusest, nii et nad on sunnitud oma töötajaid koondama, töölepingud lõpetama – see on see mure, mille me oleme uue eelnõuga hästi, õiguskindlalt ja vaba ja õiglast konkurentsi tagavalt lahendanud. Siin võib igasuguseid epiteete esitada selle kohta, aga vast kõige kindlam on see, et Euroopa Liidus kokkulepitu on täpselt suunatud selleks, et konkurentsiolukorda tarbijate jaoks parandada, et tarbijatele tagada õiglasemad hinnad, paremad teenused vabas konkurentsis. Ja täpselt selle direktiivi me kenasti Eesti õigusesse üle võtame. 

11:27 Aseesimees Toomas Kivimägi

Peeter Ernits, palun!

11:27 Peeter Ernits

Hea juhataja! Lugupeetud minister! Pool aastat tagasi sotsioloogilise uuringu järgi tuli välja, et enamik eestimaalasi käsitleb valitsust oma vaenlasena. See tähendab seda, et ta kurnab oma rahvast ja nii edasi. Aga teatavasti, kui valitsus on vaenlane, siis ta on mingi kas okupatsioonirežiimi või kellegi teise teenistuses, eriti kui ta kurnab. Sealt tulenevalt järelikult see valitsus on võtnud vastu otsuseid ja seadusi, mis kurnavad oma rahvast, ja rahvas tunneb, et need on vaenlase tehtud. 

Ja sina oled sellise olulise koha peal, kus vaatad, mis seadused tulevad ja kas neist saab elulooma. Sinu vastutus ühtpidi on osaline, et need seadused, kas nad on üldse adekvaatsed, aga teise koha pealt, kas nendel on ka mõjuanalüüsid ja on nad sisuliselt läbi arutatud. Siin on sinu vastutus täielik. Miks selline olukord on tekkinud Eestis? Ja kui palju neid mõjuanalüüse reaalselt on või peaks olema?

11:29 Justiits- ja digiminister Liisa-Ly Pakosta

Aitäh! No õiguse ja õigluse huvides tuleb muidugi nimetada, et sellist sotsioloogilist uuringut, mille tulemusena enamik Eesti inimestest käsitleks valitsust oma vaenlasena, tegelikult olnud ei ole. Mõõdetud on valitsuse populaarsust. Ja see, kui inimene ütleb, et ta tingimata ei toeta seda valitsust, ei tähenda veel seda, et ta näeks valitsust enda vaenlasena. Siin on võib-olla mõistlik olla selles mõttes terminites veidi täpsem. 

Aga kahtlemata tuleb tunnistada seda, et praeguse valitsuse toetus ei ole liiga kõrge. Ja tuleb tunnistada ka seda, et "Eesti 2035" arengukava, mida me siin täna arutame, toob eraldi eesmärgina välja selle, et Eesti inimesed usaldaksid riiklikke institutsioone. See usaldus on äärmiselt oluline selleks, et püsiks Eesti inimeste kaitsetahe ja valmisolek oma riiki kaitsta. Nii et sellesse ülesandesse me peame kõik koos äärmiselt tõsiselt suhtuma. Ja ma arvan, et väga oluline roll üldise riigi usaldusväärsuse hoidmisel on ka opositsiooni tõhusal tööl Riigikogus, et tuua välja erinevate eelnõude puudused ja kuidas ühte või teist asja saaks paremini lahendada, nii nagu teie hea kolleeg Metsoja siin üsna alguses näiteks ühe konkreetse eelnõu puhul välja tõi. 

Need teemad, mida ma täna teile tutvustasin, mis puudutab laiemalt õigusriiki ja digiriiki, ideaalis peaksid olema poliitikaülesed teemad. Justiits- ja Digiministeerium on teisi ministeeriume teenindav ministeerium, avalikku sektorit ja ka Riigikogu teenindav ministeerium. Meie ülesanne on tagada, et asjad toimiksid süsteemselt ja digitaalselt, igal pool ka põhiseaduspäraselt. 

Õige on see, et mitte kõikidel eelnõudel ei ole need mõjuhinnangud piisavalt põhjalikult tehtud. Seda ma käsitlesin eelmises õiguspoliitika ülevaates. Ja paraku samasuguse infoga tulen teie ette ka mai alguses, kus ma seda teemat põhjalikumalt käsitlen. 

Me vaatame seda, kuidas teha õigusloomeprotsessi paindlikumaks, kiiremaks, et ka seal võib olla ebamõistlikke etappe vähendada, et rohkem oleks jõudu keskenduda olulisele, et rohkem oleks jõudu ja võimalusi keskenduda sellele, et ebamõistlikult koormav filtritest läbi ei läheks ja Eesti inimesed saaksid tegelda sellega, mis neile on isiklikult oluline, mis nende ettevõtetele on oluline, mis ka avalikus sektoris inimestel on oluline, ja peaksid vähem kannatama halduskoormuse all. See on äärmiselt oluline eesmärk.

11:32 Aseesimees Toomas Kivimägi

Jaak Valge, palun!

11:32 Jaak Valge

Lugupeetud juhataja! Austatud proua minister! Ma alustuseks pöördun teie mõlema poole. Ma ütlen, et tänane debatt oleks märksa sisulisem siis, kui ministri ettekanne tervikuna oleks meile varem tutvumiseks ette saadetud. Aga selle asemel ilmutati see napp lisamaterjal alles täna hommikul. Ma ei ole see, kes nõuaks mingit austust parlamendi vastu, küll aga oleks mõistlik loota paremaid eeldusi kvaliteetsemaks aruteluks.

Nii. Aga nüüd küsimus puutub juuraharidusse. Ma nimelt arvan seda, et peale haridus‑ ja teadusministri ei ole palju neid inimesi, kes vaidleksid vastu, et meie kõrgharidusõppe kvaliteet on kiiresti alla käinud. Ja ma tsiteerin õiguskantslerit: "Ülikoolides saavad täna juristidiplomi inimesed, kelle õppekavadest puuduvad olulised juristi elukutseks vajalikud teadmised." Ja küsin, et mida kavatsete teie oma võimaluste piirides ette võtta, et juuraõppe kvaliteeti parandada.

11:33 Justiits- ja digiminister Liisa-Ly Pakosta

Aitäh! Kõigepealt tõesti minu siiras vabandus selle eest, et minul on see häda, et ma kõnet enamasti pean peast märksõnade järgi. Seetõttu on mul väga keeruline kirjutada kõne enne valmis. Ja kuna ma olen ka tugevalt lühinägelik, siis ma seda valmiskirjutatud teksti niikuinii hästi lugeda ei näeks. Kui ma oleks saatnud kõne teksti teile ette, siis oleks olnud teine mure, et tõenäoliselt ma räägin midagi muud või vähemalt teistmoodi, kui teile ette saadetakse. See on see erisus, mis, ma loodan, et leiab mõistmist. Ja kindlasti olen ma valmis tulema kõikidesse fraktsioonidesse neid teemasid ka põhjalikumalt tutvustama, millest meil siin täna on juttu olnud, kuna ma rõhutan veel kord seda, et nii õigusküsimused kui ka digiküsimused, küberkaitseküsimused on kõik sellised, mis võiksid olla erakondadeüleses koosmeeles kokku lepitud, sõltumata sellest, kes on see konkreetne minister, et me hoiame seal oma niisugust tüvitekste põhiseadusena ja siis põhilisi lähenemisi ühtemoodi. Need on kõik pikaajalised protsessid.

Teie küsimus kõrgharidusõppe kohta oli igati asjakohane. Selle õigushariduse miinuste kohta on olnud või nõrkuste kohta on olnud palju sõnavõtte, aga haridus ise tõepoolest kuulub ikkagi Haridus‑ ja Teadusministeeriumi pädevusse. Ja praegu on kõrgharidusõpe õigusteaduses killustunud mitme erineva ülikooli vahel. Tõenäoliselt ei ole meil ressurssi siiski nii mitmes ülikoolis seda õpetada. Selle küsimuse peab lahendama haridus‑ ja teadusminister, arvestades sealjuures ülikoolide autonoomiat ise oma õppekavasid kujundada. Juristi eksamit ei ole mul plaanis sisse viia.

11:35 Aseesimees Toomas Kivimägi

Evelin Poolamets, palun!

11:35 Evelin Poolamets

Aitäh, lugupeetud istungi juhataja! Hea minister! Igapäevaselt tehakse Eestis tuhandeid petukõnesid, millega inimestelt raha välja petetakse. Eelmisel aastal peteti inimestelt välja ligi 40 miljonit eurot. Teie annate siin Riigikogu puldis küll häid soovitusi, kuidas lapselapsed võiksid vanavanematega eelnevalt turvalisi suhtlusviise kokku leppida, kuid paraku ei jälgi kõik inimesed Riigikogu otseülekandeid. Minu küsimus on: kas teie ministrina üldse plaanite midagi tõsiselt ette võtta, et meie inimesi paremini kaitsta? Kas on kavas korraldada ulatuslikke teavituskampaaniaid, piirata tehisintellektil põhinevaid petukõnesid või jääbki selline suhtumine ministeeriumi poolt, et lihtsameelsetelt tulebki raha ära võtta?

11:36 Justiits- ja digiminister Liisa-Ly Pakosta

Aitäh! Kõigepealt kinnitan küsimuse lõpuosa kohta, et mitte mingil juhul muidugi mingit sellist suhtumist ministeeriumil ei ole, järelikult ei saa see ka jääda. Jah, me oleme kasutanud kõiki võimalikke vahendeid, mis on praegu teada, alates sellest, et koostöös telefonioperaatoritega peaks olema tänaseks kinni pandud võimalus kolmandatest riikidest või väljastpoolt Eestit petukõnesid teha. Kahjuks me teame, et pahalased kasutavad seejärel Eesti-siseseid võimalusi ka kohapeal. 

Mis puudutab inimeste koolitamist, siis see on tõesti äärmiselt oluline. See, miks ma seda üleskutset siin kogu aeg teen, on tõesti see, et me kasutame ära iga võimalikku kanalit selleks, sest need pettused on sajaprotsendiliselt ära hoitavad. See on üks kuriteoliike, kus inimene ise saab seda kuritegu ära hoida – mitte minna selle pettuse ohvriks. Ja see tuleb tõesti ainult teadlikkusest, teadlikkuse kasvust, sest kahjuks pahalased kasutavad niivõrd hästi välja töötatud vahendeid, et tõesti ainult teadlikkusega saab sealt üle. 

Ka teistes riikides on samasugune probleem. On tehtud teleseriaale inimeste harimiseks, on tehtud meediakampaaniaid. Mina täna on Eesti meediat, kes on seda teemat kogu aeg esil hoidnud ja püüdnud inimestele tutvustada. On ka koolides sellest palju juttu olnud, et tõesti, lapsed, lapselapsed leiaksid võimaluse oma vanemaid harida, mis on ilmselgelt üks kõige tõhusamaid viise. 

Ja mis puudutab arendusi, mis meil laiemalt on plaanis, meil on Digiriigi Akadeemia, kuhu me koondame kõik sellised koolitusprogrammid, mis on elanikkonnale mõeldud sealhulgas ka küberturvalisuse osas, mis on äärmiselt tõhus viis teadlikkuse parandamiseks. Näiteks, me vaatasime, et see elanikkonnakaitse kursus, mis koostöös Siseministeeriumiga läheb suve alguses seal välja, kõikidele Eesti inimestele mõeldud, läbi digiplatvormi pakkudes on see tõhus ja raha kokkuhoid ikkagi täiesti märkimisväärne. 

Aga kõige tõhusam ikkagi on inimeselt inimesele rääkimine. Miks me ei ole plakatikampaania kasuks otsustanud? Uuringud näitavad, et selliste plakatikampaaniate mõju on kaunis vähene. Kõige mõjusam on ikkagi inimeselt inimesele rääkimine ja sellepärast ma seda ka üles kutsun kogu aeg, et seda võimalikult palju kasutada. Ja kui mõni meediaväljaanne meid praegu vaatab, siis suur tänu kogu selle teadlikkuse tõstmise eest siiamaani. Ja tõesti, kui on midagi, mis me saame meediaväljaannete suunal aidata, et seda teadlikkuse tõstmist oleks rohkem … "Õnne 13" peaks ikkagi jätkama ka selle teema käsitlemisega.

11:39 Aseesimees Toomas Kivimägi

Toomas Uibo, palun! 

11:39 Toomas Uibo

Aitäh, hea juhataja! Hea ettekandja! Keegi Taisto kirjutab mulle niimoodi: "Loen sinu hälbelisi postitusi ning püüan aru saada, kui mentaalselt haige sa oled." Nüüd järgneb siin hulk selliseid sõnu, mida pole paslik siin saalis välja tuua, aga ta arvab, et liberaalne hälbeline maailm saab jäädavalt otsa, kisa ja nuta, palju tahad. Ja lõpetab oma kirja: "Oluline on ikkagi rahvas ja vaimselt terve ühiskond." Sellega saab ju nõustuda. Kui ma võin öelda, et see käib võib-olla meie palga sisse, siis kuidas kaitsta neid kõige nõrgemaid ühiskonnas, kes sellist küberkiusamist taluma peavad, on need lapsed või lihtsalt nõrgemad inimesed? Kas seda on võimalik ka kuidagi ennetada ja mis selleks tegema peab?

11:40 Justiits- ja digiminister Liisa-Ly Pakosta

Aitäh! Poliitiku puhul mitte lihtsalt see ei käi palga sisse, vaid meil on ka tegelikult inimõiguste kohtuotsuseid võimalik sirvida, kus on tõesti välja toodud, et poliitiku taluvusmäär solvangute osas või verbaalsete rünnakute osas ühiskonnas üldiselt arusaadavalt peabki olema kõrgem. See on ka ainukene grupp ühiskonnas, kus see taluvusmäär peab olema kõrgem. Kõikide muude inimeste suhtes peab riik appi tulema ja peab leidma need viisid, kuidas eriti haavatavas olukorras inimesi kaitsta. 

Eesti 200 erakonna programmis, aga ka koalitsioonileppes on lause, mis ütleb, et me tõesti kolme sihtrühma puhul pingutame eriliselt. Need on lapsed, et lapsed ei satuks küberkiusu ohvriks ja nad oleksid selle eest kaitstud. Teiseks, kooliõpetajad, kelle puhul me näeme, et see on üks koolist töölt lahkumise põhjuseid, küberkiusu ohvriks sattumine. Ja kolmandaks, lähisuhtevägivalla ohvrid, kes siis on sunnitud taluma ka küberruumis ahistavat jälitamist. 

Eelnõud kõigis nendes kolmes teemas on töös, lähisuhtevägivalla ohvrite osas ka tegelikult üleeuroopalist lähenemist silmas pidades. Nüüd, mis puudutab lapsi ja õpetajaid, siis siin ma võin jällegi öelda, et tegelikult karistusseadustiku heidutamine, karmimate karistustega heidutamine on üks pool, aga see töö, mida pered ja koolid, õpetajad iga päev teevad laste kaitsmiseks ja harimiseks küberkiusamise osas on äärmiselt, äärmiselt oluline. 

Mul oli just reedel arenguvestlus oma lapse õpetajaga koolis. Ma väga tahan tänada avalikult oma lapse õpetajat, kes tõesti, umbes pool sellest arenguvestlusest oli suunatud sellele, et nagu ta kõik õpilased käib läbi, et kas keegi on midagi kuulnud, kas keegi on midagi märganud, et kedagi küberkiusatakse, et kohe saada sabast kinni ja sellega tegelema hakata. See on äärmiselt, äärmiselt oluline, et ka õpetajate teadlikkus siin oleks suurem. 

Aga tõepoolest, õigusruumi me vaatame ka, et see oleks karistused, karistuste kaudu heidutamine oleks palju selgem. Vastasel korral on meil ühiskond, kus kannatavadki täiesti ebaõiglaselt ja täiesti alusetult need, kes mitte mingil juhul ei peaks kannatama, eriti siis tõesti kõik, kes selle küberkiusu ohvriks on sattunud. See on väga-väga valus ja väga oluline teema. 

11:43 Aseesimees Toomas Kivimägi

Anastassia Kovalenko-Kõlvart, palun!

11:43 Anastassia Kovalenko-Kõlvart

Aitäh! Hea justiitsminister! Mul on samuti küsimus Pihla kodujuhtumi osas. Te ütlesite, et austate Paul Kerese arvamuslugu, mis ilmus nädalavahetusel. Üks asi on muidugi prokuröri väljaütlemised, põhjendused, mis on minu hinnangul vastuvõetamatud, aga mul on ka väga konkreetne juriidiline küsimus. Mis põhjusel ei alustatud kriminaalmenetlust juriidilise isiku vastu ehk siis Pihlakodu vastu? Kõik spetsialistid ütlevad, et seda oleks pidanud tegema. Noh, meil on Kajar Lemberi 900-eurone juukselõikus, mida menetleti kaheksa aastat, aga siin väga olulises juhtumis millegipärast kriminaalmenetlust juriidilise isiku vastu ei alustatud. Ja muidugi igale kõrvalseisjale võib tekkida küsimus, et miks prokuratuur ei kaitse vägistamisohvreid.

11:44 Justiits- ja digiminister Liisa-Ly Pakosta

Mul on tegelt sama küsimus, et miks juriidilise isiku vastu seda menetlust ei ole. Ja veel kord, tegemist on käimasoleva kohtumenetlusega, seetõttu ma ei saa ministrina sinna sekkuda ja minna kohut õpetama või prokuratuuri õpetama, kuidas nad täpselt peaksid käituma. See on äärmiselt oluline põhimõte, et just nimelt minister ei sekku käimasolevatesse menetlustesse, vastasel korral oleks meil hoopis teist tüüpi riigiga tegemist. Küll aga ma väga kiidan kõiki, ka teid selle küsimuse eest ja veel kord soovitan lugeda advokaat Paul Kerese artiklit Õhtulehest, kus ta minu arust väga asjakohaselt toob välja kõik need asjaolud ja ka suhtumise, mida ma täiesti jagan kodanikuna. Aga ma ei saa sekkuda ja ma pean seda ka äärmiselt oluliseks, et meie õigusriik püsiks sellel, et minister ei sekku käimasolevatesse kohtumenetlustesse. Nii et selle teema ühiskonnas üleval hoidmine on väga tänuväärne, aga palun saage selles mõttes aru minu konkreetsest rollist siin. See tõesti ei oleks Eesti, kui poliitikud, kes vastutavad ministri, justiitsministrina selle valdkonna toimimise eest, hakkaksid isiklikult sekkuma kohtumenetlustesse, käimasolevatesse kohtumenetlustesse. Ma olen täiesti vaba oma arvamust avaldama alles siis, kui kohtuotsus on jõustunud. 

Nüüd, mis puudutab seda, et prokuratuur, või seda väidet, et prokuratuur ei ole vägistamissüüdistust esitanud, siis see ei vasta tõele. Prokuratuur on vägistamises selle süüdistuse täiel määral esitanud. See vaidlus, mis on ühiskonnas tekitanud segadust, on tsiviilkahju osas. Ja konkreetselt selle kuriteo osas potentsiaalse kurjategija vastu süüdistuse esitamine vägistamisasjas avalikult teadaolevate andmete põhjal on esitatud ja prokuratuur on mitu korda üle kinnitanud, et ta seal seisab, mitte ainult seal, vaid ta kõhklematult seisab kõikide vägistamisohvrite kaitsel. Loomulikult on mõistlik ja otstarbekas samas kriminaalmenetluses lahendada ära ka tsiviilkahjude hüvitamine. Veel kord, miks seda sellel juhtumil ei tehtud piisavalt. Olen pöördunud kirjaliku järelepärimisega advokatuuri poole, kus kuna kannatanute esindajaks oli riik määranud maksumaksja raha eest õigusabi korras advokaadi, et miks konkreetne advokaat siis neid vastavaid taotlusi ei teinud. Seda ma olen palunud hinnata advokatuuri aukohtul, kes on seaduse järgi see vastav organ, kes seda peab lahendama. Siin võib-olla on prokuratuur nagu sattunud – noh, tõsi, selle väljaütlemise tõttu ka igati põhjendatult – avaliku turmtule alla, aga mõistlik on vaadata läbi ka advokaadi roll selles asjas.

11:47 Aseesimees Toomas Kivimägi

Jaak Aab, palun!

11:47 Jaak Aab

Tänan, austatud juhataja! Lugupeetud minister! Riigikokku on jõudnud nüüd konkurentsiseaduse uus eelnõu, muutmise eelnõu. Ka seal seletuskirjas nii nagu varasemas eelnõus, mis siin oli menetluses, on eesmärgina konkurentsijärelevalve tõhustamine, konkurentsiõiguse rikkumiste kiirem tuvastamine ehk siis need tööriistad, mida järelevalveametil ehk Konkurentsiametil vaja oleks. Hiljuti aga lugesime seda uudist, et Konkurentsiamet koondas kartellikokkuleppe üksuse ehk selle üksuse, kes uuris menetlus ja pidi tuvastama kartellikokkuleppeid. Jah, kriminaalmenetlus seaduse raames, nii nagu praegune seadus ette näeb. Ja ka need kriminaalmenetlused lõpetati. 

Küsimus on nüüd. Ja põhjendas Konkurentsiameti peadirektor muutuva seadusega. Aga kuidas see seadus muutub, me ju veel ei tea. Kas seal taga oli ka mingi kärpenõue, nii nagu üritatakse seda bürokraatiat ja ameteid kärpida? Ja miks seda tehti enne seaduse muutmist juba, selline otsus Konkurentsiametilt? Oskate kommenteerida?

11:49 Justiits- ja digiminister Liisa-Ly Pakosta

Aitäh! Mis puudutab konkreetset koondamisotsust Konkurentsiametis, siis ma olen ka varasemalt avalikult öelnud, et ma ei kiida seda otsust heaks. Ameti juht küll omab pädevust oma ameti tööd korraldada ja sealhulgas vastavaid koondamisi teha, nii nagu ta seda õigeks peab, aga ma ei ole saanud usutavaid selgitusi, miks koondamine tuli just uurijate poolt teha. 

Rõhutan siinkohal üle, et ükskõik millisel kujul konkurentsiõigust me täiendame, siis uurimisfunktsioon jääb ikka Konkurentsiametile alles, neid uurijaid on Konkurentsiametil ikkagi vaja. Pigem on olnud minu üleskutse tõesti seda kärpeülesannet täites vaadata üle, kas nii palju on remonti vaja teha, vaadata üle, kas nii palju ruutmeetreid on tööks tarvis, vaadata üle see, kas kõiki toetavaid teenuseid on tarvis. Toon näiteks võrdluseks, et Konkurentsiametis töötab täiskohaga ürituste juht, aga justiitsministeeriumis näiteks täiskohaga ürituste juhti polnud kunagi olnud. Nüüd me tõesti seda kavandame, aga seda tulenevalt sellest, et kaks ministeeriumi on liitunud. Ja kui me paneme kokku kõik tähtpäevade tähistamised, märtsiküüditamised, aga ka digiüritused, siis alles võib-olla tõesti on vaja täiskohaga ürituste juhti. 

Ma isiklikult kodanikuna seda ei kiida, ka ministrina ei kiida seda otsust heaks, et just nimelt need uurijad koondati. Samuti jääb mulle arusaamatuks, miks kriminaalmenetlused lõpetati enne seaduse jõustumist. Seda, et kriminaalmenetlused lõppevad, ütleb meile Euroopa Liidu direktiiv, mis teatavasti võeti vastu 2018. aasta detsembris. Ja direktiiv ütleb seda, et konkurentsirikkumisi tuleb lahendada mõnes muus menetluses kui kriminaalmenetluses. Seega on Konkurentsiametil olnud pikalt teada, et kriminaalmenetlused lõppevad. Aga väärteomenetlused ometi jätkuvad. Ja ka kõik olemasolevad kriminaalmenetlused tuleb ükshaaval üle hinnata. 

Ja see hindamisvajadus, seda võib muidugi ka enne teha, aga see hindamisvajadus tuleb ikkagi siis, kui seadusemuudatused on jõustunud. Sellisel juhul tuleb vaadata, kas need asjaolud on tõesti ära langenud. Ja kui neid asjaolusid ei ole, miks siis üldse seda kriminaalmenetlust tehti? Minule jääb siin väga palju arusaamatuks ja häid selgitusi ma ei ole selles osas saanud. 

11:51 Aseesimees Toomas Kivimägi

Arvo Aller, palun!

11:51 Arvo Aller

Aitäh, hea istungi juhataja! Lugupeetud ettekandja! Päris huvitav, et nüüd võetakse ministeeriumisse ürituste korraldaja tööle, mida varem ei olnud, et ministeerium tegeleb ürituste korraldamisega. Öeldakse ka, et üritus on läbi kukkunud sündmus. Mida me lõpuks teeme, kas seda üldse on vaja ja mida tavainimene näeb selles, et tuleb ürituste korraldaja. Aga te ütlesite, et poliitik ei sekku uurimistesse, samas teie haldusalas poliitikuna te määrasite ametisse peaprokuröri ja määrate ametisse kohtute juhte, kindlasti ootusega, et asjad paranevad ja kiirenevad ja menetlused läheksid õiglasemaks ja praktiliselt rahvale nähtavaks. Ma küsin nüüd selle uue peaprokuröri ametisse asumisega: kas on lootust ka, et kiireneb uurimine Slava Ukraini, Johanna-Maria Lehtme tegevuste osas ja sellest lähtuvalt ka taastuks usaldus annetuste osas Ukrainale?

11:52 Justiits- ja digiminister Liisa-Ly Pakosta

Aitäh! Ma kõigepealt kommenteerin seda sündmuste inimest. Tegelikult on sündmustega digipoolel tegelenud siiamaani lausa kaks inimest. Seal digivaldkonnas on erinevaid sündmusi, kas või rahvusvahelise, suure tähtsusega Tallinn Digital Summit, mis on globaalse tähendusega, rääkimata muudest, väiksematest üritustest. Justiitsvaldkonnas on meil ka juba väga pikk ja eelmisel sajandil alguse saanud traditsioone. Räägime siin kas või küüditamisega või kommunismi ja muude kuritegudega seonduvate tähtpäevade üleriigilisest tähistamisest riiklike tähtpäevadena kuni siis tegelikult näiteks kodanikujulguse auhinna väljaandmine ja mitmed sellised olulised asjad. Aga ma rõhutangi seda, et vajadus mitte kahe, nagu oli enne digipoolel, vaid üheainsa ja koos justiitsiga on alles nüüd ilmnenud, samal ajal kui Konkurentsiametis on endiselt tööl täiskohaga või vähemalt nende kodulehelt on võimalik seda lugeda, et on endiselt tööl täiskohaga ürituste korraldaja. Sellega ma kommenteerisin seda, et võib olla erinevaid viise, kuidas kärpeülesannet täita. Ka sündmuste korraldamisel Justiits- ja Digiministeeriumis me oleme seda funktsiooni kärpinud olulisel määral ja alles jääb üks inimene. 

Mis puudutab teie küsimust konkreetselt Slava Ukraini uurimise kohta ja mis puudutab seda, kuidas taastada Eesti inimeste usaldus annetamiste osas Ukrainale. Muidugi on oluline, et see uurimine saaks võimalikult kiiresti lõpule. Kodanikuna ma olen sellest äärmiselt huvitatud, et see uurimine kiiresti lõppeks ja õiglase tulemuseni jõutaks, aga jällegi, ministrina ma ei saa prokuratuuri sisse astuda ja öelda, et menetlege seda, ärge menetlege seda. See on poliitiline sekkumine prokuratuuri ja kohtute töösse, mis on õigusriigis vastuvõetamatu. Seda saab avalikkuse poolt survestada, seda saab rõhutada igal pool, aga oodata nüüd ministrilt, et ta läheks, hakkaks poliitikuna juhtima seda, milliste menetlustega kui kiiresti peab täpselt töötama prokuratuur või kohus, see on mõeldamatu. 

Tõsi on see, et ma olen andnud ülesande prokuratuurile töötada teatud tüüpi asjadega kiiremini või rohkem. Need ülesanded, mis ma olen andnud, on järgnevad. Esiteks, ma olen soovinud uuelt peaprokurörilt, et ta tegeleks seni kõrvale tõstetud asjadega, mis on masskuritegevuseks muutunud. Need on vargused: poevargused, jalgrattavargused, telefonivargused, sellised nagu väiksemat tüüpi vargused, mille puhul on need omandanud juba massilise iseloomu ja mille tõttu kannatab Eesti inimeste õiglustunne, aga mida on peetud siiamaani piisavalt väikesteks asjadeks, et nendega mitte tõsiselt tegeleda. Teine asi, minu ootus on selles, et uus peaprokurör võtaks kasutusele rohkem digitaalseid töövahendeid ja samal ajal, kiirendades prokuratuuri tööd digivahenditega, tegeleks ka küberkuritegevusega. Paneks rohkem tähelepanu küberkuritegevusele, millele on tähelepanu juhtinud ka mitmed Riigikogu liikmed kui äärmiselt olulisele teemale. Ja kolmas suur ootus on selles, et menetlused üldiselt kiireneks, menetlused üldiselt kiireneks läbi selle, et tehakse paremat koostööd nii politsei kui ka kohtutega ja seatakse prioriteete. Tõsi on see, et varasemalt on seatud ka poliitilisi prioriteete Siseministeeriumi ja justiitsministeeriumi poolt ühiselt, et mis on need valdkonnad, millega rohkem tegeleda. Aga need valdkonnad suuresti ma ka nimetasin ära, lisaks loomulikult lähisuhtevägivald jätkuvalt ja sellised ühiskonnas äärmiselt olulised teemad. Ma arvan, et nüüd peab prokuratuur rohkem näitama ka oma erilist pühendumist vägistamisohvrite kaitsele või puuetega inimeste kui ohvrite kaitsele.

11:57 Aseesimees Toomas Kivimägi

Riina Sikkut, palun!

11:57 Riina Sikkut

Aitäh, hea juhataja! Lugupeetud minister! Kaks kommentaari, üks küsimus. Pihlakodu juhtumis näete te maailmavaatelist vastuolu sõnavabaduse küsimuses Zuzu Izmailovaga. See on nüüd küll häiriv, sest küsimus ei ole prokuröri sõnavabaduses, vaid erialases pädevuses, tema arusaamas inimõigustest ning rollist ohvrite kaitsel. Ja teiseks, sama vähe kui Pihlakodu juhtum on seotud prokuröri sõnavabadusega, on valitsuse plaanitud töölepingu seaduse muudatused seotud teie kirjeldatud erivajadusega lapse vanema paindliku töötamisega. Lapsevanemal on võimalik kasutada summeeritud tööaega ja sissetulek püsib stabiilne, aga valitsus plaanib muuta juhuslikuks selle erivajadusega lapse vanema sissetuleku, mitte paindlikuks tööaja.

Küsin hoopis andmepoliitika kohta, et registripõhine rahvaloendus oli meil võimalik, aga registriandmete suurema kasutamise asemel me teeme küsitlusuuringuid, aimame, arvame ja tegelikult on olemas meil tehnoloogia ja sõltumatud pädevad institutsioonid, näiteks Statistikaameti näol, et neid kogutud andmeid kasutada. Tuleks ilmselt muuta seadust ja AKI töökorraldust, et siis maksumaksja käest kogutud andmeid kasutada korduvalt uuesti, et teha paremaid otsuseid ja osutada paremaid teenuseid. Mida plaanite?

11:58 Justiits- ja digiminister Liisa-Ly Pakosta

Aitäh! Ma täiesti nõustun selle küsimuse osaga, et Statistikaamet peaks tõesti, arvestades seda, et meil on vaja tehisarule pakkuda standardiseeritud hästikorrastatud andmeid, et tehisaru saaks olla väga hea tööriist inimeste aitamisel, ja selleks on väga mõistlik Statistikaamet ümber kujundada andmeametiks. Selles osas esimesi arutelusid rahandusminister Jürgen Ligiga me oleme ka juba pidanud. Lisaks äärmiselt oluline on tagada ka õigusloome osas selgem printsiip, et andmete esitamine on ainult üks kord, et mitte seda ei kurnata mitmel moel. Kolmandaks, ma olen tõstatanud Euroopa Liidus need probleemid, kus Statistikaameti poolt konkreetselt kogutud andmestik on Euroopa Liidu enda nõude tõttu ainult kasutatav selle konkreetse Euroopa Liidu eesmärgi täitmiseks, aga mitte inimeste või ettevõtete laiemaks kasuks, et sellised piirangud ära võetaks. Nii et need tegevused on plaanis ja andmeõiguse laiem ülevaatus, nii nagu ma siin enne juba tutvustasin, üks osa on juba kooskõlastusringil, aga liigume sealt edasi. On äärmiselt oluline, et ka näiteks terviseandmed saaksid olla paremini inimeste tervise teenistuses, et ei oleks nii, et inimene oma terviseandmeid annab, aga neid kasulikul moel kasutada ei saa.

Nüüd, mis puudutab seda sõnavabadust ja Pihlakodu, ma rõhutan üle: see minu kommentaar puudutas teie kolleegi poolset nõuet, et ma peaksin vallandama prokuröri selle tõlgenduse pärast, mis ta andis, ja seal ma jäin selle juurde, et mulle maailmavaateliselt ei sobi see lähenemine, et kui keegi annab ebaõnnestunud sõnastuse või ka ebaõnnestunud või isegi vale õigusliku tõlgenduse – juristidel on see ütlus, et on kaks juristi, kolm või vähemalt viis arvamust –, et ega seal nagu õiguslikus mõttes, puhtalt ainult õiguslikus vaates oleks väga keeruline öelda, et tegemist oleks sellisel määral süülise tegevusega, mis võimaldaks prokuröri ametist tagandada. Selline tõlgendus on põhimõtteliselt võimalik, nagu ta andis. Ja tõsi, see oli ebaõnnestunud, ja tõsi, mina eelistaksin sellist õiguslikku tõlgendust, nagu ma mitu korda olen juba öelnud, mille advokaat Paul Keres väga selgelt välja tõi. Seda õiguslikku tõlgendust on toetanud ka senine kohtupraktika, mida ma olen meedias mitu korda esitlenud. Aga veel kord, väga ebapopulaarne on öelda, et inimesel on õigus öelda erakordselt ebaõnnestunud asju ja ta ei peaks sugugi alati kartma selle pärast nagu töökohast ilmajäämist. Seda, kuidas prokuröride kohad on mehitatud ja kuidas prokuratuur ise seda asja vaatab, seda otsustab prokuratuur ise.

Nüüd, mis puudutab seda summeeritud tööaega, siis summeeritud tööaeg ja paindliku tööaja leping on erinevad vabadused. Mitte kõikidel töökohtadel ei ole võimalik summeeritud tööajaga töötada ja summeeritud tööaeg reeglina tähendab seda, et sa pead ikkagi see 40 tundi täis tegema nädalas või kuu tunnid täis tegema või kvartali töötunnid täis tegema. See vabadusi lisav vabatahtlik töölepingu viis, mis võimaldab töötada sellel inimesel, kes ise soovib sellist lepingut sõlmida, võimaldab töötada siis enda poolt nõustutud töötundide ulatuses. See on täiendav vabadusi lisav lisavõimalus, mis sobib tõenäoliselt mitte kõigile, absoluutselt mitte kõigile, vaid sobibki tõenäoliselt ainult nendele inimestele, kellele see ühel või teisel elukorralduslikul põhjusel sobib. Tõin lapse näite siin, et see on üksainuke võimalus, võib-olla ka on lapsi, kes eelistavad töötada kindlate töötundide järgi ja nad ei häiru sellest, kui neil on järgmine päev test või oluline kontrolltöö.

12:02 Aseesimees Arvo Aller

Riina Solman, palun!

12:02 Riina Solman

Aitäh, austatud Riigikogu aseesimees! Lugupeetud minister! Hooldekodudes on meil umbkaudu 10 000 inimest ja ka mina vaatan seda Pihlakodu kahetsusväärset juhtumit ja prokuröri ebasobivat sõnakasutust oleme ka vaadelnud siin saalis juba mitmest küljest. Ma ei tahaks liigset koormat panna ühelegi hooldustöötajale, kes teeb oma tööd südame ja hingega, aga see võigas vanurite vägistaja juhtum tuli päevakorrale ja selle üle tuleb olla tänulik, sest ehk hoiab see ära edaspidised kuritarvitused. 

Riigikontrolli andmed näitasid, et hooldereformi järel tõusid hinnad hooldekodudes 75% ja teenuseosutajad tõstsid vähemalt … Ma nüüd eksisin, 75% teenuseosutajatest tõstis hinda keskmiselt 15% ja mitmes hooldekodus oli see 30–40% kõrgem. Kas teie olete algatanud rahastusmudeli üle järelevalve? Sest näha on, et Pihlakodu teenis pärast 2012. aastat 12 miljoniga kasumeid. (Juhataja annab märku, et aeg on täis.) Ja kas see ei ole põhjustanud, palkade mitte järeleaitamine selle, et on palgatud ebakvalifitseeritud töötajaid, nagu me nägime ka selle vanuri juhtumi puhul, kui ei soovitud meestöötajat palgata, ometi Pihlakodu andis meestöötaja ...?

12:04 Justiits- ja digiminister Liisa-Ly Pakosta

Jaa, ma saan sellest murest aru ja ma täiesti jagan seda muret, mida te oma küsimuses küsisite. Toon kohtupraktikast välja seda, et kui siin see ebaõnnestunud sõnastus puudutas konkreetselt vägistamisega seotud tervisekahju, siis tegelikult me näeme kohtupraktikas seda, et hüvitisi on välja mõistetud ka ühiskondliku kahju tekitamise eest. Hüvitisi on välja mõistetud ka selle eest, et hooldekodus, kuhu lapsed või lapselapsed on usaldanud oma ema, vanaema, isa, vanaisa või lähisugulase, sellised juhtumid kahjustavad terve ühiskonna turvatunnet hooldusasutuste osas ja ka selle eest on välja mõistetud tsiviilkorras kahjuhüvitist. Lisaks on kahjuhüvitist välja mõistetud selle eest, et tõesti järeltulijad pidid kannatama süütunnet, nad pidid vaevlema selle pärast, et nad olid usaldanud oma lähedase inimese hooldekodu hoole alla, kes nende usaldust petis ja lasi sellisel võikal kuriteol toimuda. 

Aga kui ma siin juba räägin kohtupraktikast, siis räägin ma sellest kohtupraktikast seetõttu, et paraku me teame, et selliseid juhtumeid on tõesti varemgi kohtutesse jõudnud, kus just nimelt hooldekodudes just nimelt dementsed inimesi on vägistatud. Ja igal pool on seda käsitletud tõesti enesestmõistetavalt raskendavatel asjaoludel toimunud kuriteona, kuna tegemist on usaldusisikuga, ehk ta on hooldatavale kui usaldusisik, ja tegemist on abitus olukorras inimeste ärakasutamisega. Ehk need raskendavad asjaolud on seal juba olemas. 

Nii et seetõttu on eeldatud, et ka see tervisekahju on olemas, kuna inimene ei suudaks seda nii ehk teisiti väljendada oma dementsuse tõttu. Ja seetõttu ei ole põhjendatud ka selle nii-öelda eraldiseisev uurimine. Seda näitavad ka mitmed tõenduspõhised uuringud, et vägistamisest alati tekib tervisekahju, vaimse tervise kahju või füüsilise tervise kahju või mõlemad korraga. 

Nüüd, mis puudutab järelevalvet ja hindasid hooldekodudes, siis ma arvan, et loomulikult on see järelevalve äärmiselt vajalik, aga sellega tegeleb Sotsiaalministeerium, see on nende pädevusalas, ja need täpsemad küsimused tuleks esitada sotsiaal- ja terviseministrile, kes saaks seda täpsemalt selgitada? Konkreetselt Justiits- ja Digiministeeriumil see järelevalve õigus puudub.

12:07 Aseesimees Arvo Aller

Tanel Tein, palun! 

12:07 Tanel Tein

Aitäh, hea istungi juhataja! Aitäh, hea minister! Minu küsimus on teisest valdkonnast natuke ja meie Riigikogu töö efektiivsemaks muutmise teemaga. Nimelt, AI tulekuga, et kas meil oleks võimalik kuidagi AI-le sisse sööta kõik, mis puudutab seadusloomet, seaduseelnõusid ja nii edasi? Meie õigusosakonnal on päris suur koormus. Kas see võiks vähendada nende koormust? Ja noh, ma mõtlen lihtsalt oma tööst lähtuvalt. Seadused muutuvad üpris tihti, protsendid, kõik, mis seal sees muutub, et jube hea oleks kiiresti saada vastus, rääkimata sellest, et kui on keerulised teemad, mille nagu seaduseelnõu kokkupanemiseks endal jääb nagu võimu väheks, et kasutataks sellist abi. Kas see suund võiks olla ka hea suund?

12:08 Justiits- ja digiminister Liisa-Ly Pakosta

Aitäh! Õigusvaldkond on osutunud väga heaks sõbraks tehisarule ja ta on osutunud väga heaks sõbraks tehisharule sellel väga lihtsal põhjusel, et kõik paragrahvid, mis meil seadustes on, on inimese poolt loodud. Meil ei ole üheski paragrahvis midagi, mis oleks mõjutatud kuidagi, ma ei tea, loodusseaduste või meist sõltumatute asjaolude poolt, vaid kogu see töö, mis siit Riigikogust välja tuleb, on inimese poolt loodud normide süsteem, inimese poolt kirjutatud normide süsteem. Ja kuna see kõik on inimtekkeline, inimese enda poolt loodud, siis on tehisarul väga lihtne paragrahvidega toimetada ja väga lihtne sealt omapoolseid arvamusi, järeldusi ja ettepanekuid teha. 

Seda ka laialdaselt tegelikult kasutatakse, kuna tegemist on inimese poolt loodud normide süsteemiga, siis tehisaru puhul me oleme ka vaadanud, me peaks tegema mõned olulised kohendused, me peaksime näiteks üle vaatama seda, et samade asjade kohta kasutatakse meil erinevates seadustes samu termineid, mis nii ehk teisiti on õigusloome puhul äärmiselt oluline. Me peaksime Riigi Teatajast selgemini eemaldama kehtivuse kaotanud õigusaktid. Ja me peaksime treenima riigipõhist, Eesti riigi põhist, tehisarumudelit selliselt, et me saaksime kasutada seal täiesti turvaliselt ja kindlalt ka ametkondlikuks kasutamiseks üksnes mõeldud dokumente. Samuti võib teatud mõjuhinnangute puhul olla tegemist ka isikuandmetega, mida me ei soovi kindlasti, et kuskile maailma rändama lähevad või kuskilt mujalt välja tulevad. Nii et see lahendus on suuremas osas ikkagi seotud sellega, et me teeme selle riigipõhise tehisarumudeli. 

Nüüd, kui te küsite tänast päeva ja konkreetset tööd, siis ma ei taha nüüd reklaami teha, seetõttu ma jätan konkreetsed ettevõtted nimetamata, ka Eesti ettevõtted, kes on teinud väga häid algatusi just õigustekstidega töötamiseks. Aga tõepoolest, kuna tegemist on inimese poolt loodud normide süsteemiga, mis on tehisarule üldiselt lihtsasti arusaadav, siis kindlasti sellist ettevalmistavat tööd võib kasutada ka Riigikogu liige väga edukalt. Riigikogu liikmel on lihtne tehisaruvahendite abil võrrelda näiteks teiste riikide õigusega neid lahendusi või siis leida kohti, kus sama asja on juba ka Eesti õiguses reguleeritud. Meil ei ole ju sugugi harvad need juhtumid, kus tullakse mingisuguse seaduse uuendusega, mis on tegelikult kuskil mujal juba, ka Eesti enda õiguses ära lahendatud. Nii et siin kindlasti tööd efektiivsemaks teha saab. 

Aga nüüd tuleb see suur silt, et kasutada vastutustundlikult ja kasutada eetiliselt. See tehisaru lähenemine, mille me oleme Euroopas kokku leppinud ja mida me Eestis igati aktsepteerime, on see, et tehisaru kasutamine peab olema tehtud turvaliselt, peab olema tehtud läbipaistvalt. Mõistlik oleks Riigikogu liikmetel, kes kasutavad tehisaru poolt koostatud kõnesid, seda näiteks kõne eel öelda, et ta kasutas tehisaru poolt koostatud kõnet. Et sellist läbipaistvuse suurendamist ja usalduse tõstmist tehisaru vastu saavad Riigikogu liikmed ka ise teha.

12:11 Aseesimees Arvo Aller

Ester Karuse, palun! 

12:11 Ester Karuse

Aitäh, hea ettekandja! Hea aseesimees! Te rääkisite ennist personaalsest riigist ja see jutt oli muidugi väga ilus, et õigel ajal õiged teenused õigetele inimestele. Jah, ma olen nõus, et alati saab teha süsteemi paremaks, aga ma toon ühe tänase näite meie riigist, kus erivajadusega noor poiss sai kutse Kaitseressursside Ametilt, et ta on nüüd kantud kutsealusena kaitseväekohustuslaste registrisse. Ja igaks juhuks ma siin mainin, et tegemist on suure hooldusvajadusega lapsega. Vanematel ei jäänudki muud üle, kui küsida, et kas mähkmed tuleb kaasa panna või on need kohapeal tasuta. Selline juhtum ju tegelikult täna näitab, et erinevad ametkonnad või siis nende süsteemid, no ei suhtle omavahel, onju. Minu jaoks puudub nagu selline elementaarne tase isegi. Kuidas siis veel selle personaalse riigini tegelikult jõuda? Kas see on realistlik?

12:12 Justiits- ja digiminister Liisa-Ly Pakosta

Aitäh! Ma alustan selle koha pealt, et on küll realistlik. Senised haldusmenetluse automatiseerimised, mida me juba oleme Eestis teinud, või need tegelikult üle 150 konkreetse kasutusjuhu, kus me avalikus sektoris tehisaru juba kasutame, näitavad seda, et vajadus inimeste järgi ei ole kiire vähenema. Ja vajadus ei ole kiire vähenema just selle tõttu, et meil on andmebaasides vigu, ehk et me vajame inimesi, kes aitavad neid vigu parandada. Nüüd, need vead on seal olemas, sõltumata tehisharust ja sõltumata personaalsest riigist ja need vead tuleb ära parandada seal, sõltumata tehisarust ja sõltumata personaalsest riigist. Nii et igal juhul see töö, mida andmete parandamise huvides tehakse, on äärmiselt oluline. 

Ja mulle tundub, et ka see näide, mida te tõite, kus raske puudega noormees sai kutse Kaitseressursside Ametisse – tõenäoliselt on seal mingisugune andmebaasi viga. Sest üldiselt on see kutsete laialisaatmine Kaitseressursside Ameti poolt viidud andmepõhiseks, seal on kõvasti halduskoormust vähendatud, et need inimesed, kellel puudub perspektiiv ajateenistust läbida, et nad seda kutset tegelikult ei saa. Ja seal oleks väga tänuväärne, kui te annaksite sellest konkreetsest juhtumist Kaitseressursside Ametile teada, et nad saaksid vaadata, kus see konkreetne viga seal sees oli. Muidu on tõesti niimoodi, et … ma vaatasin, ka minu noorem poeg, kes praegu on ajateenistuses, et väga ilusti kõik need andmed tegelikult ilusti jooksid. Ja see, kuna mul on võrdlus vanema pojaga, see andmepõhine lähenemine on teinud seda protsessi sujuvamaks ka kutsealuste jaoks. Ta annab seal oma nõusoleku, et tema neid terviseandmeid võib vaadata, ja võib-olla sellel noormehel oli andmata nõusolek või perel oli andmata nõusolek, et Kaitseressursside Amet võib neid terviseandmeid vaadata. See võib olla üks asi, mida ma lihtsalt praegu mõtlen, et mis seal võis olla. Aga muidu põhimõtteliselt ikkagi me ehitame seda personaalset riiki niimoodi, et me kogu aeg tegeleme andmete kvaliteedi parandamisega, me kogu aeg tegeleme küberturvakvaliteedi parandamisega ja me kogu aeg tegeleme sellega, et inimesel endal on ikkagi kontroll selle üle, kes tema andmeid kasutab või vaatab. See on kõik läbipaistvalt korraldatud.

12:15 Aseesimees Arvo Aller

Ando Kiviberg, palun!

12:15 Ando Kiviberg

Suur tänu, härra juhataja! Lugupeetud minister! Minu küsimus puudutab taas kord AI-d, tehisaru. Pärimuskultuuri ja folkloristika ning eesti keele ja tema tuleviku, tema hea tervise eestseisjana mul on jäänud viimasel ajal meediat jälgides mulje, et just nimelt seoses eesti keele digitaalsete arengute ja väljavaadetega autorikaitse küsimused on tähtsamad Eesti ühiskonna jaoks kui eesti keele tulevik ja just nimelt hea tervis. Kuidas te näete, kuidas oleks võimalik seda autorikaitse ja eesti keele tuleviku, eesti keele arendamise vahelist vastuolu just digiplatvormidel, kuidas oleks võimalik seda vastuolu lahendada?

12:16 Justiits- ja digiminister Liisa-Ly Pakosta

Aitäh! Sügav tunnustus selle eesti pärimuskultuuri hoidmise eest. Mitte ainult sulle, vaid ka kogu su meeskonnale. Tõesti, mõtleme ajas natuke tagasi. Meil on järjepidevalt ilmunud mitu köidet "Vana kannelt", kus on rahvalaulud üles kirjutatud. Ja kui meil kunagi oleks need rahvalaulude üleskirjutajad ja kogujad olnud probleemi ees, et nad ei tohi neid laule üles kirjutada seoses autoriõiguste piirangutega ja nad ei tohi neid raamatusse panna ja trükkida, siis meil ei oleks seda rahvaluule pärandit, rahvalaulude pärandit täna sellisel kujul kasutada. See on kahtlemata valdkond, kus ma saan aru ja mõistan meediamajade muret, nende majandusmudel ju muutub ja on juba muutunud. Ja see mure on laiem kui ainult Eestis. Mis täpselt juhtub tehisaru ajastul? Mis siis juhtub tekstidega, mis ei ole ainult sõnad, vaid sisaldavad ka uudislugusid, jutustusi meie inimestest, jutustusi meie kultuurist ja sellest, kuidas meie siin asju teeme, kuidas meie asju käsitleme, kuidas meie asjadest aru saame? Ja need inimesed kõik tahavad ju palka edasi saada ja nad teevad väga väärtuslikku tööd. Ilma meedia tekstideta meil kõhklusteta ei oleks seda kultuuripärandit, mis meil täna on. 

Ja veel kord, meie kõige suurem eesmärk on säilitada eesti keel, säilitada eesti kultuur ja säilitada ta kvaliteetselt, mitte nii, et seal on netikommentaarid, millest ühte Toomas Uibo siin ennist ette luges. Me ei taha mitte sellist eesti keelt ja eesti kultuuri pärandada oma lastele, lastelastele ja kõikidele järeltulevatele põlvedele, vaid me tahame eesti keelt ja kultuuri kogu rikkuses pärandada oma lastele ja lastelastele. Ja selleks tuleb neid küsimusi lahendada. 

On Euroopas kasutatud erinevaid lahendusi. On lahendusi, kus on öeldud, et avalikes huvides, kuna keele ja kultuuri säilimine on niivõrd olulised eesmärgid, on see kasutamine palju vabam. On kasutatud seda teadus- ja arenduserandit ja on kasutatud ka konkreetseid kokkuleppeid. Me jätkame läbirääkimisi meediamajade endiga, et leida vastastikku sobivad lahendused nendele asjadele. Näiteks tõesti, kuna nende majandusmudel muutub, me oleme üldiselt Eestis toetanud ettevõtteid, kelle majandusmudel muutub, me peaksime kindlasti ka meediamajasid toetama. Ja me kindlasti oleme valmis toetama ka innovatiivseid lahendusi, kus meediamajadel endil on võita sellest tehisaru kasutamisest. See kõige üllam ja kõige suurem eesmärk ikkagi on eesti keel ja kultuur üle aegade säilitada ja selle nimel lihtsalt tuleb need lahendused teoks teha, millest paljud meil juba silmapiiril ka on ja mida ma siin ka lühidalt nimetasin.

12:19 Aseesimees Arvo Aller

Andrei Korobeinik, palun!

12:19 Andrei Korobeinik

Aitäh! Ma kasutan võimalust ja jätkan teemat. Eesti keele õppe osas on lahendusi tänapäeval üsna vähe, umbes sama vähe, nagu neid oli ka, ma ei tea, 15 aastat tagasi. Ja kui me vaatame seda maastikku, siis olukord on tingitud sellega, et kõige populaarsemad keeleõpperakendused, nagu Duolingo, mis omab üle poole kogu turust, ja siis järgmised kaks, … Estonia ja …, seal tegelikult eesti keelt ei ole. Duolingos saab õppida näiteks klingoni keelt ja navaho keelt, mis on indiaanlaste selline üsna vähe levinud keel, aga eesti keelt ei saa. Kas sa oskad öelda, kas Eesti riigil on mingi plaan eesti keelt ikkagi võimaldada ka teistel inimestel õppida?

12:20 Justiits- ja digiminister Liisa-Ly Pakosta

Aitäh! See on väga-väga hea küsimus ja ma olen ise täpselt sama asja pärast palju muret tundnud. Selline äpi kaudu keele õppimine on väga tõhus, olen seda ka ise kasutanud. Teie nimetatud platvormil läbisin näiteks ukraina keele kursuse. Jätkan prantsuse keele kursust. Ja tervitan ka siin saalis olevaid partnereid keeleõppe osas. Seal on vastastikku võimalik üksteist inspireerida ja palju selliseid positiivseid võimalusi kasutada keele õppimise kas või kinnistamiseks. 

Haridus- ja Teadusministeerium on see ministeerium, kes peaks seda eeskätt korraldama. Miks see ei ole senimaani õnnestunud, ma ei oska vastata. Aga tõepoolest, ma arvan, et sellel oleks väga suur positiivne külg, kui eesti keelt saaks nendes rakendustes õppida. see aitaks nii eesti keele õppijaid siin kohapeal kui see aitaks ka näiteks eesti diasporaad, et ka nendel lastel ja lastelastel, kes on sündinud väljaspool Eestit, aga kes eesti keelt soovivad elus hoida, oleks palju lihtsam seda keelt õppida. 

Kindlasti vaatame ka Digiriigi Akadeemia arendustes, kuhu me ootame kokku kõiki riigi pakutavaid kvaliteetseid digikursuseid, et võib-olla on seal midagi võimalik teha. Kindlasti, kõige lihtsam oleks seda tõesti nende äppide baasilt lahendada, aga ma konkreetselt ei oska vastata. Muretsen sama asja pärast nagu teiegi ja pean seda väga oluliseks.

12:21 Aseesimees Arvo Aller

Hanah Lahe, palun!

12:21 Hanah Lahe

Aitäh, austatud istungi juhataja! Austatud minister! Kinnitan, et need keele õppimise äpid töötavad väga hästi, kommentaariks siis teie eelmisele vastusele. Mul on küsimus tehisaru ja digitaliseerimise kohta. Kuidas neid kahte tööriista saab kasutada keskkonna- ja kliimaprobleemide lahendamisel? Kas te näete mingisuguseid uusi võimalusi, kuidas me Eestis saaksime selles valdkonnas ka midagi teha paremini, edukamalt, olla eeskujuks teistele?

12:22 Justiits- ja digiminister Liisa-Ly Pakosta

Aitäh! Äärmiselt oluline küsimus. Ma vastaks lühidalt, kuigi tahaks vastata hästi pikalt, aga vastan lühidalt. Seal on kaks suunda, mida me silmas peame. Üks on siis see, et tegelikult see digiareng ise peaks olema roheline. Kogu rohedigi temaatika on mulle väga südamelähedane, sest see on täiesti tervemõistuslik. See on täiesti tervemõistuslik sedapidi, et ei ole mõtet ilmaasjata kulutada energiat seal, kus seda ei ole vaja kulutada, kus asju saaks teha palju ökonoomsemalt. Või kui näiteks serveriparkide puhul see soojusenergia jahutusest täiendav soojusenergia juba tekib, et seda kasutada siis ka näiteks kütteks ära, milliseid lahendusi me oleme ka Eestis kasutusele võtnud. Ehk [need] rohedigi võimalused on minu arust äärmiselt mõistlikud, tervemõistuslikud ja seda tuleb kogu aeg silme ees hoida, et mitte teha liigseid, lihtsalt koormavaid asju. Nii, nagu ei ole vaja sõita ühtegi üleliigset kilomeetrit autoga, ei ole vaja ka ühtegi üleliigset energiakulu siis digivaldkonnas teha ja seda tuleb kogu aeg meeles hoida. 

Nüüd teine osa, mis puudutab tehisaru võimalusi keskkonna- ja kliimaeesmärkide täitmisel. No võimalused on lõputud. Ja Eestil kui väikesel, ent väga tublil ja ägedal digirahval, ma arvan, tasub siin olla maailmas ikkagi eeskujulik ja neid rohkem teha, alates automatiseeritud kontrollidest, ma ei tea, vee või õhu kvaliteedi osas kuni erisuste märkamiseni, mis võib ära hoida suured looduskatastroofid. Siin on väga palju võimalusi.

12:24 Aseesimees Arvo Aller

Helmen Kütt, palun!

12:24 Helmen Kütt

Suur tänu, lugupeetud eesistuja! Proua minister! Aitäh teile ettekande eest ja tänu küsimustele vastamise eest! Kuulasin väga tähelepanelikult teie vastuseid, mis puudutasid eriti neid võikaid vägistamisjuhtumeid ja käimasolevat uurimist, samuti töölepingu seadust. Aga lisaks sellele, et meie siin saalis saadikutena kuulame või kabinettides, vaatavad ja jälgivad meid telesilla vahendusel Eestimaa inimesed. Te väga erinevatele küsimustele vastates esitate ennast ministrina, aga samas räägite endast kui kodanikust. Mul on ausalt öeldes ükskõik, millisest positsioonist te sellele küsimusele vastate, sest ma esitan selle küsimuse, mis mulle helistati ja paluti küsida. Te tõite välja, et riigi poolt maksumaksja raha eest määratud kaitsja jättis midagi tegemata. Küsimus on selles, et kas ongi nii, et riigi poolt määratud kaitsjad ongi tavaliselt nõrgemad kui need, kes suure raha eest teisele poolele ostetakse. See küsimus on kuulajalt, vaatajalt ja selle tõttu ma teile selle edastan.

12:25 Justiits- ja digiminister Liisa-Ly Pakosta

Aitäh! Me oleme riigis midagi teinud valesti, kui sellised küsimused üleüldse tekivad, sest tegelikult me ju tahame seda, et mõlemad pooled on kohtus väga hästi kaitstud. Kaitse õigus on äärmiselt oluline õigus ja me oleme riigi poolt seda püüdnud tagada niimoodi, et neidsamu advokaate, kes on advokatuuri liikmed, neidsamu advokaate me riigi poolt tasustatuna pakume abiks ohvritele. Selle tõttu, et ka seal on võimalik usaldusküsimus, et kas kõik on hästi, kas kõik on õigesti ja kas advokaat tegi kõike, mida ta pidi tegema selle raha eest, mida ta sai, mis on advokatuuriga ju iga-aastaselt me üldse mitte vähe raha ei maksa sinna, selleks ma olengi saatnud kirjaliku taotluse Eesti Advokatuurile, et nad selgitaksid välja, kas antud juhul advokaat käitus õiguspäraselt ja kas seal on midagi, mida saaks teha paremaks.

12:26 Aseesimees Arvo Aller

Urmas Reinsalu, palun!

12:26 Urmas Reinsalu

Proua minister! Vaatame asju pikemas, laiemas perspektiivis. Eesti 2035 näeb ette teatud baaseesmärgid ühiskonnas, mille poole avalik võim peaks püüdlema. Muu hulgas on märgitud seal seda, et Eestis peaks maksukoormus langema läbi selle, et kuna SKP kasvab kiiremini kui kaudsete maksude koormus, siis kaudsete maksude suhteline osakaal sisemajanduse koguprodukti väheneb. Proua minister, mis on selle Eesti 2035 mõte teie jaoks, kui tegelik valitsuse poliitiline agenda liigub radikaalselt vastassuunas nende ilusate üldiste eesmärkidega, mis selles raamdokumendis on formuleeritud. Miks me toodame näivust?

12:27 Justiits- ja digiminister Liisa-Ly Pakosta

Eesti 2035 kõige suurem eesmärk on see, et meil oleks 2035. aastal vaba ja iseseisev riik vabade inimestega ja otsustaksime ise oma riigis, kuidas me asju teeme, ja vastavalt sellele, nagu on olnud valijate tahe valimistel. Ja Eesti 2035 sellest eesmärgist, mis on meie julgeoleku tagamine, meie vabaduste tagamine, ühtegi tähtsamat eesmärki ei ole. Ilmselt ei ole mitte kellelegi uudis, et julgeoleku olukord on muutunud. Julgeoleku olukord on muutunud selliseks, et võrreldes ajaga, kui Eesti 2035 arengukava tehti, oleme me võtnud vastu otsuse ja suuna, mida on ka teie erakond toetanud, et kaitsekulud peavad olema vähemalt 5%. Kaitsekulude tõstmine sellisel määral loomulikult tähendab kokkutõmbamist avalikus sektoris muudest kohtadest – ma tutvustasin ka alguses seda, kuidas me teeme ökonoomsemaks asju – ja teisest küljest tähendab see seda, et on olnud vajadust siiski teatud makse ka üle vaadata. See kindlustus, mida me Eesti inimestele tagame julgeolekuga, riigikaitsega, tagab selle, et kõige tähtsam, vabadus ja iseseisvus, on kaitstud.

12:28 Aseesimees Arvo Aller

Nii, aitäh! Teile on veel küll küsimusi, kuid kodukord annab võimaluse ainult ühe küsimuse esitamiseks. Aitäh ministrile! Rohkem küsimusi ei ole.  

Enne läbirääkimiste avamist on tulnud Eesti Reformierakonna fraktsiooni ettepanek tänast, 15. aprilli 2025 täiskogu istungit pikendada kuni päevakorra ammendumiseni, kuid mitte kauem kui kella 14-ni. Seda ettepanekut me peame hääletama ja alustame selle ettevalmistamist. 

Lugupeetud Riigikogu liikmed, panen hääletusele Eesti Reformierakonna fraktsiooni ettepaneku 15. aprilli 2025 täiskogu istungit pikendada kuni päevakorra ammendumiseni, kuid mitte kauem kui kella 14-ni. Palun võtta seisukoht ja hääletada! 

12:32 Aseesimees Arvo Aller

Ettepaneku poolt oli 52 Riigikogu liiget, vastu 0, erapooletuid 1. Ettepanek leidis toetust. Seega on istung pikendatud. Ja nüüd avan läbirääkimised fraktsioonidele. Kõigepealt Isamaa fraktsiooni nimel Urmas Reinsalu, palun!

12:32 Urmas Reinsalu

Palun kolm minutit lisaks.

12:32 Aseesimees Arvo Aller

Kolm minutit lisaks.

12:32 Urmas Reinsalu

"Eesti 2035" näeb ühiskonnale ette teatud baaseesmärgid, millega valitsused peaksid tegelema, ka valimistejärgses perspektiivis. Kahjuks me näeme seda, et põhibaasküsimustes valitsus mitte on loid, vaid töötab risti vastupidiselt ja toodab näivust. Kuna tegelikkuses ei ole võimalik nende baasülesannete elluviimisel sisulist lahendusteed, mida praktikas soovitakse ellu viia, pakkuda, tegeletakse kõrvaliste küsimuste formuleerimisega, mida omistatakse siis "Eesti 2035" elluviimiseks. 

"Eesti 2035" elluviimisel on meie jaoks oluline keskne küsimus, mis puudutab meie rahvastiku tulevikku, mis puudutab seda, milline on sündimus. Tõsiasi on, et nii nagu Kaja Kallase valitsuse programm ei sisaldanud ühtegi sõna rahvastikukriisist, ei sisaldanud seda ka Kristen Michali valitsuse programm. Täielik probleemi ignoreerimine. Oleks see vaid seda. Kahjuks on selles olukorras, kus meil on viimasel kolmel aastal dateeritud sündimuse statistika puhul sajandi jooksul madalaim sündimuse tase Eestis, me näeme hoopis seda, et laias perimeetris on asutud süstemaatiliselt perede kindlustunnet lõhkuma. Teod on vastuolus riigi deklareeritud eesmärkidega. 

Sama puudutab "Eesti 2035" vaadet Eesti majanduse arengule. Eesmärk "Eesti 2035" kavas on maksukoormuse laiendamine, seda just seeläbi, et kui kasvab kiiremini SKP, siis suhtena SKP-sse vähenevad kaudsed maksud. See on "Eesti 2035" eesmärk. Mida me näeme tegelikkuses? Me näeme kiiret kaudsete maksude tõstmist, mis toob kaasa ka Eesti Panga hinnangul Euroopa kõrgeima hinnatõusu, 6%. Ja 1. mail seisavad ees elektriaktsiisi 45%-line tõus, gaasiaktsiisi 18%-line tõus, diiselkütuse 7%-line hinnatõus, 1. juulil lisanduvad sinna bensiiniaktsiisi tõus ja 2%-line käibemaksu tõus. Jällegi, sõnad ja teod, mis puudutavad seda "Eesti 2035" arengukava, ei lähe kokku. 

"Eesti 2035" arengukava seab eesmärgiks meie rahvusvahelise konkurentsivõime huvides selle, et Eesti tööjõu tootlikkus suhteliselt kasvaks. Tegelikult – ja selles on suur osa ka regulatiivselt esile kutsutud hinnatõususpiraalil – Eesti tööjõu tootlikkus langeb. Swedbanki hinnangul eelmise aasta kevadest – ja need trendid on aastaga süvenenud – oleme me viimase 28 aasta kõige pikemas tööjõu tootlikkuse langusfaasis. 

Milline on valitsuse vastus? Seda me täna tegelikkuses ei kuulnud. Siin kõneldakse, eelkõneleja valitsusliikmena osundas riigivalitsemiskulude ökonomiseerimisele, kokkuhoiule, tõhususele. Jällegi, sõnad ja teod ei lähe kokku. Valitsus lubas 5% valitsemiskulusid vähendada sellel eelarveaastal. Tegelikkus on selline, et valitsemiskulud hoopis kasvavad 155 miljonit eurot aastas.

Ja nüüd, nende eesmärkide puhul me peame vaatama ka loomulikult julgeolekut, mis peab olema meie rahvusliku konsensuse objektiks, kuid tõsiasi on, kui me asetame need baaseesmärgid "Eesti 2035" ja vaatame nende elluviimist, siis paraku tuleb tunnistada, et suures osas nende eesmärkide puhul me seatud mõõdikutest kaugeneme, mitte ei liigu nende saavutamise suunas. Ja see on näivusse tootmine. Väga põhimõtteline probleem. 

Usalduskriis ühiskonnas võimendub sellest, mitte ei vähene, kui riigi poliitiline juhtkond teadlikult opereerib pidulike ilusate eesmärkidega meie rahva kestmise, meie rahva ainelise arengu teemadel, kuid paraku tegelik agenda töötab süstemaatiliselt inimeste toimetuleku, majanduse väljavaadete habrastamise ja meie sündimuskriisist väljumise vastu. Tegelikkus ja näivus on dramaatilistes vastuolus. See on väga põhimõtteline probleem. 

Mõistlikum oleks valitsusel mitte tegeleda silmakirjalikkusega, vaid anda siiski objektiivne hinnang, et need "Eesti 2035" püstitatud eesmärgid ei ole valitsuse poliitika eesmärkide nimistus. Nii nagu ei ole seda sündimuskriisi probleem, nii nagu ei ole Eesti majanduse, konkurentsivõime taastamise, inimeste toimetuleku parandamisel ja hinnatõusuga tõkestamise probleeme markeeritud, ammugi veel nende lahendamisse panustatud. 

Ja vaadake, mida tähendab näivuse ja tegelikkuse vastuolu. Eesti riigi pikaajalise arengustrateegia "Eesti 2035" eesmärk, mis oli 2024. aastal, millega valitsuse poolt vaadates, justiitsministeeriumi poolt vaadates Eesti Vabariigi Valitsus tegeles Eesti majanduse, Eesti julgeoleku, Eesti demograafilise kriisi lahendamise eesmärgina. 

2024. aasta tegevused. Esimene teema ilmselt peegeldab prioriteetsust. Vanglarent – toimusid eelkonsultatsioonid vanglarendiks välisriikidega, et see oleks võimalik täiendavate töökohtade loomiseks ja riigi tulude suurendamiseks. Ma arvan, et see ei ole veenev käsitlus, toppida nende baaseesmärkide alla suvalisi probleemipüstitusi. 

Kui parlament neli aastat tagasi võttis vastu selle kava "Eesti 2035", siis vaevalt kujutas keegi rahvaesinduses ette, et selle realiseerimise prioriteetne tegevus on vanglarendi initsiatiiv, et me muutume nii-öelda teatud riikidele allhankeriigiks vanglateenuse pakkumisel. Ja see ei olegi küsimus mitte tuludest eraldi võetuna, vaid see on küsimus riigi brändist, riigi imagost, riigi mainest selles küsimuses. 

Kahjuks tuleb tunnistada, et ettekanne peegeldas valitsuse suutmatust just nimelt riigi pikaajaliste probleemidega tegeleda. Ja sellest loomulikult ainult võimendub lõhe tegelikkuse ja näivuse vahel. Ja seda ei saa aktsepteerida. Proua minister, need olid minu küll nõudlikud, aga heatahtlikud märkused. Aitäh!

12:40 Aseesimees Arvo Aller

Järgmisena Andre Hanimägi ja eeldatavalt volitusega Sotsiaaldemokraatliku Erakonna nimel.

12:41 Andre Hanimägi

Lugupeetud Riigikogu esimees, minister! Head kolleegid! Minister tõi esile mitmeid olulisi töösuundi, mida "Eesti 2035. aasta" raames ellu viiakse – kohtureform, andmeõiguste uuendamine, tehisaru kasutuselevõtt riigikorralduses –, ja on kahtlemata tervitatav, et planeeritakse vajadusel lahendada lihtsamaid vaidlusi efektiivsemate digitaalsete tööriistadega. Samuti on positiivne, et tehakse väga konkreetseid samme erinevate kohtumenetluste kiirendamiseks: andmeõiguse kaasajastamine, tehisharu integreerimine kohtumenetlustesse, ja plaan luua Eesti riiklik keelemudel on kahtlemata vajalikud sammud, et meie digiriigi positsiooni sõnadest tegudeni viia. 

Aga enne, kui jõuame aastasse 2035, peame arutama ka ausalt tänaseid probleeme. Kõigepealt töölepingu seaduse muudatused. Õiguskomisjoni laual on eelnõu, mis ei ole piisavalt läbi arutatud ega kooskõlas osapoolte ootustega. Eelnõu viimane versioon koostati tööturu osapooltega läbi rääkimata ning saadeti parlamenti sisuliselt meedia kaudu. See õõnestab usaldust ametiühingute, töötajate ja valitsuse vahel ja rikub sotsiaaldialoogi põhimõtteid. Kõik olulisemad muudatused tööõigusest tuleb tööandjate ja ametiühingutega läbi rääkida. Tööinspektsioon on lausa juhtinud tähelepanu sellele, et eelnõus on vastuolu Euroopa Kohtu lahendiga. Sellist olukorda ei tohiks juhtuda. Tööõiguses, mis puudutab inimesi otseselt ja igapäevaselt, peab olema kaasamine põhjalik, mitte formaalne. 

Teiseks, Pihlakodu juhtum, millest on siin saalis ka väga palju täna kõneldud. Loomulikult ei saa me poliitikutena ega inimestena minna mööda inimõiguste rikkumisest. Inimese haavatus suurendab kõigi vastutust tema ees. Kui inimene on haavatav, ei kao tema väärikus ega õigused. Küsimus ei ole loomulikult – ja ma kordan siin üle – olnud selles, kas tegemist on vägistamisega, on seda ka tänase seaduse mõistes väga selgelt. Ja nii nagu ka minister välja tõi, on prokuratuur sellega läinud edasi ja loomulikult ma väga loodan, et süüdlane saab kohase karistuse. Küll aga tuleb ikkagi küsida, miks kõlasid riigilt sõnad, mis ei riivanud ainult kannatajate, aga kogu ühiskonna õiglustunnet. [See] on arusaamatu nii inimlikult kui ka juriidiliselt. Me oleme esitanud ka arupärimise ja soovime aru saada siiralt, mis läks valesti. Kui on probleem suhtumises, tuleb seda muuta, kui on probleem seadustes, tuleb neid muuta. Ja olen teinud ka õiguskomisjonis ettepaneku, et me võiksime ära kuulata peaprokuröri ja aru saada ka tema ettepanekutest ja murekohtadest seoses selle ja paljude teiste teemadega. 

Kolmandaks, konkurentsiseadus. Eesti on ainus Euroopa riik, kes pole siiani konkurentsidirektiivi üle võtnud, ja me kõik teame, need vaidlused on olnud siin saalis ja mujalgi päris pikalt. Meid on trahvitud väga suurte summadega ja trahv tiksub edasi. Nüüd on tõepoolest meil see venitamine lõppenud seadusega, eelnõuga, mis erinevalt meie naabritest viib kartellikahtlusega ettevõtted korraga kahte kohtusse – haldus- ja maakohtusse – ja erinevatesse menetlustesse, mis ei ole tõhus ega loogiline. Konkurentsiamet on oodanud tööriistu, mida see direktiiv peaks andma, aga nüüd loodi süsteem, kus menetlused killustuvad ja aeglustuvad. Mujal saab konkurentsiamet määrata trahvi otse, meie läksime vastassuunas. See pole õigusriigi tugevdamine, see on selle killustamine. Palun kolm minutit lisaaega. 

12:45 Aseesimees Arvo Aller

Kolm minutit lisaks.

12:45 Andre Hanimägi

Neljandaks, eurobürokraatia. Me oleme äsja arutlenud selle üle, kuidas ikkagi juhtus nii, et ühiskond ja poed said teada, et tuleb hakata parklaid kaabeldama. Bürokraatiaga võitlemiseks on minister välja pakkunud põhimõtte, mida Euroopa Parlamendi õiguskomisjon on hinnanud tegelikult sobimatuks õigusloome kvaliteedi tõstmiseks – ehk see üks seadus sisse, üks välja põhimõte. Riigikontrolör on toonud välja, et ametnikul pole piisavalt aega ega ressurssi, et kõiki direktiive ja eelnõusid sisuliselt läbi töötada. Ja selle tagajärjel libisevad olulised punktid meist lihtsalt mööda, nii nagu selle kaabeldamise juhtumiga oligi. Selle asemel tuleb meil mõelda, kuidas asju teha paremini. Nõuda, et ametnikud otsivad miskit, mida tühistada, tuleks tal oma nappi aega pühendada sisulisele analüüsile ja osapoolte kaasamisele. Nii on suurem tõenäosus, et keegi märkab jama eelnõus enne, kui on hilja. Kuigi vigu jääbki muidugi juhtuma ja see on inimlik, siis võiks nappi ressurssi kasutada nende vigade ennetamiseks, mitte juurde loomiseks.  

Lisaks eelmainitule tahan rõhutada veel ühte murekohta, mis siin ka natukene kajastust leidis: pettused. Eesti inimesed kaotavad igal aastal miljoneid eurosid petuskeemide ohvriks langemisel, olgu selleks investeerimiskelmused, libakõned, identiteedivargused või armupettused. Ja me peame tunnistama, et AI levikuga kõne, heli, hääl, pilt – need on väga ehtsaks muutunud ja need pettuste arv tõenäoliselt suureneb veelgi. Seega, ohvriks ei lange mitte ainult eakad, aga ka väga digiteadlikud noored satuvad järjest keerukamate skeemide võrku. See ei ole ainult politsei või finantsasutuste probleem, see on ka õiguskeskkonna probleem ja peaks olema Justiitsministeeriumi selge fookus. Teen ettepaneku luua Justiitsministeeriumil koostöös Siseministeeriumi, politsei, Finantsinspektsiooni, aga ka telekomiettevõtete ja pankadega pettustevastane tegevuskava, mis tugevdaks karistusõiguslikke võimalusi pettuste ennetamisel ja menetlemisel, otsiks võimalusi lihtsustada ohvritele kahju hüvitamise võimalusi ning parandaks petuskeemide kiirelt äratundmist läbi tehisaru ja andmeanalüüsi kasutamise.  

Ja pettuste juures ma tulen ka selle juurde, mida ma ennist ministrilt küsisin: varjatud puudused. Jah, tõepoolest, notariaalselt on võimalus ostu- ja müügitehingu puhul panna erinevaid asju kirja, aga võib-olla päris see ei ole mõistlik, et me sinna kõik kirjutaksime seda, et see kinnisvara ei ole elamiskõlblik või sellel on väga palju puudusi. Seega, ma kutsun üles Justiitsministeeriumit selle lahendusega tegelema ja vaatama sisse sellesse seadusesse, kas ja mida annaks muuta. Ma usun, et annab muuta. Pettuste ennetamine on osa õigusriigi usaldusväärsusest ja kui me sellega ei tegele, murendame usku Eesti riiki. "Eesti 2035" ei saa olla arengukava, kus räägime vaid tulevikutehnoloogiatest. See peab hõlmama ka väga reaalseid ohte, mis juba täna meie inimeste turvalisust, vara ja heaolu otseselt mõjutavad. Aitäh ja jõudu tööle!

12:48 Aseesimees Arvo Aller

Aitäh! Eesti 200 fraktsiooni nimel Toomas Uibo, palun! (Kõneleja palub lisaaega.) Kolm minutit lisaks.

12:49 Toomas Uibo

Nii. Lugupeetud juhataja! Head kolleegid! Head külalised, tere tulemast Riigikokku! Täna räägin siin Eesti 200 nimel, et selgitada meie tulevikuvisiooni, kus tehisaru ei ole pelgalt tehnoloogiline moesõna, vaid strateegiline tööriist, mis aitab Eestil saavutada uue taseme majanduses, õiguskorras ja ka kodanike heaolus. 

Eesti 200 on alati seisnud pika plaani eest. Meie eesmärk on ehitada just sellist Eestit, mis on valmis mitte ainult tänaseks, vaid ka homseteks väljakutseteks. Me usume, et tehisaru teadlik ja eetiline kasutamine on võtmetähtsusega selle eesmärgi saavutamisel. 

Õiguskorras saab tehisaru aidata muuta kohtusüsteemi efektiivsemaks ja läbipaistvamaks. Näiteks saab tema abil analüüsida suurt hulka kohtulahendeid, et tuvastada mustreid ja tagada õigusemõistmise ühtsus. Samuti saab tehisaru toetada prokuröre ja kohtunikke, pakkudes neile kiiret ligipääsu asjakohasele seadusandlusele ja varasematele otsustele. Aga ärgem muretsegem! Kohut hakkab lõpuks mõistma ikkagi inimene, masin on tööriist ja abimees. 

Eesti majanduse konkurentsivõime sõltub meie võimest tõsta tootlikkust. Masinatööstuses saab tehisaru optimeerida tootmisprotsesse, ennustada seadmete hooldusvajadusi ja vähendada seeläbi seisakuid. Puidutööstuses saab tema abil maksimeerida toormaterjali kasutust, tuvastada defekte ja parandada toodete kvaliteeti. Tehisaru suudab prognoosida ka tarneahela katkestusi, optimeerida energiakasutust ja aidata meil liikuda ressursitargema tootmise poole. See on eriti oluline Eesti ettevõtetele, kes peavad konkureerima riikidega, kus on madalamad palgad ja odavam energia. 

Eesti 200 visioonis peame liikuma isikupärastatud riigi poole, kus avalikud teenused on kohandatud iga kodaniku vajadustele ehk personaalsema riigi poole. Kui täna valitsetakse kodanikke nii, nagu riigil on mugavam, siis see mõtteviis tuleb pöörata 180 kraadi ümber ja asetada kodanik valitsemissüsteemi keskmesse. Elu tuleks korraldada ümber nõnda, et just inimesel oleks asjaajamistes mugavam ja riigil ebamugavam. Tehisaru saab siin mängida olulist rolli, analüüsides kodanike andmeid, et pakkuda neile just neid teenuseid, mida nad vajavad, olgu selleks siis sotsiaaltoetused, hariduspakkumised või tervishoiuteenused, või ka lihtsustada protsess erinevates planeeringutes, mis on praegu meie majanduse arengut tugevalt ahistamas. 

Lennunduses suudab tehisintellekt teha midagi erakordset, muuta kogu reisikogemus inimese jaoks isikupäraseks ja tõhusaks. Kujutage ette lennujaama, kus tehisintellekt juhib turva- ja reisidokumendi kontrolli, nii et järjekorrad kaovad, ja kus iga reisija saab lennukis personaalse teeninduse vastavalt oma vajadusele. Või kujutage ette lennuplaani, mis muutub reaalajas sõltuvalt ilmast või liiklustihedusest, säästes nõnda kõigi aega, raha ja ka närve. 

Või mõtleme mehitamata lennunduse peale, mis täna plahvatuslikult areneb. Tulevikku vaatava erakonnana soovime, et me kiirendaksime juba homsest seadusraamistiku väljatöötamist, mis võimaldaks juba lähiaastatel droonidega kaubavedu tuhandete kilomeetrite taha. Ei, need ei ole stseenid ulmefilmist, need võimalused, mida Eesti 200 soovib kasutada. Ja miks mitte muuta jõude seisev Pärnu lennujaam Põhja-Euroopa suurimaks droonide testlaboriks. 

Tehisaru kasutuselevõtt peab toimuma õiglaselt ja läbipaistvalt. Peame tagama, et see suurendaks ebavõrdsust ega diskrimineeri kedagi. Selleks on vaja tugevat regulatiivset raamistikku, mis tagab andmekaitse läbipaistvuse ja määrab ka vastutuse. 

Ja nüüd, head kolleegid, tahan olla aus. Liiga paljud poliitilised jõud Eestis piidlevad uusi tehnoloogiaid kui ohte, mitte kui võimalusi. Nad klammerduvad mineviku mudelitesse ja kardavad muutusi, sest need seavad küsimärgi alla senise status quo. On erakondi, kes arvavad, et Eesti ei saagi olla rohkemat kui lihtne allhankijamaa, et me ei peaks püüdlema maailma tippu, sest oleme liiga väike või liiga hiljaks jäänud. Meenub siinkohal Eesti kosmosetööstuse käimatõmbamine, mida irvhambad naeruvääristasid: Eesti ja kosmos? Lubage naerda, eks ole! Aga fakt on see, et Eesti tehnoloogiad on Maa orbiidil juba esindatud. Kõik on võimalik! 

Nii et Eesti 200 ei usu sellist juttu, et me oleme riigina liiga väike, et olla mitmes valdkonnas liider. Me usume, et Eesti saab olla maailmas esirinnas, kui me teeme tarku otsuseid, investeerime inimestesse ja tehnoloogiasse ning julgeme teha vajalikke ja võib-olla alguses ka ebamugavaid reforme. Me kindlasti ei vali vaikimist, kui on vaja muutusi. Me kindlasti ei vali mugavust, kui on vaja visiooni. Me ei ütle inimestele, et nad peaksid leppima sellega, mis on. Me ütleme, et nad võivad unistada millestki suuremast ja et riik peab neid selles toetama. 

Kokkuvõtteks. Tehisaru ei ole tulevikumuusika, vaid tänane reaalsus. Eesti 200 kutsub üles kõiki erakondi ja Riigikogu liikmeid tegema koostööd, et luua strateegiline raamistik tehisaru kasutuselevõtuks, mis toetab meie majandust, õiguskorda ja kodanike heaolu. Ainult nii saame tagada, et Eesti jääb innovatsiooni esirinda ja pakub oma kodanikele parimat võimalikku elu.

12:55 Aseesimees Arvo Aller

Eesti Keskerakonna fraktsiooni nimel Andrei Korobeinik, palun!

12:55 Andrei Korobeinik

Suur tänu! Ja mul on väga hea meel jätkata sealt, kus Eesti 200 esindaja lõpetas. Reaalsus on paraku see, et kui me räägime "Eesti 2035" strateegiast, siis tegemist ei ole pelgalt visiooniga, tegemist on dokumendiga, kus on lahti kirjutatud konkreetsed tegevused. Ja probleemiks on see, et need tegevused paraku lükatakse aastast aastasse just tänu sellele, et tänane Reformierakonna ja Eesti 200 valitsus tegudeni ei jõua. Pikk plaan on väga tore, aga kui see pikk plaan püsib muutmata kujul aastaid, siis see muutub varem või hiljem farsiks. 

Ja meil ongi täna see olukord käes, kus reaalsus on see, et Eesti majandus langeb aastaid. Me oleme kolm aastat järjest Euroopa Liidu kõige kehvem majandus. Eelmisel aastal suurenes riigi palgal olevate inimeste arv 10 000 võrra, olukorras, kus suured firmad koondavad inimesi ja asendavad neid automaatikal põhinevate lahendustega, võtab Eesti riik inimesed tööle. 

Ja loomulikult see, mida rääkis justiits- ja digiminister, on kõik täiesti õige. Probleem on vaid selles, et nende pika plaani osadega seotud tegevused läksid eelmisest aastast selle aasta peale, sel aastal lähevad järgmise aasta peale. Siis tulevad valimised ja me oleme ikkagi sealsamas, kus me praegu oleme. 

Ja siis minister rääkis, et kohtusüsteem on väga raskes seisus. Meil veerandi võrra suurenes tsiviilmenetluse keskmine aeg. Ja meil on olukorrad, kus inimesed, kes nõuavad näiteks 1000 eurot kahjutasu, ootavad esimest kohtuistungit üle kahe aasta. Meil on olukorrad, kus lapse suhtlus- või hoolduskorra vaidlus algab kolm aastat peale seda, kus inimene annab oma hagi sisse. Teda kutsutakse kohtusse ja siis ta peab meenutama, mis ta seal kolm aastat tagasi tegelikult tahtis. Laps on juba suhteliselt täiskasvanud, olukord on võib-olla täiesti muutunud, aga elu on selline, et ta peab sinna tulema ja tõestama seda, mida ta siis kolm aastat tagasi tahtis. 

Tõsi, tehisintellekti abil oleks võimalik saavutada päris palju. Ka selleks on vaja kompetentsi ja Justiits- ja Digiministeerium tegelikult võiks olla see koht, kus see kompetents sünnib ja areneb. Seda paraku tänaseks pole juhtunud. Aega on valimisteni reaalselt väga vähe ja tõenäosus, et see juhtub kahe aastaga, on minu arust kaduvväike. 

Meil rahanduskomisjonis käis töötukassa esindaja. Ja see on selline hea ice breaker näiteks, kui te olete kusagil seltskonnas, saate sõprade käest küsida, et mis te arvate, palju inimesi töötab töötukassas. Vastused võivad olla erinevad, kompetentsed inimesed pakuvad võib-olla 100, 200, 300, 500. Reaalsus on see, et töötukassas töötab umbes peaaegu 1000 inimest. Neil on 50 000 klienti ehk siis töötuid inimesi, tänases majandusolukorras natuke rohkem. 

Võtaks kolm minutit juurde. 

13:00 Aseesimees Arvo Aller

Kolm minutit lisaks. 

13:00 Andrei Korobeinik

Ja nende seisukoht on see, et tehisintellekti nad oma töös kliendiandmeid kasutada ei kavatse. Meil on … Ja see reaalselt mõjutab väga paljude inimeste elukvaliteeti, sellepärast et kui sul töö leidmine, selline ideaaltöö leidmine võtab rohkem aega ja annab kehvema tulemuse, siis sellest kaotavad kõik, sina ja ka riik kahtlemata. 

Meil on aastaid tagasi, kümme aastat tagasi, kui ma eksi, üheksa aastat tagasi, toimunud geeni kaardistamiseks pilootprojekt, kus osales paarsada tuhat inimest, selle tulemus on ümmargune mull. Need andmed, mida saaks kasutada inimeste tervise parandamiseks, elu päästmiseks, sisuliselt jäid riigi jaoks kättesaamatuks. Meil on olukord, kus tehisintellekt väga kerge vaevaga oleks võinud parandada viisi ja teenuseid ilma selleta, et see riivaks patsiendi privaatsust, aga selles suunas ei ole tehtud praegu ühtegi sammu. Sellest meil oli arutelu perearstide esindajatega ja Terviseametiga. 

Meil on olukord, kus kõik needsamad regulatsioonid, millele viitas eelmine ettekandja, ei ole mitte lihtsalt tegemata jäetud, vaid nad ei ole ministeeriumide laual, nad ei ole Riigikogu komisjonide laual. Droonidest rääkimata. Kui me räägime näiteks isejuhitavate autode testimisest, siis Eesti riik ei ole teinud ühtegi sammu selleks, et lahendada kindlustuse probleemi. Ja see tähendab seda, et neid teste Eestis teha ei saa. 

Tõepoolest, personaalne riik on see, mis ma arvan, miks Eesti 200 sai natukene hääli juurde eelmistel valimistel. Personaalset riiki paraku ei tulnud. Neli kuud tagasi oleme ministriga siinsamas arutanud seda, mis on eesti.ee keskkonna probleem. See on see koht, mis peaks pakkuma meile kõigile personaalteenust. Selle asemel, et pakkuda midagi innovaatilist, midagi kaasaegset, kas või seda, mida ukrainlased tegid, me saime sellise eelmise sajandi vaibiga teenust. Ja täna aprillis me näeme, et mitte ühtegi sammu selle teenuse paranemise suunas tehtud ei ole. 

See on see pikk plaan, mis viib selleni, et neid teese korratakse aastast aastasse, ühtegi reaalset sammu täna koalitsioon teha ei suuda, sellepärast et täna on koalitsioon lihtsalt ebakompetentne. Sellega peab Eesti elama veel kaks aastat. Meil on kõigil sellest väga kahju, välja arvatud 52 Riigikogu saadikul, kes mängivad kaasa. Aitäh ja ilusat päeva jätku!

13:04 Aseesimees Arvo Aller

Aitäh! Eesti Reformierakonna fraktsiooni nimel Valdo Randpere. Ja Isamaa fraktsiooni nimel pidas kõne härra Reinsalu, nii et Riina ei saa. Ei saa, sest see on kõnede aeg.

13:04 Valdo Randpere

Lugupeetud eesistuja! Head kolleegid! Kõigepealt mina tahaksin alustada sellega, et ma tänan justiitsministrit väga sisuka ja väga huvitava ettekande eest.

13:04 Aseesimees Arvo Aller

Ma vabandan korraks, hea ettekandja! Rõdul paluks vaikust. Kui soovite diskuteerida, minge koridori. Aitäh!

13:04 Valdo Randpere

Aitäh! Lisaks sellele muidugi Liisa näitas üles täitsa ebainimlikku kannatlikkust, vastates kõigile neile küsimustele. Iseenesest see teema on meeldivalt, üllatavalt minu jaoks oli teema nii huvitav, et tõesti küsimusi oli palju. Ma isiklikult võib-olla ei oleks viitsinud nii põhjalikult kõigele vastata, eriti kuna paljud küsimused korduvad. Paraku korduvad ka paljud sõnavõtud siin läbirääkimiste käigus. Kõik on paha-paha, seda me ei taha, aga ma kardan, et mõnelgi, kes tuli siia läbi rääkima, läks meelest ära kontrollida enne, millest jutt käib üldse. Ma nüüd räägin teile kõigepealt sissejuhatuseks, mis asi on Eesti 2035 strateegia.

Eesti 2035 on strateegilise juhtimise tööriist, mis võimaldab koordineerida riigi pikaajalist strateegilist planeerimist ja finantsjuhtimist, arvestades riigi rahanduse võimalusi. See on Riigikogu ja Vabariigi Valitsuse koostööd toetav Eesti arengu tervikliku juhtimise strateegia, mis tugevdab eriti eri liiki strateegiliste poliitikadokumentide omavahelisi seoseid. Eesti strateegilisi sihte on võimalik saavutada, kui Riigikogu ja Vabariigi Valitsuse otsustusprotsessides ning ressursiotsustes arvestatakse strateegias Eesti 2035 tehtud kokkuleppeid. Nii, ja selle strateegiadokumendi …

Ma palun kolm minutit panna juurde, mul läheb juba sissejuhatuse peale viis ära.

13:06 Aseesimees Arvo Aller

Kolm minutit lisaks.

13:06 Valdo Randpere

Selle strateegiadokumendi huvitav osa on see, et tegelikult selle koostamine algas Jüri Ratase esimese valitsuse ajal aastal 2018. Nagu me kõik hästi mäletame, see oli aeg, kus raha voolas ojadena. Probleeme ei olnud. Eks umbes sellest meeleolust kandudes oli ka see dokument alguses sellises vormis tehtud, et nagu limiidiks oli taevas põhimõtteliselt. Kuigi kuulates siin eelkõnelejad, siis tundus, et sel ajal tehti ka midagi – ega suurt ei tehtud. Ütleme, kahe aastaga jõuti nii kaugele, et see esimene ideepoeg jõudis eelnõu näol Riigikokku, ja siis oli juba tegemist Jüri Ratase teise valitsusega ehk EKREIKE valitsusega.

Ja üsna selle EKREIKE valitsuse valitsusperioodi lõpus, 2020. aasta lõpus arutati seda strateegiadokumenti, kusjuures juhtivaks komisjoniks oli rahanduskomisjon. Ja ma vaatasin huvi pärast protokollist järgi, kuna siin heideti ette, et täna ei räägitud jälle midagi ei demograafiast ega käibemaksudest ja midagi. Iseenesest ei peagi rääkima. Selle asja mõte on see, et selle Eesti 2035 strateegilise dokumendi alusel käib iga minister kord aastas aru andmas oma valdkonnast. Ja kui te tahate kedagi kiruda, siis kiruge seda ministrit selle valdkonna eest, kas tegemiste või tegematajätmiste eest, aga ärge tulge siia üldiselt rääkima käibemaksust ja aktsiisidest ja ma ei tea, millest veel. Kusjuures demograafiast oli sellel komisjoni istungil, kus arutati selle saali saatmist esimest korda, oli ainukene, kes võttis teema üles, Reformierakonna esindaja, küsis just, et näed, demograafiaküsimusi siin ei ole, kuidas me saavutame need majanduslikud eesmärgid. (Hüüe saalist: "Lõpuks ometi!") Ja muidugi selle dokumendi võttis vastu lõplikult juba Kaja Kallase esimene valitsus 2021. aasta kevadel. Nii et kuni sinnamaani tundub, et oli täielik üksmeel, valitses siin kõigi erakondade vahel, peaaegu.

Aga vaadates tänast pilti, siis see üksmeel on kuhugi kadunud. Ja nüüd ma võib-olla ei hakkagi väga üksikasjalikult lahkama justiitsministri tegemisi, aga üks teema, mis kindlasti väärib meeldetuletust, on see, et see jooksis läbi küsimustes, see jooksis läbi läbirääkimistel siin: sotside suur mure selle üle, et tööõigust hakatakse muutma. Ja see tuletas mulle meelde aasta 2012, kui me muutsime Riigikogus kollektiivlepingu seadust. Ka üks osa tööõigusest, võlaõigusseadusest. Ja siis oli sotside argument see, et kui me muudame seda kollektiivlepingu seadust … Sinnamaani oli nii, et kui kollektiivleping oli sõlmitud, siis tegelikult, kui üks pool tahtis, et see kollektiivleping kehtiks, siis seda ei saanudki tühistada. Ühele see meeldis, majanduslangus oli suur, tööandja ei suutnud enam maksta ega garanteerida neid palgatõuse. Teisele poolele see siiski meeldis väga ja oligi – kollektiivleping kehtis igavesti. See põhimõtteliselt oli vastuolus ka põhiseadusega garanteeritud lepinguvabaduse põhimõttega.

Aga kui me seda muutma hakkasime, siis tõusis sellest nisike kisa-kära. Sotsid ei väsinud isegi sammu eest, et nad tõid Ida-Virumaalt kohale busside kaupa Eesti Energia töötajaid, kes eesti keelest palju aru saamata käisid ringi neile kätte pistetud plakatitega ja Riigikogu liikmete piltidega ja ähvardasid tõmmata elektri seinast välja, juhul kui kollektiivlepingu seadust muudetakse. Ja ma ütlesin siis – mina olin üks, kes kaitses seda või vedas seda eelnõu –, ma ütlesin juba siis, et uskuge mind, kui me selle seaduse muudame nii, et seda saab muuta ja uuesti sõlmida ja ka ühe poole soovil saab seda lõpetada, siis see tegelikult toob kaasa selle, et neid sõlmitakse rohkem. Ja täpselt nii läks! Täpselt nii läks, ükski sotside ähvardustest sel hetkel ei ole osutunud tõeks. Vastupidi, see on olnud meie tööturule väga hea meede. Ja täpselt sama asi juhtub nüüd selle tööõiguse muutmisega. Jälle te maalite seina peale mingeid kolle, kus inimeste palgad on 10% sellest, mis on lubatud, või põhimõtteliselt on kerjakott ja kepp kätte ja mine Balti jaama juurde laulma, aga tegelikkuses te ei arvesta sellega, et ajad muutuvad, Eesti muutub, tööjõuturg muutub.

Ja see on see, mida mina hindan väga ka tänase justiitsministri juures või justiits‑ ja digiministri juures, et tegelikult tema ettekanne käsitles väga palju ka seda, mis me praegu koalitsiooniläbirääkimistel alles arutame, mida me tegema hakkame. Aga see käsitles Eestit muutuvas maailmas. Nii, kuidas meie muutume, kuidas me peame kohanduma, kuidas me peame ennast kohandama nende oludega, mis annavad meile võimaluse nii majanduslikuks õitsenguks kui heaoluks kui vabaduseks, turvatundeks ja õigluseks. Õiglus peab olema kättesaadav kõigile, täpselt nii nagu vabadus ja õigus. Aitäh teile!

13:12 Aseesimees Arvo Aller

Aitäh! Ja fraktsioonidest viimasena Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna nimel Anti Poolamets, palun!

13:12 Anti Poolamets

Mulle meenutas, lugupeetud kolleegid, ministri kõne tehisaru ilmetut, tehislikku ja kahjuks eksitavat teksti. 

Mida me võime rääkida 2035. aasta suure strateegia kohta? Üks asi on see, mis ta peaks olema, aga teine asi on see, mis on tegelikkus. Ja Eestis eristub tegelikkus kohati juba sama palju kirja pandud materjalidest, kui see oli nõukogude korra ajal ja režiimi ajal. 

Kolm aastat majanduslangust – tehtud. Ajaloo madalaim sündimus – tehtud. Uustotalitarismi edendamine rohepöörde sildi all – tehtud. Juhuelekter – tehtud. Lähiajaloo kõige massilisemad maksutõusud – tehtud. Suveräänsuse vähendamine – tehtud. Plaanimajanduse edendamine – tehtud. 1,6%-lise toetuse toetusega erakonna valitsusse jätmine, viie ministrikoha andmine – tehtud. Demokraatia!? Tehnilisest progressist rääkimine tähendab tänapäeval tegelikult mitte AI-d, vaid tuhande Tallinna Teletorni kõrguse monstrumi püstitamist looduskaunitesse kohtadesse. Rohepööre – tehtud. Välispoliitika, teiste riikide siseasjadesse sekkumine, võtmeliitlase räige sõimamine – tehtud. 

Härra Randpere, teie rääkisite ju sellest, et mingid inimesed tahtsid elektrit välja lülitada. Vot teie lülitate elektri välja, teie teete juhuelektrit, teie lammutate energiasüsteemi. Peaaegu tehtud. Põlevkivitööstusele on vaja veel mõni hoop anda. 

Tegelikult jah, selles strateegias ei olnud ju sellest juttu. See ongi tegelikkuse ja dokumentide karjuv vastuolu. No nii nagu me räägime, et Reformierakond on liberaalne partei – karjuv vastuolu. Tegelikult on see vasakäärmuslike ideede vabrik Küll te kunagi minu juttu kinnitate, sest tuul puhub, muutub ka Reformierakond. 

Minister rääkis, et me peame usaldama tehisaru. Aga mina küsin, kuidas Eesti inimesed usaldaksid valitsust ja õigussüsteemi. Ma ei kuulnud digiministrilt ühegi sõnaga, kuidas radikaalselt parandada igast otsast lekkivat digiriiki, kui alles 2024. aastal tehti kindlaks, et Apotheka süsteemist kadus 400 000 e-posti, 60 000 koduaadressi, 30 000 telefoninumbrit, meditsiiniandmed, ülidelikaatsed meditsiiniandmed ostude kohta. 

Aga minister teeb õhinapõhist riiki, ta ei rääkinud isegi valitsuse liikmetega, kui ta tahtis eesti keele korpuse lihtsalt ära kinkida, ilma kellegagi rääkimata. 

Ja vanglasaarte ehitamine, kas see pole õhinapõhise riigi tunnus? Sel ajal, kui inimestel ei ole raha kohtus käimiseks ja oma õiguste kaitsmiseks, nad jäävad hätta, sellepärast et te olete nad vaesemaks teinud. Aga ei, vanglasaari tuleb ehitada.

Rootsist islamiterroriste, Hollandist islamiterroriste ja panema nad ilusasse Tartusse. Kas ma pean tõesti uskuma, et nad ei lähe linna peale, kui sarimõrvareid lastakse praegu lahti? Nad olevat eluaegse ära istunud. Kas see siis tähendaski eluaegset? 

Justiitssüsteem, selle sümboliks on 9-eurose juukselõikuse menetlemine seitse-kaheksa aastat, 500 000 uputada selle peale. Naiste õiguste kaitse, Pihlakodu juhtumi näitel on prokuratuur päris karikatuurne oma võimekuses. 

Palun lisaaega kolm minutit. 

13:17 Aseesimees Arvo Aller

Kolm minutit lisaks.

13:17 Anti Poolamets

Kuhu me siis naiste õiguste kaitsmisega jõudnud oleme? Prokurör Arika Lepp ütles Ekspressile, et vägistamine ei pruugi põhjustada vaimset ja füüsilist tervisekahju. Vaat nii.

Tsiteerin vandeadvokaat Paul Kerest. Need näited illustreerivad laiemat probleemi, vajadust inimlikuma, empaatilisemat ja seaduste tegelikku eesmärki järgiva õiguse tõlgendamise järele. Pihlakodu juhtumist vaatab meile vastu empaatiavõimetu ja ennastõigustav suva. 

Ja minister põhjendab vanglakohtadega äritsemist, et see tõstab meie julgeoleku taset NATO riikidega suheldes. Vabandage, aga seda ei suudaks Orwell ka välja mõelda, et terrorismikurjategijate siia toomine … See ei ole mingi sulnis eine murul. See on selge julgeolekuoht Eestile, millele te tegelete. 

Eestist ei pea saama mingisugune moslemiterroristide ja kurjategijate vanglasaar, mingi Euroopa Guantánamo. Millega te peaksite tegelema, on inimeste parem ligipääs õigussüsteemile. Tõepoolest, te peaksite kaitsma paremini meie andmeid. 

Aga tuletame siis korraks veel meelde, kui õiglane ja erapooletu on meie riik, õigussüsteem ja prokuratuur. Kui oli vaja valitsus maha joosta, mida tehti Marti Kuusikuga? Üks päev sai ta minister olla. Prokuratuuri töötaja kaebuse peale korraldati riikliku tähtsusega operatsioon, milles osales PPA peadirektor Elmar Vaheri kindla käega juhitud suuroperatsioonis, kus osales vähemalt 50 politseinikku, kes Marti Kuusiku lapsepõlvesõpradelt ülestunnistusi jahtisid. Aga ei olnud probleemi naiste kaitsmise sildi all valitsuse mahajooksmiseks ruineerida inimese maine, ruineerida teda rahaliselt, ruineerida teda tervislikult. 

Aga siis on meil Johanna-Maria Lehtme, mille kohta minister ütleb: "Ei, me ei saa sekkuda kuidagi." ja järgmises lauses ütleb: "Meie eesmärk on pisikuritegude menetlemine." Järgmises lauses. AI ei annaks nii rumalaid vastuseid. AI-l on teatud algoritmid, loogika. Teil ei ole seda. Siiamaani on Lehtme jooksus ja häbiplekk Eesti õigussüsteemile. Ja see on tahtlik venitamine, see on tahtlik õigustundele sülitamine. Sellepärast ongi teie toetus 1,6%. Sest inimesed ei usalda teid enam ka seetõttu, et selliseid asju ei menetleta, ka seetõttu, et minister Tsahkna on alati Lehtmet kaitsnud. Sellepärast ongi nii. Nii kergelt hajub maine ja väärikus. Aitäh!

13:20 Aseesimees Arvo Aller

Aitäh! Sellega on fraktsioonide kõned lõppenud ja vastusõnavõtuks sotsiaaldemokraatide erakonna nimel, sest sotsiaaldemokraate nimetati. Ja Riina Sikkut, palun!

13:20 Riina Sikkut

Aitäh, hea juhataja! Tõepoolest, suur rõõm, et meil on nii pika staažiga Riigikogu liikmeid, kes saavad meenutada seda, mis toimus ka eelmistel kümnenditel. Teisalt on kahju, et needsamad inimesed on töölepingu seaduses järjepidevalt õõnestanud seda kaitset, mis töötajatele pakutakse. Mainin ära kaks aspekti. Kollektiivleping sõlmitakse teatud perioodiks, ta ei kehti lõputult, ja seega selleks perioodiks kokkuleppe sõlmimist. Sellel on oma väärtus, nii nagu tööleping sõlmitakse tähtajaliselt. Ja sellel on õigusruumis oma tähendus. Kui lepingut võib igal ajal üles öelda, siis ei ole mõtet ju kokku leppida. Ja teisalt ka planeeritud muudatused töölepingu seadusesse muudavad sissetuleku meie seni kasvanud ebavõrdsusega ühiskonnas juhuslikuks töötaja jaoks. Äririskide lükkamine töötajate kaela on midagi, mis sotsiaaldemokraatidele ei ole vastuvõetav, ja kui vaja, võitleme ka sellel korral.

13:21 Aseesimees Arvo Aller

Aitäh vastusõnavõtu eest! Kas ma saan aru, et Valdo Randpere tahab vastusõnavõtule vastusõnavõttu teha või te tahate … (Hääl saalist.) Reformierakonda nimetati tõepoolest. Valdo Randpere, palun, vastusõnavõtt!

13:22 Valdo Randpere

Aitäh! Nüüd ma küll ei hakka isegi Poolametsaga vaidlema, pole mõtet, aga Riinaga küll. Sellepärast et, vaata, Riina, sa unustada ära selle, kas unustad või ei taha meelde tuletada seda, et see kollektiivlepingu seadus, mida me muutsime, see nägi ette olukorra, kus tähtaeg oli läbi, aga kui üks pool soovis seda jätkata forever, igavesti eesti keeles, siis see nii oligi. See leping ei lõppenud kunagi ära, juhul kui mõlemad pooled ei olnud sellega nõus. Nii lihtne oli see asi. Ja see oli põhiseadusega vastuolus. See oli tegelikult igasuguse mõistliku lepingu sõlmimise mõttega vastuolus. Me lõpetasime selle ära, tööturg sai paremaks ja nüüd saab tööturg veel paremaks, kui me muudame tööseadusandlust, nii nagu me oleme planeerinud. Aitäh! Aga enam sa vastu võtta sõna ei saa. (Riina Solman kommenteerib saalist.)

13:23 Aseesimees Arvo Aller

Aitäh! Sotsiaaldemokraatidele – ühe vastusõnavõtu saite. Puldis öeldi, sellele vastusõnavõtu saite. Nii, Andrei Korobeinik, Keskerakonna fraktsiooni vastusõnavõtt.

13:23 Andrei Korobeinik

Tõepoolest mainiti seal Jüri Ratase teist valitsust ja ma mõtlesin, et ma kasutan seda võimalust. (Naerab.) Ma tahan, Valdo, lihtsalt seda öelda, et vaata, ei ole nii, et kui Reformierakond ütleb, et midagi on põhiseadusega vastuolus, siis nii on. Meil on selleks konkreetsed institutsioonid. Kiita seda, et tööjõuturg hakkab paranema Reformierakonna juhtimisel – me näeme ju seda, et majandus langeb. Meil on olnud majanduslangus, millest on vaid Haitil pikem olnud, ja see on kõik toimunud Reformierakonna ja Eesti 200 juhtimisel. Just sellepärast, et Reformierakond jättis endale õiguse otsustada, mis on õige, mis on vale. Seda mandaati nad tegelikult valimistel ei saanud ja mul on siiralt kahju, et Eestiga läks just sedasi.

13:24 Aseesimees Arvo Aller

Aitäh vastusõnavõtu eest! Kas minister soovib osaleda läbirääkimistel? Ei soovi. Läbirääkimised on suletud ja lõpetatud. Oleme läbinud esimese päevakorrapunkti.


2. 13:24

Ühistranspordiseaduse muutmise seaduse eelnõu (578 SE) esimene lugemine

13:24 Aseesimees Arvo Aller

Läheme tänase teise päevakorrapunkti juurde, milleks on Riigikogu liikme Kalle Grünthali algatatud ühistranspordiseaduse muutmise seaduse eelnõu 578 esimene lugemine. Palun ettekandeks kõnetooli Riigikogu liikme Kalle Grünthali. Palun!

13:24 Kalle Grünthal

Lugupeetud kolleegid! Olen esitanud ühistranspordiseaduse muutmise seaduse eelnõu selleks, et viia nii-öelda seadusega ja põhiseadusega kooskõlla ka ühistranspordiseaduse alalõik taksondus. Kõigepealt on asjaolu see, et taksojuht aegadest aegadesse on olnud vägagi soliidne inimene: siinsamas Eestis on valge särgiga sõitnud, kandnud lipsu, on kõrgemate juhtimisoskustega. Ehk siis miks? Ta on teenindaja, kes vastutab inimeste elude eest. Ja no näiteks välismaalt võrdluseks tuua, muidugi tunneb ka linna, ja välismaalt, ütleme, võrdlus tuua, siis Inglismaal näiteks on taksojuhiks saamine väga keeruline. Sa pead tervet Londoni kõige väiksematki tänavat teadma, valdama keelt perfektselt ja nii edasi ja nii edasi. Aeg teeb aga oma töö ja on tulnud Eesti taksondusse teistsugused tuuled. Ehk tavataksode asemele on tulnud nii-öelda siis, kuidas nad … nimetavad seda, sellised taksod, mis tegelikult on nagu taksod, aga tegelikult taksod ei ole ka. Ja seal ei ole praktiliselt mitte mingisuguseid nõudeid, selliseid, mis, ütleme, kvalifitseeruksid sellisele tasemele, mis annaks nendele taksojuhtidele ja taksoteenusele usaldusväärsuse, mitte kõigile, aga osadele kindlasti.  

Enne selle eelnõu esitamist ma suhtlesin paljude Foruse taksojuhtidega ja nad tõid välja väga tõsiseid momente selles asjaolus. Kõigepealt, mehed ei oska keelt: täielikult umbkeelsed, ei räägi vene, inglise, [vaid] mingisugust ugri-mugri keelt, mida võib-olla räägitakse kuskil pantu suguharus või kuskil mujal. Aga selline inimene ei saa olla taksojuht. Teiseks oli probleem nende hinnangul ka selles, et kui päris taksod peavad regulaarselt käima tehnilisel ülevaatusel, siis need masinad, mida kasutatakse nii-öelda siis selle, noh, näiteks Bolti osas, ei pea seda tegema, vaid nad käivad tavaautodega võrreldes tehnilisel ülevaatusel. Ehk siis ebavõrdne kohtlemine. Muidugi ebavõrdne kohtlemine on ka selles, et kui päris taksodelt nõutakse siin ka taksomeetreid ja printereid, siis nii-öelda infoühiskonna taksodel seda nõuet ei ole. Ja kuna, ütleme, siin on nagu ühes ärisektoris erinevad nõuded, siis ma leian, et need on põhiseadusega vastuolus, sest siin peaks kõiki osapooli selles ärisektoris võtma ja käsitlema võrdsetel alustel.  

Mis on kõige suurem probleem, ongi just seesama keeleprobleem. Sellepärast, et teatavasti taksojuht on teenindaja, kes peab oskama eesti keelt B1 tasemel, olles selle tõenduseks läbinud ka vastava eksami. Praegusel hetkel on see nõue täielikult ära narritud. Kuskil lennujaama juures on võimalus, kus ükskõik milline suvaline tegelane kuskilt kasahhist või Mongooliast tuleb siia ja teeb selle eksami nagu naksti ära. Sellepärast, et see asjaolu tuli nüüd välja ka komisjoni istungil, et on sellised inimesed, kes siis, ütleme, vahendavad eksami tegemisel küsimusi ja tõlgivad ja ei ole teada tegelikult see, kas ta räägib sellele eksamineeritavale ette õigeid vastuseid või ainult tõlgib juttu. Nii et selline business käib, raha eest muidugi. Ja mida see toob kaasa siis ka teenuse saajale ehk inimesele? Küsimus on selles, et kui ma istun taksosse, ma eeldan seda, et juht on spetsialist, et mul on turvatunne, kindel tunne. Aga selles osas pole absoluutselt kindlust selles osas, kas, kuigi ta, ütleme, esitab mingisugused load, kuskilt välisriigist välja antud, kas ta on tõesti vastav sellisele kategooriale, nagu see inimene väidab. Teiseks, nad ei tunne linna. Olen ise olnud olukorras, kus ma palusin sõita kesklinnast TalTechi, ja enne TalTechi keeras vend ära hoopis paremale, läks kuskilt, Õismäe kaudu sõitis ringi. Minu küsimuse peale ütles, et tema sõidab kõige otsemat teed pidi. Nii et, põhimõtteliselt ma ei hakka seadust ümber jutustama siin täpselt, aga selles taksonduses tuleks kord majja lüüa.  

Tõusetus siis ka üles sellel komisjoni istungil ka selline minu küsimuse peale: mis asi on siis see infoühiskonna teenuse vahendamise sisu? Ehk, ühistranspordiseaduses seda väljendit ei ole, küll aga siis mõne aja pärast selgus ikkagi, et see mõiste on olemas, ja see mõiste on siis infoühiskonna [teenuse] seadus. Ja selle viitega on siis seda taksoteenust näiteks Wolti osas osutatud. Aga nüüd on küsimus selles, et minu hinnangul ei vasta praegu need taksod tegelikult nendele nõuetele, sellepärast et infoühiskonna teenuse [seaduse] § 2 esimene punkt sätestab ära, et see teenus on vist täielikult, tehakse siis ülekantud, edastatud ja vastu võetud elektrooniliste sidevahendite abil. Aga Boltis, näiteks taksos on võimalik maksta ka sularahas, tehakse vastav tärn peale, maksin sularahas, siis järelikult ei korreleeru selle mõistega, mida, ütleme, infoühiskonna [teenuse] seaduse § 2 punktis 1 välja tuuakse. Siin on tõsised puudujäägid. 

Ja mis siis valitsus vastas selle peale? Valitsus ütles niimoodi, et eelnõu pole kooskõlas taksoturu arengu ja vajadustega ja kasutajate ootustega. Aga mitte keegi ei tea, mis on see ootus, mis on see vajadus, sest mingit dokumenti selle kohta pole. Tähendab, kuskilt laest võetud asi. Kas siis sellepärast, et taksoturu areng ongi siis selline, et päris taksod välja süüa ja järgi jäävad ainult, noh, toome näitena Bolti taksod. See on juba isegi toimunud: Tallinki taksod on ju praegu kadunud liiklusest.  

Edasi. Tõstetud oli ka nende seisukoht see, et ma ei ole eelnõus loetlenud, milline dokument tõendab eesti keele oskust. Siin ei ole vaja midagi tõendada, sellepärast et keeleseaduse § 27 lõige 1 ütleb selgelt ära, et eesti keele tasemeeksami sooritanud isikule väljastab Haridus- ja Noorteamet eesti keele tasemetunnistuse. See on dokument, mis tõendab, et see taksojuht on B1 kategooria vääriline, mitte mingisugune kuskil punkris mingisuguse ebaselge eksamineerija poolt tehtud eksam. Ja siis muidugi tõusetus probleem, et kuidas teha kindlaks seda, kas see isik on läbinud siis … no ütleme, dokument on kadunud ja võib siis ükskõik kus, kutseõppe … hariduse, millega ei ole omandanud … kes Eesti kooli on läbinud, siis seda ei ole vaja, see ei ole üldse probleem, sest et eesti keele oskust tõendavad erisused on toodud ära jällegi keeleseaduse §-s 26. Ja siin on kõik asjaolud olemas, nii et topelt seda tegemist pole vaja.  

Ja kolmandaks oli ka asjaolu, et ma tahtsin tõsta selle kontrollimehhanismi ka ühisteenuse seadusesse sisse, sellepärast et ainult Keeleamet saab kontrollida keeleseaduse täitmist. Aga milline on tema võimekus kontrollida … annan … ei ole väga palju neid kontrollijaid ja, ütleme, praktiliselt nad ei oma mingit ülevaadet tegelikult, millised autojuhid, sest taksojuhid nimetavad just need puldiauto … mitte taksojuhtideks, vaid autojuhtideks. Nad ei ole võimelised kontrollima. Tõstes see nüüd ümber ühistranspordiseadusesse, avab see uksed nii mupole kui ka politseile, mis tooks rikkumiste korral täiendavat tulu nii riigikassasse või siis kohaliku omavalitsuse kassasse. Nii et mul on selline ettepanek toetada seda eelnõu ja lüüa Eesti taksonduses kord uuesti majja. Aitäh!

13:35 Aseesimees Arvo Aller

Aitäh! Ja teile on ka küsimusi. Helle-Moonika Helme, palun!

13:35 Helle-Moonika Helme

Aitäh, hea eesistuja! Hea Kalle! No me arutame siin ühistranspordiseaduse muutmise seadust, et tagada võrdne kohtlemine ühistranspordiseaduse kaheksandas peatükist, nõuded taksoveole. Aga me teame ju tegelikult, kellest me räägime, kui me räägime selle eelnõu kontekstis inimestest, kes massiliselt sõidavad, aga ei osuta taksoteenust, vaid osutavad ametlikult sõidujagamisteenust ehk siis jagavad lihtsalt ruumi oma autos, kui sõidavad ise punktist A punkti B. Ja see ongi probleem, sest tegelikult, nagu sa ütlesid, see on ühistranspordiseaduse mõttes kõlvatu konkurents. Täiesti kindel, et seda peab hakkama reguleerima. Ja lisaks sellele sa tõid välja ka keeleteema, sest taksojuht ametlikult selle seaduse kohaselt, kes sõidab päris taksoga, peab oskama eesti keelt, aga sõidujagaja justkui ei pea. Vahet pole, kelle autos sa sõidad, eks ju. Ma siiski küsin, et mismoodi sa, mis tunne sul on, et miks koalitsioonipoliitikud ja ametnikud selle seaduse muutmise seadusele vastu on, kelle huvides, mis sa arvad, tegelikult tegutsevad.

13:36 Kalle Grünthal

No me teame täpselt, kes on tegelikult selle Bolti omanikud ja mismoodi see arendus käib. See on minu hinnang, mis ei pruugi vastata tõele. Aga ma arvan, et nende poolt on tehtud väga hea lobitöö selles mõttes, et muud taksod, tavataksod siit linnaruumist ja ka Eestist välja süüa. Ja muidugi on inimestelt tulnud samas ka kaebusi. Näiteks Rakveres taksojuhid kirjutasid, et inimene oli hädas, oli vaja sõita haiglasse, aga ühtegi Bolti taksot ei olnud, sest keegi ei viitsi sel ajal tööd teha. Õnneks ta sai siis päris takso, kes ta siis ära viis. Ja muidugi see, et ma olen konnasilmale astunud Bolti osas, siis see näitab ka seda, et kui ma selle eelnõu esitasin, siis tuli mul üks väga vihane sõimukiri väga robustsete väljenditega, mida ma siit puldist ei hakka kordama, kus öeldi niimoodi, et edaspidi sõidad kastijalgrattaga, sõida parem sellega. Jah, see on reageering, ütleme, sellele, kui tahetakse seadust viia kooskõlla. Ehk siis lõppkokkuvõtteks, hea küsija, ma arvan seda, et siin toimub teatud määral nii-öelda seaduse kohaldamine ühe turuosalise suhtes selliselt, et ta saavutaks selles turuosas ainuvõimu.

13:37 Aseesimees Arvo Aller

Mario Kadastik, palun!

13:37 Mario Kadastik

Aitäh! Tahtsin lihtsalt natuke tähelepanu juhtida, et siin on hästi palju valeinfot edastatud. Nimelt, olles ise tegutsenud taksoturul, omanud ettevõtet, kes seda tegi, kasutades infoühiskonna teenust, võin ma kinnitada, et taksoturul või, tähendab, infoühiskonna teenuse kaudu ametlikult osutades on sul vaja endiselt sõitjateveo luba ehk sul on vaja juhil seda luba, ja teiseks, sõidukil peab olema sõidukikaart. Sõidukikaardi puhul, mida küll on võimalik elektrooniliselt taotleda, on sul automaatselt kindlustus teistsugune ja ülevaatuse kohustus kord aastas. Ehk see jutt, ma soovitan teinekord mitte võtta oma primaarseks infoallikaks Foruse taksojuhte, vaid siiski võib-olla lugeda seadust ja regulatsiooni.

13:38 Kalle Grünthal

Aitäh! Ma ei vaidle sellele viimasele väitele vastu, see võib olla tõesti niimoodi, aga nüüd ma asun ümber lükkama teie seisukohta. Tähendab, te lugesite üles praegu hulga dokumente. Üks selline väga nõrk dokument on teenindajakaart, mida antakse konkreetselt autojuhile. Ütleme, minu ja sinu vahe, me saame aru, sul on habe, mul ei ole habet. Aga ütlen, et isegi kui sul habet ei oleks, me suudame oma rassi eraldada. Kui aga, ütleme, kuskilt lõunamaalt tumedat värvi inimesed, Indiast või, ma ei tea, kus kohast … Mina ütlen sulle, sina vahet ei tee nendel, ja see teeninduskaart käib käest kätte. Ega siis muidu ei oleks ju siin viimase reidi ajal igavene hunnik neid libatakso juhte maha võetud. Nii et probleem on olemas. Ma möönan, et ma võisin, on sinul mingis osas õigus, aga mul on väga hea meel, et sa tõid välja selle erilise kitsaskoha, mis teeb selle teenindajakaardi kasutamise väga-väga problemaatiliseks. Ja üks asi on veel see, lugupeetud Mario, et tegelikult Eestimaal räägitakse eesti keelt. Teenindaja, kes on taksojuht, peab rääkima tasemel B1. Seda ütleb ju keeleseadus ja me ei saa siin mingeid mööndusi teha.

13:40 Aseesimees Arvo Aller

Anastassia Kovalenko-Kõlvart, palun!

13:40 Anastassia Kovalenko-Kõlvart

Aitäh! Hea ettekandja! Seoses selle lobitööga mingil määral on selles tõesti teil õigus. Kusjuures meil eile oli korruptsioonivastases erikomisjonis ka Bolti teema arutlusel ja lobitöö, see küll puudutas kergliikureid, sest meil võeti vastu selline seadus, et tõukerattad peavad olema liikluskindlustusega, aga ainsad, kes sellest välja jäid, olid Bolti tõukerattad, sest nad kaaluvad vähem kui 25 kilogrammi. Ma ei mäleta, kas teil on meeles ka see, et oli hiljuti – no mitte hiljuti, aga mingi aeg tagasi – artikkel sellest, kuidas üldse tekkis seadusesse sõidujagamise teenuse küsimus, seal oli Uberi lobitöö ja olid Reformierakonna poliitikud mängus. Ja ma ei tea, kui paljudel on meeles, kas see hiljutine Eesti 200 lobitöö Bolti kasuks, kus torpedeeriti Euroopa Liidu direktiivi, mis oleks pakkunud sotsiaalseid lisagarantiisid just nendele sõidujagamisplatvormide töötajatele.

13:41 Kalle Grünthal

Ma olen nõus sellega, et tegemist on ikkagi lobitööga. Aga kui me tahame olla õigusriik, demokraatlik riik, nii nagu siin valitsuse esindajad igal päeval räägivad, siis neid seadusi ei saa ega tohi luua selliselt, et ta teatud huvigruppide huve ainult teenib. Nii et aitäh, hea küsija! Ma ausalt öelda hea meelega … Te olete korruptsioonikomisjoni esinaine, ehk võtaksite ka selle teema oma pädevusse. Ma tean, et teil on tööd väga palju, aga ma arvan, et see see mäng väärib küünlaid.

13:41 Aseesimees Arvo Aller

Helle-Moonika Helme, palun!

13:41 Helle-Moonika Helme

Jaa. Siin oli juttu nendest nii-öelda vajalikest paberitest, mis kõik võib-olla ikkagi aitavad seda turgu kuidagi kontrollida, sõidujagamisturgu. Aga Tallinnas sõitvad sõidujagajad – ja Tallinn on ju põhiturg, eks ole, neile – saavad selle praeguse seaduse kohaselt, vähemalt mulle teadaolevalt, ükskõik kust. Nad sõidavad Tallinnas, saavad selle kergelt Maardust või lähevad sinna, kus see neile välja antakse. Ja seda keegi ei kontrolli. 

Ja mis puutub nende sõidujagamisteenuse osutajatesse, kes on täielikult meil väga eksootilistest riikidest pärit, siis mõne aasta tagune info on see, et nende juhilubasid ei saagi Eestis keegi kontrollida või kahtluse alla seada, me ei tea, kuidas nad on saanud need juhiload, kas nad üldse sõita oskavad. Ja see on tegelikult väga suur turvalisuse probleem Eesti inimestele. Ja meie seadused peaksid ju Eesti inimesi kaitsma. On nii?

13:42 Kalle Grünthal

Absoluutselt, õigus. Ma muidugi mainisin oma avakõnes täpselt sama asjaolu, et me ei tea nende juhilubade tegelikku staatust, et kas nad on omandatud legaalsel või mittelegaalsel teel. Ei ole mingi saladus, et autojuhiluba on võimalik järgi teha. 

Aga siin ongi see probleem. Ja minu meelest oli täiesti ainetu Vabariigi Valitsuse seisukoht, et seda keeleeksamit ei peaks niikuinii kõrgendatud mahus tegema. Ma loen selle vastuse ette. Meile teadaolevalt ei toimu eesti keele kursuseid ja tasemeeksameid piisavas mahus, et kõik soovijad saaksid kiirelt tasemeeksami sooritada. Tuginedes PPA analüüsile, on antud iga kolmas teenindajakaart välismaalasele. Iga kolmas teenindajakaart on välismaalasele antud, kusjuures "välismaalane" ei pruugi tähendada, et kõigist neist sada protsenti ei oska eesti keelt. See on nende seisukoht, eks ju. 

Aga mida näitas see, ütleme, reid, mis siin tehti? Võeti igavene trobikond neid libaautojuhte maha, kes osutasid taksoteenust. Ja kõige tähtsam küsimus on ikkagi see, et igasugused piirangud mingis sektoris on ellu viidud selleks, et kaitsta tarbijat, selles mõttes, et isik, kes istub autosse, teab, et ta on turvalises autos, et juht oskab sõita, et ta saab suhelda temaga oma emakeeles, mitte ta ei pea kirjutama paberi peale seda, kuhu ta sõita tahab, ja siis viiakse hoopis kuskile Saku asemel Sauele. 

Need on küsimused, millele ei saaks niisama lihtsalt läbi sõrmede vaadata. Ja ma arvan, et seda eelnõu tuleks toetada. Möönan, et siin võib teha mingisuguseid parandusi, asja saab alati paremaks teha. Nii et minu poolt on kõik. Ja ma palun seda eelnõu toetada kõigil.

13:45 Aseesimees Arvo Aller

Aitäh! Rohkem küsimusi teile ei ole. Ja nüüd annab ülevaate juhtivkomisjonis toimunud arutelust majanduskomisjoni esimees Marek Reinaas. Palun!

13:45 Marek Reinaas

Aitäh, hea juhataja! Head parlamendiliikmetest taksohuvilised! Majanduskomisjon kogunes kõigepealt 7. aprillil 2025. aastal ja tegi otsuse, et määrata juhtivkomisjoni esindajaks Marek Reinaas. Kõik olid sellega nõus. Teisipäeval, 8. aprillil läks sisuliseks aruteluks. Majanduskomisjoni istungist võtsid osa ka sinna kutsutud Regionaal‑ ja Põllumajandusministeeriumi ühistranspordi osakonna juhataja Andres Ruubas ja Kliimaministeeriumi teede‑ ja raudteeosakonna nõunik Hindrek Allvee. Komisjoni istungil härra Grünthal tutvustas seda eelnõu, nagu ta ka siin saalis tegi. Ja kõigepealt Regionaal‑ ja Põllumajandusministeeriumi osakonnajuhataja Andres Ruubas kommenteeris juhtivkomisjonile antud seisukohta eelnõu suhtes ja selgitas, et ei toetata eelnõu, et taksoturg on selline, selliseks arenenud ja taksoteenuse kasutajad on need muudatused omaks võtnud. Lihtsalt väike kommentaar, et välja on antud Eestis 23 349 teenindajakaarti ja nendest 17 664 kasutab siis nii-öelda platvormi oma teenuse osutamiseks ehk siis üle 80% taksodest tegelikult kasutab seda teenust. Nii et ei saa öelda, et see oleks nagu marginaalne.

Siis arutati ka eesti keele oskuse küsimust taksojuhtidel ja Kliimaministeeriumi nõunik Hindrek Allvee mainis, et tõepoolest, keeleseaduses on juba need keelenõuded tegevusalade üleselt kehtestatud, mistõttu ei ole mingit põhjust neidsamu nõudeid kehtestada mingites muudes seadustes.

Iseenesest härra Grünthal kirjeldas samuti neid elulisi olukordi, mida ka siit puldist ja mis on täiesti arusaadavad. Tõepoolest ka taksonduses võib ette tulla erinevaid probleeme. Aga komisjonis nenditi, et ega see ei ole nii väga seaduse probleem pahatihti, vaid see on just nimelt järelevalve probleem, mida seadusega teadupärast ei paranda. Kuna teenindajakaarte ja sõidukikaarte väljastavad KOV-id ja järelevalvet peaksid teostama ka siis kohalikud omavalitsused. Ja arutasimegi neid probleeme. Kõik komisjonis osalejad nentisid, et tõepoolest, muresid on. Ja Andres Ruubas sõnas siis võib-olla kokkuvõtvalt, et ministeeriumis on ettevalmistamisel ühistranspordiseaduse muudatused ja need puudutavadki näiteks sedasama välismaalaste teemat taksojuhtidena, mida on üle vaadatamas, ja ka karistusi puudutavat ehk siis nii-öelda iseenesest needsamad teemad, mida käsitleb härra Grünthali esitatud seaduseelnõu on iseenesest töös.

Ja seejärel otsustati järgmist. Kõigepealt teha ettepanek võtta eelnõu täiskogu päevakorda 15. aprillil ehk siis täna, mida me olemegi teinud, ja teiseks teha ettepanek eelnõu tagasi lükata. Esimene otsus võeti vastu konsensuslikult, teise otsuse koha pealt tehti hääletus ja tagasilükkamise poolt oli 5 ja vastu 3 majanduskomisjoni liiget. Sellised lood juhtusid majanduskomisjonis. Aitäh!

13:49 Aseesimees Arvo Aller

Küsimusi teile ei ole. Vabandust! Jaak Valge, järgmine kord kiiremini. Jaak Valge, palun!

13:49 Jaak Valge

Aitäh! Mul on lühiküsimus. Ma sain sellest referaadist nii palju aru, et ikkagi ka majanduskomisjon tunnustas selle probleemi olemas.

13:50 Marek Reinaas

Jaa.

13:50 Jaak Valge

Teatavasti on, kui majanduskomisjon nägi, et see eelnõu ei ole, et seda eelnõu saaks parandada, et mis mõttega on see eelnõu välja hääletada. Kui probleem on olemas, siis teda tuleks menetluse käigus ju parandada ja siis niimoodi teha selliseks, mis sobib. Aitäh! Miks see nii toimus?

13:50 Marek Reinaas

Tänan küsimuse eest! Probleemid on tõepoolest taksoteenuse osutamisega, aga eelkõige neid probleeme saab lahendada järelevalve meetodite abil, mitte seaduse abil. Seadus, kui sa uuesti kordad sellesama asja üle, näiteks, et keelenõue peab olema, mis on juba keeleseaduses olemas, siis ega keegi eesti keelt tänu sellele paremini rääkima ei hakka seal taksoroolis. Aga tõsi ta on, et järelevalvet selle üle, kas taksojuhid vastavad keeleseaduse nõuetele, tuleb kindlasti tõhustada. Ja sama oli nagu paljude teiste probleemidega, et nad on tegelikult järelevalve küsimused, neid ei saa selle konkreetse seaduseelnõuga üldse lahendada, mille härra Grünthal seaduseelnõuna on Riigikokku toonud.

13:51 Aseesimees Arvo Aller

Aitäh! Küsimusi rohkem ei ole. Avan läbirääkimised fraktsioonidele. Läbirääkimiste soovi ei ole. Sulgen läbirääkimised. Juhtivkomisjoni ettepanek on eelnõu 578 esimesel lugemisel tagasi lükata. Alustame selle ettevalmistamisega. 

Lugupeetud Riigikogu liikmed, panen hääletusele juhtivkomisjoni ettepaneku eelnõu 578 esimesel lugemisel tagasi lükata. Palun võtta seisukoht ja hääletada! 

13:54 Aseesimees Arvo Aller

Ettepaneku poolt oli 45 Riigikogu liiget, vastu 11, erapooletuid 0. Ettepanek leidis toetust. Eelnõu 578 on tagasi lükatud ja langeb menetlusest välja. Sellega oleme läbinud ka täna teise päevakorrapunkti ja istung on lõppenud.

13:54 Istung lõppes

Lossi plats 1a, 15165 Tallinn, tel +372 631 6331, faks +372 631 6334
riigikogu@riigikogu.ee