Aitäh! Alustan tegelikult tänase päeva kõige olulisema küsimuse tutvustamist, mis puudutab laiemalt riigi toimimist ja meie korraldust. Põhiseaduse § 1 kohaselt on Eesti riigis kõrgeima riigivõimu kandjaks Eesti rahvas. Ja see kõrgeima riigivõimu kandmine Eesti rahva poolt toimub meil niimoodi, et vabad erakonnad moodustatakse, toimetavad ja realiseerivad rahva tahet läbi põhiseaduse poolt piiritletud riigiorganite.
Aga kõik saab ikkagi alguse sellest, et meil on vabad poliitilised erakonnad, kes rahva tahte järgi esindavad erinevaid ideid, erinevaid mõtteid, mis omavahel konkureerivad. Ja valimistel saadakse siis rahva toetus enda ideedele nendesamade vabade erakondade poolt.
See on tegelikult meie riigikorralduse üks tuumküsimusi – see, kuidas me hoiame oma riigis vabadust, kuidas me hoiame oma riigis demokraatiat ja kuidas me hoiame Eestis seda, et rahvas tõepoolest see kõrgeima riigivõimu kandja on. See on äärmiselt oluline küsimus.
Ja ma pean tunnistama seda, et see eelnõu, mis teie ees on, jätab kõige olulisemad küsimused selles asjas lahendamata. Ma väga loodan, et Riigikogus esindatud erakonnad võtavad selle aja ja võtavad selle töö teha ja lepivad kokku, kuidas erakondadevaheline aus konkurents selle meie riigi ühe tuumküsimuse lahendamiseks kõige paremini korraldatud saaks.
Ma seletan seda nüüd natukene lähemalt, mida ma silmas pean. Loomulikult jõuan ka eelnõu endani. Veel kord: selleks et Eesti riik toimiks hästi, on meil vaja seda, et erinevate Eesti kodanike erinevad arvamused oleksid siin saalis esindatud ja et me jõuaksime, nii nagu meie Riigikogu saali arhitektuur on juba meie eelkäijate poolt siia paika sätitud: meil on igal pool see kolmnurga motiiv, see kolmnurga motiiv, ma tuletan meelde, te kõik teate seda, meenutab meile seda, et meil on rahva tahe, meil on erinevad vaated ja need erinevad vaated peavad jõudma sinna kolmnurga tippu kokku üheks otsuseks, mis arvestab erinevaid ideid, erinevaid arusaamu, aga lõpuks need otsused tehakse.
Ja see põhiseaduslik pluralism ehk just nimelt see erinevate erakondade aus konkureerimine oma ideedega rahva toetuse nimel, mis meie demokraatiat hoiab, see erakonnademokraatia põhimõte, mis on Eesti demokraatia alus, selle kaitseks on vajalik, et see erakonnademokraatia, erakondade konkureerimine oleks tõepoolest ausatel ja läbipaistvatel alustel, ent samal ajal oleks kaitstud erakondade sõltumatus. Ja samal ajal oleks kaitstud ka see, et erakonnad näiteks ei sõltuks ühe või teise suurannetaja lubamatust mõjust. Ka see on üks osa erakondade sõltumatusest kõrgeima riigivõimu kandja ehk rahva tahte väljendamisel.
Tuletan ka meelde seda, et meie põhiseaduslik pluralism näeb ette, et erakonnad omavahel konkureerides esindavad Riigikogus erinevaid ideid sellises ulatuses, et meil on igati soositud see, et meil ei oleks ühe erakonna diktaatorlik võim, vaid et rahva tahe, mis ei toeta ju kunagi ühteainsat vaadet, et see rahva tahe saaks vabalt organiseeruda ja väljenduda. Selle üks vältimatu osa on loomulikult kogunemisvabadus, aga seda ma täna siin ei puuduta.
Niisiis, seesama meie riigi tuumküsimus, kuidas erakonnad saaksid vabalt rahva tahet esindada, kuidas nad saaksid vabalt ka üksikute suurannetajate tahtest rahva tahet esindada ja kuidas demokraatliku enesekaitse põhimõte saaks teostuda. Demokraatlik enesekaitse põhimõte tähendab seda, et demokraatia enda tööriistu kasutades ei saaks keegi, kes tegelikult tahab demokraatiat hävitada, meie demokraatiat hävitada.
Ja kahjuks just see demokraatia enesekaitse põhimõte on see, kus ametnikud kogu oma tarkuse juures ei ole õpetatud läbi nägema kõiki räpaseid trikke ja nippe, mida erakonnad isekeskis võivad kasutada, või veel hullem, mida võivad kasutada riigid, kes on meie suhtes vaenulikud ja kes tahavad meie demokraatiat ära kasutada selleks, et meie demokraatiat tegelikult hävitada. Küll aga poliitilised erakonnad ise on need, kes seda vastutust kannavad ja kes siin Riigikogus esindatud olles kindlasti saavad ja peavad seda eelnõu paremaks tegema.
Erakonnaseadus, mis peaks tagama selle, et meil erakondade vahel on see vaba konkurents, et erakonnad on sõltumatud, et erakonnad saavad vabalt tegutseda rahva tahte esindamisel, on meil tegelikult juba aastast 1994. Suuremad uuendused erakonnaseadusesse tehti 2011. aastal, kui moodustati ka Erakondade Rahastamise Järelevalve Komisjon, mis on suuresti muutumatul kujul tänaseni püsinud.
Ja 2011. aastal sätestati, et erakond on kohustatud just nimelt selle demokraatia põhimõtte kaitseks tagama oma kulude ja tulude läbipaistvuse. Seesama põhimõte on meid saatnud kõik need aastad, et selleks, et tagada erakondade vaba konkurents, peab olema meil rahval teada see, kes erakondi rahastavad, kust see raha tuleb, ega see raha ei tule näiteks Venemaalt, ega see raha ei tule mõnest muust välisriigist, et ikkagi Eesti kodanikud on need, kelle tahe paneb erakonnad tegutsema ja mitte ükski muu välismõjutus ei tee seda.
Paraku on praktika käigus nagu ikka kerkinud terve rida mitmesuguseid õiguslikke ja korralduslikke küsimusi. Ja ainuüksi sellesama Erakondade Rahastamise Järelevalve Komisjoni töö osas on meil olnud selgelt üle 20 halduskohtu asja arutluse all, mis näitab, et erinevaid vaidlusasju seal on.
Aga mitte ainult see ei ole probleem. Kui me oleks ainult selle probleemi ees, et meil on üksikud õiguslikud nüansid, mida me peame paremaks tegema, siis ma seisaks siin teie ees rahuliku südamega ja esitaksin eelnõu, mille võiks sujuvalt vastu võtta. Ent ei, ma seisan siin teie ees täna, et kutsuda kõiki Riigikogus esindatud erakondi üles leidma lahendused nendele küsimustele, mida see eelnõu ei lahenda.
See eelnõu ei lahenda näiteks seda küsimust, kuidas me saame kontrollida seda, et Eestis näiteks tegutsev mittetulundusühing KOOS ei saaks rahastust näiteks Venemaalt ja ei mõjutaks näiteks Eestis toimuvaid demokraatlikke protsesse selliselt, mida meie Eesti kodanikud ei taha.
Sellesama küsimuse ees on tegelikult terve Euroopa Liit. Me näeme seda, kuidas mittedemokraatlikud diktaatorlikud riigid kasutavad ära demokraatia enda võimalusi selleks, et panna inimesed unustama demokraatia alusväärtusi, selleks et kutsuda inimesi üles kõva käe poliitikat toetama, selleks et näidata inimestele, et meie riiklikud institutsioonid siin Eestis ei ole tugevad ega usaldusväärsed.
Välisriikide, meile vaenulike välisriikide huvides on see, et veenda Eesti inimesi, et meie valimised ei ole vabad. Meile vaenulike riikide huvides on see, et tekitada illusiooni, valeillusiooni sellest, et Eestis ei ole demokraatia tugev, meie kohtud ei ole õigusriigile kohased või et meie rahva tahe on midagi muud, kui see rahva tahe tegelikult on.
Meil on Eestis õigusriik, meil on vabad valimised ja meil on demokraatia. Ent Euroopa Liidu liikmesriikidena oleme algatanud demokraatia kaitsekilbi mehhanismi, mis näeb ette tegevusi selleks, et kaitsta Eesti inimesi, Eesti kodanikke nii internetis levivate süvavõltsingute eest kui ka selliste tegevuste eest, mida kasutati hiljutistel Rumeenia valimistel. Kahjuks vaenuliku välisriigi sekkumine oli palju suurem, kui Vance oma kõnes esile tõi, palju suuremates summades. Ehk et me tegelikult oleme praegu olukorras, kus on meile vaenulike riikide huvi meie rahva tahet väänata või mõjutada.
Ja sellele see eelnõu, mis teie ees on, piisavalt vastu ei astu. Minu üleskutse on, et Riigikogus tegutsevad erakonnad leiaksid koos need lahendused, kuidas Eesti rahva vaba tahet, just nimelt Eesti kodanike vaba tahet kaitsta.
Mis siin eelnõus ei ole, olen ma nüüd pikemalt rääkinud. Paari sõnaga sellest, mis selles eelnõus on. Konkreetne eelnõu väljatöötamiskavatsus oli 2021. aastal. Ja konkreetne eelnõu käis kooskõlastamisel mais ja juunis 2022 ja seejärel 7. juunist 12. juulini 2024. Kõik viimase kooskõlastusringi kooskõlastused on kajastatud kooskõlastustabelis.
Eelnõu sisuks on see, et laiendatakse erakondade järelevalve komisjoni volitusi. Luuakse volitusnormid, mille alusel saab erakonda erakonna nimekirjas kandideerinud isikut, valimisliitu, valimisliidu nimekirjas kandideerinud isikut, üksikkandidaati, erakonna sidusorganisatsiooni ja kolmandaid isikuid kohustada esitama dokumente, teavet ja selgitusi. Täiendavalt võimaldatakse komisjonil kohustada neid eelnimetatud isikuid või nende esindajaid selgituste andmiseks tulema komisjoni ametiruumidesse.
Teine muudatus on see, et keelatud annetus tuleb edaspidi kanda riigieelarvesse. Praegu on see, et see tagastatakse annetajale. Viiakse sisse objektiivne tähtaeg tagastamiseks: 30 päeva. Ja komisjoni ettekirjutused muudetakse täitemenetluse seadustiku tähenduses täitedokumentideks ja lisatakse ka intressi summa.
Muudetud on sidusorganisatsiooni mõistet. Nüüd see, mis on meedias vahepeal ilmunud, et sidusorganisatsioone üldse ei laiendata, ei vasta tõele. Sidusorganisatsiooni mõiste praegu kehtivas erakonnaseaduses on selline, et see ei kata tegelikult ka praeguste erakondade näiteks naisorganisatsioone või noorteorganisatsioone, kuna silmas on peetud erakonna poolt asutatud organisatsioone.
Ja siin ongi see näide, miks ma pöördun erakondade endi poole palvega leida erakondade endi vabaks konkureerimiseks sobivaimad lahendused ja miks ma ei oodanud seda lõpuni väga tublidelt ja tarkadelt ametnikelt. Miks ta praegu kehtivas seaduses on sellisel kujul? Sest ametnikud arvasid, et erakond koguneb üldkoosolekule ja loob siis noorteorganisatsiooni või naisorganisatsiooni või seenioride organisatsiooni. Aga teie kõik, meie kõik erakondade esindajatena teame väga hästi, et see nii ei ole.
Erakondades on omal ajal tekkinud need organisatsioonid noh, ütleme ausalt ära, erakondadesiseste võimuvõitluste ühtede hoobadena. Ja nad toimetavad erineval moel erakondades, aga ikkagi on nad loodud erakonna liikmete poolt, osadel juhtudel erakonna liikmete ja mitte erakonna liikmete poolt. Neid ei ole loodud niimoodi , et koguneb erakonna suurkogu või üldkogu ja asutab noorteorganisatsiooni.
See uus eelnõu selle probleemi lahendab ära. Erakonna sidusorganisatsioonid on sõltumata asutajast ja liikmelisusest need, mis on erakonna piirkondlik või üleriigiline ühendus ja mis on erakonna enda poolt sidusorganisatsioonina tunnustatud muu juriidiline isik.
Tõsi on see, nagu ma enne korduvalt välja tõin, me teame, et erakondadel on tegelikult neid sidusorganisatsioone rohkem. Mina päriselt tahan elada sellises Eestis, kus piltlikult öeldes Kükametsa jahimehed, jahimeeste selts koguneb ja otsustab, et meie tahame, et meie kandi inimesed hääletaksid näiteks Rain Epleri poolt. Ja ma tahan, et Kükametsa jahimeeste seltsi sellest tulenevalt ei peetaks vastava erakonna sidusorganisatsiooniks, sest see on ülioluline, et Eesti kodanikud saavad kokku tulla ja öelda, et meie poliitiline eelistus on see ja me kutsume teisi ka seda poliitilist eelistust järgima.
See on meie Eesti riigi demokraatlikuks toimimiseks ülioluline. See on palju olulisem kui see, et me saame nüansiliselt kontrollida võimalikke rahastusi. Veel kord: meie vaenlased ei ole mitte-Eesti kodanikud. Meie vaenlased on meie piiride taga need riigid, kes ei soovi seda, et Eestis demokraatlik kord jätkuks. Ja sellega peame tegelema, et välisriigid, meile vaenulikud välisriigid ei saaks Eesti erakondi mõjutada. See on see üleskutse ja ülesanne, millega tuleb tegeleda.
Ja lisaks siis täiendatakse nõudeid kulude deklareerimisel. Sinna hulka edaspidi tuleks arvata poliitiliste kulude all uuringute ja andmekorje kulud.
Kokkuvõtteks. Palun – tõesti palun! –, head erakonnad Riigikogus, tulge kokku, istuge koos maha ja leidke need lahendused, mis tagavad Eestis demokraatia kaitse, erakondadevahelise vaba konkurentsi ja sellise olukorra, et meie demokraatia, meie kodanike tahe on päriselt, ausalt, läbipaistvalt kaitstud ja eeskätt kaitstud meie meile vaenulike riikide mõjutustegevuse eest, kaitstud selle eest, mida täna on võimalik teha tehisaru vahenditega, kaitstud selle eest, mida täna on võimalik teha küberruumis või digiruumis, kaitstud selle eest, mida me kahjuks näeme, et maailmas laieneb autokraatlike diktaatorlike riikide tahte levimisel.
Palun leidke need kokkuleppekohad! Justiits- ja Digiministeerium on igati valmis kaasabi osutama, sellele eelnõule palun ehitage musklid peale! Aitäh!