14:58 Istungi rakendamine
15:00 Esimees Lauri Hussar
Tere päevast, austatud Riigikogu! Me alustame Riigikogu täiskogu V istungjärgu 2. töönädala esmaspäevast istungit. Head kolleegid, kõigepealt palun kohaloleku kontroll!
15:00 Kohaloleku kontroll
15:01 Esimees Lauri Hussar
Kohalolijaks on end registreerinud 83 Riigikogu liiget, puudub 18.
Enne kui me saame asuda päevakorra kinnitamise juurde, on küsimus istungi läbiviimise protseduuri kohta. Aleksandr Tšaplõgin, palun!
15:01 Aleksandr Tšaplõgin
Aitäh, lugupeetud Riigikogu esimees! Mul ongi küsimus istungi läbiviimise kohta.
15:01 Esimees Lauri Hussar
Üks hetk. (Helistab kella.) Üks hetk. Head kolleegid! Saalis on lärm ja ma ei kuule hästi küsimust. Aleksandr Tšaplõgin, palun!
15:01 Aleksandr Tšaplõgin
Mul on küsimus istungi läbiviimise kohta. Eelmisel infotunnil meie lugupeetud peaminister nimetas meie kolleegi lolliks. Ütelge palun, kas reglemendi järgi te oleksite pidanud sellele reageerima. Ja miks te seda pole teinud?
15:02 Esimees Lauri Hussar
Aitäh, hea kolleeg! Ma võin teile kinnitada, et Riigikogu juhatuse käekiri Riigikogu istungite juhatamisel on sarnane. Loomulikult, Riigikogu istungi juhatajad sekkuvad sellistesse olukordadesse, aga seda juhul, kui nad kuulevad seda, mis toimub. Sellepärast, et juhul kui seda ei ole kuulda – seda ei ole öeldud sõnavõtu ajal, vaid pärast sõnavõttu, kuigi mikrofon oli avatud –, siis siin saalis ei pruugi ka teised Riigikogu liikmed seda lausungit kuulda. Küll aga kuulab seda meie usin stenografeerija. Meil on stenogrammi koostamisel abiks tehisintellekt ja stenogrammist oli võimalik ka vastavat lausungit lugeda.
Mina olen oma hinnangu selle konkreetse sündmuse kohta andnud. Olen öelnud ka seda, et kindlasti selline kõnepruuk Riigikogu saali ei sobi. Ja olen kindel, et ka kõik teised Riigikogu juhatuse liikmed lähtuvad täpselt samasugustest põhimõtetest.
Lauri Laats, palun! Küsimus istungi läbiviimise protseduuri kohta.
15:03 Lauri Laats
Aitäh, lugupeetud Riigikogu esimees! Tõesti, minu küsimus, mis järgneb, ei puuduta mitte ainult selle nädala istungeid, vaid käib ka järgmiste nädalate istungite kohta, nimelt poliitkultuuri kohta. Me just hiljuti, eelmisel nädalal vestlesime teiega ja arutasime, kuidas tõsta Riigikogu populaarsust, sest teatavasti on meil sellega probleeme. Eks me oleme siin püüdnud – nii opositsioon kui ka koalitsioon – väga konstruktiivselt seda tööd edendada. Kahjuks eelmisel nädalal juhtus see, mis juhtus – peaminister ei väljendanud ennast just kõige viisakamal viisil.
Sellest lähtuvalt on mul küsimus. Mida me peaksime tegema, et selliseid asju edaspidi vältida? Või siis, kui see juhtub, kuidas me saame seda takistada? Ja lõpuks, kas teie arvates peaminister ei peaks tulema ja siinsamas Riigikogu ees, kus ta ütles, et loll on ikka raske olla, selle eest vabandust paluma? Minu teada, vaadates vähemalt meediapilti, ta isiklikult ei palunud vabandust, vaid ikkagi püüdis leida vabandusi ja [rääkida sellest], kellele see sõnum tegelikult oli adresseeritud. See [jutt] oli kuidagi umbmäärane.
15:04 Esimees Lauri Hussar
Aitäh, hea kolleeg! Mina kindlasti ei saa siin peaministri nimel sõna võtta. Küll ma saan öelda, mida ma juba ütlesin, et Riigikogu istungi juhatajatel on väga selge käekiri ka sellistel puhkudel. Kui siin saalis leiavad aset isiklikud rünnakud või kasutatakse ebakorrektseid väljendeid, siis istungi juhataja kindlasti sekkub.
Mis puudutab Riigikogu usaldusväärsust, siis viimaste küsitluste järgi on see paranenud 5%. Selle eest ma tänan kindlasti kõiki kolleege. Nii et jätkame samas vaimus ja tõstame Riigikogu usaldusväärsust. Aga see nõuab tõepoolest meie kõikide ühist pingutust.
Vadim Belobrovtsev, küsimus istungi läbiviimise protseduuri kohta.
15:05 Vadim Belobrovtsev
Jaa, aitäh! Tulles tagasi selle intsidendi juurde, mis eelmisel nädalal infotunnis juhtus, on minu küsimus selline. Neljapäeval me suhtlesime siin saalis Riigikogu aseesimehe Arvo Alleriga, kes ütles, et neljapäeval toimub teil Riigikogu juhatuse koosolek, kus te kindlasti seda intsidenti arutate. Võib-olla mul jäi midagi kahe silma vahele, mis selle arutelu tulemus oli, võib-olla on see kuskil avaldatud. Aga tahaks kindlasti teada, milleni te jõudsite.
15:05 Esimees Lauri Hussar
Aitäh, hea kolleeg! Me sõnastasime väga selgelt ära, milline on juhatuse käekiri Riigikogu istungi juhatamisel. Siin me oleme Arvo Alleri ja Toomas Kivimäega ühel meelel. Meil on Riigikogu istungi juhatamisel üks käekiri. Ja selle käekirja kohta olen ma teile juba oma selgitused andnud.
Kalle Grünthal, küsimus istungi läbiviimise protseduuri kohta.
15:06 Kalle Grünthal
Jah, aitäh! Ma tükk aega mõtlesin, kas ma küsin või ei küsi, aga kuna te võtsite jutuks Riigikogu hea maine, siis ma sooviksin ikkagi teada ühte asja. Kõigepealt, fakt on see, et peaminister Kristen Michal solvas Anastassia Kõlvartit. Aga mis ta tegi? Ta tegi lihtsalt oma tööd väga hästi ja see ei meeldinud Kristen Michalile. Nüüd, täna pidi olema erakorraline korruptsioonikoosolek, kuhu oli kutsutud ka Kristen Michal, kes – ma loen praegu seda kõike ajaleheuudiste vahendusel – sinna ei ilmunud. Aga seal [artiklis] oli veel väga huvitav tekst: nüüd ähvardab Anastassia Kovalenko‑Kõlvartit [komisjoni esimehe] kohalt tagandamine. Kas me nüüd oleme jõudnud oma Eesti banaanivabariigiga juba sellisesse kohta, et kui sa julged võtta sõna peaministri vastu, siis võetakse sind koha pealt maha?
15:07 Esimees Lauri Hussar
Aitäh, hea kolleeg! Minul kindlasti istungi juhatajana ei ole soliidne kommenteerida kuulujutte. Ma ei saa seda mitte kuidagi teha. Lauri Laats, küsimus istungi läbiviimise protseduuri kohta.
15:07 Lauri Laats
Aitäh! Lihtsalt, jah, seesama teema ikkagi: istungi läbiviimise kord ja poliitiline kultuur. Riigikogu esimehel on tegelikult ju väga tähtis positsioon, see on kindlasti tugevam kui peaministri positsioon hierarhia, ülesehituse mõttes. Ja siinkohal ma küsingi teilt kui Riigikogu esimehelt. Kas te ei arva, et peaminister peaks otseselt vabandama oma väljaütlemise eest?
15:08 Esimees Lauri Hussar
Aitäh, hea kolleeg! Minule teadaolevalt peaminister tuleb siia Riigikogu ette juba üsna pea ja siis on kõikidel Riigikogu liikmetel võimalik temalt selle kohta küsida. Kindlasti mina ei hakka siin peaministri eest mingeid seisukohti võtma. Meediast olen lugenud tema seisukohti. Ja olen öelnud välja ka oma väga selge seisukoha sõnakasutuse kohta siin Riigikogu saalis, ja selle seisukoha juurde ma jään.
Rene Kokk, küsimus istungi läbiviimise protseduuri kohta, palun!
15:08 Rene Kokk
Tänan, hea esimees! Minu protseduuriline küsimus tuleneb ka eelnevatest protseduurilistest küsimustest, mis täna saalis on kõlanud. Teadupärast 2023. aastal kiitis suur saal heaks otsuse "Ettepaneku tegemine Vabariigi Valitsusele parandada üldist poliitilist kultuuri" eelnõu. Ja siin olid kõik sellega nõus, see läks suure häälteenamusega siit edasi. Aga pärast seda on [millegipärast] vaikus. Kas te oskate öelda, kui kaugel selle menetlus on ja kuidas on valitsusel vahepeal läinud selle eelnõu töösse rakendamisega?
15:09 Esimees Lauri Hussar
Aitäh, hea kolleeg! Ma ei saa sellele küsimusele vastata. See oli küll Kaja Kallase valitsus, kellele vastav suunis läks. Aga nagu ma ütlesin, teil on võimalik siin Riigikogu saalis küsida selle kohta, te võite esitada küsimusi nii valitsuse liikmetele kui ka peaministrile. Kasutage siis seda võimalust aktiivselt.
Nii, Lauri Laats, veel kord käsi püsti, küsimus istungi läbiviimise protseduuri kohta.
15:09 Lauri Laats
Aitäh, lugupeetud Riigikogu esimees! Kas nüüd on see aeg, kui ma saan ka teha päevakorra muutmise ettepanekuid?
15:09 Esimees Lauri Hussar
Jaa, see on õige aeg. Aga te saate päevakorra muutmise ettepaneku teha nii, et te vajutate nuppu "Sõna". See ei ole isegi mitte protseduuriline, vaid see on täiesti sisuline ettepanek, nii et sellisel juhul on see kõige täpsemalt vastavalt Riigikogu kodu- ja töökorra seadusele. Lauri Laats, palun!
15:10 Lauri Laats
Aitäh, lugupeetud Riigikogu esimees! Meil on ettepanek, Keskerakonna fraktsioon soovib neljapäevasest päevakorrast välja arvata 535 OE [arutamise]. Ja tegelikult mitte ainult välja arvata. Ma vaatan kogu selle nädala päevakorda ja kahjuks pean nentima, et esmaspäeval on meil üpriski kerge päev – ainult üks punkt on menetleda – ja ka kolmapäeval on tegelikult ridamisi punkte, mida oleks võinud menetleda hoopis neljapäeval. Sellest lähtuvalt ma teen esimese ettepaneku. Me võiksime neljapäevast punkti menetleda esmaspäeval ehk täna – ma saan aru, et see valmisolek on olemas nii esindajal kui ka kaasettekandjal – või siis näiteks kolmapäevasel päeval, kust me võiksime nihutada Gruusia avalduse neljapäevase päeva peale. See on esimene ettepanek.
15:11 Esimees Lauri Hussar
Hea kolleeg! Ma paluksin nüüd täpsustada. Siin oli kaks ettepanekut. Te tahtsite Gruusia avalduse tegemise tõsta kolmapäevalt neljapäevale ja neljapäevast esimest punkti te ei tahtnud mitte välja arvata, vaid te soovisite selle tõsta tänaseks teiseks päevakorrapunktiks. Kas nii? Aitäh! Need ettepanekud on kõlanud. Järgmisena, Liina Kersna, palun!
15:11 Liina Kersna
Aitäh! Reformierakonna fraktsioon ei ole selle ettepanekuga nõus ja me avaldame imestust, miks Keskerakond ei ole valmis neljapäeval Riigikogu suures saalis töötama.
15:12 Esimees Lauri Hussar
Aitäh! Selge pilt. Riigikogu kodu- ja töökorra seaduse järgi on nii, et kui üks fraktsioonidest ei ole päevakorra projekti muutmisega nõus, siis me päevakorraprojekti muuta ei saa.
Lauri Laats, palun küsimus … Vabandust! Jah, teil on konkreetselt ettepanek. Lauri Laats, palun!
15:12 Lauri Laats
Jaa, aitäh! Mis puudutab seda neljapäevast punkti, siis tegelikult komisjon oma istungil tegi otsuse, et seda punkti võiks suures saalis menetleda teisipäevasel päeval. Meie käest ka küsiti, kas me oleksime nõus seda punkti menetlema neljapäevasel päeval, ja meie fraktsioonilt tuli eitav vastus. Aga vaatamata sellele pandi see punkt ikkagi neljapäevase päeva peale. Sellest lähtuvalt teeme ettepaneku: kui see esimene ettepanek ei sobi ja miskipärast komisjoni otsustest ka kinni ei peeta, siis võtame lihtsalt neljapäevasest päevakorrast selle punkti välja.
15:13 Esimees Lauri Hussar
Selge, aitäh! Vastavalt Eesti Keskerakonna fraktsiooni ettepanekule läheb neljapäevane esimene päevakorrapunkt selle nädala päevakorrast välja.
Ja meil on nüüd veel kaks küsimust istungi läbiviimise protseduuri kohta. Andrei Korobeinik, palun!
15:13 Andrei Korobeinik
Suur tänu, austatud istungi juhataja! Hea kolleeg Liina avaldas imestust, aga reaalsus on paraku see, et neljapäeval ei ole kohal koalitsioonisaadikuid, kes selgelt ei osale nende päevakorrapunktide arutelul ega hääleta ka. Ja mul on küsimus teile kui juhatuse liikmele, kes on selle otsuse teinud. Komisjon on teinud ettepaneku, mis sobis nii ettekandjale kui ka kaasettekandjale, ja juhatus on täpsustanud fraktsiooniga, kas fraktsioon soovib päevakorda muuta. Fraktsioon ei soovinud seda, aga vaatamata sellele tõsteti see väga oluline punkt, mis puudutab pangamaksu, neljapäevale, kuigi me väga selgelt teame, et siis koalitsioon arutelul ei osale. Sellest on mul siiralt kahju. Kas te oskate põhjendada, kuidas see otsus sündis? Võib-olla natuke avate seda arutelu käiku?
15:14 Esimees Lauri Hussar
Aitäh, hea kolleeg! Riigikogu juhatus lähtub sellest, et meil on nädalas neli istungipäeva: esmaspäev, teisipäev, kolmapäev ja neljapäev. Töökorralduse otstarbekuse huvides peab juhatuse seisukohalt olema igal päeval eelnõusid, mida menetleda. Ja ma olen täiesti veendunud selles, et neljapäev ei ole see päev, kui Riigikogu istungitel ei osale koalitsioonisaadikud. Vastupidi. Eelmisel neljapäeval oli Riigikogu istungisaalis nii opositsiooni- kui koalitsioonisaadikuid, ja neid oli kaugelt üle poole, kes siin aktiivselt osalesid. Ja eelmise nädala neljapäevasel istungil oli ka väga elav arutelu. Nii et ma ei saa kindlasti nõustuda sellise väitega. Aga ennekõike me lähtume otstarbekuse huvidest, et istungipäevad oleksid kaetud ja et Riigikogu töötaks kõikidel istungipäevadel.
Helir-Valdor Seeder, küsimus istungi läbiviimise protseduuri kohta, palun!
15:16 Helir-Valdor Seeder
Aitäh! Mul on tõesti protseduuriline küsimus, mis puudutab päevakorra koostamist. See on jätkuks kolleeg Korobeiniku küsimusele. Siiamaani on juhatus selgitanud, et juhatus lähtub ikkagi väga rangelt komisjonide ettepanekutest, loomulikult arvestades algatajate võimalusi. Nüüd me saime teada, et komisjon langetas otsuse panna teisipäevase päeva peale päevakorrapunkt ja algataja soov oli see samuti. Aga algatajate võimalusi [mitte arvestades] on see punkt pandud teisipäevale. Minu küsimus on, kuidas siis juhatus ikkagi päevakorda koostab. Otstarbekus on kindlasti vajalik ja oluline, ei sea seda üldse kahtluse alla. Aga see on ikkagi suhteliselt pretsedenditu, et eelnõu algataja soovi vastaselt – kuigi algataja on teatanud, et talle see päev ei sobi, või on mingi teine päev kokku lepitud ja ka komisjon on seda toetanud – paneb juhatus [päevakorrapunkti] hoopis teise päeva peale. Neljapäevase päeva peale oleks siit valida küll erinevaid eelnõusid, ka valitsuse eelnõusid on võimalik neljapäevale panna. Minu teada on ka valitsusel neljapäeval tööpäev. Me võiksime siis praktiseerida seda: panna valitsuse eelnõusid neljapäeva peale, kui see päev muidu oleks väga hõre.
15:17 Esimees Lauri Hussar
Aitäh, hea kolleeg! Kui ma vaatan nüüd teisipäevast päevakorda, siis [ma näen, et] seal on ees juba neli punkti. Kui panna veel viies juurde, siis on üsna tõenäoline, et me peame mingid teisipäevased punktid lükkama juba kolmapäevale ja nii edasi. Nii et ma jään ikkagi oma väga selge seisukoha juurde: juhatus lähtus päevakorda kokku pannes otstarbekuse [põhimõttest].
Andrei Korobeinik, palun küsimus istungi läbiviimise protseduuri kohta.
15:17 Andrei Korobeinik
No ma selguse mõttes muidugi ütlen, et nagu ma aru saan, oleks hea kolleeg Sõerd ja olen ka mina iseenesest valmis neljapäeval seda punkti kaitsma. Ja ma kindlasti tulen neljapäeval, erinevalt väga paljudest koalitsioonisaadikutest. Eks me siis vaatame, mis see seis on siin neljapäeval.
Aga mul on ikkagi küsimus otsustamisprotsessi kohta. Ma saan aru, et seal oli rohkem kui üks punkt, mida üritati tõsta neljapäevale, aga kõik ülejäänud katsed said edukalt tõrjutud, nii et millegipärast jäi neljapäevase päeva peale ainult Keskerakonna fraktsiooni eelnõu. Kas te oskate öelda, miks? Kas sellepärast, et keskfraktsioon teile ei meeldi või on teil just pangamaksuga mingisugune isiklik murekoht? Miks sündis just selline otsus juhatuses, kus täiesti juhuslikult ei ole ühtegi keskfraktsiooni esindajat?
15:18 Esimees Lauri Hussar
Aitäh, hea kolleeg! Nagu te eelnevalt kuulsite, siis teie fraktsioonist kõlas juba ettepanek arvata see konkreetne punkt selle nädala päevakorrast välja. Selle ettepaneku tegi Lauri Laats teie kõrvalt. See on neljapäevane esimene päevakorrapunkt, mille suhtes kõlas ettepanek arvata see selle nädala päevakorrast välja.
Ja mis puudutab seda, miks mõned eelnõud on neljapäeval, siis midagi ei ole teha, head kolleegid, neljapäev on meil istungipäev. See on meie tööpäev ja selleks, et koostada ka nädala päevakorda otstarbekalt, oleme eelnõud ära jaganud tervele istunginädalale, seal hulgas on üks eelnõu neljapäeval. Täiesti arusaadav jaotus.
Lauri Laats, küsimus istungi läbiviimise protseduuri kohta.
15:19 Lauri Laats
Aitäh! Ma lihtsalt selle päevakorra ülesehituse koha pealt sooviksin nii teie kui ka heade kolleegide tähelepanu juhtida sellele, et kui me vaatame meie otsuse eelnõu numbrit, mis on 535, ja kui me vaatame teisipäevase päevakorra eelnõude numbreid, siis on näha, et meie eelnõu number on väiksem. See tähendab seda, et meie otsuse eelnõu anti varem menetlusse. Vaatamata sellele, ikkagi siis, kui Riigikogu juhatuses otsustasite, mis päevakorrapunkte lisada teisipäevaks ja milliseid mitte, te jätsite meie otsuse eelnõu, mis oli juba varem sisse antud, neljapäevase päeva peale. See ei ole ka väga loogiline.
15:20 Esimees Lauri Hussar
Aitäh, hea kolleeg! Kui te vaatate, siis näete, et seal on taga veel OE. Need on võrreldes seaduseelnõudega pisut teistsugused eelnõud ja siin OE-d on enamasti konkreetsel päeval eespool, millest lähtuvalt me oleme ka neljapäeval teinud väga selge otsuse, et 535 OE on neljapäeval esimene eelnõu. See on neljapäevane esimene eelnõu.
Aga tõesti, head kolleegid, see väitlus ei vii meid kuhugi. Meil on nädalas neli istungipäeva, mille puhul Riigikogu koguneb. Ja kui nüüd öelda, et üks päev ei sobi kõigile, siis see ei vasta tõele, sest Riigikogu liikmetel on tööpäevad kõik istungipäevad: nii esmaspäev, teisipäev, kolmapäev kui ka neljapäev.
Vadim Belobrovtsev, küsimus istungi läbiviimise protseduuri kohta, palun!
15:21 Vadim Belobrovtsev
Jaa, aitäh! Mul on selline küsimus-ettepanek. Esiteks on loomulikult natuke kahetsusväärne, et komisjonid ja Riigikogu juhatus ei suuda ühist keelt leida, komisjon ütleb, et võiks teisipäeval olla päevakorras üks või teine eelnõu, ja siis Riigikogu juhatus otsustab, et ei, me selle lükkame ikkagi neljapäevasele päevale. No see ei ole väga mõistlik käitumine minu meelest.
Aga ettepanek seisneb selles. Kui me vaatame meie kalendrit ja päevakorda, siis me näeme, et näiteks eelmisel neljapäeval oli meil päevakorras üks punkt ja see oli Keskerakonna algatatud eelnõu. Siis oli ettepanek, et sel nädalal toimuks täpselt sama asi. Ja kui me vaatame eelmise aasta detsembrit, siis näeme, et jällegi oli niimoodi, et Keskerakonna eelnõu oli päevakorras vist 12‑ndal, kui mu mälu mind ei peta – kui see on neljapäev – ja peale selle oli päevakorras üks valitsuse algatatud initsiatiiv, rohkem ei olnud midagi. Minu ettepanek ongi see, et kuna mitteametlikult see juba ongi niimoodi, äkki me hakkame ka ametlikult nimetama neljapäevast päeva Keskerakonna päevaks. Selles mõttes, et kunagi oli neljapäev meil kalapäev, no siis võiks Riigikogus olla Keskerakonna päev, kuna niikuinii meie teeme seda tööd neljapäeviti kõige rohkem. Üks detsembri neljapäev oli vahepeal veel selline, et oli ainult üks punkt, see oli jõuluvana külastus, aga no tema erakondlikus kuuluvuses ma väga kindel ei ole, nii et see las jääda sinna, kus see on.
15:23 Esimees Lauri Hussar
Aitäh, hea kolleeg! Saan öelda, et ka neljapäev on istungite nädalal istungipäev. See on täiesti ilmselge. Helir-Valdor Seeder, küsimus istungi läbiviimise protseduuri kohta.
15:23 Helir-Valdor Seeder
Aitäh! See on muidugi innovaatiline ja huvitav lähenemine: jagada tööpäevad erakondade vahel ära. Aga ma muidugi kohe kinnitan, et neljapäev on meil tööpäev ja reede on meil tööpäev ja kui vaja, siis laupäev-pühapäev ka. (Lauri Hussar ütleb vahele: "Istungipäev.") Kui vaja, siis teeme …
15:23 Esimees Lauri Hussar
Neljapäev on istungipäev, reede ei ole istungipäev.
15:23 Helir-Valdor Seeder
… täiendavaid istungeid reedel ja laupäeval ja istungjärkude vahel ka erakorralisi istungeid, kui on vaja. Aga nüüd me vaevleme siin sellepärast, et üks punkt on esmaspäeval ja üks punkt on neljapäeval, ning juhataja põhjendab seda otstarbekusega. Minu arusaam otstarbekusest on küll täiesti vastupidine: selline hajutamine ei ole aja otstarbekas kasutamine. Samal ajal, kui juhatus lükkab Isamaa arupärimisi kümnete viisi tagasi, sest ühel või teisel põhjusel ei sobi neid menetlusse võtta. Võtame need asjad menetlusse ja teeme tööd sisuliselt, mitte vormiliselt. Meil ei ole kindlasti seatud ülesandeks jaotada üksikud punktid võimalikult laialt igale päevale laiali, vaid kui me kontsentreerime need ühele tööpäevale, siis on kõigil võimalik ratsionaalselt oma tööaega kasutada ja kulud oleksid ka väiksemad siin suures saalis.
15:24 Esimees Lauri Hussar
Aitäh, hea kolleeg! Ma võin teile kinnitada, et Riigikogu juhatus võtab menetlusse kõik eelnõud ja arupärimised, mis vastavad Riigikogu kodu- ja töökorra seadusele. Andrei Korobeinik, küsimus istungi läbiviimise protseduuri kohta.
15:24 Andrei Korobeinik
Jaa, mul tekkis väike matemaatiline murekoht. Hea kolleeg Lauri Laats küsis teie mõttekäigu kohta ja te selgitasite, et OE-d on sellised totaalselt teistsugused eelnõud ja sellepärast meie OE läkski neljapäeva peale. Samas, ma vaatan, et teisipäeval esimene päevakorrapunkt on Isamaa fraktsiooni esitatud Riigikogu otsuse eelnõu numbriga 540. Ja kui ma vaatan neljapäeva, siis ma näen, et seal on nr 535, mis on ometi väiksem kui 540. Isamaa eelnõu millegipärast jäi püsima teisipäevasesse päevakorda, kuigi Riigikogu juhatus tegi katseid ka seda kuhugi üle viia.
Miks on juhatuses just Keskerakonna suhtes selline mõtteviis: kord on siin lollid saalis, teinekord paneme need eelnõud sinna, kuhu koalitsioonisaadikud ei jõua, ja oluline arutelu toimub ilma nendeta? Selle tõttu majandus langebki kolm aastat järjest. Kas te oskate öelda, miks just Keskerakond? Miks te sedasi valite eelnõusid – erakondliku kuuluvuse järgi?
15:26 Esimees Lauri Hussar
Aitäh, hea kolleeg! Ma juhtisin tähelepanu sellele, et OE-de puhul, kui tegu on lõpphääletusega, on need esimestest ja teistest lugemistest eespool. Neljapäeva peal olev OE ongi teistest eespool, sest teisi seal tagantjärele ei tule. Samamoodi on 540 OE enne esimesi lugemisi. See on see põhimõte, millest lähtuvalt me oleme päevakorda kokku pannud. Seda juhul, kui ei ole erakorraliselt vaja menetleda mingit küsimust teistmoodi. Näiteks, tuletan meelde, ka põhiseaduse muutmise eelnõu me tõstsime ettepoole, kuigi tegu oli esimese lugemisega, lihtsalt sellepärast, et selle eelnõu kaal on teistsugune. Aga see oli Riigikogu juhatuse ettepanek.
Mul on tõesti, head kolleegid, ettepanek: liigume nüüd nende teemadega edasi. Meil on istungipäevad esmaspäev, teisipäev, kolmapäev ja neljapäev. Need on need päevad, kui Riigikogu koguneb täiskogu istungiteks. Meie tööpäevad on loomulikult ka kõik teised päevad, aga need on meie istungipäevad, mil me koguneme, Riigikogu koguneb täiskogu istungiks. Ka neljapäeval on võimalik üle anda eelnõusid ja arupärimisi, ehk siin on veel mitmeid protseduure, enne kui me asume üleüldse konkreetse päevakorrapunkti menetlemise juurde.
Võtan kaks viimast küsimust ja siis läheme selle nädala päevakorra kinnitamise juurde. Urmas Reinsalu, küsimus istungi läbiviimise protseduuri kohta, palun!
15:27 Urmas Reinsalu
Teate, Lauri, minu kõrvu hakkas see mõttekäik, mida te ütlesite, et neljapäevale tuleb panna üks punkt sellepärast, et siis on Riigikogul igal päeval midagi teha. Tegelikkuses on meil siis olukord, kus tuleb imiteerida parlamendis töö tegemist, ja selleks imitatsioonivõtteks on üksikute punktide asetamine nõnda, et terve töönädal täituks. Ja ma arvan, et see pole sugugi mitte vähetähtis ülestunnistus, et meil parlamendis käib praegu tegevuse imiteerimine.
Miks see valitsuskoalitsiooni pärast eelnõudega nõnda on? Kristen Michali valitsuse tööplaani ei ole kinnitatud pool aastat, mis tähendab tegelikkuses, et sisuliselt tööplaani ja tegevuskava ka ministeeriumidel ei ole, kehtiva valitsuse õigusloome plaani neil ei ole. See on kahtlemata tingitud ka sellest järeldusest, et meil ei ole valitsuse eelnõusid. Ja selles kontekstis on valitsuskoalitsioon – ja kahjuks pean nentima, et ka valitsuskoalitsiooni käekirja kandev Riigikogu juhatus – tekitanud olukorra, kus on nii, nagu me oleme täheldanud varasema ajaga mitte kooskõlas oleva praktika puhul, et parlamentaarse järelevalve tööriistad, mis puudutavad arupärimisi ja ka otsuse eelnõusid, tagastatakse massiliselt viitega, et see ei ole arupärimise sisu. Riigikogu juhatus on asunud seisukohale, et seda, kui palju pensionäride täiendav maksustamine on, ei peaks siin parlamendisaalis arutama, ning on võtnud seisukoha, et automaksu teemasse puutuvaid praktilisi küsimusi, mis on selle koormuse mõju ühiskonnale, ei peaks siin saalis arutama. Ma saan suurepäraselt aru, miks te kardate neid teemasid siin saalis käsitleda, aga ma ei ole nõus, et see praktika saaks olla minimaalseltki põhiseadusest ning kodu‑ ja töökorraseadusest tulenevalt aktsepteeritav.
Näete, nii pisikesest asjast, et kas seda Keskerakonna eelnõu arutada neljapäeval või mitte, kujuneb välja põhimõtteline küsimus, kuidas parlament tõhusalt töötab. Tõhus töö tähendab koalitsiooni võimet oma tööplaani – enamikus asjades ju mittepoliitilistes või päevapoliitiliselt laetud küsimustes – realiseerida, aga see tähendab ka parlamendi opositsiooni õigust parlamentaarset järelevalvet teostada. Mõlemas aspektis on parlament täna kahjuks häiritud töökeskkonnas. Seetõttu see imitatsioontegevus – kogu lugupidamise juures, ma arvan, et seda reaalsust ei õnnestu teil varjata.
15:30 Esimees Lauri Hussar
Aitäh, hea kolleeg! Hea Urmas! Ma ei saa selle väitega mitte kuidagi nõus olla. Kui ma eelmisel neljapäeval osalesin Riigikogu istungil ja kuulasin seda arutelu, mis siin toimus, siis see ei olnud kindlasti imiteerimine, vaid see oli ikkagi väga tõsine ja sisuline vaidlus. Nii et kindlasti ma ei saa nõustuda selle väitega. Mis puudutab eelnõude ja arupärimiste menetlusse võtmist, siis ma kinnitan teile, et kõik eelnõud ja arupärimised, mis vastavad Riigikogu kodu‑ ja töökorra seadusele, võetakse Riigikogu menetlusse.
Andrei Korobeinik, küsimus istungi läbiviimise protseduuri kohta, palun!
15:31 Andrei Korobeinik
Suur tänu! Hea kolleeg Urmas küsis väga põhjaliku protseduurilise küsimuse. Mul on lühem küsimus. Ma üritan kolmandat korda aru saada, äkki te siiski vastate mulle. Te siin vahepeal ütlesite, et teil muud võimalust ei olnud kui see ainus eelnõu neljapäevale panna, muidu on piinlik seda tühja päevakorda välja trükkida. Aga ma vaatan, et oli veel võimalusi. Ega te mulle selles küsimuses ei valetanud juhuslikult? Ja teiseks: miks just Keskerakonna fraktsiooni esitatud eelnõu kasuks langes teie valik? Mis see põhjus on? Lihtsalt selguse mõttes. Kuidas me siis edaspidi saame enda tööd korraldada, et juhatuse sellisest omavolist kuidagi nagu üle saada?
15:31 Esimees Lauri Hussar
Head kolleegid! Neljapäev on istungipäev. Täpselt samamoodi, nagu seda on esmaspäev, teisipäev, kolmapäev, on ka neljapäev. Me panime need eelnõud sellesse päevakorda lähtudes otstarbekusest, lähtudes sellest, et kõikidel päevadel oleks Riigikogu liikmetel aega süveneda ja keskenduda oluliste eelnõude menetlemisele. Ei ole ükski päev ei opositsiooni ega koalitsiooni päev, ühe erandiga: opositsioonil on kindlasti suuremad võimalused sõna saada esmaspäeviti, kuhu me tavaliselt oleme pannud arupärimised. Ja esmaspäeval on kindlasti suurem kaal opositsiooni esitatud arupärimistel. Aga ülejäänud päevad on eelnõude tarvis ja seal ei tee mina küll vahet, mis on koalitsiooni päev, mis on opositsiooni päev.
Tõsi, meil on küll väga selged reeglid näiteks riiklikult tähtsate küsimuste arutamiseks. Valdavalt on meil kokkulepe, et me arutame riiklikult tähtsaid küsimusi neljapäeviti. Erandkorras me oleme tulnud mõnikord vastu ka fraktsioonidele ja arutanud neid küsimusi teisipäeviti, aga valdavalt on need jäänud esmaspäeva. Siin on päris mitu põhimõtet, millest lähtuvalt on päevakordi kokku pandud.
Aga nüüd tõesti, head kolleegid, me oleme selle teema üle piisavalt palju arutanud ja me asume selle nädala päevakorra kinnitamise juurde. Ühtlasi annan teada, et on kõlanud Keskerakonna fraktsiooni ettepanek arvata neljapäevasest päevakorrast välja Eesti Keskerakonna fraktsiooni esitatud Riigikogu otsuse "Ettepaneku tegemine Vabariigi Valitsusele pangandussektori ajutise solidaarsusmaksu kehtestamise kohta" eelnõu 535. Seega jääb see neljapäevasest päevakorrast välja. Ühtlasi alustame päevakorra kinnitamise hääletuse ettevalmistamist.
Nii, Keskerakonna fraktsiooni ettepanekul jääb käesoleva nädala päevakorrast välja neljapäevane esimene päevakorrapunkt. Koos selle ettepanekuga panen hääletusele Riigikogu täiskogu V istungjärgu 2. töönädala päevakorra kinnitamise. Palun võtta seisukoht ja hääletada!
15:36 Hääletustulemused
15:36 Esimees Lauri Hussar
Päevakorra kinnitamise poolt on 56 Riigikogu liiget, vastu 17, erapooletuid 2. Päevakord leidis heakskiitu.
Järgnevalt, head kolleegid, on võimalik üle anda eelnõusid ja arupärimisi. Palun Riigikogu kõnetooli kolleeg Vadim Belobrovtsevi. Palun!
15:37 Vadim Belobrovtsev
Aitäh! Lugupeetud kolleegid! Head Eesti inimesed! Keskerakonna fraktsiooni nimel annan menetlusse arupärimise, mis on mõeldud haridus- ja teadusminister Kristina Kallasele ning mis räägib haridusleppest või pigem selle dokumendi läbikukkumisest. 9. detsembril 2024 esitleti Eesti ühiskonnale hariduslepet, mis idee järgi peaks defineerima õpetajate karjäärimudeli, fikseerima nende koormuse ja parandama töötingimusi. Sama aasta jaanuarikuus anti õpetajatele ja neid esindavatele organisatsioonidele mõista, et tänu sellele leppele saab õpetajatega sõlmida kollektiivlepingud, mille tulemusena paraneb nende palgatase. Tuletan meelde, et siis käis meil veel õpetajate streik ja see lepe oli üks selline meede, mis oli esile kutsutud selleks, et streiki ära lõpetada.
Töö haridusleppe kallal võttis aega peaaegu aasta, aga ei saa kuidagi konstateerida, et see töö ka õnnestus. Kohalikud omavalitsused on seda dokumenti tugevalt kritiseerinud, eelkõige sellepärast, et see ei näidanud, kust peaksid tulema rahalised vahendid haridusleppe täitmiseks. Kuna ajalugu on näidanud, et riik on korduvalt kohalikele omavalitsustele midagi lubanud, aga sama korduvalt jätnud oma lubadused täitmata, on kohalikud omavalitsused seekord nõudnud garantiid. Seda aga ei ole tulnud. [Tagajärg] on fakt, et Eesti 79 kohalikust omavalitsusest on haridusleppele oma allkirja andnud ainult üheksa. See on katastroofiline tulemus. Kuna omavalitsustele kulub lõviosa kõikidest üldhariduskoolidest, on raske ette kujutada, et hariduslepe sellises olukorras üldse tööle hakkab.
Küsimegi haridusministrilt, kuidas saab isegi teoreetiliselt rääkida haridusleppe õnnestumisest, kui circa 90% kohalikest omavalitsustest, kes on Eestis põhilised koolipidajad, jätsid selle dokumendi allkirjastamata. Peale selle on meil veel neli küsimust. Aitäh!
15:39 Esimees Lauri Hussar
Palun nüüd Riigikogu kõnetooli kolleeg Jaak Valge. Palun!
15:39 Jaak Valge
Aitäh, härra eesistuja! Lugupeetud kolleegid, daamid ja härrad! Esitan enda ja Leo Kunnase nimel arupärimise meie ajutise kontrolljoone ületuste ja piirirežiimi kohta. Soovime vastuseid meile arusaamatu piiripoliitika kohta.
Kõigepealt on täiesti arusaamatu, miks PPA ei suuda Eestisse sisenevate ja Eestist lahkuvate isikute nimekirju kokku viia. See lubaks vähemalt ligikaudu kindlaks teha seda, kui paljud idapiiri kaudu Eestisse tulnud isikud on siia jäänud, samuti täpselt fikseerida need isikud, kes käivad üle piiri mingitel kommertslikel või muidu tumedatel eesmärkidel. Samuti soovime teada, mis eesmärgil käivad Venemaal pidevalt Ukraina põgenikud, kas nad kuritarvitavad neile Eestis antud rahvusvahelist kaitset või ajutist kaitset või mitte. See, et neid nimekirju ei suudeta kokku viia, jätab Eesti riigist suhteliselt haldussuutmatu mulje, sest kahte Exceli tabelit siduva valemi väljatöötamine võtaks minu gümnaasiumis käival pojal, kes põhikoolis õppis Excelit, ehk 15 minutit, minul võtaks see võib-olla rohkem aega, sest ma peaksin siis kontrollima ka.
Teiseks on üldse arusaamatu, miks peaksid Ukraina põgenikud meile jätkuvalt ikkagi Venemaalt sisenema. Ja kolmandaks on arusaamatu, miks piiripunktides ei suudeta korda tagada. Ja neljandaks on arusaamatu, miks Eesti Vabariik üldse on hoidnud Eesti Vabariigi ja Vene föderatsiooni ajutist kontrolljoont avatuna oludes, kus kontrolljoone ületamine või ületamise võimalus võib olla ohtlik Eesti julgeolekule. Vaat nendest arusaamatutest käitumistest tahaksime aru saada ja sellepärast me selle arupärimise esitasimegi.
15:42 Esimees Lauri Hussar
Aitäh! Palun nüüd Riigikogu kõnetooli kolleeg Riina Solmani. Palun!
15:42 Riina Solman
Aitäh, austatud Riigikogu esimees! Lugupeetud saadikud siin saalis ja oma tubades, kes te meid jälgite, samamoodi inimesed, kes jälgivad meie tegemisi interneti vahendusel! Minul on peaminister Kristen Michalile üle anda arupärimine automaksu mõju kohta lastega peredele. Nimelt, Siseministeeriumi avaldatud esialgsetel andmetel registreeriti eelmisel aastal 9646 lapse sünd. See on kahjuks juba kolmas aasta, mil sünnib rekordiliselt vähe lapsi, ning demograafiline kriis Eestis aina süveneb. Valitsuskoalitsioon on selle kriisi süvenemisele kaasa aidanud näiteks lasterikaste perede toetuste vähendamisega ning mitmete maksutõusude ja uute maksude kehtestamisega. See kõik halvendab märkimisväärselt lastega perede majanduslikku kindlustatust.
Sellest aastast jõustus ka automaks, mille valitsuskoalitsioon jõuga läbi surus ja millele oli vastu enamik Eesti inimestest. Mingisuguseid maksusoodustusi ega erisusi automaksuseadus lastega peredele ette ei näe. Lastega perede jaoks ei ole auto ju mingisugune eriline luksusasi, see on hädavajalik tarbeese, sest kui peres on palju lapsi, siis on vaja väga palju sõita ja tuleb logistikat teha. Näiteks on auto vajalik laste kooli ja huviringidesse viimiseks ning koju toomiseks, kusjuures maapiirkonnas võib [pere auto] olla ainus transpordivõimalus. Lasterikkad pered kasutavad sealjuures tavapärasest enamate istekohtadega autosid, mis on seetõttu suuremad ja mida maksustatakse kõrgemalt.
Isamaa fraktsiooni liikmed tegid mitmeid ettepanekuid, et muudatusi sisse viia, kuid kõik need muudatusettepanekud laideti maha. Nüüd ma näitangi teile täna hommikul sotsiaalmeedias avaldatud lasterikaste perede appikarjeid. (Näitab paberit, millel on Facebookis avaldatud postitus.) Siin on näiteks üks kuue lapsega pere ema avaldanud šokeeriva uudise, kuidas ta sai hiljuti automaksuteate summas 875 eurot. Lasterikka pere toetus on kuuelapselise pere puhul 450 eurot kuus. Seega võtab Reformierakonna juhitud valitsus sellelt perelt automaksuna ära peaaegu kahe kuu lasterikka pere toetuse. Kõigest sellest tulenevalt on mul peaministrile ridamisi küsimusi. Aitäh!
15:44 Esimees Lauri Hussar
Aitäh! Ja palun nüüd Riigikogu kõnetooli kolleeg Helir-Valdor Seederi. Palun!
15:44 Helir-Valdor Seeder
Aitäh, head kolleegid! Austatud Riigikogu esimees! Isamaa saadikurühma seitsme liikme nimel annan üle arupärimise regionaalministrile, proua Piret Hartmanile. Me teame kõik, et ajalooliselt on Eestimaa jagunenud kihelkondadeks, valdadeks ja maakondadeks, aga mitte kunagi oblastiteks ja muudeks väljamõeldud regioonideks. Lühikest aega Stalini ajal, Nõukogude Liidu ajal Eesti tõesti jagunes kolmeks oblastiks: Tartu, Tallinna ja Pärnu oblastiks, aga see eksperiment jäi väga lühiajaliseks. Regionaalministri selgitustele, miks kavatsetakse Eestis vägivaldselt mingisuguseid arusaamatuid ja kunstlikke regioone tekitada, saab leida ajakirjandusest põhjenduse. Tema enda sõnad, tsiteerin: "Kui oleks viis regiooni, käiks jõud lihtsamalt üle." Ja selleks, et jõud omavalitsustest ja maakondadest üle käiks, ei toeta Isamaa saadikurühm küll taoliste regioonide moodustamist, millest üks – juhin tähelepanu –, üks võimalik regioon, mis välja pakuti, oli Lääne‑Virumaa, Raplamaa, Järvamaa ja Viljandimaa – põhjarannikult lõunani, selline segapudru. See peaks olema üks regioon, kus arendatakse Eestis ettevõtlust. Nii kavatsetakse võtta ka mingisugused regionaalsed juhid ministeeriumis tööle, kes hakkavad Eestis ebavõrdsust likvideerima ja eri regioonide majandust arendama.
Meie sellesse ettevõtmisesse ja selle edukusse lihtsalt ei usu ja meile on jäänud see arusaamatuks. Seetõttu on meil terve hulk küsimusi, millele me loodame saada selgitavaid vastuseid auväärt ministrilt. Aitäh!
15:46 Esimees Lauri Hussar
Aitäh! Olen Riigikogu juhatuse nimel vastu võtnud neli arupärimist. Juhatus otsustab nende edasise menetlemise vastavalt Riigikogu kodu- ja töökorra seadusele.