09:58 Istungi rakendamine
10:00 Aseesimees Arvo Aller
Tere hommikust! Alustame Riigikogu täiskogu V istungjärgu 1. töönädala neljapäevast istungit. Kohaloleku kontroll, palun!
10:00 Kohaloleku kontroll
10:00 Aseesimees Arvo Aller
Kohalolijaks registreeris end 55 Riigikogu liiget, puudub 46.
Ja nüüd on võimalik üle anda eelnõusid ja arupärimisi. Urmas Reinsalu, palun!
10:01 Urmas Reinsalu
Lauri Läänemets on teinud sotsiaalmeedias tähelepanuväärse avalduse vastuseks Mart Võrklaeva avalikule seisukohale, et hoopis sotsid olevat tahtnud automaksu. Tsiteerin: "Mart (Võrklaev), mul on sulle üllatus. Kui arvad, et saad oma renomeed päästa varietee-etendusega, mille reklaamimiseks loobid intervjuudes valesüüdistusi, justkui oleks automaks sotside idee olnud, siis eksid. Ei teinud sotside üle halamine sind suureks rahandusministrina, ei tee suuremaks ka nüüd. Aga meenutagem, et sotside valimisprogrammis viimasel korral ei olnud teadlikult automaksu. Automaks tehti ikka sellepärast, et Reformierakond soovis maksuküüru kaotamist. Kuskilt oli need sajad miljonid vaja leida. Ma meenutan, et sotsid tegid kümme korda ettepaneku seda mitte teha, siis poleks olnud vaja ka makse" tõsta.
See avaldus on oluline kolmel põhjusel. Läänemets tunnistab esimese valitsusliikmena, et maksutõusudele on olemas alternatiiv, mida võimuliit tahtlikult ei kasutanud, sest allus sabaliputavalt Reformierakonna maksuküüru kehtestamise nõudele, mis maksab kolme aasta peale tervelt poolteist miljardit eurot. Teiseks, Läänemets tunnistab, et maksutõusudega [kogutav] raha ei lähe ennekõike mitte riigikaitsesse, vaid Reformierakonna maksuküüruprojekti katmiseks. Moonavajadused on eelarves paraku jätkuvalt tervikliku lahenduseta. Paradoksina [ilmneb, et] ainuüksi käibemaksu tõus vähendab moona tarbeks ettenähtud tegelikku kogusummat circa 90 miljonit eurot nelja aasta jooksul. Valitsus on uue maksuga maksustamas ka lahingumoona, selleks et oma maksuküür ellu viia. Kolmandaks, Läänemets tunnistab, et sotsid eksitasid inimesi teadlikult enne valimisi ja ei pannud automaksu oma programmi. Samamoodi käitus ka reform. Eesti 200 teatas rahvale hoopis, et on automaksu vastu.
Minu küsimus peaministrile on valitsuse poliitiliste otsuste kujunemise kohta: kas teie teadmiste kohaselt, härra Michal, on automaksu kohta kõnelenud tõtt härra Võrklaev või tema sõnad valeks kuulutanud Lauri Läänemets või eksivad hoopis mõlemad? Aitäh!
10:03 Aseesimees Arvo Aller
Aitäh! Kas see oli arupärimine? (Urmas Reinsalu: "Arupärimine.") Tegemist oli arupärimisega. Riina Solman, palun!
10:03 Riina Solman
Aitäh, austatud Riigikogu aseesimees! Lugupeetud saadikud siin saalis [ja need,] kes on oma tubades! [Head] inimesed, kes te meid jälgite! Aitäh, et jälgite ja tunnete huvi meie tegemiste vastu Riigikogus! See on oluline. Ka minul on arupärimine meie peaministrile Kristen Michalile, kes teatavasti enne, kui ta peaministriks sai, andis ERR-ile väga sisulise intervjuu, kus ta ütles – Urmas, mäletad? –, et Eesti lapsi saab ainult Eestist. Urmas ja Valdo Randpere, kui te seal juttu räägite, siis rääkige sellel teemal ka. Aga mida on peaminister selleks teinud nüüd, kui ta on peaministriks saanud, et Eesti lapsi ikka jätkuvalt Eestist saaks? Et seda [teada saada], oleme Isamaa fraktsioonikaaslastega koostanud talle arupärimise, millele on alla kirjutanud Riina Solman, Urmas Reinsalu, Priit Sibul ja Aivar Kokk. [Soovime teada,] mis [plaanid] Eesti valitsusel rekordmadala sündimusega on. Siseministeeriumi 2025. aasta 13. jaanuaril [avaldatud] andmete kohaselt registreeriti [Eestis] 2024. aastal 9646 lapse sünd. See on Eesti statistikaajaloos juba kolmas aasta, mil sünnib rekordiliselt vähe lapsi. Samas registreeriti Eestis möödunud aastal 15 596 surma, mis tähendab, et Eesti [rahvastik] jäi sündide ja surmade vahe ehk negatiivse iibe tõttu mullu ligi 6000 inimese võrra väiksemaks.
Minu arupärimine ei keskendu ainult statistika küsimusele, vaid ka sellele, millest Reformierakond ise kogu aeg räägib: et on vaja teenuseid. Millised teenused peale laste ja perede toetuste kärpimise, nende elu raskemaks tegemise maksutõusudega, eriti maapiirkondades automaksu kehtestamisega on Reformierakonnal kavas? Kas on kavas [rajada] näiteks kodulähedasi lasteaedu, millest on väga palju juttu olnud, või on [tulekul] mingid muud peretoetuse liigid? Seda kõike tahame peaministrilt kuulda. Aitäh!
10:06 Aseesimees Arvo Aller
Olen Riigikogu juhatuse nimel vastu võtnud kaks arupärimist ja nende menetlemine toimub vastavalt Riigikogu kodu- ja töökorra seadusele.
Enne kui läheme tänase päevakorra juurde, on protseduuriline küsimus istungite kohta. Lauri Laats, palun!
10:06 Lauri Laats
Aitäh, lugupeetud istungi juhataja! Mul on küsimus istungi läbiviimise nii-öelda poliitkorrektsuse või poliitkultuuri kohta. Teatavasti väljendas peaminister end eilses infotunnis meie lugupeetud kolleegi suhtes väga halvasti. Anastassia küsis tema käest küsimusi ja peaminister ka vastas, aga lõppu lisas, et loll on raske olla. See kõlas siinsamas saalis. Me räägime praegu olukorrast, kus Riigikogu maine on teatavasti allpool [igasugust] arvestust, inimestel puudub usaldus nii Riigikogu institutsiooni kui ka valitsuse vastu. Kui peaminister lubab endale lugupeetud Riigikogu liikme suhtes selliste väljendite kasutamist, siis kuidas me peaksime käituma situatsioonis, kui ta ka järgmine kord siia saali tulles sellist väljendusviisi [kasutab]?
Või teine küsimus. Sellel päeval juhtis infotundi lugupeetud Riigikogu esimees. Riigikogu esimees miskipärast ei juhtinud sellele tähelepanu ega kutsunud peaministrit korrale, et sellist väljendusviisi ei tohiks Riigikogu saalis kasutada. Kuidas saame me sellises olukorras poliitkultuuriliselt edasi liikuda, nii et töörahu siin Riigikogu saalis säiliks?
10:08 Aseesimees Arvo Aller
Aitäh küsimuse eest! See on küll eilse päeva ja eilse infotunni kohta ja seda juhatas Riigikogu esimees. Minu hinnangul oleks ta pidanud sekkuma. Ta vist jäi ka hetkeks mõtlema, aga otsest vaheleütlemist ei tulnud. Tõepoolest, peaministri väljaütlemine ei olnud viisakas ega tundunud viisakas. Kindlasti me võtame selle teema juhatuses arutusele.
Vadim Belobrovtsev, istungi läbiviimise kohta küsimus.
10:08 Vadim Belobrovtsev
Ma tahtsingi teie poole pöörduda palvega, et äkki Riigikogu juhatus ehk Riigikogu esimees ja kaks aseesimeest võiksid seda teemat arutada, et tulevikus selliseid intsidente vältida, ja te loomulikult võiksite väljendada oma arvamust selle eilse intsidendi kohta.
10:09 Aseesimees Arvo Aller
Jah, olen saatnud juhatusele palve seda teemat arutada, kuidas peaks sellises [olukorras] käituma ja mismoodi sellistele väljaütlemistele reageerima.
Lauri Laats, palun, istungi läbiviimise kohta protseduuriline küsimus.
10:09 Lauri Laats
Aitäh! Kummastav ongi see, et see ei ole pretsedent, Reformierakonna ministrite selline väljendusviis või käitumine või suhtumine Riigikogu liikmetesse ei ole esmakordne. Oli väga huvitav jälgida Riigikogu esimehe käitumist, kes selles olukorras tegelikult üldse ei reageerinud. Teie ütlesite, et teie oleksite kindlasti reageerinud, ja selle üle on hea meel. Positiivne [on ka see, et te ütlesite oma vastuses], et te tõstatate selle [küsimuse] Riigikogu juhatuses ja hakkate seda arutama. Küsimus on, mis te arvate, mis selle tulemuseks võib olla. Ma arvan, et Riigikogu juhatusel on küllaltki suur jõud selleks, et kutsuda peaminister Riigikogu ette, et peaminister saaks Riigikogu liikmelt oma välja[ütlemise] pärast vabandust paluda.
10:10 Aseesimees Arvo Aller
Jah, eks me täna arutame seda, mis on meie edasised sammud. Mismoodi peaminister [talitab], kas ta tuleb siia infotunni raames või mõne eelnõu raames – eks ta seda otsustab. Aga jah, juhatuses on meil see täna arutelul. Vadim Belobrovtsev.
10:10 Vadim Belobrovtsev
Aitäh! Mul on lihtsalt selline küsimus. Kas meie töökord ehk seesama kollane raamat ka midagi selle kohta räägib? Kui näiteks minister või, ma ei tea, mõni teine inimene hakkab inetult käituma ja inimesi solvama, siis mida on võimalik sellises olukorras ette võtta?
10:10 Aseesimees Arvo Aller
Siin suures saalis on istungi juhatajal võimalik teha märkus inimesele, kes ennast sellisel viisil väljendab, ja sealt edasi on juba väljaütleja enda südametunnistuse asi, kuidas ta edaspidi käitub ja milliseid tegevusi ette võtab.
Urmas Reinsalu, protseduuriline küsimus.
10:11 Urmas Reinsalu
Ma tahaksin ka avaldada oma seisukoha: selline avaldus peaministrilt on asjakohatu. Härra Aller, teie olete juhatuse liige. Mul on teile palve, et te kujundaksite juhatuses selge seisukoha ja paluksite peaministrit, et ta avalikult vabandaks sellise sõnakasutuse pärast. Eesti Vabariigis ei pane mitte peaministrid paika parlamenti, vaid parlament paneb paika peaministri.
10:12 Aseesimees Arvo Aller
Mina väljendan juhatuses oma selget seisukohta ja see palve on läinud juhatuse [istungi] tänasesse päevakorda. Riina Solman, küsimus istungi läbiviimise kohta.
10:12 Riina Solman
Aitäh, lugupeetud Riigikogu aseesimees! Ka mina olen väga murelik selle eilses infotunnis aset leidnud juhtumi pärast, kus väidetavalt solvas peaminister ilmselt taas kord naisterahvast. Me näeme, et Riigikogu saalis on naiste osakaal keskmisest väiksem, ja [teame], kes on peaministrile sellist halba eeskuju andnud: alles aasta lõpus võttis Jürgen Ligi sõna ja [järjekordselt] naissaadiku halvustamiseks. Mida see räägib meie Riigikogu kohta? Ma küsin: kas pärast seda arutelu võiks näiteks juhatus ise algatada eelnõu poliitilise kultuuri parandamiseks Vabariigi Valitsuses?
10:13 Aseesimees Arvo Aller
Aitäh! Protseduurikaga siin küll otsest seost ei olnud. Aga mul on meeles, et kunagi me võtsime vastu otsuse poliitilise kultuuri parandamiseks, selline otsuse eelnõu leidis siin saalis toetust. See oli Isamaa eelnõu ja enamus oli selle [vastuvõtmise] poolt. Vabariigi Valitsus peaks selle otsuse lahti võtma ja hakkama seda [järgima]. Me võiksime hakata seda head tava [järgima].
Evelin Poolamets, küsimus istungi läbiviimise kohta.
10:13 Evelin Poolamets
Aitäh, lugupeetud istungi juhataja! Minu küsimus piirneb Riina Solmani küsimusega. Me oleme viimasel ajal väga tihti näinud, kuidas Reformierakonna ministrid, eelkõige Jürgen Ligi ja nüüd on lisandunud ka peaminister Kristen Michal, näitavad naissaadikute suhtes üles üleolevat käitumist, alavääristavad neid ja naeruvääristavad, ja tundub, et see tendents nagu suureneb. Mida saaksid naissaadikud enda kaitseks teha? Kas peaks mingi eraldi punkti kuhugi kodukorda lisama või milline oleks lahendus?
10:14 Aseesimees Arvo Aller
No kodukorda me praegu küll muutma ei hakka. See on pigem ministri eneseväärikuse [küsimus], kuidas ta vastab küsimustele. Nii et mingit eraldi punkti ma küll ei näe. Tõepoolest, naissaadikute vastu tuleb olla austav. Kõikide saadikute vastu tuleb olla austav. Tuleb lähtuda ikkagi sellest, et Riigikogu on valitsuse tööandja.
Rene Kokk, küsimus istungi läbiviimise kohta.
10:14 Rene Kokk
Aitäh, lugupeetud aseesimees! See eilne peaministri kommentaar oli muidugi väga inetu ja ma loodan, et Eesti meedia võtab seda igakülgselt lahata, mis siin toimus. Aga mul on rõõm kuulda, et te juhatuses seda vahejuhtumit arutate. Viige palun Riigikogu esimehele sõnum, et ta sekkugu sellisel juhul julgemalt. Praegu jääb mulje, et ta mõnel juhul nagu sekkub ja teeb märkuse Riigikogu liikmele, kui talle tundub, et üks või teine asi ei ole siia saali sobilik, aga ministri puhul nagu puudub julgus seda ministrile öelda. Julgustage teda ja tuletage talle meelde, et Riigikogu on valitsuse tööandja, nagu siin täna juba kõlanud on. Nii et julgustage palun Riigikogu esimeest, las ta vaatab oma rolli ja volitused uuesti üle.
10:15 Aseesimees Arvo Aller
Aitäh! Kindlasti saab see sõnum edasi [antud] ja nüüd on see ka stenogrammis kirjas. Lauri Laats, küsimus istungi läbiviimise kohta.
10:15 Lauri Laats
Aitäh, lugupeetud istungi juhataja! Ma saan aru, et täna toimub Riigikogu juhatuse koosolek ja, nagu te ütlesite, seda küsimust sellel koosolekul ka arutatakse. Oskate te prognoosida, kas selle koosoleku tulemuse või otsuse saab kätte tänase päeva jooksul? See ei ole tegelikult mitte küsimus, vaid palve või soov, et me saaksime teada juhatuse arvamuse selle situatsiooni või küsimuse kohta, [mis puudutab] peaministri käitumist, kus ta avalikult siinsamas Riigikogu saalis solvas, [kasutades] sõnastust: "Loll on raske olla." Tahaks teada teie tänase otsuse tulemust, et me saaksime võtta tarvitusele meetmed [ning otsustada], kuidas me pärast teie otsust edasi liigume.
10:17 Aseesimees Arvo Aller
Jah, mul oli palve lisada tänasesse päevakorda punkt[, et arutada] protseduurilist mittesekkumist eilses infotunnis ja võtta seisukoht peaministri väljaütlemise suhtes. Selle [arutelu] tulemus saab minu nõudmisel ka protokollitud. See protokoll ei saa võib-olla tänase päeva jooksul valmis, aga kindlasti on see homme olemas ja avalikult nähtav igale Riigikogu liikmele.
Vadim Belobrovtsev, palun, protseduuriline küsimus.
10:17 Vadim Belobrovtsev
Aitäh! Viimane küsimus minult. Ma ei oleks selles nii kindel, et ei ole vaja muuta meie reglementi või töökorda. Kui see näiteks praegu ütleb, et istungi juhataja "võib teha" sellises olukorras märkuse, siis äkki võiks selle asendada sõnadega "peab tegema", sest parlamendiliikmed, eelkõige meie suurepärased naisliikmed on tõepoolest vahepeal lihtsalt kaitsetud, kui minister tuleb siia ülbitsema, nagu me oleme näinud Jürgen Ligi näitel. Ja ka siis ei teinud istungi juhataja talle märkusi. Võib-olla peakski välja mõtlema tõhusama mehhanismi.
Ja teine mõte on see, et äkki te kutsute ka peaministri sellele kohtumisele või lepite kokku järgmise kohtumise, kus on [kohal] Riigikogu juhatuse esindajad ja peaminister, et ta saaks konkreetselt ütelda, mida ta silmas pidas, kui ta siin saalis niimoodi rääkis.
10:18 Aseesimees Arvo Aller
Aitäh ettepanekute eest! Kindlasti tänasel juhatuse [istungil] käsitletakse seda teemat päris põhjalikult ja kindlasti saavad need meetmed, mismoodi edasi minna, protokollitud.