13:58 Istungi rakendamine
14:00 Aseesimees Toomas Kivimägi
Tere päevast, väga lugupeetud Riigikogu liikmed! Alustame Riigikogu täiskogu kolmapäevast istungit. Ja nagu ikka, kohaloleku kontroll alustuseks.
14:00 Kohaloleku kontroll
14:00 Aseesimees Toomas Kivimägi
Ma loodan, et kõigil õnnestus. Kohalolijaks registreerus 80 Riigikogu liiget, puudub 21.
Nüüd on võimalus anda üle eelnõusid ja arupärimisi. Eerik-Niiles Kross, palun! Head kolleegid, palun vaikust, austame üksteist! (Helistab kella.)
14:01 Eerik-Niiles Kross
Head kolleegid! Mul on rõõm anda üle Riigikogu avalduse "Gruusia rahva toetuseks" eelnõu. Seda on praeguse Gruusia põhiseadusliku kriisi ajal hädasti vaja nii meile kui ka neile. Ja annan selle üle 49 Riigikogu liikme nimel. Aitäh!
14:02 Aseesimees Toomas Kivimägi
Rain Epler, palun! (Rain Epler ütleb midagi juhatajale.) Aga teeme ükshaaval, ühekaupa. Teeme ühekaupa.
14:02 Rain Epler
Jah, teeme ühekaupa.
Aitäh, härra istungi juhataja! Head kolleegid! Mul on siin õige mitu arupärimist üle anda, aga ma luban, et ma ei kuritarvita teie aega ja teen lühidalt. Kõigepealt annan ma üle arupärimise kliimaminister Yoko Alenderile. Nimelt, nagu te kõik teate, on Kliimaministeeriumil plaanis muuta looduskaitseseadust. Üks muudatusi on see, et tuuakse sisse selline mõiste nagu hüvitus‑ ja leevendusalad. Mis need on, küsite. Need on sellised majandamispiirangutega alad, mis tehakse siis, kui sohu ehitatakse näiteks loodust ja maailma päästev raudtee või kusagile ehitatakse samuti loodust ja maailma päästvad tuulikud. Selgub, et need ikkagi häirivad loodust, ja siis tuleb kusagile seada piirangud, et neid mõjusid leevendada. Ma [palusin] tegelikult kirjaliku küsimuse vormis Kliimaministeeriumilt, et nad hindaks, kui suured need alad võivad Eestis olla. Nad ütlesid: ei oska hinnata. Siis ma täpsustasin oma küsimust. Teatavasti riik paneb hoonestusõiguse oksjonile terve rea maatükke, kuhu saab rajada tuulikuid tulevikus, ja ma palusin Kliimaministeeriumil modelleerida, kui suured võiksid olla hüvitusalad nende tuulikualade puhul. Siis sekkus Riigikogu esimees Lauri Hussar, kes on pikalt siin tõestanud, et Riigikogu juhtimine käib talle üle jõu. Ta sekkus sel viisil, et saatis tagasi mu kirjaliku küsimuse ja ütles, et küsimus on liiga keeruline, kirjalikule küsimusele peab [saama] lihtsalt ja lühidalt vastata. Noh, piltlikult öeldes võttis ta Riigikogu liikmetelt võimaluse saada vastus olulisele riigielu puudutavale küsimusele. Annan nüüd selle küsimuse sisse arupärimise vormis – eks näis, kuidas Hussar suhtub, äkki saame siiski Kliimaministeeriumilt vastused. Selle arupärimise edastame elektrooniliselt, kuna sellel on ka lisad.
Nüüd ma tulen järgmiste arupärimiste juurde. Neid on pealt kümne. Ma ei kavatse igaühele kahte minutit kulutada, aga ma loodan, et Riigikogu istungi juhataja on mõistev, kui mul läheb pisut üle kahe minuti. Alustada tuleb paraku jälle Hussarist. Tundub, et möödunud aastal hakkas talle endale ka kohale jõudma, et ta ei ole midagi suurt korda saatnud, ja siis ta võttis käsile üliolulise riigielu puudutava teema: Riigikogu liikmete kuluhüvitised. Pusis-pusis ja sai erakonnad nõusse, et mõneks ajaks need kuluhüvitised pisut vähenevad. Aga kuigi Hussar arvas sellise pika ja kaks korda aastas toimuva meediapeksu põhjal, et rahvast see teema hästi kõnetab ja rahvas on kuidagi eriti verine nende peale, tuleb välja, et see nii ei ole. Täna hommikul lugesime, et Eesti 200 toetuse madalseis järjest süveneb. Hussar proovis ilmselt midagi parandada, aga ei läinud õnneks.
Ja nüüd asja juurde. Meil on koalitsiooni häältega viimasel ajal tagasi lükatud kaks eelnõu, mis üritasid kuluhüvitiste laadse [rahasumma] kasutamisse läbipaistvust juurde tuua. Kolleegid tegid ettepaneku, et ministrite esinduskulud võiksid olla sama läbinähtavad kui Riigikogu liikmete kuluhüvitised. Ja just eile oli siin saalis meie erakonna esitatud eelnõu selle kohta, et ka riigi peaprokuröri ja õiguskantsleri [esinduskulud] oleks samamoodi läbipaistvad. Need lükati tagasi. Aga vaatamata sellele, et seadus seda ei nõua, on kõrgetel riigivõimu esindajatel ikkagi võimalus näidata, et nende [tegevus] on läbipaistev ja nad kasutavad esinduskuludeks [mõeldud summat] sihtotstarbeliselt. Ja seepärast annan ma üle arupärimised kõigile ministritele, aga ka riigikontrolörile ja õiguskantslerile, et nad saaksid tulla siia saali ja rääkida meile, kuidas nende asutuses on esinduskulude kasutamine reguleeritud, ning rääkida ka sellest, kui palju neil möödunud aastal [sellest rahast] kulus, millele kulus, kas midagi jäi üle ja mis sai ülejäägist. Põnevusega ootame ministreid siia rääkima, kuidas nad on oma tööga seotud kulutusi teinud ja neid hüvitada lasknud. Aitäh!
14:06 Aseesimees Toomas Kivimägi
Head kolleegid, ma võtan hetke aega ja loen üle, palju neid kokku sai. Nii, head kolleegid, Rain Epler andis kirjalikult üle 16 arupärimist. Sisu on kõigil sama – esinduskulude kasutamise kohta –, aga adressaadid on erinevad. Kokku olen Riigikogu juhatuse nimel võtnud vastu 17 arupärimist – üks arupärimine laekub elektrooniliselt, loodan, et on juba laekunud – ja ühe avalduse eelnõu.
Nüüd, head kolleegid, saame minna tänase päevakorra juurde.