Aitäh, lugupeetud istungi juhataja! Head kolleegid! Head inimesed, kes te jälgite meid interneti vahendusel! Täna pakub Keskerakonna fraktsioon teile arutada ühte väga olulist seaduseelnõud, mis puudutab meie ministreid ja nende esinduskulusid. Selle eelnõu eesmärk on muuta läbipaistvamaks esinduskulude maksmine Vabariigi Valitsuse liikmetele. Arvestades kõiki asjaolusid ja ka kõiki otsuseid, mis on siin neil päevil juba vastu võetud – ma räägin loomulikult erinevatest maksutõusudest, ma räägin loomulikult järgmise aasta eelarvest –, tagab see meie väike, aga oluline eelnõu, mis on täna siinsamas lugemisel, tegelikult kas või vähesel määral õiglustunde. Me räägime ministritest ja nende esinduskuludest, mis ei ole läbipaistvad. Me räägime teisisõnu palgalisast, mille pealt makse ei maksta.
Ei ole ju halb, kui oled minister, saad palka peaaegu 8000 eurot ja iga kuu potsatab sulle arvele veel 1500 eurot, mille kohta sa ei pea mitte ühtegi [aruannet] esitama. Öeldakse, et see on ministri esinduskuludeks. Meie soovime lihtsalt teada, mille peale ministrid seda raha kulutavad ja kas need kulutused on tõesti sihtotstarbelised. Kui me seda eelnõud arutasime põhiseaduskomisjonis, siis tegelikult väga paljud komisjoni liikmed nõustusid väitega, et see ongi maksuvaba palgalisa. Praegu ei pea ministrid mitte mingisuguseid alusdokumente nende kulutuste kohta esitama ja maksumaksja ei tea, kas see raha läheb tegelikult ka esinduskuludeks või ostetakse selle eest mingeid muid asju.
Riigikogu liikme puhul on kõik arusaadav. Kuluhüvitised on meil olemas, praegu need on 30% meie palgast. Nüüd on üks alternatiivne ettepanek, et me vähendaksime neid 30%‑lt 25% peale. Keskerakond on esitanud ka selle kohta siinsamas puldis ettepaneku. Me näeme selgelt, et see ei ole piisav samm selleks, et hoida kokku ja tagada õiglustunne ühiskonnas. Meie ettepanek on selge ja arusaadav: kui Riigikogu liige käib tööl, siis ta peab palka saama, aga kui Riigikogu liige ei käi tööl, siis ta ei pea palka saama. Miskipärast sellest jälle ei taheta rääkida. Ja kui isegi rääkisime, siis hääletati meie ettepanek lihtsalt maha. See oli loomulikult vale otsus. Aga kui Riigikogu liige teeb vastavad kulutused – olgu see transpordi[kulu], sidekulu, juriidilise teenuse sisseostmise [kulu], postikulu või muu –, siis meie käest nõutakse aruandlust, meie käest nõutakse alusdokumente. Arusaadav, läbipaistev, alati saab kontrollida. Alati saab ka vaidlustada, ei ole küsimust.
Aga ministrite puhul oleme lahked, ütleme, et võtke 1500 eurot lisaks oma palgale, mis on peaaegu 8000 eurot – peaministril on loomulikult kõrgem –, ja tehke selle rahaga mida iganes. Selles osas me ei taha mitte mingisugust aruandlust ja mitte mingisugust läbipaistvust. Sedasama juttu on ministrid, aga ka erinevad komisjoni esindajad siit mitmeid-mitmeid kordi rääkinud, et ühiskond peab olema solidaarne, praegu on rasked ajad, me peame kõik maksutõusud ära kannatama, olukord on keeruline, autod tuleb maksustada, inimestelt tuleb ka viimane ära võtta selleks, et riigieelarve augud ära lappida. Ise olete need augud sinna tekitanud. Aga teiselt poolt, kui me räägime sellest väikesest liigutusest, et teeme kas või nii, et ministrite [esinduskulud] oleks läbipaistvad, vot siis sellega ei taheta üldse tegeleda.
Meie eelnõu ei näe isegi ette ministrite esinduskulude langetamist. Ei, me räägime puhtalt sellest, et me tahame läbipaistvust. Me tahame selles küsimuses läbipaistvust! Ja ma loodan, et ka Riigikogu liikmed, kes siin saalis on – nii vähe, kui teid siin ka ei ole, tänan, et tulite kuulama –, soovivad samamoodi, et kogu süsteem oleks läbipaistev. Teist teed lihtsalt ei ole, kui me nõuame inimestelt ja ettevõtjatelt, et nad praegu rohkem panustaks. Pangad olete miskipärast välja jätnud, pangad ei pea panustama teie arvates. Läti ja Leedu parlamendi arvates peavad [pangad] ka panustama. Läti just võttis selle otsuse vastu, see hakkab kehtima järgmisel aastal. Aga teie ütlete, et ei, kõik teised ühiskonna osad peavad panustama, kuid pangad ei pea panustama ja ka ministrid ei pea panustama.
Tuletan meelde, et küsimus ei ole selles, et me soovime ministrite esinduskulusid langetada, vaid me tahame lihtsalt teada, kuhu nad selle raha kulutavad. Kui küsida inimeste käest, kas te näete, et sellel seaduseelnõul on jumet, kas te toetaksite … Seda ma ka tegin, ma käisin eile Mustamäel inimestega kohtumas, üle 200 inimese oli saalis. Ja see küsimus kõlas seal: kas te pooldate meie ettepanekut, mille Keskerakonna fraktsioon on esitanud, nii Riigikogu liikmete palkade kui ka ministrite esinduskulude läbipaistvuse kohta? Mina seal ühtegi kätt ei näinud neilt, kes ei poolda. Ja ma arvan, et ei ole õige, et kui täna Riigikogu hakkab siin hääletama seda eelnõud, siis ta läheb jälle rahva tahte vastu. Ei tohi rahva tahte vastu minna! See on väga lihtne küsimus.
Veel kord, ma siiralt loodan, et te võtate seda asja väga tõsiselt. Ma siiralt loodan, et te saate aru, et see on iseenesest probleem, sellepärast et kui räägitakse, et ühiskond peab panustama, siis me peame seda eeldama ka otsustajatelt. Ka otsustajad peavad panustama, [näiteks] Riigikogu liikmed – vastav seaduseelnõu ja meie pakutud eelnõu on menetluses. Enamuse pakutud eelnõuga, mis puudutab Riigikogu liikmete kuluhüvitiste vähendamist, me läheme kindlasti edasi. Aga üks jupp on veel tegemata ja see ongi valitsuse liikmete esinduskulude läbipaistvaks tegemine. See tuleb ka ära teha. Siiralt kutsun teid kõiki üles toetama seda eelnõud. Aitäh!