Suur tänu!
Ma arvan, et mida Jürgen Ligi mõtles ülekantud tähenduses selle Putini jutuga, selles mõttes ta mõtles mõju tänasel hetkel, mis on kindlasti siis maksumuudatuste mõju ja mis tuleneb julgeolekuolukorrast. Seal see otsene seos on ju olemas.
Kui me räägime majandusest, siis – ja kui minu hinnangut küsida, siis meil siin valitsuses kindlasti jätkuvalt need hinnangud võivad natukene erinevad olla – üks mõju kindlasti ulatub aastate taha. Ja aastate tagant peab ütlema, et mis puudutas siis energiakriisi, ma arvan, me jätsime ühe otsuse tegemata. Toona sai sellest räägitud, oli erinevaid nägemusi ja me oleks pidanud Eestis ettevõtteid energiakriisis toetama rahaliselt, nagu tegid teised Euroopa riigid. See oleks tähendanud, et meil oleks olnud väiksem inflatsioon ja elukallidus poleks nii kiire olnud, ja ma arvan, et ka majandus oleks kiiremini käima läinud.
See on, ma arvan, kindlasti väga olulise ja tugeva mõjuga tegemata otsus. Midagi pole teha – jälle maailmavaatelised küsimused, kas riik peab nii-öelda majandusse sekkuma või ei pea. Sellistes küsimustes ja sellistes olukordades peab oma ettevõtetele, oma rahvale appi tulema. Seda laenu oleks pidanud me või seda raha oleks pidanud loomulikult hiljem tagasi leidma, maksudena, aga ilmselgelt kasvava majanduse tingimustes on seda kergem teha.
Ja majandus taastub, majanduskasv taastub. Me näeme seda viimasest kvartalist ja kui me vaatame, mida ütleb nii Rahandusministeerium kui erinevad pangad oma analüüsides, siis nad ütlevad, et see majanduskasvu taastumine tuleb.
Jah, et sellel teel me oleme. Valitsuses me ka pingutame selle nimel, et kõik need asjad tehtud saaks.
Nüüd, kui me räägime pikaajalisest majanduskasvust, siis ei piisa siin maksujutu rääkimisest. Küsimus Eestis, peamine, on ikka lõpuks tööjõud. Ja küsimus on see, et kui suurt lisandväärtust me loome. Ja kui ma vaatan pangaanalüütikuid, siis nad ütlevad, et näiteks Eesti tööstuse lisandväärtus, ja kui me arvestame, kui palju, milline on hõive, kui palju inimesi tööstuses töötab, siis need kuidagi ei klapi kokku. Me oleme Euroopas ikka pildilt täiesti maas.
See tähendab, et seal on vaja ühtemoodi investeeringuid lisandväärtuse suurendamiseks. Ja seda saavad ettevõtted loomulikult siis teha jälle, kui energia on odavam, neil on vahendid, või kui me ühiskonnana otsustame, et me ühiselt panustame sinna nendesse töökohtadesse ja sellesse arengusse.
Ja teiseks vajavad sellised ettevõtted ka arenguhüppe tegemiseks targemat kvalifitseeritud tööjõudu – inimesi, kellel on teadmised-oskused. Ja see on puhtalt hariduse küsimus.
Igal juhul iga kord, kui me majandusest räägime, jõuame hariduseni tagasi. Haridus on number üks küsimus, et Eesti majandusel hästi läheks.