14:58 Istungi rakendamine
15:00 Aseesimees Toomas Kivimägi
Tere päevast, lugupeetud Riigikogu liikmed! Alustame Riigikogu täiskogu IV istungjärgu 11. töönädala esmaspäevast istungit. Kohaloleku kontroll, palun!
15:00 Kohaloleku kontroll
15:01 Aseesimees Toomas Kivimägi
Kohalolijaks registreerus 79 Riigikogu liiget, puudub 22. Hele Everaus, teil vist on ekraan kogemata ise toimetanud? (Hääled saalis.) Aga teil on nii läbiv pilk, et ekraan arvas, et … (Sumin saalis.)
Nii, head kolleegid! Oleme nüüd jõudnud päevakorra kinnitamise juurde. Päevakord on teile laiali saadetud. Lauri Laats, palun!
15:02 Lauri Laats
Aitäh, lugupeetud istungi juhataja! Eesti Keskerakonna fraktsioonilt on üks ettepanek, mis puudutab selle nädala päevakorra neljapäevast päeva: me sooviksime neljapäevast välja võtta punkti nr 2, 520 SE.
15:02 Aseesimees Toomas Kivimägi
Jah, kuivõrd see on Eesti Keskerakonna fraktsiooni algatatud eelnõu, siis me aktsepteerime seda. Helir-Valdor Seeder, palun!
15:03 Helir-Valdor Seeder
Aitäh! Ma loodan, et ka meie ettepanekut heatahtlikult aktsepteeritakse. Meie, Isamaa fraktsioon teeb ettepaneku kolmapäeva, 11. detsembri päevakorrast välja arvata punktid nr 3 ja nr 4 – 510 SE ja 512 SE. Me oleme ka nende väljatöötamisel osalenud ja palume meie ettepanekuga arvestada.
15:03 Aseesimees Toomas Kivimägi
Aitäh! Mihkel Lees, palun! (Sumin saalis.) Mihkel Lees, palun!
15:03 Mihkel Lees
Jaa, aitäh! Millegipärast ei tahtnud sõnavõtunupp mul töötada. Aitäh, hea [ase]esimees! Reformierakonna fraktsioon sellega küll nõus ei ole. Mõnevõrra on ka kurb, sest paistab, et opositsioon on natukene väsinud Eesti julgeoleku teemadega tegelemisest, kuna pidevalt tahetakse julgeolekumaksu eelnõu [päevakorrast] välja võtta. Eelmisel nädalal, ma mäletan, osa opositsiooniliikmeid ... (Hääl saalist.) Jah. Nii et ühesõnaga, Reformierakonna fraktsioon selle ettepanekuga nõus ei ole.
15:04 Aseesimees Toomas Kivimägi
Tänan teid väga! Kahjuks, Isamaa, ma teie ettepanekut aktsepteerida ei saa. Aga nüüd, head kolleegid, asume päevakorra kinnitamise ettevalmistamise juurde. Helir-Valdor Seeder, palun!
15:04 Helir-Valdor Seeder
Jah, ma tahtsingi teha täpsustuse. Siin läks nüüd küll kommentaarideks – see, ma saan aru, ei olnud enam ettepanek, mille kolleeg tegi –, aga tahtsin täpsustada. Ilmselt ta sai valesti aru: tegemist ei ole julgeolekualaste eelnõudega, tegemist on maksupoliitiliste eelnõudega. Ta võib-olla ajas midagi segi, nii et ma jään ikka oma ettepaneku juurde.
15:04 Aseesimees Toomas Kivimägi
Aitäh! Reformierakonna fraktsioon igal juhul ei nõustunud ettepanekuga [eelnõu päevakorrast] välja jätta, nii et see arusaamine, kellel õigus oli, selgub mõnevõrra hiljem. Aga nüüd, head kolleegid, asume päevakorra kinnitamise ettevalmistamise juurde.
Vara veel, head kolleegid. Hääletamisele mineva päevakorra projektist jääb neljapäeval välja päevakorrapunkt nr 2, eelnõu 520, Keskerakonna fraktsiooni palvel. Koos selle muudatusega panen hääletusele Riigikogu täiskogu IV istungjärgu 11. töönädala päevakorra. Palun võtta seisukoht ja hääletada!
15:07 Hääletustulemused
15:07 Aseesimees Toomas Kivimägi
Selle poolt hääletas 54 Riigikogu liiget, vastu oli 26, erapooletuid 1. Riigikogu täiskogu IV istungjärgu 11. töönädala päevakord on kinnitatud.
Nüüd on võimalus anda üle eelnõusid ja arupärimisi. Vadim Belobrovtsev, palun!
15:08 Vadim Belobrovtsev
Lugupeetud istungi juhataja! Head kolleegid! Head Eesti inimesed! Keskerakonna fraktsiooni nimel esitan peaminister Kristen Michalile arupärimise, mille teema on pangamaks. Aastal 2023 kehtestas Leedu valitsus pangamaksu vastuseks riigis tegutsevate kommertspankade ülemäärastele kasumitele. Maksu kehtestamise ajendiks olid kommertspankade märkimisväärselt kasvanud kasumid, mis tulenesid peamiselt Euroopa Keskpanga intressimäärade tõusust. Esialgu prognoosis Leedu Pank, et pangamaksu laekub 250 miljonit eurot, ja peab ütlema, et see mõte oli õnnestunud. Praegu korjatakse seda maksu rohkem, kui oli esialgu oodata. Tänu sellele suurendab Leedu kaitserahastust, et luua kiiresti sõjaväediviis, võõrustada 2027. aastal Saksa brigaadi ja valmistuda üldiseks ajateenistuseks. Võib öelda, et Leedus ei maksa julgeolekumaksu kinni mitte füüsilised isikud nagu meil, vaid pangad.
Selle aasta detsembris võttis Läti Seim vastu seaduse, mis kohustab krediidiasutusi maksma järgmise kolme aasta jooksul solidaarsusmaksu – ehk põhimõtteliselt samasugune mõte. Maksuga loodab Läti valitsus 2025. aastal riigieelarvesse koguda 93 miljonit eurot. Maksu eesmärk on kaasata täiendavaid vahendeid riigi julgeoleku rahastamiseks suurenenud riskide tingimustes ehk on sama muster: pangad maksavad niinimetatud julgeolekumaksu kinni.
Eestis arutas eelmise valitsuse koosseis eesotsas peaminister Kaja Kallasega seda teemat, kohtus pangajuhtidega, aga pangamaksu nagu Leedus ja Lätis meil ei tule. Eeltoodust [tulenevalt] tahame teada, mis on peaministri arvamus: kas ta arvab, et meil läheb paremini kui Leedus ja Lätis? Kas ta arvab, et võiks Eestis ka ikkagi pangamaksu kehtestada? Ja kui ei, siis miks?
15:10 Aseesimees Toomas Kivimägi
Lauri Laats, palun!
15:10 Lauri Laats
Aitäh, lugupeetud istungi juhataja! Head kolleegid! Head inimesed, kes jälgivad meid interneti vahendusel! Täna olen ma teie ees väga olulise teemaga. See teema puudutab meie lapsi ja noori. Nimelt, Eesti Keskerakonna fraktsioon soovib üle anda Riigikogu otsuse "Ettepaneku tegemine Vabariigi Valitsusele viia läbi noorte sotsiaalmeedia kasutamise mõju analüüs" eelnõu.
Nii nagu me teame, on osas riikides noortel ja lastel sotsiaalmeedia platvormide kasutamise keeld. Just nädal-paar tagasi võeti selline otsus vastu Austraalias, kus keelati ära sotsiaalmeedia platvormide kasutamine kuni 16-aastastel noortel. Ma arvan, et me peaksime kindlasti sellesse [süvenema].
Meie eelnõu praegu kindlasti ei räägi sellest, et me peaksime midagi keelama, vaid me peaksime sinna süüvima, vaatama selle [teema] sisse, tellima uuringud ning aru saama, kas tõesti on sotsiaalmeedia kasutus noorte seas probleemne ja kas sellel on ka tagajärgi, loomulikult erinevaid tervislikke mõjusid, vaimseid samamoodi. Ma arvan, et me peaksime väga-väga tõsiselt sellega tegelema. Vastav ettepanek on ka tehtud. Ma arvan, et analüüs võiks valmida kuskil 12 kuu jooksul, ja tegelikult 12 kuu pärast me võiksime seda teemat uuesti arutada siinsamas Riigikogus. Ma loodan, et valitsus saab selleks ajaks uuringu ka tellitud ning saame seda teemat siinsamas laiemalt arutada. Ja vastavalt sellele uuringule peaksime ette võtma järgmised [sammud] selles küsimuses. Aitäh!
15:12 Aseesimees Toomas Kivimägi
Vabariigi Valitsuse esindaja Heili Tõnisson, palun!
15:12 Valitsuse esindaja Heili Tõnisson
Austatud istungi juhataja! Hea Riigikogu! Vabariigi Valitsus algatab põllumajandusloomade aretuse seaduse täiendamise seaduse eelnõu. Riigikogus esindab seaduseelnõu menetlemisel Vabariigi Valitsust regionaal‑ ja põllumajandusminister. Eelnõu on edastatud elektrooniliselt. Aitäh!
15:13 Aseesimees Toomas Kivimägi
Suur tänu teile! Head kolleegid, olen Riigikogu juhatuse nimel võtnud vastu ühe arupärimise, ühe otsuse eelnõu ja ühe seaduseelnõu.