Aitäh, hea isamaaline küsija! Ma arvan, et te valutate südant sama asja pärast, mille pärast valitsus ja üldsus tervikuna, et kuidas saada Eestis majandus konkurentsivõimeliseks ja kasvama. See on minu meelest oluline eesmärk ja küsimused selle kohta, kuidas seda paremini teha ja kuidas sellele kaasa aidata, on alati ja igati kohased.
Ma räägin, mis on valitsuse plaanid, ja eks te ise saate otsustada, millega saate teie kaasa aidata, millega panustada. Selle valitsuse tegemisel me seadsime endale eesmärgiks luua kindlust ebakindlas maailmas. Sellessamas kõnes, mida ma siin teile pidasin, kirjeldasin ära selle valitsuse positsioonid ja plaanid, ja mul on hea meel, et nii opositsiooniliider, Vabariigi President kui ka paljud teised on võtnud selle kindlusenarratiivi loo osaks ehk see, kuhu suunas me peaksime liikuma. Kindlus tähendab seda, et me suudame hankida selle, mis on meie Kaitseväel vaja. Eesti sees, inimestel oleks kindlus võtta ette, investeerida, ettevõtteid luua, planeerida perede kasvu. Ilma kindluseta ei kasva midagi, ebakindlus on niivõrd kulukas majandusele ja inimeste eludele.
Teine oluline aspekt selles on majanduse konkurentsivõime, sest selleks, et olla edukad, on vaja ka majanduse kasvu, inimeste jõukuse kasvu, uusi võimalusi. Selleks astume suure hulga samme, mis puudutab planeerimise reformi, see tähendab seda, et planeerimine peab saama kiiremaks. Me oleme teinud ümber valitsuse struktuuri, et meil oleks majandus- ja tööstusminister, kes vastutab planeeringute tegemise eest. Koostöös kohalike omavalitsustega me teeme, valmistame ette planeeritud alad, et tööstused ja ettevõtted saaksid sinna tulla toimetama. Vaatame üle Euroopa rahade kasutuse tempo. See on kindlasti üks asi, mis peaks olema kiirem, peab olema maksimaalne, sest kui majanduses on keerulised ajad, siis ka varasemates kriisides on välisvahendite kiirem kasutus aidanud. Ja teeme veel hulga erinevaid tegevusi.
Kindluse juures on üks osa ka eelarve kordategemine ehk arusaamine, millised on riigi tulud ja kulud. Igas väikeses majapidamises – Eesti maailma mastaabis loomulikult on väikemajapidamine – peavad tulud ja kulud käima ühte sammu, ja nendest saab kokku see, et on on kindlus seda, mida osta, mida meil on vaja kaitseväele, sisse ja välja sõnum, et Eesti püsib püsti ja majandus saab hakata kasvama.
Ning lisaks, neljas prioriteet on inimeste toimetulek. See tähendab üle kogu Eesti erinevate investeeringute tegemist. See ei tähenda seda, et investeeringud tuleksid ja elujärg paraneks ainult nii-öelda kuldses ringis või parimates piirkondades, vaid see tähendab tegelikult seda, et me püüame suunata investeeringuid erinevate meetmetega ka nendesse piirkondadesse, kus oleks rohkem ruumi selleks ja kus see tõstaks elujärge rohkem, annaks uusi töökohti ja võimalusi, sest mis tahes investeeringud, majandusvõimalused on alati parem sotsiaalpoliitika kui lihtsalt toetuste jagamine. Nii et see on selline lühike kokkuvõte. Eks me jõuame sellel teemal veel debateerida.