Aitäh selle küsimuse eest! Kenasti maha loetud, ilusti ette valmistatud. Tubli! Ma kindlasti võin teile kinnitada, et nii mina kui ka valitsus lähtume Kaitseväe juhataja sõjalisest nõuandest. Absoluutselt lähtume. Täpselt samamoodi lähtume sellest, milline on maksumaksja rahaline võimekus riigikaitsekulusid toetada.
Vaadake, me võime ju minna ajalukku tagasi. Me oleme siin kindral Terrasega ka meedia vahendusel vaielnud, eks ju. Ma võiksin samamoodi küsida, et miks siis, kui kaitseministrid olid Isamaa [erakonnast], ei tehtud midagi selleks, et Eesti kaitsevõimet parandada, oludes, kus sõda Ukrainas oli kestnud juba 2014. aastast. Igasuguseid küsimusi võib küsida, teil ei ole nendele küsimustele vastuseid. Ei [Kaitseväe] juhatajaks olnud kindral Terrasel ega kaitseminister Reinsalul ei ole vastust sellele, miks tollal ei jõutud riigikaitsekuludeni [mahus] 3% [SKT‑st].
Ma räägin reaalsetest tegevustest, mida see valitsus on teinud. Ajal, mil mina olen kaitseminister olnud, on Kaitseväe kulud tõusnud 770 miljonilt 1,34 miljardini. See on rohkem kui Terrase Kaitseväe juhatajaks olemise ajal kokku ühe või kahe aastaga, nii et selles mõttes on riigikaitse prioriteet, see saab väga olulist tähelepanu. Kui me vaatame tegevusi, mis me oleme võimearenduses teinud, siis [näeme, et] neid tegevusi, mis on praeguseks tehtud, ei olnud plaanis kolm aastat tagasi: nii teise brigaadi soomustamine kui ka K9‑liikursuurtükkide, laevatõrjerakettide ja meremiinide täiendav soetamine. Ma võin väga pikalt jätkata seda loetelu, mida kõike on juurde soetatud.
Nüüd, täiendava otsusena on meil uues MAK-is lisaks laskemoonale kolmas suurtükiväepataljon, mida samamoodi ei olnud plaanides. Ehk me oleme väga olulisel määral Eesti kaitsevõimet tõstnud ja jätkame selle tõstmist. Kaitseväe juhataja sõjaline nõuanne on otseselt seotud laskemoonaga.
Mis puudutab sihitamist – ma ei tea, kui palju on teil teadmist ja oskust sellel teemal kaasa rääkida – ja ISTAR‑võimekust, siis ISTAR‑võimekus on Eestil loomulikult teatud maani olemas, aga siin on väga oluline lähtuda ka sellest, et Eesti ei ole üksi. Eesti on koos NATO liitlastega. Kui me räägime ISTAR‑võimekusest – [inglise keeles] intelligence, surveillance, target acquisition ja reconnaissance – ehk põhimõtteliselt luure- ja sihitamisvõimekusest, siis siin on väga oluline meie liitlaste panus: mille nad meile oma võimetega kaasa toovad. Need on paljuski seotud sellega, mida me näiteks Suurbritanniaga läbi räägime ja milline on nende panus Eesti diviisi.
Nii et kui teil on valmisolek veel sisuliselt pikalt nendel teemadel arutada, läheme võtame lahti kõik [teemad] alates kompanii tasemest kuni diviisi tasandini välja ja vaatame, kui palju meil siis selles debatis suutlikkust arutada on.