Austatud istungi juhataja! Head kolleegid! Teie ees on eelnõu, mis lahendab Eesti rahva jaoks mitu probleemi. Selleks, et seadus saaks võimalikult hea, arutas komisjon eelnõu lausa viiel konstruktiivsel istungil. Huvigruppide kaasamise kiri saadeti Õiguskantsleri Kantseleile, Riigikohtule, Vabariigi Valimiskomisjonile, riigi valimisteenistusele, Tartu Ülikoolile, Eesti Infotehnoloogia ja Telekommunikatsiooni Liidule, SK ID Solutions Aktsiaseltsile, Eesti Konservatiivsele Rahvaerakonnale, Eesti Reformierakonnale, Isamaa Erakonnale, Erakonnale Eesti 200, Sotsiaaldemokraatlikule Erakonnale ja Eesti Keskerakonnale. Arvamused ja ettepanekud esitasid Vabariigi Valimiskomisjon ja riigi valimisteenistus.
Kuna riigi valimisteenistuse arvamuste ja ettepanekute hulgas on üks ettepanek, mis puudutab kohalikke omavalitsusüksusi, on selle ettepaneku kohta küsitud arvamust Eesti Linnade ja Valdade Liidult. Ettepanekuga soovitakse valimisjaoskondade moodustamise aja varasemaks muutmist Riigikogu valimise seaduses, teistes valimisseadustes ning rahvahääletuse seaduses. Kehtiva seaduse järgi peavad valla‑ ja linnavalitsused moodustama valimisjaoskonnad hiljemalt 50. päeval enne valimispäeva, ettepanek on, et see toimuks 60. päeval enne valimispäeva.
Viimased kaks aastat on Vabariigi Valimiskomisjon aru pidanud nutiseadmes hääletamise võimaluse üle. Seni on seadus ette näinud, et valijarakenduse võib luua levinumatele operatsioonisüsteemidele ning operatsioonisüsteemide valiku on kinnitanud riigi valimisteenistus.
Järgmine väljatoodud ettepanek puudutab erinevate valitsusasutuste kaasamist valimiste korraldamisse. Seni on lähtutud põhimõttest, et valimiste korraldamisel otsustab kõikide küsimuste üle sõltumatu institutsioonina riigi valimisteenistus, mis on Riigikogu Kantselei struktuuriüksus. Põhimõttelisi ja olulisi küsimusi otsustab Vabariigi Valimiskomisjon, mille liikmed tulevad erinevatest institutsioonidest ja mille sõltumatuses ei ole alust kahelda.
Aruteludel kõlas, et salajasuse [rikkumise] risk võib [muudatuste tõttu] suuremaks muutuda, aga seda ei pruugi juhtuda. Ühiskond tahab alati areneda, mis omakorda nõuab uusi valikuid ja lahendusi. Inimesed soovivad aina enam elektroonseid teenuseid, ka seal, kus elektroonseid teenuseid veel kasutusel ei ole. E‑valimised on üks võimalus tutvustada Eesti infotehnoloogiasektori võimekust ja sellest ei peaks mööda vaatama, kui me ennast e‑riigiks peame. Viimastel valimistel hääletas elektrooniliselt 51% valijatest. Seega ei saa väita, nagu usaldus elektrooniliste valimiste vastu oleks madal. Eesmärk on inimeste hääletamisvalikute laiendamine.
Ka riigi valimisteenistus esitas oma ettepanekuid. [Räägin neist] kokkuvõtvalt. Kuigi elektroonilist hääletamist ei käsitleta eraldi hääletamisliigina, siis sellegipoolest on selle rakendamisel erisusi. Seetõttu on riigi valimisteenistuse hinnangul vaja luua otsustusmehhanism, mille alusel mobiilseadmega hääletamist korraldada. Riigi valimisteenistusel on koostatud nimekiri riskidest, mis vajavad lahendamist. Nende lahendamisega ka aktiivselt tegeletakse. Riigi valimisteenistuse sõnul ei ole kõik probleemid veel lahendust leidnud, sest töö veel käib. Seega on võimalik põhjalikumalt otsustusmehhanismi järgida, mitte minna puhtalt entusiasmi pealt nutiseadmega hääletama.
Vabariigi Valimiskomisjoni seisukoht oli, et toetatakse eelnõu eesmärki, et elektroonilise hääletamise küsimusi reguleeritaks täpsemalt. Näiteks võiks seaduses olla täpsustatud, mida täpselt auditites hinnatakse. Üks oluline teemaplokk, mille Vabariigi Valimiskomisjon ka Justiitsministeeriumile eelnõu kooskõlastamise kirjas välja tõi, puudutab infosüsteemide regulatsioone. Praegune seadus on liigselt üldsõnaline selles, milliseid infosüsteeme ja milliseid andmeid valimiste korraldamisel kasutatakse, seda ka isikuandmete sisalduse seisukohalt. Arvestades, et üldine seadusandlik praktika on erinevate infosüsteemide reguleerimisel märksa täpsem, võiks ka valimisseadustes elektroonilise hääletamise infosüsteemi täpsemalt paika panna.
Komisjon tutvus muudatusettepanekute ja nende selgitustega ning otsustas siduda osa muudatusettepanekuid kokku üheks muudatusettepanekuks. Järgnevalt tutvustan muudatusettepanekute kokkusidumise põhjendusi.
Muudatusettepanekute loetelusse kantud seotud muudatusettepanekud võib jagada viide gruppi. Esiteks, ühe esitaja sisuliselt seotud muudatusettepanekud. Näiteks muudatusettepanekute nr 3, 17, 26–29 ja teiste kokkusidumise aluseks on Riigikogu kodu‑ ja töökorra seaduse § 102 lõige 2, mille kohaselt muudatusettepanekud, mille esitaja on sama ning mis on omavahel sisuliselt seotud, kantakse muudatusettepanekute loetellu ühe ettepanekuna. Riigikogu kodu‑ ja töökorra seaduse kommentaaride kohaselt kannab osundatud regulatsioon menetlusökonoomika põhimõtet, selline sidumine on tavapärane praktika.
Teiseks, erinevate esitajate identsed muudatusettepanekud, näiteks muudatusettepanekud nr 2, 21, 22, 20 ja 25. RKKTS‑i kommentaaride kohaselt on Riigikogu juhatuse järjekindel seisukoht olnud see, et lähtuvalt RKKTS‑i § 102 lõikest 1 võib sisult identseid, kuid erinevate esitajate muudatusettepanekuid kanda muudatusettepanekute loetellu ühe ettepanekuna. Selline sidumine on tavapärane praktika.
Kolmandaks, muudatusettepanekuks nr 1 on seotud kokku erinevate EKRE fraktsiooni liikmete esitatud 108 muudatusettepanekut, mille sisuks ja eesmärgiks on eelnõuga muudetavatest, valimisi reguleerivatest seadustest erinevate elektroonilist hääletamist puudutavate sätete väljajätmine või nende kehtetuks tunnistamine. Komisjon otsustas siduda need ühel eesmärgil esitatud muudatusettepanekud üheks muudatusettepanekuks, kuivõrd need muudatusettepanekud on nende esitamise laadi ja arvu tõttu komisjoni hinnangul obstruktsioonilised. Esitamise laadi all on peetud silmas seda, et näiteks üks esitaja on esitanud eraldi mitu elektroonilise hääletamise sätte eelnõust väljajätmise muudatusettepanekut ning lisaks esitanud veel ühe muudatusettepaneku, millega soovib jätta eelnõust välja kõik eelnevalt esitatud muudatusettepanekutega väljajäetavad sätted. Üks esitaja esitas muudatusettepaneku jätta eelnõust välja eelnõu § 1 punktid 1–4, iga punkti väljajätmine oli samas ka eraldi muudatusettepanekus. Teine esitas muudatusettepanekud, millega soovis välja jätta § 1 punktid 5–9, ning jätkas siis eraldi muudatusettepanekutega eraldi eelnõupunktide väljajätmist. Osa esitajaid soovis iga eraldi muudatusettepanekuga jätta eelnõust välja elektroonilist hääletamist reguleerivaid üksikuid sätteid.
Valdaval enamusel nendest muudatusettepanekutest puudub sisuline selgitus. Ka ei tulnud enamus muudatusettepanekute esitajaid komisjoni istungile oma muudatusettepanekuid selgitama ning kui keegi ka tuli, siis ei olnud aru saada, mis põhjusel olid muudatusettepanekud esitatud sellises laadis. Nende muudatusettepanekute obstruktsioonilisele iseloomule viitab ka nende suur hulk: 108 muudatusettepanekut.
Seega viitavad nende muudatusettepanekute esitamise laad ja suur hulk sellele, et need muudatusettepanekud on ebasiirad ehk pole esitatud eesmärgiga muuta eelnõu teksti paremaks. Sellises laadis ja sellisel hulgal muudatusettepanekute esitamise eesmärk saab olla ainult kunstlikult muudatusettepanekute hulga ebamõistlikult suureks paisutamine, selleks et teha eelnõu seadusena vastuvõtmine võimalikult raskeks. Komisjon leidis, et ei ole põhjendatud neid obstruktsiooni eesmärgil esitatud 108 muudatusettepanekut hääletada eraldi ei komisjonis ega täiskogus, kuna see ei aitaks kaasa eelnõu paremaks muutmisele ega muudaks eelnõu üle peetavat parlamentaarset debatti komisjonis ega täiskogus sisukamaks, mistõttu kulutataks asjata komisjoni ja täiskogu aega ning muudetaks selle eelnõu seadusena vastuvõtmine täiskogus põhjendamatult raskeks. Seetõttu otsustaski komisjon siduda need 108 obstruktsioonilist muudatusettepanekut kokku üheks muudatusettepanekuks.
Riigikohus on oma hiljutises lahendis viidanud Veneetsia komisjoni hinnangule. Veneetsia komisjon on pidanud parlamendivähemuse kaitseks piisavaks, kui asjakohaste muudatusettepanekute filtreerimise otsustab komisjon, kus opositsioon on proportsionaalselt esindatud. Riigikohtu liige Ivo Pilving märkis ERR‑i portaalis: "Pole olemas mustvalget piiri, kus lõppeb mõõdukas obstruktsioon ja algab kuritarvitus. Muudatusettepanekute puhul tuleb seda hinnata, vaadeldes ettepanekute arvu, sisu ja konteksti. [---] Filtreerimisega peavad parlamendi allorganid ise toime tulema, see on ka rahvusvaheliselt aktsepteeritud lahendus."
Õiguskantsler on hiljutises Juridica artiklis leidnud, et Riigikogu kodukord on täiesti eripärane õigusakt, mille puhul võib kõne alla tulla olukorra lahendamine selles toodud üldise reegli tõlgendamise teel, aga ka üldisest reeglist erandjuhul põhjendatult kõrvale kaldudes.
Vabariigi President märkis oma 8. detsembri 2023. aasta otsuses nr 341, et konfliktide lahendamise üks vahend on Riigikogu kodukorra tõlgendamine põhiseaduslike printsiipide valguses.
Riigikohus on pidanud oluliseks, et muudatusettepanekute esitamise õigus aitaks kaasa Riigikogu tahte kujundamisele parlamentaarse demokraatia põhimõtete vaimus, mida iseloomustavad eelnõude igakülgne läbiarutamine, vähemuse kriitika avalik käsitlemine ning esitatud alternatiivide kaalumine. Kõnealuste muudatusettepanekute üheks kokkuliitmine ei kahjusta nimetatud eesmärki, sest muudatusettepanekute esitajad on saanud neid juhtivkomisjonis tutvustada. Samuti on muudatusettepanekute esitajatel võimalik tutvustada oma arvamust elektroonilise hääletamise kohta eelnõu teise lugemise käigus küsimusi esitades ja läbirääkimistel sõna võttes. Kõigi sama eesmärki kandvate muudatusettepanekute eraldi hääletamine Riigikogu istungil ei annaks parlamentaarsele debatile midagi juurde. Parlamendi töö peab lisaks sellele, et vähemuste õigustega arvestatakse, olema ka tõhus. Nende kahe eesmärgi vahel tuleb leida tasakaal.
Komisjoni hinnangul on tasakaal leitud. Nende 108 muudatusettepaneku üheks sidumine lähtub eesmärgipärasuse põhimõttest, parlamendi enesekorraldusõigusest ning parlamendi töö tõhususe ja töövõime tagamise eesmärgist. Komisjon toetas nende muudatusettepanekute sidumist üheks muudatusettepanekuks ja otsustas jätta muudatusettepaneku nr 1 arvestamata.
Neljandaks, muudatusettepanekus nr 19 on seotud kokku ühe esitaja sama seadusesätet muutvad üksteist välistavad muudatusettepanekud. Muudatusettepanekutega soovitakse muuta kandidaadi andmete avalikustamise aega, nähes igas muudatusettepanekus ette kuude lõikes erineva tähtaja. Esitaja on märkinud kõigi muudatusettepanekute juurde selgitusena, et antud muudatuse sisseviimine on vajalik, selleks et seadus oleks sõnastatud täpselt ja kõigile üheselt arusaadavalt. See ei lähe kokku muudatusettepanekute sisuga. Esitaja ei soovinud tulla komisjoni muudatusettepanekuid tutvustama, kuigi talle mitmeid võimalusi pakuti. Komisjon leidis, et need muudatusettepanekud on esitatud eesmärgiga takistada eelnõu seadusena vastuvõtmist ja venitada menetlust selliselt, et eelnõu vastuvõtmiseks kuluks ebaproportsionaalselt palju aega. Komisjon leidis, et need muudatusettepanekud on ebasiirad, mis tähendab, et need ei ole esitatud eesmärgiga muuta eelnõu teksti paremaks. Ei saa lugeda siiraks seda, kui üks esitaja esitab muudatusettepaneku, milles pakub ühes ja samas küsimuses välja seitse alternatiivi, selle asemel et valida alternatiividest välja üks ja esitada üks muudatusettepanek. Komisjon leidis, et nende muudatusettepanekute esitamise laad, ühe ja sama sätte muutmine üksteist välistavate muudatustega, viitab selgelt sellele, et nende muudatusettepanekute sellisel kujul esitamise eesmärk on muudatusettepanekute hulga kunstlikult suureks paisutamine. Sellest tulenevalt leidis komisjon, et need muudatusettepanekud on esitatud obstruktsiooni eesmärgil. Komisjon leidis, et selliseid muudatusettepanekuid ei ole mõistlik eraldi hääletada ei komisjonis ega täiskogus, kuna see ei aita kaasa eelnõu paremaks muutmisele ega anna midagi juurde parlamentaarsele debatile, vaid see kulutaks komisjoni ja täiskogu aega ning raskendaks ülemääraselt selle eelnõu seadusena vastuvõtmist. Sellest tulenevalt sidus komisjon need muudatusettepanekud kokku üheks muudatusettepanekuks ja jättis selle muudatusettepaneku arvestamata.
Viiendaks, muudatusettepanekutes nr 31, 33, 34 ja 54 on seotud kokku ühe esitaja muudatusettepanekud, millega soovitakse muuta eelnõu erinevaid sätteid, kusjuures need muudatusettepanekud on vormistatud nii, et iga järgmine muudatusettepanek sisaldab eelmistes muudatusettepanekutes sisalduvaid muudatusettepanekuid. Viimane muudatusettepanek hõlmab kõiki eelnevaid muudatusettepanekuid. Komisjon leidis, et ka need muudatusettepanekud tuleb nende esitamise laadist tulenevalt lugeda ebasiiraks, see tähendab, et need ei ole esitatud eesmärgiga muuta eelnõu teksti paremaks. Ka need muudatusettepanekud on esitatud eesmärgiga paisutada eelnõu kohta kokku esitatud muudatusettepanekute hulk kunstlikult suureks, et eelnõu seadusena vastuvõtmine oleks takistatud, venitades menetlust selliselt, et eelnõu vastuvõtmiseks kuluks ebaproportsionaalselt palju aega. Seetõttu luges komisjon ka need muudatusettepanekud esitatuks obstruktsiooni eesmärgil. Komisjon leidis, et sellest tulenevalt on põhjendatud siduda need muudatusettepanekud kokku üheks muudatusettepanekuks. Komisjon jättis need muudatusettepanekud arvestamata.
Põhiseaduskomisjon esitas eelnõu kohta 12 muudatusettepanekut. Muudatusettepanekuga nr 6 täpsustatakse riigi valimisteenistuse ülesandeid ja vastutust valimiste infosüsteemi ja elektroonilise hääletamise süsteemi arendamisel ja haldamisel. Muudatusettepanekuga nr 7 sätestatakse Riigi Infosüsteemi Ameti roll ja rahastamine seaduses. Muudatusettepanekuga nr 65 sätestatakse selgelt võimalus kasutada tulevikus valimistel m‑hääletamist. Muudatuse kohaselt hindab tehniliste lahenduste sobivust Vabariigi Valimiskomisjon enne iga valimist ning määratleb kasutatavad operatsioonisüsteemid oma otsusega. Lisaks sätestab eelnõu, et valijarakenduse võib luua ka mobiilseadmete operatsioonisüsteemidele, see tähendab nutiseadmetele, eelkõige telefonidele ja tahvelarvutitele, mis toetavad valijarakenduse töötamist. Säte on kavandatud jõustuma 1. oktoobril 2024. Muudatusettepanekuga nr 23 tuuakse valimisjaoskondade moodustamine 10 päeva varasemaks. See on vajalik, et riigi valimisteenistus jõuaks jaotada jaoskondade vahel arvuteid ja muid valimisteks vajalikke vahendeid. Säte on kavandatud jõustuma 1. oktoobril 2024. Muudatusettepanekuga nr 57 antakse Vabariigi Valimiskomisjonile õigus kehtestada oma otsusega elektroonilise hääletamise tehnilised nõuded. Elektroonilise hääletamise korraldus võib aja jooksul muutuda, mistõttu peab olema võimalus tehnilisi nõudeid täpsustada või kehtestada täiendavaid nõudeid.
Komisjoni ettepanek on eelnõu teine lugemine lõpetada. Ma tänan tähelepanu eest.