13:58 Istungi rakendamine
14:00 Aseesimees Toomas Kivimägi
Tere päevast, head kolleegid! Alustame Riigikogu täiskogu kolmapäevast istungit. Kohaloleku kontroll, palun!
14:00 Kohaloleku kontroll
14:00 Aseesimees Toomas Kivimägi
Kohalolijaks jõudis end registreerida 69 Riigikogu liiget, puudub 32. Nüüd on võimalus anda üle eelnõusid ja arupärimisi. Hea kolleeg Helir-Valdor Seeder, palun!
14:01 Helir-Valdor Seeder
Head kolleegid! Me kõik teame ja tunnetame, kuivõrd habras on julgeolekuolukord nii Euroopas kui ka Eestis. Üks olulisemaid sisejulgeoleku riske on täna see, et Vene ja Valgevene kodanikud Eestis omavad hääleõigust ja omavad Eestis poliitilise võimu moodustamise õigust kohaliku omavalitsuse tasandil. Vene ja Valgevene kodanikel on jätkuvalt hääleõigus kohalikel valimistel. See olukord ei ole normaalne. See olukord on tegelikult absurdne. Riik, kes on kuulutanud sõja läänele ja kes peab praegu brutaalset sõda Ukrainas – selle riigi kodanikud omavad hääleõigust Eestis.
Me oleme kaotanud palju aega, kaks aastat on sõja algusest läinud. Sellega on tegeletud. Praeguses valitsuskoalitsiooni lepingus on imelik punkt, mida loomulikult ei ole võimalik täita: peatada ajutiselt Vene ja Valgevene kodanike hääleõigus ilma põhiseadust muutmata. Kõik eksperdid on aru saanud, et see sellisel kujul võimalik ei ole, ja see on jõudnud ka poliitikute peadesse. Ka siseminister kinnitas siin täna infotunnis, et see tõepoolest nii on. Järelikult on vaja teistsuguseid lahendusi.
Isamaa Erakond esitab Riigikogu menetlusse kohaliku omavalitsuse volikogu valimise seaduse muutmise seaduse eelnõu, mille eesmärk on selle küsimuse reguleerimine nii, et hääleõigus oleks tulevikus ainult nende kolmandate riikide kodanikel, kelle riigiga Eesti riigil on sõlmitud vastastikune leping, mille Riigikogu on ratifitseerinud. See loob meile turvalise julgeoleku, mis puudutab sisejulgeolekut ja poliitilise võimu formeerimist Eestis.
14:03 Aseesimees Toomas Kivimägi
Hea kolleeg Vadim Belobrovtsev, palun!
14:03 Vadim Belobrovtsev
Aitäh, lugupeetud istungi juhataja! Head kolleegid! Eelmisel nädalal ma rääkisin siin puldis päris palju sellest, et Eesti on praegu kriitilises demograafilises olukorras. Sündimus on läbi ajaloo kõige madalam ja seda kaks aastat järjest. Me ei saa rääkida sellest, et meil on mingi üks ebaõnnestunud aasta, vaid see on juba tendents. Karta on, et ka käesolev aasta jätkub samas vaimus. Kuna Vabariigi Valitsusel ei ole mingisugust strateegiat selle kohta, kuidas seda olukorda lahendada – vähemalt mina küll ei ole midagi sellist näinud või sellest kuulnud –, siis tuleb meil endal, opositsioonil, esitada lahendusvariante või ettepanekuid, kuidas sündimust tõsta ja aidata riik sellest keerulisest demograafilisest olukorrast välja.
Meie eelnõu näeb ette tõsta lastega perede paremaks toimetulekuks lapsetoetus pere esimese ja iga järgmise lapse kohta 150 eurole kuus. Praegu teatavasti on lapsetoetuse suurus esimese ja teise lapse kohta 80 eurot ja sealt edasi iga [järgmise] lapse kohta 100 eurot. Meie eelnõu tõstab iga lapse toetuse 150 euroni. Me arvame, et see suurendab ühiskonnas võrdsust, aitab kaasa kõigi lastega perede toimetulekule ja suurendab kindlustunnet, mis täna Eesti peredel kahjuks puudub. Võib küsida, kust see raha tuleb, sest see ei ole odav ettepanek, aga sellest me oleme juba rääkinud: pangamaks, riigiaparaadi vähendamine ja maksuküüru kaotamisest loobumine.
14:05 Aseesimees Toomas Kivimägi
Hea kolleeg Varro Vooglaid, palun!
14:05 Varro Vooglaid
Suur tänu, lugupeetud istungi juhataja! Algatuseks kohe kinnitan teile, et te ei pea sekkuma: ma räägin täpselt sellest arupärimisest, mille ma kavatsen üle anda, mitte millestki muust. Tõepoolest, soovin üle anda arupärimise haridus- ja teadusminister Kristina Kallasele inimese seksuaalsust puudutavate õppeainete ning sellega seonduvalt vanemate õiguste kohta.
Vanematel on teatavasti võõrandamatu õigus ja kohustus harida oma lapsi viisil, mis tagab kõige paremini nende füüsilise, psühholoogilise, intellektuaalse ja vaimse arengu. Ka see, mida õpetatakse koolis, peab toetama vanemate pingutusi, eriti mis puudutab väärtusküsimusi ning inimeseks olemise kõige sügavamaid tõdesid. Seda loomuseaduslikku tõde kinnitab ka põhiseadus, mille § 27 sätestab, et vanematel on õigus ja kohustus kasvatada oma lapsi ja hoolitseda nende eest, ning § 37 sätestab, et laste hariduse valikul on otsustav sõna vanematel.
Paraku näitab teiste riikide kogemus, et niinimetatud LGBTQXYZ – või mis iganes tähed seal on – ideoloogia tungimisega riikide seadustesse kaasneb ka vastavasisuline õpe koolides ja lasteaedades, mis sellest lähtuvaid hoiakuid normaliseerib. Vanemad, kes ei soovi, et nende lastele õpetatakse sellist ideoloogilist lähenemist inimese seksuaalsusest, abielust ja perekonnast, üldisemalt inimeseks olemisest üleüldse, vajavad seetõttu selgeid garantiisid, et nende põhiseaduslikud õigused on rahuldavalt tagatud.
Ja sellega seonduvalt esitangi proua haridusministrile kolm küsimust. Muu hulgas, kuidas on tagatud, et lapsi ja noori vaimselt ja füüsiliselt kahjustav sooideoloogia ei levi lasteaedades ja koolides ning et lastele tagatakse selle eest kohane kaitse? Kuidas on tagatud lapsevanemate täpne ja õigeaegne informeeritus sellest, mida nende lastele koolis õpetatakse seonduvalt inimese seksuaalsuse, abielu ja perekonnaga? Ning lõpetuseks: kuidas on tagatud vanemate põhiseaduslik õigus olla oma laste hariduse küsimuses otsustajad ning vajadusel eemaldada oma lapsed tundidest, mis seda õigust riivavad?
14:07 Aseesimees Toomas Kivimägi
Hea kolleeg Siim Pohlak, palun!
14:08 Siim Pohlak
Aitäh, lugupeetud juhataja! Head kolleegid, rahva teenrid! Annan 13 EKRE fraktsiooni liikme nimel üle arupärimise peaminister Kaja Kallasele pankade erakorraliste kasumite mittemaksustamise kohta.
Valitsus on kasumlike suurpankade maksustamise asemel eelistanud suure hulga täiendavate maksude kehtestamist Eesti inimestele ja ettevõtetele. Samal ajal on inimeste ostujõud languses ja kerkinud euribori tõttu maksavad laenukohustusega seotud isikud pankadele tuhandeid eurosid täiendavat intressi. Loogiline oleks sellises olukorras maksukoormuse suunamine samas suunas, kuhu on liikunud raha – pankade suurtesse kasumitesse.
Seoses sellega on meil peaministrile mõned küsimused. Nimelt: miks ei ole valitsus toetanud suurpankade erakorraliste intressikasumite maksustamist? Näiteks Leedu eeskujul on toimiv lahendus olemas. Millistel kaalutlustel ja kelle algatusel sõlmiti pankadega riigieelarve puudujääki suurendav kokkulepe, mille kohaselt maksavad pangad oma dividendid välja kiirendatud korras enne tulumaksumäära tõstmist? Soovime peaministrilt teada, kas ta siis, kui pidas pankadega arutelusid lisakasumite maksustamise üle, tegi pangajuhtidele ettepanekuid leida lahendusi, mis toetaksid Eesti laenuvõtjaid praegusel majanduslikult keerulisel perioodil. Lisaks küsime, kas peaminister näeb finantskapitali väljavoolul Eestist, sealhulgas välispankade rekordiliste kasumite Eestist välja liikumisel negatiivset mõju Eesti rahandusele ja majandusele. Küsimusi on veel, aga kõiki ei jõua ette lugeda, sellepärast et aeg surub peale. Ootame peaministrit lähiajal nendele olulistele küsimustele vastama.
14:08 Aseesimees Toomas Kivimägi
Aitäh! Head kolleegid, olen Riigikogu juhatuse nimel vastu võtnud kaks seaduseelnõu ja kaks arupärimist.
Teated. Täna viis minutit pärast täiskogu istungi lõppu toimub siin istungisaalis omastehooldajate ja hooldajate toetusrühma moodustamise koosolek, kokkukutsuja on hea kolleeg Helmen Kütt.
Päevakorra täpsustamine, head kolleegid. Algatajad on tagasi võtnud eelnõud 263, 265, 266, 267, 268, 269 ja 270, mille esimesed lugemised olid kavandatud tänase istungi 6., 8., 9., 10., 11., 12. ja 13. päevakorrapunktina. Seetõttu neid päevakorrapunkte täna ei avata. (Saalist küsitakse: "Ülejäänud?") Ülejäänud on jõus, neid on järgi jäänud kümme.
Ja veel üks täpsustus. Tänase seitsmenda päevakorrapunkti juures, milleks on Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsiooni algatatud käibemaksuseaduse muutmise seaduse eelnõu 286 esimene lugemine, teeb algatajate ettekande Riigikogu liige Arvo Aller.