Aitäh! Siin on pudru ja kapsad omavahel segamini aetud. Üks on immigratsioon, mille puhul ma ei näe, et meie valitsus teeb tohutuid lõdvendusi, ja teine on Venemaa agressioon Ukraina vastu ja me räägime sõjapõgenikest. Kui ma sain küsija jutust õigesti aru, siis sa just viitasid sellele viimase paari aasta jooksul toimunud suurele sisserändele, millest ikkagi tohutu suure osa moodustavad sõjapõgenikud.
[Ühes] mõttes ma olen teisel seisukohal. Ma siin võib-olla mõned kuud tagasi kuulsin ka arvamusi, et nüüd on Ukraina aitamisel piir peal. Ma arvan, et ei ole. Me peame aitama Ukraina inimesi, ükspuha, mis keelt nad räägivad. Me oleme ise samasuguse ajalooga rahvas, keda on okupeeritud, keda on hävitatud, kelle vastu on sisuliselt viidud ellu genotsiidi, mida täna tehakse Ukraina inimeste vastu, ükspuha, mis keelt nad räägivad. Seetõttu mul on hea meel, et Eesti inimesed on jätkuvalt valmis Ukraina inimesi aitama, toetama ja vajadusel pakkuma neile põgeniku staatuses varjupaika ja võtma neid oma kodudesse elama. See on vähim, mida me saame teha, et olla inimlikud, et olla mõistvad loodetavasti meile ka tulevikus mitte kunagi saabuva olukorra suhtes. Ka meie võime sattuda [raskesse] olukorda. Selle nimel me teeme palju tööd. Selle nimel me tõstame kaitsekulutusi, selle nimel me oleme rahvusvahelistes organisatsioonides väga aktiivsed, olgu see NATO, Euroopa Liit või [muu organisatsioon.]
Nüüd, kui me räägime sunniviisilisest migratsioonist, näiteks hübriidrünnakutest eri riikide piiridel, mida Venemaa on näiteks Soome vastu viimasel ajal korduvalt kasutanud, siis siin on Eesti käitunud väga selgelt. Meie valmisolek panna piir kinni, kui meie piirile tuleb surve, on väga kindel. Ja teiseks, me ei lase kedagi üle piiri lükata, meie inimesed on valmis reageerima ennetavalt. Ja need sõnumid on väga selgelt kohale jõudnud ka Venemaale, kes tegelikult neid inimesi, neid põgenikke kasutab inimrelvana. Nii et kuidas meie valitsus täna käitub: käitub väga otsustusvõimelisena väga selget poliitikat ajades.
Nüüd, need inimesed, kes siin on. On selge, et me peame neile andma võimaluse ja ka selge sõnumi, et nad peavad eesti keelt õppima. Me peame seda võimaldama. Ja ma arvan, et väga paljud seda ka teevad. [Probleemi] juurikas tegelikult on selles, et me millegipärast aastakümneid ei teinud lõplikult otsust minna üle ühtsele eestikeelsele koolisüsteemile. Mul on hea meel, et täna me viime seda otsust ellu, ja mul on hea meel, et siin on vist praktiliselt konsensus enamuse erakondade vahel. Mina ei ole see mees, kes endale seda au tahab võtta. Tõepoolest, siin esimeses pingis istub Tõnis Lukas, kes oli see, kes selle otsuse valitsuses tookord haridusministrina läbi viis. Absoluutselt, tunnustus selle kõige eest! Me tegeleme nii-öelda jäänukprobleemidega, aga meil on siht kindel ja eesti keele tulevikku me nii palju, kui vähegi võimalik, panustame. See on selge.