14:58 Istungi rakendamine
15:00 Esimees Lauri Hussar
Tere päevast, lugupeetud Riigikogu! Alustame Riigikogu täiskogu II istungjärgu 12. töönädala esmaspäevast istungit. Head kolleegid, kõigepealt palun kohaloleku kontroll.
15:00 Kohaloleku kontroll
15:00 Esimees Lauri Hussar
Kohalolijaks on registreerunud 66 Riigikogu liiget, puudub 35.
Head kolleegid, asume päevakorra kinnitamise juurde. Teatavaks tehtud päevakorraga seoses on edasi öelda mõned muudatused. Tänase istungi teiseks päevakorrapunktiks on ekslikult kavandatud arupärimine nr 102, millele kaitseminister on juba vastanud. Seega jääb see punkt päevakorrast välja. Riigikogu liikmed Henn Põlluaas, Helle-Moonika Helme, Alar Laneman, Rain Epler ja Kert Kingo on tagasi võtnud kaitseministrile ja terviseministrile esitatud arupärimised nr 271, 303 ja 238, millele vastamine oli kavandatud tänase istungi kolmanda, neljanda ja seitsmenda päevakorrapunktina. Seetõttu jäävad need punktid päevakorrast välja.
Head kolleegid, kas me saame asuda päevakorra kinnitamise hääletuse ettevalmistamise juurde? Asume hääletuse ettevalmistamise juurde.
Lugupeetud kolleegid, enne kui me asume päevakorra hääletamise juurde, on kolleeg Kert Kingol küsimus istungi läbiviimise protseduuri kohta. Kert Kingo, palun!
15:04 Kert Kingo
Ma tänan, lugupeetud istungi juhataja! Mul on küsimus esimese päevakorrapunkti kohta. Teatavasti lükkas president selle [eelnõu] tagasi ju seetõttu, et tema leidis, et selle [menetlemisel] on rikutud kõigi Riigikogu liikmete õigusi teostada oma mandaati ja menetluses osaleda. Nüüd on see minu andmete kohaselt ilma igasuguse menetlemiseta ehk muudatusettepanekute menetlemiseta algsel kujul saalis tagasi. Seletage mulle ära, kuidas on see nüüd äkki täpselt samal kujul hoopis põhiseadusega kooskõlas või kuidas see kaitseb teiste saadikute õigusi.
15:04 Esimees Lauri Hussar
Aitäh! Seda on arutatud kahes komisjonis ja on otsustatud saata see suurde saali muutmata kujul. Nüüd on Riigikogu asi otsustada, kas võtta see muutmata kujul vastu. Kui Riigikogu ei võta seda muutmata kujul vastu, siis toimub selle menetlemine üldkorras, alates muudatusettepanekute esitamisest. See on meie tänane protseduur.
Arvo Aller, küsimus istungi läbiviimise protseduuri kohta, palun!
15:05 Arvo Aller
Aitäh, lugupeetud Riigikogu juhataja! Sellest tulenevalt ma tahtsin täpsustada. Kui eelmine kord oli see seotud Vabariigi Valitsuse usaldusega, siis kas nüüd on ka see seotud Vabariigi Valitsuse usaldusega? Kui see jäetakse vastu võtmata, [kas] siis on ka lootus, et valitsus astub tagasi?
15:05 Esimees Lauri Hussar
Aitäh! Eelnõu vastuvõtmise sidumine usaldusküsimusega on olemuselt ühekordne akt, mille Riigikogu realiseerib eelnõu lõpphääletusel, ja seega ei ole see presidendi välja kuulutamata jäetud seadus enam usaldusküsimusega seotud. Küll võib valitsus selle soovi korral uuesti usaldusküsimusega siduda, aga valitsus ei ole sellist soovi väljendanud.
Kalle Grünthal, küsimus istungi läbiviimise protseduuri kohta.
15:06 Kalle Grünthal
Aitäh, lugupeetud istungi juhataja! Ma ei oleks muidu küsinud, aga te olete tekitanud oma vastusega väga huvitava olukorra. Nimelt, see eelnõu tuli saali usaldushääletusega ja see [jäeti välja kuulutamata]. Järelikult peab see olema praegu ikkagi seotud usaldushääletusega, sest menetluse algstaadiumis oli see usaldusega seotud. Nii et see vastus ei olnud minu hinnangul küll korrektne.
15:06 Esimees Lauri Hussar
Aitäh, hea kolleeg! Seda on ka meie kodukorras põgusalt mainitud: § 135 ja kommentaar nr 5. Siin on väga selgelt välja toodud, et kodu- ja töökorra seaduse kohaselt ei ole sätestatud, et kui Vabariigi President jätab Riigikogu poolt vastuvõetud seaduse välja kuulutamata, kas siis sellisel juhul võib Vabariigi Valitsus siduda usaldusküsimusega ka seaduse muutmata kujul uuesti vastuvõtmise. See kommentaar ütleb väga selgelt, et Vabariigi Valitsusel on see õigus, aga ta ei pea seda uuesti tegema.
Rain Epler, küsimus istungi läbiviimise protseduuri kohta.
15:07 Rain Epler
Jaa! Ma tulen ka ikkagi sellesama esimese päevakorrapunkti juurde. Presidendi põhiline kriitika oli seotud sellega, et Riigikogu liikmetelt võeti võimalus seadusloomes osaleda. Võib-olla te räägite natuke lahti oma nägemust, kuidas see võimalus nüüd hästi tagatud on, kui lasta see seadus nii-öelda tavakorras menetlemata, aga ka usaldusega sidumata siit saalist lihtsalt läbi. Kas see on teie arvates hea praktika ja tulevikuks hea näide, mille alusel see asi siin käia võiks?
15:07 Esimees Lauri Hussar
Aitäh, hea kolleeg! Ma olen korra juba sellele küsimusele vastanud. Juhul kui Riigikogu otsustab seda muutmata kujul mitte vastu võtta, toimub selle menetlemine üldkorras koos muudatusettepanekute ja kõige muu esitamisega. Nii et antud juhul, lugupeetud Riigikogu, on teie kätes otsustada, kuidas see küsimus lahendada.
Kalle Grünthal, küsimus istungi läbiviimise protseduuri kohta.
15:08 Kalle Grünthal
Aitäh! Ma vaatasin teie osundatud § 135 lõiget 2 – oli vist 2, jah?
15:08 Esimees Lauri Hussar
Ei, 5.
15:08 Kalle Grünthal
135?
15:08 Esimees Lauri Hussar
135, 5 – punkt 5. Vaadake kommentaaride poolt: 135, 5.
15:08 Kalle Grünthal
Küsimus on praegu ikkagi selles, lugupeetud istungi juhataja, et see tuli saali usaldusküsimusega seotuna – seda ei oleks muidu üldse menetletud – ja Riigikogu võttis selle vastu seoses usaldusküsimusega. Nii. President jättis selle välja kuulutamata. Välja kuulutamata jätmine ei muuda seda eelnõu tegelikult ju tavaliseks eelnõuks. See on seotud usaldusküsimusega. Järelikult kehtivad sellel nii-öelda teistkordsel hääletamisel samad reeglid, sest põhimõtteliselt poolel teel ei saa hobuseid vahetada.
15:09 Esimees Lauri Hussar
Aitäh, hea kolleeg! Antud juhul Riigikogu usaldas sellel hääletusel valitsust, aga nüüd, uuesti arutamisel ei ole Vabariigi Valitsus seda eelnõu valitsuse usaldusega sidunud, nii et usaldusküsimust siin praegu ei ole.
Helle-Moonika Helme, teil ei ole küll protseduuriline küsimus, teil on tavaküsimus.
15:09 Helle-Moonika Helme
Jaa, ma vormistaks selle protseduuriliseks ümber, kui ma saaksin seda teha siin, aga kui te annate mulle niisama sõna, siis ma võin …
15:09 Esimees Lauri Hussar
Jah, ärme raiska aega. Palun, protseduuriline küsimus!
15:09 Helle-Moonika Helme
Aitäh, hea Riigikogu esimees! Läheme nüüd selle juurde tagasi, et president saatis selle eelnõu meile siia tagasi, kuna siin on rikutud protseduuri, menetlustoiminguid ja Riigikogu liikmete õigusi muudatusettepanekuid esitada ja menetleda. Kui Riigikogu – ma saan aru, et te nagu ütlesite, et meil on mingi kollektiivne vastutus, kollektiivse vastutuse printsiip – saadab selle nüüd muutmata kujul tagasi ehk needsamad inimesed, kes hääletasid usaldushääletusel, hääletavad praegu jälle samamoodi, kas siis nende Riigikogu saadikute õigusi, kes tegid muudatusettepanekuid ja kelle õigusi rikuti juba eelmine kord, on ka seekord rikutud ja mis sellele järgneb? Kuidas me siin peaksime käituma? Kas ongi nii, et ühed Riigikogu liikmed rikuvad teiste Riigikogu liikmete õigusi ja meil on nagu mingi kollektiivne vastutus või? Ma ei kujuta ette. Noh, seletage see asi nüüd lahti.
15:11 Esimees Lauri Hussar
Aitäh! Siin on kaks võimalust. Kui Riigikogu otsustab, et seda muutmata kujul vastu ei võeta – ma olen juba korduvalt sellele tähelepanu juhtinud –, siis sellisel juhul toimub selle menetlemine üldkorras, alates muudatusettepanekute esitamisest. Juhul kui see võetakse muutmata kujul vastu, saab Vabariigi President seda küsimust uuesti kaaluda, Vabariigi President saab pöörduda ka Riigikohtu poole, aga sellisel juhul on see Vabariigi Presidendi otsus.
Nii, head kolleegid, rohkem küsimusi ei ole. Kas me saame asuda päevakorra kinnitamise juurde? Siin on vahepeal olnud päris palju … (Saalis räägitakse.) Sobib. Aga eelnevalt pean ma teid teavitama sellest, et päevakorrast jääb välja tänase istungi teiseks punktiks kavandatud arupärimine nr 102 ja arupärijad on tagasi võtnud tänase istungi kolmandaks, neljandaks ja seitsmendaks päevakorrapunktiks kavandatud arupärimised nr 271, 303 ja 238, ka need jäävad päevakorrast välja. Koos nende muudatustega panen hääletusele Riigikogu täiskogu II istungjärgu 12. töönädala päevakorra kinnitamise. Palun võtta seisukoht ja hääletada!
15:12 Hääletustulemused
15:12 Esimees Lauri Hussar
Ettepaneku poolt on 65 Riigikogu liiget, vastu 12. Päevakord on kinnitatud.
Ja nüüd, head kolleegid, on võimalik anda üle eelnõusid ja arupärimisi. Kõnesoove ei ole.