09:58 Istungi rakendamine
10:00 Aseesimees Toomas Kivimägi
Tere päevast, head kolleegid! Alustame täiskogu teisipäevast istungit. Kohaloleku kontroll, palun!
10:00 Kohaloleku kontroll
10:01 Aseesimees Toomas Kivimägi
Kohalolijaks registreerus 78 Riigikogu liiget, puudub 23.
Ja nüüd on võimalus üle anda eelnõusid ja arupärimisi. Aga võtan ühe küsimuse istungi läbiviimise reeglite kohta. Tanel Kiik, palun!
10:01 Tanel Kiik
Austatud Riigikogu aseesimees! Minu küsimus puudutab teie tööd laiemalt ja Riigikogu juhatuse hinnangut, kuidas käib komisjonide erakorraliste istungite läbiviimine. Täna hommikul kell 8 pidi toimuma põhiseaduskomisjoni erakorraline istung. Sinna olid palutud põhiseaduskomisjoni liikmed, mina ettekandjana ja vabariigi peaminister, et arutada võimalikku uurimiskomisjoni loomist peaministri abikaasa Venemaa-suunalise äritegevuse asjaolude selgitamiseks. Mina olin hommikul kohal, suur osa komisjoni liikmeid oli samuti kohal, aga keda ei olnud, olid koalitsioonisaadikud.
10:02 Aseesimees Toomas Kivimägi
Ma väga vabandan, hea kolleeg, saalis ei ole kuulda! Võib-olla on sumin natukene liiga suur, ma usun, et mikrofonid ja valjuhääldid on põhjas. Härra Tanel Kiik, võib-olla alustate uuesti, kuna ei olnud kuulda. Palun vaikust saalis! Kindlasti see annab kuuldavust juurde, kui oleme vait.
10:02 Tanel Kiik
Selge, ma loodan, et ma saan rohkem kui seitse sekundit. Austatud Riigikogu aseesimees! Minu küsimus teile puudutab Riigikogu komisjonide erakorraliste istungite läbiviimise korda. Täna hommikul kell 8 pidi toimuma põhiseaduskomisjoni erakorraline istung, kuhu olid kutsutud uurimiskomisjoni moodustamise ettepaneku esitanud Keskerakonna fraktsiooni esindaja, antud juhul mina, ning vabariigi peaminister, et arutada, kas on vaja või ei ole vaja uurimiskomisjoni peaministri abikaasa Venemaa‑suunalise äritegevuse asjaolude uurimiseks. Kohal olid ka opositsiooni esindajad ja komisjoni liikmed, aga millegipärast ei olnud kohal koalitsiooni esindajaid ja kohal ei olnud ka peaministrit. Kas see ongi tava või praktika, et kui mõni päevakorrapunkt ei meeldi, siis lihtsalt ei ilmuta kohale? Kas see on edaspidi ka signaal ja sõnum meile, Riigikogu liikmetele, et kui meile päevakord ei meeldi, siis ei maksa saali tulla? Või kuidas suhtuda sellisesse komisjonide töökorraldusse, kokkukutsumistesse, kui inimesed tulevad hommikul kell 8 kohale hea kavatsuse ja tahtmisega teemat arutada, aga koalitsioonisaadikud millegipärast ei pea seda vajalikuks ja kvoorumi puudumise tõttu ei ole võimalik koosolekut pidada? Kas see ongi uus normaalsus?
10:03 Aseesimees Toomas Kivimägi
Aitäh, hea kolleeg! Esiteks ütlen, et see ei ole küsimus täiskogu istungi läbiviimise reeglite kohta, antud hetkel on võimalus selle kohta küsimusi esitada. Teise kommentaarina ütlen – ma kordasin seda ka eile ja seda on palju kordi ka varem öeldud –, et Riigikogu komisjonid on laia otsustuspädevusega ja korraldavad oma tööd iseseisvalt. Tõepoolest, juhatus on igati püüdnud vältida sekkumist komisjonide töö korraldamisse. Nendele küsimustele kindlasti saad vastuse või vähemalt saad küsida komisjoni korralisel istungil, et mis põhjustel, miks või kuidas [nii juhtus]. Nii et kindlasti mina istungi juhatajana ja kindlasti ka tegelikult juhatus ei taha sekkuda komisjonide töösse, aga kindlasti kuskil on see piir, kus Riigikogu juhatus peab midagi arvama, või vanematekogu. Nii et kui selles mõttes on probleem üleval ja ei saa ammendavaid vastuseid komisjoni istungil, siis korralised istungid ikkagi toimuvad, seal saate küsida komisjoni esimehe käest, et mis, miks ja kuidas.
Ma võtan ühe veel ja rohkem ei võta, sellepärast et meil on vaja istungiga ikkagi edasi minna, me eile tegime üsna pika debati. Helir‑Valdor Seeder, palun!
10:04 Helir-Valdor Seeder
Aitäh, auväärt juhataja! Mõlemad teie soovitused ja kommentaarid ei ole kahjuks täidetavad ja ei ole ka kooskõlas kodu- ja töökorra seadusega. Kõigepealt, Tanel Kiik ei saa kuidagi korralisel komisjoni [istungil] küsida, sest ta ei ole põhiseaduskomisjoni liige. Ta tuli heatahtlikult kohale kui eelnõu algataja, kes on hoopis teise komisjoni liige. Ja teiseks, ma ei ole absoluutselt nõus sellega, mis te ütlesite, et juhatus püüab mitte sekkuda komisjonide töösse isegi siis, kui komisjonid pahatahtlikult takistavad Riigikogu tööd, ei tule kokku. Kui komisjoni esimees – ma ei räägi heast poliitilisest kultuurist, mis peaks olema elementaarne – on komisjoni istungi kokku kutsunud, selle tegelikult ise teatavaks teinud, aga jätab kohale ilmumata. Teie ütlete, et juhatus ei pea vajalikuks sellises olukorras sekkuda. Minu arvates on see täiesti lubamatu. Siin on juhatusel kohustus operatiivselt sekkuda! Miks komisjonid praegu blokeerivad Riigikogu tööd ja sellega takistavad ka sellesama suure saali tööd? Sellesama suure saali tööd, kuna ei saada siia eelnõusid edasi.
Ja ma veel lisan, et peaminister oli põhimõtteliselt valmis komisjoni istungile tulema, aga komisjoni koalitsiooni kuuluvad saadikud ei ilmunud istungile lihtsalt kohale ja kvoorumit ei tulnud kokku. Minu arvates on elementaarne, et juhatus siin kindlasti sekkub, ja ma kavatsen Riigikogu liikmena kirjalikult juhatuse poole pöörduda. Aga ma küsin: kas te tõesti arvate, sellises olukorras te leiate, et juhatus ei peaks huvi tundma komisjonide töö korraldamise vastu?
10:06 Aseesimees Toomas Kivimägi
Aitäh, hea kolleeg! Ma jään põhimõtteliselt oma seisukoha juurde. Esiteks, mis puudutab seda, et Tanel Kiik saab küsida, siis keskfraktsioonil on siiski esindatus ka põhiseaduskomisjonis olemas, nii et ta saab paluda seda oma kolleegil teha. Nii et see on lihtsalt märkus märkuse pärast.
Teiseks, teie märkus selle kohta, et komisjonid pahatahtlikult takistavad. See on puhtalt teie subjektiivne hinnang. Mina sellega kuidagi nõustuda ei saa, mul puudub informatsioon, et sellist avaldust teha, aga tundub, et teil on juba piisavalt selle kohta informatsiooni, te teate, miks või mis põhjusel üks või teine komisjoni liige ei osalenud. Mina seda ei tea. Ja nagu sa paned tähele, ka praegu istungile registreerides on 23 Riigikogu liiget puudu, nii et selles mõttes see, et inimesed ei saa alati kohal olla, on nii täiskogus kui ka komisjonides, see on selline paratamatus. Ja kindlasti ei ole põhjendatud süüdistus komisjonide aadressil, et nad blokeerivad Riigikogu tööd, et ei ole võimalik piisavalt eelnõusid menetleda. Meil on, ma arvan, üsna parasjagu eelnõusid. Arvestades üsna kiiret tempot näiteks arupärimiste menetlemisel eile, ma kindlasti juhatuse liikmena luban, et me teeme ettepaneku panna rohkem arupärimisi järgmisel esmaspäeval päevakorda. Tundub, et sõltuvalt sellest, kellelt aru päritakse, on erinev kestvus, kui kaua ühte või teist arupärimist menetletakse. Ja sama on ka eelnõudega, head sõbrad. Kui me suudame neid [kiiresti] menetleda, meil jääb aega üle, siis sellisel juhul kindlasti paneme rohkem eelnõusid järgmise töönädala päevakorda.
Ja kolmandaks, mis on väga põhimõtteline küsimus, siiralt, ma ütlen selle välja, palun selle üle mõelda. Minu ettepanek Riigikogu esimehele oli tõepoolest arutada – mille eest ma sain ka kellegi käest kriitikat eile – võimalikku töötamist öösel, selle normiks saamist, ehk kolmapäeva öösel vastu neljapäeva. Kui see on nii-öelda ühe või teise fraktsiooni soov, siis minu ja ka Reformierakonna fraktsiooni taha – minu kui Riigikogu juhatuse liikme, et mitte enda isikut liigselt rõhutada – see kindlasti ei jää, aga see on teie tahe. Minu põhimõtteline seisukoht on olnud see, et see ei peaks saama normiks. Kindlasti on erandeid, kui see on vajalik ja paratamatu, aga see ei peaks saama normiks. Ja ma arvan, et see on koht, mida me vanematekogus arutame, eks ju. Ega me selle öösel töötamisega seda valli ära ei klaari. Me teeme selle valli nii palju madalamaks, aga vall jääb ikka ette. Aga see on valiku küsimus. Tööaeg on kollase raamatu järgi loomulikult olemas ja kui on tahe ja soov selleks, et öösel töötada, siis Riigikogu juhatus suudab seda kindlasti selliselt korraldada, aga see peab olema teie soov ja tahe.
Siinkohal lõpetan küsimuste vastuvõtmise, neid ka ei ole enam istungi läbiviimise reeglite kohta. Ja nüüd on võimalus anda üle eelnõusid ja arupärimisi. Siim Pohlak, palun!
10:08 Siim Pohlak
Aitäh, lugupeetud juhataja! Head kolleegid, rahva teenrid! Annan üle arupärimise majandusminister Riina Sikkutile ja küsime Via Baltica ja Rail Balticu ehitamise kohta. Nimelt on Eesti võtnud omale kohustuse ehitada 2030. aastaks Tallinna–Pärnu maanteel kõik ristmikud eritasandiliseks, vastasel juhul ähvardavad riiki Euroopa Liidu sanktsioonid. Lisaks peab Eesti vastavalt Euroopa Liidu kehtivatele määrustele tegema Via Baltica senisest oluliselt liiklusohutumaks, eraldama sõidurajad piiretega ja üht-teist-kolmandat veel. Samal ajal on teada, et Eestis ei ole piisavalt ehitusmaavarade varu üheaegselt Rail Balticu ja suuremate maanteede väljaehitamiseks. Lisaks on Rail Balticu projekt ajagraafikust rängalt maas ning ka oluliselt kallim, kui esialgselt plaanitud. Ebaselged on ka raudteeprojekti rahastamisega seotud küsimused. Seetõttu ongi meil ministrile kuus küsimust, mis puudutavad nii Via Baltica väljaehitamist kui ka Rail Balticut – selle kulusid, eelarvete kallinemist ja ka ajagraafikut. Alla on kirjutanud 14 Riigikogu Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsiooni liiget. Aitäh!
10:10 Aseesimees Toomas Kivimägi
Hea kolleeg, siin on nüüd küll midagi väga valesti. Siin on Riina Sikkut, majandusminister. Kas tõesti nii?
10:10 Siim Pohlak
Ma parandan selle ära.
10:10 Aseesimees Toomas Kivimägi
No see ei ole asi, mida saaks parandada. Sellisel juhul ma eeldan, et te võtate selle arupärimise tagasi ja on võimalus homme uuesti esitada. Natukene on tõesti arusaamatu – Riina Sikkut, majandusminister. Ma mõtlesin, et te puldis eksisite, aga siin on ka kirjalikult nii. Või kui te arvate … Me võime selle loomulikult vastu võtta, aga Riigikogu juhatus saadab selle tagasi, sellepärast et see ei ole õigele adressaadile. Ma võtan hea meelega selle vastu. (Hääl saalist.) Palun mikrofon Siim Pohlakule!
10:10 Siim Pohlak
Aitäh, lugupeetud juhataja! Tunnistan eksimust. Aga oleme siin varem kuupäevi käigu pealt parandanud, kas ministrit siis tõepoolest ei tohi parandada?
10:11 Aseesimees Toomas Kivimägi
Hea kolleeg, ma olen küll seda meelt, et me seda praktikat ei tekitaks. On võimalus homme anda see uuesti üle. Kas te võtate selle täna tagasi või peab Riigikogu esimees saatma selle tagasi?
10:11 Siim Pohlak
Anname uuesti.
10:11 Aseesimees Toomas Kivimägi
No nii. Oleme kokku leppinud, et seda arupärimist ei ole üle antud. Eelnõude ja arupärimiste üleandmine on lõppenud.