Riigikogu
Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

header-logo

XV Riigikogu, Riigikogu erakorraline istungjärk
Teisipäev, 20.06.2023, 13:40

Toimetatud

13:38 Istungi rakendamine

13:40 Esimees Lauri Hussar

Austatud Riigikogu! Alustame Riigikogu erakorralist istungjärku, mille olen kokku kutsunud Eesti Vabariigi põhiseaduse § 68 ning Riigikogu kodu- ja töökorra seaduse § 51 lõike 1 alusel Vabariigi Valitsuse poolt taotletud ajal ja päevakorraga. Erakorralise istungjärgu päevakorras on 40 Riigikogu liikme esitatud kirjalik nõue umbusalduse avaldamiseks peaminister Kaja Kallasele. Kõigepealt kohaloleku kontroll, palun!

13:40 Esimees Lauri Hussar

Kohalolijaks on registreerinud 78 Riigikogu liiget, puudub 23. Istungjärk on otsustusvõimeline.  

Riigikogu kodu- ja töökorra seaduse § 52 kohaselt kehtestab erakorralise istungjärgu töö ajagraafiku juhatuse ettepanekul Riigikogu poolthäälteenamusega. Juhatuse ettepanek erakorralise istungjärgu töö ajagraafiku kohta on töötada vaheajata kuni päevakorra ammendumiseni. Head kolleegid, kas me võime minna päevakorra kinnitamise juurde? Panen hääletusele Riigikogu juhatuse ettepaneku töö ajagraafiku kohta. Palun võtta seisukoht ja hääletada!

13:41 Esimees Lauri Hussar

Ettepaneku poolt hääletas 80 Riigikogu liiget, vastuolijaid ja erapooletuid ei ole. Ettepanek leidis toetust. 

Järgnevalt, head Riigikogu liikmed, on eelnõude ja arupärimiste üleandmine. Palun Riigikogu kõnetooli, Jaak Aab. Palun!

13:42 Jaak Aab

Tänan, austatud Riigikogu esimees! Hea Riigikogu! Lugupeetud peaminister! Eesti Keskerakonna fraktsiooni liikmetel on üle anda arupärimine regionaalminister Madis Kallasele. Vabariigi Valitsuse seaduse menetlemisel saime teada, et Madis Kallas – teadsime ka varem – regionaalministrina vastutab ka Eesti põllumajanduse eest. 

Lugupeetud regionaalminister! Eesti põllumehi on tänavu üksteise järel tabanud mitmed väga rasked probleemid, sest nii kevadiste öökülmade kui ka nüüd kevadsuvel pikalt valitsenud põua tõttu on saanud kahjustusi teraviljapõllud, rohumaad, taimede ja köögivilja kasvupinnad üle Eesti. Tulenevalt vähesest sademete hulgast on põllumaade rohu kasv olnud sel aastal äärmiselt tagasihoidlik ning enamus Eesti põllumehi said juba esimesest niitest kuni poole vähem silo kui möödunud aastal. Põuast tingitud kehv heinakasv on viinud loomasööda puuduseni ja selle kvaliteedi halvenemiseni. See on viinud loomakarjakasvatajad väga kriitilisse seisu. Ettevaatavalt võib tekkida probleeme ka sellega, kas üle talve loomasööta üldse jätkub. 

Sellepärast kutsumegi üles ja tahame saada küsimustele vastused regionaalministri käest. Mida kavatseb regionaalminister selle olukorraga ette võtta? Kas ta plaanib lähiajal selle küsimuse ka valitsusse viia? Me teame, et arupärimisele me niipea vastust ei saa, aga ma loodan, et selle signaali regionaalminister vähemalt siit saalist juba saab ja hakkab toimetama. Muidu võib juhtuda nii, et suures regionaalministeeriumi kokku pakkimise tuhinas ja sellises asendustegevuses kipuvad need sisulised tegevused ära ununema. Kutsume üles regionaalministrit Eesti põllumehi aitama, neile appi minema. Aitäh!

13:44 Esimees Lauri Hussar

Nii. Rohkem eelnõusid ja arupärimisi ei ole. Olen Riigikogu juhatuse nimel vastu võtnud ühe arupärimise ja juhatus otsustab selle edasise menetlemise vastavalt Riigikogu kodu- ja töökorra seadusele. 


1. 13:45 40 Riigikogu liikme esitatud kirjalik nõue umbusalduse avaldamiseks peaminister Kaja Kallasele

13:45 Esimees Lauri Hussar

Head kolleegid, asume nüüd tänase päevakorra juurde. Erakorralise istungjärgu päevakorras on 40 Riigikogu liikme esitatud kirjalik nõue umbusalduse avaldamiseks peaminister Kaja Kallasele. Tutvustan teile selle menetlemise korda. Esmalt on umbusalduse algatajate esindaja sõnavõtt kuni 20 minutit, seejärel on peaministri sõnavõtt kuni 20 minutit. Iga Riigikogu liige saab esitada peaministrile kuni kaks küsimust. Pärast küsimustele vastamist avatakse läbirääkimised, kus võivad osaleda fraktsioonide esindajad, samuti peaminister, kui ta seda soovib. Esimesena saab sõna selle fraktsiooni esindaja, kelle liikmed on umbusalduse avaldamise algatajad. Läbirääkimiste lõppedes toimub hääletus. Peaministrile on avaldatud umbusaldust, kui selle poolt hääletab vähemalt 51 Riigikogu liiget. 

Palun nüüd Riigikogu kõnetooli umbusalduse algatajate esindajana Riigikogu liikme Tanel Kiige. Palun!

13:46 Tanel Kiik

Austatud Riigikogu esimees! Auväärt Riigikogu liikmed! Lugupeetud peaminister! Me oleme täna siin selleks, et arutada peaminister Kaja Kallase juhitava valitsuse poliitikat, tegemisi või tegematajätmisi, avalikku retoorikat ja muid põhjuseid, mis on viinud Riigikogu opositsiooni 40 saadiku poolt algatatava nõudeni avaldada peaministrile umbusaldust. Meie hinnangul on Reformierakonna, Eesti 200 ja Sotsiaaldemokraatliku Erakonna valitsuskoalitsioon asunud ellu viima lühinägelikke ja perevaenulikke otsuseid, millest enne valimisi sõnagi ei räägitud. Valitsus juhib riiki täiesti vales suunas ning süvendab oma tegevusega rahvastiku‑, majandus‑ ja usalduskriisi. Selle kõige paremaks näiteks on seesama viimane Riigikogu erakorraline istungjärk, kui võeti järjestikku vastu Eestimaa inimeste ja perede toimetulekut ning heaolu halvendavaid otsuseid. Seega taotlevad Riigikogu Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsiooni, Eesti Keskerakonna fraktsiooni ja Isamaa fraktsiooni 40 saadikut peaminister Kaja Kallasele umbusalduse avaldamist vale ja valeliku poliitika, ebaväärika sõnakasutuse ning parlamendi tasalülitamise tõttu.

Kindlasti on igal saadikul ja fraktsioonil mõnevõrra erinevaid etteheiteid, aga välja võib tuua neli keskset telge, kus on kogu opositsioon – ja tegelikult, ma arvan, oma südames ka nii mõnigi koalitsioonisaadik – ühte meelt.

Esiteks, valitsus süvendab rahvastikukriisi. Reformierakonna, Eesti 200 ja Sotsiaaldemokraatliku Erakonna valitsuskoalitsioon käitus ja käitub laste ja perede suhtes sõna murdes ning õõnestab seeläbi riikliku perepoliitika usaldusväärsust. Vahetult enne Riigikogu valimisi tõsteti peretoetusi ja nüüd otsustas neid kahe kolmandiku ulatuses kattuv valitsus kärpida. Needsamad erakonnad, kes olid koalitsioonis, sama peaminister, kes oli valitsusjuht, sama sotsiaalkaitseminister, kes selle eelnõu siia tõi, mõtlesid ringi mõned kuud pärast Riigikogu valimisi. Riik ei saa nii toimida, eriti veel perepoliitika valdkonnas. Jah, praegu on löögi all lastega pered, lasterikkad pered. Homme võivad olla kärpimise ohvriks pensionärid, puuetega inimesed, muud haavatavad sihtrühmad – kes iganes, kelle puhul otsustatakse, et senine poliitika on olnud liiga helde ja otsused on olnud liiga väljapressitud või mis need sõnastused on siin kõik olnud. Riik ei saa toimida nii, et täna ühe käega annan, homme teisega võtan. Eriti veel mitte nii, et enne valimisi tõstetakse toetusi ja valimiste ajal lubatakse neid veel suurendada, indekseerida – ma olen siin ette lugenud Eesti 200, Sotsiaaldemokraatliku Erakonna, aga ka Reformierakonna valimisplatvormi väljavõtteid, kus väga selgelt räägitakse lapsetoetuse tõstmisest ja suurendamisest, indekseerimisest, paljudest toredatest asjadest –, siis saab koalitsioon kokku ja otsustab: tühja nendest platvormidest, mis te neist loete, meil on parem plaan, me hakkame hoopis kärpima.

Teine suur etteheiteplokk on samuti korduvalt kõlanud. Valitsusel ei ole tegelikult rahvalt mandaati maksutõusudeks. Jah, 60 saadikuga võib kõikvõimalikke asju parlamendis läbi suruda. Aga tõsi on see, et ükski valitsuse osapool, mitte ükski, ei küsinud Riigikogu valimistel inimestelt mandaati laiaulatuslikeks maksutõusudeks, mis tabavad nüüd nii inimesi kui ka ettevõtjaid. Valitsuse poolt usaldushääletuste abil läbi surutud maksupakett halvendab väga selgelt Eesti majanduskeskkonda keset niigi keerulist kriisi ning lööb kõige valusamalt just neid madalapalgalisi, eakaid ja perekondi, kel on juba niigi väga raske igapäevaselt toime tulla. Võime olla täiesti kindlad – elementaarne majandusteooria ütleb seda –, et need maksutõusud süvendavad veelgi majanduslangust. Ja teisalt on ka koalitsiooni enda ministrid ja saadikud tunnistanud, et need suurendavad ühiskonna ebavõrdsust ja halvendavad tegelikult Eestimaa inimeste toimetulekut.

Miks ei räägitud maksutõusudest enne valimisi? Keskerakond proovis rääkida, sotsid üht-teist rääkisid. Aga väga selgelt on välja öelnud peaminister, et sellest rääkimine poleks olnud populaarne. Meie ettepanekud maksudebatiks löödi [laualt] maha: "Pole vaja! Millest te räägite?" Rahandus pidi olema jube heas korras. Nagu öeldakse, et enne valimisi oli kõike üle ja pärast valimisi on kõike puudu. Huvitav! Sama erakonna rahandusminister on [ametis] olnud aastaid, aga ikka selgus tõde alles pärast valimisi.

Kolmas murekoht on tegelikult peaminister Kaja Kallase avalik retoorika. Kaja Kallas on võrrelnud opositsiooni Putini Venemaa, Hitleri Saksamaa ja KGB‑ga ning kuulutanud Riigikogu liikmed klounideks, sealhulgas auväärt koalitsioonisaadikud – seal oli kogu Riigikogu, see polnud enam opositsioonile suunatud, see puudutas ka teid. Vabandamise asemel on peaminister oma sõnakasutust pidevalt õigustanud ning pigem etteheiteid juurde lisanud, küll lisanud sinna loetellu võimalikke sõjakurjategijaid ja rünnanud muul viisil opositsioonisaadikuid isiklikult.

Öeldakse, et staatus kohustab. Eesti Vabariigi peaminister ei ole ainult ühe erakonna esimees, ei ole ainult valitsuskoalitsiooni juht. Ta peab suhtuma kogu ühiskonda austavalt. Kahjuks on peaminister tõestanud, et ta seda ei soovi ega suuda. Argument, et keegi kuskil ütles ka või vaadake, mis te enne ütlesite – no hoolimata kogu austusest: kas see on tegelikult peaministrivääriline vastulause? Mitte see, kas mu tegevus on õige või mõistlik, vaid see, et kuskil keegi tegi ka nii. Ma arvan, et me õpetame juba lastele, et see ei ole mingi argument. Veel vähem saab see olla argument valitsusjuhi jaoks.

Kahetsusväärsel kombel proovib valitsuskoalitsioon selle kõige juures ka parlamenti tasalülitada. Seda oleme näinud maikuus ja oleme näinud nendelsamadel erakorralistel istungjärkudel. Olukorras, kus Riigikogu opositsioon kasutas seadusest tulenevaid võimalusi valitsuse poolt kiirustades parlamenti saadetud perevaenuliku poliitika ja maksutõusude takistamiseks, otsustati selle asemel, et otsida päriselt ja sisuliselt kompromissi, võtta tarvitusele meie hinnangul seadusvastased meetodid opositsiooni vaigistamiseks, piirates Riigikogu liikmete õigust küsimusi esitada ning eelnõusid ja arupärimisi üle anda, mõnel korral ka vasturepliiki anda. On olnud ka juba esimesed mikrofoni väljalülitamise juhtumid. Ma küll kardan, et see kõik on alles algus. Opositsioonierakondade saadikud on seetõttu pöördunud oma õiguste kaitseks ka Riigikohtusse.

Minu hinnangul on märgiline aga see, millele viitas hea kolleeg Urmas Reinsalu korduvalt. Me istusime vanematekoguga maha 12. mail ja pakkusime väga konkreetse kompromissettepaneku obstruktsiooni lõpetamiseks ning adekvaatseks edasiminekuks, olgu see ka veel üle korratud: peretoetuste summad jäävad sinna, kus nad on, neid ei kärbita, aga loobume indekseerimisest ja muudest kuludest, et vähendada tuleviku kulu, kui see tõesti käib keset rahvastikukriisi riigile üle jõu. See oleks lasknud meile anda isegi vastuse, mida lubati meile peaministri juhitavast koalitsiooninõukogust. Selle asemel pandi esmaspäeval lihtsalt nii‑öelda teerull uue hooga käima. Ilmus kurikuulus õiguslik memo, mis ütles, et koalitsioon võib teha, mida ta tahab seni, kuni tal on parlamendisaalis arvuline ülekaal.

On päris kindel, et sellised teguviisid toovad alati kaasa halvad tagajärjed. On lihtsalt aja küsimus, millal rollid vahetuvad, ja siis hakkavad teised näpuga järge ajama, et mida te tegite ja kuidas käitusite. Väga loodan, et Riigikohus toob selguse, mis on lubatud ja mis ei ole lubatud, aga minu jaoks on õiguslikust küsimusest olulisem sisuline ja poliitiline küsimus. Poliitika on kompromisside kunst ja kompromisse tuleb teha ka opositsiooniga. Ei ole nii, et koalitsioon võtab kõik. Eestis ei ole majoritaarset valimissüsteemi. Ka need 41 saadikut, kes kuuluvad opositsiooni, on saanud rahvalt mandaadi. Neid ei saa lihtsalt tasalülitada ja hääletustega vaigistada ning öelda, et meil on 60 häält, me teeme, mida me tahame. See ei ole demokraatia, isegi kui see võib enamusele sel hetkel nii tunduda.

Kokkuvõtlikult on opositsioonisaadikud seda meelt, et Reformierakonna, Eesti 200 ja Sotsiaaldemokraatliku Erakonna valitsus surub kiirkorras läbi poliitikat, milleks pole rahvalt mandaati küsitud ega saadud ning mille pikaajalisi negatiivseid mõjusid ei ole isegi hinnatud. Mõjuanalüüse ei ole, mitme asja puhul lubatakse need teha mitme aasta pärast. Praegu teeme kärped ja maksutõusud ära, pärast analüüsime. Seda kõike tehakse olukorras, kus meil on sajandi väikseim sündimus ja laiaulatuslik majanduslangus, pidevalt tulevad teated koondamiste ja raskustes ettevõtete kohta. On ka kõrge inflatsioon, mis on olulisel määral vähendanud Eestimaa perede toimetulekut. Ja need otsused, mis siin vastu võeti, vähendavad toimetulekut ja kindlustunnet veelgi. Riigikogu Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsioon, Eesti Keskerakonna fraktsioon ja Isamaa fraktsioon taotlevad neil põhjustel peaministrile umbusalduse avaldamist ja loomulikult kutsun üles seda toetama ka kõiki koalitsioonisaadikuid. Aitäh!

13:56 Esimees Lauri Hussar

Aitäh, Tanel Kiik! Järgnevalt ma palun Riigikogu kõnetooli peaminister Kaja Kallase. Palun!

13:56 Peaminister Kaja Kallas

Kõigepealt aitäh selle eest, et oleme siin saanud minu valitsuse poliitikat arutada kaks ööpäeva järjest, kõike seda, mis me oleme teinud. Aitäh kõigile, nii koalitsiooni kui ka opositsiooni saadikutele vastupidamise eest! Need on olulised otsused, mida Riigikogu on teinud, hästi olulised tulevikku suunatult. 

Kõigepealt, mis puudutab maksuteemasid. Meil on tõepoolest riigieelarves suur puudujääk ja loomulikult ei olnud see üllatus. See, et see [puudujääk] on nii suur, [selgus] uue prognoosi põhjal, aga me muidugi teadsime seda varem, miks muidu lubasime oma valimisprogrammis, et me teeme riigi rahanduse korda. Püsivalt puudujäägis eelarve ei ole jätkusuutlik, võlgade jätmine oma laste kaela ei ole jätkusuutlik. Selle kõige [kordategemist] me lubasime. Muide, kui me tulime novembris välja oma valimislubaduse ja ettepanekuga kaotada ära maksuküür, mis on ebaõiglane keskklassi suhtes – õpetajad, politseinikud, päästjad, tugev keskklass, mis on tugeva majanduse alus –, siis Martin Helme ütles, et see on pseudoteema, sellistel pseudoteemadel ei peaks rääkima. Ja nüüd on seda enam naljakas, et heidetakse ette, et me nende pseudoteemadega tegeleme. 

Veel nendest otsustest, mis on tehtud. Otsused, mis puudutavad makse, ei ole populaarsed, aga meil ei ole neid otsuseid ka mitte kuhugi edasi lükata. Olen teie käest siit korduvalt küsinud: mis on alternatiiv? Kui me mööname, et meil on probleem, ja me saame kõik aru, et meil on probleem, siis on kaks valikut: kas me tegeleme selle probleemiga või me ei tegele selle probleemiga. Kui me otsustame selle probleemiga tegeleda, siis on küsimus: mis on välja pakutud alternatiivne lahendus? See, mida ma olen kuulnud opositsioonilt – ja meil on sadades sisse antud eelnõusid, mis suurendavad toetusi ja mis on muidugi väga kõrvupaitavad ja südantsoojendavad ettepanekud –, [need eelnõud] suurendaksid eelarve puudujääki veelgi. Kõik erakonnad lubasid enne valimisi tõsta riigikaitsekulutused 3%-le sisemajanduse kogutoodangust. See on teile võib-olla üllatus, aga sisemajanduse kogutoodangust 1% juurde maksab raha. See maksab raha, mis ei tule mitte ühegi välismaa onu taskust, vaid see tuleb meie enda maksumaksjate käest. Ja mul on hea meel, et Riigikogu neid olulisi otsuseid toetas. 

Veel on mul tõesti väga hea meel, et Riigikogu toetas sellise enamusega abieluvõrdsuse ettepanekut. Ma tean, et tegelikult on ka Keskerakonna ridades inimesi, kes seda toetavad. Ma väga lootsin näha rohelise nupukese [vajutamist] ka teie poolt, et te tulete tegelikult sisulise asjaga kaasa, see on ülioluline samm, mitte ei leia mingeid tehnilisi põhjendusi, kuidas seda mitte toetada. Aga see jääb teie enda südametunnistusele, kus pool ajalugu te tegelikult oma liberaalsuses olete. 

Nüüd kompromissidest. Me oleme istunud maas ja pakkunud kompromisse, aga kompromisse saab teha siis, kui eesmärk on ühine. Ma toon sellise näite. Meil on koalitsioonis väga erinevad vaated, kuidas riigieelarve korda saada, ja väga erinev tundlikkus erinevate maksude suhtes, aga meil on üks eesmärk. Eesmärk on see, et riigi rahandus, riigieelarve peab saama korda. Siis on lihtne kompromissi teha. Käibemaks, mis on valus sotsiaaldemokraatide valijatele, tulumaks, mis on väga valus meie valijatele – aga me saame aru, et meil ei ole tegelikult teisi lahendusi, me peame tegema nii üht kui ka teist. Ma ei ole aga kuulnud mitte ühtegi alternatiivi ja seetõttu ei ole kompromissi võimalik teha, kui meie eesmärgid on erinevad. Teie ütlete, et ei tohiks neid asju üldse teha, ja meie ütleme, et me oleme sunnitud neid asju tegema, sest me peame saama need asjad korda. Oleks, et te möönaksite, et on probleem, ja otsiksite lahendust – siis me saaksime kompromissi ka arutada. Kui eesmärk on üks, on kompromissid kerged. Kui eesmärk on erinev, siis kompromissi ei ole võimalik teha. 

Nüüd minu väljaütlemistest. Ma igaks juhuks ei ütle neid nimesid jälle välja, sellepärast et te võib-olla mõistate seda jälle valesti. Ma tõin näiteid ajaloost, kuidas vähemus on endale võtnud õiguse otsustada – ja need näited on seotud nende nimedega, mis teile ei meeldi –, kuidas vähemus tegelikult tuli võimule. Ega see härrasmees Saksamaal ei saanud valimistel enamust, ta tegelikult ei võitnud neid valimisi. Ta ei saanud enamust, aga talle anti võimalus see valitsus moodustada ja selliselt võttis vähemus enda kätte õiguse otsustada enamuse üle. Meil on Eesti Vabariigi põhiseadus. Eesti Vabariigi põhiseadus ütleb seda, et Riigikogu võtab otsuseid vastu poolthäälte enamusega. See tähendab seda, et sul peab olema enamus. See tähendab, et enamus otsustab demokraatias. Täpselt niimoodi see põhiseaduses kirjas on ja see on põhiseaduspärane. Ma ei mäleta mitte ühtegi korda, kui teie olite valitsuses, kus te oleksite öelnud: "Oi, teil on probleem pensionisüsteemi lõhkumisega. Kas me leiame siin mingi kompromissi, kas me istuks maha?" Ei olnud ju seda. Martin Helme ütles rahandusministrina Eesti Panga seminaril: "Kuulge, keegi tahab siin veel midagi arutada. Võib-olla ei ole aru saadud, et me oleme kõik ära otsustanud ja nii on. Harjuge ära!" Niimoodi ütles tol korral rahandusminister. Keegi ei tulnud selle peale, et äkki peaks vähemust ka kuulama. Mulle ei meeldinud grammivõrdki EKREIKE valitsus – ja me kasutasime opositsioonis olles neid tööriistu, mis meil olid –, aga kuna teie saite Riigikogus kokku enamuse ja meie ei saanud, ei öelnud me mitte kunagi, et meil kui vähemusel oleks õigus öelda, et teie tehtud otsused ei ole seaduslikud, sellepärast et põhiseadus ütleb, et Riigikogus otsustab enamus. Otsuseid tehakse poolthäälte enamusega. 

Mulle teeb väga nalja, et vanasti, kui teie valitsust juhtisite, saadeti solvangute eest torte. Ma ei tea, kas teie arvates pole minu solvangud, mida te välja ütlete, piisavalt tugevad või mis nendel viga on, et mina ei ole ühtegi torti saanud. Kuulasin pühapäeval teie opositsioonipartneri raadiosaadet. Ausalt öeldes on minu öeldud "klounid" ikkagi väga nunnu võrreldes sellega, kuidas Mart Helme nimetas seal Reinsalut tühikargajaks. Ma ei tea, mulle tundub, et kloun on päris nunnu, vähemalt see on mingi amet. 

Veel kord, igal juhul suur aitäh kõikidele nende suurte otsuste eest! Ma tean, et need on olnud rasked ööd. Aga veel kord aitäh!

14:04 Aseesimees Jüri Ratas

Aitäh! Teile on ka küsimusi. Siim Pohlak, palun!

14:04 Siim Pohlak

Aitäh, lugupeetud juhataja! Hea peaminister! Ma alustuseks kerin natuke ajaratast tagasi. Läheme kõigepealt 2021. aasta jaanuarisse. Siin saalis on abielureferendumi arutelu ja teie ütlete, et abielureferendumit ei ole vaja, sest mitte keegi ei plaani abielu mõistet ümber defineerida. Sõna-sõnalt, Kaja Kallas. Kerime ajaratast edasi. On 2022. aasta oktoober ja on näha, et riigieelarvesse tuleb üle miljardi miinust. Infotunnis küsitakse selle kohta: kust see raha tuleb, kas plaanite makse tõsta? Teie vastate: "Lugege mu huultelt: maksud ei tõuse." Ja ma küsingi, et kuna valetamine pole ilus, kas te äkki vabandate arutelu stardiks nende kahe vale eest ja vabandate mitte isegi nii väga EKRE fraktsiooni või meie ees, vaid Eesti rahva ees, sellepärast et Eesti rahvas sai väga rängalt petta. Minu palve ongi: äkki te vabandate Eesti rahva ees? Eriti kuluks üks vabandus ära lasterikastele peredele, sellepärast et tänu teie peretoetuste vähendamisele jääb nii mõnigi laps (Juhataja helistab kella.) Eestis ilma sooja toidu või huviringita. Ma loodan, et te saate vabandamisega hakkama.

14:05 Aseesimees Jüri Ratas

Hea küsija, teie aeg!

14:06 Peaminister Kaja Kallas

Aitäh! Peretoetused on endiselt ülihelded ja need on suuremad kui 2022. aastal. Kui inimesed said 2022. aastal hakkama, siis nüüd, kui see toetus on tõusnud, saavad nad kindlasti hakkama, eriti olukorras, kus inflatsioon on alla minemas ja on sellel aastal kuskil 9%. Inimeste ostujõud on reaalselt suurenemas. 

Nüüd abieluvõrdsuse, abielureferendumi kohta. Ma sain anda lubadusi ainult selle kohta, mis tollel hetkel oli. Tõesti, meie ei lubanud seda, et abieluvõrdsus kui selline tuleb, meie rääkisime kooseluseaduse rakendusaktidest. Me oleme aga koalitsioonis, koalitsioonis tehakse kompromisse. Mina kuulasin väga selgelt koalitsioonipartnerite argumente ja tõesti on mõistlik see teema lõplikult lahendada, nii et ei oleks enam mingit järgmist sammu, et teie peaksite võitlema selle vastu ja meie peaksime võitlema selle poolt. Teeme selle asja ära, kõigil on võrdsed õigused ja meil on rahu majas.

Nüüd, et maksud ei tõuse – loomulikult ma sain anda lubadusi ainult selle valitsuse kohta, mis parasjagu oli ja kus me olime väga selgelt kokku leppinud maksurahu. Täpselt niimoodi oli ja täpselt niimoodi sain ma selle kohta [lubadusi] anda. Kas ma saan anda tuleviku kohta mingeid lubadusi, mida ma kindlasti saan pidada? Sellise loogikaga [küsin]: kui oleks tulnud EKRE valitsus või kui oleks olnud Martin Helme EKRE peaministrina siin, siis kas tema oleks saanud anda lubaduse, et abieluvõrdsust ei tule? Ja seejärel oleks järgmine Riigikogu kehtestanud abieluvõrdsuse – siis ta oleks ju seda lubadust rikkunud. Kõik saavad aru, et lubadusi saab anda ikkagi ainult praeguse valitsuse kohta. Ja selle valitsuse kohta ei ole ma kordagi öelnud, et on maksurahu, sest seda ei ole meil lihtsalt võimalik enam lubada olukorras, kus me oleme.

14:08 Aseesimees Jüri Ratas

Protseduuriline küsimus, Siim Pohlak, palun!

14:08 Siim Pohlak

Aitäh, lugupeetud juhataja! Ma tahaks oma mikrofoni kontrollida. Ma sain küll peaministri vastustest aru, et tema ei ole milleski süüdi ja kõik on olnud välised asjaolud, mis sundisid teda neid otsuseid tegema, aga vabanduse kohta ma ei kuulnud ühtegi sõna. Kas ei kuluks Eesti peredele ikkagi moka otsastki ära üks väike vabandus, et asjad niimoodi läksid, hoolimata teist sõltumatutest asjaoludest? Ma ikkagi tahaksin teada, kas mu mikrofon töötab. Kas peaminister ka praegu kuulis seda ettepanekut? Äkki ikka väike vabandus ka Eesti rahvale?

14:08 Aseesimees Jüri Ratas

Aitäh! Vastus: teie mikrofon töötab. Helle-Moonika Helme, palun!

14:08 Helle-Moonika Helme

Aitäh, hea eesistuja! Hea peaminister! Vaadake, täna on tõesti olnud väga palju juttu valelikkusest, valetamisest. See on asi, mida mitte kellelegi peale teie ette heita ei saa. Ja valitsus on peaministri nägu. Igal pool on öeldud, ka ajakirjanike poolt, et meil on valetav valitsus. Enne valimisi ei lubanud mitte keegi vihakõneseadust, ometigi on vihakõneseaduse eelnõu nüüd valitsuse poolt menetlusse antud. Täna ähvardas õiguskomisjoni esimees siitsamast Riigikogu puldist Riigikogu liikmeid, et me sügisel teile veel näitame. Kas see ongi teie uus poliitkultuur: valetamine, ähvardamine? Vaadake, retoorikas olete te juba ammu jõudnud järele neile, kellele te seda ette heidate.

14:09 Peaminister Kaja Kallas

See lõppes siin?

14:09 Helle-Moonika Helme

Kas see on uus poliitkultuur? Ei jõudnud järge pidada? Lugege mu huultelt.

14:09 Aseesimees Jüri Ratas

Helle-Moonika Helme, teil on veel 7–8 sekundit aega, kui soovite küsimust esitada.

14:09 Helle-Moonika Helme

Ei, mul ei ole midagi lisada.

14:09 Aseesimees Jüri Ratas

Selge. Palun!

14:09 Helle-Moonika Helme

Valetav valitsus, uus poliitkultuur. Palun kommentaari.

14:09 Helle-Moonika Helme

On nii, ei ole nii?

14:09 Peaminister Kaja Kallas

Ei ole nii.

14:09 Aseesimees Jüri Ratas

Jaak Valge, palun!

14:09 Jaak Valge

Aitäh, lugupeetud eesistuja! Lugupeetav peaminister! Te teatavasti samastasite opositsiooni taktika Venemaa taktikaga ning Hitleri parteitaktikaga. Ajaloolasena ma võin öelda, et need on väga ebaadekvaatsed võrdlused. Aga oluline on see, et need indikeerivad teie suhtumist opositsiooni: te ei käsitle opositsiooni mitte partnerina, isegi mitte poliitilise vastasena, vaid verivaenlasena. Ja mul on nüüd küsimus teie tuleviku taktika kohta. Teie valitsus on parlamentarismi eirates usaldushääletusega läbi surunud kaheksa eelnõu, mis on olnud opositsioonile väga vastumeelsed. Samas, nagu te teate, on opositsioon sisse andnud üsna palju eelnõusid ja arupärimisi, mis tulevad sügisel menetlemisele. Nüüd ma küsin: missugune on teie plaan, kui te ikkagi peaministriks jääte – kas usaldushääletustega jätkata?

14:10 Peaminister Kaja Kallas

Aitäh! Ma ei käsitle opositsiooni verivaenlasena. Vastupidi, olen istunud opositsiooni esindajatega [laua taga], et leida kompromisse. Olen seda teinud ka varem ja kompromisse ka leidnud. Seekord kompromissi ei tulnud. Me ei seo mitte midagi usaldusega, kui te ei tee obstruktsiooni. Obstruktsiooni tagajärg on usaldusega sidumine, mis on valitsuse tööriist. Meil ei ole soovi seda teha. Ma tõesti väga loodan, et te kaalute puhtalt obstruktsiooni eesmärgil sisse antud eelnõude ja arupärimiste tagasivõtmist, et me saaksime kõiki sisulisi asju menetleda. Et me saaks aru, millised eelnõud, mis te olete sisse andnud, on sisulised ja vajavad kokkulepet ja mis on lihtsalt selle jaoks, et takistada valitsuse tööd.

14:11 Aseesimees Jüri Ratas

Rene Kokk, palun!

14:11 Rene Kokk

Aitäh! Rahvasuus on teie valitsus saanud valede valitsuse nimetuse ja teie olete valede valitsuse valetav peaminister. Muidugi tunnustus teile, et te lapsesuuna selle ilusti televisioonis välja ütlesite, et te piditegi valetama, sest muidu te poleks hääli saanud. Aga nüüd seesama küsimus, mida teie siin millalgi palju küsisite: kas teil häbi ei ole?

14:12 Peaminister Kaja Kallas

Aitäh! Ma pole valetanud. Selles mõttes ma saan aru, et teie ütlete seda, aga teie suu ei ole veel rahvasuu. Ma ei ole valetanud.

14:12 Aseesimees Jüri Ratas

Jaanus Karilaid, palun!

14:12 Jaanus Karilaid

Aitäh, istungi juhataja! Hea peaminister! Ma võiksin teie käest küsida meie kiratseva Eesti majanduse kohta ja et miks väike Eesti on innovatsioonitegevuses Euroopa Liidu keskmike seas, aga ma seda ei tee, sest te vastaksite, et see ei puutu teisse ja küllap järgmine aasta läheb paremaks. Ma pigem küsin mõne etteheite kohta, mis on siiamaani vastamata jäänud. Postimehe juhtkiri on nimetanud teie koalitsiooni valetajate koalitsiooniks. Õhtulehe peatoimetaja Martin Šmutov on teid isiklikult nimetanud valetajaks ja vassijaks. Üllatuslikult ma kuulsin, et te kuulate Tre Raadiot ja naudite EKRE-ga vastandumist, et maalida valijate mobiliseerimiseks võimalikult suurt tonti. Te küll kuulate Tre Raadiot, aga Postimehele ja Õhtulehele on vastamata. Teil on praegu võimalus: vastake palun Postimehe juhtkirjale ja ka Õhtulehe peatoimetajale Martin Šmutovile, kas nad eksisid või ei eksinud, ja vabandage.

14:13 Peaminister Kaja Kallas

Aitäh! Me vastasime. Kirjutasime selle kohta, et need faktid ümber lükata – tõesti, see süüdistus, mis Õhtulehe peatoimetajal on, on väga tugev – ja kust me andmed oleme võtnud, aga saime teate – vaat see on meil see vaba ajakirjandus – Õhtulehe peatoimetajalt, et nad ei avalda seda: te võite selle Reformierakonna lehel avaldada. Mulle tundub, et meil on sõnavabadus ainult niikaua, kuni ajakirjandust kuidagi ei kritiseerita. Loomulikult on olukorras, kus ajakirjanduse käibemaks tõuseb, ajakirjanduse enda huvid mängus ja seetõttu võeti kasutusse sellised tugevad tööriistad, mis ajakirjandusel on, mida ühelgi teisel huvigrupil ei ole, ja mul on sellest väga-väga kahju. Tõesti, kõik andmed, mida ma olen siin infotunnis vastamiseks kasutanud, vastavad tõele. [Need väited] oleme kõik ümber lükanud, aga kahjuks seda ei avaldatud. Nii on.

14:14 Aseesimees Jüri Ratas

Jaanus Karilaid, palun, protseduuriline küsimus!

14:14 Jaanus Karilaid

Kas ma sain õigesti aru, et ei avaldanud Õhtuleht ja ka Postimees mitte?

14:14 Aseesimees Jüri Ratas

See ei ole selline vorm, kus protseduurilise küsimusega te küsite küsimusi sellelt inimeselt, kes on Riigikogu kõnetoolis. Protseduurilised küsimused tulevad istungi juhatajale. See küsimus ei olnud protseduuriline. Kert Kingo, palun!

14:14 Kert Kingo

Aitäh! 2019. aasta novembris ütlesite sellised sõnad: "Vaadates kõike seda, mida ta peaministrina on korda saatnud, siis [Jüri Ratas peaministrina] müüks Eesti maha esimesel võimalusel, kui ta saaks jätkata peaministrina, ja ma arvan, et see ei ole Eesti huvides." Vaadates kõike seda, mida teie olete teinud – meil Eestis pole enam demokraatiat, te olete kehtestanud diktatuuri, pole ka õigusriiki, te ainult valetate ja valetate –, ma küsin: kaua peab Eesti rahvas teie valesid ja terrorit veel kannatama?

14:15 Peaminister Kaja Kallas

Aitäh! Kui te suudate kokku ajada enamuse, siis nii nagu põhiseadus ning Riigikogu töö‑ ja kodukord ütlevad, saate mulle avaldada umbusaldust. Uskuge mind, ma ei hoia sellest toolist kinni.

14:15 Aseesimees Jüri Ratas

Aleksandr Tšaplõgin, palun! 

14:15 Aleksandr Tšaplõgin

Aitäh, lugupeetud istungi juhataja! Lugupeetud peaminister! Kas te tõesti soovite, et teie lapselapsed elaksid perekonnas, kus on vanem nr 1 ja vanem nr 2?

14:16 Peaminister Kaja Kallas

Aitäh! Mina soovin, et minu lapselapsed elaksid perekonnas, kus neid armastatakse, kus vanemad teineteist armastavad. Ma arvan, et see on kõige olulisem.

14:16 Aseesimees Jüri Ratas

Arvo Aller, palun!

14:16 Arvo Aller

Aitäh, hea istungi juhataja! Lugupeetud peaminister! Järjekordselt loobitakse siin sõnu, millel ei ole mingit tagatist. Te väidate, et maksueelnõude katete jaoks ei ole pakutud lahendusi ja obstruktsioon on liiga erakordne. Tegelikult pakkus ju EKRE Martin Helme näol konkreetselt välja, kust võtta lisarahastust – pankade maksustamisega. Millegipärast te selle peale ei ole välja läinud, et dividende maksustada. Ja siis ma ikkagi mõtlen obstruktsiooni peale. Kas ei olnud mitte Reformierakond teie isikus see, kes tungis põhiseaduskomisjoni esimehe kabinetti ning nõudis personaalset lähenemist ja 10 000 eelnõu üleandmist abielureferendumi kohta? Täna me võtsime usaldushääletusega selle vastu.

14:17 Peaminister Kaja Kallas

Aitäh! Kõigepealt, ühtegi sellist ettepanekut, mida oleks saanud maksutõusude asemel kasutada, ei esitatud. Teiseks, me tegime opositsioonis olles obstruktsiooni täpselt kaks korda: üks kord, kui te lõhkusite pensionisüsteemi, ja teine kord, kui te tahtsite vähemusi vaenavat referendumit ellu viia. Me ei esitanud mitte eelnõusid, vaid muudatusettepanekuid. See obstruktsioonivõte meil oli ja me tõesti kasutasime seda kaks korda. Tänaseks on valitsus ametis olnud kuskil 60 päeva või natuke rohkem ja obstruktsiooni on tehtud juba kaheksale eelnõule. Selles mõttes on see veidi teine [olukord] kui nelja aasta jooksul kaks korda.

14:18 Aseesimees Jüri Ratas

Varro Vooglaid, palun!

14:18 Varro Vooglaid

Suur tänu, lugupeetud istungi juhataja! Austatud peaminister! Esiteks, mina ka ei saa kuidagi aru. See jutt, et te ei ole valetanud. Kuidas ei ole valetanud? Siin on toodud selge näide maksude kohta, on toodud selge näide abielu kohta. Toome siis kolmanda veel, Nursipalu kohta. Enne valimisi, kui rahva pahameel hakkas kasvama, ütlesite, et ei‑ei, kiirkorras seda ikkagi teha ei saa. Mida te pärast valimisi tegite? Kohe rammisite selle kiirkorras läbi, nii et ei teinud teist nägugi. Mul on ka isiklik kogemus olemas, kuidas te avalikult laimasite ja ütlesite, et SAPTK meeleavaldusel on rünnatud politseinikke. Mitte kunagi pole sellist asja juhtunud! Politsei võib kinnitada, et mitte kunagi pole meie korraldatud meeleavaldusel politseinikke rünnatud. Lausvale!

Mu küsimus puudutab seda, et äkki te saate kuidagi paremini määratleda, mida see rahanduse kordategemine tähendab. Te tihti kasutate seda fraasi, aga arusaadav see ei ole. Minu meelest ei saa Eesti rahanduse kordategemist Euroopa rahanduse kordategemisest lahus käsitleda. Kui Euroopas jõhkralt ja järjepidevalt rikutakse kokkulepitud reegleid, siis minu hinnangul peaksite te vähemalt teistelt Euroopa riikidelt nõudma, et nemad ka reegleid järgiksid. (Juhataja helistab kella.) Muidu me ei saa mingist korras rahandusest ju rääkida. Ja meie selja tagant varastatakse miljardeid, kümneid miljardeid!

14:19 Aseesimees Jüri Ratas

Hea küsija, teie aeg!

14:19 Peaminister Kaja Kallas

Esiteks, Nursipalu. Ma ütlesin, et selle lahendusega, mis oli tol korral välja pakutud, ei saa seda asja lahendada, sest õigus ei võimalda. See nõuab seaduse muutmist. Kuna valimisteni olid jäänud loetud nädalad, siis lihtsalt Riigikogu ei oleks jõudnud [eelnõu] menetleda. Ma ei ole kordagi öelnud, et Nursipalu ei tule, mitte kordagi. Ma ütlesin, et me peame seda seadust muutma. Täpselt sellega läksime valimistele, täpselt seda nüüd tegime. Ja mul on hea meel tõdeda, et teie erakonnas on vähemalt need, kes riigikaitsest midagi teavad, seda asja toetamas. Seda on reaalselt vaja.

Nüüd ründamine. Ründamine võib olla füüsiline või verbaalne. Verbaalselt on igasuguste etteheidetega rünnatud arste, politseinikke, kõiki. Mis puudutab riigieelarve kordategemist – see tähendab seda, et kulud ja tulud oleksid tasakaalus. Ei kulutataks rohkem, kui tulu teenitakse. Nii on.

14:20 Aseesimees Jüri Ratas

Varro Vooglaid, protseduuriline küsimus.

14:20 Varro Vooglaid

Lähtudes saadud vastusest: kas oleks võimalik kutsuda peaministrit korrale ja paluda tal mitte rünnata Riigikogu liikmeid?

14:20 Aseesimees Jüri Ratas

Kui ma tunnetan, et siin on ründamist ühelt või teiselt poolt, siis ma kindlasti sekkun. Tanel Kiik, palun!

14:20 Tanel Kiik

Austatud Riigikogu aseesimees! Hea peaminister! Ma pean tunnistama, et teie vastused ja tänane sõnavõtt ei ole üldse mitte üllatavad. Te tavaliselt ütlete, et seal ehk opositsioonipingis on kurjad tegelased, kes ei lase teil tööd teha ja kes on varem teinud hoopis halvemaid otsuseid. Täpselt see, millele ma viitasin ka oma kõnes, et te hakkate kindlasti pihta selle vaadake-mis-te-teete-retoorikaga. See on tegelikult otse öeldes – vabandan väljenduse pärast – pigem niisugune lasteaiastiil, et tema tegi nii ja tema tegi naa. Tänane arutelu on konkreetselt seotud teile umbusalduse avaldamisega. Kui vaadata natuke teie valitsuste ajalugu – te olete olnud peaminister, kui ma ei eksi, natuke vähem kui kaks ja pool aastat ja selle aja sisse on mahtunud kolm ja pool valitsust, kui selle hulka lugeda ka üksinda valitsemise periood –, siis näeme, et kahe ja poole aasta sisse on mahtunud, kui mu matemaatika on õige, juba 17 usaldusküsimusega seotud eelnõu. (Juhataja helistab kella.) Kuidas te seda hindate, kas te olete selles olukorras, nende valitsuste kiire lagunemise ja 17 hääletuse kontekstis äkki ise ka mõne vea teinud?

14:21 Aseesimees Jüri Ratas

Hea küsija, teie aeg!

14:21 Tanel Kiik

Või oletegi lihtsalt Eesti inimeste jaoks liiga hea, nagu kohati teie …

14:22 Aseesimees Jüri Ratas

Palun vastata!

14:22 Tanel Kiik

… sõnavõttudest tundub.

14:22 Peaminister Kaja Kallas

Aitäh! Esiteks, me ei seo usaldusega ühtegi küsimust, kui obstruktsiooni ei tehta. Ja teiseks, loomulikult oleme teinud vigu. Suur viga oli perehüvitiste tõstmine nii suures ulatuses, kui me seda tegime, aga [tegime seda] selle surve tõttu, mis Riigikogus oli. Jaa, muidugi olen teinud vigu.

14:22 Aseesimees Jüri Ratas

Henn Põlluaas, palun!

14:22 Henn Põlluaas

Aitäh! Hea peaminister! Kas te saate üldse aru, et teile esitati umbusaldusavaldus valeliku poliitika, ebaväärika sõnakasutuse ja parlamendi tasalülitamise tõttu? Selle asemel, et tulla ja normaalset juttu ajada, süüdistate te taas täpselt samamoodi, ründate opositsiooni nagu alati, valetate erinevate asjade kohta, kas või selle kohta, justkui me ei oleks kompromissi pakkunud või et nüüd rahva ostujõud veel suureneb tänu teie kohutavatele maksutõusudele. Tagatipuks ähvardate, et kui opositsioon suud kinni ei hoia, siis sügisel topite taas meie suud kinni ja tasalülitate meid. Andke andeks, kas te olete üldse adekvaatne? Kas te saate aru, mis istung siin toimub? Teie umbusaldamine.

14:23 Peaminister Kaja Kallas

Aitäh! Mulle tundub, et teil on kõrvas mingi tõlge, mis muudab minu sõnad teie kõrvades ähvarduseks. Ei, ma ei ole teid kuidagi ähvardanud. Ja maksukoormus ei tõuse selles mõttes, et maksukoormus on kogu aeg kõikunud 32 ja 34% vahel ning sinna see jääb ka nende muudatustega. Maksukoormus ei tõuse.

14:23 Aseesimees Jüri Ratas

Evelin Poolamets, palun!

14:23 Evelin Poolamets

Aitäh, hea istungi juhataja! Hea peaminister! Teie vastuseid kuulates ma ei saagi teilt midagi küsida ega teile midagi ette heita, sest andke andeks, aga te olete nagu vedelik, mis muudab kuju vastavalt anumale. Lubadused muutuvad kiiremini, kui me jõuame teie huultelt neid lugeda. Äkki on teil endal mingi lubadus, millest te püüate kinni pidada ja mis võiks kesta kauem kui pool aastat?

14:24 Peaminister Kaja Kallas

Aitäh! On väga palju lubadusi, millest me oleme kinni pidanud. Esimene, kõige tähtsam oli see, et me investeerime Eesti riigikaitsesse 3% [sisemajanduse kogutoodangust] ja hoiame Eesti julgeolekut. Teine väga oluline lubadus oli see, et me hoiame EKRE valitsusest eemal – ka seda me suudame neli aastat täita. Ma võin neid lubadusi järjest ette lugeda, ka kogu meie programmi. Maksuküüru kaotamine oli üks lubadus: selle oleme juba ära teinud, Riigikogu hääletas. Kliimapoliitika, rohereformide elluviimised – neid kõiki oleme lubanud ja need teeme ära. Meil on väga pikk programm kõikide lubaduste kohta, mis me täidame, ja soovitan seda lugeda.

14:25 Aseesimees Jüri Ratas

Riina Solman, palun!

14:25 Riina Solman

Aitäh, austatud Riigikogu aseesimees! Lugupeetud peaminister! Tegelikult olete te ikka valetanud küll. Ma saan aru, et opositsioonipoliitikutele tuleb siin ikka vastu nina anda ja öelda, et nad ise tegid ja ise on, aga ka näiteks Mari-Liis Rüütsalu on kirjutanud avaliku vastuse Kaja Kallase ebaõigete faktide ümberlükkamiseks 15.06. See oli selle infotunni põhjal, kui ma küsisin teie käest ajakirjandusväljaannete käibemaksu tõstmise kohta. Ta toob välja kaks aspekti, kus te ei ole tegelikult tõtt rääkinud, ja seetõttu on ka umbusaldusavaldus täna väga asjakohane. Te käitute praegu siin saalis võitja-võtab-kõik-mentaliteediga. Te ütlesite ka enne kõnes Riigikogu liikmetele midagi taolist, et peab valima, kummale ajaloo poolele tahate jääda, kas võitja poolele või … Kuidagi taoliselt te väljendusite. Ja minu küsimus on: kas te peate õigeks, et nii väikeses riigis te polariseerite peaministrina inimesi võitjateks ja kaotajateks? Kas te arvate, et peaministril on õige adresseerida ainult koalitsioonivalitsuse erakondi ja nende valijaid?

14:26 Peaminister Kaja Kallas

Aitäh! Loomulikult, me üritame tegeleda kõikide probleemidega, mis Eesti ees seisavad. Ma lihtsalt tahtsin öelda, et me oleme need väited, mille on erinevad ajakirjandusväljaanded esitanud, ümber lükanud. Näiteks seesama, et ajalehtede hinnad ei ole tõusnud – meie info põhineb Statistikaameti ja Eurostati andmetel. Mul on välja toodud allikad, kust me oleme selle info võtnud. Peab aru saama, et ajakirjandus ei ole antud juhul mitte sõltumatu ajakirjandus, vaid ajakirjandus, kellel on seoses käibemaksuga oma huvi mängus. Ja seetõttu on nad tõesti kasutanud väga-väga tugevaid väiteid. Mis on veelgi kurvem, on see, et näiteks Õhtuleht ei avaldanud meie vastuväiteid, kus me oleks kõik allikad välja toonud, et näidata, et me ei ole valetanud.

14:27 Aseesimees Jüri Ratas

Jaak Aab, palun!

14:27 Jaak Aab

Tänan, austatud juhataja! Lugupeetud peaminister! Me oleme neid eelnõusid siin nüüd menetlenud ja enamik neist on olnud seotud usaldusega valitsuse vastu. Kogu menetlus on iseenesest olnud väga rabistav ja kiire. Seletuskirjades on olnud tohutult palju vigu mõjude kohta kohalikele omavalitsustele, küll siia, küll sinna, ma ei hakka eraldi näiteid tooma. Mind lihtsalt hämmastab see, et paljud neist eelnõudest rakenduvad aastal 2025. Abieluvõrdsuse arutamiseks oleks võinud ka aega olla, ausalt öelda. Ja ega ma ei räägigi siin Riigikogu vähemusest – te ütlete, et sellest võib nagunii üle sõita, ja kui hääled on koos, siis teen, mis tahan –, aga ütleme, et ettevõtjate organisatsioonid, meediaettevõtted, majutusasutused, aga ka paljud teised huvigrupid kurdavad, et nad pole saanud ka kaasamise faasis kaasa rääkida. On kaks päeva kooskõlastamiseks, nagu linnade-valdade liit ütles. Kuhu on kiire? Kas te kardate, et koalitsioon laguneb kahe kuu pärast, et kõik on vaja ära teha?

14:28 Peaminister Kaja Kallas

Aitäh! Minu meelest oleks loogiline, et kui on saadud mandaat, siis hakatakse otsuseid ellu viima. Mul on väga hea meel selle üle, et see valitsus on väga töövõimeline ja on väga kiiresti asju ette valmistanud. Te teate väga hästi, et meil on olnud kiire just nende maksumuudatustega, mis puudutavad riigieelarve ja riigi eelarvestrateegia kokkupanemist. Abieluvõrdsust on arutatud sisuliselt kümme aastat – mulle tundub, et päris pikalt. Mis puudutab majutusasutusi ja teisi huvirühmasid, siis ütlen, et nende muresid me ju võtsime arvesse ja tegime kompromisse, majutusasutuste käibemaks ei tõuse nii palju. Ja tõesti, meie eesmärk oli see, et me saaksime rahulikult Riigikogus arutada, just selleks, et kuulata, mis on need mured. Seetõttu oli muudatusettepanekute esitamise tähtaeg tavapärane, et kõik jõuaksid kaasuda ja me jõuaks Riigikogus seda kaasamist teha. Nii et veel kord: meie ei seo usaldusega mitte ühtegi eelnõu, kui opositsioon ei tee obstruktsiooni ja üritab leida lahendusi.

14:29 Aseesimees Jüri Ratas

Kalle Grünthal, palun!

14:29 Kalle Grünthal

Aitäh, lugupeetud istungi juhataja! Lugupeetud ettekandja! Alates sellest, kui te hakkasite umbusaldus[avaldusele] vastama, tulid ainult süüdistused parlamendiliikmete kohta. Ma lõin huvi pärast lahti psühholoogia raamatu selle koha pealt, kus on kirjutatud sõna "nartsissism", ja ma vaatan, et need asjad langevad täiesti kokku. Neil on grandioosne enesehinnang, nad näitavad ennast väljapoole veatuna, neil puudub empaatiavõime. Nartsissid näevad teisi vaid iseenda pikendusena.

14:30 Peaminister Kaja Kallas

Nartsissid!

14:30 Kalle Grünthal

Vajate tohutult austajaid, teil peab olema alati õigus, mitte kunagi te ei eksi, ja kui teete vea, on selles süüdi teised. Teil on igaks asjaks vabandus, teil on samuti igas asjas õigus. Kõige hullem on see, et nartsissismi ei saa ravida. Kas te saate aru, millele ma praegu vihjan?

14:30 Peaminister Kaja Kallas

Ei saa. 

14:30 Aseesimees Jüri Ratas

Jaanus Karilaid, palun!

14:30 Jaanus Karilaid

Aitäh, juhataja! Hea peaminister! Pean tunnistama, et see on tõesti löök Eesti meediavabadusele, kui Postimees ja Õhtuleht on teie vastulausest keeldunud. Aga teie ülestunnistuse [põhjal selgub], et te tegite vea, et pool aastat tagasi teie erakond toetas perehüvitiste tõstmist sellisel määral. Kas [teil oli siis selle toetamisel] kaks motiivi? Kas üks motiiv oli säilitada peaministri positsioon ja teine oli saada 5. märtsil palju hääli? Kui see nii on, siis on see tegelikult ju võimu kuritarvitamine ja häälte ostmine.

14:31 Peaminister Kaja Kallas

Aitäh! Huvitav, et üks ütleb, et ma ei tunnista ühtegi viga, ja teie ütlete, et ma just tunnistasin, et tegin vea. Need asjad ei ole teil hästi kokku lepitud. Aga te teate ise ju väga hästi, kuidas see oli. Meil on pildid, kuidas teie Jüriga teete nukid, et saite sisse anda perehüvitiste tõstmise [eelnõu] lootuses sõlmida teistsugune koalitsioon, panna EKREIKE jälle kokku. See oli ju selle taust. Selge on aga see, et kui minnakse tegema asju koalitsioonist väljas, siis asjadel on tagajärjed. Nüüd see, et me olime üksi. Me ütlesime igal pool kogu aeg, et oleme selle suhtes väga kriitilised, aga Riigikogus oli [eelnõule] poolthääle andnud või seda toetanud neli erakonda. Te teate väga hästi, millises poliitilises olukorras me olime, aga ka siis ma ütlesin vist ühel pressikonverentsil, et selline hull perehüvitiste tõstmine tähendab käibemaksu tõusu 2%, aga mis me ikka selle juurde tagasi läheme. See oli viga. Mul on hea meel, et Riigikogu korrigeeris selle vea ja tegi need hüvitised ühtlasemaks, et perede vahel oleks suurem võrdsus.

14:32 Aseesimees Jüri Ratas

Kert Kingo, palun!

14:32 Kert Kingo

Tänan, lugupeetud istungi juhataja! Kaja Kallas, te ei saa ju eeldada, et opositsioonierakondadele meeldivad kõik teie valitsuse otsused. See on loomulik, et igal erakonnal on oma väärtused, mille eest nad siin seisavad. Ometigi te kogu aeg ainult süüdistate opositsiooni, et opositsioon ei lase teil tööd teha. Kogu aeg on opositsioon süüdi. Peaministri [amet] eeldab ka vajadusel vastutuse võtmist. Teie ei ole seda kunagi teinud, te süüdistate kogu aeg kõiges kõiki teisi. Mul on küsimus: kuna te lõpuks hakkate peaministrile kohaselt käituma ja võtate vastutuse?

14:33 Peaminister Kaja Kallas

Aitäh! Ei, ma ei eelda, et opositsioonile kõik valitsuse otsused meeldivad. Ma pole seda kordagi öelnud. Kui me olime opositsioonis, ei meeldinud ka meile väga paljud teie valitsuse tehtud otsused. Me kasutasime võimalust hääletada nende otsuste vastu ja pidada siit puldist kõnesid. Kahel juhul, mida me pidasime eriti tõsiseks, need olid pensionisüsteemi lõhkumine ja vähemuste õiguste kohta referendumi [korraldamine], tegime ka obstruktsiooni. See on opositsiooni tööriist. Meie ei seo usaldusega mitte ühtegi asja, kui obstruktsiooni ei tehta. Nagu pensionisüsteemi lõhkumine, mille tõttu me tegime obstruktsiooni – te sidusite selle usaldusega. Jah, ma ei eelda mitte kuidagi, et teile peaksid kõik need otsused meeldima.

14:34 Aseesimees Jüri Ratas

Jaak Valge, palun!

14:34 Jaak Valge

Aitäh, lugupeetud eesistuja! Lugupeetud peaminister! Küll oleks tore, kui te ka käituksite peaministri ametikoha vääriliselt. Praegu ma tahaksin seista rea Euroopa riikide eest, keda te solvasite, nimelt Horvaatia, Iirimaa, Slovakkia, Sloveenia, Rumeenia ja Šveitsi eest, kus viimase kümne aasta jooksul on olnud abieluteemalised referendumid, mis teie väite kohaselt on vähemusi vaenavad. Kas te tunnistate, et need ei olnud vähemusi vaenavad? Ja kui ei olnud, miks siis Eesti referendum peaks olema vähemusi vaenav? Nimelt, ma usun, et me veel näeme Eestis selleteemalist referendumit. 

14:35 Peaminister Kaja Kallas

Aitäh! Ei oska teiste riikide poliitikat kommenteerida.  

14:35 Aseesimees Jüri Ratas

Ants Frosch, palun!

14:35 Ants Frosch

Aitäh, hea juhataja! Lugupeetud peaminister! Täna on saanud järjekordselt kenasti tõestust teie üleolev, patroneeriv ja dotseeriv hoiak Riigikogu liikmete suhtes. Ma küsin konkreetse küsimuse ja lähtun teie enda väljaöeldust. Te ütlesite, et te ei hoia oma kohast kinni. Minu küsimus on: kas teil on juba uus pakkumine tagataskus?

14:35 Peaminister Kaja Kallas

Aitäh! Ei ole. 

14:35 Aseesimees Jüri Ratas

Tõnis Mölder, palun!

14:35 Tõnis Mölder

Aitäh, hea istungi juhataja! Austatud peaminister! Kahtlemata on teil ja koalitsioonil suur mandaat. Mandaat võtta vastu otsuseid, mandaat teha valikuid, mis mõjutavad Eestimaa inimeste elu ja käekäiku. See otsustamine tähendab ka vastutuse võtmist. Ilmselgelt mõjutavad viimasel kahel päeval tehtud otsused eelkõige, ma arvan, meie majandust negatiivses mõttes ja meie majanduse konkurentsivõimet. Aga veel kord, teil on otsustusvõimalus olemas ja te peate selle eest ka vastutust kandma. Minu küsimus teile on see. Te olete viidanud väga palju sellele, et eelmised koalitsioonid on teid justkui pantvangi võtnud ja te olete tulnud parandama neid vigu, mis puudutavad peretoetuste ümbervaatamist, Tallinna Haigla projekti ärajätmist või ajakirjanduse käibemaksu tagasipööramist. Kas ka selles koalitsioonileppes on mingeid punkte, mida te oleksite valmis tulevikus ümber vaatama ja mille puhul te näete, et Reformierakond on võetud pantvangi?

14:36 Peaminister Kaja Kallas

Aitäh! Seda, mida elu toob ja millised kriisid tulevad, ei oska keegi ette näha. Loomulikult peab olema paindlik ja valmis reageerima nendele väljakutsetele, mis on. Kas me suutsime kõiki väljakutseid ette näha, kui me seda koalitsiooni kokku panime? Kindlasti mitte. Seda näitab meie ajalugu COVID-i kriisi, sõja, energiakriisiga. Me oleme pidanud tegema otsuseid asjade kohta, millest keegi ei ole varem mitte midagi rääkinud ega teadnud. Ma olen selles mõttes küll avatud, et kui on tehtud viga, siis peab selle korrigeerima pigem kiiremini kui aeglasemalt. 

14:37 Aseesimees Jüri Ratas

Anastassia Kovalenko-Kõlvart, palun!

14:37 Anastassia Kovalenko-Kõlvart

Aitäh, austatud istungi juhataja! Austatud peaminister! Pea 30 tundi kestnud istungil oleme vastu võtnud väga palju olulisi seaduseid, mis muudavad ühiskonna eluviisi ja aluspõhimõtteid nii lühi- kui ka pikaajalises plaanis. Valitsus on sellega näidanud, et olete teravate eelnõude puhul valmis vältima diskussiooni ja pigem tahate need panna usaldushääletusele lihtsalt sellepärast, et te saate, sest teil on Riigikogus enamus. Te võite muidugi siin selgitada, et opositsioon teeb mõttetut obstruktsiooni ja mõttetuid muudatusettepanekuid, aga kas või abieluvõrdsuse eelnõu puhul – mul ei olnud kümme aastat, mul oli kümme päeva aega, et sellega tegeleda. Ja need muudatusettepanekud, mis said esitatud – ministeerium ja koalitsioonipartnerid kinnitasid, et tõesti olidki sees olulised vead ja teravad vasturääkivused. Kas teile ei tundu, et taolise suhtumisega, kasutades otsuste vastuvõtmisel sellist uut praktikat, te õõnestate demokraatia aluseid ja halvendate ka õigusloome kvaliteeti?

14:38 Peaminister Kaja Kallas

Aitäh! Kõigepealt, mulle tundub 30 tundi diskussiooni päris pikk aeg diskussiooniks. Ma usun, et nii mõnegi teise eelnõu puhul ei ole sellist diskussiooniaega kuskil ette näidata. Ei, me ei väldi seda diskussiooni, vastupidi. Sellepärast nägime me kõikidel nendel eelnõudel – välja arvatud Vabariigi Valitsuse seaduse eelnõu, mis puudutab puhtalt valitsuse töökorraldust – ette tavapärase muudatusettepanekute tähtaja, et selle aja jooksul jõuaks kaasata, kõiki kuulata ja Riigikogu jõuaks selle aja jooksul korduvalt komisjonis neid asju arutada.

14:39 Aseesimees Jüri Ratas

Ester Karuse, palun!

14:39 Ester Karuse

Aitäh, hea Riigikogu aseesimees! Hea peaminister! Ma siiralt loodan, et te teate, et ka Kagu-Eestis elavad inimesed. Näiteks Valgamaal on mediaanpalk 1104 eurot. Te tõstate käibemaksu, tulumaksu, tuleb veel automaks, kaotate mitmed erisused ja praegu kehtivad soodustused lastega peredele ning kavatsete kaotada eluasemelaenu intressidelt tagasimakstava tulumaksu. Ehk olete viinud Eesti olukorda, kus ettevõtetel, kohalikel omavalitsustel ja inimestel on meeletu inflatsiooni tingimustes väga keeruline. Mida te ütleksite neile inimestele, kes teenivad 1200-eurost palka ja hakkavad koguni kuus senti võitma tänu teie uuele süsteemile, mis nüüd öösel vastu võeti, aga hinnatõusud tegelikult ootavad veel ees?

14:40 Peaminister Kaja Kallas

Aitäh! Kõigepealt, mul on hea meel näha, et inflatsioon on järjest alanemas: sellel kuul on see 11,3%, aastane inflatsioon tuleb kuskil 9%. Teiseks on mul hea meel näha, et palgatõusud on meil suuremad, kui on Euroopas tervikuna. Palgatõusud on üle 11%. See kõik kokku tähendab seda, et inimeste ostujõud kasvab kiiremini, kui hinnad kasvavad. Lisaks, maksuküüru kaotamine, mis tegelikult peaks ära võtma piiri sellelt, et paljud ettevõtjad ei taha palku tõsta, kuna inimesed seda [raha] kätte niikuinii ei saa, vaid see läheb maksudeks – kui [maksuküüru] enam ei ole, siis see tähendab, et palka saab tõsta. 

Palju erinevaid mõtteid on meil regionaalse ebavõrdsuse vähendamiseks just nii, et rikkamatelt omavalitsustelt jagada [raha] Kagu-Eesti vaesematele omavalitsustele, et nad saaksid inimesi rohkem aidata. Teiseks, ettevõtlustoetused, mille puhul me oleme kokku leppinud, et 40% läheb kohe väljapoole Tallinna, Harjumaa ja Tartu piirkonda just selleks, et ettevõtjad saaksid oma tegevusi arendada seal, kus oleks vaja rohkem töökohti ja kõrgemaid palku. Lisaks on meil kokkulepe tööandjatega miinimumpalga tõstmiseks. See kõik peaks aitama ka just Kagu-Eesti inimesi.

14:42 Aseesimees Jüri Ratas

Arvo Aller, palun!

14:42 Arvo Aller

Aitäh! Lugupeetud istungi juhataja! Hea peaminister! See on minu arust väga hea võte, et iga koalitsiooni puhul saab eelmise koalitsiooni ajal välja öeldud lubaduste ja mõtete kohta alati öelda, et ma pole neid öelnud, need kehtisid ainult sel ajal. Nii oli maksude tõusuga, nii oli Nursipaluga, nii on peretoetusega, nii on homoseadusega. Ja miks te valetate, et EKRE planeeritud perereferendum [oli] vähemust vaenav referendum? Täna me nägime, kuidas võeti enamust vaenav seadus vastu, nüüd peavad olema abielus kaks isikut. Kas te olete valmis ka tulevikus selles mõttes vastutust võtma, kui teil ei realiseeru maksutõusudest tulenev [maksu]küüru kaotamine ja maksude [suuremal määral] laekumine?

14:43 Peaminister Kaja Kallas

Aitäh! Esiteks, ma ei valeta, ja teiseks, ma ei tea, kuidas inimestele õiguste juurde andmine on kuidagi enamust vaenav. Nende inimeste abielus, kes saavad abielluda praegu, ei lähe mitte midagi halvemaks sellest, et abielluda saavad inimesed, kes üksteist armastavad ja koos elavad.

14:43 Aseesimees Jüri Ratas

Rene Kokk, palun!

14:43 Rene Kokk

Aitäh, austatud aseesimees! Hea peaminister! Sotsiaalmeedias on kulutulena levimas selline tekst: "Nõuame Eesti kodanikena Kaja Kallase kohest tagasiastumist ja põhiseadusliku korra austamist." Seda on mõne tunniga jagatud circa 3600 korda, nii et teil on põhjust peeglisse vaadata küll. Saalis on 60 häält, keda te kamandate, ja olete siin inimeste õiglustunnet riivanud. Minu esimesele küsimusele te ei vastanud. Tegelikult toodi siin saalis veel näiteid, kui ajakirjanduses on selgelt öeldud, et te olete valetava valitsuse valetav peaminister. Ma küsin uuesti: kas teil ei ole häbi?

14:44 Peaminister Kaja Kallas

Ei ole.

14:44 Aseesimees Jüri Ratas

Aleksandr Tšaplõgin, palun!

14:44 Aleksandr Tšaplõgin

Aitäh, lugupeetud istungi juhataja! Lugupeetud peaminister! Mul on selline küsimus. Kelle huvides te tegutsete, kui pangad saavad maksusoodustust, aga tavakodanike jaoks maksud tõusevad?

14:44 Peaminister Kaja Kallas

Aitäh! Pangad ei saa maksusoodustust, ka nende jaoks tõuseb tulumaks.

14:44 Aseesimees Jüri Ratas

Varro Vooglaid, palun!

14:44 Varro Vooglaid

Suur tänu, lugupeetud istungi juhataja! Austatud peaminister! EKRE on teinud Riigikogus oleva maksupaketi kohta ettepaneku kehtestada Leedu eeskujul Eesti pankadele erakorraline ja ajutine maks netointressitulu pealt. See tooks meie kalkulatsioonide kohaselt riigieelarvesse 130–140 miljonit eurot aastas, enam-vähem täpselt selle summa, mida teie juhitud valitsus üritab praegu lastetoetuste vähendamisega eelarves kokku hoida. Minu küsimus teile on see: miks te ei kaalu tõsiselt seda ettepanekut? See ei ole selline suusoojaks tehtud ettepanek, see ei ole mingi ebarealistlik, populistlik ettepanek. See on täiesti sisuliselt läbi töötatud realistlik ettepanek, mis baseerub täpselt samal lahendusel, mida juba on Leedus kohaldatud. Põhiseaduse § 28 [lõik] 4 ju ütleb, et lasterikkad pered on riigi erilise hoole all, mitte pangad. Kas te saate meile palun seletada, kas tõesti on Reformierakonnal pankadega mingi erisuhe, et nendelt ei tohi mingil juhul võtta, aga lasterikastelt peredelt kannatab küll?

14:45 Peaminister Kaja Kallas

Aitäh! See ei ole enam maksuseaduste eelnõu, need [muudatused] said vastu võetud. Lasterikkad pered ongi seaduse erilise kaitse all. Lasterikkad pered saavad väga heldeid toetusi, mida pangad ei saa.

14:46 Aseesimees Jüri Ratas

Helle-Moonika Helme, palun!

14:46 Helle-Moonika Helme

Aitäh! Vaadake, te lugesite enne ette oma lubadused. Väga halvad lubadused on, tõesti väga halvad lubadused, Eestile kahjulikud. Mis puudutab riigikaitset – riigikaitsega te hakkasite tegelema alles siis, kui EKRE oli seda trummi aastast 2015 tagunud. Mitte midagi ei olnud teil enne 2021. aastat vaja – ei rannakaitset, ei keskmaa õhutõrjet, ei elanikkonnakaitset. Puhas vale, et need on teie lubadused. Ei, need olid meie lubadused, mida te kõigele lisaks hakkasite Eestile kahjulikult ja kallilt nüüd täide viima, selle asemel et te oleks seda teinud palju varem, pidevalt ja kogu aeg. Mis puutub lubadusse, ei te ei lase EKRE-t võimule, siis see on eriti halb lubadus, sest meie teeksime asju hoopis teistmoodi – teeksime hoopis teistsuguseid maksupoliitilisi otsuseid, mis tooks raha riigikassasse ja toetaks ettevõtlust, mitte ei keeraks majanduse viimastki hapnikku kinni. Te ei kuula kedagi, ei ettevõtjaid ega majandusinimesi. Nad kõik kurdavad. Sellepärast, [et te kedagi ei kuula], te teetegi halbu otsuseid. Ja nende vastu me muuseas teemegi obstruktsiooni, nende halbade otsuste vastu, mida teie usaldushääletustega siin läbi surute. Nüüd on meil muuseas reformiike ja Eesti on riik, kus inimesed on hirmul homse päeva ees, aga te ei tee mitte midagi selle olukorra parandamiseks.

14:47 Aseesimees Jüri Ratas

Hea küsija, teie aeg! Ma palun vastata.

14:47 Helle-Moonika Helme

Korjate ainult mingit müstilist eelarve tasakaalu nagu orav puuõõnde.

14:47 Peaminister Kaja Kallas

Jõudu teile!

14:47 Aseesimees Jüri Ratas

Varro Vooglaid, protseduuriline küsimus.

14:47 Varro Vooglaid

Mul on tõesti protseduuriline küsimus. Võib-olla oleks võimalik peaministri tähelepanu juhtida sellele, et kui küsitakse heas usus sisuline selge küsimus ja sellele lihtsalt nähvatakse vastu, püüdmata mingit sisulist vastust anda, siis see ju ei tekita siin konstruktiivset arutelu õhkkonda, vaid vastupidi, põhjustab just vaenulikkust, mis hakkab iseennast kasvatama. Äkki on selles osas võimalik midagi teha, et asjad paremuse poole liiguksid, mitte ei süveneks siin see vaenulik õhkkond?

14:47 Aseesimees Jüri Ratas

Aitäh! On võimalik. Kutsun kõiki siin saalis üles suuremale konstruktiivsusele, [sellele, et tuleb püüda] mitte isiklikult nähvata. Sellega olen päri. Jaak Aab, palun!

14:48 Jaak Aab

Tänan, austatud juhataja! Teie kommentaarid, proua peaminister, on vahel küll veidi kummalised. Siin on ajakirjanduse käibemaksust palju juttu olnud. Tuletan meelde, et olid päris kaalukad põhjused, miks seda alandati, see ei olnud mitte lihtsalt heategu ajakirjandusele. Põhiline põhjus oli see, et digihiidude Ameerika-väliseks maksustamiseks ei ole Euroopa Liidus kokkulepet. Euroopa Liit tegigi sellepärast võimaluse langetada käibemaksu nulli ja paljudes maades ongi see ajakirjandusele null, et neile natuke õhku anda. Eesti reklaamiturult korjab kohalik ajakirjandus umbes 100 miljonit ja digihiiud mitu korda rohkem, kuskil 400 miljonit, ja see vahe käriseb iga aastaga. See oli tõeline põhjus, miks sai ajakirjanduse käibemaksu alandatud. Nüüd teie sõnadest, et tegime heateo ja nüüd karistame. Ja [ajakirjandus] veel kiusab ka, kuskilt tuli see välja. Miks ikkagi selline heitlik käitumine?

14:49 Peaminister Kaja Kallas

Aitäh! Ajakirjanduse käibemaks – mina seda kaitsesin, kuna me hiljuti alandasime seda. Kaitsesin seda, et me selle alandasime, need põhjused olid selged. Aga tõesti, olukorras, kus meil on kaks võimalikku määra – jah, nii-öelda supermäär nulliga on ka –, kas te tõesti kujutate ette, et kui ravimite käibemaks on 9% ja toiduainete käibemaks on 22%, siis me ütleme, et kõigil [käibemaks] tõuseb, aga ajakirjandusel ei tõuse? Ma tean, mis süüdistused ma siis oleksin saanud, kui ajakirjanduse [käibemaks] oleks alanenud. Siis oleks olnud süüdistused selle kohta, et me teeme ajakirjandusele kingitusi, et nad kajastaksid meid hästi. Seda, et ajakirjandus kajastaks meid kuidagi positiivselt, ei saa vist küll praegu kellelegi süüks panna. Aga jah, need on rasked valikud ja need tuli teha. Endiselt, ma esitasin kõik argumendid, mis ka tol korral olid, siis, kui meil olid selles osas koalitsioonikõnelused.

14:50 Aseesimees Jüri Ratas

Aitäh! Riina Solman, palun!

14:50 Riina Solman

Aitäh! Lugupeetud Riigikogu aseesimees! Austatud peaminister! Mina tõesti ei tea, et ma ühtegi inimesesse kuidagi halvasti suhtuks, ikka heatahtlikult. Mida ma tahan teile öelda: te olete olukorras, kus üle poole eestlastest tunneb täna kurbust. Täna on neil matusepäev. Olete välja öelnud, et te olete uhke, et meie riik on jõudnud normaalsete riikide hulka. Ma täiesti sõbralikult annan teile mõista, et kõik need inimesed on ka teie inimesed ja selline pioneerlik positsioneerimine, et kusagil on õiged ja valed ning paremad riigid, kelle hulka meie peaksime ka kuuluma, ei ole küpse peaministri tunnus. Katsuge selle koha pealt järele jõuda. Aga ma tahan küsida valetamise teema kohta. Ma tuletan lihtsalt meelde, mis asjad on ühiskonnas tegelikult valetamisena tajutavad. Need on peretoetuste kärpimine, mis oli sõnamurdlik tegu, lastega perede soodustuste ära kaotamine ning maksutõusude ja moraaliga seotud küsimuste meie eest ära otsustamine. Ma küsin teie käest järgmist. Te näete, mis on Sanna Mariniga juhtunud: ta on kaotanud valimised taoliste tempude tõttu, et [lubati] ka enesetunde järgi sugu muutma minna. Teie kabineti sotsiaalkaitseminister  (Juhataja helistab kella.) on öelnud, et järgmisena võetakse käsile sugude muutmise küsimus.

14:51 Aseesimees Jüri Ratas

Hea küsija, teie aeg! Ma palun vastata.

14:51 Riina Solman

Mis te sellest arvate? Kas te olete selle taga?

14:51 Peaminister Kaja Kallas

Sanna Marin võitis kolm kohta juurde. Selles mõttes ei läinud tal valimistel sugugi  halvasti, nad tegid rekordtulemuse. Aga tõesti on nende poliitiline kultuur selline, et isegi kui vahe on 0,2 või 3 kohta, siis õigus valitsuse moodustamiseks antakse sellele, kes sai kõige rohkem hääli – erinevalt 2019. aastast, kui meie küll suurelt võitsime need valimised, aga seda õigust ei saanud, sest te leppisite teistmoodi kokku. Mitte et ma heidaks seda ette. (Hääl saalist. Juhataja helistab kella.) See on parlamentaarne demokraatia selles võtmes, et kes iganes saab Riigikogus enamuse kokku, saab valitsuse moodustada. Nii et ei, meil ei ole sellist plaani.

14:52 Aseesimees Jüri Ratas

Kalle Grünthal, palun!

14:52 Kalle Grünthal

Aitäh, lugupeetud istungi juhataja! Lugupeetud ettekandja! Ma kasutan teie sõnavara. Võib-olla tuleb see teile üllatusena: tarkus on teid tükk aega taga ajanud, aga kahjuks ei ole kätte saanud, alustades elektrimolekulidest ja teie informatsioonist, et homod saavad lapsi, ja lõpetades sellega, et te olete oma pooleteistaastase valitsemisega Eesti majanduse täielikult tuksi keeranud – kõrged elektrihinnad, kõrge inflatsioon. Ärge tulge rääkima, et see on eelmise valitsuse, Keskerakonna, EKRE ja Isamaa valitsuse teema. Kui te ei ole selle ajaga suutnud inimeste jaoks midagi head teha, siis peaministrikoht ei ole teile. See on käpardlik juhtimine. Ma tean, et teil on plaanis minna Euroopa Komisjoni aseesimehe kohale.

14:53 Peaminister Kaja Kallas

Misasja?

14:53 Kalle Grünthal

See on informatsioon, mis on juba lekkinud, kullakene.

14:53 Peaminister Kaja Kallas

(Naerab.) Kas see küsimus lõppes nüüd? Kullakene, mh-mh. Ei. Kas ma lähen Euroopa Komisjoni asepresidendiks kohe niimoodi? Huvitav, et minuga sellest keegi rääkinud ei ole, aga ju on siis nii. On nii palju igasuguseid kummalisi väiteid, isegi numbrid on valed, et olen poolteist aastat olnud peaminister. Ei ole, olen olnud rohkem, aga las see jääb. Teie väidate seda, mida teie tahate väita. Ükskõik mis ma vastan, teid ümber ei veena ma niikuinii.

14:54 Aseesimees Jüri Ratas

Vadim Belobrovtsev, palun!

14:54 Vadim Belobrovtsev

Aitäh! Austatud peaminister! Ma loodan, et ma ei kõla klounina ja ei kasuta Putini Venemaa või Hitleri Saksamaa võtteid, kui ma küsin, kas teile ei tundu, et meil on tänu valitsuse käitumisele tekkinud ühiskonnas absurdne, kui mitte öelda skisofreeniline olukord. Ilusate lubaduste asemel, mida koalitsioonierakonnad, kaasa arvatud Reformierakond, on heldelt enne valimisi jaganud, on tegelikult siia saali jõudnud hoopis teistsugused initsiatiivid. Pensionitõusu asemele on tulnud käibemaksumäära tõus, õpetajate palgatõusu asemele on tulnud tulumaksu tõus ning paremini suunatud ja vajaduspõhiste peretoetuste asemel on kärbitud paljulapseliste perede toetust. Kas teie arvates on selline käitumine õige, õiglane ja loogiline?

14:55 Peaminister Kaja Kallas

Esiteks ei tundu – kuna teil oli küsimus, et kas teile ei tundu –, ei tundu. Teiseks, me teeme väga paljusid asju, mida me lubasime, ja näiteks õpetajate palgatõusu üle ei otsusta Riigikogu, selle üle otsustab valitsus. Seda me ei saagi siia tuua. Ja väga mitmed asjad: julgeolek, maksuküüru kaotamine, rohereformid – kõiki asju, mida me lubasime, neid ka teeme.

14:55 Aseesimees Jüri Ratas

Ants Frosch, palun!

14:55 Ants Frosch

Aitäh, hea juhataja! Lugupeetud peaminister! Tänasel istungil mõni aeg tagasi te väitsite, et hoiate EKRE valitsusest eemal järgmised neli aastat. Aga tegelikult see ei sõltu ainult teist. Kõigepealt sõltub selline asjade kulg Eesti puhul ka välisoludest. Juhul kui tekib vajadus rahvusliku ühtsuse valitsuse moodustamiseks – ja seda me ei tea ette, te ju põletate praegu sildu –, kas te ei karda muutuda Anderseni muinasjutu kangelaseks, printsessiks herneteral?

14:56 Peaminister Kaja Kallas

Ei karda.

14:56 Aseesimees Jüri Ratas

Maria Jufereva-Skuratovski, palun!

14:56 Maria Jufereva-Skuratovski

Austatud istungi juhataja! Lugupeetud peaminister! Te olete väga uhke selle üle, et Eesti teeb samu samme nagu Põhjamaades, näiteks paar tundi tagasi seadustasite siin saalis abieluvõrdsuse. Samas ei taha te aga vastu võtta seadusi, mis kehtestaksid astmelise tulumaksu, mis on ka hästi iseloomulik Põhjamaadele ja arenenud Euroopa riikidele. Ma tahaks küsida, miks me oleme selles küsimuses nii vanamoodsad, et valisime lineaarse tulumaksusüsteemi, mis tegelikult ei teeni meie huvisid, vaid vastupidi, tekitab suurema augu meie eelarvesse.

14:57 Peaminister Kaja Kallas

Aitäh! Abieluvõrdsus puudutab inimeste põhiõigusi ja maksusüsteem on väga ideoloogiline küsimus. Ma olen lugenud argumente mõlemalt poolt ja ma suudan advokaadina argumenteerida mõlemalt poolt – miks astmeline tulumaks on hea ja miks ühetaoline tulumaks on hea. Lõpuks on need poliitilised valikud. See ei ole küsimus selle kohta, mis on õige või mis on vale, vaid see on küsimus, mida keegi poliitiliselt toetab. Meie toetame ühtset süsteemi. Meie arvates on tugevamad argumendid need, mis on ühtlase, õiglase maksusüsteemi poolt. Ma ei hakka kõiki argumente siin ette lugema, see on puhtalt poliitiline valik.

14:58 Aseesimees Jüri Ratas

Anastassia Kovalenko-Kõlvart, palun!

14:58 Anastassia Kovalenko-Kõlvart

Aitäh, austatud istungi juhataja! Austatud peaminister! Tuleb mõista, et kui meie seadusandjana ei saa oma tööd teha korrektselt ja kui seda võimalust valitsuse poolt ei pakuta, siis meie ebakvaliteetne töö tähendab seda, et me tekitame inimestele lisaprobleeme nendes valdkondades, mida me reguleerida üritame. Lisaks tekitame me lisakoormust kohtutele õigusselguse puudumise tõttu. Kolmandaks on tegelikult väga suur tõenäosus, et ühel või teisel moel hakkavad kõik need seadused meile Riigikokku tagasi tulema. Üheks järgmiseks heaks näiteks on seesama vaenukõne eelnõu. Tegelikult on täiesti arusaamatu, mida sellega püütakse reguleerida. Ministeerium on otse välja öelnud, et see tõesti ongi laialivalguv säte, see on arusaamatu, las kohus hakkab sellele sisu andma. Ma saan aru, et põhimõtteliselt on saamas tavapraktikaks see, et te olete valmis saatma Riigikogule praakeelnõusid ja neid koalitsiooni häältega läbi suruma, samas saades aru, et need lähevad selgelt õigusselguse põhimõttega vastuollu. (Juhataja helistab kella.) Kas tegelikult poleks viimane aeg hakata tegelema probleemide lahendamisega, mitte nende tekitamisega?

14:59 Peaminister Kaja Kallas

Aitäh! Kõigepealt, ma sain vahepeal sõnumi ja tahan teid kindlasti tänada – teie muudatusettepanekuid, mis te abieluvõrdsuse eelnõu kohta tegite, arvestati. See tähelepanu juhtimine oli väga õige ja neid muudatusettepanekuid sai ka arvesse võtta, [seadus] sai kindlasti tänu sellele parem. Ma arvan, et selline koostöö võiks olla ka teiste eelnõude puhul: kus on puudusi, seal tuleb neid ühiselt likvideerida. Kindlasti pingutavad kõik ametnikud selle nimel, et eelnõudes ei oleks puudusi ega vigasid, ja me teeme ise selle jaoks ka kõvasti tööd. Hea näide on seesama vaenukõne seadus, mis te välja tõite. Prokuratuur kirjutas meile kirja ja pakkus välja lahenduse, kuidas võiks seadus sõnastatud olla, et see oleks täpsem, ja me võtsime seda arvesse, et seadust tõesti paremaks teha. Ma ootan sellist koostööd ka edaspidi.

15:00 Aseesimees Jüri Ratas

Henn Põlluaas, palun!

15:00 Henn Põlluaas

Aitäh! Hea peaminister! Ma loen stenogrammist, mida teilt maksude kohta küsiti ja mida te vastasite. Moonika Helme: "Öelge palun otse välja, kas Reformierakond hakkab ametlikult meil riigis makse tõstma ja tulevadki kinnisvara‑ ja automaks. Ma eeldan, et enne saabuvaid valimisi oleks väga oluline, kui te selle otse välja ütleksite, et inimesed teaksid." Kaja Kallas: "Me oleme kokku leppinud, et maksud ei tõuse, maksud ei muutu. See on lihtne vastus." Martin Helme avaldas selle suhtes kahtlust. See oli pikem jutt, ma ei hakka ette lugema. Teie vastasite: "Kuna te mõistate ainult lihtlauseid, siis kordan üle ja lugege mu huultelt: maksud ei tõuse. Punkt. Kas oli liiga keeruline? Maksud ei tõuse. Punkt." On täiesti selge, et küsimus ja vastus olid otseselt seotud valimistega. Niisiis te valetate. Ja sellel toredal mehel Saksamaal, nagu Hitleri kohta alles ütlesite, oli propagandameister Goebbels, kellele kuulub umbes selline ütlus, et jutus peab olema tõde vaid nii palju, et valed kokku siduda. (Juhataja helistab kella.) Teie jutus pole üldse tõde. Miks te valetate kogu aeg?

15:01 Peaminister Kaja Kallas

Kui te nüüd ise uuesti loete seda teksti, mis te ette lugesite – kui ma ütlesin, et me oleme kokku leppinud, siis huvitav, kelle kohta ma sain 2022. aasta oktoobris rääkida, et me oleme kokku leppinud maksurahu? (Hääled saalis.) Kas see saab olla Eesti 200 ja sotsiaaldemokraatide ja Reformierakonna kohta? (Juhataja helistab kella.) Me ei teadnud, kas Eesti 200 üldse saab valimistel [hea] tulemuse, kas me saame ise sellise tulemuse, et saaksime valitsust moodustada, kellega me saaksime valitsust moodustada ja millised on erinevate erakondade põhimõtted. Kui ma ütlesin, et me oleme kokku leppinud, siis see tähendas, et me olime tol hetkel kokku leppinud Isamaa ja sotsiaaldemokraatidega. Me leppisime kokku maksurahu, selle panime kirja ja sellest lähtusime. Selles valitsuses sellist kokkulepet ei ole, sellepärast et meil on tõesti vaja eelarvet täita.

15:02 Aseesimees Jüri Ratas

Andres Metsoja, palun!

15:02 Andres Metsoja

Aitäh, lugupeetud istungi juhataja! Austatud peaminister! See maksurahu on nüüd lõppenud ja poole miljardi jagu maksumuudatusi, maksutõuse on otsustatud. Pigem ma tahaksin küsida teie käest Riigikontrolli auditi kohta, mis ütleb selgelt, et Eesti jaoks on praegu ilmselt kõige kriitilisem perioodi 2014–2020 Euroopa Liidu struktuurivahendite kiire ja läbimõeldud kasutamine, sest vastasel juhul jääb raha lihtsalt kasutamata. Ja nüüd on aega jälle mööda läinud. Meil on ligikaudu 600 miljonit eurot struktuurivahendeid ehk tegelikult ei suudetud eelmine aasta nii palju isegi ära kasutada. Kuidas on meil sellega läinud? See on tegelikult väga selge võimalus ka enda majanduskeskkonda võimestada, millega meil on vältimatult vaja tegeleda. Kas me saame selle rahakasutusega hakkama ja läheb see ikka õigesse kohta?

15:03 Peaminister Kaja Kallas

Aitäh! See on väga hea küsimus. Ma võin ajaga eksida, see oli vist ilmselt kaks nädalat tagasi, kui meil valitsuses oli arutelu just sellesama teema kohta: struktuurivahendid, Euroopa Liidu vahendid, nende kiire kasutuselevõtmine, millistes ministeeriumites on need alakasutatud ja mille taga see seisab. Käisime terve ringi üle. Leppisime kokku, et kuna seal on väga palju meetmeid, mis on kehtestamata – see on puhas bürokraatia, mis tuleb lihtsalt ära teha –, siis ministrid võtavad selle ette ja augustis tuleme selle juurde tagasi. See probleem, millele te viitate, on väga-väga õige. See oleks jabur, kui me jätaksime need fondid kasutamata. Või veelgi enam, kui me teeksime seda niimoodi vigaselt, et need rahad küsitakse hiljem kuidagi tagasi. Me oleme võtnud selle suure tähelepanu alla, et saada seda kiiremaks ja efektiivsemaks, ning oleme kokku leppinud erinevates sammudes ka valitsuse tasandil.

15:04 Aseesimees Jüri Ratas

Priit Sibul, palun!

15:05 Priit Sibul

Aitäh, austatud istungi juhataja! Hea valitseja! Ma arvan, et seda, mis siin saalis on viimase 15–20 tunni jooksul toimunud, võib võrrelda suhteliselt revolutsioonilise seisuga. Teie kamraadide eestvedamisel oleme me jõudnud sellisesse vasakliberaalsesse nihkesse, et ma ei tea, kas ja kuna on võimalik sellest välja tulla. Minu peamine etteheide on see, et sellest, mis on siin viimastel tundidel ja päevadel toimunud, ei olnud juttu enne valimisi. Ei olnud juttu ka siis, kui te seal televiisoris kahe vanema inimese vahele välja ronisite maailma asju seletama. Ei rääkinud te üldistest tulu- ja käibemaksumäära tõusudest ega käibemaksumäära tõusudest ajakirjandusele või majutusasutustele. Te ei rääkinud ka sellest, mis meid veel ees ootab. Seda ma tahakski teada: äkki te praegu olete valmis ütlema, mis hakkab sügisel eelarvega toimuma. Mis juhtub maamaksuga, automaksuga, plastikpakendimaksuga? Nendest me oleme üht-teist kuulnud, aga mitte lõplikult.

15:06 Peaminister Kaja Kallas

Aitäh! Valimisreklaamis saabki keskenduda ainult ühele asjale, see on vist kolm minutit pikk. Te teate seda ise väga hästi, olles Isamaa peasekretär. Valimisreklaamid keskenduvadki ühele asjale. Nii keskendusid nad teil, keskendusid meil. Kuidas neid tehakse? Kas seal saab kõik ära rääkida? Ei saa. Kas enne valimisi on teada, kellega sa moodustad valitsuse, millised on kokkulepped? Ei ole võimalik teada, seda ei ole võimalik teada. Meil on esindusdemokraatia, kus valitakse inimesi otsustama nende teemade üle. Seda on inimesed ka teinud.

15:06 Aseesimees Jüri Ratas

Helir-Valdor Seeder, palun!

15:06 Helir-Valdor Seeder

Aitäh! Auväärt peaminister! Viimase kümne aasta vaieldamatult parim seadus ja suurim reform, mis on ellu viidud, on pensionireform, millele on kvaliteedimärgi löönud ka Riigikohus. Minu küsimus on järgmine. Te olete väitnud ja väitsite ka täna, et perehüvitiste eelnõu pressiti vähemuse poolt välja eelmises koalitsioonis eelkõige Isamaa initsiatiivil. Võimul püsimise nimel olite te tol ajal valmis kompromissiks ning eelmises Riigikogu koosseisus toetasite perehüvitiste eelnõu. Praeguses valitsuskoalitsioonis te tühistasite selle põhjendusega, et eelmises koalitsioonis nõudis koalitsioonipartner Isamaa seda, aga teie seda ei soovinud. Ja nüüd minu küsimus. Täna te teatasite, et samasooliste abielu seadustamine ei olnud Reformierakonna soov praeguses koalitsioonis, vaid teie partnerite Eesti 200 ja sotside nõudmine, te läksite kompromissile partnerite survel ja nõudmisel. Kas te olete valmis ka samasooliste abielu seadust tagasi pöörama järgmises valitsuskoalitsioonis, kui järgmised partnerid seda soovivad?

15:08 Peaminister Kaja Kallas

Aitäh! Esiteks, Riigikohus ei ole andnud sisulist hinnangut pensionisüsteemi lõhkumisele, vaid nemad hindavad ainult põhiseaduspärasust. Te teate seda väga hästi. Teiseks, ma ütlesin abieluvõrdsuse kohta seda, et ka meie oleme toetanud võrdseid õigusi. Olles kuulanud neid argumente, [saan öelda, et] minu arvates on abieluvõrdsuse [kehtestamine] õige asi. Ei, me ei lähe seda tagasi pöörama.

15:08 Aseesimees Jüri Ratas

Vadim Belobrovtsev, palun!

15:08 Vadim Belobrovtsev

Aitäh! Lugupeetud peaminister! Täna tuli uudis, et Lausanne'i Juhtimise Arendamise Instituut, mis hindab erinevate riikide rahvusvahelist konkurentsivõimet, on avaldanud uued tulemused: Eesti on oma positsioone kaotamas. Eesti Konjunktuuriinstituudi direktor Peeter Raudsepp näiteks sõnas, et hetkel on keeruline öelda midagi positiivset meie majanduse kohta, meil on vaja tõsta fookusesse majandusteemad ja vabaneda arusaamast, et kõik on hästi. Meie konkurentsivõime hakkas kasvama alates aastast 2019, kuid see on hakanud kukkuma aastast 2021, kui me kaotasime neli kohta ja olime 33. kohal, sellel aastal oleme juba 54. kohal. Kas teie arvate, et see, mida uus valitsus praegu makse tõstes teeb, on õige tee, et meie konkurentsivõimet rahvusvahelisel areenil tõsta?

15:09 Peaminister Kaja Kallas

Aitäh! Ma ei ole selle konkreetse indeksiga tutvunud, kuigi ütleks, et 34. kohalt 33-ndale ei ole nii üüratu kukkumine. Aga loomulikult me peame tegelema majanduse konkurentsivõimega, mis on saanud löögi erinevate kriiside, eelkõige sõja tõttu. Kas need maksuteemad on konkreetselt majanduse soodustamiseks? Ei, need on riigieelarve kordategemiseks, mis on toimiva majanduskeskkonna üks alus. On majandusteemad, majandusküsimused ja väga paljud muud teemad, millega me tegeleme, muu hulgas näiteks rohereformid, mis aitaksid majanduse konkurentsivõimet tõsta. Neid reforme on veel, et majandust konkurentsivõimelisemaks muuta, aga mis on oluline praeguses olukorras, on julgeolek, sest ilma julgeolekuta ei ole ka mingist majandusest juttu. Kuna me oleme agressiivse naabri kõrval, siis on selge, et selline sõda meie naabri poolt mõjutab meid rohkem kui neid riike, kellel sellist naabrit ei ole. Sellepärast tulebki teha tööd, et meie julgeolek oleks tagatud. Siis julgevad ka investorid siia investeerida ja majanduse konkurentsivõime samuti tõuseb.

15:10 Aseesimees Jüri Ratas

Siim Pohlak, palun!

15:10 Siim Pohlak

Aitäh, lugupeetud juhataja! Hea peaminister! Ma täpsustan veel eelmist küsimust. Sellelsamal konkurentsivõime hindamise tabelil on ka alamkategooriad: majanduse seisundi edetabelis oleme teie juhtimisel kukkunud kahe aastaga 29. kohalt 54. kohale, mis on täiesti katastroofiline langemine. Siin öeldakse lohutuseks, et ainult Lätil läheb veel halvemini – see on meie ainuke lohutus. Siin on midagi ikka väga valesti. Teiseks, kuulates, kuidas te kogu aeg süüdistate teisi – ütlesite, et homoabielu [seadustamine] polnud teie programmis, see tuli koalitsioonipartnerite survel, ajakirjanduse käibemaksu te ka tõsta ei tahtnud, samuti oli surve kuskilt väljastpoolt ja keegi halb sundis seda tegema –, siis mina ootan küll huviga, millal Eesti 200 koalitsioonist välja visatakse, patud nende kaela nuheldakse ja võetakse uus koalitsioonipartner. Kas teil on see kuupäev ka juba paigas või ei ole?

15:11 Peaminister Kaja Kallas

Aitäh! Ma ei ole kedagi süüdistanud. Ma ei tea, kuidas teie seda kuulete. Ja ma olen uhke selle üle, et me abieluvõrdsuse ära tegime.

15:11 Aseesimees Jüri Ratas

Maria Jufereva-Skuratovski, palun!

15:11 Maria Jufereva-Skuratovski

Austatud istungi juhataja! Lugupeetud peaminister! Küsin hoopis teise valdkonna kohta. Viimasel ajal ma suhtlen päris palju inimestega, kes on läbinud eesti keele kursusi, mis on mõeldud täiskasvanutele. Samuti suhtlen õpetajatega, kes õpetavad nendel kursustel. Tegelikult on seis katastroofiline, sellepärast et keegi ei kontrolli nende kursuste kvaliteeti, mida pakuvad töötukassa ja Integratsiooni Sihtasutus. Sisuliselt me tegeleme eesti keele õpetamise imiteerimisega ja inimesed lihtsalt ei saavuta tulemust. (Juhataja helistab kella.) Kas te olete sellest probleemist teadlik ja kuidas on plaanis seda lahendada?

15:12 Peaminister Kaja Kallas

Aitäh! Väga õige osundus. Eelmine nädal, kui [üritasime] ministritega kokkuhoiukohti ja dubleerimiskohti leida, tuli ka see probleem välja, et meil on üsna mitu kohta, kui ma õigesti mäletan, siis äkki viis kohta, kus tehakse eesti keele kursusi täiskasvanutele. Dubleerimist on palju, aga jah, kontrolli on vähe. Esiteks tuleks need kõik koondada kuidagi ühtse süsteemi alla, kus koolitused toimivad hästi ja inimesed reaalselt saavad keele selgeks, ning kasutada seda kõikjal. Nii et jah, sellest probleemist oleme teadlikud ning haridus‑ ja teadusminister tegeleb sellega muu hulgas. Praegu on need kursused tegelikult ka erinevate ministeeriumite haldusalas, väga paljud erinevad ametid tegelevad sellega. Nii et jah, selle [probleemi] tuvastasime ja sellega tegeleme.

15:13 Aseesimees Jüri Ratas

Ester Karuse, palun!

15:13 Ester Karuse

Aitäh! Ma küsisin enne oma esimeses küsimuses, milline on valitsuse sõnum nendele inimestele, kes teenivad 1200 eurot. Te ütlesite, et inflatsioon on alanemas, aga ma lugesin tänast uudist, kus Eesti Panga värske prognoosi kohaselt toob valitsuse maksutõus Eestile topeltsuure inflatsiooni. Müller selgitas veel, et suurem mõju on käibemaksu tõusul, mis toob kaasa kõrgemad hinnad poodides, ja kõrgemate hindade tõttu on oodata eratarbimise vähenemist. Lisaks ütlesite üheks argumendiks enne, et palgatõusud on suuremad kui Euroopas tervikuna. Ma ise olen ka tegelenud pereettevõtlusega. Kagu-Eesti näitel võiksin ma küll öelda, et ettevõtjal ei ole lihtne palka tõsta, vaatamata sellele, et Eestis on [palgatõusud] suuremad kui Euroopas tervikuna. Aga kuidas siis sellega on? Kas inflatsioon tõuseb, nii nagu ütleb Eesti Panga prognoos, või mitte?

15:14 Peaminister Kaja Kallas

Aitäh! Ma tean, et Eesti Pank tutvustas seda prognoosi täna, aga ma olin siin Riigikogus ja mul ei ole olnud võimalik selle prognoosiga veel tutvuda. Mul on puhtalt need andmed, mis mul olid tänase hommiku seisuga: [inflatsiooni] prognoos on sellel aastal alanemas 9%-le. Meil on prognoosijaid ka erinevaid. Ma olen teiega absoluutselt nõus – ma tean, et ettevõtjal ei ole lihtne palka maksta. Lihtne on teha reeglit, et miinimumpalk on see, aga palju raskem on leida raha, et seda palka maksta. Kui sul on selle palgaga üks inimene tööl, aga pead tõstma kõigi [palka], siis selle tulemus … Tähendab, kui on kaks inimest ja sa pead hoopis ühe inimese palkama. Ma saan sellest absoluutselt aru. Seda tuleb ka silmas pidada, just sellise surve avaldamise puhul olukorras, kus ettevõtjad on need, kes peavad selle raha leidma. Aga ma arvan, et me saame teha selliseid samme, mis muudavad ettevõtete elu ja seeläbi ka inimeste elu kergemaks. Maksuküüru kaotamine tegelikult on üks selliseid – just selleks, et võtta ära see piir, et ei ole mõtet inimeste palka tõsta, kuna liiga palju neile kätte ei jõua.

15:16 Aseesimees Jüri Ratas

Priit Sibul, palun!

15:16 Priit Sibul

Aitäh, hea istungi juhataja! Hea valitseja! Ma ei tea täpselt, mis eelnõust te räägite, aga täna me küll ei menetlenud ühtegi eelnõu, kus oleks räägitud võrdsusest või armastusest, küll aga seadustasime geiabielud. Ma päris täpselt ei saa aru, kui palju saab teie otsuste järjepidevuses või [teie sõnades] kindel olla. Ma mäletan, et möödunud suvel võeti vastu otsus langetada sedasama meediateenuste käibemaksu, mis nüüd tagasi tõsteti. Möödunud suvel me pidasime koalitsioonikõnelusi, kus te tegite ettepaneku, et perehüvitiste süsteemist väljumise [iga] oleks 24 eluaastat. Seadusesse õnneks päris selline jaburdus sisse ei läinud. Nüüd tekkis maksueelnõude arutelude juures üks käibemaksumäär juurde, siis tekkis mingil ootamatul kujul krediidiasutustele uus tulumaksumäär juurde – ja hopsti leitigi raha. Määra vähendati esialgselt 22-lt 18-le, raha saadi 2 miljonit juurde. (Juhataja helistab kella.)

15:17 Peaminister Kaja Kallas

Aitäh! Ma ei saanud päris täpselt aru, mis teie küsimus on, aga abielu on minu teada muidugi seotud armastusega. Vähemalt minul on niimoodi, et ma abiellusin armastusest. See oli teie sissejuhatus. Aga mis puudutab maksumuudatusi – neid maksumuudatusi sai Riigikogu siin arutada tunde ja tunde ning need on ju vastu võetud.

15:17 Aseesimees Jüri Ratas

Andres Metsoja, palun!

15:17 Andres Metsoja

Aitäh, hea juhataja! Austatud peaminister! Tõepoolest, Eesti Panga majandusprognoos [ütleb], et keskmine inflatsiooni määr on selle aasta lõpuks ilmselt 9%. Samal ajal tuuakse välja, et järgmisel aastal oleks see võinud olla 2%, aga nüüd võib maksumuudatuste mõju selle 4%-le viia. Ja tõepoolest, ettevõtjad ütlevad, et ostujõu kahanemine on peamine probleem ja ilmselt püsib see ka järgmisel aastal. Siia puntrasse lisandub ilmselt täiendavalt regionaalpoliitiline mure, kui me vaatame põllumeeste olukorda. Täna andis Keskerakond ka ühe arupärimise juba üle – ilmselt küsitakse varem või hiljem sekkumist ja toetamist, sest kuumalaine teeb oma [töö] ja ilmselt avaldub El Niño mõju sellel aastal kõige rohkem just nimelt kliimamuutuste kontekstis. Kas valitsus on juba arutanud võimalikku sekkumist ja toetamist? Toidutootmine on Eestile ülitähtis ja tegelikult mõjutab see ostukorvi.

15:18 Peaminister Kaja Kallas

Aitäh! Jah, kõik need asjad on omavahel seotud. Kui me räägime toetustest – need ei tule kuskilt mujalt kui maksumaksja taskust. Selles mõttes peaks igasuguste toetuste tõstmise kõrval alati olema ka teine võrrand. Aga ei, hetkel me ei ole veel arutanud täiendavat toetust põllumajandusele.

15:19 Aseesimees Jüri Ratas

Helir-Valdor Seeder, palun!

15:19 Helir-Valdor Seeder

Aitäh! Auväärt peaminister! Räägite, mis te räägite, aga nii palju valet ja vassimist kui viimaste valimiste ajal Reformierakonna poolt pole mitte kunagi valimistel Eesti Vabariigis varem olnud. Rahalise seisu teadmine ei tulnud teile üleöö niimoodi, et märtsi alguses te ei teadnud – te olite peaminister ja teie erakonnast oli ka rahandusminister – ja märtsi lõpus juba ootamatult teadsite, milline on rahaline seis. Tuli kehtestada uued maksud, [makse] tõsta, peretoetused kaotada ja nii edasi. See on kõik vale ja vassimine. Ja nüüd te olete massiliselt usaldusega sidunud erinevaid eelnõusid, ka jällegi rekordiliselt palju. Öelge, kustmaalt see piir läheb, et muudatusettepanekuid oleks mõistlik arv – et te ei loeks seda obstruktsiooniks. Kas 260 muudatusettepanekut [Vabariigi] Valitsuse seaduse eelnõu kohta on liiga palju? See on 2,5 muudatust Riigikogu liikme kohta ehk 40 või rohkem fraktsiooni kohta. Kas see on 100 või 140? Kui vähe peab muudatusettepanekuid esitama, et te võtaksite neid sisulistena?

15:20 Peaminister Kaja Kallas

Aitäh! Me ei seo [eelnõusid] usaldusega siis, kui obstruktsiooni ei tehta. Need arvutused on seotud asja menetlemisega. Me oleme väga täpselt jälginud, mis siin Riigikogus toimub. Kui on ikkagi tunde ja tunde protseduurilisi küsimusi, kõik kõned, iga hääletuse eel pausi võtmine, siis lihtsalt ei ole võimalik menetleda [Vabariigi] Valitsuse seaduse eelnõu nii – meil on seda seadust vaja, et saaksime tööd alustada –, et me jõuaks selle ära menetleda 1. juuliks. Lihtsalt ei ole võimalik. Neid eelnõusid, mille puhul on see kõik olnud mõistlik, oleme saanud ju menetleda nii, nagu nad on olnud. Aga jah, sisu loeb. Kui te teete 260 sisulist ettepanekut, siis ei ole see mingi probleem, aga kui te võtate vaheaegu ja ise ütlete, et need on obstruktsiooni [eesmärgil] võetud, siis meil ei jää muud üle kui [eelnõusid] usaldusega siduda.

15:21 Aseesimees Jüri Ratas

Mart Helme, palun!

15:21 Mart Helme

Aitäh, härra eesistuja! Lugupeetud proua Kallas! Teile on see tõenäoliselt üllatus, aga mina ei ühinenud teie umbusaldajatega. Väga lihtsal põhjusel: pärast usaldusega seotud seitsme eelnõu läbisurumist tundus mulle, et ekstra umbusalduse sisseandmine on lihtsalt absurdne. Seetõttu ma ei ühinenud, allkirja ei andnud, aga ma jälgisin kõike ekraani vahendusel. Ma pean ütlema, et teie ülbus ja häbematus on ikka maailmaklassis. See, kuidas te inimestele nähvate, kui halvasti te ütlete, kui üleolev te olete, on ennekuulmatu. Ma esitan teile lihtsa küsimuse. Kas te annate endale aru, et opositsiooni selja taga on umbes pool Eesti elektoraadist? Ka meil on mandaat, ka meil on toetajad, ka meie toetajad ootavad midagi. Palun tõmmake tagasi ja andke endale aru, et see ei ole teie riik ja kõik inimesed ei toeta teid. Kas te saite aru?

15:22 Peaminister Kaja Kallas

Aitäh! Esimest korda ma olen teiega nõus: umbusaldus on pärast seda kõike tõesti absurdne. Ja ma tean väga hästi, mis on meie erakonna toetus ja et see ei ole kõigi Eesti inimeste toetus. Minu meelest ongi positiivne, et Eestis on selline poliitiline süsteem: Riigikogus on kuus erakonda ja kõigil on oma elektoraat, oma toetajad. Selleks, et panna kokku valitsus, pead tegema kompromisse. See tähendab seda, et sa ei saa üks ühele suruda läbi oma programmi, vaid sa pead teistega arvestama. Minu meelest on see positiivne ja ma loodan, et see nii ka jääb.

15:23 Aseesimees Jüri Ratas

Urmas Reinsalu, palun!

15:23 Urmas Reinsalu

Proua peaminister! Te ütlesite, et see umbusaldusavaldus on absurdne …

15:23 Peaminister Kaja Kallas

Ei, ma olin nõus Helmega.

15:23 Urmas Reinsalu

(Juhataja helistab kella.) … ja hoiatasite parlamenti, et seda ei tohiks teha. Ma ei ole teiega mitte mingil juhul nõus. Ma arvan, et teie vasakliberaalne poliitiline projekt, mida te kahe vasallerakonna abil praegu ellu viite – selle oluline element on tegelikkuses lõpetada kahekõne Eesti ühiskonnaga. Ma jälgin seda väga murelikult. See ei ole omane kaasaegsele, küpsele Põhjala demokraatiale. Näiteks ettevõtjatega sisuliselt loetud tundide jooksul kooskõlastamine: Kaubandus-tööstuskoja president ütleb, et teda ei võeta Rahandusministeeriumis vastugi. Te ähvardate ajakirjanikke ja väljaandeid, ütlete, et nad on opositsiooni poolel – paneme neile peale täiendava maksukoormuse. Kodanikele te ütlete, et makske makse, sellepärast et valimistel on tagajärjed. Ettevõtjatele ütlete, et kui te ei suuda täiendavaid makse maksta, on ärimudel vale. (Juhataja helistab kella.) Kui kirikute nõukogu ütleb, et nad ei toeta samasooliste abielu, siis saadetakse koostöönõukogu laiali. (Juhataja helistab kella.) Miks te olete …

15:24 Aseesimees Jüri Ratas

Hea küsija, teie aeg! Palun vastata.

15:24 Urmas Reinsalu

… poliitiliselt katkestanud kahekõne Eesti ühiskonnaga?

15:24 Peaminister Kaja Kallas

Esiteks ärge pange mulle suhu sõnu, mida ma pole öelnud. Ma pole kedagi ähvardanud. Teid kuulates tekib lihtsalt küsimus, mis on hullem, kas vasall, kloun või tühikargaja. Seda ütles teie kohta Mart Helme. Vasall ütlesite praegu teie teiste kohta. Ma ei tea, minu meelest on siin kindlasti kaalumise kohti.

15:25 Aseesimees Jüri Ratas

Austatud peaminister, teile on veel küsimusi. Urmas Reinsalu, palun!

15:25 Urmas Reinsalu

Ma ei saanud vastust, proua peaminister. Ma küsin teilt selgelt: miks te olete katkestanud kahekõne Eesti ühiskonnaga, ettevõtlusorganisatsioonidega, ajakirjandusega? Miks te olete valitsuse ja kirikute koostöönõukogu laiali saatnud? Ja nõnda edasi ja nõnda edasi. Mu küsimus selles kontekstis, kui me vaatame … Ma ei aktsepteeri teie valitsuse poliitilist stiili, ammugi veel seda retoorikat. Siin on väga palju kõlanud sõna "valetamine". Aga ma ei aktsepteeri ka seda, et teie valitsusel puudub sisuliste Eesti probleemidega tegelemise agenda. Majanduskasv. Mu küsimus on väga lihtne ka julgeoleku teemal. Avalikkuse ette on jõudnud teadmine, et tegelikult on valitsus kümneaastase arengukava koostamisel lükanud tagasi suured elemendid, mis puudutasid Kaitseväe juhataja sõjalist nõuannet. Millised elemendid Kaitseväe juhataja nõuandest jättis valitsus kümneaastase uue riigikaitse arengukava tegemisel arvestamata?

15:26 Peaminister Kaja Kallas

Esiteks ei ole ma katkestanud kahekõnet huvirühmadega. Me oleme olnud valitsuses kuskil 60 päeva, vist natukene rohkem, ja tõesti oleme kiires korras kohtunud nii palju kui võimalik ja kohtume ka edaspidi. Ei ole [kahekõnet] kuidagi katkestanud. Ja teiseks ei ole jätnud ühtegi nõuannet ausalt öeldes kuidagi kasutamata, vastupidi. Ma lihtsalt tuletan meelde, et kui oli 19. jaanuar 2022 ehk kuu aega enne sõja algust Ukrainas, siis ma palusin Riigikogult võimalust tulla siia ette rääkima julgeolekupoliitilisest olukorrast. Kaitseminister oli ka, et rääkida otsustest, mis me oleme teinud. Ma mäletan neid süüdistusi, et ma olen tegemas neid otsuseid sellepärast, et juhtida tähelepanu millelegi muule. Kaitseministril ei lastud üldse sõna võtta, siin käis selline komejant. Aga tegelikkuses ma ei saa teile seda ette heita, kuna te ei teadnud kõike, mida meie teadsime. Mina olen küll lähtunud nendest nõuannetest, võtnud neid arvesse ja teinud ka kiiresti otsuseid, isegi kui see saab esialgu suurt kriitikat siin Riigikogus.

15:27 Aseesimees Jüri Ratas

Urmas Reinsalu, palun, protseduuriline küsimus!

15:27 Urmas Reinsalu

Ma ei tea, kas parlamendi eksitamine või teadmatus on praegu hullem sellest, mida proua peaminister ütleb. Aga siiski, härra asespiiker, mu küsimus on teile, et kas te olete sellest informatsioonist teadlik. Te võite kinnitada minu allika paikapidavust. Nimelt, ma loen lihtsalt ette pealkirja, ma ei hakkagi võimearenduse ettepanekutesse laskuma. Mait Otsa 16. juuni uudises on selgelt öeldud, et Heremi Kaitseväe tugevdamise soovidest jäid välja tankipataljon ja jälgimisvõimed. Ja see on ainult üks osundus sellele. Kas me võime, austatud istungi juhataja, usaldada rohkem avalik-õiguslikku ringhäälingut või proua peaministrit, kes ütleb, et sõjalisest nõuandest ei ole midagi välja jäänud? Kumba allikat me peame uskuma selles valetamise, tõe moonutamise, suitsu ja peeglite olukorras, mille valitsus on loonud, niisuguses küsimuses, mis puudutab rahvuslikku julgeolekut? Paluksin selget jah- või ei-vastust.

15:28 Aseesimees Jüri Ratas

Aitäh! See ei ole protseduuriline küsimus, kus anda sellele hinnang. Tanel Kiik, palun!

15:28 Tanel Kiik

Austatud Riigikogu aseesimees! Hea peaminister! Mind natuke hämmastas teie varasem vastus mu küsimusele tehtud vigade kohta. Selle kahe ja poole aasta jooksul, kui te olete peaminister olnud, olete te raha ära võtnud Eesti ajaloo suurimalt tervishoiuprojektilt, Tallinna Haiglalt, te olete laiali saatnud kaks valitsust – ühe Keskerakonnaga, teise Isamaa ja sotsiaaldemokraatidega –, teie keskmine valitsus püsib kuskil napilt aasta. Te olete läbi surunud laiaulatusliku maksupaketi, mis suurendab ühiskondlikku ebavõrdsust ja halvendab kindlasti meie ettevõtluskeskkonda. Te olete eiranud erinevaid energiakriise ja siis väga suurte läbirääkimiste tulemusena mõnevõrra nõustunud toetusmeetmetega keset kriise. Te olete sidunud kokku 17 eelnõu usaldushääletusega, kuna muul viisil ei suutnud te opositsiooniga kompromisse leida. Te ütlete, et teie suurim viga on olnud keset rahvastikukriisi peretoetuste tõstmine. Kas te olete tõesti kindel, et see on see viga, mille saab välja tuua selle kahe ja poole aasta kohta, ja kõik muu on tehtud õigesti?

15:29 Peaminister Kaja Kallas

Aitäh! Ma olen siin teie ees, kuna teie tahate mind umbusaldada. Mulle tundub, et teie roll on välja tuua kõik minu vead, ja te teete seda hästi, aga meil kõigil juhtub. Me mäletame ju ka seda Tervise[ameti] lao kobarkäki teemat: vaktsineerimise ja vaktsiinide teemat, vaktsiinilao teemasid. Me mäletame neid asju ka, aga kõigil juhtub ja antakse andeks.

15:30 Aseesimees Jüri Ratas

Tõnis Lukas, palun!

15:30 Tõnis Lukas

Aitäh, juhataja! Lugupeetud peaminister! On vähe eeldusi arvata, et te teate täna seda, mida te teete homme. Ma küsin teie arvamust Signe Riisalo siin ja ka ajakirjanduses selgelt väljendatud seisukoha kohta, et järgmine samm on anda õigus neile, kes tunnevad ennast olevat teist sugu ja taotlevad uut isikukoodi, et neid määratletaks ametlikult teisesoolisena, näiteks naist mehena ja meest naisena – anda neile õigus seda omatahtsi teha, ilma et üldse kuulataks ära arstliku komisjoni seisukoht, arvamused või ettepanekud, juhul kui ei soovita operatsiooni. Kas selline soo muutmine omal algatusel igal hetkel peaks olema ühiskonna järgmine samm, mida astuda?

15:31 Peaminister Kaja Kallas

Aitäh! Me ei ole seda arutanud.

15:31 Aseesimees Jüri Ratas

Austatud peaminister! Ma tänan teid teie ettekande ja vastuste eest! Rohkem küsimusi ei ole. Aitäh! 

Nüüd avan läbirääkimised ja esimesena saab sõna selle fraktsiooni esindaja, kelle liikmed on umbusalduse avaldamise algatajateks. Ma palun Riigikogu kõnetooli Eesti Keskerakonna fraktsiooni esindaja Andrei Korobeiniku.

15:32 Andrei Korobeinik

Suur tänu võimaluse eest! Austatud kolleegid! Hea Kaja! Oma kõnes sa ütlesid, et Eesti eelarves on suur auk. Tõepoolest, nii on. Aga kuidas see tekkis? 500 miljonit aastas on mõeldud rikaste inimeste maksusoodustustele. See on teadlik valik. See ei ole niisama tekkinud, vaid see on koalitsiooni teadlik valik. Lisaks mainisid sa, et Reformierakond on enne valimisi rääkinud sellest, et eelarve on kehvas seisus. See pole minu arvates päris nii. Ma mäletan, kuidas toonane rahandusminister Annely Akkermann ütles, et eelarve on parimas korras ja ta on valmis mürki võtma, et seal on Reformierakonna valimislubaduste täitmiseks piisavalt raha. Annelyt ei ole siin saalis – ma loodan, et tema tervis on paremas korras –, aga nüüd me näeme, et raha siiski polnud. Selleks, et leida pool miljardit, tõuseb käibemaks, tõuseb tulumaks ja nii edasi.

Umbusaldusavalduse tekstis on süüdistus, et meie, opositsioonierakonnad, leiame, et sa pole küsinud ega saanud mandaati selleks, et maksureformi ellu viia. See on üks pool. Teine probleem on selles, mille jaoks on see maksureform mõeldud. Ka Andrus Ansipi valitsus ei olnud ju saanud mandaati maksureformi elluviimiseks, aga siis oli tegemist kriisiga ja käibemaksu tõus oli mõeldud selleks, et kriisist välja tulla. Mis juhtub aga praegu? Värskes Eesti Panga raportis me näeme, et kavandatav maksureform kiirendab inflatsiooni kaks korda, varastab Eesti SKP‑st järgmisel aastal 0,4%. Head kolleegid on siin küsinud ka värske raporti kohta, mis näitab, et meie majanduse seisund halvenes viimase aastaga märgatavalt – oleme kukkunud 33. kohalt 54-ndale.

Eesti on viimastel aastatel ehitanud võrdsemat ühiskonda. Me oleme tõstnud erakorraliselt pensione, lastetoetused on kasvanud ja koos suure tulumaksuvaba miinimumi tõusuga on vaesematele inimestele jäänud rohkem raha kätte. Nüüd me võtame kolme kuuga – kolme kuuga! –  kõik ära. Ka rahandusminister Mart Võrklaev tunnistas, et ebavõrdsus kasvab ja selle reformi mõjul hinnad tõusevad. See on jällegi teadlik valik. Käibemaksu kasvuga kaotavad just need inimesed, kes teenivad kõige vähem. Nemad kulutavad toidule suurema osa oma sissetulekust ja järgmise aasta inflatsioon on selle tulemusel kaks korda suurem, kui ta oleks võinud olla. Tulumaksuvaba [miinimumi] tõus jätab peaministrile 1000 eurot aastas rohkem kätte. Ja inimene, näiteks lasteaiakasvataja, kes teenib 1200 eurot, kaotab raha – ta kaotab neli eurot aastas. Hotellide käibemaksu tõusuga hävitame me tervet sektorit. Näiteks Lõuna-Eesti hotellid ei suuda suure tõenäosusega Lätiga konkureerida ja paljud panevad uksed kinni. Lasterikaste perede toetuse kärpimisega me saadame väga vale signaali riigi poolt. See on otsus, mis on vastu võetud …

Võtaks aega juurde ka.

15:36 Aseesimees Jüri Ratas

Palun, kolm minutit!

15:36 Andrei Korobeinik

Otsus, mis on vastu võetud eelmise parlamendi poolt sisuliselt ühehäälselt, ja me näitame, et inimene ei saa arvestada sellega, et riik ei vea teda alt.

Sa mainisid, et eelmine istung oli väga pikk ja me saime sisulist debatti pidada. See kestis natuke üle ühe ööpäeva. Seitsme seaduse peale läks siis umbes 30 tundi – see ongi see parlamentaarne debatt, mis sinu arvates on piisav. Kui opositsioon taotleb põhjalikumat arutelu, siis tulevad võrdlused Putiniga, Hitleriga, KGB‑ga, klounid käisid läbi. Ma tahan tähelepanu juhtida asjaolule, et ei Hitler ega Putin ei olnud opositsioonisaadikud, nad tulid võimule koalitsioonis. Hitleri puhul näiteks oli valimistulemus 33%. Kuidas ta sai Saksamaa juhiks, kellel ei ole opositsiooni? Ta naeruvääristas opositsiooni, ta süüdistas neid selles, mida nad pole teinud, ta kirjutas seadused ümber. Ja ma väga loodan, et Eesti riiklikud institutsioonid on piisavalt võimekad, et sellist asja meil ei juhtuks.

Ma panin umbusaldusavaldusele allkirja hea meelega, aga mu sisetunne ütleb, et see võib-olla täna ei pruugi läbi minna. Sellisel juhul ma väga loodan, et ka sina jagad minu usku Eesti demokraatiasse ja ka sina arvad, et põhjalikumast parlamentaarsest debatist võidavad kõik – võidab opositsioon, võidab koalitsioon ja võidab ka Eesti rahvas. Aitäh!

15:38 Aseesimees Jüri Ratas

Aitäh! Palun nüüd Riigikogu kõnetooli Isamaa fraktsiooni esindaja Urmas Reinsalu. Palun!

15:39 Urmas Reinsalu

Palun ka lisaaega.

15:39 Aseesimees Jüri Ratas

Palun, kaheksa minutit!

15:39 Urmas Reinsalu

Proua peaminister! Armas Eesti rahvas! Miks andis Isamaa koos [teiste] opositsioonierakondadega eile selle umbusaldusavalduse üle? Proua peaminister nimetas seda naeruväärseks, et parlamendi opositsioon julgeb avaldada umbusaldust peaministrile, valitsusele. Tegelikult on see opositsiooni parlamentaarne tööriist, et anda hääl. Jah, Isamaa mõttes tuleb anda hääl nendele Eesti inimestele, kes tunnevad ennast nõutult ja murelikult, sest nad ei ole tegelikult valinud seda poliitikat, mida on see vasakliberaalne valitsus asunud ellu viima. 

Väga palju on nende valimiste järel kõneletud valetamisest. Eriti on seda esile toonud sõltumatu Eesti ajakirjandus, kelle suhtes ei ole kriitika olnud peaministrile sugugi mitte võõras. Kriitika on realiseerunud ähvarduseks ja ka karistuseks täiendavate maksutõusude näol. Miks on see sümptomaatiline valetamise süüdistus sellele valitsusele? Väga lihtne: ellu viiakse poliitikat, mida eitati enne valimisi. Nii suruti eile pretsedenditu usaldushääletuste kompleksiga läbi süstemaatiline maksutõusude kaskaad. See hävitab Eesti maksukeskkonna usaldusväärsuse. See toob Eestis maksurahu asemel kaasa maksusõja. Selle all kannatavad esiteks tavalised Eesti tööinimesed, Eesti pered, kelle toimetulek tegelikult halveneb, ja üldine riigi inflatsiooniline surve hakkab järgmise aasta 1. jaanuarist kasvama, nagu ka Eesti Panga analüüs näitab. Lisaks halvendab see Eesti ettevõtete konkurentsivõimet, tõstes eriti just tööjõumakse ja dividendide makse. Selgelt ja süstemaatiliselt kahjustatakse Eesti investeerimiskeskkonda. Millega peaks praeguses olukorras valitsus tegelema? Peaks tegelema sisuliste Eesti arengu probleemide sõlmküsimustega. Ma andsin ka heatahtlikult proua peaministrile [võimaluse] – proua peaminister vaatab oma asju – tegelikult vastata valitsuse sisulise poliitika kohta. Ma küsisin, miks ei ole valitsusel nägemust majanduskasvu kohta. Tegelikkuses võimendab maksutõusude poliitika vastupidi majanduslangust. 

Ma küsisin julgeoleku kohta. Julgeoleku kohta ei ole tegelikult sellel umbusaldusavaldusel osundust olnud, kuna selle teksti koostamise ajal ei olnud minu käsutuses seda informatsiooni, mis sai mulle kättesaadavaks 16. juunil rahvusringhäälingult. Ma küsisin selle kohta proua peaministrilt loetud minutid tagasi, mida tähendab teatud võimete väljajätmine riigikaitse arengukava kümneaastasest perspektiivist, vaatamata sellele, et Kaitseväe juhataja on seda oma sõjalise nõuande alusel tarvilikuks pidanud. Ma ei saanud sellele vastust, peaminister eitas seda. Selle teemaga tuleb tegelikult hakata täiendavalt tegelema. 

Kolmas küsimus, mis on väga põhimõtteline, on valitsuse poliitika puudumine. Me ei näe, et see valitsus tegeleks sisuliste Eesti arengu küsimustega. Ta tegeleb kõrvalisega, või hoopis vastupidi, olukorda halvendavate sammudega. Teine küsimus on valitsuse poliitiline stiil ehk käekiri: see ei ole niisuguses demokraatliku riigi küpses poliitilises keskkonnas vastuvõetav stiil. Millele ma tähelepanu juhin? Ma juhin tähelepanu sellele, et peaminister küll kinnitas minu küsimusele vastates, et kõneldakse kõigiga nii palju, kui on võimalik – peaminister vaatab oma asju praegu –, aga tegelikkuses on tõsiasjad paraku teised. Kaubandus-tööstuskoja president osundas sellele, et Eesti ettevõtlusringkond ei ole kahe kuu jooksul pääsenud tema majesteedi ehk rahandusministri juurde. Näete, ei võta vastu, pole aega. Sisulise analüüsita oluliste eelnõude kooskõlastusele anti aega 72 tundi – kui me räägime majandus- ja maksukeskkonda muutvatest eelnõudest. Tegelikult isegi mitte ei imiteeritud kaasamist. Need esitati ühe puntrana, kobarana, ja ainult opositsiooni surve võimaldas need [üksteisest] lahti haakida. See oli taktikaline menetluslik muudatus. Huvirühmade sildistamine, ajakirjanduse pidev süüdistamine ning ajakirjanduse peale valetamine. Igaüks nendest süüdistustest eraldi võetuna, pean tunnistama, kui me räägime poliitika sisust – aga me räägime poliitika stiilist –, oleks täiesti kvalifitseeritav eraldi umbusaldusavalduseks. Selles mõttes tuleb ausalt öelda, proua peaminister, et kui praegu ühte küsimust eraldi võetuna välja tuua – nii teie poliitilises retoorikas, teie poliitilises stiilis, aga ka viljelevates poliitilistes otsustes –, siis see moodustaks terve kobara probleeme, mille puhul tuleb tunnistada, et meil, Isamaal on raske seda valitsust usaldada. 

Loomulikult anname me aru, et see umbusaldusavaldus ei päädi selle valitsuse kukkumisega. Ma kordan veel kord, et see umbusaldusavaldus, see parlamentaarne protest, mida parlamendi kodukord meile opositsiooniparteina ette näeb, on mõeldud selleks, et anda hääl nendele Eesti inimestele, kes ei ole rahul sellise poliitikaga, mida siit saalist enamushääletuse teerullimeetodil viljeletakse. Te sooviksite loomulikult, et Eesti oleks hääletus olekus, et ettevõtjad vaikiksid ja maksaksid täiendavaid makse. Et inimesed oleksid vait, et opositsioon oleks vait ega organiseeriks teile, nagu te ise ütlesite, naeruväärseid umbusaldusavaldusi. Aga me ei ole vait. Isamaa ei tagane. Me seisame nende poliitiliste seisukohtade eest, mida me peame mõistlikeks, ja me seisame ka Eesti poliitilise kultuuri eest. Tunnistan ausalt, mulle ei meeldi see vastandumine, mis on siin saalis loetud nädalate ja kuude jooksul välja kujunenud. Me näeme, et vastandumine on tegelikult üha eskaleeruvas faasis. Me pakkusime välja – 12. mail, ma tuletan meelde, üle kuu aja tagasi – ühe kompromisslahenduse, kuidas seda vastasseisu süvendavat lõhet ületada. Mäletate? Üle kuu aja tagasi, 12. mail. On üks ja sama maja, kus inimesed, tähtsad isikud käivad ringi, aga näete, omavahel ei suhtle. Vastust ei ole me saanud ei proua peaministrilt ega üheltki valitsuskoalitsiooni esindajalt. 

Kokku võttes, me ei kavatse lubada hääletut olekut Eestis ja niisuguse jõuga ennast peale suruvale, erimeelsusi puruks pressivale poliitikale alistumist. Me kavatseme selgelt välja öelda, et selle valitsuse poliitiline käekiri on vastuvõetamatu. Ma kutsun siit puldist üles oluliselt, põhimõtteliselt muutma suhestumist Eesti ühiskonda ja taastama kahekõnet Eesti ühiskonnaga. Meil on väga palju keskseid probleeme, millega on Eesti riik ja Eesti rahvas silmitsi ja millega me peame tegelema. Kultuurisõdade siia importimine, vastandumise ülesehitamine ja sellise retoorika kasutamine, et parlamendi opositsioon on Putini Venemaa või Hitleri Saksamaa inimsusvastase ideoloogia käsilased – andke andeks, te ju saate suurepäraselt aru, et see on tegelikult retoorika paradigma, mille pinnalt on võimatu ehitada dialoogi, sest need inimesed ei peaks siis istuma mitte parlamendisaalis, vaid peaksid õigusega olema inimsusvastaste kuritegude kaasosalistena hoopis vanglas. (Juhataja helistab kella.) Ma kutsun teid, proua peaminister, muutma isiklikku suhtumist. Ma kutsun teid muutma selle valitsuse poliitika stiili, ja mis kõige olulisem …

15:47 Aseesimees Jüri Ratas

Hea esineja, teie aeg!

15:47 Urmas Reinsalu

… me peame tegelema sisuliste küsimustega. See valitsus peab hakkama tegelema ka Eesti elu sisuliste ja praktiliste küsimustega.

15:47 Aseesimees Jüri Ratas

Hea esineja, teie aeg. Aitäh!

15:47 Urmas Reinsalu

Selle valitsuse aeg, härra asespiiker, peab läbi saama, see on minu sõnum. Mitte miski muu. 

15:47 Aseesimees Jüri Ratas

Protseduuriline küsimus, Henn Põlluaas, palun!

15:47 Henn Põlluaas

Aitäh, austatud Riigikogu aseesimees! Ma tungivalt palun teil teha proua peaministrile märkus selle tõttu, vaadake, mis ta praegugi teeb. Kogu Urmas Reinsalu kõne ajal, kõik need lugematud korrad, kui Urmas Reinsalu pöördus peaministri poole, tema näppis lihtsalt telefoni. Ma ei tea, mis ta seal teeb, kas mängib või ... Ta absoluutselt ei pööra tähelepanu Riigikogule, Riigikogu liikme sõnadele. See on ülim lugupidamatuse väljendus ja äärmiselt ebaviisakas käitumine. Palun tehke peaministrile märkus, et nii ei ole sobilik, nii ei tohi Riigikogus käituda.

15:48 Aseesimees Jüri Ratas

Aitäh! Ma palun nüüd Riigikogu kõnetooli Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsiooni esindaja Henn Põlluaasa. Hea Urmas Reinsalu, ma tänan teid! (Urmas Reinsalu kõneleb kohalt.) Aitäh!

15:48 Henn Põlluaas

Palun lisaaega!

15:48 Aseesimees Jüri Ratas

Palun, kaheksa minutit.

15:48 Henn Põlluaas

Austatud Riigikogu aseesimees! Hea peaminister! Head kolleegid! Ma loodan, et mina ehk saan mingisugustki tähelepanu peaministrilt. Nüüd on tal jälle selline naeratus näol, aga peaministri nägu on siiski oluliselt tõsisem kui siia tulles ja esinedes oma kõnega, milles ei olnud absoluutselt vähimatki arusaama, miks ta siin on. 

Ta pidas pika kõne, milles süüdistas üliarrogantselt opositsiooni ja opositsiooni liikmeid igasuguses kompromisside mittepakkumises ja mitteotsimises ning valetas jätkuvalt kõikvõimalikel teemadel. Räägime kas või väidetest, justkui inimeste ostujõud kasvaks peale selliseid hirmsaid maksutõuse, kuidas inflatsioon väheneb ja nii edasi. Ta väitis kummalisi asju ja lisaks kõigele lõpus ähvardas, et kui opositsioon kavatseb sügisel veel koalitsioonile mittesobivalt käituda, siis topivad nad meil jälle suu kinni ja teevad need usaldushääletused. Aga tasapisi hakkas peaminister nende küsimuste jooksul aru saama, kus ta on. Sellest oli tingitud ka minu küsimus, et kas te saate aru, et teie vastu on esitatud umbusaldusavaldus valeliku poliitika, ebaväärika sõnakasutuse ja parlamendi tasalülitamise tõttu. Ei saanud ilmselt tõesti, aga ma loodan, et nüüd lõpuks … Näete, jälle näpib telefoni, selle asemel et teha tööd, kuulata saadikute juttu, mida on meil talle öelda ja mida on meil talle ette heita. See ei huvita teda ja see arrogants on täiesti olemuslik. 

Teie valetajate koalitsioon ja valetajate valitsuse valetaja peaminister, te armastate ju süüdistada opositsiooni selles, et meie tekitame mingisugust vastasseisu ja me ei ole koostöövalmid ja nii edasi, takistame teie tööd. Aga meenutage selle kevadistungjärgu esimest istungit, kui meile tuli peale valitsuse moodustamist tänane peaminister siia saali kõnet pidama. Mis ta ütles? Kui nägu ei meeldi, vaadake peeglisse. Kui te kavatsete suu lahti teha ja mitte olla kõigega nõus ning mitte käituda nii, nagu meie soovime, siis topimegi teil suu kinni. Ei mingit obstruktsiooni, [anname] kohe usaldushääletusega eelnõud sisse. Sellega ju tekitati kohe algusest peale konflikt. See ei ole opositsiooni süü, see on valetajate koalitsiooni süü. Siis imestate, miks meie ei ole alati kõigega nõus. Loomulikult ei ole kõigega nõus, eriti sellisel juhul, kui tõepoolest sõidetakse Eesti rahvast ja riigist lihtsalt üle oma mingisuguste totrate valimislubaduste tõttu ning hävitatakse Eesti riigi ja rahva heaolu ning majanduslik kasv. 

Kahjuks see valetamine muudkui jätkub ja jätkub. Alles mõni hetk tagasi teatas Kaja Kallas, kuidas me saime siin mitmeid-mitmeid tunde arutada, rohkem kui terve ööpäeva pidada diskussiooni maksutõusude üle. Kuulge, andke andeks, kas seda nimetatakse diskussiooniks, kui ainult opositsioonisaadikud räägivad ja koalitsiooni pole kuskil? Koalitsioon tuleb lihtsalt teerulliga üle sõitma ja nupule vajutama. Aja jooksul on Eestis tehtud 18 usaldushääletust, 18 eelnõu on nii vastu võetud. Nendest on 17 Reformierakonna poolt ja 14 Kaja Kallase valitsuste poolt. Kas te peate seda normaalseks? See on täiesti hullumeelne. See tähendab seda, et lihtsalt sõidetakse üle mitte ainult opositsioonist, aga ka parlamentarismist, demokraatiast. See on diktatuuri kehtestamine. Kui me vaatame kõiki neid asju, mille nimel seda tehakse ja mida läbi surutakse, siis selle valitsuse lipukiri on täiesti selge neomarksistlik vasakliberalism. 

Tuleme veel tagasi valetamiste juurde. Lugesin ette stenogrammist, mida Kaja Kallas ütles maksutõusude kohta. Küsiti konkreetselt, kas Reformierakond kavatseb tõsta makse, [paluti] seda kohe enne valimisi öelda. Kaja Kallas ei suuda uskuda isegi seda, mis ta ise on öelnud, ikka hakkab valetama ja vassima. See on täiesti patoloogiline. Andke andeks, aga ma ei imesta, et ajakirjandus on pannud koalitsioonile ja valitsusele sellise valetajate koalitsiooni ja valetajate valitsuse nimetuse, sest tõde ei kuule siit ka mitte vägisi. 

Kui me vaatame seda, mis te siin läbi surusite – see on täiesti pretsedenditu. Kõik need maksutõusud: tulumaksu ja käibemaksu [tõus], aktsiisitõusud ja nii edasi, mitte ühelgi eelnõul ei olnud mõjuanalüüsi, mitte ühegagi ei käinud kaasas põhjalikku dialoogi, arutelu ega kaasamist. Kõik need maksumäärad võeti lihtsalt … Ma ei tea, istute valitsuses hommikuti kohvitassi taga ja võtate laest suvaliselt mingeid numbreid. See on lihtsalt uskumatu, mis toimub. Aga te olete õnnelikud sellepärast, et saite jälle opositsioonist üle rullida, saite jälle valitseda. Ma saan aru, et Reformierakonnale loomulikult meeldib, kui neil on niivõrd tore Eesti 200, kes on alati kõigega nõus. Paistab, et sotsid on täpselt samasugused. Loomulikult sobib see olukord neile, loomulikult see toob naeru näole, aga Eesti riigile ja rahvale, parlamentarismile mõjub see täiesti hukutavalt. Ma oleks lootnud, et kui esitatakse selliseid süüdistusi, siis peaminister otsib lepitust, püüab selgitada ja vabandada, aga selle asemel hüpatakse lihtsalt arrogantselt jälle opositsioonile kaela – vaadake, mis te ise teete. Ja vaadake nüüd! Ma ei tea, kas ta kuulis poolt sõnagi kõigest sellest, millest ma rääkisin. Teda lihtsalt ei huvita. Aga meid ei huvita selline valitsus.

15:57 Aseesimees Jüri Ratas

Hea ettekandja, teie aeg!

15:57 Henn Põlluaas

Selline valitsus ja selline koalitsioon peab kukkuma, sest meie seisame Eesti eest, erinevalt teist. Aitäh!

15:57 Aseesimees Jüri Ratas

Ma palun nüüd Riigikogu kõnetooli Eesti Reformierakonna fraktsiooni esindaja Erkki Keldo. Palun!

15:57 Erkki Keldo

Ma palun lisaaega. 

15:57 Aseesimees Jüri Ratas

Palun, lisaaeg kolm minutit.

15:57 Erkki Keldo

Aitäh, lugupeetud istungi juhataja! Head kolleegid! Hea peaminister! Hea välisminister! Ma ei saa väga tihti Mart Helmega nõustuda, küll aga tõesti – nii nagu ka peaminister seekord lausus –, Mart Helme ütles otse ja ausalt välja, et see umbusaldus ei ole mitte kuidagi sisuline. Olukorras, kus viimase 24 tunni jooksul on valitsust usaldatud päris mitme eelnõu [vastuvõtmisega], ei ole see midagi muud kui järjekordne opositsiooni näitemäng. Nendes küsimustes ja sõnavõttudes oli nii mitmeid valeväiteid ja eksitusi, et ma proovin mõned ära klaarida, ja eeskätt rääkida meie enda teemadest. Kui me räägime parlamentaarsest kultuurist, parlamendi tasalülitamisest – me oleme koos valitsusega tegelikult esimesest päevast alates soovinud menetleda kõiki eelnõusid ja seadusalgatusi nii, nagu kord ja kohus ette näeb. 

Esimese töönädala jooksul ei lasknud opositsioon parlamendil sisuliselt isegi mitte päevakorda kinnitada. Tänaseks on opositsioon andnud üle mitusada eelnõu ja arupärimist, mida on tegelikult rohkem, kui eelmise nelja aasta jooksul kokku siin parlamendis üle anti. Me teame, et juba enne kui sügisistungjärk saab alata, on korraline päevakord tegelikult eelnõudest ja arupärimistest umbes. Igaüks saab nende sisu hinnata. Ma proovisin ka mõnda vaadata. Küll küsiti arupärimistes, millest koosneb lennuki reaktiivkütus, mis jätab taevasse valgeid triipe, küll on tehtud eelnõusid, kus ühe protsendi haaval on muudetud erinevaid maksumäärasid. Kui me vaatame opositsiooni kriitikat ja seda, miks seda umbusaldust tehakse –  tõesti on see väga laialivalguv. Umbusaldus[avalduses] heidetakse ette maksude tõusu ja samas öeldakse teistpidi, et miks te tõstate ajakirjanduse makse. See näitab selgelt, et need on tihtipeale otsitud probleemid ja mured ning tegelikku muret tuleb otsida kuskilt mujalt. Sinna ma soovin ka oma kõnega jõuda. 

Küll aga klaariks ära mõned valeväited ja faktid, mis siin mitu korda kõlasid. Väga kahju on näha, kuidas ikka veel proovitakse ühiskonnas vastandada ühe-kahe lapsega peresid ja suurperesid. Tegelikult läksid enne eelmisi valimisi selgelt peretoetused proportsioonist välja ja see tekitas ühiskonnas küsimusi. See tekitas sellist ebavõrdsuse tunnet, et lapsi [ei kohelda] võrdselt. Me kindlasti ei soovi, et pered peaksid taluma või tundma kuidagi sellist vastandumist. Mis on oluline: meil on olemas suurperede toetused, need tõusevad, nagu öeldud, võrreldes 2022. aastaga. Tegelikult me tahame [toetada] ja toetame suurperesid ja lapsi. Veel olulisem on, et tegelikult vajavad lapsed teenuseid, lapsed vajavad kvaliteetset haridust ja tervishoidu, ligipääsu soojale toidule ja vaimse tervise abile ning kõike muud. Proovida jälle kuidagi kunstlikult rääkida suurperedest või ühe ja kahe lapsega peredest ei ole meie arvates mitte kuidagi õige. 

Teine asi, mis siin mitmeid kordi kõlas – kuidas Reformierakond või praegune valitsus ei rääkinud asjadest nii, nagu on. Me oleme kogu aeg rääkinud asjadest nii, nagu on. Juba tükk aega enne valimisi ütlesime, et tegelikult on riigi rahanduslik olukord keerulises seisus. Enne valimisi küsisime mandaati kolmele põhilisele teemale. 

Me soovisime panustada senisest rohkem riigikaitsesse: 3% sisemajanduse kogutoodangust. Seda me ka koos koalitsioonipartneritega kokku leppisime. See tähendab näiteks circa nelja aasta jooksul täiendavalt miljardit eurot vahendeid juurde ja see tuleb teha maksude tõusuga. See ei saa tulla tuleviku arvel. See tuleb ühiskonna ühisest panustamisest, sest riigikaitset me soovime kõik, ja need maksutõusud on ühes suures osas riigikaitsesse panustamiseks. 

Teine teema, mis me lubasime, oli maksusüsteemi kordategemine ja selle vildaka maksukäki või maksuküüru ärakaotamine. Jah, see on seesama maksuküür, mis tegelikult sööb ära, nii nagu mitu korda on öeldud, õpetajate, päästjate, politseinike, tublide töökate keskklassi inimeste palgast väga suure osa ja palgatõusust lausa üle kolmandiku. See oli meie soov, selles me suutsime koalitsioonipartneritega kokku leppida. 

Kolmas asi, mida me olime algusest peale öelnud – me soovime hakata korda tegema riigi rahandust. Väga imelik on kuulata opositsiooni etteheiteid. Ma väga hästi mäletan, et kui hakkas võimule tulema Kaja Kallase esimene valitsus, leidsime me eest selle, mida me kahtlustasime – suurusjärgus miljardi euro suuruse eelarveaugu, mis oli EKREIKE rahandusministri Martin Helme poolt tol hetkel kokku pandud hüpoteetiliste kärbetega, mida mitte kunagi ei plaanitud ega sisustatud. Me hakkasime seda eelarvepositsiooni samm-sammult parandama, jõudsime eelarve puudujäägiga kuni 1%-ni. Siis tuli täiemahuline sõda Ukrainas. Nii nagu ka peaminister ütles, me oleme teinud mitu täiendavat rahaeraldist selleks, et Eesti kaitsevõimet tugevdada ja Ukrainat aidata. Tõesti, me oleme täiendavalt panustanud kõigepealt miljardi ja tulevikus soovime [panustada] miljardi veel. Sellest tulenevalt ongi riigi rahaline seis täna natukene keerulisem ja selleks on vaja neid maksutõuse, et esiteks tugevdada meie riigi kaitsevõimet, meie julgeolekut, ja teiseks teha pikemas plaanis riigi rahandus korda, et me ei jätaks üle jõu elamise kulusid enda laste ja lastelaste kanda. See ei saa olla valik, mida ükski mõistlik riigimees saaks teha, et me lihtsalt elame täna üle jõu oma laste arvelt. 

Ja kui siin on räägitud, et need maksutõusud, või ütleme, maksupoliitika on kuidagi ebaõiglane ja suunatud ainult rikastele, siis vastupidi, tegelikult on Kaja Kallase mitmed valitsused samm-sammult teinud neid maksumuudatusi, et tegelikult toetada kõigepealt vähem teenivaid inimesi – neid, kes on kõige suuremas riskis. Kõigepealt tegime me tulumaksuvabaks keskmise pensioni. Kõige suuremas vaesusriskis on üksi elavad pensionärid. Siis me samamoodi tõstsime tulumaksuvaba miinimumi 500 eurolt 654-le, mis aitab just vähem teenivaid inimesi. Järgmine loogiline samm, nagu sai öeldud, on tegelikult sellesama maksuküüru kaotamine, mis jätab rohkem raha kätte 1200 ja rohkem eurot teenivale inimesele. See on meie keskklass, needsamad inimesed, kellest ma enne rääkisin. 

Viimane teema, mis siin mitu korda läbi käis – poliitiline kultuur ja omavaheline suhtlemine. Ma kuulasin, millele mitu korda puldist esitatud küsimustes peaministri suunas viidati, ja tegelikult on päris tülpiv näha täiskasvanud meesterahvaid kasutamas ma ei tea mitmendat korda väga šovinistlikke väljendeid ja rääkimas väga patroneerivalt peaministriga, aga eelkõige lihtsalt inimesega. Ma ei saa aru, miks see päriselt vajalik on. Miks me ei suuda hoida poliitilist kultuuri viisakuse tasemel? Me oleme siin järjest olnud 30 tundi ja rohkem. Me oleme koalitsiooni, valitsuse poolt öelnud, et me oleme algusest peale soovinud neid maksumuudatusi ja eelnõusid menetleda nii nagu kord ja kohus. Me soovime, et poliitiline kultuur paraneks, aga tõesti, see peab algama igaühest endast. Meie oleme seda valmis tegema. Meie oleme valmis, et me saaksime sügisel kõiki eelnõusid menetleda nii nagu kord ja kohus. Ma tegelikult kutsun üles kogu Riigikogu mõistlikkusele, üksteisega arvestamisele ja viisakusele. Aitäh!

16:05 Aseesimees Jüri Ratas

Aitäh! Siim Pohlak, kas teil on vastusõnavõtt?

16:05 Siim Pohlak

Aitäh! Jah, ettekandja mainis opositsiooni. Ma tundsin selgelt ennast puudutatuna.

16:05 Aseesimees Jüri Ratas

Selle peale ma ei anna vastusõnavõttu. Mart Helme, kas teil on vastusõnavõtt?

16:05 Mart Helme

Jah. Reformierakondlased on väga osavad tegema selliseid torkeid, et ajada omavahel tülli opositsioonierakondi, opositsioonifraktsioone. Ma tõepoolest ei toetanud umbusalduse avaldamist sellisel moel ja sellisel ajal, aga ma toetan umbusaldust kui niisugust ja hääletan Kaja Kallase umbusaldamise poolt. Katsed jätta muljet, nagu meil oleks selles küsimuses siin mingisugune kana kitkuda, ei kanna vilja. Samuti on lihtsalt tülgastav kuulata seda valet, mida nad korrutavad kogu aeg, nagu meie oleksime jätnud mingi müstilise eelarveaugu. Jätke ometi järele, see auk on teie peas. (Juhataja helistab kella.) Täitke see auk ükskord millegagi ära ja lõpetage see jutt. See ei vasta ju tõele. See on just see, millest me teile kogu aeg räägime, et te valetate. Ärge valetage, valel on lühikesed jalad. 

Lõpetuseks tahan ma veel öelda seda. (Juhataja helistab kella.) Kui ta mainib siin, et me ei saa jätta võlgasid oma lastele ja lastelastele, siis kallid sõbrad – te võtsite suurperetoetuse praegu ära, aga neid lapsi ja lapselapsi, kellele võlgasid jätta, ei saa meil selle moega olema, nii et tulge mõistusele ka selle koha pealt.

16:07 Aseesimees Jüri Ratas

Aitäh! Rohkem kõnesoove ei ole, sulgen läbirääkimised. Protseduuriline küsimus, Valdo Randpere, palun!

16:07 Valdo Randpere

Aitäh, lugupeetud koosoleku juhataja! Mul on tõesti küsimus teile. Kas mina mäletan valesti – äkki suudate mind sel juhul korrigeerida – või mäletame ühtemoodi, et Mart Helme ütles siin Kaja Kallasele küsimust esitades umbes tund aega tagasi, et see umbusaldusavaldus on praegu absurdne? Mina ei oska küll midagi muud sellest välja lugeda kui täpselt seda, mida ta ütles. Kas ma mäletan õigesti?

16:07 Aseesimees Jüri Ratas

Aitäh! See ei ole protseduuriline küsimus. Tanel Kiik, palun, protseduuriline küsimus!

16:07 Tanel Kiik

Austatud Riigikogu aseesimees! Tänane päev või õigemini eilne koos tänasega on toonud igasuguseid ootamatusi ja üks istungjärk on järgnenud teisele. Ma nüüd vaatan, et valitsuse looži on hakanud inimesi lisanduma, tervitan välisministrit. Igaks juhuks küsin, kas meil on alust arvata, et on tulemas veel üks erakorraline istungjärk. Kas poole tunni pärast saame taas koguneda või on see lihtsalt selline solidaarsusavaldus? Äkki saaks selle info?

16:08 Aseesimees Jüri Ratas

Aitäh! Vastan teie protseduurilisele küsimusele kahes osas. Kõigepealt, valitsuse liikmed saavadki istuda kas seal või seal akna all. Teiseks, hetkel ei ole mingit informatsiooni, et oleks tulemas veel üht erakorralist istungit. Urmas Reinsalu, protseduuriline küsimus.

16:08 Urmas Reinsalu

Kuulates peaministri vastuseid ja ka Reformierakonna fraktsiooni esimehe nendingut või järeldust, on mul kahju, et tegelikult ei jõudnud see protest või sõnum, mida umbusaldusavaldus pidi väljendama, kohale ja poliitiline kriis Eestis jätkub. See ei ole asjakohane, see ei ole mõistlik. Kindlasti peavad kõik pingutama selle lahendamise nimel. Paraku tuleb neid kommentaare kuulates nentida, et see umbusaldusavaldus tõenäoliselt ei jää viimaseks. Mul on ettepanek asuda umbusaldushääletuse protseduuri juurde.

16:09 Aseesimees Jüri Ratas

Aitäh! Mart Helme, palun, protseduuriline küsimus!

16:09 Mart Helme

Ma ei tea, ma olin pikalt saalist ära, äkki ma olen mõne informatsiooni maha maganud. Kas siia on ilmunud härra Tsahkna selleks, et ka talle saaks umbusaldust avaldada? Ma arvan, et ma oleksin seda kohe nõus tegema.

16:09 Aseesimees Jüri Ratas

Aitäh! Valitsuse loožis võivad valitsuse liikmed istuda, see ei ole kuidagi keelatud. Rohkem ei ole protseduurilisi küsimusi, seega alustame hääletuse ettevalmistamist. 

(Helistab kella.) Head ametikaaslased! Me ei saa hääletuse juurde minna, kui see lärm saalis jätkub, nii et ma palun saalis vaikust. Aitäh! 

Panen hääletusele umbusalduse avaldamise peaminister Kaja Kallasele. Palun võtta seisukoht ja hääletada! 

16:12 Aseesimees Jüri Ratas

Tulemusega poolt 34, vastu 57 ja erapooletuid ei ole, ei avaldanud Riigikogu peaminister Kaja Kallasele umbusaldust. Tänane erakorraline istung on lõppenud. (Aplaus.)

16:13 Istung lõppes

Lossi plats 1a, 15165 Tallinn, tel +372 631 6331, faks +372 631 6334
riigikogu@riigikogu.ee