13:58 Istungi rakendamine
14:00 Esimees Lauri Hussar
Lugupeetud Riigikogu! Avan Riigikogu täiskogu I istungjärgu 1. töönädala kolmapäevase istungi. (Sumin saalis, juhataja helistab kella.) Aitäh, lugupeetud kolleegid! Austatud Riigikogu, alustame täiskogu I istungjärgu 1. töönädala kolmapäevase istungiga. Kas on soovi üle anda eelnõusid või arupärimisi? Kalle Grünthal, palun!
14:01 Kalle Grünthal
Austatud istungi juhataja! Lugupeetud kolleegid! Head televaatajad! Hea rahvas! Eile toimus meil esimene selline nii-öelda ametlik istung, mida juhatas meie lugupeetud Riigikogu aseesimees Toomas Kivimägi. Ja asi on selles, et kõik me teame, et meie kodu- ja töökorra järgi meil toimub kolmapäeval infotund. Millegipärast seda ei olnud selles päevakorras märgitud. Ja kui Riigikogu liikmed hakkasid usutlema, et mis toimub, kas enam seadust ei peagi täitma, siis tulid väga ebamäärased viited lugupeetud Toomas Kivimäe poolt. Ja nüüd olemegi sellises olukorras, et ausalt öelda mina vaatasin ka seda seadust päris hoolega. See ei anna nagu Riigikogu istungi juhatajale võimalust muuta päevakorda sellisel kujul, et tehakse oma suva järgi midagi. Meil on olemas kodifitseeritud õigus ja kui võrrelda seda tavaõigusega, siis kodifitseeritud õigus on alati kõrgemal astmel.
Ja nüüd olemegi olukorras, et ma kavatsen esitada praegu avalduse selle kohta, et saada kirjalikku selgitust, miks niimoodi toimiti. Ja vastavalt kirjalikule vastusele siis kujundan oma edasise tegevussuuna. Ja annan selle üle avalikult praegu Riigikogu juhatuse esimehele. Aitäh!
14:03 Esimees Lauri Hussar
Aitäh! Järgnevalt Jaak Aab, palun! Tegu ei olnud küll arupärimisega. Aga Jaak Aab, palun!
14:03 Jaak Aab
Austatud Riigikogu esimees! Head kolleegid! Keskerakond jätkab oma tavaliste tavapäradega. Me oleme saanud suurt julgustust valimiseelsetest debattidest ja lubadustest. Ehk siis jutt tuleb keskmisest vanaduspensionist. Eesti Keskerakonna fraktsiooni nimel on mul au üle anda riikliku pensionikindlustuse seaduse muutmise seaduse eelnõu.
Seadus[eelnõu] eesmärk on muuta riikliku pensionikindlustuse seaduse 1. jaanuaril 2024 kehtima hakkavat redaktsiooni nii, et pensione suurendatakse baasosa ja rahvapensioni määra erakorralise tõstmisega. Erakorraline 50 euro suurune pensionitõus on planeeritud 2024–2027 igal 1. jaanuaril ehk siis kokku järjestikku neljal aastal. Muidugi on muudatuse eesmärk tõsta vanemaealiste inimeste majanduslikku heaolu ja toimetulekut. Ja see tõus, tuletan meelde, on lisaks iga-aastasele pensionide indekseerimisele.
Kõrge inflatsioon, tarbekaupade, ravimite ning energia hindade hüppeline tõus on pannud Eestis elavad pensionärid olukorda, kus ei ole praeguse pensioni eest võimalik inimväärselt ära elada. Me oleme kuulnud koalitsiooni lubadust tõsta miinimumpalka päris jõuliselt ja järelikult ei saa me jätta üht osa ühiskonnast järel jooksma. Tuleb tõsta ka pensione ja see sõltub ju riigist – Riigikogust ja valitsusest. Valimiseelsel ajal lubasid kõik üle 1000 eurost pensioni, aga ilma erakorraliste tõusudeta 2027. aastaks me sinna ei jõua. Palun toetust antud eelnõule!
14:05 Esimees Lauri Hussar
Aitäh! Järgnevalt Riigikogu liige Riina Solman, palun!
14:05 Riina Solman
Lugupeetud Riigikogu esimees! Lugupeetud saadikud! Mul on üle anda kaks arupärimist peaministrile ja seega ma eeldan, et mul on aega neli minutit. Lähtudes Riigikogu kodu- ja töökorra seaduse §-st 139 ja [kohe kirjeldatavatest] asjaoludest on mul esitada järgmised küsimused. Peaminister rääkis eile siin puldis, et soovib pärandada järeltulevatele põlvedele kaitstud ja korras riigirahandusega riigi. Ma loodan, et saal on kursis, et 2022. aastal oli Eestis viimase 100 aasta kõige madalam sündimus ja sündide arvu vähenemine on prognooside kohaselt jätkuv trend. Ja riik ei tohi olla sõnamurdlik. Uus, ametisse astuv valitsus aga teeb seda, vähendades suurperede toetust. Mis on see õigustatud eesmärk, et inimestele juba antud toetusi hakatakse vähendama? Selleks, et riik saaks õiguse midagi ära võtta ja toetust vähendada, peab olema mingi mõjuv põhjus. Ja ma küsin: mis on see mõjuv põhjus? Kas keegi on üldse välja arvutanud ja välja öelnud, mis saaks Eesti riigist siis, kui neid toetusi ei vähendataks? Suurperesid on umbkaudu 21 000. Kui igalt perelt võetakse ära iga kuu 200 eurot, siis see ei tee küll Eesti riiki [rikkamaks]. Kui räägitakse õiglusest, sooviga näiteks see raha ühe- ja kahelapselistele peredele juurde anda, siis seda ju juhtumas ei ole. Igal juhul, et juba antud õigust ära võtta, peab olema väga mõjuv põhjus ja selge eesmärk. See ei saa olla adekvaatne põhjus, et kellelegi, olgu see siis Reformierakond või nende [juhitava] Sotsiaalministeeriumi ametnikud, tundus see ebaõiglane.
14:07 Esimees Lauri Hussar
Aitäh! Riina Solman, te võiksite muidugi taotleda veel teist korda kõneõigust. Siis saate kaks minutit veel. Ma võtan selle arvesse, kaks minutit veel. Palun, Riina Solman, teine arupärimise esitamine.
14:07 Riina Solman
Teine arupärimine on esitatud ka peaministrile ja see puudutab lastetoetuste vajaduspõhisust. Ehk siis teine arupärimine puudutab seda, et kui on vaja toetusi maksta vajaduspõhiselt, miks siis ei tehta seda [muudatust] universaalselt ja lausaliselt. Miks ainult suurperedelt võetakse ära õigus, mida neile juba lubati? Need arupärimised on üle antud. Ma tänan saali kuulamast ja soovin, et te toetaksite [meid] ka oma küsimustega, kui peaminister tuleb saali vastama. Aitäh!
14:08 Esimees Lauri Hussar
Aitäh! Olen Riigikogu juhatuse nimel vastu võtnud ühe eelnõu, kaks arupärimist ja ühe avalduse. Meenutan Riigikogu liikmetele, et ma annan selle avalduse küll edasi, aga Riigikogu kõnepult ei ole selliste avalduste üleandmiseks. Jätke seda tuleviku tarvis meelde. Juhatus otsustab selle eelnõu ja arupärimiste edasise menetlemise vastavalt Riigikogu kodu‑ ja töökorra seadusele.
Ja, austatud Riigikogu, nüüd on teadete edastamise kord. Mul on edasi öelda mõned teated. Täna pärast täiskogu istungi lõppu toimuvad siin istungisaalis järgmiste parlamendirühmade asutamiskoosolekud: Eesti-Tai, kokkukutsujaks Mart Maastik; Eesti-Monaco, kokkukutsujaks Vadim Belobrovtsev, ja Eesti-Jaapan, kokkukutsujaks Raimond Kaljulaid. Samuti toimuvad täna pärastlõunal pärast täiskogu istungi lõppu siin järgmiste toetusrühmade asutamiskoosolekud: transiidi toetusrühm, kokkukutsuja Aivar Kokk; metsanduse toetusrühm, kokkukutsuja Andres Metsoja; vabatahtliku riigikaitse, Kaitseliidu ja Kodukaitse toetusrühm, kokkukutsuja Riina Solman; üleilmsete eestlaste toetusrühm, kokkukutsuja Riina Solman; koduomanike ja maksumaksjate toetusrühm, kokkukutsuja Urmas Reinsalu; Järva‑ ja Viljandimaa toetusrühm, kokkukutsuja Jaak Aab; korvpalli toetusrühm, kokkukutsuja Vadim Belobrovtsev; e‑kaubanduse toetusrühm, kokkukutsuja Raimond Kaljulaid; Eesti kaitsetööstuse toetusrühm, kokkukutsuja Raimond Kaljulaid; tervishoiu korralduse ja rahastamise toetusrühm, kokkukutsuja Eero Merilind; ja metsavendluse traditsiooni ja metsavennaperede toetusrühm, kokkukutsuja Eerik-Niiles Kross. Ja, head kolleegid, eile tekkis küsimus, kust täpsemalt veel informatsiooni saada nende rühmade kohta, mis ma ette lugesin, siis moodustatavate rühmade nimekiri on kättesaadaval saali taga asuvas riiulis, nii nagu me ka eile toimisime.
Aga nüüd kohaloleku kontroll, palun!
14:10 Kohaloleku kontroll
14:10 Esimees Lauri Hussar
Kohalolijaks registreerus 97 Riigikogu liiget, puudub 4.