14:58 Istungi rakendamine
15:00 Esimees Jüri Ratas
Head ametikaaslased, austatud Riigikogu, head Riigikogu istungi jälgijad nii siin saalis kui ka interneti teel, tere päevast! Alustame Riigikogu täiskogu VIII istungjärgu 9. töönädala esmaspäevast istungit. Palun Riigikogu kõnetooli neid Riigikogu liikmeid, kes soovivad üle anda eelnõusid või arupärimisi. Palun! Kõnesoove on palju, ei teagi, keda valida. Ma palun Riigikogu kõnetooli Heili Tõnissoni.
15:00 Valitsuse esindaja Heili Tõnisson
Austatud esimees! Hea Riigikogu! Vabariigi Valitsus algatab Rahvusvahelise Mereorganisatsiooni asutamiskonventsiooni 2021. aasta muudatuste heakskiitmise seaduse eelnõu. Riigikogus seaduseelnõu menetlemisel esindab Vabariigi Valitsust majandus‑ ja taristuminister. Teiseks, Riigikogu otsuse "Riigigarantii andmine" eelnõu. Selle eelnõu menetlemisel esindab Vabariigi Valitsust rahandusminister. Mõlemad eelnõud on edastatud digitaalselt. Aitäh!
15:01 Esimees Jüri Ratas
Suur tänu teile, aitäh! Head ametikaaslased! Olen Riigikogu juhatuse nimel vastu võtnud kaks eelnõu ning vastavalt meie kodu‑ ja töökorra seadusele otsustab Riigikogu juhatus nende edasise menetlemise. Viime läbi kohaloleku kontrolli. Kohaloleku kontroll.
15:01 Kohaloleku kontroll
15:02 Esimees Jüri Ratas
Kohalolijaks registreerus 77 Riigikogu liiget, puudub 24.
Head ametikaaslased, alustame päevakorra kinnitamise osa. Nimelt, meil tuleb selle istungjärgu 9. töönädala päevakord kinnitada. Alustame päevakorra kinnitamise hääletamise ettevalmistamist. Läheme protseduuriliste küsimuste juurde. Palun, Peeter Ernits!
15:02 Peeter Ernits
Hea juhataja! Minu küsimus sulle on see. Vaata, kui sa lähed restorani, siis sulle tuuakse korraga üks praad, aga mitte 20 praadi. Miks siis juhatus on teinud sellise menüü meile, et homme on ainult üks praad või tort – või kuidas me seda nimetame –, aga kolmapäeval on 20 korraga? Miks selline tasakaalutus?
15:03 Esimees Jüri Ratas
Aitäh! Seda võrdlust – ma kindlasti ei ole nii lennukas kui teie – praadide ja Riigikogu päevakorra vahel ei oska ma tuua. Aga homme on [päevakorras] ülevaade Vabariigi Valitsuse tegevusest Euroopa Liidu poliitika teostamisel, seal on teatud menetlemise kord, ja arvestades ka läbirääkimiste vooru, oli juhatuse kaalutletud otsus, et kuna see võtab piisavalt aega, siis seda oleks mõistlik teha just sellises tempos. Koostöös alatiste komisjonidega on selline päevakorraprojekt valminud. Kalle Grünthal, palun, protseduuriline!
15:03 Kalle Grünthal
Aitäh, lugupeetud juhataja! Ma võtan teil nüüd sõnasabast kinni. Te kutsusite üles esitama eelnõusid ja ütlesite siis, et nii suur valik, et polegi võimalik kedagi valida, ehk ekraan oli tühi. Aga minul on küsimus, hea juhataja. Eesti Konservatiivne Rahvaerakond on esitanud päris palju seaduseelnõusid, aga need jäävad komisjonidesse toppama. Need tähtajad, mida meie kodu‑ ja töökorra seadus sätestab, ei ole juhtivkomisjoni jaoks mitte midagi. [Eelnõud] lihtsalt lebavad seal riiulites. Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna eelnõusid on, ma arvan, seal kümmekond juba. Sellepärast ma ei saagi aru, miks te kutsute üles esitama eelnõusid, kui neid lõpuni ei menetleta. Ma ootan esialgu selle kohta seletust.
15:05 Esimees Jüri Ratas
Aitäh! See, kas te midagi algatate või mitte, on iga Riigikogu liikme otsustusõigus, kas seda teha või mitte. Iga istungi rakendamise ajal on võimalik üle anda eelnõusid või arupärimisi.
See, millele te tähelepanu juhite, et juhtivkomisjonidest ei tule õigeaegselt eelnõusid suurde saali, on tõesti probleem. Seda me arutasime siin protseduuriliste küsimuste voorus, ma arvan, eelmise nädala neljapäeval. Ma lubasin seda arutada ka Riigikogu juhatuses. Neljapäeval me seda tegime ja märgukiri selle nädala alguses komisjonidele läheb.
Alustame hääletamise ettevalmistamist. Kas võime minna hääletuse juurde? Protseduuriline küsimus, Kalle Grünthal, palun!
15:06 Kalle Grünthal
Aitäh, lugupeetud istungi juhataja! Ma tänan teid selle selgituse eest. Te olete vähemalt mingeid samme ette võtnud. Aga minu jaoks on siin ikkagi arusaamatut. Me muudes olukordades peame seadust täitma, me ei tohi näiteks kiirust ületada, sest me saaksime selle eest trahvi, ja kui me läheme avalikule koosolekule, siis on juhtunud isegi ka selliseid asju, et täitevjõud on saatnud inimestele koerad ja eriüksuse peale. Mina tahaksin teada, lugupeetud istungi juhataja härra Jüri Ratas, millised sanktsioonid tulevad komisjoni esimehe vastu, kes on seadusvastaselt hoidnud kinni eelnõusid, mis peaksid juba ammu saalis olema.
15:07 Esimees Jüri Ratas
Aitäh selle küsimuse eest! Kõigepealt, et kõigil, kes seda tänast Riigikogu istungit jälgivad, oleks asi selge: tõesti, Riigikogu kodu‑ ja töökorra seaduse § 97 lõige 2 näeb ette, et eelnõu esimene lugemine peab toimuma Riigikogu täiskogu seitsme töönädala jooksul eelnõu menetlusse võtmisest arvates. Küsija küsib selle koha, et on palju eelnõusid, mis ei ole juhtivkomisjonist, mille Riigikogu juhatus on määranud, seitsme töönädala jooksul siia täiskokku jõudnud. Sanktsioonide võimalust ei ole ette nähtud. On olemas komisjoni enda töökord ja ka Riigikogu juhatus saab tähelepanu juhtida. Alati võib algatada umbusaldamise, kui tunnetatakse, et kas komisjoni esimees või aseesimees ei ole oma tööga hakkama saanud. Protseduuriline küsimus, Kalle Grünthal, palun!
15:08 Kalle Grünthal
Ma tänan, lugupeetud istungi juhataja! Ka mina olen vaadanud seda meie tarka raamatut, kus on kirjas, et mingeid sanktsioone ei ole. Aga üldiselt kehtib Riigikogus lisaks nii-öelda kodifitseeritud õigusele ka nii‑öelda tavaõigus, kehtivad tavad ja kombed, mis on õiguse üks osa. Kõiki asju ei pea kodifitseerima. Praegu oleme jõudnud sinnamaale, et meie oleme praegu opositsioonis ja koalitsioon näitab meile ette järjekordsed nipid, mida teha ja kuidas teha. Ma leian, et see ei ole normaalne. Nii nagu ütles Mart Helme, ükski puu ei kasva taevani ja ükskord peavad ka nemad minema opositsiooni. Kas te arvate, et me põhimõtteliselt ei saa samasugust situatsiooni korrata? Ma ootaks praegu ikkagi, lugupeetud Riigikogu istungi juhataja – nagu öeldakse, et hea sõna võidab võõra väe, ja teil on vahetevahel päris hea sõna –, äkki te suudate selle asja normaalsusesse tagasi tuua.
15:09 Esimees Jüri Ratas
Aitäh! Kui jätta kõik seadusepügalad kõrvale, siis tavad ja kombed, millele te viitasite, peaks olema, ma arvan, need, et me järgime seda põhimõtet, mille me ise oleme paika pannud ja mis on seitse töönädalat. Ja kui see [eelnõu selleks ajaks] siia ei jõua, siis kas on hästi või halvasti? Siis on halvasti. Mart Helme, palun, protseduuriline küsimus!
15:09 Mart Helme
No ega te ei anna meile ju mingisugust lootustki, et need komisjonijuhid, kes kuritarvitavad oma volitusi, oma kuritarvitused lõpetaks. Minu ettepanek on, et te kutsuksite kokku vanematekogu ja teeksite vanematekogus selgeks fraktsioonijuhtidele, et fraktsioonijuhid peavad sellisel juhul välja vahetama need komisjonijuhid, kes ei saa oma tööga hakkama või kuritarvitavad oma volitusi. Me ei saa jätkata parlamentaarse tööga, kui lihtsalt sõidetakse töö‑ ja kodukorrast jõhkralt üle, vaadatakse jultunult nagu kuskilt Moskva Kremli tähtede alt otsa ja öeldakse: "Aga mida te minuga teha saate? Ei saa midagi teha? Siis olge vait!" No nii ei lähe need asjad.
15:10 Esimees Jüri Ratas
Aitäh! Ma vastan teie küsimusele järgnevalt. Ma olen alati pidanud oluliseks, kui Riigikogu liikmed, ükskõik kas koalitsioonist või opositsioonist, soovivad vanematekogu kokkukutsumist, et me seda teeksime. Seda te soovite ja ma arvan, et see küsimus on piisavalt tõsine, et seda teha. Nii et kindlasti kutsun ma vanematekogu kokku ja me arutame, miks eelnõud ei jõua vastavalt kodu‑ ja töökorra seadusele õigeaegselt saali. Aitäh!
Panen hääletusele Riigikogu täiskogu VIII istungjärgu 9. töönädala päevakorra kinnitamise. Palun võtta seisukoht ja hääletada!
Katkestan hääletuse. Jürgen Ligi, protseduuriline küsimus, palun!
15:11 Jürgen Ligi
Miks te katkestasite?
15:11 Esimees Jüri Ratas
Sest teil oli protseduuriline küsimus.
15:11 Jürgen Ligi
Ei, aga hääletus ... Pärast seda hääletust, see ei sega kuidagi hääletust.
15:12 Esimees Jüri Ratas
Seda mina ju ei tea, et kui teil on protseduuriline küsimus üleval, kas see on pärast või enne. Nii et hääletus on katkestatud ja sõna on teil. Palun! Palun mikrofon Jürgen Ligile!
15:12 Jürgen Ligi
Aitäh! Eks ma siis küsin, aga mitte mingit põhjust ei olnud praegu hääletust tühistada, see oli kenasti ja reeglipäraselt välja hõigatud. Teie viimasest vastusest jääb mulje, nagu meil ei jõuaks eelnõud õigeaegselt saali. Kogu varasemas diskussioonis oli ju selge – te jätsite küll selle üle rõhutamata –, et kodukorda järgitakse ja seitsmenädalast tähtaega on järgitud. Nüüd, viimases lõpus teid süüdistati kodukorraseaduse millises iganes rikkumises. Mina arvan, et alusetult. Aga te olite siiski nõus kokku kutsuma vanematekogu, et arutada, miks eelnõud ei jõua õigeaegselt saali. Mu küsimus oleks olnud: kas te siis tõesti nõustusite sellega, et on seadust rikutud?
15:13 Esimees Jüri Ratas
Aitäh! Ma vastan kahes osas. Esimene osa, mida ma vastasin ka Mart Helmele: kui Riigikogu liikmed soovivad vanematekogu kokkukutsumist – ja ma olen pidanud seda reeglina oluliseks sooviks –, siis ma olen seda teinud. Viimati oli sooviavaldaja, ma mäletan, Mart Võrklaev, kes soovis vanematekogu kokkukutsumist, ja ma tegin seda. Vastates nüüd teisele poolele teie küsimusest, et kas on neid näiteid, kui ei ole seitsme töönädalaga toodud seaduseelnõu esimesele lugemisele, siis jah, on küll. Rene Kokk, palun, protseduuriline küsimus!
15:13 Rene Kokk
Aitäh, austatud esimees! Võib-olla aitaks see, kui te hakkaksite iga nädal tooma välja nende komisjonide esimeeste nimesid, kes ei suuda oma tööd piisavalt hästi teha ja kelle komisjonidest eelnõud ei jõua seitsme nädalaga menetlusse. Meil on riigis erinevaid praktikaid olnud. Kunagi arvati, et roolijoodikute [nimede] väljatoomine äkki aitab vähendada roolijoodikute arvu. Võib-olla siis ka nende komisjonide esimeeste nimetamine, kes oma tööga hakkama ei saa, äkki aitab, profülaktilises mõttes.
15:14 Esimees Jüri Ratas
Aitäh! Ei, ma ei toeta mingit häbipostiloogikat siin. Kert Kingo, palun, protseduuriline küsimus!
15:14 Kert Kingo
Ma tänan, lugupeetud istungi juhataja! Äkki selgitaksite kolleeg Ligile, et seitse kuud ja seitse nädalat ei ole üks ja sama aeg. Aitäh!
15:14 Esimees Jüri Ratas
Seda ma ütlesin ka, ma arvan, et see diskussioon oli meil eelmisel neljapäeval, täpselt sama võrdlus. See ei ole üks ja sama. Alustame hääletamise ettevalmistamisega. Kas võime minna hääletuse juurde?
Panen hääletusele Riigikogu täiskogu VIII istungjärgu 9. töönädala päevakorra kinnitamise. Palun võtta seisukoht ja hääletada!
15:15 Hääletustulemused
15:16 Esimees Jüri Ratas
Tulemusega poolt 70 Riigikogu liiget, vastu ei ole keegi ja 1 erapooletu, leidis ettepanek toetust ja päevakord on kinnitatud.