Aitäh, väga hea küsimus! Tõesti, riik peab käituma üldiselt vastutsükliliselt. See tähendab seda, et kui majandus kasvab, on suur hinnatõus, inflatsioon, siis riik peaks käituma sellele vastupidiselt. Kui kõik tõstavad palku ja teevad investeeringuid, siis üldiselt riik peaks neid asju mitte tegema. Ta peaks neid tegema siis, kui majandusel on rasked ajad. Kui mitte keegi ei investeeri, siis riik, vastupidi, toetab majandust ja annab majandusele hoogu juurde.
Halb lugu on see, et meil saavad kokku kaks negatiivset asja, mida majandusteadlased nimetavad deflatsiooniks, ehk siis väga kõrge inflatsioon ja majanduse jahenemine. Ja sellisel juhul need tööriistad, mis on riigi käes majanduse jahenemise puhul ja annaksid hoogu juurde, annavad hoogu juurde ka inflatsioonile. Ja vastupidi, need tööriistad, mis on majanduse jahutamiseks riigi käes, omakorda jahutavad majandust veelgi rohkem ja tekitavad teistpidi surve. Nii et me oleme erakordselt keerulises olukorras.
Tõsi ta on, et varasemalt, kui olid näiteks Reformierakonna juhitud valitsused, siis heal ajal koguti puhvreid. Puhvrite eesmärk oli koguda, nagu vanarahvas ütleb, mustadeks päevadeks. Aga paraku vahepeal oli siin Keskerakonna valitsus, kes selliselt neid asju ei näinud ja kulutas puhvrid ära.
[Ma toon] võrdluse, miks need puhvrid on vajalikud. Kui puhvrid on olemas, siis sa sisened kriisi palju tugevamana. Hea näide oli, kui oli finantskriis, siis Lätil ja Leedul oli kerge miinus ja Eestil oli kerge pluss. Ja selletõttu meie vahe kärises finantskriisis väga suureks, kuna meil olid väikesed varud, mille abil me saime kriisist kiiremini välja tulla ja toibuda kiiremini. Seda meil hetkel sellisel kujul ei ole. Ja see tähendab seda, et me tegelikult sellesse kriisi oleme sisenenud nõrgemana.
Teades, et me oleme energiasõjas, ja teades, et inimestel on raske, ma ei näe mingit muud võimalust. [Me peame] tegema inimestele toetusi nende raskete aegade üleelamiseks, lootuses, et tulevad paremad ajad, kus me tegelikult peaksime valmistuma järgmisteks kriisideks. Tõsi ta on, et selle tõttu, et meil neid puhvreid ei ole, me oleme sellesse kriisi sisenenud nõrgemana.