16:00 Istungi rakendamine
16:00 Esimees Jüri Ratas
Head ametikaaslased! Austatud Riigikogu! Head Riigikogu istungi jälgijad! Tere päevast! Alustame Riigikogu täiskogu erakorralise istungjärgu 31. augusti 2022. aasta istungit. Alustame erakorralist istungjärku, mille olen kokku kutsunud Eesti Vabariigi põhiseaduse § 68 ning Riigikogu kodu‑ ja töökorra seaduse § 51 lõike 1 alusel Vabariigi Valitsuse taotletud ajal ja päevakorraga. Ja enne, kui me läheme ... Aa, vaat kui huvitav, protseduurilised on korraks ära kadunud. Palun kõiki Riigikogu liikmeid, kes soovivad üle anda eelnõusid või arupärimisi, panna ennast kirja. Nii. Tuletan meelde, et me paneksime ennast kirja, palun, kõnede alla. Kersti Sarapuu, palun teid Riigikogu kõnetooli. (Helistab kella.)
16:01 Kersti Sarapuu
Hea juhataja! Armsad kolleegid! Nii tore teid kõiki täna siin saalis näha. Annan keskfraktsiooni nimel üle riikliku pensionikindlustuse seaduse muutmise seaduse eelnõu. Selle sisuks on suurendada 2023. aasta 1. jaanuarist erakorraliselt pensioni baasosa ja tõsta rahvapensioni määra senise 20 euro asemel 50 euro võrra.
Tänu Keskerakonna eestvedamisel tehtud erakorralistele pensionitõusudele tõuseb prognooside kohaselt järgmisel aastal keskmine vanaduspension juba enam kui 700 euroni. Sellest on suur abi, kuid me ei tohi siin seisma jääda. Oleme kõik kursis, kuidas viimastel kuudel tõusnud elektrienergia hind on mõjutanud kaupade ja teenuste hindade kasvu. Inflatsiooninäitaja ulatub juba 25%‑ni, olles Euroopa suurimaid. Meie eakad peavad järjest kõrgemate hindade tõttu tegema poes veelgi raskemaid valikuid oma toidukorvi, ravimite ja eluasemekulude vahel.
Rõõm oli kuulda rahandusministrilt, et inflatsiooni tõttu on eelarve laekumine üle ootuste hea. Kindlasti annab see võimaluse viia ellu väga paljusid tänase koalitsiooni antud lubadusi. Paraku on jäänud nendest teemadest kõrvale nende inimeste heaolu, keda tänased hinnatõusud vahest kõige enam mõjutavad – meie eakad. Palun kindlasti saalil seda eelnõu toetada. Aitäh!
16:03 Esimees Jüri Ratas
Palun Riigikogu kõnetooli Jaak Aabi.
16:03 Jaak Aab
Austatud Riigikogu esimees! Head Riigikogu liikmed! Annan üle arupärimise peaminister Kaja Kallasele. Seda teen 13 Keskerakonna fraktsiooni liikme nimel. Arupärimine puudutab ettevõtjate toetamist elektrikandjate hindade tõusu tingimustes. Tuletan meelde, et eelmisel hooajal oli mitmeid meetmeid, millega ka ettevõtjatel selle hinnatõusu [mõjusid] leevendati. Oli võrgutasude kompenseerimine või hüvitamine, gaasi puhul ka veel lisameede.
Praeguse valitsuskoalitsiooni plaane tahaks ka täpsemalt teada. Täna me hakkame siin pikalt arutama kodutarbijate võimalikku aitamist elektri hinna [tõusu] puhul. Kindlasti peaks rääkima ka gaasist ja kaugküttest. Ettevõtjatelt tuleb iga päev sõnumeid, et on ohus ettevõtete tegevuse jätkumine, on ohus töökohad, aga ühtegi selget plaani valitsuskoalitsioonilt siiani kuulda pole olnud. Nii et selle kohta sooviksimegi peaministrilt saada sõnumeid ja infot. Aitäh!
16:04 Esimees Jüri Ratas
Palun Riigikogu kõnetooli Mart Helme.
16:06 Mart Helme
Austatud Riigikogu esimees! Kolleegid! Õnnitlen kõiki saabuva kooliaasta puhul, loomulikult ka meie sügissessiooni alguse puhul. Aga põhjus, miks ma siin olen, on väga lihtne. Me näeme, kuidas Eestis vohab vene keel, kuidas Eestis üha enam vohab agressorriigi keel. Seetõttu teeb meie fraktsioon ettepaneku ja annab üle eelnõu, keeleseaduse, meediateenuste seaduse, reklaamiseaduse, karistusseadustiku ja teiste õigusaktide muutmise [seaduse] eelnõu, millega lubatakse Eesti Vabariigi avalik-õiguslike isikute ning eraõiguslike juriidiliste isikute neis tegevustes, mis on suunatud Eesti elanikkonnale, kasutada ainult riigikeelt. Lisada võib eestikeelse teksti tõlke võõrkeelde, mis ei tohi olla vene keel. Sealjuures peab eesti keel olema esikohal ja paremini loetav kui võõrkeelne tekst.
Lugupeetavad! Me räägime siin väga palju sellest, kuidas me oleme sõjas, kuidas Ukraina võitleb meie võitlust ja me kõik hoiame Ukrainale pöialt. See on kõik tõsi. Aga me omalt poolt peame tegema kõik selleks, et terve Eesti riik muutuks eestikeelseks riigiks ja et agressorriigi keel meie tänavatelt vaikselt kaoks, kuni seda üldse enam kuulda ei ole. Aitäh!
16:06 Esimees Jüri Ratas
Palun Riigikogu kõnetooli Jaak Valge.
16:06 Jaak Valge
Hea juhataja! Head töökaaslased! Mul on EKRE fraktsiooni nimel au anda üle eelnõu, millega muudetakse õppetoetuste ja õppelaenu seadust. See eelnõu on kokku pandud sellepärast, et praegune korraldus ei toimi, kuna stuudiumi vältel võtab õppelaenu õppijatest ainult 5% ringis. Põhjused on sellised, et õppelaenu intress on liiga kõrge, laenatava summa maksimum on liiga väike ja tagatised sellised, et just majanduslikult keerulisemas olukorras olevatel õppuritel on raske neid nõudmisi täita. Laenu peab tagasi maksma hakkama juba 12 kuu möödudes õpingute lõpetamisest, see tähendab sel ajal, kui endise õppuri majanduslik olukord ei pruugi olla hiilgav.
Lisaks on teada, et need noored Eesti inimesed, kes suurelt jaolt selles eas õpivad, soovivad rohkem lapsi, kui neil tegelikult on. Vähemalt osa lapsi jääb sündimata majanduslikel põhjustel.
Eelnõuga on need defektid välistatud. Senise 12 kuu asemel tuleb laenu tagasi hakata maksma nelja või viie aasta pärast. Õppelaenu mahtu on tõstetud 10 miinimumpalgani ühes õppeaastas. On sätestatud, et õppelaenu saavad ainult Eesti Vabariigi ja Eestis õppivad teiste Euroopa Liidu riikide kodanikud. Siin on veel diferentseeritud õppelaenu tagatisi ja sätestatud, et riik kustutab õppelaenust pool, kui laenusaaja loodud perekonnas on üks alaealine laps, ja terve õppelaenu, kui laenusaaja loodud perekonnas on vähemalt kaks alaealist last. Aitäh!
16:09 Esimees Jüri Ratas
Palun Riigikogu kõnetooli Peeter Ernitsa.
16:09 Peeter Ernits
Hea rahvas! Lugupeetud Riigikogu esimees! Kui Jaak rääkis vaimust, siis mina räägin lihast, sellest, mida me sööme ja mida me teistele pakume. Hiljuti tuli Riigi Tugiteenuste Keskus välja järjekordse riigihankega. See on loomulik, juttu oli Ukraina sõjapõgenikele toidu muretsemisest. Kõik on suurepärane, aga seal on read, mida ma teile [ette loen]: selle riigihanke puhul tuleks eelistada tooteid, millel on jätkusuutliku tootmise põhimõtteid kinnitav märge, näiteks Fairtrade'i, Rainforest Alliance'i [märge], samuti tuleks eelistada mahepõllumajanduslikku tootmist kinnitava märgisega [tooteid], näiteks Euroopa Liidu mahemärgis või Eesti ökomärk, või kaupu, millele on omistatud Euroopa Liidu või Eesti kvaliteedimärgis. Sellest tulenevalt tahaks 15 EKRE saadikut [üht-teist] teada, meil on mõned küsimused rahandusministrile. Mõne küsimuse loen ette. Miks eelistatakse Ukraina sõjapõgenikke Eesti oma inimestele, pakkudes [põgenikele] Fairtrade'i, Rainforest Alliance'i ja teisi kalleid ökotooteid? Kõigile on selge, et ökokohv, ‑kakao ja muu selline kraam on tunduvalt kallim kui see, mida Eesti elanikud saavad endale lubada. Samas Sotsiaalministeeriumi poolt abivajajatele määratud toidupakkides meie teada neid kalleid asju ei ole.
Nii et need on küsimused, mis meid huvitavad. (Juhataja helistab kella.) Ma konsulteerisin eile ka toiduliidu juhiga, küsisin, kas on see normaalne. Ta ei uskunud oma kõrvu, et selline asi saab olla.
16:11 Esimees Jüri Ratas
Hea ettekandja, teie aeg!
16:11 Peeter Ernits
Jah. Aga nüüd me loodame, et rahandusminister valgustab meid, ega me ei ole valesti aru saanud.
16:12 Esimees Jüri Ratas
Palun andke arupärimine üle. Aitäh! Palun Riigikogu kõnetooli Martin Helme.
16:12 Martin Helme
Austatud kolleegid! Hea Riigikogu spiiker! Reformierakonnal on muidugi kuulsusrikas ajalugu Eesti riigikaitse kahjustamisel. Küllap me kõik mäletame, et sooviti laiali saata meie ajateenistus ja teha palgaarmee ning kohitseti sõjaväeluuret. Antakse ära kahurid ja laskemoon, ilma et midagi asemele tuleks. Siiamaani ei taheta õhutõrjet, siiamaani ei ole kaks aastat tagasi rahastamisotsuse saanud merekaitset, rannakaitset. Nüüd on uuele, täiesti tülgastavale tasemele langetud, kui armees, ajateenijate seas tegeldakse homopropagandaga.
Meil on selle kohta küsimused. Tahame kaitseministrilt teada, kuidas see siis Eesti kaitseväe võitlusvõimet edendab, kui ajateenijatele näidatakse kohustuslikus korras homopropagandat. Kas ajateenijatele näidatakse ka heteroseksuaalseid erootilisi filme ja mis siis selle kõige tulemus on, kui me niimoodi edasi läheme? Meil on ka küsimus, mis saab siis, kui Eesti kodanikud, kellele ajateenistus on kohustuslik, süümele viidates keelduvad sinna minemast, sest nad ei ole nõus, et sõjaväes sellist propagandat tehakse. Palume kaitseministril nendele asjadele vastata. Aitäh!
16:13 Esimees Jüri Ratas
Palun Riigikogu kõnetooli Henn Põlluaasa.
16:13 Henn Põlluaas
Austatud kolleegid! Mul on au EKRE fraktsiooni nimel anda üle kohaliku omavalitsuse volikogu valimise seaduse muutmise [seaduse] eelnõu, mille kohaselt hääletamis‑ ja kandideerimisõiguse juures kehtestatakse taas kandidaatidele, volikogudesse kandideerivatele inimestele, eesti keele oskuse nõue.
Keeleseadus on kehtinud juba enam kui 30 aastat, Eesti Vabariik veel kauem. Põhiseaduse järgi on riigikeel ja ametliku asjaajamise keel eesti keel. Ometi oleme olukorras, kus meil on hulganisti volikogude liikmeid, kes ei valda riigikeelt, ja volikogude istungeid peetakse vene keeles, mis on täiesti otsene seadusrikkumine. Seda ei kontrolli sisuliselt mitte keegi. Seetõttu ongi esitatud eelnõu, mille eesmärk on tagada, et kohalike omavalitsuste valimistel kandideerivad isikud oskaks eesti keelt vastavalt keeleseaduses sätestatud C1‑keeletasemele, mis on vajalik juhtimisega seotud töökohtadel, kus tööülesannete hulka võib kuuluda tegevuste kavandamine, koordineerimine, nõustamine, avalikud ettekanded, sõnavõttude ja tekstide koostamine – ühesõnaga kõik see, mida kohaliku omavalitsuse volikogu liige oma töös vajab. Ka keeleinspektsioon on korduvalt juhtinud tähelepanu sellele, et kui me ei too [seadusesse] tagasi kandidaatide eesti keele oskuse nõuet, siis olukord ei parane. Eesti keel peab Eesti riigis kõlama igal pool ja kõikjal, ka omavalitsustes. Aitäh!
16:15 Esimees Jüri Ratas
Palun Riigikogu kõnetooli Merry Aarti.
16:15 Merry Aart
Head kolleegid! Hakkame jälle sügisperioodiga pihta. Meie arupärimine on keskkonnaministrile ja see puudutab üraskite tekitatud kahju. Metsasõjas on raskerelvad üraskite käes, kirjutab Lõunaleht. See puudutab nii riigile kuuluvaid metsi kui ka erametsi. Üraskikahju on muutunud massiliseks ja sellel on nii emotsionaalne kui ka majanduslik [mõju]. Raske on liikuda kuusemetsades, kus on ainult raagus kuused. Ei tahagi sinna eriti minna. On ka majanduslik mõju: kui suureneb üraskikahju, siis väheneb puidu väärtus. Loodusressurss on meie kõigi ressurss ja meil on kohustus kasutada seda ressurssi heaperemehelikult. Tahaksime arupärimisega saada informatsiooni, milline on tegelikult üraskiga tabandumise maht, milline on majanduslik kahju või mõju ja kes vastutab loodusressursi heaperemeheliku kasutamise eest. Sellepärast anname üle mõned küsimused, millele ootame keskkonnaministri vastuseid. Aitäh!
16:17 Esimees Jüri Ratas
Aitäh, head ametikaaslased! Rohkem teie kõnesoove ei näe. Palun Riigikogu kõnetooli Vabariigi Valitsuse esindaja proua Heili Tõnissoni.
16:17 Valitsuse esindaja Heili Tõnisson
Austatud esimees! Hea Riigikogu! Vabariigi Valitsus algatab täna neli seaduseelnõu. Esiteks, töötuskindlustuse seaduse, tööturuteenuste ja ‑toetuste seaduse ja töövõimetoetuse seaduse muutmise seaduse eelnõu. Selle seaduseelnõu menetlemisel Riigikogus esindab Vabariigi Valitsust tervise‑ ja tööminister. Teiseks, patendiseaduse ja teiste seaduste muutmise seaduse eelnõu. Seaduseelnõu menetlemisel Riigikogus esindab Vabariigi Valitsust justiitsminister. Kolmandaks, elektroonilise side seaduse muutmise seaduse eelnõu. Neljandaks, Ülemaailmse Postiliidu Addis Abeba erakorralise kongressi ja Abidjani kongressi lõppaktide ratifitseerimise seaduse eelnõu. Nende kahe eelnimetatud seaduseelnõu menetlemisel Riigikogus esindab Vabariigi Valitsust ettevõtlus‑ ja infotehnoloogiaminister. Kõik neli eelnõu on edastatud elektrooniliselt. Aitäh!
16:18 Esimees Jüri Ratas
Head ametikaaslased! Olen Riigikogu juhatuse nimel vastu võtnud kaheksa eelnõu ja neli arupärimist. Vastavalt meie kodu‑ ja töökorra seadusele otsustab Riigikogu juhatus nende edasise menetlemise.
Nüüd kohaloleku kontroll. Kohaloleku kontrolli juures on järgmine informatsioon. Riigikogu erakorralisel istungjärgul on Riigikogu otsustusvõimeline, kui kohal on üle poole Riigikogu koosseisust. See on nii meie kodu‑ ja töökorra seaduse § 76 järgi. Riigikogu erakorralise istungjärgu ajal kontrollitakse kohalolekut ka enne hääletust, kui mõni Riigikogu liige seda nõuab. Seda ütleb meie armsa kodu‑ ja töökorra seaduse § 77 lõige 3. Kvoorumi puudumisel lõpeb erakorraline istungjärk automaatselt.
Head ametikaaslased! Kohaloleku kontroll.
16:18 Kohaloleku kontroll
16:19 Esimees Jüri Ratas
Kohalolijaks registreerus 90 Riigikogu liiget, puudub 11. Kvoorum on meil seega olemas.
Järgmine punkt on erakorralise istungjärgu töö ajagraafiku kehtestamine. Riigikogu kodu‑ ja töökorra seaduse § 52 kohaselt kehtestab erakorralise istungjärgu töö ajagraafiku juhatuse ettepanekul (Helistab kella.) Riigikogu poolthäälte enamusega. Juhatuse ettepanek erakorralise istungjärgu töö ajagraafiku kohta on töötada ilma vaheajata, kui nii sobib, head ametikaaslased, ja kuni päevakorra ammendumiseni. Sellest tulenevalt ma ütlen ka kohe ära, mis küsimuse ma panen hääletusele, siis saab selle üle kutsungi ajal mõtiskleda. Ma panen hääletusele juhatuse ettepaneku töö ajagraafiku kohta ning palun võtta seisukoht ja hääletada.
Alustame hääletamisprotseduuri ettevalmistamist. Kas võime minna hääletuse juurde? Panen hääletusele juhatuse ettepaneku töö ajagraafiku kohta. Palun võtta seisukoht ja hääletada!
16:19 Hääletustulemused
16:19 Esimees Jüri Ratas
Tulemusega poolt 86, vastuolijaid ega erapooletuid ei ole, leidis ettepanek toetust.