11:58 Istungi rakendamine
12:00 Esimees Jüri Ratas
Head ametikaaslased, austatud Riigikogu! Head külalised! Alustame Riigikogu erakorralist istungjärku, mille olen kokku kutsunud Eesti Vabariigi põhiseaduse § 68 ning Riigikogu kodu- ja töökorra seaduse § 51 lõike 1 alusel Vabariigi Valitsuse poolt taotletud ajal ja päevakorraga. Istungjärgu päevakorras on Vabariigi Valitsuse algatatud Soome Vabariigi ja Rootsi Kuningriigi ühinemist käsitlevate Põhja-Atlandi lepingu protokollide heakskiitmise seaduse eelnõu 643 arutelu.
Head ametikaaslased, nii nagu ikka, istungi alguses on meil võimalus üle anda eelnõusid ja arupärimisi, nii et palun Riigikogu kõnetooli neid, kes soovivad üle anda eelnõusid või arupärimisi. Taavi Aas, palun!
12:01 Taavi Aas
Austatud juhataja! Head kolleegid! Mul on anda üle arupärimine peaministrile seoses Turba–Risti raudtee väljaehitamise peatamisega. Nimelt, 1. juulil oleks tegelikult võinud töödega alustada, aga Reformierakond otsustas, et nende töödega ei alustata, seda tööd ei rahastata ja nii, nagu ütles üks kohaliku omavalitsuse juht, sedakaudu suisa sülitati Läänemaa ja Hiiumaa inimestele näkku.
Me peame väga oluliseks seda, et raudteetransport Eestis areneks. See on väga oluline väga mitmetel põhjustel. See on regionaalpoliitiliselt ülioluline. Olen ise viibinud sellel hetkel Turbas, kui seda Turba lõiku avati. Kohalikele inimestele läks see väga korda.
Selles mõttes on täiesti arusaamatu, miks on Reformierakond otsustanud, et ühistransporti Eestis enam vaja ei ole, seda ei pea arendama, need arendused võib lõpetada. Seetõttu on ette valmistatud vastavasisuline arupärimine, milles on piisavalt konkreetselt ja täpselt esitatud küsimused selle kohta, mida Reformierakond selle sammuga mõtles ja mismoodi ta tulevikku näeb. Aitäh!
12:02 Esimees Jüri Ratas
Palun Riigikogu kõnetooli Siret Kotka.
12:02 Siret Kotka
Austatud Riigikogu esimees! Head Riigikogu liikmed! Käesolevaga annan üle arupärimise Keskerakonna fraktsiooni liikmete nimel peaminister Kaja Kallasele. See puudutab Tallinna Haigla ja meditsiinikopterite projektide väljajätmist Eesti taaste‑ ja vastupidavuskavast. Nimelt, ma usun, et me kõik oleme kursis, et 30. juunil jahmatas Vabariigi Valitsus avalikkust sellega, et tegi Eestis meditsiinilise kuriteo ja jättis taastekavast välja nii Tallinna Haigla kui ka meditsiinilised kopterid, mis on üliolulised. See näitab väga selgelt seda, et Eesti riik tegelikult täna ei ole aru saanud, et nemad vastutavad tervishoiu eest. Kuna me teame, et Tallinna haiglate olukord, hoonete olukord ei ole väga kiita, siis Keskerakonna fraktsioon esitab küsimused peaminister Kaja Kallasele, mis puudutavad seda, miks selline otsus tehti, millistel alustel. Kui aastal 2019 Sotsiaalministeerium ja Tallinna linn tegid omavahel koostöölepe, kas siis täna on sellest koostööleppest taandutud? Kahtlemata uurime, mis saab siis, kui meditsiinilisi koptereid meil enam ei ole või neid ei tule, mis tõesti aitaksid hädasolijaid väga rasketes kliimatingimustes Eestis. Kuidas nüüd nähakse, et kuidas sellega võiks edasi minna? Aitäh!
12:04 Esimees Jüri Ratas
Ma palun Riigikogu kõnetooli Vabariigi Valitsuse esindaja Heili Tõnissoni.
12:04 Valitsuse esindaja Heili Tõnisson
Austatud esimees! Hea Riigikogu! Vabariigi Valitsus algatab täna kolm seaduseelnõu. Esimeseks, kohtuekspertiisiseaduse eelnõu. Riigikogus esindab seaduseelnõu menetlemisel Vabariigi Valitsust justiitsminister. Teiseks, kalandusturu korraldamise seaduse eelnõu. Selle seaduseelnõu menetlemisel Riigikogus esindab Vabariigi Valitsust maaeluminister. Ja kolmandaks, Eesti Vabariigi valitsuse ja Norra Kuningriigi valitsuse vahelise investeeringute vastastikuse soodustamise ja kaitse lepingu lõpetamise kokkuleppe ratifitseerimise seaduse eelnõu. Riigikogus esindab selle seaduseelnõu menetlemisel Vabariigi Valitsust välisminister. Aitäh!
12:05 Esimees Jüri Ratas
Head ametikaaslased! Olen Riigikogu juhatuse nimel vastu võtnud kolm eelnõu ja kaks arupärimist ning vastavalt meie kodu‑ ja töökorra seadusele otsustab Riigikogu juhatus nende edasise menetlemise. Enne seda, kui me viime läbi kohaloleku kontrolli, lihtsalt meeldetuletus. Me oleme hetkel erakorralise istungjärgu juures ja Riigikogu erakorralisel istungjärgul on Riigikogu otsustusvõimeline siis, kui kohal on üle poole Riigikogu koosseisust. See on § 76. Riigikogu erakorralise istungjärgu ajal kontrollitakse kohalolekut ka enne hääletust, kui mõni Riigikogu liige seda nõuab, § 77 lõige 3. Kvoorumi puudumisel lõpeb erakorraline istungjärk automaatselt. Head ametikaaslased, kohaloleku kontroll!
12:06 Kohaloleku kontroll
12:07 Esimees Jüri Ratas
Kohale registreerus 79 Riigikogu liiget, puudub 22.
Meie tänase erakorralise istungjärgu töö ajagraafiku kehtestamine. Riigikogu kodu‑ ja töökorra seaduse § 52 kohaselt kehtestab erakorralise istungjärgu töö ajagraafiku juhatuse ettepanekul Riigikogu poolthäälte enamusega. Juhatuse ettepanek erakorralise istungjärgu töö ajagraafiku osas on järgmine. Erakorraline istungjärk koosneb kahest istungist, esimene istung kestab kuni päevakorra ammendumiseni. Peale seda, üks tund pärast esimese istungi lõppu algab väliskomisjoni istung ja kaks tundi pärast esimese istungi lõppu algab erakorralise istungjärgu teine istung, mis kestab kuni päevakorra ammendumiseni. Head ametikaaslased, me peame seda hääletama. Alustame hääletamise ettevalmistamist. Protseduuriline küsimus, Tõnis Mölder, palun!
12:08 Tõnis Mölder
Aitäh, hea istungi juhataja! Suvi on teadupärast see aeg, kus parlamendiliikmed kohtuvad valijatega. Minulgi on olnud see au siin viimastel nädalatel oma valijatega kohtuda ja neil on üks selline huvitav küsimus. Kas te oskate mulle hetkel öelda, mis see seis on 619 SE menetlusega? Me teame, et kuus sotsiaaldemokraati, Lauri Läänemets, Helmen Kütt, Eduard Odinets, Riina Sikkut, Heljo Pikhofi ja Jaak Juske, loobusid siin enne suve selle eelnõu toetamisest ehk nad ei toetanud Eesti lapsi, Eesti peresid. Kas te oskate mulle öelda – ka valijad küsivad minult –, mis seis selle eelnõuga on? Ja kas sotsiaaldemokraadid on osutanud ja tahtnud tulla selle eelnõu juurde tagasi?
12:09 Esimees Jüri Ratas
Aitäh! Seis peaks olema see, et tempo selle eelnõu menetlemisel võib-olla on olnud natuke tagasihoidlikum, kui oli oodata. Aga see on ilusti menetluses. Hetkel peaks minu meelest teine lugemine käima, kui me tuleme korralise istungi juurde. Seal on mõned sajad muudatusettepanekud veel jäänud. Kui need ära vaadatakse, siis ongi küsimus, kas teisel lugemisel saab olla katkestamine. Kui ei ole, siis teine lugemine lõpetatakse ja saame ilusti liikuda kolmanda lugemise juurde. Nii et see on see seis. Nii et võib öelda, et eelnõu osas on hetkel muutusteta seis, mis oli siis, kui me läksime, kui oli viimane korraline istung.
Aga nüüd me peame minema järgmise protseduurilise küsimuse juurde. Kalle Grünthal, palun!
12:09 Kalle Grünthal
Tervist ja aitäh! Täna on erakorraline istung välja kuulutatud, aga mina lugesin ajalehest või ajakirjandusest, et selle tänase erakorralise istungi kutsus kokku hoopis valitsus. Kas Kaja Kallas on jälle ületanud oma pädevust, mida ta kogu aeg teeb, ja siis tegelikult on tänane erakorraline istung Kaja Kallase organiseeritud? Või on see ikkagi austatud Riigikogu juhatuse poolt tehtud? Aitäh!
12:10 Esimees Jüri Ratas
Aitäh! Tulenevalt seadusest tõesti erakorralise istungi, ma nüüd täpset pügalat ei tsiteeri, aga ütlen, et selle seadusepügala sisu on see, et selle saab kokku kutsuda, kolm erinevat võimalust on selleks, kas Vabariigi President, Vabariigi Valitsus või vähemalt üks viiendik Riigikogu koosseisust. Nii et nii näeb seadus ette, ja tuleb ära nimetada ka aeg ja päevakord. Nüüd alustame hääletamise ettevalmistamisega. Kas võime minna hääletuse juurde? Aitäh! Panen hääletusele Riigikogu juhatuse ettepaneku tööaja graafiku kohta. Palun võtta seisukoht ja hääletada!
12:11 Hääletustulemused
12:11 Esimees Jüri Ratas
Ettepaneku poolt hääletas 79 Riigikogu liiget, vastu ja erapooletuid ei ole. Ettepanek leidis toetust. Nüüd päevakorra täpsustus, head ametikaaslased. Tänase päevakorrapunkti arutelul teeb komisjonipoolse ettekande väliskomisjoni liige Henn Põlluaas.