13:57 Istungi rakendamine
14:00 Aseesimees Hanno Pevkur
Austatud kolleegid! Alustame V istungjärgu 13. töönädala kolmapäevast istungit. Nüüd on võimalus üle anda eelnõusid ja arupärimisi. Jaak Juske, palun!
14:00 Jaak Juske
Austatud istungi juhataja! Head kolleegid! Teatavasti on praegune valitsus alustanud eelarvekärpeid laste arvelt, vähendades noorte huviharidustoetust koguni poole võrra. See on selgelt otsus, mis suurendab sotsiaalset ja regionaalset ebavõrdsust. Kuna me ei ole saanud sellel teemal valitsuse liikmete käest piisavaid ja ammendavaid vastuseid, siis esitame sotsiaaldemokraatidega huviharidustoetuse teemal arupärimise haridus- ja teadusminister Liina Kersnale. Tahame teada, miks alustatakse kärpeid just laste arvelt. Kas valitsus on teinud konkreetseid arvutusi, kui paljusid lapsi ja õpetajaid see otsus puudutab? Kas see kärpeotsus on läbi arutatud huviharidusega seotud osapooltega? Kuidas valitsus kavatseb tagada, et need lapsed, kes said selle toetuse abil huviringis käia, on tulevikus kaasatud huviharidusse? Nendele küsimustele palume vastust. Arupärimine on esitatud elektrooniliselt. Aitäh!
14:01 Aseesimees Hanno Pevkur
Tänan! Helir-Valdor Seeder, palun!
14:01 Helir-Valdor Seeder
Aitäh, lugupeetud juhataja! Head kolleegid! Kui me 30 aastat tagasi Eesti riikliku iseseisvuse taastasime, siis me tegime seda õiguslikust järjepidevusest lähtuvalt ja selle oluliseks osaks oli ka integreerumine rahvusvaheliste organisatsioonidega, avatud maailmaga, ÜRO-ga, Euroopa Liiduga, NATO-ga. Kuhu me nüüd 30 aastat hiljem oleme jõudnud? Oleme jõudnud sinnamaani, et välisministri initsiatiivil, kes meil kuulub Keskerakonda, oleme me valmis loobuma õigusliku järjepidevuse ideest, EKRE on algatanud Euroopa Liidust lahkumise protsessi ja Reformierakond on algatanud NATO-st lahkumise protsessi. Ja meie, Isamaa fraktsiooni kaheksa liikme arupärimine kaitseminister Laanetile puudutabki nimelt viimast, st lahkumist NATO-st.
Tuletan meelde, et juba eelmisel aastal siin eelnõude menetlemisel reformierakondlased Kaja Kallas ja Kalle Laanet esitasid muudatusettepaneku küsimusega, kas Eesti peaks lahkuma NATO‑st. Kuigi sellele järgnes Laaneti avaldus, kus ta ütles, et riigikaitsekulutuste vähendamine annab selge signaali, et see ei ole enam valitsuse jaoks prioriteet, ja selliste sõnumite andmine on eriti vastutustundetu, on praegu jõutud selleni, et RES‑i raames on ametisolev valitsus ja kaitseminister otsustanud riigikaitsekulutusi vähendada ja vähendada oluliselt. Meie arupärimine küsibki, mis on nüüd muutunud, et minnakse riigikaitsekulutuste kärpimise teed. Kas on muutunud rahvusvaheline julgeolekuolukord meile soodsamaks või on mingid muud muudatused toimunud ja milliseid kärpeid siis tegelikult riigikaitses tehakse? Mida tehakse? Nii et loodame saada sisukaid vastuseid ja anname üle selle arupärimise konservatiivses vormis paberkandjal. Aitäh!
14:03 Aseesimees Hanno Pevkur
Oleme selle vastu võtnud. Kalle Grünthal, palun! Vabandust, härra Grünthal! Härra Ernitsal on enne protseduuriline. Täpsustame üle, mis mure härra Ernitsal on. Palun, Peeter Ernits!
14:04 Peeter Ernits
(Kaugühendus)
Hea juhataja! Ma kuulsin, et Reformierakond on algatanud NATO‑st lahkumise ja minu erakond Euroopa Liidust lahkumise. Kas äkki valgustate, mis dokumendid on laekunud Riigikogu juhatusse?
14:04 Aseesimees Hanno Pevkur
Aitäh! See ei ole protseduuriline küsimus. Härra Grünthal, palun, teie kord!
14:04 Kalle Grünthal
Suur tänu! Austatud kolleegid! Ülemöödunud pühapäeval teatas meie lugupeetud kolleeg, reformierakondlane Valdo Randpere TV3 uudistes väitluses ühe Isamaa saadikuga, et ma pidavat olema Riigikogu kõige rumalam inimene ning selle minu rumaluse tõttu ta mind isegi enam ei tervita. Suur tänu sulle, hea Valdo, sellisele olulisele asjaolule tähelepanu juhtimise eest! Seetõttu püüan tekkinud olukorda parandada ning saada targemaks.
Muidugi mul on äärmiselt piinlik, et ma tõesti olen selline, nagu hea Valdo kirjeldas. Ja selleks, et targemaks saada, me otsustasimegi EKRE saadiku Kert Kingoga esitada arupärimise siseministrile, saamaks teada, milliseid julgeolekuohte kätkeb endas topeltkodakondsus kõrgemate riigiametnike, kaasa arvatud Riigikogu liikmete seas. Teatavasti sätestab kodakondsuse seaduse § 1 lõige 2, et Eesti kodanik ei või olla samal ajal mõne muu riigi kodakondsuses. Sinul, hea Valdo, on aga lisaks Eesti kodakondsusele teatavasti veel ka Rootsi kodakondsus. Murelikuks teeb just see asjaolu, et vastates Riigikogu liikmete küsimustele, kui hüpoteetiliselt tekiks sõjaline konflikt Eesti ja Rootsi vahel, siis kumma riigi eest sa võitleksid, mõtlesid sa enne vastamist päris pikalt ning siis otsustasid lõpuks, et Eesti eest.
Ääremärkusena lisan juurde, et minu tervitamise lõpetasid sa pärast seda, kui ma olin siin Riigikogu saalis avalikustanud selle asjaolu, et Vladimir Pooli raamatus, mis räägib KGB-st Eesti NSV‑s, on kirjeldatud seika, kus sa enne Rootsi minemist käisid Lenini mälestussamba juurde lilli viimas. Nii et see on selle arupärimise põhjus. Tahame teada, kas topeltkodakondsus on ikka lubatud Riigikogus. Aitäh!
14:06 Aseesimees Hanno Pevkur
Olen vastu võtnud kolm arupärimist ja juhatus otsustab nende edasise menetlemise loomulikult vastavalt meie kodukorrale. Nüüd on aeg läbi viia kohaloleku kontroll. Palun kohaloleku kontroll!
14:06 Kohaloleku kontroll
14:07 Aseesimees Hanno Pevkur
Kohaolijaks registreerus 93 Riigikogu liiget.