Lugupeetud Riigikogu aseesimees! Austatud Riigikogu liikmed! Olen väga nõus, et olukord on kriitiline, nagu ütles Riigikogu liige Peeter Ernits. COVID-19 kriis on hetkel Eestis võtnud tõesti seni kõrgeimad võimalikud mõõtmed. Ja tõsi on ka see, et need piirangud, mis on kehtestatud valitsuse eilsete otsustega, on kõige laiaulatuslikumad, mis on selles kriisis olnud. Nii et selles vaates küll järk-järgult nii tõkestamise meetmete kui ka inimeste mõistliku käitumise ja vaktsineerimise toel me sellest kriisist välja tuleme.
Täna räägin põhjalikumalt vaktsineerimisest, hetkeseisust ja plaanidest, ning vastan ka nii paljudele küsimustele, kui selle käigus jõuan. (Näitab slaide.) Siin on andmed nüüd natukene viitega, sest tegemist on eilehommikuse seisuga, aga täna lisandus veel umbes 3600 vaktsineerimist. Me näeme seda, et Eesti vaktsineeritute üldarv on jõudsalt kasvanud seitse nädalat järjest. Ka sel nädalal ootame kindlasti seni suurimaid tulemusi. Tänase seisuga on ära manustatud umbes 150 000 vaktsiinidoosi, enam kui 100 000 inimesele on jõutud teha vähemalt ühekordne vaktsineerimine ja enam kui 40 000 on saanud teise doosiga vaktsineeritud. Ma tean, et uuendatud slaidid pidid olema ka juba välja prinditud ja need tulevad hiljem Riigikogu liikmetele. Eks see seis muutubki ju mitte ainult iga päeva, vaid sisuliselt iga tunniga. Aga samal ajal tõesti on ka viiruse enda levik, nagu öeldud, väga laiaulatuslik. Kui vaadata kas või seda testimise mahtu, siis tegelikult me oleme nüüd kohe-kohe ületamas miljoni testi piiri kogu selle kriisi peale kokku. Positiivne on siiski see, et juba mõnda aega on iganädalane vaktsineeritute hulk siiski kordades suurem kui positiivselt nakatunud inimeste arv. See tähendab seda, et vaktsineerimisega saab üha rohkem ja rohkem inimesi kaitse võrreldes haiguse läbipõdemisega. See on aga tervise vaates kindlasti oluliselt parem viis antikehade saavutamiseks ja ka oluliselt ohutum inimese tervisele.
Eri vaktsiinitootjatega on ministeerium ja Vabariigi Valitsus teinud koostööd Euroopa Liidu ühishanke kaudu, võib öelda, juba ligemale aasta aega. Tegelikult need ühistegevused ja planeerimised algasid juba kevadel, siis olid ka esimesed Balti ministrite kohtumised sel teemal ja ka Euroopa Liidu tasandil. Tol hetkel loomulikult veel ühtegi vaktsiini ei olnud, aga juba siis hakkas Euroopa Komisjon liikmesriikide palvel kaardistama võimalikke vaktsiinitootjaid, kes võiksid esimestena jõuda vaktsiini valmimiseni. Tagantjärele tarkusena võime öelda seda, et Euroopa Komisjoni tehtud valikud ja ennustused, kui nii võib öelda, toonase info pinnalt olid tegelikult valdavalt õiged. Kui vaadata kolme esimest vaktsiinitootjat, kes on müügiloa saanud, need on Pfizer/BioNTech, Moderna ja AstraZeneca, siis kõik need kolm on olemas Euroopa Liidu ühishankes. Lisaks sellele on neid seal tegelikult veel. Me teame, et sel nädalal, täpsemalt 11. märtsil on oodata müügiluba Janssen Pharmaceuticale ning müügiloa taotlused on sees veel mitmel tootjal. Põhimõtteliselt on toonane algselt tehtud valik – algselt oli tootjaid seitse, Valneva ühines hiljem – tagantjärele vaadates igal juhul osutunud õigeks. On tehtud õigete ettevõtetega eelostulepingud ning ei ole tekkinud näiteks sellist olukorda, et esimesena oleks jõudnud müügiloani hoopiski keegi selle hanke väline tootja. Siis oleksime olukorras, kus kõik riigid peaksid üksteise võidu sealt doose taotlema ja siis oleks sellistel väiksematel riikidel nagu Eesti kahtlemata jõuõlg nõrgem.
Siin on toodud tegelikult praegu kehtivad doosid. (Näitab slaide.) Võin kohe öelda, et see võib veel muutuda. Ehk kui vaatame neid põhilepinguid, siis Eestil oli üle 4,5 miljoni doosi kokku, aga nii nagu olen varemgi väljendanud, ei ole peamine probleem praegu mitte see, mis on dooside arv aasta lõpuks, vaid peamine probleem on see, millal need vaktsiinidoosid Eestisse jõuavad. Tänagi arutame Vabariigi Valitsuses veel ostuvõimalusi, just nimelt selles vaates, et kui näiteks Pfizer/BioNTechi lisadoosid jõuavad kohale prognoositust varem, kui nad hakkavad tulema näiteks teises kvartalis, siis on kaalutluskoht, kas tuleks neid juurde soetada. Isiklikult arvan, et sel juhul tuleks. Samamoodi, kui teistel tootjatel, kes saavad müügiloa, on võimekust tuua vaktsiine kiiremini, kui algne leping ette näeb, siis loomulikult ka siin tuleb arvestada võimalusega vajaduse korral osta doose selles mõttes varuga ja teisest poolaastast tegelda juba nende müümise või annetamisega, aga pakkuda kiiremini Eesti elanikele vaktsineerimise võimalust.
Numbritest veel nii palju, et kui vaatame tõesti neid müügiloa saanud vaktsiinitootjaid, praegu Pfizer/BioNTech, Moderna ja AstraZeneca, siis kõik need kolm kokku tagavad Eestile, võib öelda, laias laastus 2,5 miljonit vaktsiinidoosi ehk igal juhul juba piisava arvu selleks, et kogu täisealine elanikkond ära vaktsineerida. Aga nagu viitasin, siis Janssen Pharmaceutica peaks samuti õige pea siia nimekirja lisanduma ja järgmised tooted peale. Nii et igal juhul, ütleme, praegune vaktsiinidefitsiit hiljemalt suve jooksul asendub vaktsiinide piisava hulgaga, et tagada kõigile elanike vaktsineerimise võimalus. Seda me sihime alates maikuust.
Räägin kiirelt ka natuke vaktsiinitarnetest, sellel teemal on olnud palju küsimusi. (Näitab slaide.) Siin on lihtsalt pandud kaks tabelit kõrvuti: üks on see, mis oli algne kava, teine on see, mis need numbrid tegelikult tegema hakkasid. Siin on meelega tehtud selline muudatuste jaotus ette, mis näitab natukene seda protsessi. Võib-olla kõige märgilisem on see, kui vaadata, kuidas AstraZeneca tarnete puhul on numbrid muutunud mõne nädalaga. Pidi tulema 26 000, aga tuli null, teisel nädalal, kui pidi tulema vähem, on jälle oluliselt kasvanud. Konkreetselt see nädal, mis praegu algab, tuleb vaktsiinide saabumise mõttes kõige parem nädal, siis tuleb Eesti riiki üle 52 000 doosi. Algse jaotuskava alusel oleks pidanud tulema siia ainult 6000. Nii et need numbrid on mitu korda muutnud ja seda tabelit on seepärast isegi keeruline lugeda.
Aga panen kohe ette ka puhtandi, mis näitab päris seisu. Siin on iseenesest need vaktsiinitarned, mis on Eestisse toimunud kuni üheksanda nädalani, ja need, mis on toimumas, ehk kümnes nädal. Eile jõudis kohale Pfizer/BioNTech, AstraZeneca esimene tarne jõuab täna, teine jõuab nädala teises pooles ja Moderna tuleb samuti nädala teises pooles. Eks need vaktsineerimised jaotuvad nii selle nädala lõpu kui ka järgmise nädala peale, aga igal juhul annab see võimaluse taas tempot tõsta. Ja kui vaadata neid kuu lõppusid, siis samamoodi tegelikult need numbrid on nüüd laiaulatuslikult tõusnud. Ehk märtsikuus tuleb Eestisse oluliselt rohkem vaktsiini, kui tuli kogu talve peale kokku, ja teises kvartalis ootame samuti kasvu.
Kui rääkida järgmistest vaktsiinidest, siis põgusalt juba peatusin sellel, aga lisan, et Janssen Pharmaceutica vaktsiin saab peagi müügiloa, 11. märts on see kuupäev, mida on lubatud välja öelda. Kõigi eelduste kohaselt see otsus tuleb positiivne. Ravimiamet on loomulikult siin sõltumatu ja ka Euroopa Komisjon oma hinnangu andmises. Lisaks sellele on kolm vaktsiinitootjat, kes on hetkel n‑ö eelhindamisfaasis. Kasutatakse sellist väljendit nagu rolling review, see tähendab seda, et nad saadavad jooksvalt andmeid ja lisainfot Euroopa Ravimiametile, kokkuvõttes selleks, et kiirendada hindamise protseduuri. Nendest kõige varem on vaktsiinitootmise käivitanud CureVac, nende vaktsiin on samuti Euroopa Liidu ühislepingus. Eesti ostab sealt suurusjärgus 660 000 doosi. Teine on Novavax, mis on juba veebruaris käivitunud, kuupäevaliselt isegi mõnevõrra varem, ja samuti Euroopa Liidu ühislepingus. Kolmas, kes on tõesti praegu eelhindamisfaasis, on Venemaa vaktsiin Sputnik V. Nad taotlevad praegu esialgset tagasisidet ja hinnangut enda andmetele ja uuringutele, et oleks võimalik anda sisse ametlik müügiloa taotlus. Selle ütlen küll ära, et minu seisukoht on ka see, et mis tahes vaktsiin, sõltumata tootjariigist, kui ta saab Euroopa Liidu müügiloa, on Eesti turule oodatud. Siis me saame seda kasutada ja kui see aitab kaasa vaktsineerimisega hõlmatuse tõstmisele, siis on mõistlik seda teha.
Vaktsineeritavad sihtrühmad oleme peaasjalikult määranud immunoprofülaktika ekspertkomisjonis, nii nagu tegelikult laiemalt riiklik immuniseerimine käib. Tavapäraselt see loomulikult nii palju tähelepanu ei pälvi, aga võib-olla ongi hea, et nüüd on ka laiemalt vaktsiinialane teadlikkus kõrgem. Kõige olulisem on tõesti kasutada defitsiidi tingimustes vaktsiine võimalikult sihipäraselt ehk alustada tervishoiuvaldkonnast, hoolekandeasutustest, töötajatest ja elanikest. Mul on väga hea meel, et tervishoiuvaldkonnas on 70% inimesi seda võimalust kasutanud. On haiglaid, kus see protsent on veel kõrgem. Ja loomulikult vaktsineerimise tase veel tõuseb. Kindlasti eraldi võib tunnustada kohe perearste, kelle seas see protsent on üle 80. Nii et see on ka heaks eeskujuks kõigile inimestele, keda perearst vaktsineerima kutsub. Peab arvestama, et ka nad ise väga suures osas ehk enamik neist on seda võimalust kasutanud, osa on juba ka haiguse läbi põdenud, osa laseb ennast vaktsineerida hiljem, aga väga selge konsensus siin valitseb.
Hoolekandeasutustest samuti tänan elanikke ja nende lähedasi, kes tegelikult annavad sellega oma panuse just kollete pidama saamisesse. Hoolekandes on umbes 85% kliente ehk elanikke vaktsineeritud. Kui te vaatate uudiseid ja vaatate ka koldeid, siis selliseid suuri, sadade kaupa nakatumisi, nagu me nägime nii eelmisel kevadel, sügisel kui ka talvel, tõesti enam tulla ei saa, sest lihtsalt hooldekodu elanikud on juba n-ö kohapealse karjaimmuunsuse saavutanud, kui nii võib öelda. Kui tekibki üksikuid nakatumisi, üksikuid koldeid, siis on need mahud kordades väiksemad ja see tähendab ka seda, et haiglaravi vaates on koormust vähem. Kui vahepeal oli tipp-perioodil nii, et haiglaravivajadusest suurusjärgus 15% tuli hooldekodudest ja kõigist surmajuhtumitest 40% tuli tegelikult hooldekodude ringist, siis nüüdseks on mõlemad numbrid kordades vähenenud ja vähenevad edasi, kuna siin on ka teatud viitaeg sees. Näiteks oli hooldekodude puhul viimati haiglaravivajaduse osakaal vist 3% juures kunagise 15% ja enama asemel.
Kui me räägime nüüd eakamatest, siis siin oleme tõesti keskendunud omakorda vaktsineerimise korraldamisel just nimelt sellele, et ka riskirühmade seas saaksid vaktsineeritud esmajärjekorras need, kes on kõige suuremas ohus, ehk üle 80-aastased elanikud. Perearstide selts on ise koostanud täiendavad põhimõtted, mille alusel riskirühma puhul vaktsineerima kutsutakse. Sellest räägib doktor Elle‑Mall Sadrak oma ettekandes kindlasti täpsemalt. Ehk loogika on tõesti selline, et kui me teame, et meil on riskirühmas 360 000 inimest, siis tuleb meil selle hulgas omakorda teha valikuid ja gruppimisi, olukorras, kus vaktsiine lihtsalt on kordades vähem, kui tegelik vajadus oleks. Aga ma olen siin ka selles mõttes optimistlik, et aprillikuu lõpuks oleme jõudnud kõigile riskirühma kuuluvatele inimestele vaktsineerimise võimalust pakkuda. See tähendabki seda, et see kõige kriitilisem faas praeguse kriisi ohjamisel saab jälle taas ühe otsustava sammu võrra lahendusele lähemale.
Vaktsineerimise sihtrühmade seas on ka kõrgema nakkusriskiga eesliinitöötajad ja elutähtsate teenuste osutajad. Me alustasime tegelikult seda tööd juba aasta lõpus. Saatsime igale ministeeriumile palve kaardistada oma valdkonnas kriitilise tähtsusega sihtrühmad. Eesmärk oli jaanuari lõpuks need koostada, osa täpsustusi tehti ka veebruaris.
Natukese see tempo muutus, kuna AstraZeneca müügiloa saamine koos immunoprofülaktika komisjoni soovitusega kasutada seda vaktsiini alla 70-aastaste inimeste vaktsineerimisele tähendas seda, et meil tuli mõnes mõttes käivitada eesliinitöötajate vaktsineerimine varem, kui algne plaan seda ette nägi. Võib öelda, et võimalus tekkis selleks varem. Ootus oli tõesti see, et saaks alustada üldhariduskoolidega veebruari alguses, kui veebruari esimese nädala lõpus ja teisel nädalal jõudsid esimesed AstraZeneca vaktsiinitarned. Selleks koostati vajalikud nimekirjad, see kõik võttis aega, see on aus vastus. Ehk tegelikult selle käivitamisel tekkisid ajalised tõrked. Tagantjärele vaadates tundub, et oleks pidanud tol hetkel suunama esimesed tarned AstraZeneca vaktsiini hoopiski alla 70-aastastele riskirühmadele, seniks, kuni on nimekirjad koostatud ja tehniline korraldus lahendatud, ning siis alustama eesliiniga.
See on nüüd tarkus, mida oleks tagantjärele vaadates teistmoodi teinud. Aga igal juhul on ka haridustöötajate huvi vaktsineerimise vastu olnud väga suur. Veebiseminaril oli osalejaid ja vaatajaid ca 11 000 ja see on ka järelvaadatav. Samuti on näidanud väga suurt huvi üles siseturvalisuse valdkond, kus samuti umbes veebruari keskel koos haridustöötajate vaktsineerimisega vaktsineerimist alustati. Teatud määral on vaktsineerimisi tehtud ka Kaitseväes ja esmase prioriteediga inimesed on välismissioonidel osalejad, need on toimepidevuse tagamiseks olulised instantsid. Loomulikult teavitus- ja selgitustöö käib nii eesti kui ka vene keeles. Nüüd, sel nädalal on üha suuremas fookuses ka sotsiaaltöötajad ning lasteaedade-lastehoidude töötajad. Ehk liigume vaktsineerimisega edasi.
Ma tean seda, et nendest nimekirjadest, mis anti, on haridusvaldkonna inimestest praeguseks vaktsineeritud üle 80% neist, kes huvi avaldasid. Seal on kindlasti inimesi, kelle puhul on veel vaja vaadata, kas varem ei olnud sobivat vaktsiini või oli tegemist ajalise mittesobivusega. Aga 83% või 84% protsenti nendest nimekirjadest on tehtud. Päästjate ja politseinike seas on see protsent veelgi kõrgem. Sellest nimekirjast, mis oli üles antud, on üle 90% vaktsineeritud ja kindlasti vaktsineerimine jätkub veel nende puhul, kellel mingil põhjusel see aeg kas muutus või ajutiselt ei sobinud. Hiljem saame teha laiemaid kokkuvõtted, mis puudutab tervikhõlmatust selles konkreetses sihtrühmas, sest need protsendid 80 ja 90 on tõesti nende hulgast, kes vaktsineerimiseks soovi avaldasid. Hiljem saame teha kokkuvõtte sellest, kui palju inimesi haridusvaldkonnas tervikuna vaktsineerimise võimalust kasutab, kui palju siseturvalisusest, sotsiaalvaldkonnas jne.
Väga palju küsitakse AstraZeneca vaktsiini vanusepiiri kohta. Need küsimused arutab immunoprofülaktika ekspertkomisjon läbi. Siin on küsimus eeskätt selles, kui palju on lisauuringuid ja lisaandmeid tulnud, selleks et hinnata just nimelt selle vaktsiini sobivust sõltumata inimese vanusest. Mitmed riigid on oma praktikat muutnud ja kindlasti on see ka meile kaalutluskoht. Meie vanusepiir pole muidugi olnud kunagi nii madal nagu mõnes riigis. Me panime selle piiri alla 70, mis on tegelikult natuke kõrgem, kui oli valdavas osas Euroopas, just seetõttu, et tegelikult ei olnud otsest põhjust, miks seda eakate puhul kasutada ei tohi, vaid küsimus oli puhtalt uuringute kättesaadavuses.
Kiirelt näitan ära ka need vaktsiinitarned koos planeeritud sihtrühmadega. Erinevate tervishoiutöötajate ja hooldekoduplokiga, võib öelda, on tegelikult lõpetatud. Peamine rõhk on riskirühmadel, kuhu läheb kogu Pfizer/BioNTechi vaktsiin, Moderna vaktsiin ja kaks kolmandikku riiki jõudvast AstraZeneca vaktsiinist. Üks kolmandik on see, mida me kasutame elutähtsate teenuste osutajate ja kõrgema nakkusriskiga töötajate vaktsineerimiseks.
Väga tahan, et kõigi soovijateni jõuaks see maikuus. Kui vaktsiinitarned võimaldavad, on see võimalik isegi varem, aga siin tõesti sõltub kõik nüüd sellest, kuidas tootjad suudavad tarnegraafikutest kinni pidada, ja näiteks ka sellest, millal Janssen Pharmaceutica hakkab enda tarneid tegema.
Me teame seda, et teises kvartalis kokku ainuüksi neilt kolmelt tootjalt on Eesti riiki oodata 800 000 vaktsiinidoosi. Täpsematest arvudest on teada hetkel ainult see, et aprillis saabub Pfizerilt 110 000 doosi, aga ka siin võib tegelikult tulla muutusi, kui me ostame vaktsiinidoose juurde ja kui neid on võimalik ajaliselt ettepoole tuua.
Vaktsineerijateks on olnud peamiselt tõesti arstid, õed ja ämmaemandad, kes on vastava koolituse läbinud. Võib-olla peamise rõhuasetusega alguses haiglad, hiljem üha rohkem perearstikeskused, pereõed, kellel on parem ülevaade enda nimistutest. Just riskirühmade puhul me teame seda, et kõigile perearstikeskustele pole jõudnud nii palju vaktsiini, kui soovitakse. See on täpselt ka meie mure. Tervisevaldkonnas ei ole ühtegi inimest, kes ei sooviks vaktsineerimise tempot tõsta. Pigem on küsimus vaktsiini piiratuses, tarnegraafikute ebakindluses ja loomulikult selles, et meil tuleb neid gruppe jaotada, et võimalikult mõistlikult just nimelt nakkusriski alusel vaktsineerimisi teostada.
Haiglad ja töötervishoiuteenuse osutajad, samuti eratervishoiuasutused on kaasatud, on need riskirühmade puhul, on need eesliinitöötajate puhul. Ja hiljem, kui loome suure nõudluse ajaks ka vaktsineerimise keskused, siis siin sõltub pakkumistest, kes seda teenust osutavad. Selle vastu on huvid tundnud haiglad ja ka eratervishoiuteenuse osutajad. Sel teemal on meil väga mitmeid nõupidamisi toimunud ja veel toimumas. Igal juhul tuleb ühel hetkel need keskused avada. Ja aegade broneerimiseks kasutame üha rohkem ka digiregistratuuri lahendusi, mida on nüüd piloteeritud. Seda saab kasutada samuti järk-järgult sihtrühmi laiendades. Ehk esialgu on eakamad inimesed – nagu ütlesin, mitte üle 80 vanuses, vaid räägime 70. eluaastast ja sellest allapoole – ning siis juba laiemalt keskealine elanikkond jne. Me ei saa kahjuks veel kõigile korraga digiregistratuuri kasutamise võimalust pakkuda, sel lihtsal põhjusel, et vaktsiini tuleb nädalas tavaliselt 20 000 või 30 000, viimane tarne oli 50 000, aga kui vajadus on kokku miljonil inimesel, siis ei ole arusaadavalt mõistlik nendele miljonile inimesele kutset saata.
Vaktsineerimise seis. (Näitab slaidi.) Siin on taas, nagu öeldud, eilne seis. Siin on alati näha selline jõnks graafikus, st nädala teine pool on kiirem. Eks see ongi eeskätt seotud sellega, et nädala alguses saabuvad tarned, Pfizer/BioNTech tuleb alati esmaspäeviti ja AstraZeneca enamasti teisipäeviti, see nädal tuleb see teisipäeval pluss reedel, kui ma peast öeldes ei eksi, ja samamoodi on näha ka siis sõltuvalt sellest, et teise doosi vajadus saadakse teada esmaspäeva hommikul, sel lihtsal põhjusel, et Pfizer/BioNTechi vaktsiin teatavasti tavatingimuste, tavakülmiku tingimustel säilib ainult viis tööpäeva. Ehk seni hoitakse Terviseameti laos ühe nädalase doosi katet ja esmaspäeva hommikul saadetakse laiali ning nädala teises pooles on rohkem vaktsineerimisi, samuti on rohkem vaktsineerimise teatisi. Nii on kindlasti ka sellel nädalal.
Järk-järgult on tõusnud ka nädalavahetusel tehtavate vaktsineerimiste hulk ja arv. Meil on ka selleks nädalavahetuseks mitmed projektid töös. Eilse seisuga oli vähemalt ühe doosiga vaktsineeritud 7,7%, täpsemalt ühe doosiga 4,4% ja kahe doosiga 3,3% elanikkonnast. Sellega me oleme Euroopa Liidus keskmisest selgelt kiirem, aga loomulikult, teades seda kriisi laiaulatuslikkust, see protsent meid ei rahulda. Oleme sel teemal väga palju suhelnud nii tootjatega kui ka Euroopa Komisjoni esindajatega, et vaktsiini hulka, mis riik jõuab, tõsta ja sellega ka vaktsineerimistempot suurendada.
Hõlmatus 80+ rühmas, nagu enne viitasin, on üks olulisemaid. See on 27,2% ja ka kasvab pidevalt. Me tahame jõuda märtsikuu lõpuks selleni, et kõik üle 80-aastased inimesed on saanud võimaluse ennast vaktsineerida. Need on kõige suures riskirühmas inimesed. Me teame, et meie seast lahkunud COVID-19 patsiendi vanus on keskmiselt 80 eluaastat. See on see koht, kus inimene on kõige haavatavam. Ja tegelikult ka vahemik 50–70 eluaasta vahemikus inimesed, keda me AstraZenecaga vaktsineerime, niisamuti. Ka haiglaravi vajajate keskmine vanus on nüüd langema hakanud, paljuski tänu sellele, et eakam osa ühiskonnast ja hooldekoduelanikud on vaktsineeritud.
Tervishoiutöötajate hõlmatusest korra enne põgusalt rääkisime. Siin tõesti perearstid torkavad positiivselt silma. Kindlasti tunnustan neid. Ja need numbrid on kõik ju veel esialgsed. Nii et praeguse seisuga vähemalt ühe doosi saanud inimeste hulk ainult kasvab, ehk see protsent saab ainult tõusta. Ja on ka haiglaid, näiteks Tartu Ülikooli Kliinikum, kus me teame, et need protsendid on veel keskmisest märgatavalt kõrgemad.
Siin on nüüd eilse seisuga Euroopa Liidu riikide tabel. (Näitab slaidi.) Palju on küsitud, miks on Malta nii kiire. Ma vastan selle ka kohe ära. Malta on kiire, sest tal on oluliselt rohkem vaktsiini kui teistel Euroopa Liidu riikidel. Ja samal põhjusel on Läti teistest maas, sest tal lihtsalt on vähem vaktsiine. Siin tekkis selline moment, kus osa riike loobus teatud tarnekogustest. Eesti ostis kõiki vaktsiine vähemalt nii palju, kui ette nägi, osa ka rohkem. Ja Malta ostis tol hetkel ära, õigemini Malta, Taani ja Holland kolmekesi ostsid ära Lätist üle jäänud doosid. See on ka põhjus, miks Lätil ka parima tahtmise korral pole võimalik sealt tabeli lõpust oluliselt kõrgemale vähemalt praegu tõusta ja Maltal omakorda on väga selge edumaa teiste Euroopa Liidu riikide ees. Eesti on, nagu öeldud, viiendal kohal. Kindlasti meie eesmärk on esiviisikus aktiivselt olla ja oma protsente pidevalt tõsta.
Tänan tähelepanu eest! Vastan hea meelega kõigile küsimustele.