15:00 Istungi rakendamine
Esimees Eiki Nestor
Austatud Riigikogu! Tere, jõudu! Alustame täiskogu II istungjärgu 10. töönädalat. Esmaspäevane istung, eelnõude ja arupärimiste üleandmine. Kõigepealt Vabariigi Valitsuse esindaja Heili Tõnisson, palun!
Valitsuse esindaja Heili Tõnisson
Austatud härra esimees! Hea Riigikogu! Vabariigi Valitsus algatab täna neli seaduseelnõu. Esiteks, võlaõigusseaduse muutmise ja sellega seonduvalt teiste seaduste muutmise seaduse eelnõu. Riigikogus esindab seaduseelnõu menetlemisel Vabariigi Valitsust justiitsminister Urmas Reinsalu. Teiseks, Kaitseliidu seaduse ja kaitseväeteenistuse seaduse muutmise seaduse eelnõu. Nimetatud seaduseelnõu menetlemisel Riigikogus esindab Vabariigi Valitsust kaitseminister Hannes Hanso. Kolmandaks, ravimiseaduse ja ravikindlustuse seaduse muutmise seaduse eelnõu. Riigikogus esindab seaduseelnõu menetlemisel Vabariigi Valitsust tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski. Neljandaks, looduskaitseseaduse muutmise seaduse eelnõu. Nimetatud seaduseelnõu menetlemisel Riigikogus esindab Vabariigi Valitsust keskkonnaminister Marko Pomerants. Aitäh!
Esimees Eiki Nestor
Martin Helme, palun!
Martin Helme
Austatud spiiker! Lugupeetud kolleegid! Esitame Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsiooni nimel majandus- ja taristuminister Kristen Michalile arupärimise Eesti Energia kavatsuse kohta kanda maha Auvere ja Utah' investeeringud. Eesti Päevalehe andmetel valmistub Eesti Energia maha kandma suures ulatuses investeeringuid, kaasa arvatud nii Auvere jaama kui ka Utah' põlevkivimaardla oma. Kuigi Auvere jaama paigutatud 640 miljoni euro suuruse investeeringu mõttekusest on räägitud juba aastaid, tahab Eesti Energia investeeringu eeloleva aasta lõpuks maha kanda. Ka USA-s Utah' osariigis olev 12 000 hektari suurune maardla, kuhu on paigutatud üle 51 miljoni euro, on väidetavalt plaanis kas maha kanda või võõrandada. Sel puhul küsime, kas jutt investeeringute mahakandmisest vastab tõele. Kas on tõsi, et kui taastuvenergia maksmist Eesti Energiale ei taastata, siis tähendaks see Auvere jaama allahindamist 300 miljoni euro võrra? Kuna on selgunud, et Utah' piirkond tarbiks ainult põlevkivist saadavat õli, mitte aga gaasi ja elektrit ning isegi õli tuleks väga kaugele transportida, peale selle peaks ehitama rafineerimistehase, puudub investeeringul mõte. Miks ei olnud Eesti Energia sellest varem teadlik? Kas Utah' projekt kavatsetakse lõpetada või tahetakse seda jätkata? Kas Eesti põlevkivitehnoloogia müümine välismaale võiks olla kasulikum ettevõtmine kui kalliste tehaste, maardlate ja trasside rajamine Eestist kaugele? Aitäh!
Esimees Eiki Nestor
Juhataja eeldab, et tegemist on Riigikogu liikmete arupärimistega. Jaak Madison, palun!
Jaak Madison
Austatud Riigikogu esimees! Head kolleegid! Esitan Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsiooni nimel arupärimise välisminister Marina Kaljurannale. Teema on okupatsioonikahjude kompenseerimine Eesti Vabariigile Venemaa Föderatsiooni poolt. Pühapäeval, 6. detsembril k.a väitis välisminister Marina Kaljurand vene uudisteportaalile Interfax, et Eesti Vabariigi Valitsus ei kavatse nõuda Venemaa Föderatsioonilt okupatsioonikahjude hüvitamist. See väide oli ajendatud justiitsminister Urmas Reinsalu ning Läti ja Leedu kolleegide allkirjastatud koostöömemorandumist, mille kohaselt kolm Balti riiki teevad ühise kompensatsiooninõude. Justiitsminister lähtus oma tegevuses Eesti Vabariigi Valitsuse kujundatud seisukohast, millest teavitati Riigikogu 14. jaanuaril 2004. aastal. Selle alusel otsustas valitsus jätkata okupatsioonivõimude tekitatud kahjude eest hüvitise saamise analüüsimist ja kahjutasude nõude ettevalmistamist ning toetas eelkõige võimalikku kahjunõude esitamist seoses inimkahjudega. Lisaks tegi valitsus Justiitsministeeriumile ülesandeks koos Välisministeeriumiga kahjutasunõue ette valmistada. Rohkem otsuseid ei ole Eesti Vabariigi institutsioonid vastu võtnud. Seoses kõnealuse informatsiooniga esitame välisministrile neli küsimust. Esiteks, millisele Vabariigi Valitsuse otsusele tuginedes väitsite 6. detsembril, et Eesti Vabariigil pole kavas nõuda okupatsioonikahjude hüvitamist Venemaa Föderatsioonilt? Teiseks, kui ei ole kujundatud Vabariigi Valitsuse otsust, mis nõustuks kahjutasude nõudest loobumisega, siis kas teie seisukoht oli poliitiliste volituste ületamine? Kolmandaks, kui tegemist oli volituste ületamisega, millega tehti märgatavat kahju suhtluses oma partnerite Läti ja Leeduga, siis kas kaalute poliitilist vastutust? Ja neljandaks, kuidas hindate edasise koostöö efektiivsust Läti Vabariigi ja Leedu Vabariigiga, kui Eesti Vabariigi välisminister väljendab seisukohti, milleks tal puudub mandaat ning mis on vastupidine meie partnerite seisukohtadele? Aitäh!
Esimees Eiki Nestor
Jällegi, juhataja eeldab, et arupärimine on Riigikogu liikmetelt, kellel on õigus neid esitada. Viktor Vassiljev, palun!
Viktor Vassiljev
Austatud Riigikogu esimees! Head kolleegid! Mul on ees arupärimine, mille on esitanud Keskerakonna fraktsiooni 15 liiget tervise- ja tööministrile. Arupärimise sisu on see, et meie tervishoiu rahastamine on nigelavõitu. Rahastamist mõõdetakse protsentides SKT-st ja viimastel aastatel on see meil olnud 6% ringis. Mujal Euroopa riikides on aga 8 või 10%, võib-olla 6% pole ka viga. Aga kui me umbes aasta tagasi siin Riigikogu saalis peaministriga vestlesime ja ma ütlesin, et on 6%, siis ta parandas mind ja ütles, et ei, see on 6,1% ja järgmiseks aastaks 6,2%. Nüüd, kui avaldati riigieelarve projekt, siis ma läksin vaatama, mis protsent seal kirjas on. Vaata ja imesta, nüüd on 5,2%, st langenud peaaegu terve protsendi võrra. Seetõttu ongi meil, Riigikogu liikmetel, arupärimisse kirja pandud kolm küsimust. Aga küsimusi tekib kindlasti rohkem, sest 1% SKT-st – pange tähele, see peaks huvitama mitte ainult opositsiooni, vaid ka koalitsiooni – on ju 200 miljonit eurot. See ei ole sugugi väike summa, arvestades seda, et järjekorrad pikenevad, et Tartu Ülikooli Kliinikumis koondatakse 85 arsti ja et arstiabi muutub inimestele järjest vähem kättesaadavaks. 200 miljonit eurot! Kuhu valitsus selle pani? Kas tõesti kühveldas sinnasamasse Estonian Airi viimasele lennule järele? Las meie töö- ja terviseminister vastab. Ma usun, et me kõik kuulame huviga, millised vastused me oma küsimustele saame. Aitäh!
Esimees Eiki Nestor
Artur Talvik, palun!
Artur Talvik
Hea esimees! Head Riigikogu liikmed! Mul on hea meel selle üle, et 2016 on kuulutatud merekultuuriaastaks. Aga merendusega ainult aastaks kuulutamisega hakkama ei saa, sest merepoliitikas või -majanduses on tegelikult väga palju probleeme. Kui mõningaid mainida, siis Eesti merenduspoliitika arengukavas aastateks 2012–2020 on väga palju punkte, mida pole üldse täitmiseks võetud. Eesti ettevõtetel on umbes 50 kaubalaeva, millest ühtegi pole Eesti mereregistris. Eesti meremajandus on üldse jagatud kaheksa ministeeriumi vahel, nii et sellel ei ole ka otsest valitsuse esindatust. Kõigi eelmainitud punktide kohta, pöörates tähelepanu ka merekultuuriaastale, on kaheksa Vabaerakonna liiget esitanud peaminister Taavi Rõivasele arupärimise, milles on kuus küsimust. Aitäh!
Esimees Eiki Nestor
Mihhail Stalnuhhin, palun!
Mihhail Stalnuhhin
Härra esimees! Lugupeetud kolleegid! Eesti Keskerakonna fraktsiooni liikmete nimel annan Riigikogu menetlusse ühistranspordiseaduse muutmise seaduse. Seadusmuudatus peaks säilitama 500 töökohta ainuüksi Narvas, rääkimata teistest kohtadest, sest juttu võib olla palju suuremast arvust. Asi on selles, et sellest sügisest hakkas kehtima üks ühistranspordiseaduse säte, mille järgi taksojuht peaks valdama eesti keelt tasemel B1. Me uurisime ja saime teada, et Narvas pole keegi mitte kordagi kaevanud selle üle, et taksojuht ei räägi eesti keelt või et teeninduses oleks mingeid puudujääke. Pealekauba Narva linna taksonduse reeglid keelavad taksojuhil näiteks reisijatega rääkida. Positiivne on muidugi see, et vaikida juhid oskavad, ma ütleksin, isegi tasemel B2. Keegi küll ei palu, et see nõue oleks täiesti maha võetud, aga taksojuhid – tuletan veel kord meelde, et neid on 500 kokku neljas taksofirmas – paluvad keeleoskuse nõude aega pikendada ja jaotada see järgmisteks perioodideks: 1. oktoober 2016 – A1, 1. oktoober 2017 – A2 ja 1. oktoober 2019 – B1. Mehed on juba õpinguid alustanud, keegi vastu ei vaidlegi, aga oleks inimlik lasta inimestel rahulikult keelt õppida. Aitäh!
Esimees Eiki Nestor
Olen juhatuse nimel vastu võtnud viis seaduseelnõu ja neli arupärimist. Seaduseelnõud võtame menetlusse, kui need vastavad kodu- ja töökorra seadusele ning arupärimised jõuavad adressaatideni samuti siis, kui nad on kodu- ja töökorra seaduses sätestatuga kooskõlas.
Palun teeme kohaloleku kontrolli!
Kohaloleku kontroll
Kohal on 83 Riigikogu liiget, puudub 18.
Päevakorra kinnitamine. Head kolleegid, palun tähelepanu! On tulnud päris mitu ettepanekut. Vaatame need ühekaupa läbi, siis on meil võimalik edasi minna. Kõigepealt on Eesti Keskerakonna fraktsioon teinud ettepaneku arvata selle töönädala päevakorrast välja teisipäevase istungi seitsmes päevakorrapunkt, Eesti Keskerakonna fraktsiooni algatatud riiklike peretoetuste seaduse muutmise seaduse eelnõu 89 esimene lugemine. Me oleme alati algataja seisukohti respekteerinud. Paistab, et ka seekord on nii. Teiseks, Vabariigi Valitsus on teinud taotluse arvata selle töönädala kolmapäevase istungi päevakorrast välja 21. päevakorrapunkt, peaministri ülevaade teadus- ja arendustegevuse olukorrast ning valitsuse poliitikast selles valdkonnas. Ka siin respekteerime algataja seisukohta. Eesti Vabaerakonna fraktsioon on teinud ettepaneku muuta käesoleva töönädala kolmapäevase istungi päevakorda. Neil on kaks ettepanekut. Tollesama punkti, mille valitsus soovib päevakorrast välja jätta, on Vabaerakond soovinud tõsta kaheksandaks punktiks. Mõlemat soovi korraga me täita ei saa. Kui me valitsuse ettepanekut arvestame, siis mõistame, et see punkt on välja jäänud. Vabaerakonna teine ettepanek on viia 22. päevakorrapunkt, ülevaade avaliku teenistuse 2014. aasta aruandest, üheksandaks päevakorrapunktiks. Sellega on nii, et see läheb hääletusele ja kui keegi protestib, siis protestib, kui aga kõik on nõus, siis jääb nii. Paistab, et kõik on nõus.
Austatud Riigikogu! Ma saan aru, et on küsimusi, seega kordan veel. Teisipäevase, seitsmenda päevakorrapunkti kohta on tehtud ettepanek see välja jätta. Samuti on tehtud ettepanek jätta välja kolmapäevane 21. punkt. Kolmapäevane 22. päevakorrapunkt liigub üheksandaks. Andres Herkel, palun!
Andres Herkel
Segadus tekib selle koha peal, et ühe neist päevakorrapunktidest, mille me palusime ettepoole tuua, on valitsus tagasi võtnud. Sel juhul peaks muudetud päevakorrapunkt olema kaheksas.
Esimees Eiki Nestor
Enne riigieelarve seaduse eelnõu?
Andres Herkel
Just.
Esimees Eiki Nestor
Selge! Siis on Vabaerakonna ettepanek selline, et ülevaade avaliku teenistuse 2014. aasta aruandest oleks kolmapäeval kaheksas päevakorrapunkt. Kas kõigil on selge, mida me hääletame?
Austatud Riigikogu, panen hääletusele töönädala päevakorra kinnitamise. Palun võtta seisukoht ja hääletada!
Hääletustulemused
Päevakorra kinnitamise poolt oli 71 rahvasaadikut, vastu 2 ja erapooletuid 3. Töönädala päevakord on kinnitatud.