14:00 Istungi rakendamine
Aseesimees Jüri Ratas
Head ametikaaslased! Tere päevast, austatud Riigikogu! Alustame Riigikogu täiskogu II istungjärgu 8. töönädala kolmapäevast istungit. Kõigepealt palun kõnetooli neid Riigikogu liikmeid, kes soovivad üle anda eelnõusid või arupärimisi. Palun, Kalle Laanet!
Kalle Laanet
Austatud juhataja! Head kolleegid ja külalised! Põhiseaduskomisjon algatab korruptsioonivastase seaduse muutmise seaduse eelnõu. Eelnõuga soovitakse muuta korruptsioonivastase seaduse neid sätteid, mis reguleerivad ametiisiku huvide deklareerimist. Eesmärk on korrigeerida mõningaid 2014. aastal rakendunud huvide deklareerimise süsteemi aspekte, mida deklaratsioonide esitajad on konstruktiivselt kritiseerinud. Esiteks, loobutakse vabatahtliku kogumispensioni osakute deklareerimise nõudest, sest nende andmete deklareerimise kohustus ei ole piisavalt põhjendatud. Teiseks fikseeritakse deklareerimisele kuuluva saadud varalise ja muu soodustuse alampiirina 4000 eurot. Kehtiva regulatsiooni kohaselt on see alampiir praegu seotud deklarandi saadud viimase nelja kuu sotsiaalmaksuga maksustatava tuluga, mille deklarant peab iga kord ise välja selgitama. Fikseeritud summa lihtsustab oluliselt deklaratsiooni täitmist. Kolmandaks muudetakse kõrvaltegevuste deklaratsioonis kajastamise perioodi. Praegu esitatakse deklaratsioonis kõrvaltegevused deklaratsiooni esitamisele eelnenud aastal. Muudatuste kohaselt esitatakse vastavad andmed deklaratsiooni esitamise aasta ja sellele eelnenud kalendriaasta kohta. Praegu on võimalik saada äriregistrist automatiseeritult andmeid kannete hetkeseisu kohta. Lõppenud kõrvaltegevusi kajastavate andmete koondamiseks on vaja teha arendustöid ja muuta seadust. Muudatus suurendab deklaratsiooni eeltäidetavust ja teeb deklaratsiooni esitamise mugavamaks. Neljandaks, eelnõuga tunnistatakse kehtetuks kohustus esitada deklaratsioonis andmed deklarandi ametikohale eelnenud aastal saadud sotsiaalmaksuga maksustatava tulu kohta. Säilib kohustus deklareerida tuludeklaratsioonis deklareeritav tulu ja saadud dividenditulu. Ja viimaseks, eelnõuga tunnistatakse andmed deklarandi tehtud varaliste ja muude soodustuste kohta ainult asutusesiseseks kasutamiseks. Avalikkuse huvi tehtud annetuste vastu ei kaalu üles deklarandi õigust perekonna ja eraelu puutumatusele. Muudatus kaitseb õigust teha eraviisiliselt isikutele või organisatsioonidele annetusi, lähtudes oma maailmavaatest või usulistest veendumustest. Õigus nende andmetega tutvuda jääks kontrolli ja järelevalve teostajatele. Aitäh!
Aseesimees Jüri Ratas
Palun Riigikogu kõnetooli Märt Sultsi!
Märt Sults
Auväärt eesistuja! Kolleegid! Mina olen siin jälle arupärimisega haridus- ja teadusministrile – ma ei tea, on see kümnes või juba viieteistkümnes. Aga mine sa tea, vähemalt 20 küsimust on kindlasti esitatud. Arupärimine on lihtne. Me kõik teame, et haridusmaastikul on korralagedus, kaos, ühtne hariduspoliitika puudub. Me kõik teame, et palka munitsipaalkoolide õpetajatele ei jätku. Me kõik teame, et palka ei saa diferentseerida, kuna palka kui sellist ei ole. Me teame kõik seda, et niikuinii tuleb lisaeelarves parandusi, et tõstetakse alampalka ja see alampalga tõstmine pannakse kohalike omavalitsuste kaela. Möödunud korral läks see palgatõstmine Tallinna linnale maksma keskeltläbi 10 miljoni eurot – Riigikogu tõstis palka ja Tallinna linn maksis selle kinni. Palgaarvestusmudelit pole meile siiamaani selgitatud, ei tea, mille alusel palka arvutatakse. Paistab, et see on lihtsalt mingi number, ja kõik. Kunagi ei ole meile öeldud seda, mis arvust protsenti arvutatakse. Protsenti võib arvutada ükskõik millisest arvust ja te kõik teate seda, et tuleb väiksem arv jagada suuremaga, korrutada sajaga ja ongi protsent käes, millist aga soovite. Saab ka tagurpidi arvutada.
Sellest johtuvalt on mul mitu küsimust, loen neist ainult kaks tükki ette. Arupärimine on Jürgen Ligile. Kas te ei leia, et kui valdkonnaminister vastab oma valdkonna küsimustele, et ei tea, ei oska öelda, siis jätab see kõrvalseisjale ministrist ebakompetentse mulje? Ja teine küsimus. Riiklikele kvalifikatsiooninõuetele vastav lasteaiaõpetaja ei ole siiani võrdsustatud üldhariduskooli õpetajaga. Mis on selle põhjus? Miks ei saa riik maksta välja eri maakondade lasteaiaõpetajate alampalga määra vahet? Suure osa sellest maksab kohalik omavalitsus ja puuduoleva osa riik, kui kokku ei tule munitsipaalkooli õpetaja alampalk. Aitäh!
Aseesimees Jüri Ratas
Head ametikaaslased, olen Riigikogu juhatuse nimel vastu võtnud ühe eelnõu ja ühe arupärimise ning vastavalt meie kodu- ja töökorra seadusele otsustab Riigikogu juhatus nende edasise menetlemise.
Viime läbi kohaloleku kontrolli.
Kohaloleku kontroll
Kohalolijaks registreerus 87 Riigikogu liiget, puudub 14.