Riigikogu
Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

header-logo

10:00 Istungi rakendamine

Aseesimees Laine Randjärv

Tere hommikust, austatud Riigikogu! Head kolleegid! Alustame Riigikogu täiskogu VIII istungjärgu esimese töönädala teisipäevast istungit. Me alustame kohe, kui on natukene vaiksem. Aitäh! Nüüd on võimalik üle anda eelnõusid ja arupärimisi. Palun, Marika Tuus-Laul!

Marika Tuus-Laul

Austatud istungi juhataja! Head kolleegid! Minul on üle anda Keskerakonna fraktsiooni arupärimine sotsiaalkaitseminister Helmen Kütile ja selle teema on vanaduspension. Nagu me teame, tekitab Eestis järjest enam probleeme pensionäride kihistumine. Kui praegused pensionid on veel suhteliselt samas suurusjärgus, siis juba lähitulevikus muutub nende vahe mitmekordseks. Nimelt suureneb aasta-aastalt vanaduspensioni määramisel kindlustusosaku tähtsus. See tähendab, et riiklik vanaduspension sõltub üha enam sellest, kui palju on makstud inimese eest sotsiaalmaksu ehk kui suur on tema palk. Kui sotsiaalmaksu tasutakse näiteks keskmiselt töötasult, on aastakoefitsient 1,0 ja keskmise palga saajale on tagatud inimväärne pension. Juhul kui inimene teenib keskmisest väiksemat palka, on koefitsient alla 1,0 ja väikese palgaga inimene peab töötama mitu aastat, et seda täis saada. Seetõttu peavad väga paljud ühiskonnale pühendunud väikesepalgalised inimesed, nagu lasteaiakasvatajad, meditsiiniõed, õpetajad, kultuuritöötajad ja paljud teised, leppima ka väikese pensioniga. Meie arvates on see ebaõiglane. Meie põhiküsimus ministrile on järgmine: miks te peate õiglaseks, et inimese tööpanust näitab sissetuleku suurus, ja kas seda süsteemi on kavas lähitulevikus muuta? Aitäh!

Aseesimees Laine Randjärv

Aitäh! Rohkem ettepanekuid ei ole. Olen Riigikogu juhatuse nimel vastu võtnud ühe arupärimise. Kui see vastab Riigikogu kodu- ja töökorra seaduses sätestatule, edastab Riigikogu esimees selle adressaadile viivitamatult.
Nüüd, head kolleegid, palun teeme kohaloleku kontrolli!
Kohaloleku kontroll
Kohal on 94 ja puudub 7 Riigikogu liiget.


1. 10:03 Riigikogu otsuse "Riigikohtu liikme Harri Salmanni kohtunikuametist vabastamine" eelnõu (696 OE) esimene lugemine

Aseesimees Laine Randjärv

Läheme tänase päevakorrapunkti juurde, milleks on Riigikohtu esimehe esitatud Riigikogu otsuse "Riigikohtu liikme Harri Salmanni kohtunikuametist vabastamine" eelnõu 696 esimene lugemine. Ma tutvustan teile selle punkti menetlemise korda. Kõigepealt on juhtivkomisjoni esindaja ettekanne kuni 20 minutit, seejärel küsimused ettekandjale. Iga Riigikogu liige võib esitada ettekandjale ühe suulise küsimuse. Head kolleegid, kas teid huvitab menetlemise kord? Paistab, et ei huvita. (Saalis on lärm.) No hakkab looma. Pärast küsimustele vastamist avatakse läbirääkimised. Sõna võivad võtta üksnes fraktsioonide esindajad. Järgneb lõpphääletus.
Ma palun ettekandeks kõnepulti põhiseaduskomisjoni liikme Väino Linde!

Väino Linde

Lugupeetud Riigikogu, head kolleegid! Austatud istungi juhataja! Loodan etteantud 20 minuti jooksul avada teile selle otsuse eelnõu sisu. Kõik sai alguse sellest, et selle aasta 11. juunil esitas Riigikohtu esimees Riigikogule otsuse eelnõu selle kohta, et vabastada Riigikohtu liige Harri Salmann kohtunikuametist. Otsus tuleneb sellest, et kohtute seaduse § 99 lõige 1 loetleb kohtuniku ametist vabastamise alused ja sätestab ühe ametist vabastamise põhjusena ka kohtuniku enda soovi töölt lahkuda. Riigikohtunik Harri Salmann on avaldanud soovi minna auga väljateenitud vanaduspensionile ja sellest ongi ajendatud kõnealuse otsuse eelnõu.
Põhiseaduskomisjon vaatas selle küsimuse läbi oma eilsel istungil ja otsustas üksmeelselt, et täna võiks olla Riigikogus selle otsuse eelnõu lõpphääletus. Arutlesime ka selle üle, mis juhtuks siis, kui Riigikogu ei annaks täna poolthääli sellele otsuse eelnõule. Leidsime, et siis on võimalik selle küsimuse juurde tagasi tulla ja anda eelnõu põhiseaduskomisjoni kaudu uuesti üle Riigikogule menetlemiseks, kuni me saaksime asja tehiolud endale selgeks tehtud. See oli siiski vaid teoreetiline arutluskäik, nii et põhiseaduskomisjoni ettepanek on täna Harri Salmanni ametist vabastamise otsust poolthäältega toetada.
Lõpetuseks ütlen veel, et see oli 25. veebruaril 1993. aastal, kui Riigikogu muude oluliste küsimuste otsustamise seas – samal päeval andis tolleaegne Riigikohtu esimees ja meie praegune hea kolleeg Rait Maruste ka oma ametivande – nimetas Harri Salmanni oma otsusega riigikohtuniks. Täna on siis see päev, kui meil tuleks võtta vastu otsus tema ametist vabastamise kohta. Aitäh!

Aseesimees Laine Randjärv

Suur tänu! Teile on laekunud ka üks küsimus. Palun, Imre Sooäär!

Imre Sooäär

Aitäh, hea juhataja! Austatud hea kolleeg Väino! Ehk sa täpsustaksid veidi, mida sa selle all mõtlesid, et juhul kui Riigikogu täna seda otsust ei toeta. Kuidas see protseduur siis käiks? Kas inimene, kes tahab pensionile minna, ei saakski pensionile või kuidas see välja näeks?

Väino Linde

Aitäh! Kuna Riigikogu liikme staatuse seaduse järgi on Riigikogu liige oma otsustes vaba, siis ta saab kõike toimetada oma hääletuse ja sellele nupule vajutamise kaudu. Aga puhtteoreetiliselt on võimalik see otsuse eelnõu uuesti üle anda ja seda ikkagi edasi menetleda. Ma arvan, et sellist olukorda, kus Riigikogu ei anna oma heakskiitu riigikohtuniku ametist vabastamisele, ei teki.

Aseesimees Laine Randjärv

Imre Sooäär, te saate esitada kahjuks ainult ühe küsimuse. Kas on veel huvilisi? Rohkem küsimusi ei ole. Suur tänu, Väino Linde!
Nüüd on võimalik läbirääkimisi pidada, kui on kõnesoove. Kõnesoove ei ole. Juhtivkomisjoni ettepanek on viia läbi eelnõu 696 lõpphääletus. Valmistume lõpphääletuseks.
Austatud Riigikogu, panen hääletusele Riigikohtu esimehe esitatud Riigikogu otsuse "Riigikohtu liikme Harri Salmanni kohtunikuametist vabastamine" eelnõu 696. Palun võtta seisukoht ja hääletada!
Hääletustulemused
Poolt hääletas 73 Riigikogu liiget, vastuolijaid ega erapooletuid ei olnud. Eelnõu on otsusena vastu võetud.
Austatud kolleegid, meie tänane päevakord on ammendatud. Soovin kõikidele tegusat päeva jätku! Kohtumiseni!

Istungi lõpp kell 10.11.

Lossi plats 1a, 15165 Tallinn, tel +372 631 6331, faks +372 631 6334
riigikogu@riigikogu.ee