14:00 Istungi rakendamine
Aseesimees Laine Randjärv
Austatud Riigikogu, tere päevast! Alustame Riigikogu täiskogu VII istungjärgu viienda töönädala kolmapäevast istungit. Nüüd on võimalik üle anda eelnõusid ja arupärimisi. Palun, Mati Raidma!
Mati Raidma
Austatud istungi juhataja! Head kolleegid! Riigikaitsekomisjoni s.a 18. veebruari otsuse kohaselt algatab riigikaitsekomisjon Eesti lipu seaduse § 6 muutmise seaduse eelnõu. Eelnõuga muudetakse Eesti lipu seaduse § 6 lõiget 1 ja nähakse veteranipäeva, 23. aprilli lipupäevana. Eesti lipu seaduse § 6 lõike 1 kohaselt on lipupäevad näiteks isadepäev, hõimupäev, teadmistepäev ja emakeelepäev. Eelnõu menetlemisel Riigikogus on riigikaitsekomisjoni esindaja Lauri Vahtre. Aitäh!
Aseesimees Laine Randjärv
Aitäh! Palun, Sven Mikser!
Sven Mikser
Austatud juhataja! Head kolleegid! Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsioon annab täna üle mitu seaduseelnõu, millel on valdavalt üks ja seesama eesmärk. See eesmärk on muuta poliitiline süsteem avatumaks ja läbipaistvamaks, kaasata valijaid ja huvirühmi poliitiliste otsuste langetamisse ka valimiste vahel, mitte teha seda üksnes valimiskampaaniate ajal, ning anda valija häälele valimistel suurem kaal. Me mäletame, et hiljuti menetlesime siin saalis rahvakogu protsessist alguse saanud erakonnaseaduse muutmise seaduse eelnõu, mis paraku Riigikogu menetluse käigus põhiseaduskomisjoni juhtimisel taandus üksnes erakonnaseaduse kosmeetiliseks muutmiseks. Muudatused olid sedavõrd kosmeetilised, et sotsiaaldemokraadid ei pidanud võimalikuks seda eelnõu lõpphääletusel toetada.
Esimese eelnõuna sellest paketist on mul au üle anda erakonnaseaduse § 127 muutmise seaduse eelnõu. See korrastab ja muudab erakondade rahastamise korda selliselt, et igakuisest eelarvelisest eraldisest 50% jagatakse võrdselt kõigi Riigikokku valituks osutunud erakondade vahel ja ülejäänu proportsionaalselt saadud häälte arvuga kõigi Riigikogu valimistel osalenud erakondade vahel, kes kogusid vähemalt 2% häältest. Erakonnad, kes ei ületanud valimiskünnist, küll aga kogusid valimistel vähemalt 1% häältest, saavad riigieelarvest 10 000 eurot aastas. Me leiame, et see on oluline samm, mis aitab erakondlikku mänguvälja võrdsustada ja on selge positiivne vastus süüdistustele parlamendierakondade kartellistumises. Me arvame, et kokku võttes tuleks see Eesti erakondlikule demokraatlikule protsessile kasuks ja oleks mõistlik.
Aseesimees Laine Randjärv
Palun, Neeme Suur!
Neeme Suur
Proua juhataja! Lugupeetud kolleegid! Mul on au Sotsiaaldemokraatliku Erakonna nn demokraatiapaketist üle anda teine eelnõu, Riigikogu valimise seaduse muutmise seaduse eelnõu. Selle eelnõuga teeme ettepaneku muuta seadust selliselt, et kautsjonit ei peaks tasuma erakond, kelle registrisse kandmisest ei ole möödunud nelja aastat. Samuti teeme ettepaneku, et üksikkandidaat saaks mandaadi ka juhul, kui tema häälte arv moodustab vähemalt 75% lihtkvoodist ehk üksikkandidaate käsitletaks ringkonna tasemel samaväärsena erakondadega. Kolmandaks on meil n-ö riiklike nimekirjade avatuks tegemise ettepanek ehk üleriigilises nimekirjas reastatakse kandidaadid lähtudes nende kogutud häälte suhtest ringkonna lihtkvooti. See välistaks selle, et Riigikogusse saavad kompensatsioonimandaadiga väga väikese häälte arvuga kandidaadid. Ka juhul, kui valimisringkonnas on saadud kokku vähemalt 10% lihtkvoodist, võiks kautsjoni tagasi maksta. Samuti on meil ettepanek vähendada üleriigilist valimiskvooti 5%-st 4%-ni. Aitäh!
Aseesimees Laine Randjärv
Aitäh! Palun, Marianne Mikko!
Marianne Mikko
Lugupeetud istungi juhataja! Austatud kolleegid! Ka see eelnõu kuulub samasse paketti, kusjuures see pole mitte meie nn demokraatiapakett, vaid lihtsalt meie demokraatiapakett. Annan üle eelnõu, mis paneb käe ette reklaamirahale. Leiame, et pool miljonit eurot aastas on piir, mida meie, sotsiaaldemokraadid, suudame taluda. Mõõdutundetu raha tuulde lennutamine partei promomiseks on sotsiaaldemokraatide meelest üks räige raiskamine. Sestap paneme siia piiranguks ette 500 000 eurot. Kõik, mis on üle selle, klassifitseerub keelatud annetuseks ja tuleb kanda tagasi riigieelarvesse. Aitäh!
Aseesimees Laine Randjärv
Palun, Jüri Morozov!
Jüri Morozov
Proua juhataja! Head kolleegid! Annan Riigikogu Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsiooni nimel üle eelnõu, mis muudab kahte kehtivat seadust ja teeb võimalikuks selle, et Riigikogu liige saab pärast kohaliku omavalitsuse volikogu valimistest osavõtmist osaleda ka volikogu töös, kui ta on selles seni edukas olnud. Populaarses vormis öeldes tahame muuta seadusi, mis on teinud Riigikogu liikmest ainult seetõttu, et ta on kasutanud oma põhiõigust, vältimatult peibutuspardi. Leiame, et kohaliku omavalitsuse volikogu liikme ametikoha käsitamine riigiametina pole õige. Meie tubli kolleeg Kaja Kallas on eelnevates aruteludes tabavalt öelnud, et üks inimene ei ole automaatselt riik. Põhiseadus eristab kohaliku omavalitsuse ju selgelt täidesaatvast riigivõimust. Mina ja vahest keegi meist ei taha olla peibutuspart lihtsalt sellepärast, et on võetud vastu vildakas seadus. Igaühel peab olema võimalus ilma takistuseta otsustada, kas ta osaleb kohaliku omavalitsuse volikogu töös või mitte. Riigikogu liikme takistuseta osalemine kohaliku omavalitsuse volikogu töös tugevdab demokraatiat, vähendab riigi ja kohaliku tasandi vastandumist ning võimaldab sisulist debatti probleemide lahendamisel. Aitäh!
Aseesimees Laine Randjärv
Aitäh! Palun, Jaak Allik!
Jaak Allik
Lugupeetud juhataja! Lugupeetud kolleegid! Annan Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsiooni nimel üle kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse muutmise seaduse eelnõu. Hoolimata praegu seaduses sätestatud üldpõhimõttest, et igal volikogu liikmel on õigus kuuluda vähemalt ühte komisjoni, on esinenud juhtumeid, kui volikogus enamuse saanud poliitilised jõud on teinud takistusi vähemuse esindajate soovikohasele osalemisele komisjonide töös, mistõttu on vähemuse esindajad olnud oma õiguste tagamiseks sunnitud pöörduma koguni halduskohtu poole. Eelnõu sätestab komisjonidesse kuulumise õiguse alusena volikogu liikme isikliku sooviavalduse, mida tasakaalustab nõue, et valituks osutunud erakondade ja valimisliitude nimekirjad on komisjonides proportsionaalselt esindatud. Vähemuse esindajate demokraatlikumaks kaasamiseks komisjonide juhtimisse sätestab eelnõu kohalike omavalitsuste volikogude komisjonide esimeeste ja aseesimeeste valimiseks sarnase korra, nagu kehtib Riigikogu komisjonide esimeeste ja aseesimeeste valimistel. Selle kohaselt valitakse komisjoni esimees ja aseesimees või aseesimehed volikogus ühel ajal. See kord, mis on ennast igati õigustanud Riigikogu tegevuses, tagab üldjuhul selle, et komisjoni aseesimehe koht kuulub volikogus vähemuses olevate poliitiliste jõudude esindajaile. Eelnõu eesmärk on seega paremini tagada omavalitsusüksuse võimuorganite demokraatliku moodustamise põhimõttest kinnipidamist volikogude tegevuses ning kindlustada kõigi volikogudesse pääsenud valimisnimekirjade proportsionaalne esindatus volikogude komisjonides ja nende võimalus aktiivselt osaleda komisjonide tegevuse planeerimisel ja juhtimisel. Aitäh!
Aseesimees Laine Randjärv
Aitäh! Palun, Urve Palo!
Urve Palo
Tere päevast, head kolleegid! Kuna riigi osalusega ettevõtted on sageli väga suured, mastaapsed ettevõtted, kelle tegemised või tegemata jätmised mõjutavad väga paljusid Eesti inimesi, siis on väga oluline, et otsused, mida nendes ettevõtetes ja nende juhtorganites vastu võetakse, oleksid pädevad. Sellepärast teeme ettepaneku, et edaspidi ei määrataks riigi osalusega ettevõtete nõukogudesse inimesi mitte lihtsalt ministri käskkirjaga, vaid see otsustusprotsess peaks olema märksa laiapõhjalisem ja läbipaistvam ning oma heakskiidu peaks andma hoopiski Riigikogu komisjon, kelle haldusalasse ettevõte kuulub. Lisaks sellele peame õigeks, et parlamendiliikmed ei kuuluks riigi osalusega ettevõtete nõukogudesse. See aitaks tagada tasakaalustatuse ja võimude lahususe. Sellest tulenevalt annan Sotsiaaldemokraatliku Erakonna nimel üle seda teemat käsitleva seaduseelnõu. Aitäh!
Aseesimees Laine Randjärv
Palun, Jevgeni Ossinovski!
Jevgeni Ossinovski
Lugupeetud kolleegid! Euroopa Komisjoni liige, keda rahvasuus kutsutakse Euroopa volinikuks, on üks kõrgemaid ametnikke, kes Euroopa Liitu juhib. Seda ametit pidava isiku pädevusest ja võimekusest sõltub suurel määral Euroopa Liidu kui terviku edukus. Seepärast on nii iga liikmesriik kui ka kogu Euroopa Liit kindlasti huvitatud sellest, et sellele positsioonile saaks parim võimalik kandidaat. Eestis on volinikukandidaadi esitamine täidesaatva võimu ehk valitsuse ainupädevuses, avalikkusel ja Riigikogul puudub sisuline võimalus selles küsimuses kaasa rääkida. See teeb võimalikuks, et valitsus ei lähtu kandidaadi esitamisel mitte alati ja ilmtingimata kandidaadi kompetentsusest Euroopa asjades, vaid mingitest teistest parteilistest või erahuvidest. Eelnõu algatanud sotsiaaldemokraadid on seisukohal, et volinikukandidaadi nimetamise õigus peaks parlamentaarses riigis kuuluma Riigikogule. See tagaks avaliku diskussiooni kandidaadi sobivuse üle ning võimaldaks kandidaadil endal parlamentaarse debati raames demonstreerida oma pädevust Euroopa asjades ja pühendumust neile. Annan Riigikogu menetlusse sellesisulise seaduseelnõu. Aitäh!
Aseesimees Laine Randjärv
Aitäh! Palun, Eiki Nestor!
Eiki Nestor
Hea juhataja! Austatud Riigikogu! Annan Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsiooni nimel üle Riigikogu kodu- ja töökorra seaduse muutmise seaduse eelnõu. See annab tööd põhiseaduskomisjonile. Vahel öeldakse mõne eelnõu kohta, et kui selle esimene lugemine ka juhtumisi lõpetatakse, siis jääb see komisjoni riiulile. Me oleme selleteemalise eelnõu, nagu me täna esitame, korra juba menetlusse andnud, selle esimene lugemine lõpetati ja mul on kahtlus, et see eelnõu ei ole enam isegi mitte põhiseaduskomisjoni riiulil. Sellel lihtsal põhjusel, et me ei ole jõudnud ära teha isegi nii lihtsat asja, et komisjoni koosoleku protokollis kajastuks, kuidas Riigikogu liikmed komisjonis hääletasid, mille poolt või vastu. Nii me teeme teist korda ettepaneku muuta Riigikogu kodu- ja töökorra seadust, et komisjonide töö oleks avatum ja avalikum ning sinna oleksid kaasatud ka teada-tuntud kodanikuühendused. Aitäh!
Aseesimees Laine Randjärv
Rohkem eelnõusid ega arupärimisi üle anda ei soovita. Olen Riigikogu juhatuse nimel vastu võtnud üheksa eelnõu. Riigikogu juhatus otsustab nende menetlusse võtmise Riigikogu kodu- ja töökorra seaduse kohaselt.
Nüüd läheme teadete juurde. Riigikogu juhatus on võtnud menetlusse järgmised eelnõud ja määranud neile juhtivkomisjonid. Esiteks, Riigikohtu esimehe 17. veebruaril esitatud Riigikogu otsuse "Riigikohtu liikme Lea Laarmaa kohtunikuametist vabastamine" eelnõu, mille juhtivkomisjon on põhiseaduskomisjon. Teiseks, Isamaa ja Res Publica Liidu fraktsiooni ning Eesti Reformierakonna fraktsiooni 17. veebruaril algatatud koduomanike maamaksuvabastust laiendav maamaksuseaduse muutmise seaduse eelnõu, mille juhtivkomisjon on rahanduskomisjon.
Riigikogu juhatus on määranud Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsiooni 13. veebruaril esitatud Riigikogu otsuse "Ettepaneku tegemine Vabariigi Valitsusele" eelnõu 594 uueks juhtivkomisjoniks rahanduskomisjoni.
Riigikogu esimees on edastanud Riigikogu liikmete arupärimised sotsiaalminister Taavi Rõivasele.
Riigikogu liikmed on moodustanud Haapsalu raudtee toetusrühma.
Nüüd, head kolleegid, teeme kohaloleku kontrolli.
Kohaloleku kontroll
Hetkel on kohalolijaks registreerunud 87 Riigikogu liiget ja puudub 14.