Riigikogu
Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

header-logo

XII Riigikogu, V Istungjärk, täiskogu korraline istung
Neljapäev, 09.05.2013, 10:00

Toimetatud

10:00 Istungi rakendamine

Aseesimees Jüri Ratas

Head ametikaaslased, tere hommikust! Lubage mul kõigile soovida ilusat Euroopa päeva! Alustame Riigikogu täiskogu V istungjärgu 13. töönädala neljapäevast istungit. Kõigepealt palun kõnetooli neid Riigikogu liikmeid, kes soovivad üle anda eelnõusid või arupärimisi. Marianne Mikko, palun!

Marianne Mikko

Lugupeetud eesistuja! Austatud kolleegid! Täna, Euroopa päeval, mil me räägime rohkem kui tavaliselt euroopalikest väärtustest, on mul au anda Riigikogu Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsiooni nimel üle soolise võrdõiguslikkuse seaduse muutmise seaduse eelnõu.
Üheksa aastat tagasi jõustus soolise võrdõiguslikkuse seadus. Selle üks paragrahv kohustab valitsust kinnitama soolise võrdõiguslikkuse nõukogu koosseisu. Ent mida pole, seda pole. Poolteist aastat tagasi saatis õiguskantsler Indrek Teder sotsiaalministrile märgukirja, milles tõdeb, et soolise võrdõiguslikkuse seaduse § 24 sätestab nõukogu moodustamise kohustuse. Kohustuse mittejärgimine on seaduse mittetäitmine. Vastuses õiguskantslerile nõustus sotsiaalminister, et alalise nõukogu olemasolu tagaks vajalike teadmiste ja oskustega inimeste püsiva koostöö soolise võrdõiguslikkuse seaduse eesmärkide täitmisel. Sotsiaalminister lubas, et selle nõukogu moodustamise korraldus esitatakse Vabariigi Valitsusele kinnitamiseks hiljemalt 2012. aasta teise kvartali lõpuks. Mida pole, seda pole!
Valitsuse ignorantsus sunnib Riigikogu, seega meid kõiki tegema tõhusamat parlamentaarset järelevalvet soolise võrdõiguslikkuse seaduse rakendamise üle. Seetõttu soovitakse eelnõuga luua soolise võrdõiguslikkuse nõukogu asemel Riigikogu soolise võrdõiguslikkuse erikomisjon. Oleme veendunud, et Riigikogu soolise võrdõiguslikkuse erikomisjon tugevdab ja süvendab demokraatiat ning aitab loodetavasti üle saada ühiskonnas Sosnovski karuputkena vohavast soolisest ebavõrdsusest. Sotsiaaldemokraadid usuvad, et parlament tahab ja suudab naiste olukorda meie riigis parandada. Ilusat Euroopa päeva meile kõigile! Aitäh!

Aseesimees Jüri Ratas

Aitäh! Palun Riigikogu kõnetooli Aadu Musta! Head ametikaaslased, ma palun saalis vaiksemalt, et me kohtleksime ülejäänud saaliga võrdselt neid, kes soovivad kuulata, ja ka neid, kes soovivad rääkida! Rääkida saab täiskogu istungisaalist väljaspool. Palun, Aadu Must!

Aadu Must

Lugupeetud juhataja! Head kolleegid! Ernest Hemingway on kunagi öelnud, et igas maailma sadamas, kuhu tema sattus, oli üks eestlane, kes ootas oma laeva. Hiljem on meie eelmine Teaduste Akadeemia president Jüri Engelbrecht seda parafraseerinud ja öelnud, et igas maailma ülikoolis, mida ta on külastanud, on üks eestlasest professor. Võib-olla ta muid ülikoole lihtsalt pole külastanud, kes seda teab.
Kui mõnes kauges paigas on üks eestlane, olgu ta siis meremees, professor või maasikakorjaja, on see teatud mõttes eksootika. Kui neid on mujal väga palju, siis on see suur probleem. Sellestsamast mõttekäigust ajendatuna on meil Eesti Vabariigi peaministrile arupärimine selle kohta, kuidas valitsus suhtub praegusesse reaalsesse olukorda. Kas tema arvates on tegemist eksootika, argipäeva või suure probleemiga? Meil on mitu asjalikku küsimust, mis ei ole säärases laadastiilis, nagu ma praegu esinesin. Pärime tõsiselt väljarände mõju kohta Eesti majandusele, statistika olukorra, teiste riikide värbamispoliitika ja Eesti Vabariigi võimalike poliitiliste meetmete kohta selle protsessi mõjutamiseks. Aitäh!

Aseesimees Jüri Ratas

Palun Riigikogu kõnetooli Yana Toomi!

Yana Toom

Austatud eesistuja! Lugupeetud kolleegid! Mul on üle anda Keskerakonna fraktsiooni liikmete arupärimine sotsiaalminister Taavi Rõivasele. See puudutab omaste hooldamist. Ma ei hakka siin meelde tuletama debatti, mis puhkes hiljuti meedias tänu Andrei Hvostovi rabavale artiklile omaste hooldamisest. Tuletan lihtsalt meelde, et puhkuse või hooldaja haigestumise ajaks on võimalik põhimõtteliselt – õigemini, justkui oleks võimalik – paigutada hooldatav ajutiselt hoolekandeasutusse. Oma lähedase hoolekandeasutusse panemine on aga keeruline, kuna koha keskmine tasu on 600 eurot, mis on suurem summa kui hooldust vajava inimese pension. Lisaks suurele kohatasule tuleb selle koha saamiseks ka järjekorras oodata.
Omaste hooldamine nõuab lähedastelt ebainimlikke pingutusi, kuid selle eest saadav raha on olematu suurusega. Kõigele lisaks, kui inimene vormistab ennast hooldajaks, loobub tööl käimisest ja pühendab oma elu lähedase inimese eest hoolitsemisele, kannatab tema tulevane pension, kuna hooldaja eest ei maksa keegi sotsiaalmaksu, mis tähendab seda, et ta ei saa ka pensionistaaži. Seoses sellega on meil härra ministrile viis küsimust, millele loodame vastuseid saada. Aitäh!

Aseesimees Jüri Ratas

Rohkem üleandmise soove ei ole. Olen Riigikogu juhatuse nimel vastu võtnud ühe eelnõu ja kaks arupärimist, vastavalt meie kodu- ja töökorra seadusele otsustab Riigikogu juhatus nende edasise menetlemise.
Liigume edasi teadete juurde. Riigikogu esimees on edastanud Riigikogu liikmete arupärimise sotsiaalminister Taavi Rõivasele ja kultuuriminister Rein Langile.
Head ametikaaslased, viime läbi kohaloleku kontrolli.
Kohaloleku kontroll
Kohalolijaks registreerus 81 Riigikogu liiget, puudub 20.
Läheme tänase päevakorra juurde.


1. 10:07 Riigikogu otsuse "Eesti Arengufondi nõukogu liikme nimetamine" eelnõu (420 OE) esimene lugemine

Aseesimees Jüri Ratas

Täna on päevakorras majanduskomisjoni esitatud Riigikogu otsuse "Eesti Arengufondi nõukogu liikme nimetamine" eelnõu 420 esimene lugemine. Ma palun Riigikogu kõnetooli majanduskomisjoni esimehe Kaja Kallase!

Kaja Kallas

Austatud eesistuja! Head kolleegid! Meil on laual Riigikogu otsuse eelnõu Eesti Arengufondi nõukogu liikme nimetamise kohta ...

Aseesimees Jüri Ratas

Hea ettekandja, ma palun vabandust! Austatud Riigikogu liikmed! Saalis on hästi suur lärm. Palun vaiksemalt!

Kaja Kallas

Aitäh! Eesti Arengufondi seaduse § 10 lõige 3 ütleb, et Riigikogu majanduskomisjoni ettepanekul nimetab Riigikogu kuni neljaks aastaks viis nõukogu liiget. Neist kaks on Riigikogu liikmed ning kolm ettevõtluse ja üldsuse esindajad. Seoses sellega, et ühe ettevõtluse ja üldsuse esindaja nõukogu liikmeks oleku tähtaeg on täis saamas, pöördusime uue esindaja leidmiseks Eesti Kaubandus-Tööstuskoja, Eesti Tööandjate Keskliidu, Teenusmajanduse Koja ning Eesti Väike- ja Keskmiste Ettevõtjate Assotsiatsiooni poole ettepanekuga esitada kandidaadid. Esitati kolm kandidaati: Jaan Puusaag, Ville Jehe ja Andres Arrak. 9. aprillil kohtus majanduskomisjon kõigi kandidaatidega ja seejärel toimus hääletus, kus valituks osutus Ville Jehe. Aitäh!

Aseesimees Jüri Ratas

Head ametikaaslased, kas teil on ettekandjale küsimusi? Arto Aas, palun!

Arto Aas

Austatud ettekandja! Mis te arvate, kas tulevikus võiks selle otsuse jättagi majanduskomisjoni vormistada või peab seda ikkagi täiskogu ees arutama?

Kaja Kallas

Selleks tuleks seadust muuta. Iseenesest on arengufond n-ö Riigikogu mõttekoda ja kuna majanduskomisjonis on esindatud nii opositsioon kui koalitsioon, siis miks mitte lubada see otsus teha majanduskomisjonil.

Aseesimees Jüri Ratas

Paul-Eerik Rummo, palun!

Paul-Eerik Rummo

Kas on võimalik avalikustada ka, kui palju hääli kandidaadid komisjonis said?

Kaja Kallas

Ikka on võimalik, kohe otsin selle paberi. Jaan Puusaag sai kaks häält, Ville Jehe kuus häält ja Andres Arrak ühe hääle.

Aseesimees Jüri Ratas

Ester Tuiksoo, palun!

Ester Tuiksoo

Hea ettekandja! Palun tutvustage saalile, kellega on tegemist! Milline taust on inimesel, kelle majanduskomisjon välja valis?

Kaja Kallas

Ville Jehe kandidatuuri esitas Teenusmajanduse Koda. Ta on ettevõtlussektoris kaua tegutsenud ning olnud arengufondiga seotud sel moel, et on ingelinvestor ja aitab alustavatel ettevõtetel oma projekte käima lükata. Samuti on ta osalenud arengufondi investeerimiskomitees – või mis see õige nimetus on, täpselt ma ei teagi. Igal juhul on see kogu, kes arutab, millised ettevõtjad saavad arengufondist toetust. Tegemist on noore ärksa inimesega.

Aseesimees Jüri Ratas

Priit Toobal, palun!

Priit Toobal

Aitäh, lugupeetud aseesimees! Hea ettekandja! Kas te tuletaksite meelde, kes on ülejäänud Eesti Arengufondi nõukogu liikmed? Kas majanduskomisjonil on plaanis mingeid vahetusi teha?

Kaja Kallas

Mul kahjuks seda paberit ees ei ole, aga mälu järgi ütlen, et ülejäänud arengufondi nõukogu liikmed on Jaan Männik, Juhan Parts, Jürgen Ligi, ettevõtluse esindajana Mart Einasto, Andres Keevallik ja nüüd tuleb Alar Karise asemele Tartu Ülikooli uus rektor. Liikmed oleme ka mina, Kaja Kallas, ja Mart Laar.

Aseesimees Jüri Ratas

Tarmo Tamm, palun!

Tarmo Tamm

Ma tahtsin Laari kohta küsida, aga juba sain selgust.

Aseesimees Jüri Ratas

Praegu on meil küsimuste voor, repliigid peavad jääma läbirääkimiste vooru. Peeter Võsa, palun!

Peeter Võsa

Kas Eesti Arengufondi nõukogu liikmete määramisel on arvestatud ka soolise võrdõiguslikkuse printsiipi?

Kaja Kallas

Jah, on arvestatud. Kui esitatakse kaks võrdset kandidaati, teine teisest soost, siis kindlasti võtame seda arvesse. Kahjuks esitati seekord ainult ühest soost kandidaate, nii et meil ei olnud võimalikki valida naisterahvast.

Aseesimees Jüri Ratas

Tiit Tammsaar, palun!

Tiit Tammsaar

Lugupeetud ettekandja! Oma sõnavõtu alguses sa mainisid, et majanduskomisjon pöördus mitmesuguste mittetulundusühingute ja ettevõtjate ühenduste poole. Kas see nimekiri võiks ka olla pikem ja laiema kandepinnaga? Ma mõtlen näiteks ka põllumajandust ja üldse maaettevõtlust. Põllumajandus-kaubanduskoda on selline institutsioon, kes oleks võinud olla kaasatud sellesse ampluaasse. Või ei ole see tähtis?

Kaja Kallas

See on muidugi alati küsimus, et kelle käest otseselt küsitakse. Seekord me otsustasime, et küsime arvamust selliste katusorganisatsioonide käest nagu tööandjate keskliit ja kaubandus-tööstuskoda, kes esindavad ikkagi kõiki sektoreid. Ja kui võtta arvesse arengufondi spetsiifikat, siis võib-olla tõesti põllumajandus ei ole olnud selle peamisi huvivaldkondi.

Aseesimees Jüri Ratas

Hea ettekandja, ma tänan teid! Rohkem küsimusi ei ole. Kas fraktsioonide esindajad soovivad avada läbirääkimisi? Kõnesoove ei ole. Läbirääkimisi ei avata. Juhtivkomisjoni seisukoht on viia eelnõu 420 esimesel lugemisel läbi ka lõpphääletus. Alustame lõpphääletuse ettevalmistamist.
Panen lõpphääletusele eelnõu 420. Palun võtta seisukoht ja hääletada!
Hääletustulemused
Poolt on 77 Riigikogu liiget, 1 on vastu ja 1 on erapooletu. Majanduskomisjoni esitatud Riigikogu otsuse "Eesti Arengufondi nõukogu liikme nimetamine" eelnõu 420 on otsusena vastu võetud.
Tänase ainsa päevakorrapunkti käsitlemine on lõppenud.
Head ametikaaslased, sellega on meie tänane istung lõppenud. Ma tänan teid ja soovin teile jõudu teie töös!

Istungi lõpp kell 10.16.

Lossi plats 1a, 15165 Tallinn, tel +372 631 6331, faks +372 631 6334
riigikogu@riigikogu.ee