Riigikogu
Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

header-logo

XII Riigikogu, V Istungjärk, täiskogu korraline istung
Neljapäev, 21.03.2013, 10:00

Toimetatud

10:00 Istungi rakendamine

Aseesimees Laine Randjärv

Austatud Riigikogu, tere hommikust! Alustame Riigikogu täiskogu V istungjärgu kaheksanda töönädala neljapäevast istungit. Täna on meil päevakorras Riigikogu juhatuse valimine. Väljakujunenud tava kohaselt saab eelnõusid ja arupärimisi üle anda pärast juhatuse valimise lõppemist.
Kõigepealt teated. Riigikogu esimees on edastanud Riigikogu liikmete arupärimise kultuuriminister Rein Langile.
Ja nüüd, head kolleegid, teeme kohaloleku kontrolli.
Kohaloleku kontroll
Kohalolijaks on registreerunud 97 Riigikogu liiget, puudub 4.


1. 10:01 Riigikogu juhatuse valimine

Aseesimees Laine Randjärv

Läheme tänase päevakorra juurde. Eesti Vabariigi põhiseaduse § 69 kohaselt valib Riigikogu oma liikmete hulgast Riigikogu esimehe ja kaks aseesimeest. Tulenevalt Riigikogu kodu- ja töökorra seadusest korraldab Riigikogu esimehe ja aseesimeeste valimisel hääletamist, selgitab valimistulemuse ning lahendab protestid Vabariigi Valimiskomisjon. Valimiste korraldamisel lähtub Vabariigi Valimiskomisjon Riigikogu kodu- ja töökorra seaduse §-st 7, § 81 lõikest 2 ja §-dest 86–89.
Enne valimistoimingute juurde asumist lubage mul teile lühidalt tutvustada Riigikogu juhatuse valimisega seonduvat. Esmalt valitakse Riigikogu esimees. Riigikogu aseesimehed valitakse samaaegselt pärast Riigikogu esimehe valimist. Kandidaadi võib üles seada Riigikogu liige. Pärast Riigikogu esimehe valimist seatakse üles Riigikogu aseesimeeste kandidaadid. Ülesseatu peab andma kandideerimiseks oma nõusoleku. Hääletamine on salajane ning see toimub hääletamissedeli täitmise teel. Igal Riigikogu liikmel on nii Riigikogu esimehe kui ka aseesimeeste valimisel üks hääl. Hääled loetakse avalikult kohe pärast hääletamise lõppemist. Protest hääletamise korraldamise kohta esitatakse valimiskomisjonile kohe pärast hääletamise lõppemist ja hääletamistulemuste kohta viivitamatult pärast hääletamistulemuse teatavaks tegemist. Valimistulemus kuulutatakse välja kohe pärast võimalike protestide läbivaatamist. Riigikogu esimeheks saab kandidaat, kellele on antud üle poole kehtivatest häältest. Kui ükski kandidaat ei saa üle poole kehtivatest häältest, korraldatakse kahe enim hääli saanud kandidaadi vahel valimise lisavoor. Võrdse häälte arvu puhul heidetakse liisku. Kui Riigikogu esimehe kandidaatide nimekirjas on ainult üks kandidaat, osutub ta valituks, kui saab rohkem poolt- kui vastuhääli. Hääletamise korda tutvustan enne hääletamise väljakuulutamist.
Kas Riigikogu liikmetel on seni kõneldu kohta küsimusi tekkinud? Küsimusi ei ole.
Hea Riigikogu! Kas keegi Riigikogu liikmetest soovib üles seada Riigikogu esimehe kandidaadi? Palun, Andres Jalak!

Andres Jalak

Lugupeetud eesistuja! Austatud kolleegid! IRL-i fraktsioon esitab Riigikogu esimehe kandidaadiks akadeemik Ene Ergma. Head kolleegid, mul on ettepanek meie ettepanekut toetada – tegemist on väärika kandidaadiga. Aitäh!

Aseesimees Laine Randjärv

Aitäh! Head kolleegid, kas on veel ettepanekuid? Rohkem kandidaate üles seada ei soovita. Proua Ene Ergma, kas te olete nõus kandideerima Riigikogu esimehe ametikohale?

Ene Ergma

Jah.

Aseesimees Laine Randjärv

Palun anda oma nõusolek ka kirjalikult!
Lugupeetud Riigikogu, kes on selle poolt, et sulgeda Riigikogu esimehe kandidaatide nimekiri? Palun võtta seisukoht ja hääletada!
Hääletustulemused
Poolt on 97 rahvasaadikut, vastuolijaid ega erapooletuid ei ole. Riigikogu esimehe kandidaatide nimekiri on suletud.
Head kolleegid, kuulutan välja vaheaja Riigikogu esimehe kandidaadi nime kandmiseks hääletamissedelile. Vaheaja lõppemisest annan märku helisignaaliga.
V a h e a e g

Aseesimees Laine Randjärv

Lugupeetud Riigikogu liikmed! Vabariigi Valimiskomisjon on valmis läbi viima Riigikogu esimehe valimist. Komisjoni liikmed kontrollivad siinsamas teie ees hääletamiskasti ja pitseerivad selle turvaplommiga.
Kast on kontrollitud ja pitseeritud.
Lubage mul tutvustada hääletamise korda. Valimiskomisjon annab nimekirja alusel Riigikogu liikmele hääletamissedeli koos ümbrikuga. Seejuures palun Riigikogu liikmetel esitada hääletamissedeli saamiseks valimiskomisjonile oma isikut tõendav dokument, st Riigikogu liikme tunnistus, pass, ID-kaart või juhiluba. Hääletamissedeli saamise kohta annab Riigikogu liige allkirja. Hääletamissedel täidetakse hääletamiskabiinis. Kuna Riigikogu esimehe kandidaate on ainult üks, hääletab Riigikogu liige kandidaadi poolt või vastu, märkides hääletamissedelil kandidaadi nime juures ristiga lahtri "poolt" või "vastu". Hääletamissedel, millel on märgistatud rohkem kui üks lahter või millel ei ole märgistatud ühtegi lahtrit, loetakse kehtetuks.
Hääletamine toimub Riigikogu saali kõrval fuajees. Te väljute hääletamisruumi saali tagauksest. Fuajees on üles seatud lauad, kust saate hääletamissedeli ja ümbriku. Pärast hääletamissedeli kättesaamist teete hääletamiskabiinis oma otsuse, asetate hääletamissedeli ümbrikusse ning suundute hääletamiskasti juurde. Pärast seda, kui ümbrik on märgistatud valimiskomisjoni pitsatiga, lasete oma hääletamissedeli isiklikult hääletamiskasti. Kui te olete hääletamissedeli täitmisel kogemata eksinud või sedeli rikkunud ning märkate seda enne sedeli hääletamiskasti laskmist, on teil rikutud sedeli tagastamise korral õigus saada uus hääletamissedel.
Kas Riigikogu liikmetel on küsimusi hääletamise korraldamise kohta? Küsimusi ei ole.
Valimiste ajal tohivad hääletamisruumis lisaks Riigikogu liikmetele viibida ainult valimiskomisjoni liikmed ja valimiskomisjoni teenindavad isikud. Riigikogu kodu- ja töökorra seaduse § 87 lõike 5 kohaselt on Riigikogu liikmetel hääletamiseks aega 30 minutit hääletamise algusest arvates. Kell on 10.16, hääletamine lõpeb kell 10.46. Hääletamise lõppemisest annan märku helisignaaliga, mille järel palun kõigil Riigikogu liikmetel koguneda tagasi istungisaali.
Kuulutan välja hääletamise Riigikogu esimehe valimiseks.
V a h e a e g

Aseesimees Laine Randjärv

Lugupeetud Riigikogu, kuulutan hääletamise Riigikogu esimehe valimisel lõppenuks. Vaheaeg on läbi, kell on 10.46. Palun hääletamiskast saali tuua!
Head kolleegid, kas Riigikogu liikmetel on hääletamise korraldamise kohta proteste? Proteste ei ole.
Läheme järgmise protseduuri juurde. Kõigepealt palun kontrollida hääletamiskasti ja seda, ega hääletamiskasti turvaplomm ei ole rikutud. Tänan!
Palun valimiskomisjoni liikmetel asuda hääli lugema!
Austatud Riigikogu, Riigikogu esimehe valimise hääletamistulemuste kontrollimiseks annan sõna Vabariigi Valimiskomisjonile. Palun, valimiskomisjoni aseesimees Meelis Eerik!

Vabariigi Valimiskomisjoni aseesimees Meelis Eerik

Austatud Riigikogu, loen avalikult Ene Ergma poolt antud hääled: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81. (Aplaus.) Vastuhääled: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13. Kehtetud sedelid: 1, 2, 3, 4, 5, 6. Sedelid olid kehtetud seetõttu, et olid täidetud kas mõlemad lahtrid või ei olnud täidetud kumbagi.

Aseesimees Laine Randjärv

Austatud Riigikogu, teen teatavaks hääletamistulemused Riigikogu esimehe valimisel.
Vabariigi Valimiskomisjoni protokoll hääletamistulemuste kohta Riigikogu esimehe valimisel.
"Vabariigi Valimiskomisjon tegi häälte lugemisel kindlaks järgmised arvud. Nimekirja kantud Riigikogu liikmete arv – 101, hääletamissedeli saanud Riigikogu liikmete arv – 100, hääletamisest osa võtnud Riigikogu liikmete arv – 100, kehtetute hääletamissedelite arv – 6, Riigikogu esimehe kandidaadi Ene Ergma poolt antud häälte arv – 81, vastu antud häälte arv – 13. Protokoll on koostatud 2013. aasta 21. märtsil kell 11.02." Alla on kirjutanud Alo Heinsalu, Vabariigi Valimiskomisjoni esimees.
Kas Riigikogu liikmetel on hääletamistulemuse kindlakstegemise kohta proteste? Proteste ei ole, sel juhul palun vormistada Vabariigi Valimiskomisjoni otsus!
Austatud Riigikogu, kuulutan välja hääletamistulemuse Riigikogu esimehe valimisel.
Vabariigi Valimiskomisjoni otsus nr 10 "Riigikogu esimehe valimise tulemuste kindlakstegemine". Tallinn, 21. märts 2013. "Riigikogu kodu- ja töökorra seaduse § 7 lõike 5 ja § 82 lõike 1 alusel Vabariigi Valimiskomisjon otsustab tunnistada Ene Ergma valituks Riigikogu esimeheks." Alla on kirjutanud Alo Heinsalu, Vabariigi Valimiskomisjoni esimees.
Lugupeetud Riigikogu esimees, õnnitlen teid ja annan istungi juhatamise üle! (Aplaus.)

Esimees Ene Ergma

Suur tänu kõikidele, kes mind toetasid! Suur tänu ka neile, kes mind ei toetanud! Elame edasi, töötame edasi! Aitäh teile kõigile! (Aplaus.)
Lugupeetud kolleegid, alustame teist osa, st Riigikogu aseesimeeste valimist. Riigikogu aseesimeeste valimisel kehtib põhimõtteliselt sama protseduur, mille tegime läbi esimehe valimisel. Riigikogu aseesimeesteks saavad kaks enim hääli saanud kandidaati. Esimeseks aseesimeheks saab kahest enim hääli saanud kandidaat ja teiseks aseesimeheks saadud häälte arvult teine kandidaat. Võrdselt hääli kogunute vahel korraldatakse valimise lisavoor.
Head kolleegid, kas teil on küsimusi? Tundub, et ei ole. Kas keegi Riigikogu liikmetest soovib seada üles Riigikogu aseesimehe kandidaadi? Palun, kolleeg Kadri Simson!

Kadri Simson

Lugupeetud Riigikogu esimees! Head kolleegid! Umbes kuu aega tagasi soovis Rainer Vakra keskkonnakomisjoni aseesimehe valimistel Karel Rüütlile mütsi silmile tõmmata. Siis me istusime Eiki Nestoriga maha ja kinnitasime üle, et kaks aastat tagasi opositsioonileeris sõlmitud kokkulepe peab. Tänaseks olen ma aru saanud, et poliitikas on pikaealisus garanteeritud sageli siis, kui mees annab sõna ja mees murrab sõna. Aga mitte selle jaoks ei tulnud ma siia Riigikogu kõnetooli, et rääkida sotside sõnapidamisest, vaid selleks, et esitada üks hea Riigikogu aseesimehe kandidaat. See on inimene, kes ka kõige kriitilisemas seisus siin Riigikogus on alati säilitanud lugupidamise iga oma kolleegi vastu, inimene, kes austab meie kõikide valijaid ja kes loomulikult peab väga oluliseks Riigikogu head mainet ja on selle nimel kõik teinud. Ma esitan Riigikogu aseesimehe kandidaadiks Jüri Ratase ja loodan, et te toetate seda, et ta jätkab oma senist tööd. Aitäh!

Esimees Ene Ergma

Aitäh! Palun, kolleeg Jaanus Tamkivi!

Jaanus Tamkivi

Austatud Riigikogu esimees! Lugupeetud kolleegid! Nii nagu kaks korda varemgi on juhtunud, esitab Eesti Reformierakonna fraktsioon Riigikogu aseesimehe kandidaadiks Laine Randjärve. Laine on oma tööga Riigikogu juhatuses väga tublilt hakkama saanud ja seetõttu esitab fraktsioon ta üksmeelselt uuesti sellele ametikohale. Aitäh!

Esimees Ene Ergma

Suur tänu! Palun, kolleeg Sven Mikser!

Sven Mikser

Austatud juhataja! Head kolleegid! Mul on hea meel esitada Riigikogu aseesimehe kandidaadiks kolleeg Eiki Nestor. Eiki on selles saalis üks staažikaimaid ja kindlasti ka üks kõige kogenumaid parlamendiliikmeid. Ta tunneb parlamendi tööd – ja mitte üksnes suure saali tööd – läbi ja lõhki ning on lisaks üks veendunumaid parlamentaarse demokraatia eestkõnelejaid Eestis.

Esimees Ene Ergma

Tundub, et rohkem ettepanekuid ei ole. Härra Jüri Ratas, kas te olete nõus kandideerima Riigikogu aseesimehe ametikohale?

Jüri Ratas

Jah.

Esimees Ene Ergma

Palun see nõusolek ka kirjalikult! Proua Laine Randjärv, kas te olete valmis kandideerima Riigikogu aseesimehe ametikohale?

Laine Randjärv

Jah, olen küll.

Esimees Ene Ergma

Palun nõusolek ka kirjalikult! Härra Eiki Nestor, kas te olete nõus kandideerima Riigikogu aseesimehe ametikohale?

Eiki Nestor

Jah, olen küll.

Esimees Ene Ergma

Palun seegi nõusolek ka kirjalikult!
Lugupeetud Riigikogu, kes on selle poolt, et sulgeda Riigikogu aseesimeeste kandidaatide nimekiri? Palun hääletada!
Hääletustulemused
Poolt hääletas 93 Riigikogu liiget, vastuolijaid ega erapooletuid ei olnud. Riigikogu aseesimeeste kandidaatide nimekiri on suletud.
Kuulutan välja vaheaja Riigikogu aseesimeeste kandidaatide nimede kandmiseks hääletamissedelile. Vaheaja lõppemisest annan märku helisignaaliga.
V a h e a e g

Esimees Ene Ergma

Lugupeetud Riigikogu liikmed, kuulutan vaheaja lõppenuks. Vabariigi Valimiskomisjon on valmis läbi viima Riigikogu aseesimeeste valimist. Palun komisjoni liikmetel kontrollida siinsamas saalis teie ees hääletamiskasti ja pitseerida see turvaplommiga!
Kast on kontrollitud ja pitseeritud.
Head kolleegid, hääletamiskord on sama, mis Riigikogu esimehe valimisel. Rõhutan, et Riigikogu liikmel on hääletamisel üks hääl ja ta märgistab hääletamissedelil lahtri ristiga selle kandidaadi nime juures, kelle poolt ta on. Kas headel kolleegidel on küsimusi hääletamise korra kohta? Tundub, et ei ole. Hääletamiseks on aega 30 minutit alates hääletamise algusest. Praegu on 11.17, me jätkame 11.47.
V a h e a e g

Esimees Ene Ergma

Lugupeetud kolleegid! Kell on 11.47, kuulutan hääletamise Riigikogu aseesimeeste valimisel lõppenuks. Palun hääletamiskast saali tuua!
Kas Riigikogu liikmetel on hääletamise korraldamise kohta proteste? Tundub, et ei ole. Palun kontrollida hääletamiskasti ja seda, ega hääletamiskasti turvaplomm ei ole rikutud! Palun nüüd valimiskomisjoni liikmetel asuda hääli lugema!
Riigikogu aseesimeeste valimise hääletamistulemuste kontrollimiseks annan sõna Vabariigi Valimiskomisjonile. Palun!

Vabariigi Valimiskomisjoni aseesimees Meelis Eerik

Loen ette antud hääled. Jüri Ratas – 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31. (Aplaus.) Laine Randjärv – 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38. Eiki Nestor – 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28. (Aplaus.) Kehtetud sedelid: 1, 2, 3. Sedelid olid kehtetud, kuna täitmata olid kõik lahtrid või täidetud oli rohkem kui üks lahter.

Esimees Ene Ergma

Head kolleegid, kas on proteste? Ei ole. Sel juhul palun vormistada Vabariigi Valimiskomisjoni otsus!
Kolleegid, palun tähelepanu! Kolleeg Jüri Ratas, palun minge kohale, võtke Kadri ka kaasa!
Head kolleegid, loen ette Vabariigi Valimiskomisjoni protokolli Riigikogu aseesimeeste valimise hääletamistulemuse kohta. "Vabariigi Valimiskomisjon tegi häälte lugemisel kindlaks järgmised arvud: nimekirja kantud Riigikogu liikmete arv – 101, hääletamissedeli saanud Riigikogu liikmete arv – 100, hääletamisest osa võtnud Riigikogu liikmete arv – 100, kehtetute hääletamissedelite arv – 3. Riigikogu aseesimeeste kandidaatidele antud häälte arv: Riigikogu aseesimehe kandidaadi Jüri Ratase poolt antud häälte arv – 31, Riigikogu aseesimehe kandidaadi Laine Randjärve poolt antud häälte arv – 38, Riigikogu aseesimehe kandidaadi Eiki Nestori poolt antud häälte arv – 28." Protokoll on koostatud 2013. aasta 21. märtsil kell 12.02. Alla on kirjutanud Alo Heinsalu, Vabariigi Valimiskomisjoni esimees.
Austatud kolleegid, Riigikogu juhatus on valitud. Palun nüüd Riigikogu juhatuse liikmed minu juurde! Me ootame veel otsuse ära. Te vormistate otsuse ära. Palun tulge siia, siis vormistame otsuse! Tulge-tulge! Võite siia istuda ja siia ka. Ma ootan otsust. Aitäh!
Vabariigi Valimiskomisjoni otsus nr 11 "Riigikogu aseesimeeste valimise tulemuste kindlakstegemine". Tallinn, 21. märts 2013. "Riigikogu kodu- ja töökorra seaduse § 7 lõike 6 ja § 82 lõike 1 alusel Vabariigi Valimiskomisjon otsustab: tunnistada Laine Randjärv valituks Riigikogu esimeseks aseesimeheks ja Jüri Ratas Riigikogu teiseks aseesimeheks." Alla on kirjutanud Alo Heinsalu, Vabariigi Valimiskomisjoni esimees.
Veel kord: nad on ära valitud. (Aplaus.)


12:05 Istungi rakendamine

Esimees Ene Ergma

Palun nüüd aseesimeestel kohale istuda! Me jätkame eelnõude ja arupärimiste üleandmisega, kui keegi seda soovib. Soove ei ole. Riigikogu istung on lõppenud.

Istungi lõpp kell 12.05.

Lossi plats 1a, 15165 Tallinn, tel +372 631 6331, faks +372 631 6334
riigikogu@riigikogu.ee