15:00 Istungi rakendamine
Aseesimees Keit Pentus
Tere päevast, austatud ametikaaslased! Alustame Riigikogu täiskogu VII istungjärgu 17. töönädala esmaspäevast istungit. Kõigepealt on võimalik üle anda eelnõusid ning arupärimisi. Ma palun esimesena Riigikogu kõnetooli Vabariigi Valitsuse esindaja Heili Tõnissoni!
Valitsuse esindaja Heili Tõnisson
Austatud proua juhataja! Hea Riigikogu! Vabariigi Valitsus algatab täna söödaseaduse ja sellega seonduvate seaduste muutmise seaduse eelnõu. Seaduseelnõu menetlemisel Riigikogus esindab Vabariigi Valitsust põllumajandusminister Helir-Valdor Seeder. Aitäh!
Aseesimees Keit Pentus
Mark Soosaar, palun!
Mark Soosaar
Lugupeetud proua juhataja! Austatud härra minister! Head kolleegid! Tulen otse Kumust, kus praegu arutatakse üleriigilist planeeringut või visiooni Eesti tulevikust kuni aastani 2030. Ma arvan, et on sümboolne anda täna, just samal päeval üle ka Sotsiaaldemokraatliku Erakonna eelnõu, mis muudab päris põhimõtteliselt planeerimisseadust. Nimelt, üleriigiline planeering kuni aastani 2010, millest me oleme vähe teadlikud, on ebaõnnestunud. Üks põhjus on võib-olla ka see, et ta on meie ühiskonnast üsna hoogsalt mööda läinud. Seetõttu näeme ette, et selle eelnõu jõustumise korral on üleriigilise planeeringu puhul peaaegu samasugune protsess nagu kõigi teiste planeeringute puhul, on ka avalikustamise periood, kus kõik Eesti inimesed ja organisatsioonid saavad kaasa rääkida. See avalikustamine kestaks vähemalt kolm kuud. Pärast seda, kui Vabariigi Valitsus on üleriigilise planeeringu projekti vastu võtnud, tuleks see Riigikogu laudadele, kes parlamendi otsusena selle planeeringu kehtestab. Eesti tuleviku ruumiline määramine on nii tähtis asi, et siin peavad saama kaasa rääkida kõik ühiskonnakihid, kõik poliitilised jõud. Ühel valitsusel, kelle võimuperiood kestab ainult neli aastat, on väga raske ellu viia sellist üleriigilist planeeringut, mida tehakse paarkümmend aastat. Siin see eelnõu on. Aitäh!
Aseesimees Keit Pentus
Võtsin juhatuse nimel vastu kaks seaduseelnõu. Kui need vastavad kodu- ja töökorra seaduses sätestatule, siis otsustab Riigikogu juhatus eelnõude menetlusse võtmise kolme tööpäeva jooksul.
Nüüd on mul edastada mõningad teated. Riigikogu juhatus on võtnud menetlusse järgmised eelnõud ja on määranud juhtivkomisjonid: Eesti Reformierakonna fraktsiooni ning Isamaa ja Res Publica Liidu fraktsiooni s.a 2. juunil algatatud kohalike maksude seaduse muutmise seaduse eelnõu, mille juhtivkomisjon on rahanduskomisjon; kultuurikomisjoni s.a 2. juunil esitatud Riigikogu otsuse "Riigikogu otsuse "Rahvusringhäälingu nõukogu liikmete nimetamine" muutmine" eelnõu, mille juhtivkomisjoniks sai kultuurikomisjon; 54 Riigikogu liikme s.a 3. juunil algatatud Eesti Vabariigi põhiseaduse ja Eesti Vabariigi põhiseaduse rakendamise seaduse muutmise seaduse eelnõu, mille juhtivkomisjon on põhiseaduskomisjon; Eesti Reformierakonna fraktsiooni, Isamaa ja Res Publica Liidu fraktsiooni, Erakonna Eestimaa Rohelised fraktsiooni ning Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsiooni s.a 3. juunil algatatud Vabariigi Presidendi valimise seaduse muutmise seaduse eelnõu, mille juhtivkomisjon on põhiseaduskomisjon.
Riigikogu juhatus on edastanud Vabariigi Valitsuse s.a 3. juunil esitatud Eesti seisukohad Euroopa Komisjoni rohelise raamatu "Metsade kaitse ja metsateave Euroopa Liidus: metsade ettevalmistamine kliimamuutusteks" kohta Euroopa Liidu asjade komisjonile ning on määranud Vabariigi Valitsuse seisukohtade ja eelnõu kohta arvamust andma keskkonnakomisjoni ja maaelukomisjoni. Arvamuse esitamise tähtaeg on s.a 17. juuni kell 16.
Viimane teade: Riigikogu esimees on edastanud Riigikogu liikmete esitatud kaks arupärimist majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Partsile.
Head ametikaaslased! Teeme kohaloleku kontrolli.
Kohaloleku kontroll
Kohalolijaks registreerus 86 Riigikogu liiget, puudub 15.
Head ametikaaslased! Selle nädala päevakorra projekt on teile laiali jagatud, ühtegi täpsustust päevakorra kohta tulnud ei ole. Alustame päevakorra kinnitamise hääletuse ettevalmistust.
Panen hääletusele selle nädala päevakorra. Palun hääletada!
Hääletustulemused
Päevakorra kinnitamise poolt hääletas 82 Riigikogu liiget, vastuolijaid ega erapooletuid ei olnud. Päevakord on kinnitatud.