Austatud juhataja! Lugupeetud Riigikogu! Kõigis varasemates ettekannetes on tehtud tagasivaade sellele, kuidas on realiseerunud eelmise aasta ettekannetes esitatud ettepanekud. Riigikogu on informeeritud kohtukorralduse üldistest arengutest, kohtustatistikale tuginedes on püütud analüüsida meie kohtusüsteemi tööjõudlust, põhjalikumalt on tähelepanu pööratud ühele õigusvaldkonnale. Sama kava järgi on koostatud ka käesoleva aasta ettekanne.
Kõigepealt tagasivaade eelmise aasta ettekandes tehtud ettepanekutele. Eelmise aasta ettekandes peatusin muu hulgas ühel ebaõnnestunud seadusloomesooritusel. Nimelt, tsiviilkohtumenetluse seadustiku ja sellega seotud seaduste muutmise seaduse ülikiirel jõustamisel mõne tunni jooksul pärast Riigi Teatajas ilmumist. Seega ilma mahuka seaduse tundmaõppimiseks vajaliku vacatio legis'eta. Analüüsides tekkinud olukorda ja võimalikke tagajärgi, kasutasin nimetatud seadusloome kohta lauset: "Selline asi ei tohiks iial korduda!"
Kahjuks kordus sama toimingute rida 2009. ja 2010. aasta vahetusel: uus kohtutäituri seadus võeti vastu 9. detsembril 2009 ja avaldati Riigi Teatajas alles 31. detsembril ning seadus jõustus 1. jaanuaril 2010. Kohtutäituri seaduse rakendussätetega tehti muu hulgas väga mahukaid muudatusi pankrotiseaduses (kokku 151 muudatust) ja täitemenetluse seadustikus (53 muudatust). Selline üleöö seaduste jõustamine ei ole kooskõlas põhiseadusega. Kahetsusega tuleb märkida, et toodud näidete järgi ei jõustatud seadusi isegi mitte üleöö, vaid sama päeva ööl, mil need välja kuulutati. Seadusandja lugupidamatu suhtumine seaduse adressaatidesse ja üldtunnustatud seadusloome põhimõtete eiramine süvendab nihilistlikku suhtumist õiguskorda. Jään oma eelmisel aastal väljaöeldud mõtte juurde ka seekord: selline olukord ei tohi korduda.
Teise tagasivaate teen riigilõivutemaatikasse. Peatun riigilõivude suurusel. Kohustus tasuda kohtusse pöördumisel riigilõivu on põhiseaduse §-s 15 sätestatud kohtusse pöördumise põhiõiguse riive. Selline riive on iseenesest lubatav, kuid see peab olema proportsionaalne.
Riigikohtu põhiseaduslikkuse järelevalve kolleegium tegi 2009. aasta lõpus lahendi, milles tunnistas põhiseadusega vastuolus olevaks ja kehtetuks mitmed tsiviilkohtumenetluse seadustiku ja riigilõivuseaduse sätted. Kaldun arvama, et nimetatud põhiseaduslikkuse järelevalve menetlus riigilõivude küsimuses ei pruugi jääda viimaseks.
Tegelikult on probleem isegi tõsisem kui mõningate seadussätete põhiseadusvastasus, sest kõrge riigilõiv võib osutuda Euroopa inimõiguste ja põhivabaduste kaitse konventsiooni artikli 6 rikkumiseks.
Tsiviilkohtumenetluse seadustiku sätete alusel on võimalik vähem kindlustatud isikutele anda riigipoolset menetlusabi ka riigilõivu tasumiseks, kuid tuleb mõista, et menetlusabi ei ole olemuselt abi, vaid pigem laen. Nii riigilõivust vabastamise kui ka menetlusabi taotluste läbivaatamine suurendab oluliselt kohtute töökoormust ja kulutab, julgen öelda, ebaotstarbekalt kohtute inimressurssi, seda ressurssi oleks mõistlikum suunata hoopis kohtuasjade sisulisele läbivaatamisele.
Eeltoodust tulenevalt teen ettepaneku igakülgselt analüüsida kehtivate kõrgete riigilõivude mõju sellele, kuidas isikutele on tagatud oma põhiõiguste kohtulik kaitse. Seadusandjal palun lõivumäärad viia proportsioonidesse, mis ei moonutaks kohtusse pöördumise põhiõigust ja vabastaks kohtutes praegu riigilõivust vabastamise ja menetlusabi taotluste läbivaatamisega tegeleva tööjõuressursi hoopis kohtuasjade sisuliseks läbivaatamiseks.
Kohtukorraldusest. Kohtukorraldusest rääkides ei saa vaikides mööda minna sellest, et Riigikogu menetluses on kohtute seaduse eelnõu, mille sisulist parlamentaarset arutelu pole toimunud. Eelnõu kohta avalikult välja öeldud mitmesugused hinnangud iseloomustavad küll teatud poliitiliste jõudude suhtumist kohtusüsteemi arengu vajadustesse, kuid oma pealiskaudsuse tõttu ei ava need õigusemõistmise probleemide olemust. Kohtunikkonna initsiatiivil võeti 2007. aastal vastu kohtusüsteemi arengupõhimõtted, mille alusel koostati kohtute seaduse eelnõu. Kohtunikkond on oma poolt- ja vastuargumendid nii eelnõus kui ka selle juurde lisatud eriarvamustes Riigikogule esitanud. Julgen arvata, et eelnõu algatamisega põhiseaduskomisjonis aktsepteeris Riigikogu kohtusüsteemi kui iseseisva võimuharu enesekorralduse õigust. Kuid ligi pooleaastane viivitus enne eelnõu esimesele lugemisele saatmist viitab seadusandja sisulise tahte nõrkusele tegelda kohtusüsteemi arengu küsimustega. Ilmselt on ennatlik järeldada, et rahva esinduskogu on õigusemõistmise toimimisega sedavõrd rahul, et muudatusteks puudub igasugune vajadus.
Kuna kohtute seaduse eelnõu sisaldab endas aastatega kogunenud probleeme ja kohtukorralduse edasiarendamise põhimõttelisi ettepanekuid, ei ole käesolevas ettekandes mõistlik neil pikemalt peatuda, sest neile tuleb anda hinnang eelnõu menetlemise käigus.
Õigusemõistmisest. Peatudes põgusalt Eesti kohtunikekorpust iseloomustavatel andmetel, tuleb märkida, et kohtutes töötab praeguse seisuga 227 kohtunikku. Täitmata kohtunikukohti on 15, mis on viimase viie aasta suurim vabade kohtunikukohtade arv. Seda olukorras, kus kohtute töökoormus on kõigis menetlusliikides suurenenud. Täitmata kohtunikukohad tähendavad paratamatult kohtuasjade menetlusaja pikenemist ja õigusemõistmise kättesaadavuse vähenemist.
Pensionile siirdunud kohtunike kohtadele ei kuulutatud mõnda aega välja konkursse. Viimase aasta jooksul on justiitsminister küll välja kuulutanud 6 konkurssi kokku 14 kohtuniku ametikoha täitmiseks, kuid täitmata kohtade arv püsib sellest hoolimata kriitilisel piiril, sest kohtunikukoha täitmine võtab kehtiva kohtute seaduse järgi alates konkursi väljakuulutamisest kuni kohtuniku ametisse nimetamiseni aega 9–10 kuud.
Kohtute töökoormust ja kohtusüsteemi tegevust iseloomustavatel statistilistel andmetel peatudes tuleb märkida, et 2009. aastal kinnitas kohtute haldamise nõukoda kohtustatistika metoodika põhimõtted, millest lähtuvalt kehtestas justiitsminister oma käskkirjaga esimese ja teise astme kohtute esimeeste aruandluse korra. 14. mail 2010. aastal kuulas kohtute haldamise nõukoda esmakordselt ära kõigi kohtujuhtide kohtustatistika põhjal koostatud analüütilised ettekanded, et saada adekvaatne ettekujutus nii kohtute tegelikust töökoormusest kui ka põhjustest, mis takistavad õigusemõistmist mõistliku aja jooksul. Hea meel on tõdeda, et võrreldes nelja-viie aasta taguse ajaga on kohtustatistika suudetud muuta usaldusväärseks.
Kuna statistiline ülevaade on ettekandele lisatud, siis juhin Riigikogu liikmete tähelepanu vaid mõningatele tendentsidele. 2009. aastal esitati kohtutesse kõikides menetlusliikides rohkem kaebusi, hagiavaldusi ja kriminaalasju kui 2008. aastal. Kohtute töökoormus kasvas oluliselt.
Enneolematult kasvas väärteoasjade arv – 120,8%. Näiteks Viru Maakohtu töökoormus kasvas selles menetlusliigis 552%. Sellise rekordilise väärteoasjade kasvu peamine põhjus olid kohtutäiturite taotlused, mis esitati kohtule täitemenetluse lõpetamiseks põhjusel, et võlgnikult ei olnud suudetud väärteo eest mõistetud rahatrahvi ühe aasta jooksul trahvi määramisest arvates sisse nõuda. 1. jaanuarist 2010 on täitemenetluse seadustiku säte, mis maakohtud sisuliselt taotlustega üle uputas, kehtetuks tunnistatud ning kohtutäiturid võivad ise täitemenetluse aegumise tõttu lõpetada. Esitatud näide iseloomustab veenvalt, kui palju sõltub kohtute töökoormus ja sellest tulenev menetluse kiirus seadusandja otsustustest.
Vaatamata töökoormuse kasvule, on võrreldes 2008. aastaga nii tsiviil-, kriminaal- kui ka väärteoasjade keskmine menetlusaeg lühenenud, seda enim tsiviilasjades (19,9%).
Viimased kolm aastat, 2007–2009, on kohtute esimehed ja üldkogud kohtute töö planeerimisel pööranud erilist tähelepanu n-ö vanade kohtuasjade jäägi vähendamisele. Vanaks tsiviilasjaks loetakse kuni kolm aastat tagasi kohtusse saabunud avaldust, kriminaal- ja halduskohtumenetluses on selleks kaks aastat tagasi kohtule saabunud süüdistus või kaebus.
Kõige rohkem on esimese astme kohtutes nn seisvaid tsiviilasju, mille hulk küündis 2009. aasta detsembris 700 lahendamata asjani. Tsiviilkohtumenetluse venimise peamiste põhjustena on kohtunikud välja toonud menetlusdokumentide asjaosalistele kättetoimetamise raskusi. Samuti pikendavad menetlusaega menetluse peatamine mõne teise õigusvaidluse lahendamise ootel, tsiviilkohtumenetluse keerukus ja sellest tulenevalt kohustuslike menetlustoimingute suur arv, esialgse õiguskaitse rakendamise dokumendirohke menetlus, samuti see, et kohtul on keeruline teha kindlaks inimese elukohta, kui rahvastikuregistrisse kantud aadressil teda kätte ei saa. Kriminaalkohtumenetluses venivad paljude süüdistatavatega kohtuasjad, ka need kriminaalasjad, kus süüdistatav on tagaotsitav.
Kokkuvõtlikult tuleb öelda, et 2009. aastat iseloomustas kohtute töökoormuse kasv. Hoolimata töökoormuse kasvust, ei jäänud maa- ja halduskohtutes kohtuasjad oluliselt venima ning on võimalik kinnitada, et kohtuasjad ei kuhju ja kohtusüsteem töötab hetkeolukorda arvestades oma võimete piiril rahuldavalt. Esimese astme kohtud töötasid efektiivsemalt kui 2008. aastal, suutes menetlusaega lühendada.
Seaduste ühetaolisest kohaldamisest. Eelmise aasta ettekandes peatusin halduskohtumenetluse ja haldusõiguse arengu kitsaskohtadel. On hea meel tõdeda, et korduvalt tehtud ettepanek – töötada välja uus halduskohtumenetluse seadustik – on realiseerumas, sest vastava eelnõu esitas Vabariigi Valitsus parlamendile 6. mail.
Käesolevas ettekandes pööran süvendatud tähelepanu mõningatele karistusõiguse aspektidele.
Kõigepealt karistusõigusest ja ülekriminaliseerimisest. Riigikohtu kohtupraktika analüütikute kogutud andmetel (ettekandele lisatud lisa 2) sisaldab Eesti õiguskord hetkel kokku veidi alla 1300 erineva süüteokoosseisu ehk karistatava teo kirjelduse. Ilmselt ei ole pelgalt selle arvu alusel võimalik öelda, kas seda on palju või vähe, ning otsustada, kas kõikide nende tegude karistatavaks kuulutamine on vajalik või mitte. Mitmete eelnõude seletuskirjade ja asjatundjate arvamuse alusel on siiski põhjust väita, et oleme asunud ülekriminaliseerimise teele. Üldpõhimõtetest tulenevalt on karistusõigus vahend ultima ratio ehk selline õigusharu, mille poole pöördumine on vajalik juhul, kui teiste õigusharude regulatiivsest toimest enam ei piisa. Õigusteoorias räägitakse siinkohal teo karistamisväärsusest.
Paraku näitab praktika, et sellest põhimõttest meie seadusloomes eriti ei juhinduta, mis toob paratamatult kaasa karistusõiguse devalveerumise. Tuginedes eelviidatud analüüsile, tuleb tõdeda, et tööjõulistest 15–74-aastastest Eesti elanikest on 55,6% kantud karistusregistrisse erinevate väär- ja kuritegude toimepanemise eest. Isikud, kellel on kehtiv karistus või kes on olnud karistatud mõne süüteo eest, moodustavad üle poole elanikkonnast. Nende andmete põhjal võib tõsikindlalt väita üksnes seda, et ainult vastsündinud on karistamata. Kas inimene sünnib ilma selleks, et võtta vastu oma karistust? Kui enamik rahvast on karistatud, siis ei maksa loota, et ultima ratio ühiskonnas iseenesest toimib ja ühiskond iga süüteo toimepanemise hukka mõistab. Ühiskonna hukkamõistvat hoiakut ei ole demokraatlikus ühiskonnas võimalik saavutada riigi sunniaparaadi toel. Kui õigusvastast käitumist võetakse kui paratamatust, kui üldaktsepteeritavat käitumisnormi, siis kaotab karistamine oma üldpreventiivse, ennetava toime. Massiline karistatus devalveerib karistuse mõju ja muudab ühiskonna tauniva suhtumise süütegude toimepanemisse silmakirjalikuks, kui mitte kaastundlikuks. Karistused ei suuda täita oma eesmärke, sest riigil puudub võimalus piiratud ressursside tingimustes tegelda kõigi õigusrikkumistega. Suureneb latentne kuritegevus.
See pole nii ainult Eestis. Liialdamata võib väita, et tegemist on üleilmse probleemiga. Karistusõiguse poole pöördutakse alati ja kohe, kui poliitikutel on vaja rahvale näidata, et probleemiga tegeldakse resoluutselt. Kölni ülikooli emeriitprofessori Hans Joachim Hirschi väitel on karistusseadusandlus poliitilistele organitele kõige kiirem ja odavam viis tõestada, et midagi rahva kaitseks tehakse.
Sageli on aga karistusõiguse appivõtmine hoopis vale meede konkreetse küsimuse lahendamiseks, sest mitte keegi ei kujunda oma käitumist enne karistusseadustikku uurides; karistusseadus ei sisalda käitumisreegleid. Tihti puudub põhjuslik seos karistusõigusliku reageerimise ja sotsiaalse probleemi lahendamise vahel. Inimeste sotsiaalseid hoiakuid ja käitumismustreid ei saa mõjutada karistusõiguse kohaldamisega, vaid selleks tuleb kasutada muid, konkreetse eesmärgi saavutamiseks mõeldud vahendeid. Eeskätt kodust kasvatust ja haridussüsteemi.
Olgu siinkohal toodud paar näidet. Alaealise suitsetamise kuulutamine karistatavaks väärteoks. Kahtlemata õilis eesmärk – kaitsta noore areneva organismi tervist tubakatoodete kahjuliku mõju eest –, kuid valitud vahendid ei kõlba selleks paraku üldse. Vaevalt et leidub alaealist, kes seadusandja vastavast kriminaliseerimisotsusest kuuldes karistuse hirmus suitsetamise maha jättis või suitsetamisest pärast karistamist loobus. Teine näide samast valdkonnast, millele on tähelepanu juhtinud Tartu Ülikooli kriminaalõiguse professor Jaan Sootak, s.o narkootilise või psühhotroopse aine arsti ettekirjutuseta tarvitamine ja selle karistamine väärteona. Selle sätte rakendusalasse kuuluvad tüüpiliselt väljakujunenud narkomaanid, kelle elu pole uut doosi saamata sageli võimalik. Kahtlemata kujutab narkomaania ohtu ühiskonnale, kuid teiselt poolt ei ole võimalik inimest karistuse ähvardusel sundida enda tervise eest hoolt kandma. Veelgi enam: arvata, et sellise teo eest karistamine aitab neid narkomaaniast võõrutada, ei ole kindlasti kooskõlas narkoloogia teaduslike seisukohtadega. Seega tuleb taas kord tõdeda, et eesmärk ja valitud vahend ei ole kooskõlas. Ilmselt on teisi ja palju tõhusamaid mõjutusvahendeid sõltuvuste ja väljakujunenud hoiakute muutmiseks kui karistamine. Muid mõjutusvahendeid tuleb kindlasti eelistada karistamisele.
Kehtiv karistusseadustik võeti vastu 2002. aastal ja seda on peaaegu poolsada korda üsna ulatuslikult muudetud. Kujunevas õiguskorras on suhteliselt kiired õigussüsteemi muudatused paratamatud, kuid õigussüsteemi stabiilsus on väärtus, mida iga järjekordne muudatus kahjustab. Ilmselt on Eesti karistusõiguse areng jõudnud praegusel ajal sellisesse faasi, kus tuleks tõsiselt kaaluda, millised süüteokoosseisudena kirjeldatud tegudest väärivad riiklikku hukkamõistu ja millised mitte.
Ühelt poolt on muidugi selge, et koosseisu rakendamise sagedus kohtupraktikas ei ole piisav mõõdupuu, kas tegu väärib kriminaliseerimist või mitte. Paratamatult on süütegusid, mida praktikas pannakse toime äärmiselt harva, kuid mis peavad karistusseadustikus kindlasti olemas olema, näiteks riigivastased süüteod. Siiski võib ka süüteokoosseisu kohaldamise tihedus anda indikatsiooni sellest, kas sellist tegu ikka on üldse vaja karistatavaks kuulutada. Teiselt poolt on aga probleem, näiteid toomata, sageli just nendes süüteokoosseisudes, mida rakendatakse n-ö igapäevaselt ja mis seetõttu tekitavad küsimusi selliste tegude kriminaliseerimise vajadusest.
Ilmselt ei vaja ülekordamist, et süüteokoosseisude praktiline rakendamine nõuab märkimisväärset riiklikku ressurssi. Tuleb mõista, et mingi teo kriminaliseerimine ei jää praktiliste ehk, täpsemalt, rahaliste mõjudeta. Mingi käitumise lugemine süüteoks, karistatavaks teoks tähendab seda, et haldusvõim peab leidma ressursse vastavate menetlustoimingute tegemiseks, süüdlase leidmiseks, tema kohtu ette viimiseks, samuti peab kohtuvõim suutma selle asja lahendada. Muidu tekib olukord, kus seadusandja tahe ei leia rakendamist, tekivad n-ö surnud süüteokoosseisud, millega ei tegelda, kuna selleks pole lihtsalt vahendeid. Viimane ei suurenda aga ilmselt kodanike usku õiguskorra toimimisse. Ülekriminaliseerimine toob praktikas kaasa kahetasandilise lähenemise, mille puhul seadusandja esimese sammuna kuulutab osa tegusid karistatavaks ja seejärel teise sammuna määrab kriminaalpoliitika arengusuundade sildi all kindlaks, milliste süütegudega sellest tohutust hulgast haldusvõim sisuliselt tegelema peab. Praegu Riigikogu menetluses olevas Riigikogu otsuse eelnõus "Kriminaalpoliitika arengusuunad aastani 2018" märgitakse sisuliselt õigesti (tsiteerin seletuskirja lehekülge 13): "Kõigega korraga tegeleda ei jõua ning seepärast tuleb välja tuua valdkonnad, millele tuleb süsteemselt tähelepanu pöörata." Tuleb küsida, kas riik pole siin mitte silmakirjalik, andes endale aru, et kõigega tegelda ei jõua, kuid ikkagi jätkuvalt kriminaliseerides.
Kui isikut on karistatud ja ta on kantud karistusregistrisse, siis on võimalik tema suhtes rakendada mitmesuguseid lisapiiranguid, mis ei tulene karistusseadustikust, vaid teistest seadustest. (Sellekohane lisa on ka ettekandele lisatud.) 15. veebruari 2010. aasta seisuga kehtib 91 õigusakti, mille alusel võivad karistatud isikutele laieneda erinevad piirangud.
Näitena olgu toodud piirangud tegevusloa saamisel. Me jõuame järeldusele, et kui kolmas isik, näiteks bussijuht, on rikkunud liikluseeskirja, jätnud suunatule ristmikul sisse lülitamata ja teda karistatakse selle eest, siis võib bussifirmale tegevusloa pikendamisel või uue loa andmisel esitada väga selge pretensiooni, et tema töötaja on karistatud, ja seda luba firmale mitte anda.
Sama teema raames ei saa ilmselt mööda minna ka karistusregistri seadusest, mis näeb ette tähtajad karistatuse kustumiseks. Teadupärast rajaneb Eesti kehtiv karistusõigus teosüüle, kuid selle kõrval võetakse ajaloolistel põhjustel endiselt arvesse ka isikut iseloomustavaid tunnuseid.
Karistuste kohaldamise lähtekohaks ongi karistusregistri seadus ja selles sisalduvad karistatuse andmed. Riigikogus on uus initsiatiiv. Seda uut initsiatiivi, mille kohaselt peaks karistusregister muutuma kõigile avatud andmekoguks, tuleb põhjalikult kaaluda eelkõige karistusõiguse eesmärkidest lähtudes. Igal juhul on selle sammu otstarbekus väga vaieldav. Karistatuse avalikustamine ei saa teenida isiku pikaks ajaks häbimärgistamise eesmärki. Avaliku stigmatiseerimise negatiivseid sotsiaalseid tagajärgi olukorras, kus üle poole elanikest figureerib karistusregistris, on suhteliselt raske ette aimata. Ka eksinule tuleb anda võimalus ennast parandada ja karistatuse täielik avalikustamine sellele ilmselt kaasa ei aita.
Analüüsi vajavaid probleeme on oluliselt rohkem, kui käesolevas ettekandes on võimalik tõstatada. Meil tuleb Euroopa inimõiguste ja põhivabaduste kaitse konventsiooni kontekstis lugeda kriminaalkaristuseks ka väärteomenetluses rakendatavad hoiatustrahvid ning trahviteadetega määratavad karistused. Sellest ei tulene järeldust, et hoiatustrahvid peaksid olema kantud karistusregistrisse, sest karistusregister on riigisisene akt, mis konventsiooni artikli 6 mõistes ei oma tähendust. Küll aga tuleb luua riigisisene mehhanism kõigi nimetatud karistusliku iseloomuga mõjutusvahendite konventsiooni artikli 6 nõuetele vastavaks menetlemiseks. Praegu Eesti õigus selliseid tagatisi ei anna. Hulgaliselt esineb süüteokoosseise, milles blanketselt viidatakse mingite eeskirjade või nõuete rikkumisele, määramata rikkumise tunnuseid ja sisu. Selline määratlematus annab menetlejale lubamatult laia diskretsiooniõiguse karistusnormi sisustamiseks. Arvestades aga erinevate väärteomenetlejate hulka, ei ole võimalik luua ühtset menetlus- ega karistuspraktikat, et tagada isikute võrdne kohtlemine.
Kokkuvõtteks teen ettepaneku korraldada lähema paari-kolme aasta jooksul kõikehõlmav karistusõiguse teaduslik revisjon, et määratleda väärtuspõhiselt karistusõiguse pikemaajalise arengu eesmärgid ja suunad. Teiseks teen ettepaneku korrastada kehtiv karistuste süsteem ja tõsta karistusõigus tõeliselt ultima ratio tasemele. Kolmandaks tuleks arendada mittekaristusliku iseloomuga mõjutusvahendite süsteemi, et vähendada karistatud isikute hulka ühiskonnas, luues sellega eeldused süütegudesse tauniva suhtumise kujundamisele. Aitäh!