10:00 Istungi rakendamine
Aseesimees Keit Pentus
Tere hommikust, austatud ametikaaslased! Alustame Riigikogu täiskogu VII istungjärgu 15. töönädala teisipäevast istungit. Kõigepealt on kõigil võimalus üle anda eelnõusid ning arupärimisi. Palun Riigikogu kõnetooli Mai Treiali!
Mai Treial
Austatud kolleegid! Rahvaliidu fraktsiooni nimel annan üle riikliku matusetoetuse seaduse ja käibemaksuseaduse § 15 muutmise seaduse eelnõu. Eelnõu eesmärk on taastada riiklik matusetoetus enne 1. juulit 2009 kehtinud kujul ehk nii, et see oleks vähemalt 3000 krooni. Samuti nähakse ette taastada matusetarvete ja -teenuste käibemaksu soodusmäär 9%. Euroopa Nõukogu sotsiaalkindlustuskoodeksi ja ILO sotsiaalkindlustuse valdkonna konventsioonide kohaselt kuulub riiklik matusetoetus sotsiaalkindlustuse valdkonda. See kehtestati riikliku toetusena siis, kui Eesti ühines Euroopa Nõukogu sotsiaalkindlustuskoodeksiga. Alates sotsiaalkindlustussüsteemide loomise ajast on need ette nähtud halvima rahalise olukorra ja võimaliku majanduskriisi üleelamiseks. Igale riigile, ka Eestile, on Euroopa Liidus pandud kohustus rakendada kõiki abinõusid eriti just nende inimeste või sellesse sotsiaalsesse gruppi kuuluvate elanike puhul, kes on kõige haavatavamad. OECD tööturu ja sotsiaalpoliitika raport soovitab Eestil suunata rohkem tähelepanu vaesuse vähendamisele ja juhib tähelepanu sotsiaalkaitsesüsteemi nõrkusele, mis on suuresti põhjustatud madalatest sotsiaalkaitsekulutustest. Inimeste olukord on muutunud veelgi keerulisemaks: pikaajaliste töötute arv on ca 51 000, pensionid on madalad. Need, kes ei ole toetanud riikliku matusetoetuse taastamist, peaksid mõistma, et paljud inimesed, kes on võidelnud välja Eesti vabaduse, on nüüd olukorras, et nad ei suuda oma lähedasi matta. Sellepärast kutsun valitsuskoalitsiooni juba ette eelnõu toetama. Aitäh!
Aseesimees Keit Pentus
Head ametikaaslased! Kas võime jätkata eelnõude ja arupärimiste üleandmist ja vastuvõtmist? Palun sellisel juhul olla saalis pisut vaiksemalt, muidu ei ole kuulda, mida kolleegid siit puldist üle annavad! Nikolai Põdramägi, palun!
Nikolai Põdramägi
Tere hommikust, kolleegid! Kümme Keskerakonna fraktsiooni liiget esitavad arupärimise sotsiaalministrile meditsiinitöötajate lahkumise kohta Eestist. 2010. aastal on kuni 27. aprillini tervishoiutöötajatele väljastatud 150 sertifikaati välisriiki tööleminekuks. 2009. aastal väljastati sama perioodi jooksul 85 sertifikaati ning 2009. aastal kokku 286. Seega on käesoleva aasta neljal esimesel kuul välismaal tööd leida soovivate tervishoiutöötajate arv juba poole suurem kui möödunud aasta samal ajal. Lahkuda soovivate õdede ja arstide arv on enam-vähem võrdne ning need kategooriad moodustavad enamiku piiri taha tööle minevatest tervishoiutöötajatest, vähem lahkub hambaarste ja ämmaemandaid. Põhilised sihtmaad on Põhjamaad: Soome, Rootsi, Norra. Soomes on lähima 15 aasta jooksul sotsiaal- ja tervishoiusektorist puudu 120 000 töötajat, kellest kolmandikku on vaja juba lähima nelja aasta jooksul. Just Soome on noortele arstiteaduskonna üliõpilastele meelepärane sihtriik, kuna seal on võimalik pärast neljandat kursust praktiseerida abiarsti ametikohal. Tudengid saavad seal teha seaduslikult protseduure, vastavalt sellele, mis ainekursused nad läbi teinud on. Abiarsti eest vastutab juhendaja-arst, kuid õppides 6. kursusel saab tudeng peaaegu iseseisvalt ravida. Nii Tartu Ülikooli arstiteaduskonna üliõpilased kui ka raviõppe akrediteerimismeeskond ning õppeprorektor on tõdenud, et ülikool võimaldab praktilist õppetööd liialt vähe ja seda ka pärast kaht ja poolt õppeaastat, kui algab kliiniline õpe. Seetõttu kujuneb meie üliõpilastel juba varakult harjumus käia piiri taga tööl. Meil on viis küsimust. Ühe loen teile ette: kui suur puudus on hetkel Eestis tervishoiutöötajatest, millistes valdkondades on puudus suurim? Aitäh!
Aseesimees Keit Pentus
Eiki Nestor, palun!
Eiki Nestor
Austatud juhataja! Austatud Riigikogu selle koosseisu liikmed ja austatud järgmiste koosseisude liikmed! Sotsiaaldemokraadid annavad uuesti üle töölepingu seaduse ja töötuskindlustuse seaduse muutmise seaduse eelnõu. Selle sisuks on kindlustushüvitist saavate isikute ringi laiendamine, hüvitiste tõstmine, riikliku töötu abiraha tõstmine. Muutnud oleme seletuskirja, sest nüüd soovitab seda ka OECD.
Aseesimees Keit Pentus
Rohkem eelnõude ja arupärimiste üleandmise soovi ei ole. Võtsin juhatuse nimel vastu kaks seaduseelnõu ning ühe arupärimise. Kui need vastavad kodu- ja töökorras sätestatule, siis otsustatakse eelnõude menetlusse võtmine kolme tööpäeva jooksul ning arupärimine edastatakse adressaadile viivitamatult.
Nüüd on mul teile kaks teadet. Esiteks, homme, kolmapäeval, s.a 19. mail osalevad infotunnis haridus- ja teadusminister peaministri ülesannetes Tõnis Lukas, justiitsminister Rein Lang ning regionaalminister Siim Valmar Kiisler.
Teiseks, Riigikogu juhatus on määranud rahanduskomisjoni algatatud tarbijakaitseseaduse muutmise seaduse eelnõu 754 teise lugemise arutelu aluseks olevate dokumentide esitamise tähtajaks s.a 18. mai (ehk siis täna) kell 18.
Teeme kohaloleku kontrolli.
Kohaloleku kontroll
Kohalolijaks registreerus 87 Riigikogu liiget, puudub 14.
Kaks täpsustust tänase päevakorra kohta. Tänase päevakorra esimese punkti, seaduseelnõu 705 esimese lugemise arutelul teeb algatajate ettekande Riigikogu liige Mark Soosaar. Tänase päevakorra teise punkti, seaduseelnõu 712 esimese lugemise arutelul teeb algatajate ettekande Riigikogu liige Kadri Simson.
Kolleegid! Kas te soovite, et juhataja võtab enne päevakorra juurde asumist väikese vaheaja, et kõik saaksid oma tähtsad jutud saalis kõva häälega ära rääkida ja me võiksime siis asuda päevakorra juurde? Kui ei, siis ma palun saalis olla pisut vaiksemalt, et me saaksime tänase päevakorra punktide menetlemist alustada!