15:00 Istungi rakendamine
Esimees Ene Ergma
Tere päevast, austatud Riigikogu! Alustame Riigikogu täiskogu VII istungjärgu 14. töönädala esmaspäevast istungit. Kas kolleegid soovivad üle anda eelnõusid või arupärimisi? Palun, kolleeg Kadri Simson!
Kadri Simson
Lugupeetud Riigikogu esimees! Head kolleegid! Seitsme kolleegi nimel on mul üle anda arupärimine sotsiaalminister Hanno Pevkurile. See arupärimine puudutab Eesti elanike lahkumist kodumaalt. Me teame, et on palju erinevaid arve – Tartu Ülikooli demograafid on öelnud, et välismaal töötab 130 000 eestlast, Statistikaameti hinnangul lahkus möödunud aastal 17 000 inimest ja üle-eelmisel aastal 16 000 inimest. Aga veel drastilisemad on arvud näiteks tervishoiusektoris. 2009. aastal taotles oma kvalifikatsiooni tunnustamist sellisena, et karjääri oleks võimalik välismaal jätkata, ainuüksi 286 tervishoiutöötajat. Meil on arupärimises toodud rohkemgi arvandmeid, kui palju arste ja meditsiiniõdesid Eestist lahkub. Seoses sellega me küsime sotsiaalministrilt, milline on tema seisukoht. Me võime näha Sotsiaalministeeriumi koduleheküljel õpetussõnu, kuidas välismaale minna, aga mida minister teeb selleks, et inimesed saaksid ikkagi siin Eestis tööd ja et need inimesed, kes on Eestist lahkunud, tuleksid siia tagasi. Aitäh!
Esimees Ene Ergma
Aitäh! Palun, kolleeg Tiit Kuusmik!
Tiit Kuusmik
Austatud istungi juhataja! Head kolleegid! Esitame siseminister Marko Pomerantsile arupärimise seoses elanike väljarändega viimastel aastatel. See baseerub teatud arvnäitajatel aastatest 2008–2009 ja puudutab suures osas ka seda, et väga paljud Ida-Virumaa inimesed leiavad endale töökoha välismaal ega tule enam tagasi. Seda on näha tööjõupuuduse kasvust vanuses 15–29 ja see puudutab ka spetsialiste. Tahame küsida härra siseministrilt, kas ta jagab härra majandusministri arvamust, et tööealised elanikud võivadki Eestist välja rännata. Seoses sellega on meil ette pandud neli küsimust ja nendele soovime ka vastuseid.
Esimees Ene Ergma
Aitäh! Palun, kolleeg Lauri Laasi!
Lauri Laasi
Proua juhataja! Head kolleegid! Seoses väljarände statistika ja Eesti kodanike huvide kaitsega välismaal on meil arupärimine välisminister Urmas Paetile. Nimelt võib Tartu Ülikooli teadlaste hinnangul välismaal olla 120 000 – 170 000 eestlast, mis on ametlikust statistikast oluliselt erinev arv. Endise rahvastikuministri büroo andmetel on Eesti üks suurima välissündinud elanikkonna suhtarvuga riike Euroopas. Kui möödunud aastal töötas piiri taga umbes 16 000 eestimaalast, siis 2009. aasta lõpuks oli võõrsil töötanud isikute arv kasvanud juba 22 000-ni. Seega on meil siis välismaal rohkem inimesi, kui Viljandi linna jagu rahvast. Seda, kuidas on välismaal kaitstud meie kodanike õigused ja huvid, kuidas Eesti riik nende õiguste eest seisab, tahamegi välisministrilt teada. Seoses sellega on meil Urmas Paetile kolm küsimust.
Esimees Ene Ergma
Aitäh! Palun, kolleeg Olga Sõtnik!
Olga Sõtnik
Lugupeetud istungi juhataja! Head kolleegid! Ka minu arupärimine, mis on suunatud majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Partsile, puudutab väljarände küsimusi. Eesti näol on tegemist Euroopa Liitu kuuluva väikeriigiga, kus Statistikaameti andmetel elas 1. jaanuari 2010. aasta seisuga 1 340 021 inimest. Seega ei saa me endale lubada pillavat käitumist tööjõuga, iga inimene on Eestis tööjõuna vajalik. Euroopa Liidu tööjõupoliitika soosib riikidevahelist tööjõu liikumist, mistõttu paljud Eesti inimesed ongi seda võimalust kasutades välismaale rännanud. Statistikaameti andmetel on põhilised väljarändajad kõige paremas tööeas haritud noored ning keskealised inimesed. Seoses sellega on meil neli küsimust. Esiteks, kuidas on mõjutanud Eesti majandus tööjõu väljarännet? Milliseid meetodeid kasutades on seda ministeeriumi tasemel analüüsitud? Kas see võib ohustada Eesti majanduse arengut? Teiseks, milliseid meetmeid kavatseb Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium kasutada, et tippspetsialistid ei lahkuks Eestist? Kui palju toovad Eesti ettevõtjad tippspetsialiste mujalt sisse? Kolmandaks, Eestis on praegu suur tööpuudus, samas on Eesti ettevõtjad tõstatanud probleemi, et Eestis ei leia kvalifitseeritud tööjõudu. Milline on teie seisukoht selles osas? Neljandaks, ministrina olete soovitanud praeguses olukorras inimestel minna tööle välismaale. Kuidas te tagate selle, et nad pärast kriisi ka tagasi Eestisse tulevad?
Arupärimisele on alla kirjutanud kuus Keskerakonna fraktsiooni liiget. Aitäh!
Esimees Ene Ergma
Aitäh! Juhatuse nimel olen vastu võtnud neli arupärimist. Kui arupärimised vastavad Riigikogu kodu- ja töökorra seadusele, edastan need otsekohe adressaatidele.
Riigikogu juhatus on võtnud menetlusse järgmised eelnõud ja määranud neile juhtivkomisjonid: esiteks, rahanduskomisjoni s.a 5. mail algatatud tarbijakaitseseaduse muutmise seaduse eelnõu, juhtivkomisjon on rahanduskomisjon; teiseks, Vabariigi Valitsuse s.a 6. mail algatatud halduskohtumenetluse seadustiku eelnõu, juhtivkomisjon on õiguskomisjon; kolmandaks, Vabariigi Valitsuse s.a 6. mail algatatud kunstiteoste tellimise seaduse eelnõu, juhtivkomisjon on kultuurikomisjon.
Riigikogu juhatus on edastanud Vabariigi Valitsuse s.a 6. mail esitatud Eesti seisukohad Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi, milles käsitletakse laste seksuaalse kuritarvitamise ja ärakasutamise ning lasteporno vastast võitlust, eelnõu kohta Euroopa Liidu asjade komisjonile ning määranud Vabariigi Valitsuse seisukohtade ja eelnõu kohta arvamust andma õiguskomisjoni. Arvamuse esitamise tähtaeg on s.a 20. mai kell 16.
Lugupeetud kolleegid! Teeme kohaloleku kontrolli.
Kohaloleku kontroll
Kohalolijaks registreerus 87 Riigikogu liiget, puudub 14.
Lugupeetud kolleegid! Kinnitame nüüd päevakorra. Selle nädala päevakord on teie ees laudadel. Panen hääletusele selle nädala päevakorra kinnitamise. Palun hääletada!
Hääletustulemused
Päevakorra kinnitamise poolt hääletas 80 Riigikogu liiget, vastuolijaid ega erapooletuid ei olnud. Päevakord on kinnitatud.
Alustame esmaspäevase päevakorra punktide käsitlemist, st arupärimistele vastamist.