14:00 Istungi rakendamine
Esimees Ene Ergma
Tere päevast, lugupeetud Riigikogu! Alustame Riigikogu täiskogu VII istungjärgu kaheksanda töönädala kolmapäevast istungit. Alustame istungit eelnõude ja arupärimiste üleandmisega. Palun kõigepealt kõnepulti kolleeg Kadri Simsoni!
Head kolleegid! Palun vaikust!
Kadri Simson
Lugupeetud Riigikogu esimees! Head kolleegid! Keskerakonna fraktsiooni nimel annan üle käibemaksuseaduse muutmise seaduse eelnõu. Nagu te kõik mäletate, oli kuni 1. juulini 2007 Eestis soojusenergia käibemaksumäär 5%, alates 1. juulist 2007 tõsteti käibemaksumäära 18%-ni ja alates möödunud aasta 1. juulist, kui käibemaksu taas tõsteti, on soojusenergia käibemaksumäär 20%. Algatajate eesmärk on kehtestada toasoojale taas madalam, 9%-ne käibemaksumäär. See seaduseelnõu on eriti oluline just praeguses majanduskliimas, kus värskelt on selja taga pikk ja külm talv, mis mõjus kõigile inimestele päris kurnavalt, sest küttearved olid märksa suuremad kui varasematel aastatel. Ja samas on juba teada, et 1. maist tõuseb maagaasi hind veelgi ning see mõjutab küttearveid järgmisel talvel. Selle seaduseelnõuga kehtestatakse toasoojale 9%-ne käibemaksumäär. See hakkaks kehtima tuleva aasta 1. jaanuarist ja vähem laekuvat käibemaksu saaks arvestada järgmise aasta riigieelarve koostamisel. Aitäh!
Esimees Ene Ergma
Aitäh! Palun, kolleeg Marika Tuus!
Marika Tuus
Austatud Riigikogu esimees! Head kolleegid! Mul on Keskerakonna fraktsiooni nimel üle anda arupärimine minister Hanno Pevkurile seoses digiretseptidega. Mäletatavasti veidi enam kui aasta tagasi läks Sotsiaalministeerium – vähemalt püüdis minna – üle puuetega inimeste pensionide ja toetuste maksmisega seotud uuele süsteemile, mis põhjustas teatavasti arusaamatusi, pahameelt ja maksmata raha. Nüüd on sama olukord digiretseptidega. Mäletan, kuidas sügisel palusid apteekide esindajad ministrilt pikendusaega ja riigipoolset koolitust ning väiksemad apteegid ka finantsabi, kuna see on kallis üleminek, kuid tol korral öeldi resoluutselt ei. Ja nüüd näeme, et uue infosüsteemi käivitamisega on olnud väga palju tõrkeid, mistõttu inimestel tuleb apteekides koguni tunde oodata ja paljudel juhtumitel jääb ravim lihtsalt saamata. Süsteemi normaalse töö korraldamiseks on küll teostatud pidevalt optimeerimistöid, kuid uutest tõrgetest kuuleme tegelikult pea iga päev. Siin on rida küsimusi. Mis on põhjustanud süsteemi tõrkeid? Kas teid hoiatati selles suhtes? Kus tehti vigu? Kuidas on uuele süsteemile üleminek mõjutanud apteekide tööd? Kui palju on neid apteeke, kes on tegevuse lõpetanud, kui palju on neist maa-apteeke? Aitäh!
Esimees Ene Ergma
Aitäh! Palun nüüd järgmisena kõnepulti kolleeg Kalev Kotkase!
Kalev Kotkas
Austatud eesistuja! Head kolleegid! Maaelukomisjon algatab riigivaraseaduse § 102 muutmise seaduse eelnõu.
Esimees Ene Ergma
Üks hetk! Lugupeetud kolleegid! Palun austage oma kolleegi!
Kalev Kotkas
Seaduse eesmärk on lihtsustada ja kiirendada enne riigivaraseaduse jõustumist sõlmitud lepingute tähtaja lõppemisel asjakohaste maade kasutusse andmist, et tagada looduskaitsealuste maade järjepidev sihipärane kasutamine ja hooldamine. Aitäh!
Esimees Ene Ergma
Palun natuke vaikust! Palun kõnepulti Eiki Nestori!
Eiki Nestor
Austatud juhataja! Austatud rahunenud Riigikogu! Tulin siia kõnepulti selleks, et anda üle arupärimine kultuuriminister Laine Jänesele. Sellele on alla kirjutanud ka Riigikogu liikmed Jüri Tamm, Jüri Ratas, Kalle Laanet, Enn Eesmaa, Evelyn Sepp, Mark Soosaar, Kalev Kotkas ja Heljo Pikhof. Teemaks on meie mure selle pärast, kas Eesti spordiüldsuses tugeva heakskiidu saanud soov korraldada aastal 2016 Paul Kerese sünniaastapäeval Eestis maleolümpia saab teoks, kuna on selgunud, et Kultuuriministeerium ja Eesti Maleliit ei ole omavaheliste asjaolude tõttu sellele veendumusele viinud ei võistluste korraldajaid ega ka meid, rahvasaadikuid. Aitäh!
Esimees Ene Ergma
Aitäh! Palun, kolleeg Tiit Kuusmik!
Tiit Kuusmik
Austatud juhataja! Hea Riigikogu! 21 Keskerakonna Riigikogu liiget soovivad üle anda arupärimise peaminister Andrus Ansipile ja see puudutab viimast Riigikohtu otsust, mis käsitles omavalitsuste rahastamist. Tulumaksuseaduse muudatusega, mis jõustus 1. aprillil 2009, vähendati füüsilise isiku tulumaksust omavalitsusüksustele laekuvat osa 11,93%-lt 11,4%-le. Seega vähendati 2009. aasta eelarveaasta keskel omavalitsusüksuste olulist ja suurimat tuluallikat 0,53 protsendipunkti võrra ehk seaduseelnõu seletuskirja kohaselt 300 miljoni krooni ulatuses. Riik suurendas sellega enda tulusid omavalitsuste arvel ja rikkus 2008. aasta lõpus omavalitsusüksuste ja riigi vahel sõlmitud kokkulepet omavalitsusüksustele laekuva tulumaksu osa suurendamise kohta. Riigikohtu 16. märtsi lahend 341809 tunnistab põhiseadusega vastuolus olevaks, et puuduvad õigustloovad aktid, mis sätestaksid, millised kohaliku omavalitsuse üksustele pandud kohustused on omavalitsuslikud ja millised riiklikud. Samuti tuleb selgelt eristada kohalikele omavalitsusüksustele kohaliku elu küsimuste otsustamiseks ja korraldamiseks ette nähtud raha riiklike kohustuste täitmiseks mõeldud rahast ning näidata kohaliku omavalitsuse üksustele seadusega pandud riiklike kohustuste rahastamise osa riigieelarvest. Seoses sellega on arupärimise esitajad palunud vastata neljale küsimusele ja nendele ootame vastust. Aitäh!
Esimees Ene Ergma
Juhatuse nimel olen vastu võtnud kaks seaduseelnõu ja kolm arupärimist. Kui eelnõud vastavad Riigikogu kodu- ja töökorra seadusele, otsustab juhatus nende menetluse kolme tööpäeva jooksul. Ja kui arupärimised vastavad meie Riigikogu kodu- ja töökorra seadusele, siis edastan nad otsekohe adressaatidele.
Head kolleegid! On järgmised teated. Riigikogu juhatus on võtnud menetlusse järgmised eelnõud ja määranud neile juhtivkomisjoni: Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsiooni üleeile algatatud vedelkütuse erimärgistamise seaduse muutmise seaduse eelnõu, juhtivkomisjon on rahanduskomisjon; Vabariigi Valitsuse üleeile algatatud Vabariigi Valitsuse seaduse § 831 muutmise seaduse eelnõu, juhtivkomisjon on põhiseaduskomisjon; Vabariigi Valitsuse üleeile algatatud pakendiaktsiisi seaduse ja pakendiseaduse muutmise seaduse eelnõu, juhtivkomisjon on keskkonnakomisjon; Vabariigi Valitsuse üleeile algatatud äriseadustiku ja teiste seaduste muutmise seaduse eelnõu, juhtivkomisjon on õiguskomisjon; Vabariigi Valitsuse üleeile algatatud euro kasutusele võtmise seaduse eelnõu, juhtivkomisjon on rahanduskomisjon; keskkonnakomisjoni eile algatatud veeseaduse ja kemikaaliseaduse muutmise seaduse eelnõu, juhtivkomisjon on keskkonnakomisjon; Eesti Keskerakonna fraktsiooni eile algatatud sotsiaalhoolekande seaduse muutmise seaduse eelnõu, juhtivkomisjon on sotsiaalkomisjon.
Head kolleegid! Palun teeme kohaloleku kontrolli!
Kohaloleku kontroll
Kohalolijaks registreerus 91 Riigikogu liiget, puudub 10.