Riigikogu
Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

header-logo

16:50 Istungi rakendamine

Aseesimees Jüri Ratas

Tere päevast, austatud Riigikogu! Alustame Riigikogu täiskogu erakorralist istungjärku, mille Riigikogu esimees on kokku kutsunud vastavalt Eesti Vabariigi põhiseaduse §-le 68 ning Riigikogu kodu- ja töökorra seaduse § 51 lõikele 1. Istungjärk on kokku kutsutud 37 Riigikogu liikme ettepanekul ja nende poolt taotletud päevakorraga. Kõigepealt aga palun kõnetooli neid Riigikogu liikmeid, kes soovivad üle anda eelnõu või arupärimise. Mailis Reps, palun!

Mailis Reps

Lugupeetud Riigikogu aseesimees! Head Riigikogu liikmed! Annan Eesti Keskerakonna fraktsiooni nimel üle sotsiaalmaksu seaduse muutmise seaduse eelnõu, mille eesmärk on veidigi aidata neid inimesi, kes on end tänaseks seadnud töötute pikka nimekirja ja kellel ei ole tegelikult väga suurt lootust, et nad lähimal ajal tööd leiavad. Ma usun, et väga paljud Riigikogu liikmed on selle suve jooksul kohtunud ettevõtjatega ja et ettevõtjad on neile ettepanekuid esitanud. Sellest lähtuvalt sündis ka meie eelnõu.
Nimelt teeme me selles eelnõus ettepaneku, et kui inimene on olnud enam kui kolm kuud töötu ja võetakse seejärel tööle, siis järgmise 12 kuu jooksul ei pea ettevõtja tema eest sotsiaalmaksu maksma. Ma loodan, et Riigikogu liikmed toetavad seda ettepanekut. Ettepaneku põhjendus on lihtne: juhul, kui inimesele töökohta ei looda ja teda tööle ei võeta, ei saa riik nii või teisiti sotsiaalmaksu. Teiseks on see väga selge märk, et riik hoolib ettevõtjatest, kes väga raskel ajal püüavad inimestele tööd leida. Aitäh!

Aseesimees Jüri Ratas

Austatud Riigikogu! Olen Riigikogu juhatuse nimel vastu võtnud ühe seaduseelnõu, juhatus otsustab selle edasise menetluse vastavalt meie kodu- ja töökorra seadusele.
Nüüd annan edasi mõned teated. Riigikogu juhatus on menetlusse võtnud Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsiooni s.a 31. augustil esitatud Riigikogu otsuse "Ettepaneku tegemine Vabariigi Valitsusele" eelnõu, mille juhtivkomisjon on majanduskomisjon. Muudatusettepanekute esitamise tähtaeg on s.a 15. september kell 18. Teiseks on Riigikogu juhatus otsustanud tagastada Eesti Keskerakonna fraktsiooni s.a 31. augustil esitatud Riigikogu otsuse "Riigikogu erakorraliste valimiste korraldamise kohta rahvahääletuse korraldamine" eelnõu ja jätta selle juhtivkomisjoni määramata. Asjakohases arutelus hääletasid Riigikogu juhatuses kaks liiget vastu ja üks liige oli poolt, seega juhatus ei saavutanud selles küsimuses konsensust. Seepärast kasutan vastavalt Riigikogu kodu- ja töökorra seaduse § 16 lõikele 4 Riigikogu juhatuse liikme õigust ja panen selle küsimuse Riigikogu täiskogu istungi päevakorra väliselt hääletusele. Alustame selle hääletuse ettevalmistamist. Ain Seppik, palun!

Ain Seppik

Lugupeetud juhataja! Ma soovin juhatuse sellise lahendi kohta veidi selgitust saada. Vastavalt põhiseaduse §-le 56 teostab kõrgeimat riigivõimu rahvas hääleõiguslike kodanike kaudu ja vastavalt §-le 105 on Riigikogul õigus panna seaduseelnõu või muu riigielu küsimus rahvahääletusele. Mind huvitavad motiivid, miks juhatus leidis, et kõnealusel juhul on rahvahääletusele panemine põhiseadusega vastuolus. Ja teine küsimus: kas juhatus asus seda eelnõu juba sisuliselt hindama? Ja kui asus, siis kas eelnõu sisuline hindamine ilma Riigikogus arutamata ikka kuulub juhatuse pädevusse? Või ei vastanud eelnõu normitehniliselt nõuetele? Millega on täpselt tegemist? Küsin seda lihtsalt stenogrammi selguse huvides.

Aseesimees Jüri Ratas

Riigikogu juhatus kuulas ära põhiseaduskomisjoni esimehe ettekande ja juhatusele tuli ka vastav kiri. Samuti kuulas Riigikogu juhatus ära Riigikogu Kantselei õigus- ja analüüsiosakonna juhataja ettepanekud. Sellest tulenevalt langetatigi otsus, mida ma eespool nimetasin. Aga Riigikogu juhatuse protokoll on meile kõigile kättesaadav ja sealt saate menetluse käiku täpselt lugeda. Evelyn Sepp, palun, protseduuriline küsimus!

Evelyn Sepp

Lugupeetud eesistuja! Mul on selline küsimus – ka loomulikult stenogrammi selguse huvides –, et kas Riigikogu juhatus, kuulates selles küsimuses Riigikogu Kantselei töötajate seisukohti, arutas ka seda, millega üldse on reguleeritud Riigikogu n-ö poliitilise enesekorralduse sätted Eesti seadustes.

Aseesimees Jüri Ratas

Palun, kas te täpsustaksite oma küsimust. Ma ei saa seda protseduuriliseks küsimuseks pidada.

Evelyn Sepp

Riigikogu juhatus teatavasti ei jõudnud üksmeelsele seisukohale. Seda ilmselt ka põhjusel, et jäi kontrollimata, millele tuginedes põhiseaduskomisjon oma arvamuse kujundas. Ma eeldan, et nii kaaluka otsuse tegemisel, nagu täna on meie ette jõudnud, oleks Riigikogu juhatus võinud või õigemini oleks pidanud arutama ka seda, et kui Riigikogu ei saa ...

Aseesimees Jüri Ratas

Teie aeg! Ma vastan, hea küsija, teile nii, et Riigikogu juhatus filosofeeris seda küsimust arutades erinevatel teemadel ja arutas eri aspekte. Ain Seppik, palun, protseduuriline küsimus!

Ain Seppik

Lugupeetud aseesimees! Mul on väga hea meel, et meil on Riigikogu juhatuses filosoofid, aga ma tuleksin siiski oma küsimuse juurde tagasi. Kas ma sain õigesti aru, et Riigikogu juhatus arutas eelnõu sisuliselt, ilma et seda Riigikogu suures saalis oleks käsitletud, ja leidis, et see sisuliselt ei vasta põhiseadusele? Kas niisugust praktikat eelnõude vastuvõtmisel on ka varem rakendatud, et juhatus teeb eelotsustuse, kas eelnõu vastab põhiseadusele või mitte? Käibemaksuseadus läks meil siit ludinal läbi.

Aseesimees Jüri Ratas

Riigikogu juhatus arutas seda eelnõu nii sisuliselt kui ka normitehniliselt ja selle arutluse tulemusena ei leitud konsensust. Marek Strandberg, kas soovite esitada protseduurilise küsimuse? Palun!

Marek Strandberg

Protseduuriline küsimus on seotud sellega, et kui Riigikogu juhatus paneb küllaltki kaaluka küsimuse hääletusele, kas – vabandage minu teadmatust! – sellise hääletamise puhul on mõeldavad ka mingid läbirääkimiste sõnavõtud. Kas on selline võimalus?

Aseesimees Jüri Ratas

Tulenevalt meie kodu- ja töökorra seadusest ei ole see võimalik. Rohkem protseduurilisi küsimusi ei ole. Alustame hääletuse ettevalmistust.
Austatud Riigikogu! Kes on selle poolt, et tagastada Eesti Keskerakonna fraktsiooni s.a 31. augustil esitatud Riigikogu otsuse "Riigikogu erakorraliste valimiste korraldamise kohta rahvahääletuse korraldamine" eelnõu juhtivkomisjoni määramata? Palun võtta seisukoht ja hääletada!
Hääletustulemused
Tulemusega poolt 57 Riigikogu liiget, vastu 24, erapooletuid ei ole on otsustatud eelnõu esitajatele tagastada.
Austatud Riigikogu! Erakorralisel istungjärgul on Riigikogu otsustusvõimeline, kui on kohal üle poole Riigikogu koosseisust. Viime läbi kohaloleku kontrolli.
Kohaloleku kontroll
Kohalolijaks registreerus 79 Riigikogu liiget, puudub 22. Järgnevalt  peame kehtestama erakorralise istungjärgu ajagraafiku. Riigikogu kodu- ja töökorra seaduse § 52 kohaselt kehtestab Riigikogu erakorralise istungjärgu töö ajagraafiku poolthäälteenamusega. Panen hääletusele Riigikogu juhatuse ettepaneku töötada ilma vaheajata kuni päevakorra ammendumiseni. Palun võtta seisukoht ja hääletada!
Hääletustulemused
Tulemusega poolt 71 Riigikogu liiget, vastuolijaid ega erapooletuid ei ole leidis ettepanek toetust.
Läheme nüüd tänase päevakorra juurde.


1. 17:02 Riigi 2009. aasta teise lisaeelarve seadusega seonduvalt teiste seaduste muutmise seaduse rakendamise seaduse eelnõu (556 SE) kolmas lugemine

Aseesimees Jüri Ratas

Meil on üks päevakorrapunkt: Eesti Reformierakonna fraktsiooni, Isamaa ja Res Publica Liidu fraktsiooni ning Erakonna Eestimaa Rohelised fraktsiooni algatatud riigi 2009. aasta teise lisaeelarve seadusega seonduvalt teiste seaduste muutmise seaduse rakendamise seaduse eelnõu kolmas lugemine. Kas fraktsioonide esindajad soovivad avada läbirääkimisi? Läbirääkimisi avada ei soovita, võime minna lõpphääletuse ettevalmistamise juurde. Kas võime asuda hääletama?
Panen hääletusele eelnõu 556. Palun võtta seisukoht ja hääletada!
Hääletustulemused
Tulemusega poolt 61 Riigikogu liiget, vastuolijaid ega erapooletuid ei ole on Eesti Reformierakonna fraktsiooni, Isamaa ja Res Publica Liidu fraktsiooni ning Erakonna Eestimaa Rohelised fraktsiooni algatatud riigi 2009. aasta teise lisaeelarve seadusega seonduvalt teiste seaduste muutmise seaduse rakendamise seaduse eelnõu seadusena vastu võetud. Sellega on tänane päevakorrapunkt menetletud.
Head ametikaaslased! Ma palun veel korraks tähelepanu! 25 Riigikogu liiget oli esitanud Riigikogu esimehele taotluse kutsuda s.a 7. ja 8. septembril kokku Riigikogu täiskogu erakorraline istungjärk, mille päevakorras oleks olnud eelnõu, mida täna menetlusse ei võetud. Tulenevalt sellest jäävad need istungjärgud ära.
Ma tänan teid! Jõudu teile teie töös!

Istungi lõpp kell 17.05.

Lossi plats 1a, 15165 Tallinn, tel +372 631 6331, faks +372 631 6334
riigikogu@riigikogu.ee