Riigikogu
Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

header-logo

XI Riigikogu, V Istungjärk, täiskogu korraline istung
Esmaspäev, 15.06.2009, 15:00

Toimetatud

15:00 Istungi rakendamine

Esimees Ene Ergma

Tere päevast, lugupeetud Riigikogu! Alustame Riigikogu täiskogu V istungjärgu 18. töönädala esmaspäevast istungit. Kas kolleegid soovivad üle anda eelnõusid ja arupärimisi? Kõigepealt kutsun kõnepulti Vabariigi Valitsuse esindaja proua Heili Tõnissoni.

Valitsuse esindaja Heili Tõnisson

Austatud proua esimees! Hea Riigikogu! Vabariigi Valitsus algatab täna Euroopa Liidu ühise põllumajanduspoliitika rakendamise seaduse eelnõu. Riigikogus esindab seaduseelnõu menetlemisel Vabariigi Valitsust põllumajandusminister Helir-Valdor Seeder.

Esimees Ene Ergma

Palun, kolleeg Marek Strandberg!

Marek Strandberg

Head kolleegid! Eestimaa rohelistel on au üle anda Riigikogu otsuse eelnõu, mida on muutunud oludes täiendatud ja parandatud. Eelnõu puudutab riiklike tagatiste andmist energiasäästlikuks ehitamiseks ja renoveerimiseks ning muutlikes majandusoludes on seda eelmise samalaadse otsuse eelnõuga võrreldes mõnevõrra korrigeeritud ning täpsustatud. Eraldi on täpsustatud asjaolu, mis puudutab tagatiste mõju riigieelarve kajastustele ning Maastrichti kriteeriumide järgimisele, ning seletuskirjas on ära näidatud, et nende tagatiste andmine ei ole riigieelarve positsioone mõjutav ega Maastrichti kriteeriume häiriv. Aitäh!

Esimees Ene Ergma

Aitäh! Palun, kolleeg Lembit Kaljuvee!

Lembit Kaljuvee

Aitäh, proua esimees! Head kolleegid! Teadaolevalt oli 3. juuni infotunnis arutusel või Eesti Keskerakonna fraktsiooni poolt tõstatatud küsimus, kuidas Kukruse teelõigul kaevandatakse seadusvastaselt, ilma kaevandusloata ehitusliiva. Korralikke vastuseid ei ole me Keskkonnaministeeriumilt ega ministrilt saanud ja seepärast esitame siseministrile härra Marko Pomerantsile arupärimise, miks see seadusetu tegevus Ida-Virumaal ikkagi jätkub. Aitäh!

Esimees Ene Ergma

Aitäh! Juhatuse nimel olen vastu võtnud kaks seaduseelnõu ja ühe arupärimise. Kui seaduseelnõud vastavad Riigikogu kodu- ja töökorra seadusele, siis otsustab juhatus nende menetlusse võtmise kolme tööpäeva jooksul, ja kui arupärimine vastab Riigikogu kodu- ja töökorra seadusele, siis edastan selle adressaadile otsekohe.
Riigikogu juhatus on võtnud menetlusse järgmised eelnõud ja määranud neile juhtivkomisjoni. Esiteks, Isamaa ja Res Publica Liidu fraktsiooni ning Eesti Reformierakonna fraktsiooni s.a 10. juunil algatatud Euroopa Parlamendi valimise seaduse muutmise seaduse eelnõu, juhtivkomisjon on põhiseaduskomisjon, teiseks, Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsiooni s.a 10. juunil algatatud vanemahüvitise seaduse § 3 muutmise seaduse eelnõu, juhtivkomisjon on sotsiaalkomisjon; kolmandaks, Erakonna Eestimaa Rohelised fraktsiooni s.a 11. juunil esitatud Riigikogu otsuse "Ettepaneku tegemine Vabariigi Valitsusele" eelnõu, juhtivkomisjon on keskkonnakomisjon, muudatusettepanekute esitamise tähtaeg on s.a 15. juuni kell 16; neljandaks, Erakonna Eestimaa Rohelised fraktsiooni s.a 11. juunil algatatud metsaseaduse § 23 muutmise seaduse eelnõu, juhtivkomisjon on keskkonnakomisjon; viiendaks, Erakonna Eestimaa Rohelised fraktsiooni s.a 11. juunil algatatud looduskaitseseaduse muutmise seaduse eelnõu, juhtivkomisjon on keskkonnakomisjon; kuuendaks, põhiseaduskomisjoni s.a 11. juunil algatatud Eesti lipu seaduse muutmise seaduse eelnõu, juhtivkomisjon on põhiseaduskomisjon; seitsmendaks, Vabariigi Valitsuse s.a 11. juunil algatatud karistusseadustiku muutmise seaduse eelnõu, juhtivkomisjon on õiguskomisjon; kaheksandaks, Vabariigi Valitsuse s.a 11. juunil algatatud nimeseaduse ja riigilõivuseaduse muutmise seaduse eelnõu, juhtivkomisjon on õiguskomisjon; üheksandaks, Vabariigi Valitsuse s.a 11. juunil algatatud Eesti Vabariigi valitsuse ja Ameerika Ühendriikide valitsuse teadus- ja tehnoloogiakoostöö kokkuleppe ratifitseerimise seaduse eelnõu, juhtivkomisjon on kultuurikomisjon; kümnendaks, Vabariigi Valitsuse s.a 11. juunil algatatud ülikooliseaduse, teadus- ja arendustegevuse korralduse seaduse, Eesti Rahvusraamatukogu seaduse, erakooliseaduse ning rakenduskõrgkooli seaduse muutmise seaduse eelnõu, juhtivkomisjon on kultuurikomisjon; 11., Vabariigi Valitsuse s.a 11. juunil algatatud kutseõppeasutuse seaduse ning õppetoetuste ja õppelaenu seaduse muutmise seaduse eelnõu, juhtivkomisjon on kultuurikomisjon; 12., Vabariigi Valitsuse s.a 11. juunil algatatud kaitseväeteenistuse seaduse ja teiste seaduste muutmise seaduse eelnõu, juhtivkomisjon on riigikaitsekomisjon; 13., Vabariigi Valitsuse s.a 11. juunil algatatud Tervishoiuameti, Tervisekaitseinspektsiooni ja Kemikaalide Teabekeskuse Terviseametiks ühendamisega seonduva Vabariigi Valitsuse seaduse ja teiste seaduste muutmise seaduse eelnõu, juhtivkomisjon on sotsiaalkomisjon; 14., Vabariigi Valitsuse s.a 11. juunil algatatud välismaalaste seaduse eelnõu, juhtivkomisjon on põhiseaduskomisjon.
Milles küsimus? Palun, kolleeg Aadu Must!

Aadu Must

Protseduuriline küsimus. Kas te ei saaks heli veidi kõvemaks keerata, üldse ei kuule midagi?

Esimees Ene Ergma

Mul on siis ka üks palve: palun  omavahel mitte rääkida! Ma räägin päris kõvasti, ma palun vabandust, kui mu hääl on ära.
15., Vabariigi Valitsuse s.a 11. juunil algatatud avaliku teenistuse seaduse eelnõu, juhtivkomisjon on põhiseaduskomisjon; 16., Vabariigi Valitsuse s.a 11. juunil algatatud korruptsioonivastase seaduse eelnõu, juhtivkomisjon on põhiseaduskomisjon.
Riigikogu juhatus on kinnitanud Riigikogu liikme Maret Merisaare lahkumise kultuurikomisjoni liikme kohalt ning asumise sotsiaalkomisjoni liikmeks ning Riigikogu liikme Lauri Laasi lahkumise riigikaitsekomisjoni liikme kohalt ning asumise sotsiaalkomisjoni liikmeks.
Riigikogu juhatus on määranud Vabariigi Valitsuse algatatud riigi 2009. aasta teise lisaeelarve seadusega seonduvalt teiste seaduste muutmise seaduse eelnõu 511 teise lugemise arutelu aluseks olevate dokumentide esitamise tähtajaks s.a 15. juuni kell 18. Riigikogu juhatus on määranud Eesti Reformierakonna fraktsiooni ning Isamaa ja Res Publica Liidu fraktsiooni algatatud Eesti keskmise palgaga seotud ametipalkade maksmise ajutise korralduse seaduse muutmise seaduse eelnõu 522 teise lugemise arutelu aluseks olevate dokumentide esitamise tähtajaks s.a 15. juuni kell 18.
Kolmapäeval, 17. juunil osalevad infotunnis järgmised valitsusliikmed: justiitsminister Rein Lang, regionaalminister Siim Valmar Kiisler ja välisminister Urmas Paet.
Head kolleegid! Palun, kohaloleku kontroll!
Kohaloleku kontroll
Kohalolijaks registreerus 99 Riigikogu liiget, puudub 2.
Lähme selle nädala päevakorra kinnitamise juurde. Palun tähelepanu! Maaelukomisjon teeb juhtivkomisjonina ettepaneku mitte arutada kolmapäevase päevakorra 3. punkti, eelnõu 500 teisel lugemisel. Riigikogu juhatus on juhtivkomisjoni ettepanekuga nõus.
Head kolleegid, panen selle nädala päevakorra hääletusele. Palun hääletage! Hääletustulemused
Poolt hääletas 92 Riigikogu liiget, vastu oli 1, erapooletuid 1. Selle nädala päevakord on kinnitatud.
Lugupeetud kolleegid! Ma võtan 30 minutiks juhataja vaheaja. Jätkame 15.40. Palun juhatuse liikmeid tulla minu kabinetti!
Põhiseaduskomisjoni esimees palub teatada, et kümne minuti pärast algab põhiseaduskomisjoni erakorraline koosolek. Majanduskomisjoni esimees palub teatada, et kümne minuti pärast algab majanduskomisjoni erakorraline koosolek. Õiguskomisjoni esimees palub teatada, et kümne minuti pärast algab õiguskomisjoni erakorraline koosolek. Kultuurikomisjoni esimees palub teatada, et kümne minuti pärast algab kultuurikomisjoni erakorraline koosolek.
V a h e a e g

Esimees Ene Ergma

Lugupeetud kolleegid! Juhataja võetud vaheaeg on läbi ja ma annan teile edasi järgmise teate. Vastavalt Riigikogu kodu- ja töökorra seaduse § 49 lõikele 3 kutsun Riigikogu põhiseaduskomisjoni, majanduskomisjoni ja õiguskomisjoni ettepanekul täna, 15. juunil pool tundi pärast tänase istungi lõppu Toompea lossi istungisaalis kokku Riigikogu täiendava istungi. Milline on päevakord, selle leiate oma laudadelt pärast valimisi. Päevakord on paljunduses. Palun, kolleeg Eiki Nestor!

Eiki Nestor

Aitäh! Mul ei ole midagi selle täiendava istungi vastu, aga korrektsuse huvides peaks juhatus siiski ka seletama, mis on need kaalukad põhjused, et Riigikogu liikmetele ei teatatud sellest kolm päeva varem.

Esimees Ene Ergma

Vastavalt Riigikogu kodu- ja töökorra seadusele on etteteatamise maksimaalne tähtaeg tõepoolest kolm päeva, kuid kaalukatel põhjustel võib seda teha varem. Ja kaalukad põhjused on järgmised. Meil on sellel nädalal väga-väga mahukas päevakord. Ainuüksi töölepingu seaduse kohta on üle 200 muudatusettepaneku. Meie päevakorras on tõepoolest need seadused, mida me tahaksime täna menetleda. Esiteks, need on kolmandad lugemised, eelnõud on suures saalis jõudnud läbida juba esimese ja teise lugemise vooru ning faktiliselt on lõpphääletuse juurde minek. Tuletan veel kord meelde, et see on meie viimane töönädal. Palun, kolleeg Ain Seppik!

Ain Seppik

Aitäh, lugupeetud esimees! Mina loodan teiega siin saalis veel kokku saada. Minu küsimus on aga see, et vaatamata sellele, et teil on tõepoolest õigus lühendatud aja jooksul kutsuda kokku täiendav istung, peate sellest siiski teatama massiteabevahendites. Mind huvitab, millistest massiteabevahenditest me saame selle teada?

Esimees Ene Ergma

BNS-ist tuleb kohe teade välja. Ma loodan, et õhtul pühendab ka "Aktuaalne kaamera"  sellele väga palju aega. Palun, kolleeg Evelyn Sepp!

Evelyn Sepp

Aitäh, proua istungi juhataja! Ma saan aru, et teie käsitluses on Riigikogu istung midagi, mis on mõeldud ainult Riigikogu liikmetele, et paremal juhul oleks tore, kui nad teaksid ja kohale jõuaksid. Aga vaadake, Riigikogu istungit peetakse ka avalikkusele ja ma kardan, et Eesti avalikkus mitte ei loe BNS-i ega saa jooksvalt teada, kuidas ta saab jälgida nii olulist arutelu. Sellepärast on ka ette nähtud etteteatamise aeg, mis peab olema mõistlik.

Esimees Ene Ergma

Ma usun, et Eesti avalikkusel on võimalus jälgida seda Riigikogu istungit. Teiseks, ma arvan, et Eesti avalikkusele on ka väga tähtis, et need seadused, mis on siin praegu välja pakutud, vastu võetakse.


1. 15:43 Riigikogu aseesimeeste valimised

Esimees Ene Ergma

Lugupeetud kolleegid! Vastavalt Riigikogu kodu- ja töökorra seaduse § 6 lõikele 2 toimuvad täna, 15. juunil Riigikogu aseesimeeste erakorralised valimised, sest Riigikogu esimene aseesimees Kristiina Ojuland astus 11. juunil tagasi. Valimiste korraldamisel lähtume Riigikogu kodu- ja töökorra seaduse §-dest 6–8, § 81 lõikest 2, § 82 lõikest 1 ja §-dest 86–89.
Head kolleegid! Enne valimistoimingute juurde asumist lubage mul lühidalt tutvustada teile Riigikogu aseesimeeste valimistega seonduvat.
Riigikogu aseesimehed valitakse samaaegselt. Riigikogu aseesimehe kandidaadi võib üles seada Riigikogu liige. Ülesseatu peab andma kandideerimiseks nõusoleku. Hääletamine on salajane ning see toimub hääletamissedeli täitmise teel. Igal Riigikogu liikmel on üks hääl. Hääled loetakse avalikult kohe pärast hääletamise lõppemist. Protestid valimiste korraldamise kohta esitatakse valimiskomisjonile kohe pärast hääletamistulemuste teatavaks tegemist. Valimistulemus kuulutatakse välja kohe pärast võimalike protestide läbivaatamist. Riigikogu aseesimeesteks saavad kaks enim hääli saanud kandidaati. Esimeseks aseesimeheks saab kahest enim hääli saanud kandidaat ja teiseks aseesimeheks saab saadud häälte arvult teine kandidaat. Võrdselt hääli kogunute vahel korraldatakse lisavalimisvoor. Hääletamise korda tutvustan veel enne hääletamise väljakuulutamist.
Kas Riigikogu liikmetel on küsimusi senikõneldu kohta? Küsimusi ei ole.
Enne kandidaatide ülesseadmist on mul ettepanek teha kohaloleku kontroll. Palun, kohaloleku kontroll!
Kohaloleku kontroll
Kohalolijaks registreerus 94 Riigikogu liiget, puudub 7.
Alustame Riigikogu aseesimeeste kandidaatide ülesseadmist. Kas keegi Riigikogu liikmetest soovib üles seada Riigikogu aseesimehe kandidaati? Palun, kolleeg Vilja Savisaar!

Vilja Savisaar

Aitäh, proua esimees! Head kolleegid! Esitan Riigikogu aseesimehe kandidaadiks Riigikogu liikme Jüri Ratase. Kuna me vähem kui kolm kuud tagasi valisime Jüri Ratase aseesimeheks, siis ma ei näe ühtegi piisavat sisulist põhjust, miks ta ei võiks olla Riigikogu aseesimees edasi. Nii et ma palun toetada Jüri Ratase kandidatuuri veel kord!

Esimees Ene Ergma

Aitäh! Palun, kolleeg Paul-Eerik Rummo!

Paul-Eerik Rummo

Lugupeetud proua esimees! Lugupeetud Riigikogu! Daamid ja härrad! Eesti Reformierakonna fraktsiooni nimel on mul au seada üles Riigikogu aseesimehe kandidaadiks Keit Pentus. Tänan!

Esimees Ene Ergma

Mulle tundub, et rohkem kandidaatide ülesseadmise soove ei ole. Vastavalt Riigikogu kodu- ja töökorra seaduse § 7 lõikele 2 kantakse kandidaatide nimekirja nende kandidaatide nimed, kes annavad nõusoleku kandideerida. Kõigepealt, härra Jüri Ratas, kas te olete nõus?

Aseesimees Jüri Ratas

Jah, olen nõus.

Esimees Ene Ergma

Palun nõusolek ka kirjalikult!
Proua Keit Pentus.

Keit Pentus

Jah, olen nõus kandideerima.

Esimees Ene Ergma

Palun nõusolek kirjalikult!
Lugupeetud Riigikogu! Kes on selle poolt, et sulgeda Riigikogu aseesimeeste kandidaatide nimekiri? Palun hääletada!
Hääletustulemused

Esimees Ene Ergma

Poolt 75 Riigikogu liiget, vastuolijaid ega erapooletuid ei ole. Riigikogu aseesimeeste kandidaatide nimekiri on suletud. Kuulutan välja vaheaja Riigikogu aseesimeeste kandidaatide nimede kandmiseks hääletamissedelile. Vaheaja lõpetamisest anname märku helisignaaliga.

Esimees Ene Ergma

Lugupeetud Riigikogu liikmed! Kuulutan vaheaja lõppenuks.
Vabariigi Valimiskomisjon on valmis läbi viima Riigikogu aseesimeeste valimise. Head kolleegid! Komisjoni liikmed kontrollivad siinsamas teie ees hääletamiskasti ja sulgevad selle turvaplommiga.
Lubage mul tutvustada hääletamiskorda. Valimiskomisjon annab nimekirja alusel Riigikogu liikmetele hääletamissedeli koos ümbrikuga, seejuures palume Riigikogu liikmetel esitada hääletamissedeli saamiseks valimiskomisjonile isikut tõendav dokument, st Riigikogu liikme tunnistus, pass, isikutunnistus või juhiluba. Hääletamissedeli saamise kohta annab Riigikogu liige allkirja. Hääletamissedel märgistatakse hääletamiskabiinis. Riigikogu liige märgistab hääletamissedelil ristiga lahtri selle kandidaadi nime juures, kelle poolt ta hääletab. Hääletamissedel, millel on märgistatud rohkem kui üks lahter või millel ei ole märgistatud ühtegi lahtrit, loetakse kehtetuks. Hääletamine korraldatakse Riigikogu saali kõrval fuajees. Te väljute hääletusruumi saali tagauksest, fuajees on üles seatud lauad, kus te saate hääletussedeli ja ümbriku. Pärast hääletamissedeli kättesaamist teete hääletamiskabiinis oma otsustuse, asetate hääletamissedeli ümbrikusse ning suundute hääletamiskasti juurde, kus pärast seda, kui ümbrik on märgistatud valimiskomisjoni pitsatiga, lasete oma hääletamissedeli koos ümbrikuga isiklikult hääletamiskasti. Kui te olete hääletamissedeli kogemata ebaõigesti täitnud või muul viisil rikkunud ning märkate seda enne sedeli hääletamiskasti laskmist, on teil õigus saada rikutud sedeli tagastamisel uus hääletamissedel.
Kas Riigikogu liikmetel on küsimusi hääletamise korraldamise kohta? Ei ole. Valimiste ajal tohivad hääletamisruumis viibida lisaks Riigikogu liikmetele ainult valimiskomisjoni liikmed ja valimiskomisjoni teenindavad isikud. Vastavalt Riigikogu kodu- ja töökorra seaduse § 87 lõikele 5 on Riigikogu liikmetel hääletamiseks aega 30 minutit hääletamise algusest. Kell on praegu 15.55, see tähendab, et hääletamine lõpeb 16.25. Hääletamise lõppemisest anname märku helisignaaliga, mille järel palun kõigil Riigikogu liikmetel koguneda tagasi istungisaali. Ma tänan teid ja kuulutan välja hääletamise Riigikogu aseesimeeste valimiseks.
V a h e a e g

Esimees Ene Ergma

Lugupeetud Riigikogu! Kuulutan hääletamise Riigikogu aseesimeeste valimisel lõppenuks. Palun tuua hääletamiskast saali! Kõigepealt palun kontrollida hääletamiskasti ja seda, et hääletamiskasti turvaplomm ei oleks rikutud. Tänan! Palun valimiskomisjoni liikmetel asuda hääli lugema!

Esimees Ene Ergma

Hääletamistulemuste kontrollimiseks Riigikogu aseesimeeste valimisel annan sõna Vabariigi Valimiskomisjonile. Palun!

Vabariigi Valimiskomisjoni aseesimees Alo Heinsalu

Alljärgnevalt loen teie ees hääled avalikult. Kõigepealt Jüri Ratasele antud hääled: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49. (Aplaus.)
Järgnevalt Keit Pentusele antud hääled: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51. (Aplaus.)

Esimees Ene Ergma

Palun veel tähelepanu! Teen teatavaks hääletamistulemused Riigikogu aseesimeeste valimisel.
Vabariigi Valimiskomisjoni protokoll hääletamistulemuse kohta Riigikogu aseesimeeste valimistel. Vabariigi Valimiskomisjon tegi häälte lugemisel kindlaks järgmised arvud. Nimekirja kantud Riigikogu liikmete arv – 101. Hääletamissedeli saanud Riigikogu liikmete arv – 100. Hääletamisest osavõtnud Riigikogu liikmete arv – 100. Kehtetute hääletamissedelite arv – 0. Riigikogu aseesimeeste kandidaatidele antud häälte arv: Jüri Ratas – poolt antud hääli 49; Keit Pentus – poolt antud hääli 51. Protokoll on koostatud 2009. aasta 15. juunil kell 16.38. Heiki Sibul, Vabariigi Valimiskomisjoni esimees.
Kas on proteste? Proteste ei ole.
Head kolleegid, palun tähelepanu!
Vabariigi Valimiskomisjoni otsus, Tallinn, 15. juuni 2009, nr 19. Riigikogu aseesimeeste valimise tulemuste kindlakstegemine. Riigikogu kodu- ja töökorra seaduse § 7 lõikest 6 ja § 82 lõikest 1 lähtudes Vabariigi Valimiskomisjon otsustab: tunnistada Keit Pentus valituks Riigikogu esimeseks aseesimeheks ja Jüri Ratas Riigikogu teiseks aseesimeheks. Heiki Sibul, Vabariigi Valimiskomisjoni esimees.
Õnnitlen, austatud kolleegid! Riigikogu aseesimehed on valitud.
Palun nüüd veel tähelepanu! Hea kolleeg Kristiina, palun tule siia!  Ma tahan tänada Kristiinat tehtud töö eest! (Aplaus.) Nüüd lendab ta Euroopa taevasse.
Veel paar teadet. Rahanduskomisjoni esimees palus teatada, et viis minutit pärast tänase täiskogu istungi lõppu algab rahanduskomisjoni erakorraline istung.
Head kolleegid! Kas te lubate mul ka siit üheks hetkeks ära tulla? Ma tahaksin meie uusi, minu uusi aseesimehi õnnitleda! (Aplaus.)


2. 16:42 Vaba mikrofon

Esimees Ene Ergma

Palun pärast minu haamrilööki registreeruda sõnavõtuks vabas mikrofonis! Palun, kolleeg Heimar Lenk!

Heimar Lenk

Kui palju aega on?

Esimees Ene Ergma

Viis minutit.

Heimar Lenk

Lugupeetud eesistuja! Head kolleegid! Ma ei teadnud, et täna järgneb veel teine istung, sellepärast ma teen hästi kiiresti, et meie-teie aega mitte raisata.
Ma tahan meelde tuletada, et nädal on möödas Euroopa Parlamendi valimistest, aga me ei tea täpselt, mis juhtus valimiste ööl valimiskomisjonis. Seepärast tegin ma täna kirja meie valimiskomisjoni esimehele härra Heiki Sibulale. Ma arvan, et Riigikogu ei tohi leppida olukorraga, kus keegi ei tunne huvi Euroopa Liidu Parlamendi valimistel esinenud tõsiste möödalaskmiste vastu ega nõua valimiskomisjoni esimehelt asjakohaseid selgitusi. Ma ootasin, et seda teevad koalitsioonisaadikud, aga kuna nad seda ei teinud, siis ma olen sunnitud seda ise tegema. Et mind ei süüdistataks keskerakondliku poliitika ajamises siin puldis, siis ma ütlen, et minu fraktsioonikaaslased ja Eesti Keskerakonna fraktsiooni juhtkond ei teadnud midagi sellest, et ma siia pulti tulen, ja ei tea midagi ka sellest kirjast.
Et te oleksite kursis, millega ma härra Sibula poole pöördusin, siis ma tsiteerin mõningaid küsimusi, mida ma esitan talle selles kirjas, selgituse taotluses.
Millal lõpetati piirkondades häälte vastuvõtmine? Mis juhtus komisjonis ööl vastu 8. juunit kella 23 ja 01 vahel? Kes otsustas esimese vigase tulemuse väljastamise ja avalikkusele teatamise? Mis kell ja kust saabusid veel poolsada häält, mis valimistulemust muutsid?
Nendel küsimustel on ka teine pool, mis läheb tagasi aega natuke enne valimiste ööd. Mul on küsimus, kas Euroopa Parlamendi valimistel elektroonilise valimise perioodi lõpul fikseeriti eraldi elektroonilise valimise tulemused. Kui jaa, siis miks ei avalda komisjon neid tulemusi avalikkusele? Kas elektroonilise valimise perioodi lõppedes fikseeriti need tulemused lõplikult ja eri erakondade vaatlejate silme all andmed salvestati ning fikseeriti nii, et hiljem neid muuta ei saaks? Minu teada seda tehtud ei ole.
Ma arvan nii, et neid eurovalimisi korraldades ei saanud valimiskomisjon oma tööga hakkama. Mul on siin ka üks küsimus Heiki Sibulale: kas komisjon hakkab samas koosseisus menetlema sügisesi, 18. oktoobri kohalikke valimisi ja kas komisjoni esimehel ei ole mitte kavas komisjoni esimehe kohalt tagasi astuda?
Aitäh, head kolleegid, et te mind ära kuulasite!

Esimees Ene Ergma

Suur tänu! Rohkem kõnesoove ei ole. Tänane istung on lõppenud. Täiendav istung algab 17.15.

Istungi lõpp kell 16.46.

Lossi plats 1a, 15165 Tallinn, tel +372 631 6331, faks +372 631 6334
riigikogu@riigikogu.ee