Lugupeetud juhataja! Väga austatud Riigikogu! Alustan loomulikult traditsiooniliselt, et tegemist on väga hea eelnõuga, aga lisaks sellele on tegemist ka väga vajaliku eelnõuga. Hoidmaks kokku Riigikogu täiskogu istungi aega, ütlen kohe, et kogu selle eelnõu sisust arusaamiseks oleks tingimata tarvis läbi lugeda ka eelnõule lisatud väga mahukas seletuskiri. Siin puldis saan ma täna peatuda üksnes kõige olulisematel muudatustel, võrreldes praegu kehtiva olukorraga, ja kõikidesse detailidesse ei ole paratamatult võimalik praegu laskuda. Nii et räägime kõige olulisemast.
Eelnõu põhisisuks on reguleerida hädaolukordadeks valmistumise ja hädaolukordade lahendamise ning elutähtsate teenuste toimepidevuse tagamise õiguslikud alused. Seaduse eesmärk on korrastada hädaolukorraks valmisoleku seaduse alusel loodud kriisireguleerimissüsteemi, tuginedes kriisireguleerimise kolme olulisima seaduse senise kehtivusaja jooksul ning ka laiemalt Eesti õigusruumis toimunud muudatustele. Siinkohal ma meenutaksin, et eriolukorra seadus ja erakorralise seisukorra seadus jõustusid 1996. aastal ning hädaolukorraks valmisoleku seadus 2001. aastal. Hädaolukorra seaduse eelnõu annab üldised alused hädaolukordadeks valmistumiseks, aga ka nende lahendamiseks. Eelnõu defineerib hädaolukorda kui sündmust või sündmuste ahelat, mis ohustab paljude inimeste elu või tervist või põhjustab suure varalise kahju või suure keskkonnakahju või tõsiseid ja ulatuslikke häireid elutähtsa teenuse toimepidevuses ning mille lahendamiseks on vajalik mitme asutuse või nende kaasatud isikute kiire kooskõlastatud tegevus. Seega on hädaolukorrad eelnõu kohaselt kõik inimesi, vara või keskkonda suures ulatuses ohustavad sündmused. Ka eriolukord, milleks on loodusõnnetus, katastroof või raske nakkushaigus, ja erakorraline olukord, mis on põhiseaduslikku korda ähvardav oht, on hädaolukorra eriliigid ning hädaolukordade lahendamise üldsätted kehtivad samuti nende olukordade lahendamiseks ja mitte üksnes lahendamiseks, vaid ka nendeks olukordadeks valmistumiseks.
Olulisemad punktid eelnõus on järgmised. Esiteks, hädaolukorra seadus kujundab ümber senise kriisikomisjonide süsteemi. Eelnõu kohaselt on kriisikomisjonid eri asutuste ja institutsioonide esindajaid koondavad kogud, mille põhiline ülesanne on hädaolukordadeks valmistumise ja hädaolukordade lahendamise süsteemi elutähtsate teenuste tagamise jälgimine ja analüüs. Vajaduse korral toetavad ja nõustavad kriisikomisjonid hädaolukorda lahendavaid asutusi, tagavad teabevahetust ja avalikkuse teavitamist, kuid seejuures on nende roll siiski ainult abistav. Hädaolukordade lahendamise tegelik roll ja otsustuspädevus jääb lahendavate asutuste, näiteks politsei või Päästeameti kätte. Kriisikomisjonid moodustatakse kolmel tasandil. Esiteks, Vabariigi Valitsuse kriisikomisjon, teiseks, regionaalne kriisikomisjon, mis tegutseb Päästeameti kohalike päästeasutuste tegevuspiirkonnas, ja kolmandaks, kohaliku omavalitsuse kriisikomisjon, mis tegutseb ühe omavalitsuse territooriumil. Kohaliku omavalitsuse kriisikomisjoni moodustamise vajaduse üle otsustab omavalitsus ise, kuid kriisikomisjoni loomine on kohustuslik nendes omavalitsustes, kus on üle 40 000 elaniku.
Teiseks. Esimese suurema alavaldkonnana reguleerib hädaolukorra seadus hädaolukordadeks valmistumise korraldust. See valmisolek tagatakse kahe dokumendi koostamisega. Esiteks, kõigi tõenäoliste hädaolukordade kohta koostab pädev asutus riskianalüüsi, milles hinnatakse hädaolukorra tõenäosust ja ka võimalikke tagajärgi. Teiseks, riskianalüüside alusel koostatakse hädaolukordade lahendamise plaanid, kus pannakse paika hädaolukorra puhul rakendatavad tegevused ja asutuste koostöö nende tegevuste teostamisel. Hädaolukordadeks valmistumise süsteemi on püütud kujundada võimalikult lihtsalt ja ökonoomselt.
Kolmandaks tahaksin ma juhtida tähelepanu hädaolukordade lahendamisele. Lahendamisreegleid iseenesest sätestab hädaolukorra seadus suhteliselt vähe. Eelkõige reguleerib ta ühe hädaolukordade liigi, see on eriolukorra, lahendamise korraldust. Muude hädaolukordade puhuks paneb hädaolukorra seadus paika üksnes hädaolukorrast teavitamise ja psühholoogilise kaitse korralduse üldised reeglid. Sisuliste tegevuste kava hädaolukorra lahendamisel tuleneb hädaolukorra lahendamise plaanist ning lahendamisel kasutatavad meetmed hädaolukorda lahendava asutuse tegevust reguleerivatest eriseadustest. Näiteks päästeasutuse õigused ja kohustused metsatulekahju kui suuremõõtmelise hädaolukorra lahendamisel paneb iseenesest paika päästeseadus.
Neljandaks peatuksin ma lühidalt eriolukorral. Nimelt reguleerib hädaolukorra seadus ka eriolukordade lahendamise korraldust. Eriolukorra mõiste ja selle väljakuulutamist puudutav tuleneb juba põhiseadusest. Eriolukorra võib Vabariigi Valitsus põhiseaduse kohaselt välja kuulutada kas loodusõnnetuse või katastroofi korral või nakkushaiguse leviku tõkestamiseks. Kehtivas õiguses reguleerib eriolukorraga seonduvat eriolukorra seadus, kuna aga eriolukord on üks hädaolukorra alaliikidest, siis on eriolukorda puudutav käesoleva eelnõuga ühendatud hädaolukorra seaduse ühtseks osaks. Võrreldes kehtiva eriolukorra seadusega on eelnõus tehtud eriolukorra regulatsiooni täpsustusi ja parandusi. Nii näiteks on katastroofi mõistet laiendatud elutähtsa teenuse toimepidevuse ulatuslikule katkemisele. Samuti on täpsustatud ja täiendatud eriolukorra ajal isikute põhiõiguste piiramiseks rakendatavaid meetmeid. Kehtiv eriolukorra seadus ei anna mitmetel juhtudel täpsemaid põhiõiguste piiramise aluseid, vaid nimetab ainult piiratava õiguse ja lubab valitsusel nimetada selle piiramise korra. Kehtiv eriolukorra seadus ei arvesta täielikult ka muutusi, mis on toimunud teiste seaduste muutmise ja uute seaduste vastuvõtmisega. Näiteks on pärast eriolukorra seaduse jõustumist vastu võetud nakkushaiguste ennetamise ja tõrje seadus ja ka loomatauditõrje seadus. Hädaolukorra seaduse eelnõu arvestab neid ja ka teisi muudatusi.
Viiendaks peatuksin ma kaitseväe ja Kaitseliidu kasutamisel, kuna hädaolukorra seadus reguleerib ka kaitsejõudude ehk siis kaitseväe ja Kaitseliidu kasutamist hädaolukordade lahendamisel ja turvalisuse tagamisel. Kaitsejõudude kasutamine oleks eelnõu kohaselt võimalik järgmiste ülesannete täitmiseks. Esiteks, eriolukorratööde tegemine; teiseks, avaliku korra ja liiklusohutuse tagamine eriolukorra piirkonnas; kolmandaks, terroristliku tegevuse tõkestamine; neljandaks, rahvusvaheliselt kaitstud isiku elu või tervise kahjustamise ärahoidmine või tõkestamine; viiendaks, suure rünnakuriskiga objekti kahjustamise ärahoidmine või tõkestamine; kuuendaks, riigi või kohaliku omavalitsuse asutuse ametiruumi või diplomaatilise puutumatusega territooriumile, ehitisse või ruumi tungimise ärahoidmine või tõkestamine; seitsmendaks, riigipiiri ületamise ajutine piiramine või peatamine riigipiiri seaduse §-s 17 nimetatud juhtudel. Ja nendeks juhtudeks on riigi julgeolekuhuvid, avaliku korra tagamine, rahva tervist ohustada võiva olukorra ennetamine või lahendamine, aga samuti ka välisriigi palve.
Kaitsejõudude kasutamise otsuse teeks Vabariigi Valitsus siseministri ettepanekul kooskõlastatult kaitseministriga. Eriolukorra puhul – eriolukorra tööde tegemine ning avaliku korra ja liiklusohutuse tagamine eriolukorra piirkonnas – tehakse otsus eriolukorra juhi ettepanekul. Kaitseväe kasutamise võib otsustada kuni 30 päevaks alates otsuse tegemise päevast, eriolukorra puhul kuni eriolukorra lõpetamiseni. Kui ei ole tegemist eriolukorraga, siis ei saa valitsus otsustada kaitsejõudude uut kasutamist sama juhtumi lahendamiseks.
Eelnõu sätestab ka kaitsejõudude kasutamise ultima ratio ehk viimase vahendi põhimõtte. Kaitseväe või Kaitseliidu kasutamine on lubatud üksnes juhul, kui pädev asutus ei saa või ei saa õigeaegselt seda ülesannet täita ning puuduvad muud vahendid ülesande täitmiseks. See tähendab, et kui on muid vahendeid eelnõus loetletud ülesannete täitmiseks, siis kaitseväele neid ülesandeid panna ei saa.
Valitsuse otsus vormistatakse korraldusena ja selles märgitakse esiteks, ülesanne, mille täitmiseks kaitseväge või Kaitseliitu kasutatakse; teiseks, kasutatavate kaitseväelaste või Kaitseliidu tegevliikmete arv või arvu ülempiir; kolmandaks, kaitseväe või Kaitseliidu kasutamise tähtaeg; neljandaks, territoorium, millel kaitsevägi või Kaitseliit oma ülesannet täidab; viiendaks, ametiisik või ametiisikud, kellele kasutatavad kaitseväelased või Kaitseliidu tegevliikmed allutatakse; kuuendaks, vajaduse korral ka muud tingimused. Korraldusest teavitatakse viivitamata Vabariigi Presidenti ja Riigikogu juhatust.
Kaitseväelane ja kaitseliitlane peavad kandma oma ülesande täitmisel vormiriietust ja eraldusmärki ning ka kasutatav sõiduk peab olema märgistatud. Kaitseväelasel ja kaitseliitlasel on õigus kasutada ülesande täitmisel vahetut sundi nendel tingimustel, mis on seadusega ette nähtud politseile.
Kuuendaks tähelepanu väärivaks punktiks eelnõus, millel ma tahaksin oma ettekandes peatuda, on elutähtsad teenused. Nagu juba öeldud, reguleerib eelnõu elutähtsate teenuste toimepidevuse tagamist. See valdkond on kehtivas hädaolukorraks valmisoleku seaduses reguleeritud äärmiselt lünklikult. Eelnõu seab, võrreldes kehtiva õigusega, oluliselt detailsemad nõuded ja tingimused. Eelnõus määratakse detailselt kindlaks elutähtsad teenused ja nende korraldamise eest vastutavad asutused. Eelnõuga määratletakse elutähtsaid teenuseid osutavad asutused ja isikud ning määratakse kindlaks nende kohustused seoses teenuse osutamisega. Teenuse osutaja peab hindama teenuse toimepidevust ohustada võivaid sündmusi ja koostama elutähtsa teenuse toimepidevuse riskianalüüsid ning riskianalüüsile vastavad teenuse toimepidevuse tagamise plaanid. Eelnõuga antakse Vabariigi Valitsusele pädevus määrata teatud eriliselt ohustatud elutähtsa teenuse osutamiseks kasutatavad objektid suure rünnakuriskiga objektideks ning kehtestada neile ka kõrgendatud turvanõuded. Samuti võimaldab eelnõu kehtestada Vabariigi Valitsusel elutähtsa teenuse osutajale nõuded teenuse osutamiseks kasutatavate elektrooniliste süsteemide ja andmebaaside turvalisuse tagamisel.
Suurematest valdkondadest ongi kõik, kuid mis puudutab muid, palju väiksemaid küsimusi, siis sooviksin ma öelda veel seda, et täiendavalt reguleerib eelnõu eriolukorra ajal isikutele tekitatud kahju ja kulutuste hüvitamist. See osa on küll jäänud valdavalt samaks, võrreldes kehtiva eriolukorra seadusega, aga ka siin on täpsustusi. Samuti on reguleeritud järelevalve teostamine seaduse täitmise üle ning ka väärteo karistused seaduse nõuete rikkumise eest.
Lugupeetud Riigikogu liikmed! Lõpetuseks ütleksin veel vaid seda, et valitsuse esindajana toetan ma sajaprotsendiliselt Riigikogu põhiseaduskomisjoni ettepanekut lõpetada selle eelnõu esimene lugemine täna, ja palun Riigikogu, kui vähegi võimalik, leida võimalus selle eelnõu seadustamiseks veel enne võidupüha. Aitäh!