10:00 Riigikogu juhatuse valimised
Aseesimees Kristiina Ojuland
Tere hommikust, lugupeetud Riigikogu! Alustame neljapäevast istungit.
Head kolleegid! Eesti Vabariigi põhiseaduse § 69 kohaselt valib Riigikogu oma liikmete hulgast Riigikogu esimehe ja kaks aseesimeest. Riigikogu kodu‑ ja töökorra seaduse § 6 lõike 1 kohaselt toimub Riigikogu esimehe ja aseesimeeste korraline valimine täiskogu töönädala viimasel istungil enne ühe aasta möödumist Riigikogu esimehe ja aseesimeeste eelmisest korralisest valimisest. Tulenevalt Riigikogu kodu‑ ja töökorra seaduse § 81 lõikest 2 ja § 82 lõikest 1 korraldab Riigikogu esimehe ja aseesimeeste valimisel hääletamist, selgitab valimistulemused ja lahendab protestid Vabariigi Valimiskomisjon.
Lugupeetud kolleegid! Palun tähelepanu! Enne valimistoimingute juurde asumist lubage mul teile lühidalt tutvustada Riigikogu juhatuse valimisega seonduvat. Esmalt valitakse Riigikogu esimees. Riigikogu aseesimehed valitakse samaaegselt pärast Riigikogu esimehe valimist. Kandidaadi võib üles seada Riigikogu liige. Pärast Riigikogu esimehe valimist seatakse üles Riigikogu aseesimeeste kandidaadid. Ülesseatu peab andma kandideerimiseks nõusoleku. Hääletamine on salajane ning see toimub hääletamissedeli täitmise teel. Igal Riigikogu liikmel on üks hääl nii Riigikogu esimehe kui ka aseesimeeste valimisel. Hääled loetakse avalikult kohe pärast hääletamise lõppemist. Protestid valimiste korraldamise kohta esitatakse valimiskomisjonile kohe pärast hääletamistulemuse teatavakstegemist. Valimistulemus kuulutatakse välja kohe pärast võimalike protestide läbivaatamist. Riigikogu esimeheks valituks osutub kandidaat, kes saab üle poole kehtivatest häältest. Kui ükski kandidaat ei saa üle poole kehtivatest häältest, korraldatakse kahe enim hääli saanud kandidaadi vahel valimiste lisavoor. Võrdse häältearvu puhul heidetakse liisku. Kui Riigikogu esimehe kandidaatide nimekirjas on üks kandidaat, osutub ta valituks, kui ta saab rohkem poolt‑ kui vastuhääli. Hääletamise korda tutvustan enne hääletamise väljakuulutamist.
Lugupeetud kolleegid! Kas teil on eelkõneldu kohta küsimusi? Peep Aru, palun!
Peep Aru
Lugupeetud eesistuja! Küsimus selle teksti põhjal, mis sa ette kandsid: kas Riigikogu liige võib esitada ka mitu kandidaati?
Aseesimees Kristiina Ojuland
Kuna seadus seda ei piira, siis võib ka niimoodi aru saada, et üks Riigikogu liige võib seada üles mitu kandidaati.
Kui rohkem küsimusi ei ole, siis, head kolleegid, teeme kohaloleku kontrolli.
Kohaloleku kontroll
Hetkel registreerus kohalolijaks 92 Riigikogu liiget, puudub 9.
Lugupeetud kolleegid! Kas keegi Riigikogu liikmetest soovib Riigikogu esimehe kandidaadi üles seada? Peeter Tulviste, palun!
Peeter Tulviste
Austatud Riigikogu istungi juhataja! Head kaaslased! Kui mulle tehti fraktsioonis ettepanek esitada Ene Ergma Riigikogu esimehe kandidaadiks, siis esimesel hetkel tahtsin ma vastu vaielda, et ma olen seda juba kaks korda teinud, võib-olla aitab. Ma mõtlesin, kas mul on täna midagi lisada sellele, mis on juba varem öeldud. Pean tunnistama, et neid asju, mis sunnivad Ene Ergmat täna Riigikogu esimehe kandidaadiks esitama, on tõesti rohkem kui eelmistel kordadel. Minu meelest on ta hakanud silmapaistvalt paremini avalikkuse ees esinema. Ta räägib nüüd nii, et kuulatakse ja kuulatakse hoolega ja pärast jutustatakse edasi, mis ta rääkis. Teiseks, keerukates olukordades – ja nendest ei ole puudus olnud ei riigis ega Riigikogus – teeb ta vahet oluliste ja mitteoluliste asjade vahel. Kolmandaks ja viimaseks tahan meelde tuletada, et ta on Riigikogu maine välja toonud hiljutisest kriisist, loodame, et lõplikult. Mul on hea meel Isamaa ja Res Publica Liidu nimel esitada Ene Ergma Riigikogu esimehe kandidaadiks. Aitäh!
Aseesimees Kristiina Ojuland
Head kolleegid! Kas on veel ettepanekuid? Kui rohkem ettepanekuid ei ole, siis pean ma küsima esitatud kandidaadi, proua Ene Ergma käest nõusolekut. Kas te olete nõus kandideerima Riigikogu esimehe ametikohale?
Ene Ergma
Jah.
Aseesimees Kristiina Ojuland
Palun nõusolek esitada ka kirjalikult!
Lugupeetud Riigikogu! Kes on selle poolt, et sulgeda kandidaatide nimekiri? Ma palun seda küsimust hääletada!
Hääletustulemused
Ettepaneku poolt hääletas 82 Riigikogu liiget, vastuolijaid ei olnud ja erapooletuid oli 3. Riigikogu esimehe kandidaatide nimekiri on suletud.
Head kolleegid! Kuulutan välja vaheaja Riigikogu esimehe kandidaadi nime kandmiseks hääletamissedelile. Vaheaja lõppemisest annan kellaga märku.
V a h e a e g
Aseesimees Kristiina Ojuland
Lugupeetud kolleegid! Vabariigi Valimiskomisjon on valmis läbi viima Riigikogu esimehe valimist. Komisjoni liikmed kontrollivad siinsamas teie ees hääletamiskasti ja pitseerivad selle.
Lugupeetud kolleegid! Ma tutvustan teile nüüd hääletamise korda. Valimiskomisjon annab nimekirja alusel Riigikogu liikmele hääletamissedeli koos ümbrikuga. Seejuures palun Riigikogu liikmel esitada hääletamissedeli saamiseks valimiskomisjonile oma isikut tõendav dokument, st Riigikogu liikme tunnistus, pass, isikutunnistus või juhiluba. Hääletamissedeli saamise kohta annab Riigikogu liige allkirja. Hääletamissedel märgistatakse hääletamiskabiinis. Kuna Riigikogu esimehe kandidaate on üks, hääletab Riigikogu liige kandidaadi poolt või vastu, märkides hääletamissedelil ristiga lahtri "Poolt" või "Vastu" kandidaadi nime juures. Hääletamissedel, millel on märgistatud rohkem kui üks lahter või millel ei ole märgistatud ühtegi lahtrit, loetakse kehtetuks. Hääletamine korraldatakse Riigikogu saali kõrval fuajees. Te väljute hääletamisruumi saali tagauksest. Fuajees on üles seatud lauad, kust te saate hääletamissedeli ja ümbriku. Pärast hääletamissedeli kättesaamist teete hääletamiskabiinis oma otsuse, asetate hääletamissedeli ümbrikusse ning suundute hääletamiskasti juurde, kus pärast ümbriku märgistamist valimiskomisjoni pitsatiga lasete oma hääletamissedeli koos ümbrikuga isiklikult hääletamiskasti. Kui te olete hääletamissedeli ebaõigesti täitnud või muul viisil rikkunud ning märkate seda enne selle hääletamiskasti laskmist, on teil õigus saada rikutud sedeli tagastamisel uus hääletamissedel.
Kolleegid! Kas teil on eelkõneldu kohta küsimusi? Ei ole. Valimiste ajal tohivad hääletamisruumis viibida lisaks Riigikogu liikmetele ainult valimiskomisjoni liikmed ja valimiskomisjoni teenindavad isikud. Riigikogu kodu‑ ja töökorra seaduse § 87 lõike 5 kohaselt on Riigikogu liikmetel hääletamiseks aega 30 minutit hääletamise algusest. Kell on praegu 10.14 ja hääletamine lõpeb kell 10.44. Hääletamise lõppemisest anname märku kellaga, mille järel palun kõigil Riigikogu liikmetel koguneda taas istungisaali. Kuulutan välja vaheaja hääletamiseks Riigikogu esimehe valimisel.
V a h e a e g
Aseesimees Kristiina Ojuland
Lugupeetud Riigikogu! Kuulutan hääletamise Riigikogu esimehe valimisel lõppenuks. Palun tuua hääletamiskast saali! Kõigepealt palun kontrollida hääletamiskasti ja seda, et hääletamiskasti pitser ei oleks rikutud! Palun valimiskomisjoni liikmetel asuda hääli lugema!
Lugupeetud kolleegid! Hääletamistulemuste kontrollimiseks Riigikogu esimehe valimisel annan sõna Vabariigi Valimiskomisjonile. Palun, valimiskomisjoni aseesimees Alo Heinsalu!
Vabariigi Valimiskomisjoni aseesimees Alo Heinsalu
Lugupeetud Riigikogu! Loen antud hääled teie ees avalikult üle. Kõigepealt Ene Ergma poolt antud hääled: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73 ja 74. (Aplaus.) Vastu antud hääled: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ja 11. Oli ka hääletamissedeleid, mis tuleb tunnistada kehtetuks. Kõigepealt on üks sedel, millel on märgistatud mõlemad lahtrid. Siis on terve hulk sedeleid, kus ei ole märgistatud kumbagi lahtrit. Neid sedeleid on 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ja 8. Kokku on 9 kehtetut sedelit.
Aseesimees Kristiina Ojuland
Lugupeetud kolleegid! Teen teatavaks Riigikogu esimehe valimise hääletamistulemused. "Vabariigi Valimiskomisjoni protokoll hääletamistulemuste kohta Riigikogu esimehe valimistel. Vabariigi Valimiskomisjon tegi häälte lugemisel kindlaks järgmised arvud. Nimekirja kantud Riigikogu liikmete arv – 101, hääletamissedeli saanud Riigikogu liikmete arv – 94, hääletamisest osavõtnud Riigikogu liikmete arv – 94, kehtetute hääletamissedelite arv – 9, Riigikogu esimehe kandidaadile antud häälte arv: Riigikogu esimehe kandidaadi Ene Ergma poolt antud häälte arv – 74, vastu antud häälte arv – 11. Protokoll on koostatud 2009. aasta 26. märtsil kell 10.58. Heiki Sibul, Vabariigi Valimiskomisjoni esimees."
Kolleegid! Kas teil on proteste? Proteste ei ole, kuulutan välja valimistulemused. "Vabariigi Valimiskomisjoni otsus nr 8. Tallinnas, 26. märtsil 2009. aastal. "Riigikogu esimehe valimise tulemuste kindlakstegemine": Riigikogu kodu‑ ja töökorra seaduse § 7 lõikest 5 ja § 82 lõikest 1 lähtudes Vabariigi Valimiskomisjon otsustab: tunnistada Ene Ergma valituks Riigikogu esimeheks. Heiki Sibul, Vabariigi Valimiskomisjoni esimees."
Lugupeetud Riigikogu esimees! Õnnitlen teid! Annan istungi juhatamise teile üle esimesel võimalusel. (Aplaus.)
Esimees Ene Ergma
Aitäh neile, kes hääletasid poolt! Aitäh neile, kes hääletasid vastu! Ja pool-aitäh neile, kes ei leidnud otsust! Teie abiga töötame me kõik koos edasi! Aitäh! (Aplaus.)
Head kolleegid! Alustame Riigikogu aseesimeeste valimist. Riigikogu aseesimeeste valimisel kehtib põhimõtteliselt sama protseduur, mille tegime läbi esimehe valimisel. Riigikogu aseesimeesteks saavad kaks enim hääli saanud kandidaati. Esimeseks aseesimeheks saab kahest enim hääli saanud kandidaat ja teiseks aseesimeheks saab saadud häälte arvult teine kandidaat. Võrdselt hääli kogunute vahel korraldatakse valimise lisavoor. Head kolleegid! Kas on küsimusi? Ei ole.
Nüüd on üks tähtis küsimus: kas keegi Riigikogu liikmetest soovib üles seada Riigikogu aseesimehe kandidaati? Palun, kolleeg Keit Pentus!
Keit Pentus
Lugupeetud Riigikogu esimees! Head kolleegid! Reformierakonna fraktsiooni nimel sean ma üles kandidaadi, kes täidab Riigikogu aseesimehe ülesandeid ka täna ja kes meie hinnangul on seda tööd teinud väga hästi, ta on esindanud Riigikogu tublisti ja hästi nii Eesti riigi sees kui teinud seda väga säravalt ka Eesti riigist väljaspool. Me esitame Riigikogu aseesimehe kandidaadiks Kristiina Ojulandi.
Esimees Ene Ergma
Aitäh! Palun, kolleeg Vilja Savisaar!
Vilja Savisaar
Lugupeetud Riigikogu esimees! Head kolleegid! Mina esitan Riigikogu aseesimehe kandidaadiks Jüri Ratase. Ma arvan, et te nõustute minuga, et me oleme rohkem kui kahe aasta jooksul olnud tunnistajaks sellele, et Jüri Ratas on oma tööga hästi hakkama saanud. Ta on Riigikogu juhtinud kindlalt ja, veel enamgi, minu arvates on ta Riigikogu juhtimisel soliidselt kinni pidanud ka pikaajalistest kirjutamata reeglitest ja Riigikogu traditsioonidest. Minu meelest on ta väärikalt ja soliidselt esindanud Riigikogu nii Eestis kui ka väljaspool Eestit. Keskerakonna fraktsiooni esimehena saan ma öelda, et Jüri Ratas on ka meie fraktsiooni Riigikogu juhatuses hästi esindanud ja ma usun, et ta on kaitsnud edukalt kogu opositsiooni huve. Jüri Ratase on palunud Riigikogu aseesimehe kandidaadiks esitada ka Keskerakonna juhatus. Mul on hea meel seda teie ees täna siin teha. Esitan Riigikogu aseesimehe kandidaadiks Jüri Ratase.
Esimees Ene Ergma
Aitäh! Kas on veel ettepanekuid? Ma ei näe, et oleks rohkem ettepanekuid.
Alustame nõusolekute küsimist. Lugupeetud kolleeg Kristiina Ojuland! Kas te olete nõus kandideerima Riigikogu aseesimehe kohale?
Kristiina Ojuland
Jah, olen.
Esimees Ene Ergma
Palun nõusolek esitada ka kirjalikult! Lugupeetud kolleeg Jüri Ratas! Kas te olete nõus kandideerima?
Jüri Ratas
Jah, olen.
Esimees Ene Ergma
Aitäh! Palun tuua ka kirjalik kinnitus!
Lugupeetud Riigikogu! Kes on selle poolt, et sulgeda Riigikogu aseesimeeste kandidaatide nimekiri? Palun hääletada!
Hääletustulemused
Poolt hääletas 66 Riigikogu liiget, vastuolijaid ega erapooletuid ei olnud. Nimekiri on suletud.
Kuulutan välja vaheaja Riigikogu aseesimeeste kandidaatide nimede kandmiseks hääletamissedelitele. Vaheaja lõppemisest anname teada kellaga.
V a h e a e g
Esimees Ene Ergma
Lugupeetud Riigikogu liikmed! Kuulutan vaheaja lõppenuks. Vabariigi Valimiskomisjon on valmis läbi viima Riigikogu aseesimeeste valimist.
Lugupeetud Riigikogu liikmed! Komisjoni liikmed kontrollivad nüüd siinsamas teie ees hääletamiskasti ja pitseerivad selle. Hääletamise kord on sama mis Riigikogu esimehe valimisel. Rõhutan, et Riigikogu liikmel on hääletamisel üks hääl ja ta märgistab hääletamissedelil ristiga selle kandidaadi nime juures oleva lahtri, kelle poolt ta hääletab.
Kas on küsimusi? Ei ole.
Hääletamiseks on aega 30 minutit. Praegu on kell 11.09, see tähendab, et me jätkame kell 11.39.
Kuulutan välja hääletamise Riigikogu aseesimeeste valimisel. Hääletamise lõppemisest anname märku kellaga, mille järel palun kõiki kolleege jällegi saali.
V a h e a e g
Esimees Ene Ergma
Kuulutan hääletamise Riigikogu aseesimeeste valimisel lõppenuks. Palun tuua hääletamiskast saali! Kõigepealt palun kontrollida hääletamiskasti ja seda, et hääletamiskasti pitserit ei ole rikutud! Palun valimiskomisjoni liikmetel asuda hääli lugema!
Head kolleegid! Palun tähelepanu! Riigikogu aseesimeeste valimise hääletamistulemuste kontrollimiseks annan sõna Vabariigi Valimiskomisjonile.
Vabariigi Valimiskomisjoni aseesimees Alo Heinsalu
Lugupeetud Riigikogu! Loen antud hääled teie ees avalikult üle. Kõigepealt Riigikogu aseesimehe kandidaadile Kristiina Ojulandile antud hääled: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 50, parandan, 49, 50, 51, 52. Riigikogu aseesimehe kandidaadile Jüri Ratasele antud hääled: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36. Kõige lõpuks hääled, mis tuleb lugeda kehtetuks. Ühel hääletamissedelil ei ole märgistatud kumbagi lahtrit ja neid hääletamissedeleid, millel on märgistatud mõlemad lahtrid, on 1, 2, 3, 4. Kokku on 5 kehtetut hääletamissedelit.
Esimees Ene Ergma
Teen teatavaks Riigikogu aseesimeeste valimise hääletamistulemused: "Vabariigi Valimiskomisjoni protokoll hääletamistulemuste kohta Riigikogu aseesimeeste valimisel. Vabariigi Valimiskomisjon tegi häälte lugemisel kindlaks järgmised arvud. Nimekirja kantud Riigikogu liikmete arv – 101, hääletamissedeli saanud Riigikogu liikmete arv – 93, hääletamisest osavõtnud Riigikogu liikmete arv – 93, kehtetute hääletamissedelite arv – 5, Riigikogu aseesimeeste kandidaatidele antud häälte arv: Riigikogu aseesimehe kandidaadi Kristiina Ojulandi poolt antud häälte arv – 52, Riigikogu aseesimehe kandidaadi Jüri Ratase poolt antud häälte arv – 36. Protokoll on koostatud 2009. aasta 26. märtsil kell 11.51. Heiki Sibul, Vabariigi Valimiskomisjoni esimees."
Head kolleegid! Kas on proteste? Proteste ei ole.
Kuulutan välja valimistulemuse: "Vabariigi Valimiskomisjoni 26. märtsi 2009. aasta otsus nr 9 "Riigikogu aseesimeeste valimise tulemuste kindlakstegemine": Riigikogu kodu‑ ja töökorra seaduse § 7 lõikest 6 ja § 82 lõikest 1 lähtudes Vabariigi Valimiskomisjon otsustab: tunnistada Kristiina Ojuland valituks Riigikogu esimeseks aseesimeheks ja Jüri Ratas Riigikogu teiseks aseesimeheks. Heiki Sibul, Vabariigi Valimiskomisjoni esimees."
Head kolleegid! Juhatus on valitud. Palju õnne!