Tere hommikust minu poolt! Austatud Riigikogu istungi juhataja! Austatud Riigikogu juhatus! Hea Riigikogu! Ma seisan täna teie ees selleks, et rääkida, mida me arengufondis esimese tegevusaastaga Eesti majanduse võimaluste mõtestamisel teinud oleme. Arengufondi idee saamislugu ulatub samas palju kaugemasse aega. Arengufondi idee autoriks pean vähemasti mina president Lennart Merit, kes 1999.–2000. aasta kõnedes koos värvikate üleskutsetega Eesti Nokia otsimise vajadusest kõneles ka riikliku arenguprogrammi loomise vajalikkusest tootmise ümberkorraldamiseks ja tehnoloogiaettevõtete arendamiseks. Eesti Vabariigi 82. aastapäeva kõne lõpetas Meri sõnadega: "Soome ehitas end kiiresti üles raha ja vaimu liidu abil ja seda liitu kutsuvad soomlased Sitraks. Koondame meiegi end täie jõuga nendele ülesannetele. Teeme ühe ilusa Eesti Sitra, siis jõuame ka selleni, mida kutsume õnneks."
Hea Riigikogu! Te kutsusite arengufondi ellu selleks, et mõtestada Eesti majanduse võimalusi ja arendada Eesti riskikapitaliturgu, et anda otsustajatele julgust ja ainest tulevikku suunatud otsuste tegemiseks ning muutuste käivitamiseks, mis on oluline. Seda avalikest huvidest, riiklikest võimekustest ja globaalsetest võimalustest lähtuvalt.
Siin me täna oleme, aasta aega oleme tööd teinud ja aastaraport on teil laua peal.
Edasine kõne lähtub slaididest, mis on teile kõigile kätte jagatud.
Kui alustasime, olid ootused põhjendatult kõrged ja pididki olema kõrged. Samas usun ma, et selle aastaga on pisut enam mõistetud, et väga lihtsaid lahendusi, hõbekuule või kuldmune ei ole olemas. Ei ole väga lihtsaid lahendusi, mis aitaksid Eesti majanduse haljale oksale viia. See töö on märksa keerulisem. Siin on väga palju musta tööd ja seda tuleb teha väga õiges suunas, selleks et ta meid kuhugi välja viiks.
Ma alustan uuringuga, mis avaldati Harvard Business Review's ja mida Harvardi Ülikooli teadlased seitsme aasta vältel läbi viisid. Nad võrdlesid eri riikide tipp‑ ja keskastme juhtide tulevikku suunatust ja riigi konkurentsivõimet. Seitsme aasta jooksul jõuti järeldusele, et riigid, kus praegused juhid oma otsustes rohkem tulevikku vaatavad, on selgelt konkurentsivõimelisemad ja just sellisel pikal ajahorisondil on see ära tõestatud. Nagu me näeme, see 45‑kraadine joon viitab sellele trajektoorile, mida mööda riigid liiguvad või ei liigu ülespoole. Ülemine ots on teada-tuntud edukad riigid: Ameerika Ühendriigid, Soome, Kanada, Rootsi, Taani, Holland, Šveits, Singapur (võib-olla eriti tulevikku vaatav). Samas, all vasakul nurgas on sellised riigid nagu Argentina, Poola, Colombia, Venezuela, Venemaa, Itaalia, kes ilmselgelt vaatasid vähem tulevikku, vähemasti oma majandusotsustes, siis kui seda uuringut tehti, ja olid ka vähem konkurentsivõimelised. Ehk on olemas selge korrelatsioon selle vahel, kui palju inimesed tulevikku vaatavad ja mis sellest riigist majanduse mõttes saab.
Mis asi see arenguseire on? Sellest on hästi palju juttu olnud ja see on keeruline. Seda tihtipeale samastatakse uuringute ja analüüsidega. See tegelikult ei ole nii. Uuringud ja analüüsid on arenguseire osa või sisend. Nad loovad täiendavat teadmist, juhul kui seda teadmist peaks vaja olema. Aga arenguseire oma olemuselt on kollektiivne õppimisprotsess, kus seltskond asjasse puutuvaid inimesi või otsustajaid esmalt tuleviku peale mõtleb, selle üle vaidleb ja siis ka nende vaidluste tulemuste põhjal otsuseid langetab. Protsess on vähemalt sama oluline kui erinevad raportid selle protsessi lõpus. Mida rohkem inimesi on protsessi kaasatud, seda mõjusamalt ka seire tulemus omaks võetakse ja otsustesse vormitakse. Jah, uuring ja analüüs on pigem vahendid kui eesmärk.
Kuidas arengufondi seiretegevused on üles ehitatud? Selleks et mitte teha hektilisi üksikuuringuid, teha uuringuid siit, uuringuid sealt, oleme võtnud selgeks fookuseks, et me tahame kujundada välja Eesti majanduse järgneva perioodi ehk järgneva kümne aasta majanduskasvu visiooni, selle, mis on need allikad, kust Eesti majanduskasv võiks järgmises perioodis tulla, eelkõige aga selle, kuhu me Eestiga sisulises mõttes tahame kümne aasta pärast välja jõuda ehk millised on need sektorid, milles meie ettevõtted kümne aasta pärast maailmas läbi löövad ja mida me peame praegu ehk kolme kuni viie aasta perspektiivis tegema selleks, et need võimalused tõesti ära realiseerida.
Hansapanga juht Erkki Raasuke on näiteks öelnud 2018. aastast ehk seda aastat, kui Eesti Vabariik saab sada aastat vanaks, kommenteerides, et ilmselt siis vaatame praegusele ajale tagasi ja mõtleme, et olime liiga lühiajalised, ei mõelnud strateegiliselt, ei teinud haridusotsuseid ega koostööd. Tema sõnul oleme siis tagantjärele hästi targad, teame, mida täna õigesti ja mida valesti tehti. Ma arvan, et me keegi ei taha, et see stsenaarium selline oleks. Arengufond teeb selle nimel tööd, et eesmärk oleks meil selgem ja me teaksime, mis selle eesmärgi täitmiseks teha tuleks. Vana-Rooma riigimees, Seneca on tema nimi, ütles juba 2000 aastat tagasi, et kui me ei tea, kuhu poole purjetada, siis ei ole ükski tuul meile sobiv. Ehk suhteliselt selgelt tuleb määratleda ära see siht, kuhupoole me tahame minna. Sellest ei piisa, kui me ütleme, et me tahame saada teadmistepõhiseks majanduseks. Küsimus on selles, millised on need teadmised, kus neid luuakse, kellele müüakse. Kui me räägime ekspordist, siis me ei saa rääkida lihtsalt, et seda tuleb suurendada, vaid tuleb rääkida sellest, millised on need valdkonnad, sektorid, ärinišid, milles meie ettevõtetel võiks olla läbilöögivõimet.
Arengufondi esimest seiretööd on ilmselt paljud teist lugenud, seda presenteeriti jaanuaris ja see käsitles Eesti majanduse konkurentsivõimet. Seda vedasid Tartu Ülikooli majandusteadlased Urmas Varblase eestvõttel. Esitan siin sellised põgusad märksõnad, mis need asjad olid, milles eksperdid selle aastase uurimistöö käigus konsensusele jõudsid. Esiteks see, et praeguse majandusstruktuuriga Eesti rikastele Euroopa riikidele järele ei jõua. Meil töötab selleks liiga palju inimesi madala lisandväärtuspotentsiaaliga valdkondades, näiteks tekstiilitööstuses töötab meil suhteliselt võttes kümme korda rohkem inimesi kui Saksamaal, arvestades töötajate koguhulka. Vastupidi, sektorites, kus Saksamaa on tugev – elektroonika, masinaehitus, autotööstus, erinevad keerukamad sektorid –, on meie hõive poole madalam kui Saksamaal. Meie sisetarbimisel põhinev kasv peab asenduma ekspordi veetava kasvuga. Aasta alguses, aga tegelikult juba eelmise aasta lõpus või keskel tõdeti, et see paar aastat, mil majandus hästi ekspansiivselt kasvas, kasvas ta sellepärast, et meile pumbati hästi palju laenuraha sisse. Me saime sisetarbida, meie palgad tõusid kahe aastaga üle 40%. Kui meie majandus peab keerama suuna välja, needsamad ettevõtted, kes enne müüsid oma tooteid Eestis sees, peavad müüma Eestist välja, siis tekib küsimus, kas välismaine klient on valmis seda kasvu kinni maksma, ja kas need tooted on keerukamad, et me saame selle võrra rohkem raha küsida. Uurijad tõid veel välja, et on neli võimalikku majanduse arengustsenaariumi. Nad pakkusid need välja jaanuaris, täna on september. Need olid: looduslik valik, seisev vesi, tühikäik ja põhjatäht. Looduslik valik on see stsenaarium, mille kohta uurijad ütlevad, et tänaseks on see tegelikult realiseerunud. Seda ei pidanud nad tegelikult kõige halvemaks valikuks ehk see suunab arutelud sellele, mida uuesti edukaks saamiseks teha kiiremini, õiges suunas. Kui meil oleks olnud see seisev vesi, siis ei oleks asjad väga hulluks läinud, me poleks tegelikult tunnetanud seda, et meil on majanduses struktuursed nõrkused, mille peale tuleb võimalikult vara mõelda, et järgmisel kasvul oleks ainest. Tühikäiguna tõid nad välja sellise stsenaariumi, kus kõik justkui midagi teevad, aga mitte midagi väga paremaks ei lähe. Ehk tehakse, aga mõju ei ole. See on selles mõttes kõige kulukam lahendus, et me teeme, meil on hästi palju meetmeid, aga seda efekti, mida me saavutada tahame, ei saavuta. Põhjatäht on see viimane ja n‑ö helge tuleviku stsenaarium, kuhu me välja võiksime jõuda. Otseteed ja kiiret teed sinna ei ole, seda tõdeti, aga see võiks olla eesmärk.
Ka arvuliselt tõestati ära, et kui me soovime oma majandusega eduka Euroopa tasemele jõuda, siis see eeldab suuri struktuurimuutusi. Ma rõhutan suuri just nimelt sellepärast, et kui me vaatame meie majanduspilti, siis viimase kümne aasta jooksul ei ole see muutunud palju sarnasemaks edukate OECD majandustega. Ehk meie hõive struktuur on sektorite kaupa sama, mis ta on olnud viimased kümme aastat, või sellesarnane. Kui me ütleme, et uus kasv saab tulla ekspordist ja eelkõige kõrge lisandväärtusega sektori ekspordist, siis see, et majandust selles suunas keerata, eeldab teadmist, mis suunas keerata, ja ilmselt suuremaid otsuseid, kui me seni oleme majanduse kohta teinud.
Nüüd on teie ees üks joonis sellest uuringust, mis ilmestab seda, et meie praegune majanduspotentsiaal ei võimalda meil väga kaugele jõuda. Need sinised tulbad näitavad seda, kui palju Saksa eri majandusharud toodavad aastas lisandväärtust inimese kohta. Nagu näha, on siin kõige edukamad arvutitööstus ja keemiatööstus, telekomiseadmed, elektrimasinad, masinaehitus. Teisel pool on need sektorid, kus Saksamaal, kes on positsioneerunud väärtusahelas väga hästi (tekstiilitööstus on seal ju Hugo Boss), ei ole ikka võimalik lisandväärtust inimese kohta suureks ajada. See punane kriips näitab hõivet, seda, kus Eesti inimesed praegu töötavad. On näha, et see teravik on just nimelt seal, kus ka arenenud majandustes ei ole see tegevus väga tulus. Ehk see näitab sellist majanduse strukturaalselt nihkes olekut, mida, kui me soovime edukaks saada, me peame ühel või teisel viisil muutma. Nagu näha, see päris tipp on rõivatööstus. Meil töötab töötajate koguarvust suhteliselt võttes 12 korda rohkem inimesi rõivatööstuses kui Saksamaal. See ei ole võetud absoluutnäitajates, siin on arvestatud riikide erineva suurusega. Samas, nagu näha, nendes sektorites, kus sakslased on tootlikud, on meil hõivet hästi vähe.
Aga selleks, et Eesti kasvuvisiooni luua, peame eelkõige mõtestama seda, milline on olukord meie ümber täna, milline on globaalne kontekst, kus me tänaseid otsuseid tegema peame. Siin on üks trendijoonis, mis räägib sellest, et ennustatakse, kuidas järgmise 25 aastaga, isegi 15–20 aastaga, n‑ö tärkavatest majandustest koosnev E7 möödub praegusest tööstusriikide tuumikust G7. See tähendab seda, et maailma majanduse mõjujooni mängitakse väga palju ringi, tekib uusi ettevõtteid, kaob olemasolevaid. See tähendab meile turgude mõttes seda, et kui me vaatame praegust Eesti eksporti, siis see on suunatud enamikus Soome, Rootsi, Lätisse, mõnesse vanasse Euroopa riiki. Teada on, et kasumlikum on toimetada turgudel, mis kasvavad kiiresti, kuid need turud, mis kasvavad kiiresti, on praegu tegelikult meie fookusest väljas. Mis need E7 turud on? Need on Hiina, India, Brasiilia, Venemaa, Mehhiko, Indoneesia ja Türgi. Ehk siis riike päris mitmest maailmajaost, nii Euroopast, Aasiast kui ka Ameerikast. Tuleviku võimalused mängitakse välja pigem nendes riikides. Meie võimalus on arenenud Euroopast õppida ning neilt õpitut ja oma kogemust ära kasutades endast vähem arenenud turgudel tegutseda. See vastas tõele juba tööstusrevolutsiooni ajal Euroopas ja vastab ka nüüd.
Samamoodi näiteks, mida vaatavad soomlased? Soomlastel on Sitra, mis on samasugune institutsioon nagu meie arengufond. Meil töötab 13 inimest, kellest 11 on eksperdid, soomlastel on üksinda India programmi peal 15 inimest, selleks et mõtestada soomlaste võimalusi Indias. Kaudne tulemus on, et Nokia mobiiltelefonide turuosa on kõige suurem. Teine asi on see, et kui põhjanaabrid on kübertehnoloogiates saanud maailma liidriks, siis järgmist lainet ootavad nad keskkonnatehnoloogiatest ja nad vaatavad just nimelt Hiina ja selliste riikide poole, kus ühel hetkel see teema läheb kuumaks ja nõudlus tekib. Tegelikult vaadatakse juba täna ette, mis seal saama hakkab ja kuidas riigid võiksid sealt kasu teenida. Kui olümpiavõitjate kohta näidet tuua, siis kui Alekna on Leedus ja meil Gerd Kanter püüdis järele saada, siis lõpuks saigi. Seega, kui põhjanaabrid püüavad esimest kohta, siis võib-olla meie võiksime mõelda teise-kolmanda koha peale. Aga jällegi, me näeme, et peab olema hästi mõtestatud siht, selleks et teaks, kust kümne aasta pärast võiks võimalus tulla.
Siin on üks pilt, ilmestamaks seda, et kui varem maailmas ettevõtted konkureerisid sektoris, siis nüüd on see asi läinud palju detailsemaks ehk ettevõtetel on väärtusahela osad mööda maailma laiali ja konkureeritakse pigem nendes osades. Näiteks, disainibüroo disainib samal ajal autosid, arvuteid, kodumasinaid. Siin on lahti löödud 300‑dollarilise Apple'i iPodi ehk muusikapleieri hind ja see, kui palju keegi sellest teenib. Nagu näha, see keskmine punane joon, mis on kõige kitsam, 7 dollarit, teenitakse toote kokkupanemisest. See kokkupanev firma on high-tech ettevõte, aga ta teenib vaid 7 dollarit. Me näeme, et brändi omanik, kes seda väärtusahelat juhib, teenib 76 dollarit. Tehnoloogiapool tootest moodustab n‑ö teise poole. Raha teenitakse eelkõige tehnoloogia arendamise poolel ning müügi ja brändi omamise ehk selle toote n‑ö loovkujundamise poolel. Miks ma seda räägin? Kui me räägime high-tech sektorist Eestis, siis me peame mõtlema, millest me täpselt räägime. Kas me räägime high-tech ettevõtetest, kes müüvad midagi lõpptarbijale, high-tech ettevõtetest, kes pakuvad n‑ö tootmisteenust koos arendusteenusega, mida Elcoteq teeb? Senikaua, kui see on teadlik valik, on sellistel ettevõtetel alati ruumi, aga see peab olema teadlik valik, see ei tohi olla paratamatus. Teine pool on see tehnoloogia arenduse pool, kust võib kasumit teenida. Seesama asi on siin teisel joonisel näha: need kaks otsa, muutumine brändihoidjaks, muutumine tootearendajaks.
Me oleme hästi palju rääkinud sellest, kas Eesti tulevik on tööstuses või teenustes. Ma ütleksin, et mõlemas ja eelkõige seal, kus need kaks asja omavahel kokku saavad. Traditsioonilise tehnoloogiaettevõtte lisandväärtuses moodustavad pehmed väärtused üha suurema osa. Mobiiltelefonidele müüakse peale muusikat, oluline on kogu elustiili‑ ja brändipool asjas ehk pehmed väärtused, mille pärast klient seda ostab. Ta ei osta enam tehnoloogia suutlikkuse pärast. Ma usun, et väikeriigina meil ruumi paljudeks suurteks tööstusettevõteteks ei ole, küll aga on ilmselt väga palju selliseid nišikohti just nimelt seal, kus teenused ja tööstus kokku saavad. On need erinevad tarkvaralahendused, näiteks kaarditarkvara mobiiltelefonidele või mis iganes. Need on väikesed ettevõtted ja nišitooted, aga need võivad minna väga suurtele turgudele.
Teine pool teenustest on muidugi eksporditavad teenused või teadmismahukad teenused: finantsvahendus, haridusteenused, tervishoiuteenused, tarkvara kirjutamine. Sellised teenused, mis iseenesest on eksporditavad (kõik teenused ei ole eksporditavad), ka seal teenitakse suhteliselt suurt kasumit. Küsimus on selles, kuidas saada mass taha, et inimeste hulk, kes seal töötab, oleks piisavalt suur. Kui meil on väike tarkvarafirma, kus töötab kümme inimest, siis tegelikult on mõju majandusele tervikuna väike. Seal on see massiküsimus. Aga ilmselt on ka seal võimalik mingeid nišše välja mängida. On räägitud palju finantsvahendussektorist. Ilmselt city't siia ei teki, aga mingis nišis võib meil läbilöögivõimet olla just nimelt Kesk- ja Ida-Euroopa suunal. Jällegi, et aru saada, hoomata, kus need võimalused on, eeldab see märksa detailsemat asjade analüüsimist.
Näitlikustava pildina võtan ma ette Jaapani majanduse. Horisontaalteljel on Jaapani majanduse tööhõive. Kus siis Jaapani inimesed töötavad? Nagu me näeme, sellest natuke üle 10% on teravik. See on teravik, mis suudab olla poole tootlikum kui Ameerika vastavad sektorid: autotööstus, elektroonikatööstus, metallitööstus, koduelektroonikatööstus. See on see teravik, mis hoiab Jaapani majandust konkurentsivõimelisena. Siit peegelpilt Eesti majandusse: kui me tahame majanduse mõttes edukaks Euroopa riigiks saada, siis me peame enda käest küsima, milline hakkab olema Eesti teravik, millised on olulised sektorid või hoopis valdkonnad, sektorite kombinatsioonid, tarkvara ja logistika või üldse ärinišid, me rääkisime disainibüroodest, millest iganes. Jällegi, sellise teraviku osakaal peab olema vähemalt 10% majandusest, aga see eeldab seda, et see valik sektoreid on poole tootlikum kui samad sektorid Euroopa riikides. Kui ta seda pole (enamikul meie sektoritel on praegu tootlikkus 50–60% Euroopa tootlikkusest, meil ei ole ühtegi, mis ulatuks 100% peale, ja me räägime, et mingid sektorid peavad seda ületama), siis on nii, et mida nürim on see teravik, seda laiem ta peab olema, selleks et majandust tervikuna kasvatada ja majandus tervikuna SKT mõttes suur oleks.
Küsimus on aga, millised on need sektorid, valdkonnad, ärinišid, milles Eestil kümne aasta pärast võiks olla läbilöögivõimet või mille kohta me kümne aasta pärast võime öelda, et näe, siin me oleme tõesti selle eesmärgi saavutanud.
See osa ettekandest lõpeb slaidiga, mis näitab põhimõttelisi teid majanduse restruktureerimiseks. Laias laastus on kaks võimalust: olemasolevate võimekuste ärakasutamine (midagi olemasolevate ettevõtete põhjal teha) ja täiesti uute võimekuste arendamine.
Olemasolevatest võimekustest esimene on nihkumine n‑ö majandusharu sees väärtusahelas. Baltika on siin väga hea näide.
Teine variant olemasolevate võimaluste ärakasutamisel on nihked ühest sektorist teise. Piltlikult öeldes, näiteks Soomes nihe metsatööstusest metsamasinatööstusesse, metsakeemiasse. Meie jaoks võib-olla põlevkivi kaevandamise nihe põlevkivikeemiasse, näiteks autokummid ja polümeerid, sealt edasi keemiatööstusesse. Ehk nihkumine ühelt kompetentsilt teise, palju suuremat lisandväärtust võimaldavasse sektorisse. See on olemasolevate võimekuste ärakasutamine ja nende põhjalt arenemine.
Kolmas on täiesti uute võimekuste arendamine. Üks võimalus on teha seda uute majandusharude sissetoomisena väljast. Seda on mõned riigid teinud, see on hästi kallis. Seda on suurtel riikidel lihtsam teha, sest neil on argumente, neil on tööjõudu pakkuda, väikeriikidel on see märksa keerulisem. Samas on olemas Singapuri näide. Nad ehitasid selliselt üles biomeditsiinisektori. Samas, see tähendas, et kümnest tippeksperdist kaheksa toodi väljast riiki sisse, et hakata valdkonda arendama, ehk 100‑st 80 olid need, kes toodi sisse, 20 olid oma inimesed. Kui tahta nii radikaalselt mingi sektori kasvatamist või väljast toomist, siis tuleb vaadata, kus on maailmas selle valdkonna eksperdid, ja need tuleb siia kokku tuua. Küberturve on üks näide. Kui tahta Eesti kaarti seal välja mängida, siis me peame mõtlema, kuidas me selle valdkonna ressursse siia koondada saame ja võib-olla mitte ainult tehnoloogilises mõttes, ka küberturbel on teised komponendid: sotsiaalne komponent, majanduslik komponent. See teema on tegelikult interdistsiplinaarne. Aga kui tahta mingit tuumikut välja arendada, eeldab see suures osas ressursi sissetoomist.
Viimasena, uute majandusharude arendamisest täiesti rohujuure tasandilt. See on see teadusest väljakasvav kompetents ja selle ümber arenev majandus. Seda on võimalik saavutada, on näiteid – Silicon Valley Ameerikas jne, aga see on hästi pikaajaline ja teadlik panustamine tehnoloogilistesse või teadusvaldkondadesse, selleks et see asi hakkaks idanema.
Ma näitasin seda pilti tegelikult selleks, et ei ole sellist universaalset lahendust või otsust, mis aitaks majandust restruktureerida. Me peame enne vaatama, millist sihti me seame, me võime neid kõiki nelja sihtida, aga nende sihtimisel on erinevad meetmed, erinevad sammud, erinevad eesmärgid ja nende saavutamiseks vajalikud teed.
Edasi ma räägin natukene arengufondi seiretegevustest konkreetsemalt. Sellel aastal teeme lisaks Tartu Ülikooliga tehtud tööle, mis lõppes aasta alguses, kolm suuremat seireprojekti, selleks et just nimelt toota sisendit kasvuvisiooni. Kasvuvisioon ei ole midagi sellist, et grupp inimesi tuleb kokku ja lihtsalt oletab, et meie tulevik võiks selline olla. Need kolm tööd on, esiteks, töötleva tööstuse restruktureerimise teed, mis lõpeb oktoobris tööstuskonverentsiga. Me oleme oma intervjuude ja analüüsidega katnud üle poole Eesti töötleva tööstuse ekspordist, me oleme küsitlenud ka välisinvestoreid, kes neid ettevõtteid siin suures osas juhivad. Me teame, et üle 40% Eesti majandusest juhitakse tegelikult väljastpoolt. Ehk need otsused, mis tehakse väljastpoolt, mõjutavad seda, mida need ettevõtted Eestis teevad või tegemata jätavad. Teiseks on teenustes peituvad majanduskasvu võimalused. Sellest ma rääkisin, tuleb just nimelt keskenduda nendele ekspordivõimekatele teenustele, vaadata, mis see pilt Eestis praegu on ja kuhu tuleks panustada, et sealt läbilöök suurem oleks. Kolmandaks on info- ja kommunikatsioonitehnoloogiate võimalused arengu toetamiseks. IKT on ühelt poolt tehnoloogia, aga palju rohkem on ta tegelikult võimaldaja teistes sektorites. Näiteks tarkvara või Skype, kus tegelikult väga väheste inimestega tehakse toodet, mis viiakse kümnete miljonite inimesteni. Jällegi, tehnoloogia on see vahend, millega lahendatakse ära inimeste n‑ö maiseid probleeme. Jah, me vaatame sellele IKT‑valdkonnale uuesti otsa koos Eesti kõikide selle valdkonna gurudega ja osalt välisekspertidega, selleks et vaadata, mis potentsiaali IKT‑s veel on. Kui me räägime infotehnoloogia ekspordist, siis see on netohindades võib-olla kümme miljonit dollarit aastas, tegelikult on see hästi marginaalne osa praeguses ekspordis. Aga pigem saab ta mõju ekspordile olla teiste sektorite kaudu. Kui me räägime, et meil on väga palju IKT‑alast kompetentsi, siis eksperdid jõudsid oma aruteludes välja selleni, et ühes või teises valdkonnas, kus me ütleme, et me oleme väga tugevad, räägime me tegelikult ühest uurimisgrupist, mõnest inimesest. See on tegelikult piiratud kompetents.
Mida me veel seirepoolel teeme? Me esitame erinevaid teematõstatusi. Esiteks on meil arengufondis iga neljapäeva õhtul (eelmisel aastal olid need kolmapäeviti, sel aastal me tõstsime nad neljapäeva peale, et Riigikogu liikmed saaksid ka tulla) lahtised arutelud erinevatel majandusteemadel. Alati on nad ette valmistatud, tuleb ekspert, kes teema avab, ja siis diskuteeritakse-vaieldakse selle üle. Samuti on meil kohvihommikud, kust võivad kasvada välja uued suured seireteemad. Näiteks oleme arutanud rahvusvahelisi kõrgharidustrende. Kuidas rahvusvaheline kõrgharidusmaastik üldse muutub? See muutub väga palju. Ma hiljuti lugesin, et Saudi Araabias tehakse tehnoloogiaülikooli, kus ei ole mitte ühtegi teaduskonda, on neli instituuti – matemaatika ja arvutid, bioteadused, materjaliteadused, keskkond ja energeetika –, mis on hästi interdistsiplinaarsed, hästi paindlikud. See on oma rikkuselt maailmas kuues ülikool. Nad on oma endowment fund'i poolest maailma kuues ülikool. Samas, põhjanaabrid panevad kokku innovatsiooniülikooliks või Aalto ülikooliks oma tehnoloogiaülikooli, disainiülikooli ja majandusülikooli. Jällegi on seal taga mõte. Euroopas räägitakse väga palju sellest, et ülikoolide juhtimist viiakse n‑ö tegevjuhi tasandile, et ülikoolidel oleksid president ja tegevjuht eraldi. On väga erinevaid trende, miks nad sinnapoole liiguvad. Me oma kohvihommikutega püüame neid trende Eestis avada. Me alati toome väljastpoolt Eestit kellegi teemat avama.
Me oleme teinud erinevaid abimaterjale selle kohta, mis arenguseire on, kuni selleni välja, et kuidas seiret mingis valdkonnas, mis iganes see on, näiteks tervishoid, saaks rakendada. Paar päeva tagasi me avasime arengufondi uue Interneti-portaali. Just nimelt, me püüame 11 eksperdiga hästi suurt ülesannet lahendada ja see ei saa olla ainult meie töö. Meie edukus sõltub sellest, kui palju me suudame erinevaid inimesi kaasata ja seetõttu on erinevad kommunikatsioonivahendid hästi olulised.
Siinkohal lõpetan seirega. Ma räägin nüüd mõne sõna investeeringutest ja siis jõuame lõpuni ka. Riskikapitaliinvesteeringute poole põhiline eesmärk on arendada Eesti riskikapitaliturgu, selleks et meie kasvuettevõtetel oleks piisavalt riskialdist kapitali. Järgmisel slaidil on näha üks hästi huvitav uuringutulemus. Küsitleti Euroopa ettevõtteid, kes on saanud riskikapitalisüsti, ehk Euroopa riskikapitalifondide n‑ö portfelliettevõtteid. Küsimus oli selline: mis teist oleks saanud, kui te poleks seda rahasüsti saanud? Tulemus on selline, et 95% ütles, et neid kas poleks olemas või nad oleksid kasvanud aeglasemalt. See näitab seda, et ilma riskikapitalita kasvuettevõtteid lihtsalt ei oleks. Piltlikult tähendab see ju, et 100 ettevõttest 95‑t poleks. See tähendab, et see riskikapitaliturg peab arenema. Siin on see vastus, kuhu arengufond fokuseerib – me fokuseerime varasesse faasi. Nii et kui eraturg teeb n‑ö hilisema faasi projekte, suuremaid projekte, võimaluse korral Eestist väljas olevaid projekte, siis meie vaatame seda n‑ö väiksemat otsa ja teeme investeeringuid koos kaasinvestoritega, selleks et iga investeeringut võimendada, tõmmata üks inimene või üks seltskond investoreid juurde varasesse faasi, et neist tulevikus võiksid tekkida omal käel investeerijaid, võib-olla uued investeerimispangad. Aga just nimelt sellesse varasesse faasi, mida praegu kapitaliturg ignoreerib. Seda põhjendatult, sest suuri projekte on lihtsam teha ja nad on kasumlikumad ja nende tegemiseks on vaja vähem inimressurssi. Samas seda varast faasi laenuga teha ei saa, laen tahab tagatisi, riskikapital on omakapitaliinvesteering, mille tulemusena võib ettevõtte laenuvõime suureneda.
Mida me investeeringute poolel sel aastal teinud oleme? Meie juurest on läbi käinud enamik Eesti tehnoloogiaprojekte. Ligi sada projekti oleme läbi vaadanud. Riskikapitalituru reegel on, et nendest investeeringuni jõuab ehk viis-kuus, võib-olla ka seitse, sõltub sellestki, kui palju nendega tööd teha. Me oleme teinud kaks investeeringut ja sel aastal on tegemisel veel neli. Eraturg on teinud Eestis sel aastal kaks-kolm-neli investeeringut varases faasis kokku. Meil on kaasinvestorite võrgustik, ligi sada, nii pole hea öelda, aga siiski varakat eraisikut võib-olla, kes võiksid olla potentsiaalsed kaasinvestorid. Kui me tahame investeerida näiteks 100 miljonit krooni aastas, siis see tähendab, et me leiame samas mahus eraraha kõrvale. Ühelt poolt tähendab see, et need projektid peavad olema tõsised ja realistlikud, teiselt poolt tähendab see tõsist tööd erainvestoritega, et neid projekte neile atraktiivseks teha, et neid kaasa tõmmata.
Ma siinkohal tõmban otsad kokku. Me oleme Euroopa Riskikapitali Assotsiatsiooni liige, toome selle valdkonna paremat praktikat Eestisse ja teeme rahvusvahelist koostööd sellel teemal. Tuleviku mõttes me plaanime-kaalume investeeringuid ka riskikapitalifondidesse, seda selleks, et just nimelt see mõju meie tegevusele suurem oleks. Me kaalume Eesti äriingleid ja riskikapitaliste ühendava assotsiatsiooni ellukutsumist. Need on tegelikult sammud, mida on teinud ka meie sõsarorganisatsioonid mujal ja selliste sammude abil on nad saanud selle riskikapitalituru tööle.